CHIEF WHIP T oeristen-seizoen Zeeland slap zette voor m Zeeuwse Almanak VEERE VIERDE STIJLVOL EEN GESLAAGD ZOMERAVONDEEEST NIEUWE BRANDWEERCENTRALE TE VLISSINGEN IN GEBRUIK Agenda 2 PROV IN 01 ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 26 JULI 1954 ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND Toestand op agrarisch gebied blijft bevredigend Do verwachtingen, die in Zeeland werden gekoesterd van het toeristen seizoen 1954 zijn voor de maand Juni niet geheel in Vervulling gegaan. In verschillende toeristencentra bleef het bezoek te klein ondanks de goede inzet van de Pinksterweek. Er voltrokken zieli overigens in Juni twee ge beurtenissen, die voor het toerisme wel van betekenis waren. De gemeente Vlisslngen nam een geheel gemoderniseerd strandbad in bedrijf en in Bres- kens vestigde zich de Brusselse Jachtclub. Het minder gunstige weer met de te overvloedige regens belette de volle ontplooiing van de toeristische mogelijkheden. Nu er toch over herstel gesproken wordt: de Nieuw Walcheren-herden- kingsdagen vestigden voor de laatste maal ae aandacht op het grootste herstelwerk, dat op het eiland Walcheren werd verricht. Daarbij kan een enkel cijfertje ter toelichting genoemd worden. In par ticuliere herbouw werd in Middel burg over een tijdvak van vijf jaren niet minder dan 8 millioen gulden geïnvesteerd. Industrie enz. In tal van vergaderingen, die bin nen de agrarische sector vielen, werd in de Juni-maand een bevredigend geluid gehoord. De vergaderende varkenshandelaren constateerden, dat dit jaar niet slecht zal zijn voor de varkenshandel. De handelaren in granen waren evenmin ontevreden, maar zH hadden de overtuiging, dat de kwaliteit van het landbouwpro duct in het algemeen nog kon wor den opgevoerd. In de jaarvergadering van de velling Kapelle-Biezelinge werd met enige trots gewezen op een omzet van 6 millioen gulden in het afgelopen boekjaar. Goede fruitoogst. De verwachting bestaat, dat de fruitoogst dit jaar goed zal zijn. De veiling Zuid-Beveland, die haar 50- jarig bestaan vierde rapporteerde een omzet van 6,3 millioen gulden (50 jaar geleden: 12.000). Het jaarverslag van de Zeeuwse C.B.T.B. kon in een dankbare toon gehouden worden, ondanks de diepe schaduwen van de Februari-ramp. De Z.L.M., die haar grote jaarlijk se manifestatie ditmaal in Goes hield, had nog wel enige verlangens onder meer wat de spoedige herbouw van boerderijen in het rampgebied be treft. In een vergadering van de zaai zaadhandelaren kwamen bezwaren tegen de zucht tot reglementering naar voren. Men pleitte voor een eigen verantwoordelijkheid. Tenslotte werd in Maastricht het congres van de Ned. Mij. voor Han del en Nijverheid gehouden, dat ge heel gewijd was aan het Deltaplan. Men sprak ook over de kosten, die vermoedelijk zullen variëren tussen 1.4 en 2 milliard. Totzover het „vergaderseizoenV Herstelwerk Van Schouwen en Duiveland kwam wat de herrijzenis van dit eiland be treft een iets optimistischer geluid. De electriciteitsvoorziening is weer geheel op dreef en de watervoorzie- AdvertenUe. Bigestü Bennies - Om mnrbrand te blessen; óók om zunrbrand te voorfcosien U hoeft niet meer tegen Uw maaltij den op te zien uit vrees voor zuur- branden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraagt Rennies bij Uw apo theker of drogist. ning loopt nu vlot. De afsluiting van het Dhkwater tussen Dreischor en Sirjansland nadert haar voltooiing, waardoor weer een poldér gewonnen zal worden op de zee. De herverkavelingscommissie keur