Bestandsovereenkomst met grote meerderheid goedgekeurd „De Hoop", het hospitaal voor de vissers op zee TOCH IS 'T ZO! INBREKER VERWACHTTE HOGERE STRAF DAN 1,5 JAAR D ZATERDAG 24 JULI 1954 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT DEBAT IN FRANSE NATIONALE VERGADERING Mendès-France diende Georges Bidault van repliek De Franse Nationale Vergadering heeft Vrijdag met 471 tegen 14 stem men een motie goedgekeurd, waarin met voldoening kennis genomen wordt van het staken der vijandelijkheden in Indo-China. Georges Bidault, de voormalige Franse minister van buitenlandse zaken, beschuldigde tijdens het debat in de Nationale Vergadering premier Men dès-France ervan de Vietnamezen aan him lot overgelaten te hebben. Bidault zei, dat Eisenhowers ver klaring van 21 Juli aantoonde, dat de Ver. Staten de werking van de bestandsovereenkomst piet garande ren. Hij vergeleek de huige toestand met die van 1938, toen Sudetenland werd afgescheiden van Tsjecho-Slo- wakije, waarmee Churchill en Eden het toen niet eens waren. De onaf hankelijkheid van Tsjecho-Slowakrje verdween op de dag, toen verdeling van het land verhinderde, dat het deel uitmaakte van het stelsel van bondgenootschappen, dat alleen zijn bestaan had kunnen verzekeren. Nu is de drie Indochinese staten verboden zich aan te sluiten bij een collectief stelsel, dat alleen hun on afhankelijkheid zou kunnen waarbor gen. Bidault vroeg de premier, of de republiek van de vietminh-opstande- lingen ook geneutraliseerd was. Hierop sprong Mendès-France op en verzekerde, dat geen van de drie Indochinese staten geneutraliseerd is. Bidault haperde en zei ten slotte, dat het hem verheugde te horen, dat de premier te Genève meer had be reikt dan hij Donderdag bij zijn ver klaring in de Nationale Vergadering had onthuld. De repliek van Mendès-France werd door de afgevaardigden in wat Keuter noemt, bijna eerbiedige stilte aangehoord. Hij kreeg aan het slot een geweldige ovatie. Mendès-France zeide, dat de com mentaar van de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken dell Smith, dat onder de gegeven om standigheden geen betere overeen komst verkregen had kunnen wor den, naar het hem toescheen elke dis cussie over de Indochinese regeling uitsloot. Dat vele dieren hun huidskleur kun nen aanpassen aan de omgeving, is natuurlijk erg knap, want wij kunnen het niet. Maar dat insecten die door het opvouwen van de vleugels op bla deren gelijken, óók nog kans zien eie ren te leggen die er precies uitzien als plantenzaadjes, is eigenlijk nog veel knapper. De kunst van camoufleren heeft in het rijk der dieren hier en daar een geweldige hoogte bereikt. Een krab, die de zeespin wordt genoemdbeves tigt stukken uitgekouwd zeewier fris sen de uitsteeksels van rugschild en poten. De stukken zeewier groeien daarna op het,dier vast en het gevolg hiervan is, dat de krab volkomen op een wandelende pol zeewier gelijkt. Voor een dier is dit weliswaar een vreemdsoortig gedrag, dat we zeer zeker niet zouden verwachten, maar dit is toch nog niet eens het sterkste voorbeeld van misleiding die dieren door verandering van hun uiterlijk weten te bewerkstelligen. Want andere dieren gaan zó ver, dat zij de vorm van geheel andere diersoorten hebben aangenomen ten einde hun belagers om de tuin te lei den. De glasvlin der lijkt zo bedrie- gelijk veel op een wesp, dat het voor de ondeskundige werkelijk moeilijk is haar van die venijnige insecten te on derscheiden. Verschillende weerloze insecten, zoals zweefvliegen, hebben zich insgelijks in een vermomming gestoken en lijken op bijen of