DE MOEILIJKE WEG Wagtmans vocht met succes voor behoud van gele trui WAGTMANS: >,IK BEN ER NOG" Uw Kunstgebit DINSDAG 20 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 OCKERS WON EERSTE PYRENEEËN-ÉTAPPE de berg waren als in watten ver pakt, waarin de renners onderdo ken bü bun onstuimige afdaling. De stoutmoedigen stormden omlaag met een snelheid van 50 a 60 km per uur en werden door de volgauto's niet ingehaald. De meer voorziehti- gen. en dat waren er tientallen, ble ven vlak achter en tussen de auto's. Valpartijen. Tijdens deze nachtmerrie-achtige rit naar het 700 meter lager gele gen Eaux-Bonnes waren uiteraard valpartijen schering en inslag. Graf maakte een tuimeling by het begin van de'afdaling, Koblet viel drie keer, Bobet twee maal, waarbij hij zijn linker elleboog bloedend ver wondde en ook Nolten maakte met het wegoppervlak kennis, zonder dat hij anders dan oppervlakkige kwet suren opliep. Nog vele andere renners voelden hun fiets in scherpe bochten onder zich wegglijden. Het moet een mi- Twaalf renners, bij wie Wagtmans en Nolten, hadden kleine voorsprong (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) Weer hadden de Nederlandse volgers van de Tour op het wielercircuit te Pau de adem ingehouden, toen een kopgroep van 12 renners in zicht kwam. Wagtmans behoorde tot dat groepje, en de groene truidrager Kubler, maar ook Bauvin, die slechts 39 seconden achterstand op Wout had in het alge meen klassement, en Louison Bobet, met wie het verschil 62 seconden bedroeg. Bobet mocht winnen, rekende men uit, maar Bauvin moest, van Nederlands standpunt bekeken, niet eerste worden. Men hoopte op Kubler, de eerzuchtige en in de sprint zeer snelle Ferdi. Inderdaad heeft hij zeker zijn best gedaan. Tot schrik van alles wat Nederlands voelde, demarreerde hij echter te vroeg en daar hij voor zijn doen zeer voorzichtig was in de platte bochten, ging Bauvin, de gevreesde, hem zowaar voorbij op het laat ste rechte eind. Nog een renner was naar voren gekomen, dat was Stan Ockers. Deze klopte Bauvin met niet veel meer dan een decimeter op de eindstreep. Die ene decimeter reduceerde de tijdvergoeding voor Bauvin tot 30 seconden, waardoor Wagtmans met 9 seconden verschil, zyn leiderstrui heeft behouden. Jan Nolten werd zesde in de sprint en Wout Wagtmans zevende. In deze eerste Pyreneeën-étappe van 241 km werd de strijd uitge vochten op het laatste stuk van 84 km van Argeleg naar de 10 km ver der gelegen beruchte Aubisque, waarvan de pasovergang op 1700 me ter hoogte ligt. De wolken hingen laag, en toen de renners zich opgewerkt hadden tot enkele kilometers voor de Sou- lor, verdwenen zij in de dichte ne vel. Huot van de Franse Zuid West- ploeg, ging het eerst over het hoog ste punt van de Soulor 1445 meter, heen, op 32 sec. gevolgd door de Spanjaard Bahamontes, op 52 sec. door Dotto van de Zuid West-ploeg en op 1 min. door een klein peloton, waarvan onder meer Jan Nolten, Schaer, Van Genechten, Le Guilly cn Louison Bobet deel uitmaakten. Daarna volgden met korte en lan gere tussenpozen de groepjes van het sterk verbrokkelde peloton. Ko blet, die van zijn zware val de te rugslag ondervond, had op dat ogen blik enkele minuten achterstand. Ook Wout Wagtmans behoorde niet tot de eerstaankomenden. Hn reed uitste kend, en op het hoogste punt van de Soulor had Wout een achterstand van 2 min op Huot en ongeveer 1 min. op de groep Bobet. Na liet