GETUISCHRIFTEN UITGEREIKT AAN LEERUNG-MACHINISTEN L.J.G.-ZEELAND BERAADT ZICH OVER HET WINTERWERK SABOTEURS OPEREREN ROND VLISSINGEN uitvin Zeeuwse Almanak VERGADERING VAN DAGELIJKS BESTUUR DER Z.LM. Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 JULI 1954 „DE RUYTERSCHOOL" VUSSINGEN Niet minder dan 94 candidaten slaagden voor hun examens. Te Vlissingcn werd aan 94 leerlingen van dc „De Ruyterschool" het ge tuigschrift Icerling-scheepswerktuigkundige uitgereikt, namelijk aan 81 het B.M.- en aan 13 het A.M.-getuigschrift. Deze uitreiking geschiedde Vrijdagmiddag in de aula der school in tegenwoordigheid van genodigden en van het lerarencorps. De directeur der school, de heer P. Vyn, wees cr in een korte toespraak op, dat het aantal geslaagden voor deze examens dit Jaar in Vlissingen even hoog was als het totaal van alle andere opleidin gen in Nederland samen. Voorts lagen ook de gemiddelde cijfers der leer lingen hoog, terwijl het rendement der opleiding groot was: de cursus be gon destijds met 118 leerlingen. Slechts één leerling werd bij de examens afgewezen, maar dan nog slechts gedeeltelijk, want hij zal volgend jaar. in de gelegenheid worden gesteld zyn praktijkexamen over te doen. Nadat de geslaagden waren bin nengelaten. wenste de heer Vijn hen in hartelijke bewoordingen geluk. Hy verbond aan deze gelukwens enkele ernstige woorden: „Op een schip doen ze niet veel aan paedagogie. Houdt rekening met iedereen, die boven je is gesteld. Vergeet niet, dat je op een schip een kleine gemeen schap vormt, waarin een goede team geest dient te heersen." Voorts wees de heer Vyn op mo rele gevaren, die de zeeman bedrei gen, waarna hij zijn toespraak be sloot: „Houdt de zeemansstand hoog en houdt ook de school hoog." Hier na brachten de leerlingen drie hoera's uit op de „De Ruyterschool." Namens het schoolbestuur en het gemeentebestuur wenste burgemees ter mr. B. Kolff in het bijzonder de directeur en het lerarencorps geluk, die zulk een uitnemend resultaat wisten te bereiken. Ir. Rouffaer bood namens de rederijen felicitaties aan. Een der leerlingen sprak ten slotte een dankwoord. Hierna werd afscheid genomen van ir. C. J. A. Bax, leraar aan de Zee vaartschool en de M.T.S.. die een functie in het bedrijfsleven heeft aanvaard. De heer Vijn dankte de scheidende voor de grote hulp. die hij van hem had ontvangen: „Negen tig procent werd door U gedaan en tien procent deed ik" aldus de heer Vijn. Hy wenste ir. Bax het beste toe en bood hem een geschenk aan. Ir. Bax dankte voor de goede woor den en het geschenk. Het getuigschrift leerling-scheepswerk- tuigkundige B.M. ontvingen: J. W. A. Berends, Ch. E. Brakel, W. A. M. v. d. Brande, G. J. F. Eyssink. J. A. Hendrikx. W. Jaarsma, J. M. de Jong, P. J. B. Kint, E. B. Landsman, G. J. Lorist, W. Nieboer, G. H. Schurinl;, M. D. Treur niet, O. A. v. d. Want, J. N. v. Wenger- Directeur P. Vyn spreekt de geslaag de leerlingen van de ,J)e Ruyter school" toe. (Foto P.Z.C dam, D. J. Wieringa, W. de Wilde, P. J. P. Deprijck, W. Jonas, H. L. Kolster, O. K. Meisel, B. P. v. Mieghem, M. K. Mus- kita, F. W. Pels, H. Pipper, C. G. Pusch, W. Reyenga, L. W. Schipper, M. E. Tier- nego, A. v. d. Velde, G. Verbeek, J. A. W. Aartsen. J. Boone, S. Brouwer, H. v. Brussel. P. J. v. Cutsem, C. Dekker, D. van Diepen, J. Duyzers, H. J. Geerts, G. E. Godschalk, A. Hiskes, H. Hoekstein, A. Jager, D. v. Klingeren, H. Krist, J. Schat, M. Schilt, H. Schipholt, H. A. Slettenaar, R. Smink, H. A. J. v. d. Storm, A. J. G. Strengholt, G. J. H. M. Verzijl, R. S. J. Vijver. H. J. Balk, J. J. Bouma, E. J. Branger, A. A. v. d. Cingel, F. Creutz- burg, J. W. den