wespen, waardoor zij minder kans lopen te worden aangevallen. De in Noord-Amerika voorkomende vlinder die monarch heet, heeft een bittere smaak en schijnt daardoor on gaarne door vogels gegeten te worden. Hiervan heeft een andere vlinder, onderkoning genaamd, profijt getrok ken, door zich in een pakje te steken dat sprekend op dat van de monarch lijkt. Het gevolg hiervan is, dat ook zij met rust wordt gelaten. Iets heel bijzonders presteert in dit opzicht een kleine inktvis. Zoals u weet, stoten sommige soorten van inktvissen als zij worden achtervolgd, een wolk zwarte kleurstof uit, waar door het water verduisterd en ondoor zichtig gemaakt wordt, zodat de inktvis gelegenheid krygt achter dit inktgordijn aan zijn belagers te ont komen. De kleine inktvis die -wij daar_ net op het oog hadden, speelt het ech ter klaar een dummy van zichzelf te vervaardigen, zodat niet hijzelf, maar de dubbelganger het slachtoffer wordt, zodra dit dier namelijk achter volgd wordt, neemt hij een diepdonke re kleur aa)i. Dan stoot hij plotseling een wolkje zwarte kleurstof uit, dat zich echter niet door het water ver spreidt, maar samenbalt en in het wa ter blijft zweven, in een vorm die wel enigszins op een inktvis gelijkt. Tege lijkertijd neemt de inktvis zelf een vol kom,en witte kleur aan. De aanvaller die op dergelijke toverkunsten niet bedacht is, stort zich nu op de wolk donkere kleurstof, in de veronderstel ling dat dit de opgejaagde inktvis is, en het geivaande slachtoffer zelf glijdt onzichtbaar weg in het heldere water, waartegen hy niet afsteekt! O ja, nu wil een lezer nog weten hoe ver de horizon van ons verwijderd H. PétiUon Mendès-France was van mening, dat de overeenkomst inzake Indo- China de banden van Frankrijk met zijn Westelijke bondgenoten had ver sterkt. Geen kloof meer Toen hij aan de regering kwam, was hij getroffen door de slechte staat waarin de betrekkingen tussen Frankrijk en sommige van zijn bond- fenoten verkeerden. De Franse ara- assadeur in Washington had mede gedeeld, dat de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken en hij (de ambassadeur) hadden toegegeven, dat er een brede kloof bestond tus sen Washington en Parijs, aldus Mendès-France. Hij zweeg even en verklaarde ver volgens, dat deze kloof er thans niet meer was. Frankrijk en de Verenigde Staten hadden openhartig van ge dachten gewisseld als gelijken en vrienden. Op deze wijze, zo verzeker de Mendès-France, zou hij voortgaan met de versteviging van het Atlan tische bondgenootschap, dat hij een noodzakelijke waarborg voor de vre de noemde. Met betrekking tot de verklaring van Bidault, dat de drie Indochinese staten geneutraliseerd waren, zeide Mendès-France nog, dat zij alle drie in de Franse Unie zouden blijven. Cambodja had verklaard, dat het niet zou toetreden tot een militair bond genootschap, dat niet strookte met ae beginselen van de Verenigde Na ties en dat het geen militaire bases zou toelaten zolang zijn veiligheid niet werd bedreigd. De regering van Cambodja was hierdoor de enige, die zou kunnen uitmaken wanneer zij an ders zou kunnen handelen. Laos had een dergelijke eenzijdige verklaring afgelegd. Brits vliegtuig op zee geland Een passagiersvliegtuig, van het type Slcymaster, van een Britse maatschappij is op weg van Hong kong naar Singapore ter hoogte van het eiland Hainan op zee geland. Het vliegtuig met een bemanning van vijf leden en twaalf passagiers aan boord had geseind, dat het snel hoog te verloor en dat een der motoren in brand stond. Een watervliegtuig van de Ame rikaanse marine pikte negen perso nen