PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Molotow wil weer een Europese conferentie over „veiligheid" Melding vliegramp ontketende activiteit rond Westerschelde BILT ONRUST IN TUNIS NEEMT ERNSTIGE VORMEN AAN DJAKARTA WEES VOORLOPIG ONDERTEKENING PROTOCOL AF KATHOLIEKE WERKGEMEEN SCHAP GAAT NIET NAAR K.V.P. 197e Jaargang-No. 173 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 26 Juli 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie 13.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax 8 regelsi van 1—5 regels f 1.— Iedere regel mee: 20 cent „Brieven of adres Bureau v d Blad' 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes. Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g 22281Oostburg. Finlandstr 2. telef 16: Terneuzen. Brouwerljsti 2; Zlerikzee N 8ogerdstj C Ita. telef 26 LONDEN ZWIJGZAAM EN WASHINGTON AFWIJZEND In Parijs zou men er wel iets voor gevoelen De Russische minister van buitenlandse zaken, Molotow, heeft Zaterdag de Britse ambassadeur en de zaakgelastigden van de Verenigde Staten en Frankrijk te Moskou ontvangen. Hij besprak met de drie diplomaten een voorstel om in de komende maanden een conferentie te houden, waar aan alle Europese staten en de Verenigde Staten zouden deelnemen, om te spreken over het oprichten van een collectief veiligheidsstelsel voor Euro pa. Het Sowjet-voorstel was vervat in een nota, die door Molotow werd aangeboden. In de nota wordt opgemerkt, dat de deelnemers aan een dergelyke con ferentie niet alleen gelegenheid zullen hebben over de Russische voorstel len te praten, maar ook zelf voorstellen kunnen doen voor het vormen van een „collectief veiligheidsstelsel in Europa". „De conferentie van Genève heeft aangetoond, dat het overleg tussen belanghebbende staten onder duide lijk omschreven voorwaarden kan lei den tot overeenkomsten, welke be antwoorden aan de belangen van hen, die naar vrede en veiligheid streven" aldus de nota. Het nieuwe voorstel heeft de Wes telijke diplomaten in Moskou niet verrast, omdat zy een dergelyke stap na het bereiken van de regeling voor Indo-China hadden verwacht. De Sowjet-nota vormde een ant woord op de Westelijke nota's van 7 Mei, waarin eerder gedane Russische voorstellen inzake een Europese vei ligheidsverdrag werden verworpen. In deze voorstellen van 31 Maart had de Sovvjet-Unie zich ook be reid verklaard toe te treden tot het Noord-Atlantisch verdrag. Een Russisch plan voor een collec tief veiligheids verdrag, te tekenen door 32 Europese staten, werd het eerst in Februari door minister Molo tow op de Viermogendhedenconferen- tie van Berlijn ingediend. Hierbij was aan de Verenigde Staten, evenals aan communistisch China, de rol van „waarnemer" toebedeeld. Volgens het nieuwe Russische voor stel echter zal Amerika als volledig lid aan het verdrag kunnen deelne men De Westelijke mogendheden hebben echter reeds eerder in een nota van 8 Mei laten weten, dat zelfs met Amerikaanse deelneming de voorgestelde Europese-verdragsor- ganisatie niet nodig is naast de Ver enigde Naties, waarvan het gezag door een dergelijke organisatie zou worden ondermijnd. Evenals in vroegere Sowjet-nota's over deze kwestie, wijst Moskou ook nu weer op de „bijzondere gevaren", welke aan het oprichten van de Euro pese Verdedigingsorganisatie (EVG) zijn verbonden, met name het gevaar dat het Duitse militarisme zal herle ven. Ook brengen dergelijke groeperin gen „onvermijdelijk een bewapenings- Ontoloffing in hotel te Blankenberghe Zes doden en 30 gewonden Zondagochtend vroeg zijn zes Bel gische vacantiegangers om het leven gekomen, 29 licht en een zwaar ge wond tengevolge van een gasontplof fing in