PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Volledige overeenstemming over Indo-China Bru: met nieuw gemeentehuis naar een nieuwe toekomst? Staken van het vuren over enkele van kracht dagei NOG STEEDS INFORMEEL OVERLEG IN DEN HAAG COHN TRAD UIT McCARTHY'S SUBCOMMISSIE 197e Jaargang-No. 169 Dagblad uitgave van de £irma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 21 Juli 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie 13. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres B'ureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51, telef 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telet 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr 2; Zierikzee N Bogerdstr C 160. te lef. 26 De voltallige vergadering van de negen landen- conferentie over Indo-China, die Dinsdagavond zou worden gehouden om de bestandsovereenkomsten goed te keuren, is verdaagd tot vandaag (Woens dag). Zij zal in de loop van de dag worden gehou den. Volgens het Franse persbureau A.F.P. zouden de overeenkomsten voor een staken van het vuren in Vietnam en Laos om twee uur in de afgelopen nacht getekend zijn in aanwezigheid van de ministers van buitenlandse zaken van de negen landen, die hebben deelgenomen aan de conferentie over Indo-China. Het accoord inzake Cambodja zal om T1.30 uur he denochtend getekend worden. Zoals bekend had de Franse premier Mendès-France 12 uur middernacht als termijn gesteld voor het bereiken van een wapenstil stand in Indo-China. Om 2 uur in de afgelopen nacht werd het volgen de medegedeeld: hedenochtend vroeg is volledige overeenstemming bereikt over een vredesregeling voor Indo-China. Dit werd door een hoge functionaris aan Reuter medegedeeld. In conferentie-kringen is gezegd, dat met het oog op de byzondere om standigheden in Indo-China verwacht wordt, dat het staken van het vuren enkele dagen na de ondertekening van de overeenkomst van kracht zal worden en in verscheidene gebieden geleidelijk tot stand zal komen, daar het tijd zal vergen, de desbetreffende bevelen naar afgelegen en moeilijk toegankelijke posten te zenden. Het communistische persbureau Nieuw China" meldde Dinsdagavond, dat op alle belangrijke punten van de Indo Chinese kwestie „in begin sel overeenstemming" was bereikt. Bestandslijn. De ministers zouden overeengeko men zijn, dat de bestandslijn in Viet nam zal lopen langs de rivier de Song Ben Hai, twintig kilometer ten Noorden van de koloniale weg nummer 9, die Laos met de zee ver bindt. Binnen 2 jaar verkiezingen Voorts zouden de ministers over eengekomen zijn, dat het hergroepe ren van de strijdkrachten in de twee zönes binnen tien maanden voltooid moet zijn en dat binnen twee jaar verkiezingen moeten worden gehou den. Over een jaar zullen Vietname se en Vietminh-vertegenwoordigers met de voorbereidingen van de ver kiezingen moeten beginnen. De inter nationale commissie voor toezicht op het bestand zal bestaan uit In dia, Polen en Canada met India als voorzitter. Voorts zullen alle Vietminh-troe- Donau slaat gaten in dijken Kudden herten omgekomen. Op vele plaatsen in Zuid-Hongarye zyn dyken langs de Donau over grote afstanden bezweken. De vlakte van Mohacs, een groot wildryk eiland tus sen twee armen van de Donau, staat geheel onder water. De beroemde kudden herten kwamen byna alle om. Een dijk ten Noorden van de Hon gaarse hoofdstad is over honderd me ter bezweken, waardoor de hoofdwa terkering in dit gebied „onbruikbaar" is geworden. Bij Esztergom, 40 km ten Noorden van Boedapest, ontstond een dijkdoorbraak, waardoor 725 ha landbouwgrond blank kwam te staan. Te Gyoer in het gebied van Bra tislava in Tsjecho-Slowakije is een tekort aan drinkwater. De stad is voor een derde overstroomd. In Oostenrijk zyn alle hoofdwegen weer berijdbaar. Ook is de normale dienstregeling van het spoorwegver keer op beide belangrijke spoorlijnen naar het Westen weer ingevoerd. De treinen rijden echter nog wel met vertraging. De vissersliaveii van Bruinisse ligt nu vol mosselschepen, maar zullen die er over 25 jaar nog liggen (Foto P.Z.C.) pen uit Cambodja teruggetrokken worden en de souvereiniteit en on afhankelijkheid van het