op, waaronder drie bemannings leden. Een Sunderland vliegboot van de R.A.F. slaagde er in drie mensen, die zich op een vlot bevon den, aan boord te nemen. Ollenhauer herkozen. Met 342 stemmen tegen 24 is Erich Ollenhauer door het congres van de Westduitse socialistische par tij Vrijdag als voorzitter van de par tij herkozen. Ook de vice-voorzitter, Wilhelm Mellies, en vijf leden van het bestuur werden herkozen. EEN SLAPPELING j,Geen mogelijkheden tot verbetering" „Eerlijk gezegd verwachtte mijn cliënt dat hij een hogere straf zou krijgen dan de anderhalf jaar met aftrek die de officier zo juist heeft geëist". Dit „pleidooi", uitgesproken door de raadsman van D. W. R., een 23- jarige lasser te Amsterdam, is een afdoende samenvatting van de zit ting die de rechtbank Vrijdagmor gen aan een reeks inbraken in de hoofdstad heeft gewijd. „Verdachte begint zoetjes aan een zware jongen te worden", meende jhr A. Reigersman, de officier van justitie. „Dat is hij al", was de reactie van de verdediger. De 'officier: „Ik ben met het geval verlegen en zie niet veel mogelijk heid tot verbetering". De raadsman: „Na zijn ontslag uit de (openlucht)gevangenis te 's-Gra- venhage gaat hij, met de overtuiging quitte te zijn, hetzelfde spelletje on- Met kikkerpak de grens over Oldrich Lopada heeft te Wels (Oostenrijk), op een persconferentie medegedeeld, hoe hij uit Tsjecho-Slo- wakije naar Oostenrijk uitgeweken is. Hij had een soort duikerspak van rubber gemaakt met a's masker een gasmasker uit de oorlog. "Aan dit masker had lig een afvoer, en aan- voerslang van rubber bevestigd, die door een gecamoufleerd stuk kurk boven water werden gehouden. Voor het vervaardigen van dit „kikker- pak" had hij ongeveer een week no dig gehad. Hij was op het denkbeeld gekomen door een oude illustratie van „kikkermannen" van de Ameri kaanse marine. Met deze uitrusting zwom hij onder water vijf kilometer langs de rivier de Dyje, die de Oos- tenrijks-Tsjechoslowaakse grens op twee plaatsen kruist. Zijn pak werd op één plaats opengescheurd door Erikkeldraad, dat zich onder water evond. Met behulp van een draad tang had hq zich echter weten te be- vrgden. Aanvankelijk had hy het plan ge had met behulp van een zelfgemaak te duikboot te ontsnappen. Hij had een duikboot reeds halverwege ver vaardigd doch stuitte toen op het nieuwe denkbeeld. Aanslag op resident van Palembang Woensdagavond hebben zich op het voorerf van de woning van de resident van Palembang, twee ex plosies voorgedaan. De resident, Ra den Hanan was niet thuis. Alle rui ten van de woning werden vernield. Een onderzoek wees uit, dat waar- schgnlgk een plasticbom is gebruikt, zoals ook het Indonesische leger wel gebruikt voor het leggen van rook gordijnen. Een omvangrgk onder zoek werd ingesteld en in de stad werden militaire posten uitgezet. Het bleek, dat in de stad plakkaten wa ren aangebracht, waarin de minis ter van binnenlandse zaken, Hazai- rin, en het volk gewaarschuwd wor den, dat „Abdoel Malik, handlanger van de N.I.C.A., opnieuw wil heer sen" en dat Moestafa, het pas be noemde hoofd van het regentschap en Komeroeng, eveneens een .C.A.