passeren van de hoogste top kromde Wagtmans zyn rug, zet te hard aan en verdween in de mist. Een kilometer verder kwam hjj ty- deng de spookachtige en levensge vaarlijke afdaling, waarby het zicht tot niet meer dan 50 meter beperkt bleef en die de rennèrs tot de aller grootste voorzichtigheid maande, in een van de vele verraderlijke haar speldbochten ten val. Ook Geminiani, Kubler, Lauredi en Bauvin hadden daar een tuimeling gemaakt. Wagtmans kwam terecht op een scherpe steen, dat hem een gapen de wonde aan zijn elleboog bezorg de. Door al zijn reserves aan licha melijke en geestelijke kracht aan te spreken is hij er inderdaad in ge slaagd zijn achterstand in te halen en zich bij de kopgroep te voegen, welke tijdens de afdaling ontstond. Aubisque in de mist. Daar op de top van de Aubisque, waar 10.000 geestdriftige mensen de karavaan verbeidden, in hun jas sen gedoken en rillend van de kou, want de natte mist drong door merg en been, kwam de Spanjaard Baha montes als eerste door. Hij zou la ter een diepe inzinking krijgen en met bijna 7 min. - achterstand de fi nish passeren. Op 40 sec. volgde de Belg Van Genechten, op 65 sec. Le Guilly, Bobet, Mallejac, Schaer en Ockers, en onmiddellijk daarna Jan Nolten, Dotto en Lucien Lazarides. Wagtmans zat met Gaul. Jubler, Apo Lazarides, Bauvin, Bergaud, Lauredi en nog een paar renners in een groepje, die 2 min. 15 sec. achter stand had op Bahamontes. Gerrit Voorting lag 3 min. 45 sec. achter en Suykerbuyck, een monter uit ziende en gemakkelijk klimmende Suykerbuyck, 4 min. Een halve mi nuut na 'hem kwamen Koblet met zijn schildknapen, Huber, Graf en Clerici, en Hein van Breenen en Wim van Est. Henk Faanhof was met 7 min. achterstand nog lang niet de laatste van de lange ren- nerssliert. Het publiek op het hoogste punt van je col kreeg de renners slechts even te zien, want de flanken van rakel heten, dat er geen ernstige on gelukken zyn gebeurd. Eenmaal uit de mist, te Eaux- Bonnes, met nog 40 km voor de boeg en by helder weer, kon men zich rekenschap geven van de onder linge positie. Wij achterhaalden eerst een groepje van zes man, bij wie Forlini en De Mulder, daarna Graf en Lucien Lazarides, vervolgens Suykerbuyck, die samen reed met Close, Rolland en Botella en wat verder, bij Bielle, zagen wy Van Breenen bezig een wiel te demon teren ten behoeve van Wim van Est, die bandenpech had. Bahamontes, de man, die het eerst, over de Aubisque was gegaan, reed alleen, na een inzinking, vrij ver achter een grote groep met Ger rit Voorting, die bij de afdaling grote voorzichtigheid had betracht en niet was gevallen. Clerici. Koblet, Apo Lazarides, Bergaud en nog een half dozijn anderen. Tenslotte pas seerden wij de kopgroep van 12 ren ners met Nolten, Bauvin, Wagtmans, Mallejac, Bobet. Schaer, Kubler, Ockers en Gaul. In ijltempo werden de laatste ki lometers afgelegd. De kopgroep handhaafde zich tegen het ueloton- Voorting-Koblet, waarme Wim van Est weer aansluiting had kunnen krijgen, en arriveerden te Pau, na de étappe gereden te hebben met een gemiddelde van 34,893 km in het uur, dat is 2 km per uur meer, dan het gemiddelde waarop het tijdsche ma was berekend. Wim van Est werd vijftiende met minder dan 2 min. achterstand, Voorting 20e in dezelfde tijd. Van Breenen 28e en Suykerbuyck bij de finish bleek, dat zijn stuur niet goed had kunnen functionneren en af en toe vast kwam te zitten 29e, beiden met 6!i minuut