Chef van de Westduitse contra- spionnagedienst verdwenen Zegetocht van Franse president Coty door feestend Den Haag? POLITIE VAN EMMEN LEGDE HAND OP INBREKERSBENDE VRIJDAG 23 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 SENSATIE IN BONN Dr. Otto John zou naar de Sowjets zijn gevlucht De chef van de Westduitse contra-spionnagedienst, dr. Otto John, wordt l'dert Dinsdag te Berlijn vermist. Volgens regeringskringen zou John het slachtoffer zyn geworden van een ontvoering naar Oost-Duitsland. Maar <e Berlijnse politie verdenkt John er van, dat liij uit eigener beweging naar de Sowjets is overgelopen. Dr. John, die in VVest-Berlijn verbleef om de herdenking van de aanslag op Hitler in Juli 1944 bij te wonen, verliet Dinsdagavond zijn hotel in West- Berlin en begaf zich naar dr. Wohlgemut, een Westberlijnse arts, met wie hij naar Oost-Berlijn vertrok. In de woning van dr. Wohlgemut vond men een briefje, waarin werd ver klaard, dat dr. John niet meer naar West-Duitsland wilde terugkeren. Het verdwijnen van dr. John wordt in Bonn als de grootste en wellicht meest invloedrijke sensatie be schouwd, die in de lange reeks van Berlijnse verrassingen tot dusverre is voorgekomen. In het politieke leven in Bonn heeft het als een bominslag gewerkt en een aanzienlijke mate van verwar ring gewekt. Het feit, dat dr. John zich thans in handen van de Russische bezetting bevindt, betekent in elk geval waar schijnlijk de zwaarste slag, die de Duitse en Amerikaanse contra-spion- nagediensten in hun strijd op het Duitse terrein tot dusverre hebben moeten incasseren, zo menen politie ke waarnemers in Bonn. Dit blijkt al leen reeds uit de omstandigheid, dat dr. John pas enkele weken geleden is teruggekeerd van een bezoek van zes weken aan de Verenigde Staten, waar hij uitvoerige besprekingen heeft gevoerd met ae Amerikaanse feheime diensten. Onder meer heeft r. John vandaar informaties meege bracht, die hem door de leider van de Amerikaanse contra-spionnage, de broeder van Foster Dulles, persoon lijk werden verstrekt. Men neemt dan ook aan. dat zijn verdwijning een verstrekkende betekenis zal heb ben. John trad in 1938 toe tot de anti- nationaal-socialistische verzetsbewe ging van admiraal Canaris. Hij maakte gebruik van zyn functie als juridisch adviseur van de „Lufthan sa" bij het onderhouden van contact met het buitenland voor de verzets beweging. Na de aanslag op Hitler in 1944 week hij uit naar Spanje. Later ging hij via Portugal naar Engeland, waar hij werd geïnterneerd. In 1949 keerde John naar Duitsland terug. Piromaaii van Oud-Gastel werd veroordeeld Twaalf brandstichtingen Voor de vacantiekamer van de Bre dase rechtbank werd Donderdag de zaak behandeld tegen J L. uit Oud- Gastel, die er van werd verdacht in de periode van November 1953 tot April 1954 brand te hebben gesticht op twaalf boerderijen. Hem was slechts een \an deze brandstichtingen ten laste gelegd en wel de laatste, waarbij een grote hooimijt en een dorsmachine in de vlammen opgin gen De verdachte erkende de feiten. De officier eiste achttien maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en een voorwaardelijke ter be schikking stelling. Verdachte, die een zeer moeilijk ka rakter bleek te hebben, pleegde deze brandstichtingen voornamelijk na da gen waarop zyn voetbalclub had ver loren. Noch de reclassering noch de psychiaters konden een concreet rap port over de man indienen. Bij de uitspraak werd J. L. veroor deeld tot 14 maanden met aftrek en voorwaardelijke ter beschikking stel ling van de regering. Treinverkeer Dordrecht Lage Zwaluwe Voor de arbeid aan de spoorbrug over het Hollands Diep bij Moerdyl is het nodig het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe opnieuw gedurende een dag stil te leggen. Deze stremming zal Zondag 25 Ju li a.s. zijn van 5 tot 17 uur. Ter ver vanging van de treinen zullen auto bussen rijden. Deze vertrekken ieder heel en ieder half uur van Dordrecht en tien minuten over ieder heel en tien minuten over ieder half uur van Lage Zwaluwe. Daar deze autobussen de afstand niet in de zelfde tijd als de treinen kunnen afleggen, dient