hun hotel. Het hotel „Le cha let du lac" waarin 39 personen ver blijf hielden, werd volkomen ver woest. De ontploffing ontstond door een lek in de gasleiding. De hotelhouder en zijn dochter zijn bij het ongeval omgekomen. Wethouderssalarissen verhoogd De minister van Binnenlandse Za ken heeft in een brief aan de voor zitter van de Tweede Kamer meege deeld. dat de salarissen der wethou ders in niet onbelangrijke mate zyn. verhoogd. Inmiddels neeft een zestal colleges van Gedeputeerde Staten de salarissen van wethouders der ge meenten in hun provinciën herzien. In de overige provinciën is herzie ning in overweging. wedloop en een slechter worden van de internationale betrekking en met zich mee", aldus de Russen. In dit verband acht Moskou het „een uiterst belangrijke taak om tot een internationale overeenkomst in zake een onvoorwaardelijk verbod van atoom- en waterstofwapens en de vermindering van de bewapening en de strijdkrachten van alle landen on der strikt internationaal toezicht te komen. De ontwapening van Duitsland moet bestendigd blijven. In het voorgestelde Europese ver drag moet ook de samenwerking op economisch gebied tussen de deelne mende landen worden geregeld, aldus de Sowjet-regering. Commentaren De commentaren uit Londen, Parijs, Bonn en Washington zijn gereser veerd. In Washington meent men, dat de Verenigde Staten het Russische voorstel van de hand zullen wijzen na overleg met Engeland en Frankrijk. Tijdens het Veerse zomer avondfeest, dat Zaterdag werd gehouden, trad de folkloregroep van het Middelburgse ,,Medioburgum" op. Begeleid door de vrolijke klanken van"het stadhuis- beiaard voerden de in Walchers- costuum gestoken hoofdstedelingen verschillende volksdansen uit op een in de haven gemeerde platte schuit. De foto toont een van de paartjes in een karakteristiekehouding. (Foto P.Z.C.J 155 DODEN IN DRIE MAANDEN Frans kolonel neergeschoten Kolonel de la Paillonne, het hoofd van de lijfwacht, die de Bey van Tunis beschermt, werd in Tunis door een aanvaller neergeschoten. Kolonel de la Paillonne verliet zijn bureau en was juist in zyn auto ge stapt, toen een Tunesiër naderbij kwam en verscheidene schoten uit een revolver loste door een der achterruiten. Ernstig gewond werd de kolonel naar het ziekenhuis vervoerd waar hij bij aankomst overleed. De dader wist te ontkomen. Te Sfax in Tunis werd Zondagoch tend een jonge Franse militair dood geschoten door een Tunesiër, die ont kwam. Van Franse zijde is bekend ge maakt, dat in de periode van 19 Maart ..ot 23 Juli 74 Fransen en Tu- nesiërs zyn vermoord en 87 gewond. In hetzelfde tijdvak werden 21 leden van de veiligheidstroepen gedood en 52 gewond. Het aantal vermisten be droeg vyf. De verliezen van de Tunes sische verzetslieden bedroegen 60 do den en twee gewonden. In de nacht van Zaterdag op Zon dag heeft te Meknes (Marokko) een brand gewoed, die drie kwart van een der buitenwijken heeft verwoest en 1500 personen dakloos heeft ge maakt. Bovendien zouden drie Ma rokkanen zijn omgekomen. Het schijnt, dat er kwaadwilligheid in het spel was. In de kleinere Europese hoofdste den zag men in het Russische voor stel weinig nieuws. Men ziet het vrij algemeen a|s een nieuwe poging om de Europese Verdedigingsgemeen schap te torpederen. In Parijs achtte men het mogelijk, dat premier Mendès-France mdien hij althans in het Russische voorstel iets zou ziennaar Washington zou vliegen om overleg te plegen met Ei senhower over Amerika's deelname aan de voorgestelde conferentie Vele Franse politici, onder wie raadgevers van de minister-president zouden van mening zijn, dat Frank rijk op het Russische voorstel moet ingaan. Waernemers in