achter stand. Faanhof kwam 15 minuten later binnen dan de winnaar, maar hij was lang niet de laatste van de stoet. Na hem werden nog 30 ren ners geklasseerd, als laatste Huot, de man, die het eerste over de Sou lor was gegaan, maar zijn inspan ning zuur had moeten betalen. Hy had niet minder dan 38 minuten achterstand. Twee renners hebben opgegeven: Kebaili van de Zuid Oost-ploeg en de Luxemburger Schmit. Nog 88 renners zijn in de Ronde van Frankrijk na de eerste Pyreneeën-étappe. Bauvin kwijt geraakt. Morgen dus vandaag zullen mijn concurrenten merken, dat ik er heus nog ben". DE VAL VAN WOUT Vele renners vielen in dezelfde bocht. (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) In hotel Regina te Pau zat Wout W.agtmans in de eetzaal een brief te schrijven aan zyn meisje, dat in St. WÏliebrord woont, en waarmee hij op 11 Augustus trouwt. De grote ramen waren geopern en buiten stonden honderden inwoners van Pau zich te verdringen om een glimp op te van gen van de man, die de gele trui draagt. Wagtmans stoorde zich echter niet aan deze belangstelling. Hij schreef de brief aan zyn meisje af met het relaas van zyn val op de Aubisque. Ziin linker ellebdog zat in het ver band. De ronde-dokter was niet be steld. want die zou de vleeswonden ongetwijfeld moeten naaien en daar zag Woutje eerljjk gezegd een beetje tegenop. Hij voelde zich verder goed. Zijn maag, eergisteren niet in orde door het drinken van aangebrande melk, „bromde" van genoegen in het vooruitzicht van een uitgebreid ren- nersmaal. „In die verschrikkelijke bocht, een kilometer van de top, zijn ze allemaal gevallen", vertelde Wout. „Geen won der, want de mist was zo dicht, dat wij de bocht veel te laat in de gaten hadden. Wy wilden recht door ry'den, zo het ravijn in, moesten dan plotse ling sterk remmen, en het achterwiel gleed onder ons weg. Ik kwam op een scherpe kei terecht, het bloed stroom de uit de wonden, over mijn hand schoentjes, myn horloge en mijn gele shirt. Kees Pellenaars stond al naast me voordat ik weer op myn benen stond. Mijn stuur was scheef, myn rem moest worden recht gebogen. Het duurde even voordat ik weer op de fiets zat. De anderen, die gevallen waren, waren al in de mist verdwe nen. Ik weet het, ik heb alles moeten ge ven om de concurrenten, die voor mij waren, weer in te halen. Bijna was ik Bestrijding kinder verlamming met vaccine. Het Engelse blad „Observer" meldt, dat men in het kinderverlammings instituut te Rietfontein bij Johannes burg in Zuid-Afrika thans poogt me thoden te vinden voor goedkope mas saproductie van een vaccine tegen al le drie typen van kinderverlamming, dat door Zuidafrikaanse geleerden is samengesteld en waarvan groot suc ces wordt verwacht. Men wil er de gehele Zuidafrikaanse bevolking mee behandelen en zou het verder ook aan andere landen kunnen leveren. Het vaccine is gelijk aan dat, wat in Amerika op grote schaal wordt aangemaakt. In het Sportpaleis te Antwerpen is Zondag het 17de Vlaamse nationale zang feest gehouden, georganiseerd door het algemeen Nederlands Zangverbond. Naar schatting namen 10.000 zangers er aan deel. Volgend jaar zullen ook koren uit Nederland optreden, zodat men dan van de „dag van het Nederlandse lied" kan spreken. De klassementen Winst over alle linies. De elfde étappe van de Ronde van Frankrijk, van Bayonne naar Pau over 241 km is gewonnen door de Belg Ockers. De uitslag luidt: 1. Ockers (Belg) 6 uur 54 min. 24 sec. 2. Bauvin (Fr. NOC) z.t. 3. Kubler (Zwits.) z.t. 4. Bobet (Fr.) z.t. 5. Schaer (Zwits.) z.t. 6. Nolten (Ned.) z.t. 7. Wagtmans (Ned.) 8. Gaul (Lux-Oost) 9. Mallejac (Fr. West) 10 Van Genechten (Belg) 11. Geminiani (Fr.) 32. Lauredi (Fr.) z.t. 13. Varnajo (Fr. West) 6.5 14. Vivier (Fr. Zuid West) 6.5 15. Wim van Est (Ned.) 16. Bergaud (Fr. NOC) z.t. 17. Vitetta (Fr. Zuid Oost) z.t. 18. Clerici (Zwits.) z.t. 19. Koblet (Zwits.) 