Het thans verdeelde Vietnam zal binnen 2 jaar worden herenigd V.S. zullen Indo chinese regeling niet met geweld verstoren EIS VAN DRIE MAANDEN VOOR BESTUURDER VAN FRIESE BUS DONDERDAG 22 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEVENJARIGE OORLOG IN INDO-CHINA GEËINDIGD Ver. Staten weigerden slotverklaring te ondertekenen De zevenjarige oorlog in Indo-China is Woensdag geëindigd met een verzekering van Oost en West, dat Vietnam, dat op grond van de bestands overeenkomst in tweeën is gedeeld, d oor binnen twee jaar te houden ver kiezingen zal worden herenigd. Deze verzekering vormde een onderdeel van een uit dertien punten be staande verklaring, welke na afloop van de slotzitting der conferentie te Genève werd uitgegeven. Van de negen landen welke aan het overleg hebben deelgenomen, heb ben alleen de V. S. geweigerd de slotverklaring te ondertekenen, waarin gezegd wordt, dat de landen elkaar zullen raadplegen ingeval de regeling wordt geschonden. De Vietnamese afgevaardigde pro testeerde tegen een verdeling van zijn land, ook al zou .deze tijdelijk zyn. Premier Mendès-France gaf in een televisie-uitzending toe, dat het ac- coord enige „wrede" voorzieningen bevat, doch hg was van oordeel, dat zijn moeizame onderhandelingen had den geleid tot „het beste, waarop wij konden hopen bij de huidige stand van zaken." In tegenstelling tot de zuiver mi litaire overeenkomst inzake Korea en de verdeling van dit land, wordt in de regeling met betrekking tot Indo-China met nadruk verklaard, dat de demarcatielijn langs de 17de breedtegraad „een voorlopige lyn is, welke óp geen enkele wijze kan wor den uitgelegd als vormend een po litieke of territoriale grens." Volgens de slotverklaring zullen de Indo-Chinese staten bij de ten uitvoerlegging van de bestandsover eenkomsten „m volledige onafhanke- lijkheid en souvereïniteit" hun plaats in de wereld innemen. Vermeld wordt, dat Laos en Cam bodja hebben beloofd aan alle bur gers toe te staan „hun plaats in de nationale gemeenschap in te nemen" en volgend jaar aan geheime verkie zingen deel te nemen. voorts wordt gezegd, dat geen 850 De meeste vissen bezitten in meer of mindere mate het vermogen van kleur en tint te veranderen. Maar wie wil beproeven in hoeverre het kleu- renpatroon van vissen zich regelt naar de bodem van het water, waarin de dieren leven, kan toch niet vol staan met een willekeurige vis. Hy zal by zijn proeven de toevlucht tot platvissen, zoals botjes en scholletjes, moeten nemen, omdat deze dieren op de bodem van het water blijven liggen en zy voorts een plezierig breed vlak vertonen, zodat tekening en kleur verandering nauwkeurig kunnen worm den bestudeerd. De platvissen hebben het dan ook heus wel kunnen merken, dat zij tot proefobject waren uitverkoren! Zij werden op een lichte en op een don kere ondergrond geplaatst, op zand en op modder, op een gespikkelde en op een effen ondergrond, op fijn grint en op grof grint, op een gestreept pa troon en op een blokjespatroon, zodat het de dieren ongetwijfeld moet zijn gaan duizelen. Vooral toen een van de arme vissen in een glazen bak werd gezet, waaronder een schaak bord langzaam ronddraaide! Van de tekening en de kleuren der vissen werden zorgvuldig foto's gemaakt, zodat Schaakbord- vis zich niet zouden kunnen beroepen op gezichtsbearog dat de onderzoe kers parten had gespeeld. Maar toen alles tenslotte achter de rug was, bleek er dan ook geen twijfel meer mogelijk. De over eenstemming tussen de achtergrond en het kleurpatroon van de vissen was zó opvallend,-dat