Londen leggen er de nadruk op, dat een verdrag als door Rusland voorgesteld het einde zou betekenen van de Navo en de E.V.G. Men gelooft niet, dat de Britse rege ring de huidige politiek wil loslaten, die gebaseerd is op de Navo. In Bonn noemde men de Russische voorstellen onaanvaardbaar. Het denkbeeld van een ontwapend neu traal Duitsland met gewapende lan den aan de Oostelijke en de Westelij ke grenzen achtte men absoluut on juist. Op de laatste dag van hun verblijf in ons land gebruikten President Coty en zijn echtgenote het noenmaal op Paleis Soestdijk. Na afloop hiervan poseerden zij met deKoningin, de Prins en de prinsessen Margriet en Marijke in de tuin voor de A.N.P.- fotograaf. NEDERLANDS-INDONESISCH OVERLEG Teleurstelling in Den Haag Om vier uur zou Zaterdagmiddag in Den Haag de slotbijeenkomst wor den gehouden van de Nederlands-Indonesische Unieconferentie en zou het desbetreffende protocol worden getekend. Te drie uur des middags deelde evenwel de Indonesische delegatie mede, dat men uit Djakarta geen mach tiging had gekregen om de bereikte overeenkomsten te tekenen. De mededeling kwam voor de Nederlandse delegatie als een verrassing. Tot twee uur des middags was men in de De Lairessezaal nog bezig ge weest aan de voorbereidingen voor dp plechtige ondertekening. Er waren tientallen journalisten, fotografen, cineasten en televisiemen sen aanwezig om voor dc nodige pu bliciteit te zorgen. Zy moesten onver- richterzake huiswaarts gaan. Uit Djakarta wordt gemeld, dat daar het Indonesische kabinet Za terdagochtend vergaderde. Het kabi net besprak een telegram van de In donesische delegatie, waarin gemeld werd, dat men Zaterdagmiddag te vier uur het protocol van de confe rentie zou willen ondertekenen. Het kabinet bepaalde zyn standpunt en zond instructies aan de Indonesische delegatie De kabinetsvergadering in Djakar ta werd gepresideerd door de vice- premier mr. Wongsonegoro aange zien de premier Ali Sastroamidjojo op Borneo vertoeft. Mr. Wongsonego ro deelde aan de P. I. Anefa méae, dat de nieuwe instructies niet afwe ken van de oude, maar wel een ver duidelijking betekenden. Indien het protocol in overeenstem ming is met deze instructie's kan de ondertekening doorgaan, aldus mr. Wongsonegoro. De secretaris-gene raal van het ministerie van voorlich ting echter, de heer Harjoto, ver klaarde, „dat het van de delegatie ontvangen verslag niet geheel bevre digend was. daar het afweek van de instructies". Zaterdagavond is het lid van de Indonesische delegatie mr. Moh. Ya- min per vliegtuig uit Den Haag naar Djakarta vertrokken om persoonlijk de situatie toe te lichten Over een week wordt hij terugverwacht in Den Haag. Vandaag herdenkt men op de Ned. Antillen de ontdekking van de ze eilanden in 1499 door Alonzo de Ojeda; is het 100 jaar geleden, dat de opleiding tot zee-offi cier bij Koninklijk Besluit werd vastgesteld, waarna op 15 Oc tober de eerste adelborsten te Willemsoord verschenen. Verdwijning van Dr. John heef' eevoken In Bonn hebben ambtenaren van het Westduitse bureau voor bescherming van de grondwet contra-spionnage- dienst) vastgesteld, dat de gevluchte directeur van dit bureau dr. Otto John inderdaad Vrijdag gesproken heeft voor de Oostduitse radio-om roep. Volgens gegevens van een West- Berlijns inlichtingen' »au zouden in Oost-Duitsland n» verdwiining van dr John, talrijke arrestaties zijn verricht, ook onder de leden van de Volkskamer. Volgens de Noord-Westduitse radio is dr. O. John Zaterdagmiddag in het gebouw van de communistische SED in Oost-Berlijn gezien, waar hij be sprekingen met partyfunctionarissen zou hebben gevoerd. Naar van Amerikaanse zijde ver