20. Voorting (Ned.) z.t. 21. Mahé (Fr. West) z.t. 22.-Dotto (Fr. Zuid Oost) z.t. 23. Ruiz (Spanje) z.t. 28. Van Breenen (Ned.) 7.01.04 29. Suykerbuyck (Ned.) z.t. 55. Forlini (De de France) 7.07.12 58. Faanhof (Ned.) z.t. Het algemeen klassement luidt: 1. Wagtmans (Ned.) 65 uur 28 mir 2. Bauvin (Fr. NOC) 3. Bobet (Fr.) 4. Schaer (Zwits.) 5. Koblet (Zwits.) 6. Kubler (Zwits.) 7. Mahé (Fr. West) 8. Van Est (Ned.) 9. Ockers (Belg.) 10. Gaul (Lux. Oost.) 11. Nolten (Ned.) 12. Vitetta (Fr. Z.O.) 13. Lauredi (Fr.) 14. Geminiani (Fr.) 15. Deledda (Fr.) 16. Mallejac (Fr. West) 17. Forlini (lie de France) 18. Ruiz (Sp.) 19. De Bruyne (Belg.) 20. Brankart (Belg.) 22. Voorting (Ned.) 33. Van Breenen (Ned.) 58. Faanhof (Ned.) 79. Suykerbuyck (Ned.) 65.29.40 65.30.39 65.31.31 6535.38 65.40.27 65.40.38 65.44.15 65.44.15 65.4531 65.47.04 65.47.12 65.47. 65.47.46 65.48 65.48.04 65.48.13 65.48.59 6530.19 65.53.29 66.02.24 66.26,49 67.03.06 i de He étap- 20.43.12 20.45.06 20.*46.54 20.48.52 Het ploegenklassement pe luidt: 1. Frankrijk 2. Nederland en Zwits. 4. Frankrijk West 5. België Het algemeen ploegenklassement luidt na de elfde étappe: 1. Zwitserland 196.07.17 2. Nederland 196.16.01 3. Frankrijk 196.27.50 4. België 196.28.10 5. Frankrijk West 196.32.34 6. Frankrijk NOC 196.33.38 Na de eerste bergétappe luidt het berg- klassement: 1. Bahamontes (Sp.) 2. Van Genechten (Belg.) 3. Le Guilly (He de France) 4. Bobet (Trankr.) 5. Mallejac (Fr. West) ö.Schaer (Zwits.) 7. Ockers (Belg.) 8. Nolten (Ned.) 9. Dotto (Fr. Zuid Oost) 10. Lucien Lazarides (Fr. Z.O.) Na de elfde étappe luidt het puntenklas sement: 1. Kubler (Zwits.) 2. Schaer (Zwits.) 3. Ockers (Belg.) 4. Forlini (He de France) 5.Van Est (Ned.) 6. Wagtmans (Ned.) 7. Koblet (Zwits.) en NOC) ieder 9. Bobet (Frankr.) 10. Derijcke (Belg.) 10 pnt 9 pnt 8 pnt 7 pnt 6 pnt 5 pnt 4 pnt 3 pnt 2 pnt 1 pnt 97 pnt 128 pnt 148 pnt 189 pnt 230^3 pnt. 237 pnt Bauvin (Frankrijk 2481/2 pnt 287 y2 pnt 312 pnt VOETBAL Zomeravondvoetbal. De uitslagen van de in de Zomer- avondvoetbalcompetïtie gespeelde wedstrijden luidden: Rayon Middel burg; StavastBoede en van E. uitg.; EM VW-PGZ 2—1; Heidemij.—PZC uitg. Boele en van E.VSV 70. Rayon Vlissingen: SBLV—VAW I 1—4; Coal 52 I— Uiterton 0—4; GPZ—PVS I A3: P VS II—VAW H 5—4. Rayon Goes: Comb. NSGem. Werken 01; Ty po's—WZB 1—2; PTT—Keuringsd. 0—3; De Zon—Ford SC 24; Vet. Goes—WZB 7—2. Advertentie. In-spin: een vlek erin... uit-spuit: de vlek eruit! CéfcOk.. Vurige voetbalsupporter doet belofte gestand „Als Duitsland wereldkam pioen voetbal wordt, wandel ik naar Kaiserslautern om aan voerder Fritz Walter persoon lijk de hand te drukken". Dit zei Siegfried Helmhold, een vurige voetballiefhebber uit Helmstedt bij Berlijn, op een ogenblik, dat hij tijdens de eerste dagen van het tournooi de kansen van de Duitse ploeg met enige vrienden besprak. Duitsland werd wereldkampi oen en de vrienden van Siegfried hielden hern aan zijn woord Zo is Helm