/I feil C Stamboommaniak spiegelde „familie" millioenen voor 11 lil 91] BETEKENIS DER PLAATSNAMEN IN WEST Z.rVLAANDEREN J Amsterdamse Beurs DE „GENADE-DOOD" WEKT ONRUST IN TSJECH0-SL0WAKIJE SPORT EN WEDSTRIJDEN DONDERDAG 22 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 WAANZINERFENIS UIT AMERIKA Maar erflater stierf 100 jaar geleden als arm man... Tientallen Nederlandse families hebben de laatste tjjd brieven ontvangen van een Amerikaanse meneer, die haar een aandeel in een erfenis van 23 millioen dollar voorspiegelt. Het enige wat zjj moeten doen is de gegevens over de familie op papier zetten graag een overzicht van uw familie, van het gezin uwer ouders en grootouders En deze tientallen families zijn daarop ijverig gaan speuren in de hoop een aandeel in de 23 millioen dollar in de wacht te slepen. Mocht U soms ook tot hen behoren, eindigt dan met dit werk. Het is allemaal onzin! De erfenis bestaat niet. De Amerikaanse meneer A. J. Boogaert 2940 South 751, Salt Lake City (Utah) U.S.A. heeft maar een bedoeling: nl. een stamboom opzetten. Dat is in het algemeen een kostbare geschiedenis, waarmee enige duizenden guldens gemoeid zyn. De truc van de heer Bo- gaert is iedereen aan het puzzlen te zetten, zonder dat het hem meer geld dan dat aan wat postzegels kost De brief uit Amerika begint zo heel droogjes: „Ingevolge de nalatenschap van Leendert de Gruiter. geb. 4-12-1804 te Den Briel. betreffende een erfe nis van 23.009.000 dollar, zou ik ffaarne een overzicht van uw fami- ïe ontvangen. Het vermoeden be staat n.l. dat uw familie medezeg genschap in deze erfenis heeft". Leendert de Gruiter, zo gaat de brief verder, overleed 15 Augustus 1849 en maakte vijf dagen voor zijn dood zijn laatste testament, waarvan de bescheiden in ons bezit zijn. Waarom dit laatste testament niet geopend mocht worden voor 15 Sep tember 1953, is ook voor ons een raadsel, waarover al veel commen taar opgeworpen is. Indien het blijkt dat uw familie tot de erfrechtigen behoort, zo zullen wij u daar direct van verwittigen. ïn afwachting uwer berichten, hoogachtend, Mr A. J. Boogaert. Deze simpele brief bracht de ge moederen in beweging. Tussen haak jes: meneer Boogaert verzond zo veel van deze brieven, dat hij met velletjes carbon ging werken. Vori- fe week ontving een inwoner van iiddelharnis de zoveelste doorslag van dezelfde brief! Het adres van de ontvanger was intussen sedert 1950 veranderd, maar wie daarop let is een kniesoor! RIJKE DROMEN. Zo Is men dan in talrijke families gaan dromen van een onverwachte rijkdom, die haar, bij wijze van spreken, door de brievenbus op de gangmat van hun woning gleed. Drie-en-twintig millioen dollar, ruim 82 millioen Nederlandse gul dens! Daar doe je wat voor. Zo dachten tientallen gezinnen, die over hun erfenis-in-spé geen gras lieten groeien. LJverig gingen ze na men én geboortedata van groot ouders, overgrootouders, broers en zusters op papier zetten. Ze vroegen bij vergeten oud-tantes en klopten aan bij achterneven, van wier be staan ze in de verte wel eens had den gehoord. Wanneer het onderzoek op dood spoor dreigde te raken, reisden ze naar de plaats, waar hun grootouders of overgrootouders had den gewoond om daar wat dichter bij hun stamboom en b|j hun mil lioenen te komen! ERFLATER WAS ARM. Op de gemeente-secretarie van het rustige Brielle heeft men vele aan vragen gekregen over Leendert de Gruiter. De vergeelde boeken uit het begin ran de vorige eeuw brach ten aan het licht, dat Leendert de Gruiter als eerzaam burger op 16 Augustus 