land zal door beide partijen worden geëerbiedigd. Ook uit Laos zullen de ingevallen Vietminh-troepen worden terugge trokken. Plaatselijke opstandelingen zullen, in afwachting van ontwape ning, opnieuw worden gegroepeerd. Laos zal niet worden verdeeld. De souvereiniteit en onafhankelijk heid zal, evenals bij Cambodja, wor den geëerbiedigd. Alle drie de Indo-Chinese staten zullen worden „geneutraliseerd" en geen deel mogen nemen aan bondge nootschappen of bases aan vreemde mogendheden mogen afstaan. De negen landen, die aan de con ferentie over Indo-China deelnamen, zullen overleg plegen als zich ern stige bestandsschendingen voordoen. In twee gelijke stukken. Het Franse ministerie van ver bonden staten heeft Dinsdag in Pa rijs bekend gemaakt, dat een be standslijn langs de I7e breedtegraad Vietnam in twee bijna gelijke stukken zou verdelen, n.l. 165.000 vierkante kilometer in het Noorden en 164.000 vierkante kilometer in het Zuiden. Met het bereiken der overeenkomst, zo seint de correspondent van het Westduitse persbureau D. P. A., was de conferentie tussen Mendès- France, Eden en Molotof, tezamen met de ministers van buitenlandse zaken van de Vietminh en Cambodja, welke enkele uren in beslag had ge nomen, besloten. De overeenstem ming werd kort voor twee uur in de ochtend van Woensdag bereikt. De overeenkomst betreffende het staken van het vuren in Cambodja zal in de hedenmiddag door de mili taire vertegenwoordigers van Cam bodja en de Vietminh ondertekend wordèn, nog vóór het begin van de plenaire zitting van de conferentie over Indo-China. „Enige vorderingen gemaakt". Ook de bijeenkomst van gister avond, die om half acht begon en ruim drie en half uur duurde, heeft het informele overleg op de Neder lands-Indonesische Uniebesprekïngen in Den Haag niet tot een einde ge bracht. Hedenochtend om 10 uur zul len de Nederlandse en Indonesische delegaties weer informeel vergaderen. Van Nederlandse zijde is gister avond na afloop van de bijeenkomst verklaard, dat „er weer enige vorde ringen zijn gemaakt". Een antwoord op de vraag, wanneer een hervatting van de formele besprekingen kan worden tegemoet gezien, kon niet worden gegeven. Frankrijk begint besprekingen met Tunesië. Mendès-France volgt een „nieuwe koers". De Franse regering is Dinsdag be sprekingen met Tunesische nationa listische leiders begonnen om te ko men tot een diepgaand overleg ter oplossing van de crisis in de Frans Tunesische betrekkingen. Mendès-France is van plan, in de komende paar dagen na het bereiken van een regeling voor het Indochinese confict zijn „nieuwe koers" ten aan zien van Frans-Noord-Afrika in te slaan. Zoals reeds gemeld zijn ter sprake de door beide partijen na de rugge spraak met de wederzijdse regeringen voorgestelde wijzigingen op de princi piële overeenstemming, die tijdens net informele overleg van de vorige week werd bereikt. De informele bijeenkomst van gis teren werd van Nederlandse zijde Dij- Èewoond door minister Donker, mr. Hom en mr. Schurmann. Zonnig zonder zomerwarmte. (Van onze weerkundige medewerker) Na de meer dan 25 mm re gen. welke in het afgelopen week-einde in Vlissingen is gevallen, hebben wij ook hier tn Zeeland voorlopig geen be hoefte meer aan regenwater. Toch zal er vandaag no wat lichte regen kunnen vallen, maar veel neerslag verwach ten wij de komende dagen niet. Na lange tijd werd gisteren zelfs een temperatuur van 20 graden Celsius waargenomen. Velen zullen hierin een be langrijke weersverbetering hebben gezien, maar zo opti mistisch zijn wij nog niet. Nu de luchtdruk boven de Oceaan en ook boven Engeland flink is gaan stijgen, zal de wind wat meer naar Noord Westelijke richting draaien. Dit heeft tot gevolg, dat na het passeren van het zwakke regenfront wat koudere lucht wordt aangevoerd. Wel zal het weer de komende dagen wat zonniger worden, maar zomerwarmte voorzien wij de eerste dagen nog niet. VWVN\<VVVV\WAWAVVW DQOR LASTER EN BELEDIGINGEN" In de Grote Kerk te Alkmaar werd Dinsdag een samenkomst gehouden ter inleiding van de viering van het 700-jarig bestaan van de stadTg. dens de bijeenkomst werd o.a. het icoord gevoerd door de minister-pre sident dr. W. Drees