hold een dezer dagen met een paar stevige schoenen aan de voeten en een rugzak, op pad gegaan om met een wan deling van ongeveer 500 km van Helmstedt naar Kaisers lautern aan de Frans-Duitse grens zijn belofte gestand te doen. Twee van zijn kameraden begeleidden hemop de fiets! WW DAMMEN G.D.C. uit Goes verloor met 17—3 van D.G.Z. Om het clubkampioenschap van Nederland Zoals reeds gemeld, is de finale om het clubkampioenschap dammen in Utrecht gespeeld. Excelsior (Den Bosch en Constant (Rotterdam) spêelden gelijk (1010), waardoor er nog een beslissingswedstrijd nodig is voor het bezetten van de eerste laats. G.D.C. uit Goes speelde tegen >e Goede Zet uit Groningen. De Zeeuwen verloren met 173, waar door zij op de laatste plaatst eindig den. De gedetailleerde uitslagen wa ren: GoesGroningen: 1. L. CindersonJ. H. Puister 11; 2. J. SinkeJ. Wagter 02; 3. C. van BiemenE. Noorman 02; 4. F. P. den HertogH. Outhuijze 02; 5. L. DekkerJ. Zinkhann 11; 6. C. Be- hageL. Koegler 02; 7. H. v. d. VreugdeJ. Lautenbach 11; 8. O. ScherpC. Wories 02; 9. J. Mange —A. de Heij 0—2; 10. H. van Ben- themA. Dronrijp 02. Yvette Homer en Wout Wagtmans beide deelnemers aan de Tour de France tijdens een opgewekt praatje in een van de rustpauzes. Wout en Yvettedie op een van de reclamewagens als accordeoniste meerijdt. moeten elkaar zo langza merhand al goed kennenHoe vaak heeft zij hem de gele trui reeds moeten aantrekken Bobet favoriet van de buitenlandse journalisten (Van een speciale A.N.P.- verslaggever). In de terrastuin van restaurant „Le Bouliac", te Bordeaux vanwaar men een schitterend uitzicht heeft op de Garonne, heeft Jacques Goddet, om ringd door zijn staf, een lunch van louter Bordelese specialiteiten aange boden aan de buitenlandse journalis ten die de tour volgen. Tevens werd hun verzocht deel te nemen aan een pool, waarbij het erom ging na ne- §en étappes een gissing te wagen wat etreft het eindklassement te Parijs, en vijf namen op een briefje te schrij ven. Toen de telling was verricht, bleek Louison Bobet het meest te zijn genoemd. Zijn naam kwam op 40 Briefjes voor, tegen die van Koblet op 38 en van Kiibler op 36, daarna volg de Wagtmans met 25, Schaer met 23 en Ockers die bij een dergelijke pool te Parijs voor de start door de Franse journalisten tot favoriet was gekozen met 21 vermeldingen, ver volgens ex aequo Gaul en De Smedt, wier namen 9 maal werden neerge schreven Forestier 5, Ruiz vier, Bau vin en Le Guille drie, en Forlinie en Wim van Est ieder twee stemmen. Mahe, Nolten, Alomar, De Bruyne en Brankart werden ieder eenmaal ver meld. Advertentie. gevoelt U de gehele dag nietl Gees vrees meer, dat de gebitsplaat vaa het gehemelte loslaat DENTOFIX, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poe der 's morgens een weinig op de plaat gestrooid houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaangename smaak. DENTOFIX verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft Koopt nog heden een strooibus voor slechts f 2,35: verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. FtUILLEION Klaarblijkelijk had ze de grote tijding meer van de sensationele kant be keken. „Ik wist niet wat ik hoorde, toen paps t me vertelde", riep ze uit. „Die arme man deed zo zenuwachtig en on zeker, alsof hij vreesde, dat ik er niet mee zou zijn ingenomen! Maar nu ik over de eerste verrassing heen ben, vind ik, dat het de beste oplossing is. O, als