1849 overleed. Hij was wa genmaker van beroep, wat bepaald geen vak is om millioenen by te ver zamelen Heel wat families heeft meneer Boogaert aangeschreven: Boogaert, Boogert, Bogaart, Van den Boogerd, Van den Boogert. Rovaart, Van Oe- veren, Braber, Noordijk. Prooyen, De Gruiter. Overweel, Van Gulik, Zeedijk, Roodsant, Roodzand, Rood- zant, Van Schouwenach we doen maar een bescheiden greep in de lange rij van goed-Nederlandse na men. die op welke manier dan ook in Salt Lake City bekend waren ge raakt. Een lid van de familie, b(j wie de zer dagen een' dergelijk briefje in de bus neerdwarrelde vervoegde zich bij ons met de vraag: Wat moet dat betekenen? De vader en grootvader woonden destijds in Middelharnis, zodat we in het raadhuis van deze stad eens een onderzoek zijn gaan instellen naar de voorouders. De dik ke boeken van de Burgerlijke Stand spraken duidelijke taal: nergens was er enige verwantschap met de fa meuze heer De Gruiter, die in alle eer en deugd op een warme dag in Augustus 1849 de laatste adem uit blies Daar gingen de millioenen! Het was dus niet helemaal in orde met die gegevens van meneer Boogaert! Wat de zaak nog vreemder maakte, was dat een telegram door ons ver zonden, met een verzoek om nadere inlichtingen, onbestelbaar terug kwam. „No such address", was het antwoord van de Amerikaanse tele- graaf-maatschappij We haalden onze portemonnale te voorschijn en betaalden de leges in de wetenschap, dat we niet de eer sten waren met millioenen-aspiraties. In Goeree bleken n.l. reeds tiental len en tientallen zich met een ver woede ijver op de gemeentelijke ar chieven te hebben geworpen. Me neer Boogaert had n.l. een brief ge schreven naar een streekblad, de „Flakkeese Nieuwsbode", die met 'n „oproep" voor 'n hele serie families, die in de tweede of derde linie aan de fabuleus rijke heer De Gruiter verwant warenJe moet maar durven! Een inwoner uit Middelharnis, de heer J. Boomsma, interesseerde zich aanvankelijk wel voor de stamboom- zoekerij. „Niet dat ik meende wer kelijk, nog eens resultaten te zien in de vorm van een cheque. Maar het was in het begin grappig dat een Amerikaan zich zo'n behoorlijke kennis van allerlei Nederlandse za ken had eigen gemaakt. Toen ik in correspondentie was getreden, bleek mij al spoedig dat de brieven niet door een „hij" maar door een „zij" werden verzondenZij stuurde eens een foto, die we in de kring van vrienden lieten zien: „Onze Amerikaanse nicht, die millioenen stuurtgrapten wij. „Onze nicht heeft een energiek gezicht. Zij is 52 jaar oud en haar man werkt op een fabriek in Salt Lake City. EN MAAR SPEUREN. Ook de heer Boomsma heeft er heel wat briefwisseling over gehad. „Kijk, hier zijn er een paarwijst hij op een brievenmap. Na het le zen van die brieven blijft slechts ruimte voor een mening: dat de af zendster van die merkwaardige briefjes alle verzoeken om inlichtin gen van haar kant resoluut onbe antwoord laat. Een Rotterdamse fa milie zond eens vrij uitgebreide in lichtingen over haar voorouders. Per kerende post kwam het antwoord: Stuur nog meer gegevens! Een we duwe uit Blaricum heeft dikke boe ken onderzocht, een paar inwoon sters van een tehuis voor dames in Wassenaar zijn aan het puzzelen ge slagen. omdat een fortuintje van Amerikaanse dollars niet te versma den leek Een Rotterdamse ambtenaar, die in Den Haag werkt, ging op zijn vrije Zaterdagmiddagen in net Rijks archief spitten, op zoek naar de wor tels van zijn familieboom. Hij bla derde dikke folianten door en be steedde zijn surplus aan