men rekening te houden met vertraging van onge veer een half uur. Kleurstof cellen 851 Het systeem dat voor de actieve mimicry van vissen, inktvissen e.d. zorg draagt, is werkelijk hoogst ver nuftig. Aan de oppervlakte van de huid liggen n.l. kleurstofcellen die verschillende uitlopers hebben en er daardoor enigszins stervormig uit- zien. In deze cellen bevinden zich de kleurstofkorrels van één kleur, dus bijv. rood, oranje, geel of zwart. Trek ken deze kleurstofkorrels zich nu in het midden van de cel tot een onaan zienlijk puntje samen, dan zal de cel geen kleur vertonen. Maar spreidt de kleurstof zich over de hele cel uit, dan zal de cel de kleur van die kleurstof aannemen. Aanpassing van de huids kleur aan de omgeving kan dus ge schieden door de met de omgeving corresponderende kleurstofkorrels in 'de betreffende cellen zich te laten ver spreiden en de kleurstof korrels van de overbodige kleuren zich te laten samentrekken tot bijkans onzichtba re stipjes. Het principe is dus vry eenvoudig, maar de uitvoe ring levert wel eni ge moeilijkheden omdat er allerlei kleur encombina. ties mogelijk zyn en voorts nog re kening moet wor. den gehouden met de tekening in het patroon. De vissen dis wij de vorige maal bespraken, regelen dit allemaal zelf. Zij weten dus de kleurstofkorrels in de pigmentcellen te verspreiden, of samen te trekken, al naar gelang de omstandigheden dit eisen. Een presta tie waarvoor we alle bewondering moeten hebben. Het is gebleken dat de ogen bij dit gebeuren een belangrijke rol spelen. Want een in duister water donker verkleurde vis, blijkt zich tegen een hchte- achtergrond niet aan te pas sen indien zyn ogen worden afge dekt. En een vis die juist op de grens van een witte en een zwarte onder grond werd gehouden, zodat zijn ene °og op het wit en het andere oog op het zwart was gericht, koos een mid denweg en verkleurde tot egaal grijs! De vroegere opvatting, dat de kleur- patronen by actieve mimicry ontstaan door directe inwerking van de onder- jrpndkleuren op de pigmentcellen, blijkt dus niet juist, want de vis regelt zelf deze kleurveranderingen doordat zgn ogen de ondergrond waarnemen, waarna de pigmentcellen van de huid zich dienovereenkomstig instellen, ziezo, over kleurveranderingen heeft u voorlopig genoeg gehoord, maar voor we afscheid nemen van deze ca mouflagemethoden, moeten we toch ooft nog iets vertellen van dieren die zien, vi een bedriegelijke vermomming steken, of een dubbelganger gebrui- schalken1'raee 'lun viJan(^en ver~ Daarover morgen. H. Pétillon DRIE BANKOVERVALLEN OPGEHELDERD Daders beschikten over pistolen en stengun De gemeentepolitie van Emmen heeft de hand gelegd op zes inbre kers, die sinds 1950 in Zuidoost- Drentlie meer dan vijftig inbraken hebben gepleegd. Onder de gearres teerden zijn de plegers van overval len op de boerenleenbanken te Val- thermond, Emmer-Compascuum en Sleen. Behalve de zes daders is nog een aantal personen wegens heling aangehouden. Er worden nog meer arrestaties verwacht. De zes gearresteerde inbrekers zijn: de 46-jarige E. D. en de 28-ja- rige J. P., beiaen uit Nieuw Weer- dinge, de 55-jarige H. D. en zijn 26- jarige zoon J. D., beiden uit Oud hoorn, de 42-jarige H. H. uit Em men en de 33-jarige F. B. uit Den Haag, vroeger wonend te Nieuw Weerdinge. E. D. was in het complot de hoofd persoon. Hij organiseerde de inbra ken en ook de drie bankovervallen. Bij deze overvallen waren ook be trokken vader en zoon D. Bij de overval op de bank in Valthermond, in 1947, maakte het drietal 30.000 gulden buit, bij die in Emmer-Com pascuum, een jaar later, 24.000 gul den. De overval op de bank in Sleen liep op een mislukking uit, omdat de kassier kans zag de alarminstallatie in werking te stellen. Na deze drie overvallen pleegden de drie mannen, samen met de ander re drie, meer dan vijftig inbraken. Aan deze serie waren J. P. en E. D., die neef en oom waren, voor het grootste deel debet: zij namen 46 in- iraken voor hun rekening. De man nen gingen steeds op dezelfde ma niet te werk: zij boorden een gaatje in het kozijn van een raam, beurden spanjolet op en