Een overzicht van de Grote Kerk tijdens één van de toespraken. „Bevrediging voor de communisten". Senator Joseph McCarthy heeft Dinsdag het aftreden bekendgemaakt van Roy Cohn, de voornaamste advi seur van zijn subcommissie van on derzoek. Hij maakte dit bekend twee uur voor een besloten vergadering van de sub commissie, waarop commissieleden, die het aftreden van Cohn wensten, het hadden willen laten aankomen op een beslissende stemming over deze kwestie. Cohn was een leidende figuur bij het recente onderzoek naar het ge schil van McCarthy met de minister van het leger, Stevens. McCarthy verklaarde, dat „het aftreden van Roy Cohn grote bevre diging zal geven aan communisten en sympathiserenden met het communis me". Uit de „belediging en druk", waar aan Cohn heeft bloot gestaan, blijkt, aldus McCarthy, dat een „actieve an ti-communist het in Washington niet lang uithoudt". In zijn ontslag brief verklaarde Cohn, dat hij aftrad, omdat er onder de leden van de subcommissie onenig heid bleek te bestaan over voortzet ting van zyn werk. Volgens de „Chi cago Tribune" had Cohn voorts ver klaard dat hij de commissie niet meer van nut zou kunnen zijn, aan gezien bij elk toekomstig onderzoek waarbij hij zou optreden als voor naamste ï-aar'^man, alle tegen hem „uitgebrachte laster herhaald zou worden om het belang van de naar voren gebrachte bewijsstukken te kleineren." Brand aan boord van Deens schip. Het 3968 ton metende Deense schip „Kronprinsesse Ingrid" meldde Dins dagavond, dat er op 40 mijl ten Oos ten van Great Yarmouth (Oost-Enge. land) brand aan boord is uitgebroken. Enige uren later meldde net schip, dat men het vuur had bedwongen. De „Kronprinsesse Ingrid" was met passagiers aan boord op weg van Harwich naar Kopenhagen. Hittegolf in Ver. Staten duurt voort. De hittegolf duurt in het gehele midden der V. S. voort. In twee we ken zijn 259 mensen om het leven ge komen. Dagelijks sterft er vee en de fewassen hebben zwaar te lijden door e hitte. Er zijn temperaturen van 38 gra den en hoger gemeten, in Kansas City 43 graden. GESPREK MET BURGEMEESTER. Woningbouw nog steeds moeilijk - wordt vissershaven over 25 jaar jachthaven? Burgemeester H. K. Michaëlis van Bruinisse ontvangt ons in een klein kamertje van het noodgemeentehuis. Hij deelt dit vertrekje in de regel met de secretaris, maar die is afwezig. Wat de ruimte betreft, treffen we het dus byzonder't Duurt nu gelukkig niet lang meer, luidt 's burge meesters commentaar, wanneer we in alle volte een plekje hebben ge vonden. In Augustus trekken we naar het nieuwe gemeentehuis. Gelukkig! Inderdaad wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan de ver bouwing van het voormalige postkantoor tot „huis der gemeente" en wanneer dit officieel waarschijnlijk op 21 Augustus straks betrok ken zal zijn, is weer een stukje hersteld van de oorlogsschade van 1944. Want dit is het merkwaardige van het Duivelandse vissersdorp Bruinis se Bru, zeggen ze hier op het eiland de rampschade van 1953 viel (betrekkelijk) mee, maar de oor logsschade, daar zit de gemeente nu, byna tien jaar later, nog altijd mee. De ramp bezorgde Bruinisse één ver woest pand, ergens echter in de pol der, maar het oorlogsgeweld van 1944 vernielde 85 pet van de woningen Toen ik hier in 1951 benoemd was, vertelt de burgemeester, was er al heel wat aan woningbouw gedaan: 119 woningwetwoningen en 60 nood woningen. Alle hulde. Maar tal van andere problemen lagen nog op op lossing te wachten. Gelukkig begint ook daar nu schot in te komen. Het gemeentehuis is bijna gereed. Ons oude raadhuis wag verwoest en na de bevrijding heeft de gemeente met haar „huishouden" tijdelijk het Postkantoor betrokken. Dat was ge meente-eigendom. Ook dat was na tuurlijk maar een nood-oplossing. De keuze is toen gemaakt tussen een ra dicale verbouwing van het Postkan toor en de bouw van een nieuw ge meentehuis. Verbouwing bleek goed koper en toch doeltreffend. In het „nieuwe" gemeentehuis zullen straks ook de Centrale Dienst, de Post, de Brandweer en de Rijkspolitie onder gebracht kunnen worden d.w.z.: on der hetzelfde dak. Ander dorp. Maar er staan meer werken op stapel in