energie aan de jacht naar de lokkende dollars. Een andere „erfgenaam" kwam door zijn naspeuringen te weten, dat een paar straten van hem af een ach ternicht woonde. Zij zijn nu dikke vrienden Een arme man uit IJmuiden leg de zijn laatste guldens neer voor een spoorkaartjeDe millioenen leken hem op zijn terugreis verder af dan ooit tevoren AL 25 JAAR... Maar aan de andere kant van de Oceaan stapelden de brieven zich op. Meneer Bogaert ontpopte zich in zeepost-brieven (dat is goedkoper!) als een dame, die reeds 25 jaar „be wijzen" verzamelt om de nalaten schap in handen van de erfgerechtig- de te krijgen. „U hoeft niet te den ken, dat het met kosten gepaard gaat. Ik heb iemand gevonden, die er zich wil voorspannen om deze nalatenschappen voor zijn rekening te nemen", aldus schreef zij eens naar een van haar honderden „cor respondentie-vrienden" in Neder land. ONTERFD! Wie het dus tot nu toe niet ge loven wilde, kan het nu weten: s iets fout aan deze dame. Tenslotte schreef zij eens aan de Flakkeese Nieuwsbode", dat zij het onderzoek maar wilde staken. Zij vertelde, dat haar vader blind was en haar opdracht gaf de erf genamen te bereiken om 23 millioen te verdelen. „Van deze erfenis is mijn vader door mijn grootvader mede-erfgenaam. Het testament spreekt van erfgenamen, die gevon den kunnen worden, zodat zij die niet gevonden worden, om welke re- BLIK IN DE HISTORIE (I) AARDENBURG. Wellicht de oudste plaats der streek. In een charter van de abdij St. Pieter te Gent anno 707 staat: Pagus Rodanensis id est Roden- door B. J. DE MEIJ. burch. De laatste ls dus de oude naam. Over de betekenis van Roden wordt verschillend geoordeeld. Som migen denken aan Rode reede. Vroeger lag de stad aan een vaar water. De Aardenburgse haven is in 1813 door inpoldering voor goed ge sloten. Anderen, brengen roden in 20 Juli 21 Juli. Nederland 1951 (3%) 102% 102% Nederland 1948 (3'/4) 993/. 99% Nederland 1947 (3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 pet. Investeringscertificaten 3 Nederland 1962-64 3 Nederland N.W.S. J% Ned. Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Ned. Handeimij. A.K.U. Bergh's en Jurgens Calvé-Delft Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabrlek Philips Wi 1 ton -Feijenoord Billlton Kon. Petroleum My. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland H.VA. Dell M«. Bank van Ned. Gem. 4% Bank van Ned. Gem. 0-5-10 Centrale Suiker Kon. MIJ. De Schelde NS. 140% Baltimore-Ohio 24',4 Pennsylvania 16% is'/8 Anaconda 38 38% Bethlehem Steel 69% 69% General Motors 79% 73% Intern. Nickel 43% 43% Kennecott 84% 83% RepubUc Steel 58%e.d. U.S. Steel 60% 60% 99% 99% 97% 98% 953/, 9514 100% 100% 100% 100% 78% 78% 97% 97% 98% 98% 113% 164% 190 190 241% 238% 208 213 420 430 450% 439% 94% 94% 169% 166% 142% 1391/, 134 132 148 146% 151% 150 125% 129% 127% 128% 107% 107% 128 b. 190 189 North American Cy. Midcontinental Tide Water 18% 18% BETERE STEMMING VOOR CULTURES, OLIE FLAUW. De overeenstemming inzake Indo-Chl- na, die belangrijk wordt geacht voor de ontwikkeling van geheel Zuid-Oost-Azië, heeft een iets betere stemming voor de cultuurafdeling veroorzaakt. De Indone sische sector was dan ook veruit het be langrijkste, waarbij ditmaal vooral H.V.A. op de voorgrond trad. In een goed bezette hoek steeg de koers van 127 tot 131, slot- notering 130 (125%). Amsterdam Rubber, eergisteren favoriet van de beurs met de hoogste individuele omzet van f 162.000, verbeterde opnieuw een fractie, tabakken eveneens vriendelijk. De belangstelling dit