de projecten tot een bedrag van on geveer zeven millioen gulden goed, welke projecten voornamelijk op Schouwen-Duiveland liggen. Verwacht wordt, dat het herstel van het eiland binnen vijf jaar wel afgewerkt zal zyn. Uit de industriële sector was in de Juni-maand het nieuws schaars. De Kon. Mij. De Schelde leverde een 6500 tons schip af. De voorziening met opdrachten kan bij dit bedrijf bepaald bevredigend genoemd wor den. Voor Hansweert kwam het ver heugende bencht, dat de scheeps werf Zeeland daar haar activiteit zal voortzetten. Ten slotte nog enkele bijzonderhe den uit de wereld van het verkeer. De haven van Goes had in 1953 een recordjaar met een bezoek van 2774 schepen, met tezamen 313.680 ton inhoud. Voor West Zeeuwsch-Vlaanderen was het van betekenis, dat de nieuwe weg Oostburg-Waterlandkerkje in gebruik werd genomen. Het matrozenkoor der C.J.M.V. ver leende Zaterdag medewerking aan een ontspanningsavond, welke de Chr. Jeugdverenigingen inwoners en bad gasten van WestkapeUe aanboden, (Foto P.Z.C.J Opening gemeentehuis week vervroegd Vorige week meldden wij, dat het hernieuwde gemeentehuis van Brui- nisse 21 Augustus a.s. zou worden ge opend. In verband met het bezoek van de Commissaris der Koningin, die de openingsplechtigheid zal - errichten, is de openstelling een week vervroegd en gesteld op 14 Augustus a.s. VAN SJV'M TOT SXjfc. Het ziet er niet best uit voor de zomertarwe in de polder Bruinisse. Het tarwe-areaal in het rampge bied bestaat voor het overgrote deel uit zomertarwe en hoewel het ge was zich enkele weken geleden nog goed deed aanzien, is het de laat ste tijd toch sterk achteruit gegaan, zodat de stand thans nog maar ma tig is. Er is hier sprake van voet ziekte, een verschijnsel, waaraan de structuur van het hodemvocht niet vreemd schijnt te zijn. Vele aren sterven vroegtijdig af, nog voor zich de korrel heeft gevormd. BANKEN. Wie thans gaat wandelen in het recreatie-oord Plan-Zuid te Axel, kan de vermoeide ledematen rust RENNERS De Ronde van Frankrijk, die in de ze dagen de aandacht van vele sport liefhebbers gevangen houdt, heeft de jeugd van Sluis gèinspireerd. Op veel al ietwat aftandse dames- en heren fietsen, al dan niet uitgerust met remmen en bellen, joeg. de Sluisse jeugd door de straten, scherp sprin tend demarrerend en aan wielen kle vend geltjk hun grote broeders in de Tour. Een agent greep in Tot ongenoegen van Adriaantje, die weerspannig vroeg waarom dat in Frankrijk wél en in Sluis niet mocht. „Omdat de burgemeester het niet wil hebben", verduidelijkte oom agent. Waarop Adriaan het hogeropis gaan zoeken. Dat hij niet bij de bel van de burgemeesterswoning kon vormde geen bezwaar; hij wist op een discrete wijze zijn vuistjes te ge bruiken om de voordeur te betrom- melen zodat hjj toch gehoor vond. ,Jfamens de Sluisse rennerswilde Adriaan, zo deelde hij mevrouw me de, graag het hoofd van de gemeen te spreken.... Dat kon. burgemeester", zo sprak Adriaan, ,,'k kwam 's vragen of we magge Hij kreeg de toestemming, gegar neerd met toffees, maar.... voor zich alleen. De wachtende „renners" gin gen teleurgesteld uiteen en omdat al leen koersen ook niet je ddt is, is in Sluis de rust weer hersteld geven, want rond de vijver in het bos zijn banken geplaatst. Deze bie den bij goed weer uiteraard een aangenaam zitje. Jammer al leen, dat de bewoners van de vis vijver nu zijn verdwenen JUBILEUM. Op 1 Augustus a.s. heeft de heer J. W. Gebraad te Katten- dijke er 40 jaar bij de P.T.T. op zitten. Van zijn lofwaardi