luidt, was John onder meer belast met het nagaan van de antecedenten van Duitsers, die in dienst zyn van de Amerikaanse strijdkrachten. Bij gevolg zou hij op de hoogte zijn van de stand van zaken bij depots van atoomkanonnen, vliegvelden bases voor raketten en legeronslagplaat- sen in de Amerikaanse zone. Vei-wacht wordt, dat vele mede werkers van John uit de contra-spion- nagedienst moeten verdwijnen Staatsbezoek oresident Cotv is ten einde Het staatsiebezoek van president en madame Coty aan ons land is ten einde. Nadat aan boord \an het ko ninklijk jacht „Piet Hein" in gezel schap van Koningin Juliana en Prins Bernhard een tocht van Amsterdam over de Vecht naar Loenen werd ge maakt, hebben Zaterdagavond om zes uur de Franse gasten op het platform van Schiphol afscheid genomen van de Koningin en de Prins. Na een laatste groet boven aan de trap verdwenen dé gasten in het ge reedstaande toestel, de motoren wer den aangeslagen en onder de tonen van de Marseillaise gespeeld door de Luchtmachtkapel, trok net toestel in de dichte motregen de laaghangende grijze wolken tegemoet. Om half acht arriveerde het toestel op het Parijse vliegveld Villacoublay, waar het presidentiële paar werd verwelkomd door premier Mendès- France en talrijke leden der regering. De president verklaarde een uitste kende en aangename reis te hebben gehad. „Dc Franse politiek houdt niet op bij onze grenzen. Wij hebben een uitbundige ontvangst gehad, nog enthousiaster dan die. welke ons in Normandië te beurt is gevallen". President en mevrouw Coty ver trokken vervolgens naar hun buiten verblijf te Rambouillet. ZIJ BLIJVEN IN DE P.v.d.A. Diep gegriefd door de katholieke bladen" Dc Katholieke Werkgemeenschap in dc Partij van de Arbeid is van oor deel. dat een overgang naar de KVP. zoals deze in het laatste bisschoppe lijk mandement wordt voorgeschreven, niet mogelijk is. Aldus werd vastge steld in een buitengewone ledenver- TOESTEL BRANDEND NEERGESTORT Nasporingswerk vanuit de lucht en met reddingboten Zondagmiddag heeft op en boven de Westerschelde ter hoogte van Bres- kens grote activiteit geheerst, in verband met meldingen van ooggetuigen, die een vliegtuig brandend zouden hebben zien neerstorten. Hoewel tot des avonds zeven uur met behulp van vliegtuigen, een helicopter en redding boten intensief nasporingswerk is verricht, heeft men geen enkel spoor van een vliegramp kunnen ontdekken. In de verklaringen van alle oogge tuigen wordt gesproken van een „rooksliert", die het toestel zou heb ben achtergelaten. Over het type vliegtuig liepen de meningen uiteen; er werd gesproken over een viermo torige bommenwerper en over een tweemotorig straalvliegtuig. Van de zijde der KX.M. en Sabena werd de kans zeer gering geacht, dat een toe stel van een dezer maatschappijen zou zijn verongelukt. Van militaire zyde werd opgemerkt, dat op Zonda gen doorgaans geen oefenvluchten worden gemaakt en een zegsman van het Britse ministerie van luchtvaart heeft verklaard, dat geen vliegtuig van de Britse luchtmacht vermist werd. Deze laatste verklaring kwam, na dat van het geallieerde vliegveld Bad-Eilsen was gemeld, dat een Lin- coln-bommenwerper (bemanning 6 tot 8 man) werd vermist. Dit viermo torig toestel van de Royal Airforce keerde naar Engeland terug van de oefening „Dividend". De slotphase van deze oefening speelde Zondag. Volgens sommige ooggetuigen zou het „een zilveren vliegtuig met een blauwe band" zijn geweest en aan vankelijk werd de blauwe band ge zien als een kenteken van de „party" waartoe de Lincoln behoord zou heb ben. De verklaringen over het neerstor ten van een vliegtuig zijn afkomstig van een in Nieuwesluis bij Breskens