eergisteren in Wallstreet getoond werd voor Kon. Olie, toen dit fonds daar officieel werd ge ïntroduceerd, is wel wat tegengevallen. Daarenboven waren olieaandelen zowel in New York als in Londen flauw ge stemd, zodat Kon. Olie hier de beneden waartse richting Insloeg. Na 7 punten la ger geopend te zijn op 443 brokkelde de koers geleidelijk verder af tot circa 438. De aandelen op naam van f 50 werden Woensdag voor het eerst verhandeld en wel ln een notering van eensgevend geld. Als eerste notering kwam f 220 uit de bus. De overige internationale soorten waren in navolging van het hoofdfonds eveneens aan de flauwe kant. De verlie zen bleven hier echter beperkt tot 3 4 punten. Op de scheepvaartafdeling was de stem ming vrijwel gelijk aan Dinsdag. Winst nemingen hadden wederom de overhand, doch de verliezen bleven beperkt. Staats fondsen stil en hier en daar een fractie beter. verband met rooyen uitroeien, dus geslechte bossen. Er zijn veel plaats namen, die op rode eindigen. De overgang van Kodenburch naar Aar denburg is Rodenburg (961) Rod- denburg. Reddenburg, Erdenburg (1298), Ardenburg (1605), Aerden- burg (1621), Aardenburg, thans. De volksuitspraak is Erdenburg, waarbij de wat lang wordt aangehouden. In Friesland ligt een gehucht Ro denburg en bij Leiden lag de heerlijk heid Rodenburg. Het sprekende wapen van Aarden burg is een dubbele rode burgt op een veld van goud. BIERVLIET. Deze naam is een samenstelling van twee bekende woorden, bier en vliet. Daar deze streek vroeger door een vliet werd doorsneden is de uit gang vliet duidelijk. De betekenis van bier in de plaatsnaam is niet zo ge makkelijk te verklaren. Al was'bier vroeger een volksdrank, toch moet men hieraan niet denken. Bier bete kende voorliggende slikken, ook meiland genoemd. Onder Oostburg ligt het gehucht Scherpbier. Dit zou dan betekenen scherp of vooruitste kend schorland. Er bestaat ook een andere verklaring van de naam Bier vliet. Bij de grensbepaling van het oude bisdom Utrecht, waaronder de stad ressorteerde, wordt de Latijnse naam Beverna fletum genoemd. Be- verna was dan de naam van een vaarwater, later Jonkvrouwenga' ge heten. Uit Beverna-fletum zou dan de naam Bevèrnafliet of Biervliet ontstaan zijn. Biervliet moet ook een oude stad zijn geweest. Hebben de Biervlieters niet meegevochten tijdens de Kruis tochten in 1204? Floris V sloot in 1290 met de graaf van Vlaanderen het verdrag van Biervliet, BRESKENS. Toen deze streek in 1487 aan Fi- lips van Kleef ter bedijking werd gegeven, sprak men van Breskens- zand. De schorren waren gekomen waar te voren 't oude Breskens had gelegen. Eerst in 1510 kwam het tot bedijking, waarbij 't tegenwoor dige dorp Breskens ontstond., eerst nog Breskenszand genoemd, zelfs nog in de rekeningen van de gravelijke domeinen in 1581. Een aangrenzen de polder heet Baarzande. De letter greep kens maakt de naam tot een verkleinwoord. De volksmond spreekt daarom nog van Bresjes. Wij kunnen echter zelfs geen gissing maken van de oude betekenis van bres of kleine bres. GROEDE. De oorspronkelijke naam Moerker- ke kan aldus verklaard worden. In de oude polder, in de 12de eeuw be den dan ook, uitvallen. Onder de mede-erfgenamen zrjn er, die er niet op gesteld zijn, dat er veel mede- erfgenamen komen. Dus mijn va der behoeft er volgens hen niet naar te laten zoeken". Om ieder zijn deel te geven, dacht zij al die onbekenden de hand te reiken door hen een brief te schrij ven, want zij bezat veel gegevens. „Het gevolg was, dat velen achter mijn rug om op de erfenisjacht