geen tegenstan der meer een kans kreeg. Dat wil niet zeggen, dat de vis die boven het schaakbord had gelegen, mathema tisch zuivere vierkantjes in zijn huid had te voorschijn geroepen, of dat een andere schol met rechtlijnige strepen was versierd, maar in alle gevallen was de algemene indruk van het pa troon op de huid ongeveer dezelfde als die van de ondergrond. Op een on dergrond van een fijn blokjespatroon was de tekening op de huid eveneens fijn, was de ondergrond grof van te kening, dan waren de vlekken op de huid ook grof. Boven 'n witte onder grond bleken de vissen ongeveer kleurloos, boven een zwarte onder grond was de huid zeer donker^geioor- den. Kortom, de vissen bleken zich vol komen te kunnen aanpassen aan de ondergrond en wisten zelfs verschil lende tinten van blauio, groen en rood te voorschijn te roepen, kleuren die wy tn hun milieu nooit zouden aan treffen. Merkwaardig was bovendien dat ook hier de voortdurende oefening een grotere vaardigheid te voorschijn nep. Hoe vaker de vissen van het ene patroon op het andere werden overge bracht, hoe sneller zij leerden zich aan de ondergrond aan te passen. Curtis vertelt zelfs van een vis die, tn een aquarium gebracht met een half witte en een half zwarte onder grond, van kleur veranderde zodra hij over de streep zwom. De schrijver vermeldt hierbij uitdrukkelijk dat dit verhaal geen visserslatijn, maar we tenschappelijke waarneming is, doch ondergetekende is zo voorzichtig het u alleen volledigheidshalve door te ae- ven. a Maar hoe vinden die kleurenveran- aeringen nu eigenlijk plaatst Daarover morgen. H. Pétillon buitenlandse troepen en munitie Viet nam mogen binnenkomen en dat Laos en Cambodja alleen voor hun eigen verdediging buitenlandse mili taire hulp mogen vragen. Er mogen geen buitenlandse mi litaire bases worden gevestigd in de hergroeperlngsgebieden in Viet nam, welke niet mogen deel uitma ken van enig militair bondgenoot schap of worden gebruikt voor een aanval. De verkiezingen in Vietnam zul len in Juli 1956 worden gehouden ónder toezicht van een commissie, waarin India, Polen en Canada zijn vertegenwoordigd. In Vietnam krijgt een ieder de vrije keuze, waar hij wil wonen, en er zullen geen vergeldingsmaatrege len tegen „collaborateurs" mogen worden genomen. Terugtrekken van troepen In de verklaring wordt opgemerkt, dat Frankrgk zijn troepen uit Indo- China zal terugtrekken, behalve in het geval dat een regering van de drie Indo-Chinese staten de Fran sen in haar gebied wil houden. De landen, die de slotverklaring hebben ondertekend, verplichten zich de souvereiniteit, onafhankelijkheid, eenheid en territoriale onschendbaar heid der drie staten te eerbiedigen en zich niet in hun binnenlandse aan gelegenheden te mengen. In het slotartikel dat de Ame rikanen niet erkennen komen de landen der conferentie overeen met elkaar „over alle kwesties, die de internationale commissie van toe zicht eventueel naar hen verwijzen" Uit gewone inkpot.... De inktpot van ivoor en goud, die eigenlijk had moeten dienen bij de ondertekening van het bestand in Vietnam en Laos en die destijds door keizer Haile Selassie aan de Volkenbond is geschonken, is toch niet aan de plechtigheid te pas gekomen. Het kostbare stuk is in het museum van de Verenigde Naties onderge bracht. Men vreesde, dat het bij de ondertekenaars mis schien minder prettige herin neringen zou wekken. De do cumenten werden ondertekend met gewone pennehouders uit een doodgewone glazen inkt pot. Jean Paul Bon cour, secre taris-generaal van de conferen tie