Engelsman. A. R. En- nema, H. L. Frenks, P. A. Groenenberg, J. L. Th. Hejjstraten, D. Horning, L. C. Mehlbaum, B'. J. F. Overbeek, L. Potap- pel, J. J. F. Reitsma, J. Roselaar, J. W. Slats, W Tavenier, G. Veldt, M. Verwoest, A. J. G. Weitzel, L. J. Westerhuis, J. Win der. S. Dekker, R. W. Goslings. Het getuigschrift leerling-scheepswerk- tuigkunóige A.M. ontvingen: C. P. Bakker, P. Bakker, G. R. Bazuin, H, Deusien, W. H. Mulder, R. P. Veen- stra, M. K. Bahanudin, R. Kolster, J. T. Pel, A. C. W. Visser, P. M. Zimmer, B. Robbertsen, E. T. Lemette. Mulo examens Voor het Mulo-examen slaagden Don derdag te Bergen op Zoom voor het A- diploma P. J. van de Hemel uit Goes; J. H. M. Damen uit Vlissingen en J. W. Grimminck uit 's Herenhoek Brand in graansilo te Breskens. Alleen waterschade. In de onlangs geopende nieuwe graansilo van de Coöperatieve Aan koopvereniging te Breskens is Vrij dagmiddag brand ontstaan. Deze liet zich aanvankelijk dermate ernstig aanzien, dat men de brandweer uit de omringende gemeenten waar schuwde voor eventuele assistentie. De brand werd direct met drie brandblusapparaten van hotel Roest aangevat en de brandweer uit Bres kens, die inmiddels arriveerde, richt te enkele slangen op de vuurhaard. Na een paar uur was het gevaar ge weken. De oorzaak was het vlamvatten van een droogmachine. De aanvoer van de koolzaadoogst uit de Braak manpolder, welke in de silo wordt opgeslagen, ondervond geen moeilijk heden. Om'half vijf was de silo weer in gebruik. Er ontstond alleen wa terschade. Geslaagd. Aan het Centraal Instituut voor de Op leiding van Sportleiders te Overveen slaagde voor het specialisatie-examen, de heer P. A. de Visser te Vlissingen. VICE-VOORZITTER BENOEMD In September weer een provinciale ploegwedstrijd Het hoofdbestuur van de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland be sloot in zijn jongste vergadering de lieer W. van Liere, behoudens goed keuring van de provinciale raad, te benoemen tot vice-voorzitter. Voorts werden de voornaamste punten van het winterprogram aan de orde gesteld. Het ligt in de bedoeling in het begin van de herfst in iedere streek van Zeeland een bijeenkomst te houden, waar liet filmvraagstuk en de keuze van films aan de orde wordt gesteld. Ds. H. M. Strating uit Goes zal de voorlichting geven aan de hand van een te vertonen goede speelfilm. Zo mogelyk zal op dit gebied worden samengewerkt met andere jeugdorga nisaties. Met Will Barnard uit Meliskerke zijn besprekingen gevoerd over re giecursussen, waar het toneelspel, het voordragen en het feestvieren be handeld zullen worden. De cursus be staat uit 6 lessen en zal in iedere streek worden gegeven, wanneer daar tenminste tien deelnemers zijn en streekbestuur en afdelingsbestu ren zich garant verklaren voor een zeker bedrag. Het hoofdbestuur van de Z.L.M. heeft de L.J.G. gevraagd een onder zoek te willen instellen naar de ma te, waarin beschadiging van con sumptieaardappelen voorkomt by de diverse rooimethodes. Het bestuur van de L.J.G. heeft daarom een sche ma ontworpen, waarbij zowel de rooiers als de aardappelen vlak na het rooien en later worden beoor deeld. Besloten werd om evenals vorig jaar een ploegwedstryd te houden, nl. in de eerste week van September. De streken kunnen naar deze wedstrijd personen afvaardigen, die eventueel de wedstrijd in streekverband heb ben gewonnen. Voorts werd besloten een aparte commissie van Z.P.M.