gin gen. Sommigen informeerden bij de politie. Om deze reden heb ik erf genamen en niet-erfgenamen ge schreven, dat zij buiten de nalaten schap vallen. Ik voel er weinig voor om voor het recht van anderen te strijden". Pats, daar gingen de mooie zeep bellen van millioenen-luchtspiegelin- gen. U valt er buiten, u krijgt geen millioen .omdat u bij de politie heeft geïnformeerd en buiten mij op-dol- larjacht ging. Zo werden er heel wat goedgelo vigen van een illusie beroofd. Wie weet gaat de Amerikaanse mevrouw Boogaert over een jaar weer eens schrijven. En brengt zij Weer heel wat families het hoofd op hol met haar millioenen-erfenis. Het enige resultaat van al die brievenschrijve- rjj is, dat zij een enorme schat aan geslachtsreken kundige gegevens heeft verzameld door een paar dol lar aan postzegels. Waar een lief hebberij als genealogie een mens toe brengen kan! HULPELOZE MENSEN SLACHTOFFERS Wilde scènes in het Bohnice- ziekenhuis te Praag (Van een bijzondere medewerker). Een snelle dood voor zogenaamd ongeneeslijke zieken, stil cn zonder op zien. Dat is tegenwoordig in Tsjeelio-Slowakije de officiële politiek en practijk tegenover deze ongelukkige mensen. Het is een methode, die de communisten regelrecht van de SS overgenomen hebben. Uit berichten uit verschillende, van elkaar onafhankelijke en betrouwbare bronnen kan geconstateerd worden, dat de ziekenhuizen, sanatoria en ver- plegingsinrichtingen ln het gehele land geregeld op ongeneeslijke patiënten „doorgekamd" worden en zogenaamd hopeloze gevallen in speciale eutlia- nasie-stations bijeengebracht en daar omgebracht worden. In geen enkele van deze gevallen worden de familieleden van de zieken geraadpleegd, eer de „genadedood" plaats vindt. Uit informaties blijkt, dat de toe passing van euthanasie weliswaar heimelrjk geschiedt, maar toch sinds twee jaar een publiek geheim is in Tsjecho-Slowakye. In Praag schijnt het, volgens de berichten, kort gele den op een Zondagmiddag tot wilde Gevel herkrijgt oude luister mms vj-, rs vrrt svac* n arasaaaw De voorname -patriciërswoning „De Witte Sioaen" aan het Havenplein te Zierikzee werd bij de ramp, tegelijk met liet aangrenzende Vrijpoortje, vrijwel geheel verwoest. Inmiddels ts een restauratieplan ontworpen, dat met financiële medewerking van de gemeente zal worden uitgevoerd. De prachtige, «if 1658 daterende gevel, zal in zijn oude glorie herrijzen, fraai er zelfs nog dan voor de ramp, want toen paste de winkelpui niet bij de an tieke bovengevel. Architect Joh. A. Wentink uit Baarn vervaardigde de tekening voor de nieuwe toestand, waardoor de oude gevel, die typisch de overgang van Renaissance naar Barok verraadt, terugkeert op een wijze, die alle waardering verdient. Gelukkig is na de ramp het oude ma teriaal vry wel geheel gered, zodat ook in dit opzicht de oude glorie zal her rijzen. Men hoopt nog in de loop van deze zomer met de wederopbouw van het pand en het Vrijpoortje te kunnen beginnen. ZWEMMEN Laatste wedstrijden voor competitie Zaterdag wordt in Aardenburg de derde en laatste wedstrijdmiddag van de Zeeuwse zwemcompetitie ge houden. De volgende nummers zul len worden verwerkt: Jongens 12—13 jaar: 25 meter rugslag; jongens 14—15 jaar: 25 meter vrije slag; 50 meter shoolslag; jongens tot en met 17 jaar: 50 me ter rugslag; 3x50 meter wisselslag estafette. Meisjes 1213 jaar: 25 meter schoolslag; 25 meter vrije slag; meisjes 1415 jaar: 25 meter rug slag; meisjes tot en met 17 jaar: 100 meter schoolslag- 50 meter vrije slag. Heren: 200 meter schoolslag; 200 meter vrije slag; 100 meter rugslag. Dames: 200 meter schoolslag; 100 meter rugslag. Na afloop worden ook nog enkele wedstrijden voor de waterpolocom- petitie gespeeld. Het is vrijwel zeker, dat Luctor uit Middelburg de titel gaat prolon geren. Het heeft een ruime voor sprong op Zeehond uit Vlisslngen, die wel niet meer zal kunnen wor den ingehaald. De stand is op het ogenblik: 1. Luctor, Middelburg, 3076; 2. Zee hond, Vlissingen. 