PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland bereidde president Coty een luisterrijke ontvangst over 5 jaar Schouwen-Duiveland geen zorgenkind meer VERZENDING VAN AMERIKAANS MATERIAAL STOPGEZET Vandaag HANOI WACHT OP DE INTOCHT VAN DE VIETMINH-LEGERS Enorm vuurwerk in Amsterdams haven besloot eerste dag van staatsiebezoek Op het feestelijk met bloemen versierde Schiphol is gistermorgen de eerste fase begonnen van het driedaagse bezoek, dat de Franse president René Coty en zijn echtgenote aan ons land brengen. Om ongeveer elf uur verscheen, geëscorteerd door een formatie van zestien toestellen van de Ne derlandse luchtmacht, het vliegtuig van de president boven de luchthaven. Om precies kwart over elf was de machine uitgetaxied voor de ICA-hal, waar de president en zijn echtgenote werden verwelkomd door Koningin Ju liana en Prins Bernhard. Terstond na de begroeting speelde de Luchtmacht kapel de Marseillaise. Na de inspectie van de erewacht begaf men zich naar de ICA-hal, waar o.m. de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, alle leden van de ministerraad en vele mi litaire autoriteiten hun opwachting maakten. Intussen was op het platform de stoet gevormd, die het hoge gezelschap, onder een groot escorte van wit gehelmde motorrijders van de Koninklijke Marechaussee, naar de hoofdstad bracht. Via het Amsterdamse Bos bereikte de stoet het Stadionplein, waar de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly de hoge bezoekers verwel komde. Nadat de beide dochters van de burgemeester bloemen liadden aan geboden aan mevrouw Coty en de Koningin, nam het gezelschap plaats in de gereedstaande rijtuigen. Tijdens het galadiner ten paleize sprak H.M. Koningin Juliana presi dent Cóty toe in het Frans. Zij her innerde aan de nauwe bindingen, die er sinds lang tussen beide volkeren bestaan. „Onder alle goede en schone dingen, ons door Frankrijk ingegeven, zou ik vooral enige grondwaarheden willen noemen, die geldig zijn ge weest van den beginne af. Zij zijn waar zowel voor enkelingen als voor natiën: gij hebt verkondigd, dat wij allen vrij, gelijk en broeders zijn", aldus de Koningin. President Coty antwoordde met een hoffelijke toespraak, waarin zijn be wondering en zijn liefde voor Neder land tot uitdrukking kwam. „Maar boven alles acht Frankrijk Uwe Majesteit hoog", aldus de pre sident, „omdat Uwe Majesteit met alle tederheid van haar hart van Frankrijk houdt, zoals zij de vrede be mint, de ware vrede', die -zowel voor goede als voor kwade dagen de vol keren moet samenbrengen". Langs de gehele weg naar het Ko ninklijk Paleis, vol vlaggen en vreug devol gejuich, was als een kleurrijke zoom langs de tienduizenden belang stellenden de ere-afzetting opgesteld, gevormd door duizend man troepen van het eerste legercorps. De Dam voor het paleis was om zoomd door dichte hagen Amster dammers en misschien weinig minder vreemdelingen, die uren getrotseerd hadden, om een glimp van de hoge bezoekers op te vangen. En uitbun dig waren dan ook de ovaties, toen het Koninklijk Paar en president en mevrouw Coty op het balcon versche- n6Na de kranslegging bij het Natio naal Monument en het noenmaal, waaraan ook aanzaten de prinsessen Wilhelmina, Beatrix en Irene, werd van kwart voor vier tot kwart voor vijf ten paleize het corps diploma- OpUhetDhoofdstedelijk stadhuis Werd hierna de officiële ontvangst gehou den door het gemeentebestuur. Hier waren het voltallig college van Bur gemeester en Wethouders, de gehele gemeenteraad, de Commissaris der Koningip, de militaire gouverneur van Amsterdam en tientallen andere officiële persoonlijkheden aanwezig. De burgemeester hield een toe spraak, die door president Coty werd beantwoord. Hierna ging de tocht naar het In- stitut Francais, waar het hoge ge zelschap werd opgewacht door de culturele raad der Franse ambassade, prof. Etienne Guilhou en diens gasten de rectores-magnifici der Nederland se universiteiten en hogescholen, de besturen van de studentenverenigin gen en een aantal vooraanstaande Nederlandse geleerden. Galadiner Teruggekeerd ten paleize en na een korte verpozing begaven