-leden in te stellen voor het organiseren van een wedstrijd in tuinaanleg. Het bestuur meent dat ook alles gedaan moet worden om zoveel mo gelijk loten ten bate van de actie voor verplaatste personen te verko pen. Het gaf het" goede voorbeeld doordat ieder bestuurslid 100 loten voor zijn rekening nam. Ook Coak-detachement ingezet. Vlissingen blijft een centrum van activiteiten in het kader van de oefening-IIaul. Een groep van „Oran- V-saboteurs wist in de' nacht van onder dag op Vrijdag aan land te komen ten Zuiden van de commando post Benelux. Zij werd echter opge merkt door de Marinebewakings dienst, die onmiddellijk- alarm sloeg. De groep kon worden ingerekend, voordat zij in actie was gekomen. Voorts was er enige activiteit rond de Nollepunt, waar een sabotage groep het aldaar staande zoeklicht trachtte te vernietigen. Dank zij krachtdadig optreden van een deta chement van de Coak en van mari niers, werd deze aanslag verijdeld. Het Coak-detachement, dat in Vlis singen is gelegerd, maakt deze oefe ning mee buiten de normale dienst uren om. De aanvallen van „Oranje" zee- en luchtstrijdkrachten op „blauwe" kon vooien werden voortgezet. Hr. Ms. fregat „De Zeeuw" werd „bescha digd" door een vliegtuigbom. Hr. Ms. mynenveger „Rozenburg", welke deel uitmaakte van een konvooi van Vlis- VAN TOT Het gaat maar goed met de we deropbouw in Oosterland. Dezer da gen is ook de grote windkorenmolen weer in gebruik genomen, en heeft voor het eerst sinds Februari van het vorige jaar weer haar machtige wieken gezwaaid. Twee maal in haar AANBIDDER De dame, die in Middelburg de bus beklom, zag zich tot haar verwonde ring op een allerhartelijkste wyze be groet door een manspersoon, dat zxch bijzonder feestelijk gedroeg. Hij zat glimlachend van genoegen uit te blazen van de vermoeienissen en andere zaken, die hem ongetwijfeld ten deel waren gevallen tijdens een tn Middelburg gehouden ringrydenj en hij schroomde niet zyn tevredenheid over deze wereld mede te delen aan omzittenden Maar de dame, die als een der laat- sten de bus beklom, had wel zyn zeer bijzondere belangstelling. „Wij gaan samen naar Lommer rijk", vertrouwde liij haar spontaan toe en toen de dame argeloos terug riep, dat ze zulks uitstekend vond, u-as de man niet meer te remmen en slingerde een keur van vertrouwelijk heden de bus in. Er heerste in deze bus weldra een opgetogen, uiterst on gedwongen stemming! Hoewel de juffrouw in kwestie er wel een beetje mee in zat. „Weet u ZO vertrouwde zij ons toe, „ik moet er waarempel echt uit by Lommei-rtjlc Wel, dat heeft ze gedaan en zelden hébben wij een dame de bus zo snel zien verlaten en zo gehaast zien weg- ^'^Was overigens volkomen overbo dig, want haar aanbidder volgde op zeer slome voeten, minzaam wuivend naar de weer vertrekkende bus en met een zijdelingse blik naar een koffie huis in de nabijheid 200-jarig bestaan" moest de molen worden stilgezet: de eerste maal door de evacuatie tijdens de oorlog, toen doortrekkende Duitse troepen de molen tevergeefs op gang tracht ten te brengen en de tweede maal als gevolg van de watersnood. ROET. Het zit de Axelse muzikanten met hun jaarlijkse muzikale trips niet mee. De eerste maal moest wegens een ongeval de trip van „Concordia" naar Axel-Sassing worden uitgesteld en de tweede tocht, die van „Hosan na", werd getorpedeerd door de re gen. Het wachten is nu op de derde trip. Wij hopen voor de Axelaars, dat op deze tocht niet sneeuw en ijs roet in het eten zullen gooien FEEST. Op de „Molenberg" in Sas van Gent zal weer eens flink gefeest worden. Het comité Gemeen schapsbelang „Inter Amicos" zal er op 24, 25 en 26 Juli een gro te fancy-fair op touw zetten, het een en ander ten bate van het instrumentenfonds van de mu ziekvereniging „Dc Verenigde Vrienden". Vlaggen en licht- masSten