3449,2; 3. Schel- destroom, Breskens, 3514,2; 4. Bruinvis, Sas van Gent, 3684; 5. S.Z. V., Souburg, 3766,2; 6. Schelde, Ter- neuzen, 3874,1; 7. 't Vrije, Sluis. 3874,1. dijkt, werd op de moeren een kerk gebouwd, de Moerkerke. Onder deze naam wordt Groede op een kaart anno 1588 nog aangegeven. De naam Groede of in de volksmond De Groe betekendt laag liggend land. Het dorp ligt dan ook veel lager dan b.v. Oostburg. Op 't eiland Terschelling heet een laag liggend weidegebied De Groede en onder de gemeente Kloetinge een gehucht De Groe. Niet ver^van Brugge ligt het dorp Moer- .(Wordt vervolgd). 1 Verrassende zege van Zeehond De waterpolocompetitie In de derde klasse H van de lande lijke waterpolo-competitie zorgde Zeehond voor een verrassing door Baronie met een 5-3 nederlaag naar Breda terug te sturen. De Vüssinge.s verloren echter op hun beurt met de zelfde cijfers van TZV II uit Tilburg dat hierdoor de leiding van Baronie kon overnemen. De stand is nu: scènes in het Bohnice-ziekenhuis voor geesteszieken gekomen te zijn. toen de bezoekers medegedeeld werd, dat hun familieleden „voor verdere be handeling naar een andere inrichting gebracht waren". De bezoekers ge raakten in een vreselijke opwinding, noemden de rijksartsen moordenaars en er ontstond een vechtpartij, waar bij de hele inrichting van de wacht kamer kort en klein geslagen werd. Pas toen de politie er bij geroepen werd, die zeven personen arresteer den, kon de rust en orde hersteld wor den. SLACHTHUIS. De familieleden van de patiënten verloren alle tegenover de staat gebo den voorzichtigheid uit het oog, daar er in Bohnice reeds een buitenge woon groot aantal „sterfgevallen" plaats gevonden had. In December 1952 werd aan de families van 140 in Bohnice ondergebrachte geesteszie ken medegedeeld, dat de patiënten „gestorven" waren allen aan kwa len, die met geestesziekten niet het minste ft maken hadden. In Januari 1953 kregen de familieleden van 38 zieken bericht, dat ze de stoffelijke overblijfselen van de gewezen patiën ten konden laten afhalen, die aan „longontsteking" gestorven waren. Sinds die tijd draagt Bohnice bij de Praagse bevolking de naam „jatky"- „Slachthuis". STERNBERK. Over de verplegingsinrichting Stern berk, de grootste in Noord-Sforavië, wordt bericht, dat men kort geleden 18 gestorven patiënten bij het krieken van de dag heimelijk op het plaatse lijk kerkhof in de grona had gestopt. De inrichting, die alleen bijzonder zware gevallen opneemt, had voor de oorlog een uitstekende naam in Tsje- cho-Slowakrje. Toentertijd kwam het dikwijls voor, dat mensen, die als hopeloze gevallen in de inrichting kwamen, na een lange en moeizame kuur als bijna geheel genezen ontsla gen konden worden. Toen Sternberk door de staat werd overgenomen, maakte men bekend, dat voor iedere patiënt per jaar ruim 20.000 gulden werd uitgegeven. De staat kwam al gauw tot het besluit, dat „ongeneeslijke" zieken zoveel geld niet waard waren en geeft de voor keur aan de toepassing van euthana sie. SLOT DES DOODS. Een vreselijke nachtmerrie voor de 2000 bewoners van Teplice had