president van Frankrijk, mevrouw Coty. konin- gin en prins, alle leden van gevolg en erediensten en voorts een groot aan tal gasten zich naar de Burgerzaal voor het eerste grote galadiner van dit staatsiebezoek. De statiefotogemaakt in het paleis op de Dam, na de aankomst aldaar. Van links naar rechts: President Coty, H.M. Koningin Julia/na, Mme. Germaine Coty en staande Z.K.H. Prins Bernhard. Vuurwerk Te kwart over tien verliet het ge zelschap opnieuw het koninklijk pa leis en begaf zich in rondvaartboten (Vervolg op pag. 3) Vorstelijk geschenk. Koningin Juliana heeft aan de president van de Franse re publiek, de heer René Coty, ter gelegenheid van diens bezoek, aan ons land, een fraai boek werk ten geschenke gegeven, dat in opdracht van de Ko ningin werd samengesteld door prof. mr. H. de La Fontaine Verweij, hoogleraar in de bibli ografie en bibliothecaris der Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Het boekwerk is getiteld: ,Florilege du livre Frangais, imprimé aux Pays Bas 1954". Het bevat een bloemlezing uit de in de loop der eeuwen in ons land gedrukte Franse boe ken. Voor deze bloemlezing zijn uit de verschillende eeuwen telkens enkele voorbeelden ge kozen van in ons land gedrukte Franse boeken, die karakteris tiek zijn, hetzij om de auteur, de inhoud of de typografische schoonheid. Van deze boeken, 21 in aantal, is de titel of een andere pagina gereproduceerd, terwijl tevens een uitvoerige beschrijving is toegevoegd. Ollenhauer wenst nieuwe viermogendhedenconferentie Critiek op het Westen He VVestduitse sociaal-democrati sche leider, Erich Ollenhauer, heeft Woensdag op het. partijcongres te Berlyn gezegd, dat er een nieuwe viermogendheden-conferentie over een wereldbeveiligingssysteem, dat zowel door de Verenigde Staten als door de Sowjet-Unie wordt gesteund, moest worden voorgelegd. Het Russische voorstel voor een collectief beveiligingsverdrag bevat te „bepaalde punten die wezen op een regeling, verenigbaar met de be langen van de democratische landen" Ollenhauer liet zich afkeurend uit over het feit dat de Westelijke mo gendheden het voorstel ter zijde had den geschoven zonder het serieus te behandelen. NAAR 1NDO-CHINA Schepen kregen order terug te keren. Alle verzending van Amerikaans militair materiaal naar Indo-China is als gevolg van de vvapenstilstands- overeenkomst stopgezet, aldus is Woensdag door senator Everett Dirk- sen en generaal-majoor George Ste wart, die voor het ministerie van de fensie met de programma's voor mi litaire liulp belast zijn, medegedeeld. Schepen, die reeds met militair ma teriaal op zee zijn, kregen order zich niet. naar Indo-China te begeven, maar terug te keren. Er is nog een besluit genomen aan gaande verzendingen, die geen strikt militair l^arakter dragen. Ambtenaren schatten, dat de V. S. sedert 1951 materiaal voor een waar- de van twee milliard dollar naar Indo- China hebben gestuurd. Een ambte naar zei, dat van het materiaal, dat naar Noord-Indo-China was verzon den, een zekere hoeveelheid waar schijnlijk wel op grond van de wapen stilstandsvoorwaarden het land zou kunnen verlaten. Woensdagmorgen om 11.15 uur arri veerde het Franse regeringsvlieg. tuig, waarmee president Reiiè Coty en mevrouw Coty voor een vierdaags bezoek naar Nederland kwamen, op Schiphol. Na de aankomst werd het volkslied gespeeld. Links H.M. Ko ningin Juliana, naast haar president Coty, rechts achter de president Z.K. H. Prins Bernhard. ...is het 60 jaar geleden, dat de eerste autorace ter wereld werd gehouden, n.l. van Parijs naar Rouaan. Van de 102 ge starte auto's bereikten er slechts 21 de finish, terwijl de gemiddelde snelheid 20 km per uur bedroeg. VVVWAVVVVVWM Politie verwacht 100.000 mensen op Schevenintfen Bij het bezoek van president Coty en Koninklijk Paar „Als het weer goed is", zo zeide ons commissaris Klijzing van de Haagse politie,, moeten we er reke ning mee houden, dat er vanavond 100.000 mensen op Scheveningen zijn" Deze grote drukte zal dan het be zoek gelden dat president Coty en mevrouw met koningin en prins aan het gala-concert n het Kurhaus bren gen, terwijl tevens op deze