-man zou zijn. De politie zet het onderzoek voort. Alle drie ge noemden zgn leden van de Partai Indonesia Raya, Hanan en Malik traden in de voormalige deelstaat Zuid-Sumatra op de voorgrond. getwijfeld opnieuw beginnen want voor het leren van een vak is zgn vrijwillige medewerking nodig". Ook d'e president zeide weinig mo gelijkheden te zien in de slappe per- s.ooniykheid van verdachte. Verdachte die al meermalen is ver oordeeld bekende dat hij in April j.l. hetzij door inklimming via dak of lantaarnpaal of door het intrappen van een deur. hetzij met behulp van breekgzer. vijl of boor, een aantal inbraken had gepleegd, veelal bij vroegere werkgevers die hg na lut tele dagen in de steek had gelaten. Aan de Oude Schans en op de Mid denweg maakte hij o.a. omstreeks 500 gulden buit, in de Binnen-Ban- tammerstraat ook levensmiddelen en sigaren. Volgens het reclasserings- rapport kon zgn houding worden ge karakteriseerd met: geen werk, geen woning, toen maar gaan stelen. Bij een inbraak in de Nes was hij op 27 April aangehouden. Hij is sinds 3 Mei gedetineerd. Slap en liever lui dan moe, gebrouilleerd met de fa milie, een bestaan gevuld met dan sen, bioscoop- en cafébezoek. Gezien 'de sombere vooruitzichten van deze „volledige, losgeslagen inbreker" kon de officier geen aanleiding vin den een gecombineerde straf te eisen. De rechtbank zal op 30 Juli uit spraak doen. Egypte wil niet bedelen om wapens Generaal Abdel Hakim Amer, de 34-jarige opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten, heeft bij een grote militaire parade Vrijdag te Cairo verklaard, dat „Egypte on danks de in de weg gelegde belem meringen voor het verkrijgen van moderne wapens zijn troepen heeft kunnen voorzien van de moderne lichte en middelzware wapenen, die zg nodig hadden". Andere uitrustingen zijn onder weg. aldus de opperbevelhebber. Egyptische fabrieken produceren thans raket-projectielen, mgnen en opleidingsvliegtuigen. „Ik zie uit naar de dag dat Egyp te niet meer bij vreemde landen om wapens hoeft te bedelen", verklaar de generaal Amer. Aanslagen in Tunesië Drie gewapende personen hebben in de nacht van Donderdag op Vrij- dag de boerderij van een Maltezer boer in het district Bizerta aange vallen. De boer, Puddu, is met een van zgn Tunesische arbeiders ont voerd. Een aantal opstandelingen heeft Vrijdagochtend 36 kilometer van Metlawi een lorrie aangevallen. De bestuurder dreef de aanvallers met zijn machinepistool op de vlucht. De lorrie kon niet meer rijden. Een afdeling republikeinse gardis ten is Donderdagavond nabij Saken in een hinderlaag gevallen. Drie gar disten werden gewond. Nabij Sousse zijn Donderdagavond schoten gelost op een onder-officier. Onvoldoende bewijs in bankiersaffaire ALDUS HOGE KAAD. De Hoge Raad wees arrest in de strafzaak tegen de Haagse bankiers S. en zijn deelgenoot M. in de ban kiersfirma K. en S. Zowel de Haagse rechtbank als het hof te 's-Gravenhage veroor deelden S. tot 7 maanden en M. tot twee-en-een-half jaar gevangenis straf op grond van verduistering van «relden en effecten respectievelgk tot bedragen van 6000 en 47.000 gulden. Op grond van onvoldoende bewijs constructie heeft de Hoge Raad het arrest betreffende beide bankiers vernietigd, met verwijzing der zaak naar het gerechtshof te Amsterdam. De regisseur William Dieterle van Hol lywood zal In Duitsland een biografische film over de Duitse componist Richard Wagner maken met Alan Badel in de hoofdrol. De titel van de film zal „Ma gie fire" luiden. Een overzicht van de Franse Natio nale Vergadering tijdens de rede van Mendès France over de wapenstil stand in Indo China AN. P.