Me- tutji in het Noordwesten van Bohe- men, waar de communistische instan ties verleden jaar een slot verbouw den tot 'n tehuis voort lichamelijk on volwaardige en zwakzinnige kinderen. Al gauw na de aankomst van de rijks- artsen stierven er 18 van de ongeluk kige kinderen onder geheimzinnige omstandigheden. De bewoners van het plaatsje nemen zelfs aan, dat de communis ten ook alle andere „nutteloze" pa tiënten van de inrichting omgebracht hebben, want het huis dient sinds Ja nuari van dit jaar als ontspannings oord voor vakbondsleden en er is niets bekend geworden over een ver voer van de kinderen. De berichten constateren unaniem dat de toekomst van alle ongeneeslijk beschouwde patiënten in Tsjechische verplegingsinrichtingen op z'n best tenomen onzeker genoemd moet wor- en en dat men moet vrezen, dat de hulpeloze mensen allen vroeg of laat slachtoffers zullen worden van de communistische „genadedood". TZV H Baronie Zeehond Bruinvis Surea H 5 4 0 1 8 15- 8 13-13 14-14 16-17 Bij de heren in de Kring Zeeland bleef Luctor ook nu ongeslagen en zonder verliespunten door een stevi- §e 1-9 overwinning op Zeehond II. ok de reserves van Luctor waren sterker dan Zeehond H, zij het dan mmder overtuigend (3-2). De stand is hier: Luctor I Luctor II Scheldestroom Zeehond n SZV - Bruinvis II 0 14 45- 3 16-15 0 2 6 8-7 8-16 11-18 2-31 Bij de dames won SZV met 6-0 van Luctor II en speelde- bovendien gelijk tegen Zeehond (1-1) en dit was precies genoeg om de eerste plaats van Zeehond over te nemen. Luctor I had met de eigen reserves geen moeite (0-6). Dé stand is: SZV 5 2 3 0 7 12- 2 Zeehond 4 2 2 0 6 9-2 Luctor I 4 2 1 1 5 11- 5 Luctor II 5 0 0 5 0 1-24 VOETBAL ZOMERAVONDVOETBAL De uitslagen van de in de zomer avondvoetbal-competitie gespeelde wedstrijden luiden: Rayon Middelburg: Pingelaars- EMVW 4-4; VSV-Stavast 1-5; Sta- vast-Boele van Eesteren 1-2. Rayon Goes: Gemeentewerken-De Zon 1-2. Zeilwedstrijden „De Maas" op de Zeeuwse stromen De Koninklijke Roei- en Zeilvereni ging „De Maas" zal op Maandag 26, Dinsdag 27 en Woensdag 28 Jufi '54 weer haar jaarlijkse zeilwedstrijden de eerste sinds 1952 op de Zeeuwse stromen houden, waaraan door ongeveer 50 vaartuigen zal wor den deelgenomen. Onder de inschrij vers trert men zowel leden van „De Maas" als van andere watersport verenigingen aan. Er zal in 7 klassen worden gestre den, 5 handicap-klassen, de klasse ronde- en platboomjachten en de internationale drakenklasse. De eerste dag is de start ter hoog te van Stavenisse, de finish is in de Roompot. De tweede dag ligt het wedstrijdterrein in de Zandkreek en op de Oosterschelde; 's avonds liggen de schepen in het Kanaal door Wal cheren achter de sluis en is er voor de zeilers gelegenheid tot dansen in de Schotse nuizen. Woensdag vaart men naar Zierik zee, waar na aankomst in de haven ligplaats wordt gekozen. De prijsuit reiking geschiedt nog diezelfde avond in restaurant „Mondragon". Ook thans staan weer de bekende wissel- prijzen en een aantal dagprijzen op het Bpel. WIELRENNEN Coppi traint weer. Fausto Coppi, die enkele weken ge leden tijdens een trainingsrit zo ern stig kwam te vallen, dat hij een scheur in het slaapbeen opliep, heeft de training hervat. De artsen hebben hem echter verboden meer dan een korte trainingsrit per dag te maken. De mogelijkheid bestaat, dat de ..campionlssimo" aan de wereldkam pioenschappen in Duitsland zal kun nen deelnemen. Vast staat, dat hij niet in de Ronde van Zwitserland zal starten,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5