zullen het hunne er toe bijdragen, een grote stroom van toeristen en vreemdelingen te „strikken". SCHADE. Een hond heeft huisgehouden in 't hoenderhok van de heer Van W. uit Borssele. De kippenhouder slaagde er in, het dier te grijpen en in een konijnenhok te stoppen. De eigenaar van de hond zal de schade aan en kele kippen en een eend, die wer den doodgebeten, moeten vergoeden. BAH. Niet alleen echter de honden, ook de jeugd houdt huis onder de dieren wereld. Ons bereikte het bericht, dat de Axelse jeugd met behulp van schepnetten vrijwel de gehele goud- vissenvyver daar ter plaatse heeft leeggeschept. Een driewerf bah. singen naar de Theemsmonding, werd door vliegtuigen van de Britse mari neluchtvaartdienst „tot zinken ge bracht." Belgische mijnenvegers veegden vier mijnen in de Schelde- monding. „Miniatuur Walcheren" boekte reeds ruim 60.000 bezoekers. Resultaten overtroHen verwachtingen. Nauwelijks vier weken „draait" Miniatuur Walcheren op het Molen water te Middelburg en reeds thans kan gemeld worden, dat het bezoek cijfer Vrydag de 60.000 heeft over schreden. Toen Vrijdagavond de ba lans werd opgemaakt bleek, dat 60.213 belangstellenden de hekken waren gepasseerd. Dit enorme aantal, reeds na vier weken en ondanks het feit dat Zee land zulk een excentrisch gelegen gebied is. bewijst wel, hoe „Walche ren in het klein" alom in den lande maar ook in het buitenland bekendheid gaat genieten. Dit uit stekende resultaat heeft dan ook de organisatoren prettig verrast. Het afgelopen week-end is ook voor het Miniatuur slecht geweest. Zaterdag werd een laagte-record ge noteerd: er kwamen die dag slechts 500 bezoekers. Voordien werd nog elke dag de 1000 bereikt of vér over- schreden. De resultaten van de afgelopen dagen waren: Maandag 1600, Dins dag 2000, Woensdag 3000, Donderdag 3200, Vrydag 1650. Dit aantal werd dus reeds bereikt, voordat de eigen lijke vacantie-periode is aangebro ken. Men verwacht dan ook dat Au gustus, wat het bezoek betreft en mits het weer gunstig is een topmaand zal woraen. Daarbij komt dan nog het feit, dat in dit 'tijdvak een groot aantal attracties aan het Miniatuur zal worden verbonden, zoals het geven van concerten enz. Er is goede reden om aan te ne men dat vóór de sluitingsdatum, die aan het einde van September is ge projecteerd, de 150.000ste bezoeker zal zijn genoteerd. Koren naar Zierikzee. Zoals wy reeds meldden zullen drie Bevelandse zangkoren, „Excelsior", Yerseke, Gemengd koor 's Heer Abts- kerke en Zanglust Wilhelminadorp in Zierikzee een uitvoering geven. Dit concert wordt niet vandaag, zo als abusievelijk werd medegedeeld, doch Zaterdag 31 Juli gegeven. Ernstig ongeval. Toen een zekere De V. van <3e kermis van de grensgemeente Steke- ne huiswaarts keerde, werd hy aan gereden door de auto van een zeke re V. uit de grensgemeente Moer- beke. Het slachtoffer werden beide benen afgereden en werd in zeer ernstige toestand met een schedel breuk naar het ziekenhuis te Steke- ne overgebracht. Examens. Voor het examen Engels M.O.-A slaag de te Amsterdam de heer C. J. Kooman te Middelburg. Te Breda slaagde voor het hoofdakte B, de heer J. Houtekamer uit Waarde. Te Vlissingen ontvingen 91/ leerlingen van de „De Ruyterschoolhet getuig schrift leerling, icerktuigbouwkuiide. Dit aantal geslaagden was zo groot, dat ter wille van een vlotte afwer king vier leraren tegelijk de getuig schriften uitreikten. Nadat de geluk kigen hun diploma hadden getekend, kregen zij de begeerde papieren mee. Een handdruk bezegelde de geluk wens van het lerarencorps. (Foto P.Z.C.) Slechte verwachtingen voor oesterbroedval. Sedert met het