over Indo-China, nodigde eerst generaal Deltheil en daarna de Vietminh minister van defensie Ta Quang Buu uit, hun handtekening te plaatsen. Na de ondertekening omhelsden de afgevaardigden elkaar. Ergerlijk geval van dierenmishandeling Een aantal knapen van IJmuidense origine heeft Dinsdag huisgehouden in een zg. konijnenberg, door een lief hebber aangelegd aan de voet van de duinen. Nadat eerst de afrastering was verbroken en enkele dieren wa ren ontsnapt zyn de vandalen later teruggekomen om 20 jonge konynen dood te knijpen. Een gedeelte van de lijkjes is in de holen gestopt, waar door de in de gangen van de konijn- nen berg gevluchte dieren stikten. De recherche stelt een onderzoek in. overleg te plegen ten einde n—atre- gelen te bestuderen om „te verzeke ren, dat de overeenkomsten worden geëerbiedigd. Mendès-France en Eden werden bij het verlaten van het paleis der Naties hartelijk toegejuicht door de menigte, die zich voor het gebouw had verzameld. Overweldigend succes". Premier Tsjoe En Lai verklaarde, dat de conferentie een „overweldi gend succes" heeft geboekt en dat de vooruitzichten op „consolidatie van de vrede in Azië" gunstig zijn. Namens de Sowjet-Unie noemde minister Molotow de overeenkomsten „een grote overwinning voor de vre- deskrachten en een grote stap voor waarts op de weg naar vermindering van de internationale spanning." De wapenstilstand in Indo-China is getekend. Foto links: generaal Del- teil ondertekent het verdrag voor Frankrijk. Foto rechts: de vice-mi nister van defensie van de Vietminh, Ta Quang Buu. ondertekent het ver drag voor de Vietminh (Telefoto's A.N.P.) HET ONGELUK BIJ ZANDBULTEN Aandacht was een moment verslapt. Drie maanden gevangenisstraf heeft gisteren de officier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank geëist tegen de 39-jarige chauffeur P. V. uit Noordbergum, de bestuurder van de autobus met een groot aantal brui- loftgangers. die op 25 Mei jl. op de onbewaakte overweg bij Zandbulten door een trein werd gegrepen. Van de 32 inzittenden liepen slechts drie per sonen, waaronder de chauffeur, geen letsel op. Drie vrouwen vonden direct de dood, terwijl binnen enkele dagen nog drie personen in de ziekenhuizen overleden. Verdachte zeide ter zitting, dat hij even voor het instappen van de laat ste zes passagiers naar links heeft uitgekeken en toen geen trein heeft zien naderen. Ook signalen heeft hij niet gehoord. De treinbestuurder F. Borkhuyzen deelde echter mee, dat hij bij deze overweg altijd signaal geeft het geen voorschrift is Hij doet dat, omdat het zicht aan de ene zijde belemmerd wordt. De chauffeur had echter minstens 700 meter vrij zicht op de spoorbaan. Met de rechtbank sprak de officier van justitie, mr. M. H. Gelinck, deer nis uit met de slachtoffers en de fa milie. Het ongeluk is te wijten aan een moment van versiappin - van de aandacht van de autobestuurder, iets dat iedere chauffeur kan overkomen. Niettemin blijft hij aansprakelijk voor de gevolgen. De verdediger, mr D. Okma, wilde geen vrijspraak bepleiten, daar vast staat. dat verdachte niet alle aan dacht aan de overweg besteed heeft. Wel ried hij de meest mogelijke cle mentie in voor de verdachte, die zelf zo'n grote schok heeft gekregen en zich keurig jegens de slachtoffers en de nabestaanden heeft gedragen. Uitspraak 3 Augustus a.s. Korte staking in houthaven Zaandam. Bij het lossen van de Panamese houtboot „Veraguas", geladen met 950 standaards gezaagd hout, deed zich in de Zaandamse haven een in cident voor. Zestig bij de lading be trokken bootwerkers, verlangden een hoger loon, daar de boot volgens hen slecht geladen zou zijn, zodat ze moeilijkheden ondervonden bij het lossen en het werk daardoor langer duurde. Toen hun verzoek niet werd ingewilligd legden de bootwerkers het werk neer. Daarop legden alle arbeiders ln de houthaven het werk neer. 