ge diensttijd bracht hij niet minder dan 31 jaar in Katten- dyke door. BENOEMD. Het Juvenaat der paters Maris- ten te Hulst heeft een nieuwe over ste. Het is pater Jos. Pirenne, die sedert 1945 aan het Juvenaat les geeft in geschiedenis. OVERSTROMING. Bij de Haarddgk op Schouwen- Duiveland kan men thans een klei ne overstroming constateren. Ge lukkig is deze niet van ernstige aard. Het is het perswater van het in de Haard gespoten zand, dat door de dijk heen sqpelt. TROUWRING. Ds Boschloo, die in 1947 van Ei kerzee vertrok om elders in den lande de Ned. Herv. gemeente te leiden, was zqn trouwring verloren. Dezer dagen werd deze teruggevon den by het rooien van bomen in de pastorietuin. Ongetwyfeld zal de dominee de ring weer spoedig in zijn bezit hebben. INITIATIEF. Een pryzenswaardig initiatief nam het bestuur van de stichting Gemeenschappeiyk Belang te Zou- telande. Deze stelt namelijk de gro te zaal van Middendorp bij slecht weer ter beschikking van de bad gasten. zy kunnen er dan allerlei spelen beoefenen. De omroeper zal de openstelling bekend maken. EXPOSITIE. De expositie, welke de aquarium vereniging „Willem Deutz" uit Bruinisse in de tweede helft van de afgelopen week heeft gehouden, heeft zich gekenmerkt door een ge zellige drukte. Het was dan ook de moeite waard. Vooral de zoutwa- terbak, met welks inhoud de Zeeuw natuurlijk het meest bekend is, ge noot grote belangstelling. Minister Zijlstra zal Centrale Zeeland openen Op 1 October a.s. Naar wy vernemen, heeft de minis ter van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, zich bereid verklaard de nieuwe electriciteitsfabriek van de P Z.E.M. te Vlissingen, de z.g. Cen trale Zeeland, op Vrijdag 1 October a.s. officieel in gebruik te stellen. Bovenbouw Bonzijbrug wordt op 5 Augustus gemonteerd Van de zyde van de Rijkswater staat, directie Zeeland, wordt mede gedeeld, dat wegens het monteren van de bovenbouw voor de nieuwe Bonzybrug te Wemeldinge 't scheep vaartverkeer door de beide doorvaart- openingen op Donderdag 5 Augustus a.s. van 8 tot 18 uur zal zyn ge stremd. Gedurende deze periode kan alleen door de Oostsluis te Wemeldin ge worden geschut Nationale Bondsdag C.J.M.V. in 1954 te Middelburg De Provinciale Commissie Zeeland van het C.J.M.V. heeft haar Werk programma voor deze provincie voor 1954-1955 reeds vastgesteld. De Provinciale Bondsdag' de 50e zal op Tweede Paasdag in de Vei linghallen te Kapelle-Biezelinge wor den gehouden. Het ligt in de bedoe ling, deze Bondsdag met het oog op het jubileum een bijzonder karakter te geven. De nationale Bondsdag zal in 1955 op Hemelvaartsdag en de dag daarvoor in Middelburg worden ge houden. Het nieuwe verenigingsseizoen vangt aan met een op 9 October a.s. te Goes te houden byeenkomst. Aan de leiderstraining zal in het komende jaar byzondere aandacht worden besteed, terwyl de leden van het provinciaal bestuur de afdelingen in de provincie zullen bezoeken. Het werk op Schouwen en Duive land, dat na de ramp weer zo spoedig op gang kwam, zal de byzondere be langstelling hebben van de provin ciale commissie. Zo zal bijv. ter stimulering van het werk op het eiland een speciaal week-end wonden gehouden. Tentoonstelling geopend in Bergen op Zoom Zaterdagmiddag werd in „Thalia" te Bergen op Zoom door burgemees ter ir. L. A. H. Peters de tentoonstel ling van schilderyen uit de Gouden Eeuw officieel geopend. Tal van ge nodigden woonden deze plechtigheid bij. In zijn openingswoord spralt de burgemeester zyn dank uit aan de