voorspellen van de oesterbroedval in 1935 door het In stituut -voor Visserij-onderzoek werd begonnen is het in de eerste drie weken van Juli, dat is de kritieke tijd voor de oesterbroedval nog nim mer zo koud geweest als lhans in 1954 en de verwachtingen voor de broedval zijn dan ook nog steeds zeer miniem. Het aantal in het Sehelde- water voorkomende oesterlarven neemt snel af, dat wil dus zeggen dat zij zonder tot hun recht te zijn gekomen verdwijnen, c.q. afsterven. Toch is nog aanslag mogelyk, wan neer de nu ingetreden weersverbete- ring aanhoudt, ook in de laatste week van Juli en begin Augustus is er nog kans voor broedval, mits de watertemperatuur stijgt en minimum 18 graden Celsius wordt. Mulo-examens Goes. Op de laatste dag van het Mulo examen te Goes behaalden het diplo ma A: E. Maas te Vlissingen, J. A. Pouwer en J. Lorier Middelburg, H. de Nie Terneuzen, J. C. de Bruijne Middelburg, J. L. Maljers, Arnemui- den, C. J. Schets en M. L. de Nooyer, Vlissingen, W. J. T. H. van Beest Souburg, C. J. Bierens St. Laurens, P. M. v. d. Werf, Oosterland, W. C. Steenland Dreischor, J. M. Cashoek, A. C. E. Berrevoets en I. den Boer Zierikzee, D. A. Dekker, Waterland kerkje, W. L. Hamelink Cadzand, D. W. Nicolai Breskens, G. Berrevoets Kerkwerve, C. Klap Wissekerke, M. C. Quist Schoondijke, W. Staal, Krab- bendrjke, J. A. Boogaard Kapelle, J. Walraven en M. M. Weststrate Ril land Bath. Er werden 11 candidaten afgewezen. Plan voor 41 nieuwe huizen in Vlissingen. Woningen uit 1917 zullen gesloopt moeten worden. Naast een aantal voorstellen tot verkoop van grond aan particulieren, bevat de agenda voor de te Vlissin gen te houden raadsvergadering een voorstel van B. en W. tot verkoop van 2015 m2 grond, gelegen aan de Hendrikstraat en Gravenstraat, aan de woningbouwvereniging „Gemeen schappelijk Belang", voor een som van 34.013,50. Voorts stellen B. en W. voor deze woningbouwvereniging een geldle ning te verstrekken van ten hoogste 527.000 ten behoeve van de bouw van 41 woningwetwoningen aan de Gravenstraat en omgeving, en tot het aanvragen van geldelijke steun uit 's Rijks kas voor de exploitatie van deze woningen. B. en W. achten het van groot belang, dat dit complex woningen zo spoedig mogelyk wordt gereali seerd. Voor de verwezenlijking van dit bouwplan is bouwvolume toege zegd, onder voorwaarde, dat na het ?ereedkomen van deze woningen de 4 huizen van plan-1917 (in Tuin stad), eveneens toebehorende aan „Gemeenschappelijk Belang", zullen worden gesloopt. Inkoop obligaties. De Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Mij. N.V. te Terneuzen stelt voor obliga- tiehouders de gelegenheid open bij inschrijving aan haar te verkopen obligaties van haai* 2\'z (5 le ning, tot de maximum koers van 75 waarvoor een bedrag van ten hoogste f 16.499.55 inclusief kosten zal worden besteed. Deze aanbiedin gen moeten uiterlijk 6 Augustus 1954 te 4 uur ingeleverd zijn. De eerlijke vindsters. Een Engelsman, die Donderdag met zijn vrouw en twee dochters een reisje maakte van Knokke naar Mid delburg, had op de tentoonstelling van Oostaziatische Kunst in het ge meentehuis van Groede het ongeluk zijn portefeuille te verliezen. De in houd van de portefuille bestond uit enige duizenden guldens aan Engels bankpapier. De portefeuille werd ge vonden door Betsy Manhave en Berty Risseeuw uit Groede, die het gevon den voorwerp naar de burgemeester brachten. Een uur later had de En gelse familie haar bezit terug. Dat zij de eerlijke vindsters uiterst dank baar is spreekt vanzelf. KUNST Tentoonstelling Meine Jansen in Zierikzee De schilder Meine Jansen, van wiens