ik bedenk, dat die beste brave man al maandenlang aan romantiek heeft gedaan, zonder er ook maar iets van te zeggen. Had jij er emg idee van?" Jill schudde het hoofd. Inderdaad w-as 't haar wel opgevallen, dat haar vader er de laatste maanden vry wat minder somber had uitgezien dan te voren, maar ze had dit toegeschreven aan voorspoed in zaken en aan de tijd, die immers alle wonden heelt. „Het is heus ongelooflijk", ging haar zuster voort, tussen twee trekjes aan haar sigaret in. „En toch begrijp ik eigenlijk niet, waarom wij allemaal zo verbaasd waren. Myn inziens kun je je paps moeilijk als een romantische fi guur denken, maar Serena heeft dik wijls gezegd, dat ze hem bijzonder aantrekkelijk vindt". Serena Bellenger was Peggy's bes te vriendin, een voor haar leeftyd zeer ervaren jongedame. „Serena noemde hem „overweldi gend" en zei, dat ze gauw op hem verliefd zou zijn geraakt, als hy haar ooit de kans daartoe had gegeven". „Je praat onzin, Peggy", zei Jill bits. „Vader zou Serena nooit voor iets anders hebben aangezien dan wat ze is; een kind en niets meer". „Ze is zeventien", verklaarde Peg gy boos. „En had zich van de zomer Bijna verloofd. De mannen vinden haar blijkbaar erg aardig. Nog on langs, in het Palais"... Maar Jill was niet in de stemming om verhalen over de liefdesavonturen van Serena Bellenger aan te horen en bracht dit haar zuster allesbehalve vriendelijk aan het verstand. „En mors alsjeblieft geen sigarettenas op de vloer", zei ze Bits, toen Peggy ach teloos op haar sigaret tikte. „Hoe dik wijls heb ik je dat al moeten zeggen!" „Stil maar. stil maar, je behoeft me niet aan te vliegen. Ben je somsin een boze bui of zo?." door BARBARA STANTON „O, helemaal niet. Maar Sarah heeft het al druk genoeg; je behoeft haar geen extra werk te bezorgen". Meteen nam Jill een asbak van de toilettafel en zette het ding op 't ontbytblad van haar zuster. „Dank je wel, juffrouw zeurkous", zei Peggy en ging toen, Jill onderzoe kend aanziende voort: „Zeg, je hebt toch niet 't land omdat paps gaat her trouwen?" Gelukkig verwachtte ze blijkbaar geen antwoord, maar ging in één adem voort: „Volgens mij moest je er bly om zijn, want je zult toch niet je hele leven zijn huishou den willen doen, nietwaar? Nu heb je vrijheid, naar een baan om te zien of te trouwen. Ik wil je wel vertel len, dat ik vorig jaar erg bang was; ik vreesde, dat vader my jouw plaats zou laten Innemen en ik heb het land aan huishoudelijk werk. Een tijdlang heb ik namelijk gedacht, dat je erg op die jongen van Crawlaye gesteld was. Tussen twee haakjes: Waar is hij eigenlijk gebleven?" Jill was blij, dat ze zich toevallig juist gebukt had om de as van de sigaret weg te vegen, want nu kon i Peggy niet zien, hoe hevig ze bloosde. „Ik heb er niet het flauwste benul van", sprak ze koeltjes, „en ik kan mijn tijd niet verdoen met hier te blijven babbelen. Als je van plan bent, de halve morgen in bed door te bren- fen, zul je zelf je kamer moeten doen, arah en ik gaan beneden aan het werk". „Prachtig", zei Peegy ietwat spot tend, „maar als ik jou was. zou ik me voor Shirley Stenning niet zo druk maken. Ze zal het heus te druk met paps hebben om veel op het huis te letten. En als jij niet oppast, wordt je nog een van die huismaniakken, die als ze het woord „stof" maar ho ren, al een rilling van schrik krijgen". „Nu, dat is in elk geval beter dan te wonen in .en soort varkenshok, wat het