Minister van O., K. en W door wiens bemiddeling het mogelijk was gewor den een dergelyke tentoonstelling .,aan huis te brengen". Spreker hoop te, dat velen zowel uit Bergen op Zoom als uit de omgeving deze expo sitie zouden komen bezichtigen. Dra. Petra Clarijs hield hierna een kunsthistorische inleiding. De tentoonstelling duurt tot en met 8 Augustus. Advertentie. Overal en altijd geniet U meer van -al 32 jaar op ieders lip I Zaterdagavond organiseerde de Veere V.V.V. haar jaarlijkse Zomer- avondfeest, dat ook nu weer door een zeer geslaagd verloop en een stijlvol karakter werd gekenmerkt. Te be treuren was slechts, dat deze gebeur tenis niet meer belangstelling trok. Het wat gure weer, dat weinig zo meravondallures toonde, zal hieraan niet vreemd zjju geweest. Het feest werd ingezet met een con cert in de Grote Kerk door het Mid delburgse Mannenkoor onder leiding van Jan Kuiler. Een vry groot aantal muziekliefhebbers genoot in deze his torische ruimte van de zuivere en verantwoorde wijze, waarop dit koor zjjn liederen uitvoert. Ook nu weer viel het op, welk een voortreffelijke accoustiek de kerk biedt. Het koor werd voor zijn prestaties telkemale met een hartelijk applaus beloond. Stadsbeiaardier Piet Broerse ver plichtte daarna degenen, die van goe de carillonmuziek houden, aan zich. Van de stadhuistoren strooide hy de klanken van deze welluidende beiaard v\*w\*\*vw\*ww\*ww Er kwam een kaart De P.T.T. bezorgde Vrydag- morgen by de familie A. de Stem te Zoutelande 'n prent briefkaart, diein 1943 in Utrecht was afgestempeld! De kaart was bestemd voor de Vlissingse familie Hofman, die destyds naar Zoutelande geëvacueerd was. en afkom stig van de kinderen Hof man. De familie Hofman heeft het evacuatie-adres intussen ech ter verlaten over het vredige stadje en velen, die zich in de straten van Veere bevon den, luisterden met grote aandacht. Tenslotte trok een ieder naar de kade om hét optreden van de folk- loregroep vanAiet Middelburgse „Me- dioburgum" géde te slaan- In de ha ven waren platte vaartuigen gemeerd, op het dek waarvan deze bekende groep een aantal folkloristische dan sen uitvoerde, waaronder de bekende reien, en de klompendans. Belicht door schynwerpers leverden de in Walchers costuum geklede uitvo"eren den een feëerieke aanblik op. Het pu bliek. dat het gebodene van de oevers af uitstekend kon volgen, uitte zijn grote waardering voor dit optreden, dat het einde van het zomeravond- feest vormde. Expositie Meine Jansen geopend Te Zierikzee is Zaterdagmiddag onder grote belangstelling de ten toonstelling geooend van werk van de schilder Meine Jansen, waaraan wij in onze kunstrubriek reeds een beschouwing wijdden. In zijn openingswoord gewaagde de burgemeester van Zierikzee, ihr mr J. Schuurbeque Boeije, van het byzondere cachet, dat deze exposi tie biedt. „Het drama van het wa ter, de vernietiging, maar ook dé droogmaking werd vastgelegd", al dus de burgemeester, die het een byzonder voorrecht achtte, dat deze tentoonstelling in Zierikzee wordt gehouden. De heer Jansen dankte de burge meester voor diens hartelyke woor den en overhandigde hem een aqua rel, voorstellende een van de diepè geulen in het waterschap Schou wen. MR. KOLFF: GROTE VREUGDE Gedenkplaat voor gevallenen onthuld en onderscheidingen uitgereikt Oner uitermate grote belangstelling is Zaterdagmiddag te Vlissingen de nieuwe brandweercentrale aan de Van Dishoeckstraat officieel in gebruik gesteld door burgemeester mr. B. Kolff. Honderden genodigden hadden zich