-tele foto.) *VWS/WVW</«AfWVWAWSA Sleep van Koningin bleef haken. Toen Koningin Juliana en oresident Coty na hun bezoek aan Rotterdam gisteravond bij het Rijksmuseum te Am sterdam voorreden en na het uitstappen de chauffeur snel Ie wagen optrok om plaats te maken voor de tweede auto 'yef madame Coty en Prins Bernhard, klonk ineens de stem van H.M.: ,Jlijdt u even terug, u staat op mijn sleep". Onmiddellijk schakelde de rhauffeur achteruit. Een ge deelte van de sleep, dat onder het achterwiel was terechtge komen, kon zonder schade door ie Koningin worden opgeno men. De landsvrouwe was gekleed ui een zandkleurig avondtoi let, en madame Coty droeg een champagnekleurige avond japon. President Coty was in rok en Prins Bernhard het admiraalsuniform. Verjaardagsritje in gestolen auto Twee jongens van 17 jaar, van wie éen toevallig jarig was, stalen in Bussum een auto. De eigenaar ging met twee agenten in een andere wa gen op onderzoek uit en kon de ge stolen auto in een buitenwijk van Hilversum achterhalen. Het gelukte hun de bestuurder te beletten ver der te rijden en de eigenaar zag na veel moeite kans hem bij de haren te grijpen. Ook de tweede jongeman, die zich herig verzette, kon worden gegrepen. Het avontuur bleek achteraf voor een der jongens nog ernstige gevol gen te hebben. Uit het onderzoek is namelgk gebleken, dat het tweetal enige maanden geleden ook al een auto in Bussum had weggenomen en daarmede door de Naardense buiten- wgken was gaan rijden. Toen twee politie-agenten door midden op de weg te gaan staan hen wilden dwingen te stoppen, hadden de jongens vol gas gegeven en wa ren recht op de agenten ingereden. Slechts door snel opzij te springen hebben deze zich kunnen redden. Aan de knaap die toen de auto bestuurde, zal thans poging tot dood slag worden ten laste gelegd. Het Wereldgebeuren Verbleekt ideaal STEMMEN UIT DE KERKEN Tijdens de ramp werd eveneens hulp verleend Toen een groot deel van onze provincie het vorige jaar onder water ging, waren er boten en schepen nodig. Van alle kanten kwamen ze aan gevaren. Daaronder was er althans één dat men op de binnenwateren (aly je daartoe dan ook onze Zeeuwse stromen rekent) niet gewoon is te zien en dat toch van groot nut is geweest. Dat was het hospitaal kerkschip „De Hoop". Maar nochtans heeft dat schip toen gedaan wat het heel zijn leven gewoon geweest is te doen, al was het dan op andere plaatsen en on der andere omstandigheden, nl. oppikken diegenen, die op het water in noo? zijn. AI de patiënten van het ziekenhuis te Noordgonwe zijn door dit schip geëvacueerd en naar een veiliger gebied overgebracht en al de ouden van dagen uit de buurt, waaronder ook de meer dan honderdjarige Opa Kip van Dreischor, hebben op dit schip een goed onderkomen gevonden. Zodra de omvang van de stormramp bekend werd, heeft het bestuur van de Ne derlandse Vereniging ten behoeve van Zeelieden van elke nationaliteit, die „De Hoop" in de vaart houdt, de diensten van dit schip aangeboden en deze zijn dankbaar aanvaard. Maar, wat is dan wel het gewone werk van „De Hoop" De naam van de vereniging, die voor dit schip zorgt, duidt net gewone werk al even aan en wanneer men daarbij voegt: hospitaal kerkschip, krngt men al een beeld meer in detail. Ten behoe ve van zeelieden dit is eigenlgk wat te ruim, al zal dit schip hulp ver lenen aan mensen die in nood zijn op welk schip dan ook, dat het tegen komt op zijn reizen. „De Hoop" is in de vaart gebracht in de eerste plaats ten behoeve van hen die er jaarlijks op uit trekken om het werk te doen dat zes eeuwen geleden Willem Beu- kels van Biervliet beroemd heeft ge maakt. Het hospitaal kerkschip is onafscheidelijk verbonden met onze vissersvloot en alle lief en leed van deze, wordt door „De Hoop" gedeeld. Wanneer het de z.g.n. vlaggetjesdag is in Scheveningen, waar nog steeds de meeste vissersboten hun thuisha ven hebben, is „De Hoop" er meestal ook bij en wanneer des nachts de trossen worden los gegooid en de schepen zee