hier gauw zou worden als jij er de baas werd", antwoordde zus- terlief heel adrem. „Ik heb medelijden met de arme kerel, die je zal trou wen". „Zo denk jij er over", giechelde Peggy, die er met al haar wijsheid van zeventienjarige aan toe voegde: „Een man verwacht iets meer van zijn vrouw dan dat ze enkel maar een goede huishoudster is. Jack Morgan weet best, dat ik geen perfecte keu kenmeid ben, maax toch „Perfecte keukenmeid is goed!" riep Jill. „Och, kind, je kunt nauwe lijks een ei koken of een stukje toast maken zonder het te bederven". Peggv bleek niet in het minst uit het veld geslagen. „En dan nog!" ant woordde ze. „Ik zou bijna durven wed den, dat ik nog eer trouw dan jy, al ben je vjjf jaar ouder. Het zal me benieuwen, of Shirley veel van de ko kerij afweet", grinnikte ze. „Vraag haar dat dan", zei Jill scherp, terwijl ze naar de deur liep. Meer dan ooit in prikkelbare stem- ming gmg ze naar beneden, vooral boos op ae ondankbare Peggy, die haar als een door het huishouden be zeten vrouwspersoon beschouwde. In tussen naderde ze de keuken en rees het probleem, of ze de keukenmeid en Sarah zou vertellen, dat hun toe komstige meesteres kwam eten. Hoe zouden die twee het nieuws opnemen Het antwoord op die vraag kwam vlugger dan Jill verwachtte. Uit de keuken klonken luide stemmen en ge lach. Toen ze de deifr opende, vond ze Tom en Michael boven op de keu kentafel zitten praten met de keu kenmeid en onderwijl boterhammen met jam verorberend, ofschoon de ontbijtboel nog niet eens was omge- „Wel, jongens, wat doen jullie hier?" vroeg ze, zich geweld aandoen de om vriendelijk te spreken. „O, we leren haar de huwelijks- mars". grinnikte Tom. „Is het heus waar, juffrouw?" roeg de keukenprinses, terwijl ze met naar kraaloogjes Jill belangstel lend aankeek. „Helemaal waar. hoor. Juffrouw Stenning komt hiér vanavond eten. Zouden we een paar kippen kunnen bemachtigen?" En zich toen weer tot haar veelbelovende broertjes wen dend, liet zij er op volgen: „We zullen het te druk hebben, om jullie de hele dag voor onze voeten te zien lopen.. Wat zouden jullie van een uitstapje naar de Dierentuin denken? Sarah zal broodjes voor jullie klaar maken en ik zal je wat geld voor snoeperij geven. Maar val niet in de berenkuil, neem niet de verkeerde bus of doe niets maller dan gewoonlijk. En kom voor donker thuis". Het plannetje stond hun wel aan en ze gingen vergenoegd heen, ter wijl ze samen de huwelijksmars flo ten, zich niet bewust, hoe ze daarmee de reeds tot het uiterste gespannen zenuwen van hun zuster op de proef stelden. Niettemin wist Jill zich goed te houden en zelfs te glimlachen, toen zij in de keuken nieuwsgierige vra gen over de verloving van haar vader te horen kreeg. Blijkbaar was het noch tot de keukenmeid, noch tot Sa rah doorgedrongen, dat de komst van een nieuwe vrouw des huizes wel eens van invloed kon zijn op hun eigen po sitie en Jill weerstond de verzoeking, om in dit opzicht een of andere toe speling te maken. Ten slotte weer uit de keuken ont snapt, deed ze een „overall" aan en toog aan de schoonmaak, overal duchtig stofzuigend en poetsend. Reeds uit gevoel van eigenwaarde wenste ze het huis op zyn best te la ten zien. Shirley moest vooral niet denken, dat ze ging trouwen met een verwaarloosde weduwnaar, die sinds het overlijden van zyn vrouw alle goe de zorgen had moeten ontberen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9