Bruinisse; riolering en be strating, rioolwater-zuivering, een nieuwe kleuterschool, een wijkge- bouw voor het Groene Kruis annex bad-inrichting, acht huisjes voor ouden van dagen Vooral de riolering en bestrating zullen het dorp een geheel ander aanzien geven. De oude riolering was om het maar zacht te zeggen zeer gebrekkig en vooral aan de Oostzijde van het dorp had men, me de hierdoor, vele vochtige huizen; dat zal nu veel beter worden en wanneer tegelijk met de riolering de straten opnieuw zullen zijn aangelegd, zal Bruinisse er heel wat „netter" gaan uitzien, meent de burgemeester, die overigens hoopt, dat ook de zuive ringsinstallatie nog dit jaar aanbe steed zal kunnen worden. Kleuterschool en wijkgebouw zijn geschenken, goeddeels van het bui tenland (Engeland en Zwitserland) en de acht w-oninkjes voor ouden van dagen vier voor de stichting „Boe del Bal") en vier voor de gemeente komen er als herbouwgevallen. Dr. Drees opende feesten in Alkmaar. „Snorrenstad" bestaat 700 jaar. Dinsdag zHn te Alkmaar de fees ten naar aanleiding van het 700-jarig bestaan van de stad begonnen. De feestelijkheden werden officieel ge opend in de Grote Kerk te Alkmaar, waar vele autoriteiten uit binnen- en buitenland aanwezig waren, onder wie minister-president dr Drees, de ministers Beel en Kernkamp, burge meester d'Ailly van Amsterdam en de burgemeester van de Engelse stad Bath. Dr Drees hield een toespraak, waar in hij het feit memoreerde, dat Alk maar destijds de eerste stad was, die de Spaanse opmars in Holland suc cesrijk weerstond. „De bewoners van Alkmaar", zo zeide dr Drees. „zijn door hun victorie de eerste verdedi gers geweest van de geestelijke en politieke vrijheden". In dit verband roemde hy ook de houding van de Alkmaarse burgerij in de afgelopen oorlog, toen de stad leiding gaf aan het provinciaal verzet- Bauvin nam Wagtmans de gele trui af. Koblet op H uur. In de twaalfde étappe van de Tour de France van Pau naar Luchon (161 km), met drie be ruchte bergtoppen Tourma- let, d'Aspin en de Peyresour- de heeft de regionaal Bau vin onze landgenoot Wout Wagtmans de gele trui reso luut afgenomen. Bauvin won de étappe vóór Sahamontes en Mallejac. Nol ten klasseerde zich als vijfde ip ruim 4Vè min. van de win- laar. Wagtmans werd 41e met aen achterstand van ruim 18 ninuten. In het algemeen klasse ment zakte hij af naar de vijf de plaats. Nolten is na hem de beste geplaatste Nederlan der; hy staat nu zevende. Van Est, die als 54e eindigde, dui kelde van de achtste r.aar de 21e plaats. Onze overige land genoten wisten hun posities te behouden of enigszins te verstevigen. zoals Van Bree- Overigens is het met de woning- i bouw naar de mening van burgemees- j ter Michaëlis maar treurig gesteld. De bouwprijzen liggen nog altijd te hoog, gezien de limiet, welke de mi nister aan de kubieke meterprijs heeft gesteld. En dan lukt het niet, ook al zyn er nóg zoveel herbouw- plichten te realiseren. In Bruinisse zyn dat er nog altyd plm. 90 Ook zijn er nog 14 krotwoningen te vervangen, hetgeen de gemeente hoopt te kunnen doen, zodra er een aannemer gevonden zou zijn, die een dergelijk complex voor een redelijke prijs zou willen zetten. Visserij en Deltaplan. Van de woningbouw gaat het ge sprek met deze burgemeester over de vissers. „Bru" is immers een echt vissersdorp en het zou dus enige ver bazing kunnen wekken, dat men zich hier niet zo druk maakt over het Deltaplan als bijv. in Yerseke. Maar men heeft in Bruinisse nu eenmaal weinig oesters en wat de mossels be- (Vervolg op pag. 7) Opmerkelijk is. dat in deze Woningbouw. ?ivare bergetappe de Zwitser Hugo Koblet een geweldige in zinking kreeg De Zwitser kwam als 63e binnen bijna uur na de winnaar, Bauvin. In het algemeen klassement viel hy terug van de vyfde iaar de dertiende plaats. verwacht IETS LAGERE TEMPERATUREN Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar wat lichte regen of mot regen maar later opklaringen. Matige, af en toe krachtige Westelijke wind. Over het algemeen iets lagere tempe raturen dan gisteren. AON EN MAAN 22 Juli. Zon op 4.46 oncier 20.46 Maan op 22.55 onder 13 03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1