kiezen om de Hollandse Nieuwe te vangen, trekt ook „De Hoop" mee de Noordzee op. Wan neer onze vissers in de buurt van Schotland hun netten uitwerpen, is „De Hoop" bij hen. Wanneer de ha ring het Zuidelgker gaat zoeken en de vissersboten ook de zon tegemoet koersen, trekt „De Hoop" met hen mee. Wanneer onze vissers aan het einde van het seizoen in Het Kanaal, in de buurt van Dieppe zijn terecht gekomen, is ook „De Hoop" daar te Dit schip wil zijn het hospitaal voor onze vissers. Wanneer er ergens een zieke aan boord is en het is niet ern stig, wordt draadloos „De Hoop" op gebeld en langs dezelfde weg wordt een recept of een wgze van behande ling teruggeseind. Wanneer de zieke ernstig is of wanneer er een ongeluk gebeurt, wordt „De Hoop" geroepen, 'e dokter van dit varende hospitaal komt aan boord en wanneer hij het nodig oordeelt gaat de zieke mee van boord naar „De Hoop". Bij gevallen waar direct moet worden ingegre pen, kan zelfs geopereerd worden. De scheepsdokter heeft steeds een me disch student als assistent bij zich, zodat hij in ernstige gevallen steeds op een kundige helper kan rekenen. Volgens het jaarverslag over 1953 zgn er bg de 6 reizen die dit schip gemaakt heeft vanaf 25 Mei tot 22 •ecember, in totaal 1056 patiënten behandeld. Bg 422 van deze was de behandeling chirurgisch. 281 patiën ten zijn gerekend onder de ongeval len. Deze simpele cijfers geven aan hoezeer dit hospitaalschip van belang is voor, dat altijd nog belangrgke deel van ons volk, dat zgn werk vindt in de visserij. Behalve een hospitaalschip is „De Hoop" ook een kerkschip. Op iedere reis is er, behalve een dokter ook een predikant aan boord, die een kleine kerkzaal tot zijn beschikking heeft. Wanneer de gelegenheid zich daartoe voor doet, gaan onze vissers op zee ter kerk. Als zg des Zondags een Schotse haven aan doen, wordt er wel de een of andere kerk opgezocht, waar een Nederlandse kerkdienst wordt georganiseerd. Maar zijn voor naamste werk vindt de predikant toch in de „boordbezoeken waarbg hij tevens de man is die voor de lec tuurvoorziening zorgt. Iedere reis wordt er een hele stapel van allerlei soort lectuur mee genomen, die gre tig aftrek vindt. Nu al sinds het einde van de vorige eeuw wordt dit werk onder onze vis sers gedaan en dat het door hen ge waardeerd wordt, blgkt wel uit de mhoud van de busjes die men op iedere vissersboot heeft voor het werk van „De Hoop". In 1953 was de inhoud van het busje met het hoogste bedrag, dicht bg. de 300. Maar „De Hoop" wordt oud. De onderhoudskosten vergen zoveel, e Amerikaanse ambassadrice in Rome, mevr. Claire Booth-Luce, heeft gunstige rapporten naai de regering in Washington gezonden. Ze verwacht, dat het Italiaanse par lement uiteindelgk het E.V.G.-ver- drag zal aanvaarden en ze verwacht ook, dat het met de kwestie-Triest wel in orde zal komen. Bovendien weet het kabinet Scelba zich in Rome redelijk te handhaven en daarnaast heeft de „gezagswisse- ling" in de Christelijk-democratische partii (grootste politieke partij in Italië) zich geruisloos voltrokken. Allemaal redenen vöor de echtge note van Henry Luce uitgever van zulke weekbladen als Time en Life om de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dul les nu ook eens iets prettigs te ver tellen uit Europa! Bij de gezagswisseling in de Chris telijk-democratische partij is de 73- jange dr. Alcide de Gasperi terugge treden om plaats te maken voor de 46-jarige econoom Amintore Fanfa- ni. Uit die leeftyden blijkt duidelgk waarom het gaat. De Gasperi heeft de leeftijd bereikt, waarop men met een of ander ere-ambt