's Avonds werd echter het werk hervat. President Coty in ons land. (Vervolg van pag. 1). naar het Oosterdok, waar het fraai geïllumineerde watercorso, dat op twintig vlotten was opgesteld, voor anker was gegaan. Tienduizenden Amsterdammers, van wie velen zich reeds 's middags een goed plaatsje hadden verzekerd, hadden een bijzon der fraai gezicht op deze drijvende bloemenscnat. Weinige ogenblikken nadat de koninklijke boot en de volgsche- pen gemeerd waren, sisten sidde rend de eerste vuurpijlen het luchtruim in. Zij openden het grootste vuurwerk, dat ons land ooit aanschouwd beeft en dat drie kwartier duurde. De grootste nummers van dit impo sante vuurwerk waren een zoge naamd pyrografisch voorfront met de woorden: „Soyez les bienvenus", de fonteinen van Versailles, de Eif- feltoren, de draaiende Hollandse mo len en een diamanten Nïagarawater- val. Het slot van dit grootse kijkspel werd gevormd door de Gallische haan geflankeerd door de Nederlandse leeuw, terwijl in het midden twee handen werden gedrukt, waaronder het woord „fraternité" in grote blok- letters van diamantvuur schitterde. Dit magnifieke slotstuk was ingelijst in staven van Chinees gouavuur, waaruit honderden gekleurde vuur bloemen verschenen en dit oogver blindende pièce de resistance rustte op een gouden zuil van brillant en iasminfonteinen. Toen een groot slot- bombardement uiteen was gespron gen en sterrenregens in het diep zwarte water waren verdwenen, was het vuurwerk teneinde, evenals deze eerste dag van dit staa^siebezoek. Per boot keerde het gezelschap naar de binnenstad terug, waar de auto's gereedstonden voor de terugrit naar het paleis. Dodelijke val van 16-jarig dienstmeisje Dinsdagavond elf uur is het 16-ja- rig meisje E. Zondervan in een wo ning in de Gerrit van der Veenstraat te Amsterdam, waar zij als dienstbo de werkzaam was, in het trappenhuis van de derde verdieping naar beneden gevallen. Zg overleed ter plaatse. Het Het Wereldgebeuren Vrede D' REACTIES OP OVEREENKOMST Opluchting in Frankrijk over vrede en lof voor de premier President Eisenhower heeft Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat de V. S. geen geweld zullen gebruiken om de te Genève bereik te regeling aangaande Indo-China te verstoren. Maar, zo zeide hij, de overeenkomst betreffende het staken van het vuren bevat elementen, waarop de V. S. niet gesteld zijn. De Verenigde Staten zouden „elke hernieuwing van communistische agressie" als een zeer ernstige zaak beschouwen. Als bewijs van vastbeslotenheid der Verenigde Staten om Laos en Cambor ,a bij te staan in de vervul ling van hun rol, in volledige onaf- hankelykheid stad van Vietnam bestond reeds een Amerikaanse vertegenwoordiging. Met andere vrye landen zetten de Verenigde Staten onderhandelingen voo t—t srz* snelle vorming van eer collectieve verdediging in Zuid-Oost-Azië, ter voorkoming van „verdere rechtstreek se of indirecte communistische agres sie in dat gebied in het algemeen". gemeenschap van vrije landen, zou den de Verenigde Staten de regerin gen van deze landen verzoeken toe te stemmen in de benoeming van een Amerikaanse ambassadeur of gezant in de bedoelde landen. Ir de noofd- Het nieuws van de vrede in Indo- China is in Frankrijk met