werk vanmiddag in de Sociëteit te Zie rikzee een tentoonstelling wordt ge opend, moet wel op zeer bijzondere wijze gegrepen zijn door de toestand, die door de ramp op Schouwen-Duive- land werd geschapen. Hij is er al thans vele weken met zijn schetsboek op uitgetrokken en het werk, dat men thans in Zierikzee kan bewonderen, is daarvan weer het resultaat geworden. In olieverf, maar ook als gouache en aquarel, heeft Meine Jansen velerlei ramp-situaties in beeld gebracht en daardoor heeft deze tentoonstelling in de eerste plaats een niet te miskennen documentaire waarde gekregen. Maar dat is natuurlijk niet het be langrijkst. Belangrijk wordt dergelijk werk pas en dat is bij Meine Jansen in zeer sterke mate het geval wan neer het boven de naturalistische re aliteit uitstijgt en aldus in lijn, vorm en kleur uitdrukking geeft aan hetgeen de mens in de kunstenaar heeft gegre pen in de rampzalige chaos, wellce het geweld der elementen achterliet. Of in de nijvere bewogenheid van hen, die uit deze chaos weer orde en vei ligheid moesten scheppen- Zo gezien, is menig werk van deze schilder door zijn sterk expressieve, soms haast visionnaire kracht een ontroerend monument geworden, dat door zijn compositie en door zijn rhythmisch spel van lijnen en kleuren ons deze gehele rampzalige periode bij elke beschouwing als het ware op nieuw doet beleven: het desolate van de ruïne, evengoed als de hoopgevende krachten van herstel en wederopbouw. Het is moeilijk uit de veelheid van werk, die hier geëxposeerd wordt, een keus te doen, maar wij moeten toch voor enkele doeken in het bijzonder aandacht vragen. Daar is bijv. dat prachtige olieverf-schilderij, waarin een van alle luister berooide boom stronk machtig uit de chaos oprijst naar de dreigend grauwe hemel: een haast abstract werk, dat daardoor een symbool kon worden voor heel het ramp-gebeuren. Of die grote composi tie van velerlei elementen, in het ab stracte opgelost tot bi rhythmische be wogenheid van honderdlei details, die alle tezamen toch een sterke rust sug gereren. Een mooi doekje is ook het beeld van de vloedlijn met zijn schei ding tussen strand en water en op die scheiding al die kleine dingen uit het menselijk leven, die bij de ramp wer den bijeengespoeld. Goed gezien zijn ook de aquarellen en tekeningen van de dijksluitingen bij Ouwerkerk en de Schelphoek, van het drooggevallen land met daarboven de vogels in hun vlucht, van overwoe kerde bomen en tot ruïnes vervallen huizen. Een gouache, prachtig van be weging en kleur als bijv. die blauwe zee-studie nadert weer het abstracte, dat deze schilder ook in zijn vroeger werk zo sterk heeft gekenmerkt. Zoals reeds gezegd, werd het me rendeel van dit werk na de ramp op Schouwen-Duiveland gemaakt; toch zyn er nog enkele aquarellen en gouaches van Walcheren na de inun datie en ook deze zijn zeer zeker de moeite van een aandachtige be* schouwing waard. Burgemeester jhr. mr. J. Schuur- beque Boeije zal deze waarlijk boeien de tentoonstelling vanmiddag officieel openen; het is te hopen, dat velen haar in de komende weken zullen bezoe ken. H. A. B. (Slot van pag. 1) POOT AARD Al'I' ELMISèRE In O.Z. Vlaanderen blijken vele per celen na tweemaal bespoten te zyn, niet aan de normen van de N.A.K. te voldoen, daar het loof nog niet dood is. Een en ander vermoedelijk als ge volg van de vele regens van de laat ste weken. De enige mogelijkheid dat deze pootaardappelen niet in een klasse lager geplaatst kunnen wor den, is nu looftrekken of rooien, waarbij een uitstel van 4 dagen werd verleend. Ter vergadering bleek, dat het bestuur van de N.A.K. niet be reid