genoegen pleegt te nemen en verder zijn dagen slgt in rust en waardigheid. Het moet hem zwaar gevallen zijn dat te er kennen, temeer omdat hij zijn taak in het na-oorlogse Europa riiet als afgedaan kon Beschouwen. Drie mannen waren het, die voor het verbrijzelde en geslagen West-Europa na' 1945 nieuwe hoop op een betere toekomst wisten te scheppen door de idéé van het Verenigd Europa te lanceren. Deze drie mannen waren De Gas peri, Adenauer (West-Duitsland) en Robert Schuman (Frankrijk). Aanvankelgk was het enthousias me voor dat verenigde Europa groot, maar bg de pogingen tot verwerke- Igking van ae Europese samenwer king stuitten de drie mannen op gro te moeilijkheden. De bereikte resulta ten bleven ver ten achter bij het ge koesterde ideaal, dat na enkele jaren, nog al triest verbleekte. Deze zomer zag Robert Schuman zich na het optreden van het kabinet Mendès-France in Frankrijk ge dwongen zgn post in het Franse de partement van buitenlandse zaken hg was er secretaris-generaal te verlaten. Nu is in Italië de Gasperi afgetreden als secretaris van de Christen-democratische party en heeft hij alle politieke maent uit han den gegeven. In West-Duitsland is dr. Adenauer weliswaar nog aan de regering, maar hg is een teleurgesteld man, die bo vendien zeer sterk afhankelgk is ge worden van zijn medewerkers. In zekere zin mag dus gezegd wor den, dat dit driemanschap naar de achtergrond is getreden en dat daar mee een periode is afgesloten in de Westeuropese politiek. Een periode, welke bewees, dat het denkbeeld van een Verenigd Europa nog een lange ontwikkelingsperiode behoeft. De gezagsoverdracht van de Gas peri op Fanfani in de Italiaanse Christen-democratische partij verliep vorige week soepel... De Gas peri, die een jaar geleden zgn plaats nog hardnekkig verdedigd had in het bgzonder tegen Fanfani, begreep, dat zijn tgd gekomen was. Temeer omdat het Vaticaan had gesproken en lof toezwaaiende aan de grote De Gasperi voor zgn brede verdiensten geporteerd bleek voor nieuwe, jeugdige energie in het partgbestuur. Nu zal men waarschgnlgk over een jaar De Gasperi wel president van de Italiaanse republiek maken als opvolger van de 81-jarige heer Einaudi, die zo langzamerhand dit erebaantje wat te drukkend vindt in verband met zgn leef tgd, Invloed op de vorming van een Verenigd Europa zal de Gasperi dan niet meer hebben, daarvoor is de macht van een Italiaanse president niet toereikend. Overigens zou dat ook niet vrien- delgk zijn tegenover Fanfani, die zich voor een verenigd Europa nauwelgks interesseert! Alcide de Gasperigeen rol meer in het Italiaanse politieke leven. dat men al enige jaren spreekt van een nieuw schip dat er komen moet. Het zal nu worden gebouwd, al zgn de gelden daarvoor nog niet helemaal aanwezig. Er mankeert nog een 100.000, welke ton binnen een jaar bgeen moet worden gebracht. De vereniging, die „De Hoop" in de vaart brengt, is het vorige jaar eigenlijk zelf het slachtoffer gewor den van de stormramp. Men was juist midden in een grootscheepse ac tie voor Let nieuwe schip, waarvan niemand minder dan Jan van Zut- phen voor de VARA meewerkte We mogen niet zeggen, dat er van deze actie niets is terecht gekomen, maar op 1 Februari is ze vanzelfsprekend stop gezet en het eindresultaat is toch niet geweest wat men er van mocht verwachten. Zou het daarom met een gebaar van dankbaarheid zgn voor de hulp die het vorige jaar aan Zeeland geboden is, wanneer er dit jaar ook uit onze provincie wat tnften gingen naar het Hospitaal erkschip „De Hoop" H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5