gedetacheerde korporaal van de Kon. Marine, een lid van de kustwacht, op varenden van de veerboot Vlissingen Breskens, badgasten te Cadzand en vier jeugdige kampeerders, die in de omgeving van Breskens hun tenten hebben opgeslagen. Zij allen hebben tegenover de politie verklaard, dat zij omstreeks kwart voor twee ten Zui den van Breskens een vliegtuig heb ben gezien, vliegend in de richting Oost-West. Het zou snel hoogte ver loren hebben en in zee gestort zyn, aldus deze verklaringen. Een onbekend gebleven schip, dat van Antwerpen kwam, zou nog koers hebben gezet naar de „plaats van het onheil", maar onverrïchterzake de steven weer naar zee hebben gewend. Aan het uitgebreide opsporings werk werd deelgenomen door de in Breskens gestationneerde redding boot van Veere, de „Blankenheim. twee Nederlandse snelboten uit Vlis singen, twee Belgische sportvliegtui- gen, een helicopter en een Ameri kaanse vliegboot. De reddingboot „Blankenheim" is des avonds nog voor een tweede maal uitgevaren, nadat er eeu melding was binnengekomen over „op zee drijven de mensen", maar wederom zonder resultaat. De Kon. Marine stelde zich met verscheidene vliegvelden in verbin ding, maar nergens werd een vlieg tuig vermist. 26 doden bij autobusramp m Duitsland Trein reed op bus Op een onbewaakte overweg te Aben- heim (Duitsland), zes km van Worms, is Zaterdag een autobus met 28 arbei ders en een chauffeur door een passa- gierstrein gegrepen, waardoor 26 inzit tenden van de bus werden gedood en drie ernstig gewond, van wie twee in levensgevaar verkeren. Reddingsploegen moesten van snij branders gebruik maken om de do den en gewonden uit de volkomen vernielde autobus te bevrijden. De chauffeur kwam om het leven, i 27 Juli. terwijl de machinist van de trein een Zon op 4.52 zenuwinstortiüg kreeg. iMaan op 1.43 gadering van KWG. d-ie Zaterdag te Utrecht werd gehouden. Zij bleek er namelyk van overtuigd dat een plichtmatige katholieke eenheidspartij de ontwikkeling van gave democrati sche verhoudingen in ons land zon bemoeilijken en het katholieke volks deel zou belemmeren in de mogelijk heid een eigen politieke keuze te doen. De gehele Werkgemeenschap zou het ervaren als een groot verlies, indien na acht jaren van vruchtbare samen werking de katholieken verplicht zou den zijr. hun plaats in de Partij van de Arbeid op te geven. Veler achtten een dergelijke stap in strijd met hun per soonlijke gewetensovertuiging. Het beraad werd gehouden in „het bij alle aanwezigen levend besef van een innige verbondenheid met de kerk en. van een naar vele zijden bijzonder zware verantwoordelijkheid'. De vergadering voelde zich voorts diep gegriefd door de kwetsende en onverantwoordelijke wijze waarop sinds het verschijnen van het mande ment in talrijke katholieke bladen over de werkgemeenschap, de Partij van de Arbeid en de doorbraak werd geschreven. Zij vreest daarvan grote nadelen voor land en kerk. Oprecht verlangt zij. aldus het communiqué, dat spoedig in katholiek Nederland de gelegenheid moge terugkeren tot een open en zakelijke gedachtenwisse- ling over vragen, die voor de toe komst van het Nederlandse katholicis me van beslissende betekenis zijn. Steunprijs voor graan in de Ver. Staten De Amerikaanse tarweboeren heb ben besloten regeringstoezicht te aanvaarden op hun uitzaai voor de volgende oogst. Dit besluit betekent, dat de Amerikaanse regeling hoge steunprijzen, liggende tussen 75 en 90 procent van de pariteit voor tarwe zal blijven betalen. DE VERWACHT: REGENACHTIG. Veel bewolking met op de meeste plaatsen regen, maar later ook ver spreide opklaringen. Veranderlijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1