konden zo naar nen. De mannen waren bij hun inbraken steeds gewapend met pisto len .Zij beschikten ook over een ma chinepistool en een stengun. Duitse graaf krijgt Schiermonnikoog niet terug. De Duitse graaf Bechtold Eugen m Bernstorff te Jasebeck aan de Elbe, tot voor de oorlo"- eigenaar van het eiland Schiermonnikoog, zal dit eiland niet terug krijgen, aldus de ,TeI". Het Nederlandse Beheersinstituut tot wie de Duitse graaf op 26 Mei 1951 een verzoek indiende tot ont- vyanding van het eiland Schiermon nikoog, heeft geconcludeerd, dat de graaf als Duitser geen verdienste heeft gehad voor de geallieerde zaak. De wapens zijn in beslag genomen. De zaak kwam aan hei licht toen vorige week twee van de zes te Em men werden gearresteerd op verden king van inbraak en toen in het be zit van wapens werder bevonden. Zij legden een bekentenis af en naar aanleiding daarvan werden ook de andere vier gegrepen. Het geld dat bij de bankovervallen werd buitgemaakt, is geheel opge maakt. Indische nationalisten bezetten Portugese enclave Op 15 Augustus opmars naar Goa Het Verenigd Front van Goanen, dat streeft naar samensmelting van de Portugese bezittingen aan ae In dische Westkust met India, heeft Donderdag de „bevryding" van de eerste Portugese bezitting de stad Dadra in de geïsoleerde enclave Sel- vasa bekend gemaakt. Portugese Indiërs, die in India wo nen, verklaarden onlangs, dat zij de Portugezen uit Goa en de twee andere bezittingen, Damao en Diu, wilden verdrijven. Te Bombay wordt een vrijheids- corps van Portugese Indiërs gewor ven om opvijftien Augustus naar Goa op te marcheren, aldus een aan kondiging van de bevrijdingsbewe ging- Portugees India, dat ongeveer 2950 vierkante km beslaat, heeft een be volking van ongeveer 650.000 zielen. Een dergelijke actie tot samen smelting van Franse gebieden met India, had tot resultaat, dat Frank rijk Mahe, aan de Westkust aan In dische nationalisten liet. Volgens de laatste in Bombay ont vangen berichten bood de Portugese politie enige tegenstand. Drie perso nen zouden zyn doodgeschoten. Twee opgewekte deelneemsters ja, inderdaad, want de manis geen man de dames Poortvliet en Bal- jeu uit Middelburg in een keurig ver sierde sjees, waarmede zij paradeer den tijdens de in Middelburg gehou den ringrijdery. (Foto P.Z.C.) Twee dodelijke ongevallen in Schijndel Donderdagmorgen om vijf uur reed de 33-jarige zakenman L. Kro nenburg uit Den Bosch met zijn auto in Schijndel tegen een boom. Hij was op slag dood. De 78-jarige landbouwer B. stak in Schyndel plotseling de verkeersweg over zonder richting aan te geven. De man werd door een juist passe rende vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Gevangenen in Guatemala vrijgelaten 119 personen, die waren gearres teerd op beschuldiging, dat zij met de communisten hadden gesympathi seerd, zyn in tegenwoordigheid van kolonel Castillo Armas, het hoofd van de Guatemalaanse re/ ta, op vrije voeten ges aanklacht niet houdbaa' :germgsjun- ld, daar de EEN DAG VOL ONGEDWONGENHEID Protocol verdween nu en dan als sneeuw voor de zon Was Woensdag het bezoek van de Franse president René Coty, zyn echtgenote en het Koninklijk paar aan Amsterdam al uitstekend ge slaagd, het bezoek aan Den Haag van Donderdag is een ware triomftocht geworden. Vanaf de aankomst in de smaakvol versierde residentie tot aan het vuurwerk op het Scheveningse strand in de avonduren is de tweede dag van het staatsiebezoek een ongedwongen feest geworden, tijdens welk het protocol verschillende malen ver werd overschreden. zijn weg kruist. Hoezeer ook ver schillend in vele opzichten, toch voelt hij tevens verwantschap met de ruim te van uw steden, met de verfijning van uw smaak en met de onafhan kelijkheid van uw geest. In zijn antwoord noemde presi dent Coty Den Haag de eerste vre- desstad van de wereld en hij memo reerde de plaats die 's-Gravenhage in Nederland en in de wereld in neemt. werd het gezelschap verwel komd door de burgemeester van Den Haag. mr F. M. A. Schokking. Rond 't stadhuis waren honderden school kinderen opgesteld met Franse vlag- ~etjes. die juichten en zwaaiden