in de tot aula geïmproviseerde garage verzameld, toen de burgemees ter van Vlissingen zyn openingstoespraak aanving. Onder de aanwezigen bevonden zich wethouder M. A. van Popering, vele raadsleden," de direc teur van gemeentewerken, de heer J. Moll, de oud-directeur, de heer C. Ouwehand, de oud-eommandant der brandweer, de heer F. G. Lemmers, de inspecteur van het brandwezen in Noord-Brabant en Zeeland, de heer Van Schendel, het bestuurslid vertegenwoordigend de voorzitter van de provinciale brandweerbond, do heer F. G. Sprenger, een aantal func tionarissen der Belgische brandweerfederatie, onder wie de voorzitter, de heer K. Fransman, en de commandanten der brandweercorpsen van Mid delburg en Goes. Burgemeester Kolff noemde deze dag een dag van grote vreugde, zo wel voor de plaatselijke brandweer als voor het gemeentebestuur. Se dert de vernietiging van de oude brandweerkazerne in 1943 had men zich moeten behelpen en de gevon den oplossingen waren dikwyls al lerminst bevredigend geweest. Thans evenwel beschikt men over een kazerne met de nodige bijge bouwen. die aan alle te stellen eisen voldoen. Spreker bracht dank aan allen, die nadden medegewerkt om het mooie gebouwencomplex te doen ven-ijzen en dacht daarby spe ciaal aan de ontwerpers, tekenaars, aannemer en onder-aannemers. Ook sprak hy zyn waardering uit voor de brandweerlieden, die ondanks de tot dusver slechte behuizing de naam van de Vlissingse brand weer hadden hooggehouden. De overdracht Vervolgens droeg de burgemeester de centrale over aan de brandweer commandant, de heer D. Luitwieler. Ten teken van de overdracht ra telde de alarmschei, ditmaal om 'n aangename gebeurtenis aan te kon digen. De heer Luitwieler sprak de op rechte dank van de brandweer uit voor de totstandkoming van de cen trale en gaf daarbii uiting aan de wens de brandveiligheid in de stad zo hoog mogelyk te kunnen opvoe ren. Gesproken werd daarna nog door de heren Van Schendel, Sprenger, Lemmers, A. J. W. Mathijssen, brandweercommandant van Middel burg, Moll, Fransman, de brand weer commandant van de Kon. My. „De Schelde", Van Ooyen, die te vens een medaillekast met een mas cotte aanbood, de Goesse comman dant, H. B. Pilaar, en Ouwehand. Burgemeester Kolff dankte de sprekers en memoreerde, dat men zich op dezelfde plaats bevond, waar 11 jaar geleden de toenmalige brandweerkazerne werd verwoest door een bombardement. Een golf van ellende spoelde over de stad, die in de oorlog niet minder dan 88 maal werd gebombardeerd. Vier le den van het brandweercorps kwa men daarbij om het leven. Te hunner nagedachtenis is in de garage een bronzen gedenkplaat aangebracht, welke na de tweede toespraak van de heer Kolff werd onthuld door Ler.ie Roelse, 't doch tertje van de in 1943 gesneuvelde commandant, de heer A. Roelse. Na dat 1 minuut stilte in acht was ge nomen, werden bij de gedenkplaat enkele kransen gelegd en een bloe menmand geplaatst. Onderscheidingen Vervolgens werden aan oud-brand weerlieden en brandweerlieden on derscheidingen uitgereikt van de Nederlandse Vereniging van Brand weercommandanten voor 25- en 12%-jarige trouwe dienst. De me daille voor 25 jaar ontvingen de he ren C. J. Mommaas en A. de Land meter. Die voor 12ïi jaar waren voor de heren F. G. Lemmers, A. Geelhoed, F. C. van de Hout, L. van de Steen, C. J. J. Gyselman, S. Teir- linck, W. van Reems, S. B. van de Linden, J. J. van den Berge, M. Ize- bout, F. A. M. Guinée, A. van de Kop, W. dé Voogd, C. Kaptein, M. F. de la Houssaye, P. van