gevoelens van opluchting en van lof voor het staatsmanschap van premier Mendès- France ontvangen. De voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken uit de Nationale Vergadering, Daniel Mayer verklaar de: „Niet alleen het Franse volk zal het einde van de oorlog in Indo-China met gevoelens van opluchting voor vandaag en van hoop voor de toe komst vieren, doch de gehele wereld van mensen van goede wil, die niet aan de vrede wanhopen, zal er zich over verheugen" De Franse bladen juichen het be reiken der overeenkomst toe als de belangrijkste gebeurtenis sinds de laatste oorlog. De bladen wijden on geveer een derde van hun ruimte aan ae kwestie en geven overzichten van het verloop en de oorzaken van het Indochinese conflict. Nehroe. De Indische minister-president, Nehroe, noemde de overeenkomst één van de belangrijkste successen uit de naoorlogse tijd. Voor het eerst zal er nergens in de wereld oorlog worden gevoerd. Nehroe deed Mendès-France, Molotow, Tsjoe en Lai en Eden zyn gelukwensen met de bestandsovereen- ïomst toekomen. De nationalistisch-Chinese minister van buitenlandse zaken, George Yeh, zeide Woensdag, dat zijn regering de deling van Indo-China, zoals vastge steld in de bestandsovereenkomst, niet zal erkennen. Deze deling is volgens hem in strijd met de geest van de Verenigde Naties. Waarnemers te Londen waren Woensdagochtend van mening, dat de voorwaarden van de overeenkomst, voorzover zij hun bekend waren, een gezonde basis voor toekomstig even wicht in Zuid-Oost-Azië vormen. e meningen over het accoord, dat te Genève werd gesloten tussen de Westerse en de com munistische landen lopen sterk uit een. Zij variëren van „vernederend" en „schandelijk" (voor Frankrijk) tot aannemelijk en verstandig, maar aan Westerse zijde is niemand er enthousiast over. De oorlog in Indo-China heeft on geveer zeven jaar geduurd. Zii kost te alleen al aan Franse zijde het le ven aan 100.000 militairen van wie er 19.000 in Frankrijk geboren wa ren. Frankrijk offerde in Indo-China een derde deel van zijn jonge offi cierscorps. De oorlogskosten aan Franse zjjde hebben 28 milliard gul den bedragen. De gevechten vingen aan in De cember 1947, toen de Fransen poog den de haven Haiphong in Noord Indo-China te blokKeren. Tegenpartij van de Fransen was de Vietminh-beweging, die commu nistisch was geïntecteerd. maar die aanvankelijk toch een zuivere vrij heidsbeweging was. Nadat de Japanners in 1940 het verslagen Frankrijk hadden ge dwongen Noord Indo-China af te staan als basis voor een van hun frote acties tegen China, hadden de apanners geleidelijk geheel Indo China onder hun gezag gebracht. Op 9 Maart 1945 zetten zij de resteren de Franse bestuursambtenaren ge heel aan de dijk. Zij maakten keizer Bao Dai hoofd van een marionetten regering. Tegen Bao Dai en tegen de Ja panners ageerde in de staat Vietnam de Vietminh-beweging, die er in slaagde met steun van een groepje vrge Fransen, wat Britse en Ameri kaanse verbindingsofficieren en een hoeveelheid Amerikaanse wapens, een soort strijdmacht op te bouwen. Deze strijdmacht kwam op acht Augustus 1945 in actie. Dat was dus nog vóór de capitulatie van de Ja panners. De opstandelingen wisten de Ja panners uit de stad Hanoi te ver drijven. Na de capitulatie van Japan breid de de Vietminh haar gezag over ge heel Noord Indo-China uit en er werd een regering gevormd met aan het hoofd de in Moskou opgeleide communist Ho Tsji Min. Keizer Bao Dai nam de wyk naar Hongkong, waar hij een opgewekt leven leidde. I ngevolge de overeenkomst van I Potsdam