dat et een lust was en met hun frisse kinderstemmen een oprechte en zeel' vriendelijke noot toevoegden aan de ze zo vreugdevolle ontvangst van 't staatshoofd van het land dat zo zijn stempel gedrukt heeft op de ontwik keling van Europa. Hierover, en over de Franse in vloed in Nederland en in Den Haag in het bijzonder, sprak in zijn wel komstwoord burgemeester Schok king. De Hagenaar, zo zeide mr Schokking, zal zijn huis gaarne open stellen voor een Franse toerist, die Vive le Président Daarop riep het oudst aanwezige raadslid, jhr. mr. J. M. van Asch van Wrjck: ..Vive le président!", hetgeen door de president beantwoord werd met een „Vive La Haye" en „Vive les Pays Bas". Voor het eerst op die dag bleek plotseling het stramme protocol en de gedisciplineerde regie verdwenen. Ongedwongen was de sfeer in de zaal. waar de gemeenteboden, met ridderorden getooid, de champagne serveerden, „de zon, die in een fles gevangen is", zoals een Frans schrij ver heeft gezegd. Nadat een geschenk van 50.000 bloembollen bestemd voor de tuinen van het; presidentspaleis, het Elysée, symbolisch waren overgedragen, en de president zijn handtekening in het gastenboek had gezet, kwam weer het protocol: men raakte over tijd en moest van de gezelligheid in het oude stadhuis afscheid nemen. Een waar feest was ook de hierop volgende rijtoer door de stad Toe gejuicht door duizenden Hagenaars reed het gezelschap in open auto's naar het Binnenhof, waar de stoet zich splitste. President Cotv bracht een bezoek aan het Mauritsnuis. te zamen met Prins Bomhard, en mada me Coty nam met de Koningin een kijkje in het Franse kinderhuis „Hos pice Wallon". Een fraaie opname van het vuur werk, dat de eerste dag van het pre- sidentéle bezoek aan Amsterdam, afsloot. Duizenden ivaren naar de binnenstad gestroomd, om dit tover achtige schouwspel gade te slaan. We zien het vuurwerk hier met de Mon- télbaanstoren als décor. Aan flarden En tijdens het bezoek aan dit kin derhuis ging het anders zo nauw be waakte protocol volledig aan flar den. De 180 kinderen van deze school hebben op de binnenplaats naar har telust met de Koningin en haar Fran se gast kunnen babbelen. Tal van gretig uitgestoken handjes werden gedrukt. Het was een tafereeltje van hartvero verende ongedwongenheid, dat eindigde in een vrolyk driewerf hoera voor de beide hoge bezoek sters. In de Franse ambassade werd ver volgens t noenmaal gebruikt, waar na de leden van de Franse kolonie aan de president en mevrouw Coty werden voorgesteld. Om kwart voor tien in de avond vertrok men naar het Scheveningse Kurhaus waar een concert wcrbij gewoond dat door het gemeentebe stuur was aangeboden. Vele burger lijke autoriteiten waren eveneens bij dit concert, dat gegeven werd door het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo, tegenwoor dig. Gespeeld werd de ouverture „Cy- r de tiaue onus van Hector Berlioz. Na het concert werd op het strand een vuurwerk aangestoken waarvoor duizenden en nog eens duizenden mensen naar Schev-eningen waren ge stroomd. Het hoogtepunt van dit vuurwerk was de uitbeelding van de „Are de Triomphe". die de menigte vele uitin gen van bewondering ontlokte. Na het vuurwerk begaven de president en mevrouw Coty zich weer naar de Franse ambassade, waar zij de nacht doorbrachten. rano de Bergerac", gevolgd door •honie fantastique opus 14" ,,Symph< 'an Hec Commando-overdracht bij Ned. V.N.-detachement Onlangs is in Korea het comman do over het Nederlandse bataljon door lt. kol. C. Knuist overgedragen aan lt. kol. J. Raaymakers. Als gasten waren aanwezig de commandant van de 2de divisie, bri gade-generaal Seitz, vertegenwoor digers van het Thailandse bataljon, van het Belgische bataljon en van het 38ste regiment. Na de inspectie werd door briga de-generaal Seitz aan lt. kol. Knuist een van de hoogste Amerikaanse on derscheidingen uitgereit, de „Legion of Merit". Uit de mutatie die voorge lezen werd, bleek, dat deze onder scheiding aan de overste is verleend vanwege zijn uitstekend werk in ge allieerd verband. Hierna droeg lt. kol. Knuist het commando over aan lt. kol. Raay makers. Het