Loenen, P. J. Roelse, W. Coppoolse en B. J. Mommaas. De heren werden de onderschei dingen door burgemeester Kolff op de borst gespeld en zij mochten van de aanwezigen een warme ovatie in ontvangst nemen. Velen maakten daarna nog van de gelegenheid gebruik om de nieu we en modern ingerichte centrale te bezichtigen. Zeeuws Hervormd weekend op centrum „Hedenesse". Uitgaande van de Provinciale Zeeuwse Afdeling van de Hervormde Mannenverenigingen „In Dienst der Kerk" zal op Zaterdag en Zondag 11 en 12 September a.s. op „Hedenesse" te Cadzand een voor alle Hervormde mannen en vrouwen in Zeeland toe gankelijk, doch in het byzonder voor predikanten, leden van de kerkeraden in Zeeland, mannen- en vrouwenver enigingen en jonge Kerk-groepen, be stemd week-end worden gehouden. Het onderwerp voor deze conferen tie is „De Grcv^e Trek", dit is bedoeld als voorbereiding op de landelijke gro te najaarsactie van de Ned. Hervorm de Kerk. Ds. E. Durkstra van 't Zand (Mid delburg) zal de conferentie openen. Een aantal gemeenteleden van Nieuwvliet zal het leken-spel van de oud-Middelburger, ds. Jan Wit, „De Sleutel" opvoeren. Ds. Oosthoek van Westkapelle zal de dagsluiting ver zorgen. De kerkdienst des Zondagsmorgens zal worden geleid door ds. H. M. Stra- ting van Goes, waarna in groepen over deze preek gesprekken zullen worden gehouden. Des middags zal de Vicaris van de Hervormde Stadszending uit Utrecht spreken over „Wat is de be doeling van de Grote Trek" en hoe leiden wy deze actie in onze gemeen ten?" Zo mogelijk zal de film „Tot U zal spreken" worden gedraaid. Na discussie over dit onderwerp zal het week-end om half zeven worden ge sloten. Mulo-examens Zaterdag slaagden te Bergen op Zoom voor het Mulo-examen de meis jes C. P. Nagelkerke uit Hoedekens- kerke; M. J. E. Karhof uit Goes; R. A. Peters uit Sas van Gent; M. L. A. Verwilghen; J. L. T. van der Poel; E. A. G. van Massevelde; E. Hamer link en G. A. M. Guilliet uit Terneu- zen; A. L. van Dommelen uit West dorpe; M. A. Aarsen uit Terneuzen; en de jongens A. J. M. de Jonge uit HeinkenszandD. A. Verdonk uit 's- Heerenhoek; P. J. Cornelisse uit Phi lippine; E. S A. de Roek en P. L. D. Slock uit Westdorpe; H. J. A. Ver- nooy uit Sluiskil; J. R. P. Vervaeck uit Westdorpe, Voor het Mulo-examen slaagden te Bergen op Zoom de meisjes C. E. M. Haers en A. M. Cornells uit Philip pine, M. J. Vergouwe en J. S. M. Ver biest uit Terneuzen; M. M. Nybuis en C. J. Somers uit Vlissingen, C. G. G. L. de Cooker uit Westdorpe, W. P. T. van den Hemel uit Terneuzen, A. J. Mariman en J. P. L. van Troost uit Vogelwaarde, P. J. van Bremen uit 's-Heerenhoek, R. C. J. Klaaysen en C. R. Roosen uit Goes. middelburg. Vandaag Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie litho's Henri de Toulouse Lautrec, 9—18 en 19—21 uur; Molenwater; „Miniatuur Walcheren"', 10—24 uur; Electro: „Maske in blau", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Hard als graniet", (14 jr.), 20 uur. vlissingen. Vandaag Alhambra: „Roman Holiday", (a.l.), 7 en 9 uur; Luxor: ,,Alarm bij de kustwacht", (14 jr.), 8 uur; Ste delijk Museum: Schilderijententoon stelling Constantin Guys, 10—17 uur. goes. Vandaag Grand: „Maske in Blau", (a. Vandaag Schotse Huizen: Herdenkings tentoonstelling m. Góth, 10—12.30 en 13.3017 uur. ijzendïjke. Vandaag Gemeentehuis: Schilderijen tentoonstelling „NederlandWater- land". groede. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling Oostaziatische Kunst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2