werd na de Japanse ca- pitulatie Noordelijk Indo-China tij delijk bezet door Chinese troepen van generaa'. Tsjang Kai Sjek en Zuidelijk Indo-Chma door Britse troe pen. De Britten kregen in Zuid Indo- China al direct moeilijkheden met de naar het Zuiden opdringende strijd krachten van Ho Tsji Min. De Chi nezen in het Noorden kwamen met Ho Tsji Min tot een vergelijk. oJ?rte Franse regering, die slechts 3000 man troepen naar Indo-China kon zenden, zag zich uiteindelijk ge noopt niet Ho tot een overeenkomst te geraken, waarbij Ho de tijdelijke bezetting van het land door de Fran sen aanvaardde onder voorwaarde echter, dat aan Indo-China onafhan kelijkheid zou worden verleend en zijn bestuur gehandhaafd bleef. Ho ging naar Parijs om over de onafhankelijkheid te onderhandelen, maar hij nam geen genoegen met de vorm van „onafhankelijkheid" wel ke de Fransen wilden toestaan. Men kwam toen ovween, dat voorlopig de toestand in Indo-China zou blij ven zoals hij was. In December 1946 evenwel verbrak men van Franse zijde deze af spraak. De Franse resident-gene raal in Indo-China Th. d'Argenlieu vormde een aparte niet-communisti- sche regering voor het deel van Indo- China, dat Cochin China wordt ge noemd. Voorts gaf hij opdracht aan de Franse strijdkrachten om de ha- van Haiphong in Noord Indo-China te blokkeren, aangezien de macht en de activiteit van de Vietminh teveel toenamen. Dit gaf aanleiding tot de eerste gevechten in Haiphong. De Vietminh nam bloedig wraak door enige dagen later de stad Hanoi te overvallen, waar veel Franse burgers en mili tairen werden omgebracht. De Fransen wierpen toen troepen in de strijd voor de bescherming van Hanoi en daarmee was de oorlog in volle gang. Die oorlog is voor de Fransen te leurstellend verlopen. De Vietminh voerde een felle guerilla, die na De cember 1949, toen Rood China wa pens begon te leveren, nog in hef tigheid toenam. Bezoek president Coty Bij aan komst op de Dam, voor het paleis, inspecteerden de hoge gasten van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard de erewacht van het gar deregiment grenadiers en de Kon. Militaire Kapel in ceremonieel tenue. Tydens de inspectie: rechts de pre sident, links H.M. de Koningin. In het najaar van 1950 was het zo ver, dat Frankrgk dringend hulp van de Verenigde Staten nodig had om de krijg te kunnen voortzet ten. Het kreeg die hulp inderdaad en onder leiding van generaal J. de Lattre de Tassigny konden de Fran sen aan de Vietminh-rebellen zware verliezen toe brengen. Na de dood van de Lattre ging 't commando over op generaal Navarre, die zich plot seling voor de taak gesteld zag de staten Laos en Cambodja te bescher men tegen een aanval van de gueril la's. Daartoe werd op de grote toe gangsweg naar deze landen het ver sterkte punt Dien Bien Phoe bezet door 12.000 man uitgelezen troepen. Het droeve lot van deze vesting en haar dappere verdedigers deed in Frankrijk de vredesneigingen sterk toenemen. Het is aan de Franse minister president Mendès France thans ge lukt aan de vredeswens van net Franse volk te voldoen. De prijs evenwel, welke Mendès France daar voor betaald heeft, is uiterst zwaar en vele Fransen zullen van nu af aan verbitterde tegenstanders van Mendès France zijn. Ernstige overstromingen in Assam In het gebied Nowgong in Midden- Assam (India) heeft de rivier de Brahmapoetra 450 vierkante kilo meter land overstroomd, dat door ongeveer 200.000 mensen wordt be woond. Het zijn de ergste overstro mingen sinds twintig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9