Wereldgebeuren Literatuur Het is met de Russische literator Nikolai Virta niet helemaal in orde. Nikolai kondigde enige tijd geleden met enige ophef aan. dat hij de verlokkingen van het groot steedse Moskou vaarwel zou zeggen en gaan leven op het platteland tus sen de eenvoudige, stoere werkers, die de helden zouden zijn in zyn toe komstige boeken. Dat besluit van Nikolai werd met enthousiasme begroet. De Russische jeugdbeweging haastte zich ergens op het platteland een villa voor de lite rator te bouwen en daar vestigde Ni- colai zich met zijn vrouwNog was Nikolai niet aan schrijven toe gekomen of de plaatselijke commu nistische leiders schreven al over hem en z'n vrouw. Ze deden dat in lijvige rapporten, waarin tot uiting kwam dat Nicolai weinig uitvoerde en dat mevrouw Virta aanstoot gaf door gekleed in korte broek, omhuld met een cowboy-shirt en het hoofd gedekt met een opvallend grote zon nehoed, te peerd langs de landerijen te toeren. Er kwam een commissie van on derzoek naar het dorpNikolai werd schuldig bevonden en verwij derd uit de Unie van schrijvers Zo gaat dat in Rusland. Daar maakt men van de literatuur een po litieke zaak. Op 14 Maart werd in Rusland een Opperste Sowjet gekozen, welk college zo nu en dan met vrij grote tussenpauzen bijeen wordt geroepen om de Sowjet-leiders toe te juichen. Tot de op 14 Maart 1954 ge kozen juichers behoorden niet minder dan 38 literatoren. Vrijwel al deze scribenten hadden in de loop van hun schrijversleven de Stalin-prijs ontvan gen en in hun werken hadden ze de lof gezongen van het communistische stelsel. Zij zyn het die in Rusland de koers van het literaire leven bepalen. Wanneer we een speciale corres pondent van de Times mogen gelo ven, dan bevinden zich echter ver scheidene van deze geëerde lieden thans in moeilijkheden. Behalve Ni kolai Virta (schryver van „De strijd om Stalingrad") werden nog 3 pro minente auteurs uit de Bond van schrijvers geworpen, omdat ze zich schuldig maakten aan immorele en anti-sociale handelingen. Nu, die handelingen waren er dan ook wel. De heer Galzanow had 40.000 roebel verduisterd en de heer Anatoly Soerow had zich overgegeven aan dronkenschap en vrijbuiterij. M'neer A. Wolosjin kreeg het be stuur van de schrijversbond tegen zich. omdat hij in betrekkelijk korte tijd viermaal naar een bureau van de burgerlyke stand was getogen, waar hij telkens weer een nieuwe echtge note presenteerde. Zulke dingen zouden in ieder an der land ook aan gepaste critiek onderhevig zijn geweest, maar in Rusland brengt men de critiek in het politieke vlak. Daar heet het dan dat de schrijvers lijden aan „ideologische tekortkomingen" en aan verlaging van de standaarden, welke voor de Sowjet-Unie gelden of ook „dat ze niet letten op de mening van de par tij over de literatuur". De dichter Alexis Sourkov, die lid van de Opperste Sowjet en secretaris van de Schrijversbond is heeft vorige maand in een felle rede schrijvers voorgehouden, dat ze het leven moe ten beschouwen uit de gezichtshoek van de communistische partij. Hij wierp banbliksems naar de vier uit gestotenen en gaf aan verscheidene andere auteurs ook nog een veeg uit de pan Uiteraard kreeg Sourkov bijval van lieden, die voortgaande „zuive ring" bepleitten. Die zuiveraars ver wachten nu. dat er nog wel vijftien of twintig schrijvers aan de schand paal zullen komen. Men heeft ook al vast de aanval geopend op het para- de-paard van de Russische literatuur IIja Ehrenburg, die lid is van de Op perste Sowjet voor een der Baltisehe republieken. Ilja is overigens hele maal geel Balt. maar uit Joodse ou ders elders in Rusland geboren. Dat mocht geen bezwaar zijn om hem voor een Baltisehe republiek in de Opperste Sowjet te kiezen. Nu vindt men dat z'n verhaal ..De dooi" niet voldoet aan de Dartij-maat- staven. De arme Ilja zal vermoedelijk wel schuldbelijdenis moeten doen en be terschap moeten beloven. Anders deelt hij het duistere lot van de licht zinnige Virta. de borrels-drinkende Soerow. de trouwlustige Wolosjin en de verduisterende Galzanow Zo gaat dat in Rusland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5