Donder dagavond tienduizenden Hagenaars der traditie getrouw naar Schevenin- ~en trekken om naar"t vuurwerk te ijken. Voeg daarbij de duizenden toe risten die de hotels bevolken, dan is het duidelijk, dat de Haagse politie vanavond voor een zware taak staat. In dit verband zijn er speciale ver keersmaatregelen getroffen. Het Ge vers Deynootplein zal geheel worden afgezet, terwijl de tramhaltes aldaar naar andere punten verlegd zullen worden. EEN „SPOOKSTAD" Van een paniek is echter geen sprake. Ongeveer 15.000 Franse militairen, met krachtige steun van pantsereen heden, stonden Woensdag te Hanoi gereed om het leven en de eigendom men vai^de Franse inwoners te be schermen, nadat was bekendgemaakt, dat op grond van de bestandsovereen komst geheel Tonkin in communisti sche handen komt. Hanoi, eens de bedrijvige hoofdstad van Noord-Indo-China, is reeds een „spookstad", waarvan de bewoners wachten op de intocht van de Viet- Nieuwe ongeregeldheden in Indore (India) Woensdag zijn ongeveer 3000 beto gers door de stad Indore naa. het gebouw van het hooggerechtshof ge marcheerd, waardoor het verkeer op de hoofdweg werd verlamd. De politie vuurde op betogers, die stenen naar de politie wierpen, het gebouw binnendrongen en het meubi lair in brand staken. Een politiebe ambte, die de brandstichting tracht te te verhinderen werd door de woe dende menigte afgeranseld. De weg naar het secretariaat en het hooggerechtshof werd afgesloten tot Donderdagmorgen. Zoals gemeld werden Dinsdag 75 personen, onder wie studenten en le den van de politie en de brandweer, gewond bij betogingen tegen het ont slag van het hoofd der universiteit. MINDER SPECTACULAIR MAAR NIET MINDER MOEILIJK Ir. Herweyer sprak in Zierïkzee over de herverkavelingswerken Het werk van het landbouwherstel en de herverkaveling is misschien wel minder spectaculair maar zeker niet minder moeilijk dan dat van de dijksluitingen. Het gaat er hierbij immers om in samenwerking met een gehele gemeenschap van agrariërs tegelyk met het individuële herstel ge val voor geval ook een algehele reconstructie door te voeren. Met deze woorden schetste de directeur van de Rijksdienst voor Land bouwherstel, ir. S. Herweyer, gisteren tijdens een persexcursie naar Schou wen-Duiveland het enorme werk, dat op het ogenblik in de herverkave- lingsgebieden wordt uitgevoerd en dat te besteden in plm. 6 jaar een bedrag van omstreeks 130 millioen gulden zal vorderen. Ir. Herweyer sprak na afloop van een gemeenschappelijke maaltgd, die in restaurant „Mondragon" te Zie- rikzee werd gebruikt en hij wees er daarbg in het bijzonder op, dat de nood hier, evenals reeds vele malen in het verleden, de krachten heeft wakker geroepen, die nodig waren om tot een geheel nieuwe ontwikke ling te komen: geen herstel van de oude toestand maar een over de ge hele linie doorgevoerde verbetering, die een meer economische bedrijfs voering mogelijk moet maken. Dat is echter geen specifiek agrarische kwestie, maar men kan dit streven naar verbetering en rationalisatie overal ontmoeten, waar te kleine be drijven, ook industriële, worstelen om het hoofd boven water te houden. Vroeger liet men de sanering over aan het vrije spel der maatschappe lijke krachten. De economisch zwak ken vielen op den duur vanzelf uit; tegenwoordig tracht men hieraan leiding te geven. In ait licht gezien is de herverka- velingswet, die het eerst op Wal cheren is toegepast, de basis gewor den voor een volledige agrarische reconstructie van die gebieden, die achter gebleven waren en die steeds verder achter zouden blijven. Geen ivoren torens De heer Herweyer wees er in het bijzonder op, dat de met deze werk zaamheden belaste ambtenaren niet werken vanuit ivoren torens, maar in nauwe samenwerking met de be trokkenen door middel van de her verkavelingscommissie en agrarische sub-commissies. De nieuwe ruilver- kavelingswet heeft de mogelijkheid geopend ook de zogenaamde pacht- percelen beter te groeperen, daarbij uitgaande van het feit, dat pacht in ons land de laatste jaren steeds meer een vast gebruikersrecht is ge worden. Van zeer groot belang is ech ter ook