is. van de normen af te wijken. Overigens meende het bestuur dat het aanbeveling verdient het loof eerst te klappen alvorens te bespui ten. MEDEDELINGEN Het areaal suikerbieten blijkt hiet 79.450 ha, doch 78.550 ha te bedra gen. De grote toename van aardap pelen op kleigrond wordt enigszins verklaard, doordat er 3000 ha meer pootaardappelen zyn dan vorig jaar. Met ingang van 1 Augustus a.s. wordt de stro-export weer onbenerkt toegestaan. Aan telei'g voor koolzaad oogst 1954, van gezonde doorsnee kwaliteit met een vochtgehalte van 13% en een zuiverheid van 97%, is evenals vorig jaar, een prys in uit zicht gesteld van 55 per 100 kg, bij levering franco pakhuis handelaar. Voor financiering van de werkzaam heden van de Stichting Oliehoudende zaden zal een heffing van 0.20 per 100 kg worden opgelegd, waarvan 0.10 ten laste van de telers. De han del kan zich dan ook baseren op een telersprys van 54.90. De tarwe-regeling voor de telers blijft voor de oogst 1954 in grote lijnen gelijk aan de regeling voor oogst 1953. De Amerikaanse graanoogst staat er weer goed voor. De tarwe-op- brengst zal in totaal verminderen, doch dit is het gevolg van de areaal beperkingen. Men verwacht de op één na grootste maisoogst uit de ge schiedenis van de Amerikaanse land bouw. In ons land zal vermoedelijk weinig witte tarwe zijn. Vernomen werd verder, dat de vlas heffing vermoedelijk 17 per ha zal bedragen. Voorts besloot het dag. bestuur van de Z.LJVI. nog om de heer M. A. Kos- tense te benoemen tot tweede voor zitter van de commissie voor het landbouwhuishoiidonderivys, het re glement goed te keuren en het mini mum schoolgeld van 5 af te schaf fen. Reislustige blauwe reiger. Een op 8 Mei van dit jaar te Schuddebeurs geringde jonge blauwe Peiger werd op 18 Juli j.l. geschoten te Blois aan de Loire in Frankrijk. De afstand bedraagt hemelsbreed ruim 500 km, zodat deze jonge vogel reeds een flinke reis achter de rug had. MIDDELBURG. Vandaag Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie litho's Henri de Toulouse Lautrec, 9—18 uur; Molen water: „Miniatuur Walcheren", 10 24 uur, muziekkiosk: Concert „O.K. K." Westkapelle, 20 uur; Electro: „Maske in Blau", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Hard als graniet", (14 jr.), 20 uur. Morgen Kunstzaal Van Benthem en Jutting: als vandaag, 12—16 uur; Mo lenwater: als vandaag, 10—24 uur; Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als vandaag, 14.30 en 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Roman Holi day". (a.l.), 7 en 9 uur; Luxor: „Al arm bij de kustwacht", (14 jr.), 7 en 9 uur; Stedelijk Museum: Schilderijen tentoonstelling Constantin Guys, 10 17 uur. Morgen Alhambra: als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Stedelijk Museum: als vandaag 13.30—17 uur. GOES. Vandaag Grand: „Maske in Blau", (a. 1.), 7 en 9 uur. Morgen Grand: als vandaag 7 en 9 uur, „Wij zyn niet bang", (14 jr.), 3 uur. VEERE. Vandaag Schotse Huizen: Schilderijen tentoonstelling M. Góth, 1012.30 en 13.3017 uur. Zomeravondfeest, Grote Kerk: Middelburgs Mannenkoor, 19.45 uur. Beiaardconcert, 20.45 uur. Kade: Uitvoering folk. groep ..Mediobur- gum", 21.30 uur. ZIERIKZEE. Bioscoop Concertzaal: Zaterdag, Zondag en Maandag, 8 uur: „Eva"; Dinsdag en Donderdag, 8 uur: ,,Helden der zee". HAAMSTEDE. Bioscoop Hotel Bom: Zaterdag en Maan dag, 8 uur: „De avonturen van kapi tein Fabian". GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling Oostaziatische Kunst. IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Schilderijen- expositie „Nederland—Waterland".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2