de mens in dit proces. Alleen het feit reeds, dat hier een geheel nieuwe situatie ont staat waarin de kleinste •edrij- ven aanzienlijk vergroot zullen zijn, betekent, dat de gezinnen der landbouwers zich"moeten om schakelen. Met name de houding van de vrouw kan hierbij een grote rol spelen en ir. Herweyer achtte in dit opzicht een belang rijke taak weggelegd voor de or ganisaties en in het bijzonder ook voor de kerken. Het gaat im mers om een algehele verbetering van de maatschappelijke toestan den ten plattelande. De gevolgen van de verbeteringen en ook van de daaraan gepaard gaan de mechanisatie van het landbouw bedrijf zullen ongetwijfeld o.m. zjjn, dat het aantal mensen dat in de land bouw werkzaam kan zijn, zal vermin deren. Men spreekt wel eens van een „vlucht van het land", maar de heer Herweyer meende hierin slechts een verschijnsel van vooruitgang te kunnen waarnemen. Reëel is, dat naarmate een land zich verder ont wikkelt, procentsgevvijs minder van zyn mensen in de landbouw werken: voor onontwikkelde gebieden is dit percentage 60 h 70, voor ons land 16 h 18 en in reeds verder ontwik kelde gebieden als Engeland en Ame rika 8 10 en ook daar willen wij naar toe groeien. Dat is geen vlucht, maar nuchtere realiteit! (Vervólg op pag, 2) minh-legers. De winkeliers en café houders doen de luiken voor hun ra men en de nachtgelegenheden, die zelfs tijdens de slag om Dien Bien Phoe goede zaken hebben gedaan, zijn vrijwel leeg. Van een paniek is echter geen sprake. Franse stafofficieren leggen de laatste hand aan de reeds lang voor bereide evacuatieplannen, volgens hun schatting zullen ongeveer 120.000 van de 150.000 militairen van de Franse Unie, die in Noord-Indo-China zijn gelegerd, moeten worden wegge voerd. Men neemt aan, dat de 30.000 man Vietnamese hulptroepen er de voorkeur aan zullen geven te blgven. Franse officieren zijn van oordeel, dat ook ongeveer 100.000 Vietnamese burgers het gebied zullen willen ver laten. Een aanzienlijke hoeveelheid Frans oorlogsmateriaal is reeds naar Hai phong gebracht om te worden ver scheept. In Hanoi hoorde men in de verte nog kanongebulder, terwijl escadrilles van de Franse luchtmacht over de stad raasden, op weg om haar laatste opdrachten uit te voeren. Hugo Koblet staakte de strijd. In de dertiende étappe van de Ronde van Frankrijk van Lu- chon naar Toulouse heeft de Zwitserse favoriet Hugo Koblet le strijd gestaakt. Na de étappe van Bordeaux naar Bayonne, tijdens welke de Zwitser een ernstige val maakte, was Koblet de oude niet meer. Het wekte dan ook weinig verwondering, dat hij de strijd staakte. Voorts hebben zijn ploeggenoten Meztger en Huber opgegeven, zodat de zeer sterke Zwitserse ploeg nu wel erg gedund is. De Nederlanders eindigden allen in het peloton, dat een achterstand man van ongeveer 5 minuten op de winnaar De Bruyne- Het algemeen klasse ment onderging weinig verande ring. In het ploegenklassement bezet Nederland nog steeds de tweede plaats, na Zwitserland- Surseance van betaling voor Carel Briels. Carel Briels heeft surseance van betaling aangevraagd „zich daartoe genoodzaakt ziende tengevolge van de schade die hg heeft- geleden". De arrondissementsrechtbank van Am sterdam heeft hem deze voorlopig verleend. VERWACHT DEZELFDE TEMPERATUREN. Perioden met zonneschijn en slechts een enkele verspreid optredende bui. Zwakke tot matige, in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige. Noordwestelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen. ZON ICN MAAN 23 Juli, Zon op 4.47 Maan op 23.21 onder 20.45 onder 14.33 197e Jaargang-No. 170 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISStNGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 Juli '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 régels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160: Middelburg, Markt 51, telef 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef, 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16: Terneuzen. Brou werijstr. 2; Zierïkzee. N Bogerdstr C 160. telef. 26. EEN DAG VAN VLAGGEN EN GEJUICH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1