De „Zeeland" en de bootdiensten ter sprake bij opening goederenloods AUSTIN VERLIEZEN VOOR „ORANJE" MOTOR- EN ONDERZEEBOTEN AMERIKA heeft Buisman ontdekt. Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 20 JULI 1954 EEN HOFFELIJK DEBAT Belangrijke dag voor Van Gend en Loos en voor Vlissingen Te Vlissingen werd Maandag onder grote belangstelling de nieuwe stuk goederenloods van de N.V. Van Gend en Loos by het Vllssingse station In- gebruik genomen. Ter gelegenheid van deze opening voerden vele sprekers het woord, waarbij echter niet alleen onderwerpen werden aangeroerd, die betrekking hadden op deze nieuwe inrichting, maar ook enkele problemen van algemeen-Zeeuwse aard: o.a. de Maatschappij Zeeland en de Provinci ale Stoombootdiensten. Men kon zelfs spreken van een hoffelijk debat. De algemeen directeur van Van Gend en Loos, de heer H. van Wessem, had namelyk in zijn begroctingsrede gezinspeeld op economische slagen, die in het verleden aan Vlissingen waren toegebracht en daarby onder meer het vertrek van de „Zeeland" gememoreerd. Wethouder W. Poppe, die namens het gemeentebestuur het woord voerde, knoopte daarby aan in een geestige en slagvaardige toespraak. „XJ hebt de nadruk gelegd op de dienende func tie van Uw bedryf", zo zeide hij tot de heer Van Wessem, „ik kan my voor stellen, dat Vlissingen niet bepaald tot de meest rendabele gemeenten van Uw net behoort. Maar U hebt desondanks niet uitsluitend materieel gere deneerd, doch ook moreel gehandeld en daarom hier deze mooie loods ge bouwd. Indien een dergelijke denkwijze destijds ook door de hoge overheid zou zyn toegepast, dan was het met „de Zeeland" zonder twyfel anders ge lopen. Men roept in Den Haag nu wel, dat het vertrek van „De Zeeland" erg jammer is voor Vlissingen, maar ondertussen rekent men het verschil in voordeel tussen Hoek van Holland en Vlissingen tot op een dubbeltje nauwkeurig uit, De hoofdinspecteur van de Neder landse Spoorwegen, afdeling goede rentreindienst, ir. B. C. N. Boot, kon niet nalaten even nader in te gaan op deze woorden van wethouder Poppe. Daarbij zeide hij met nadruk niet na mens zijn directie te spreken. Hij wees in zijn toespraak op het natio nale belang, dat ten aanzien van „de Zeeland" prevaleerde diende te prevaleren zelfs boven de geweste lijke en locale belangen, die in Vlis singen een rol speelden. Ook de bootdiensten werden door wethouder Poppe ter sprake ge bracht, met name omdat de openings plechtigheid een uur later begon, doordat de gasten uit Zeeuwsch- Vlaanderen te laat arriveerden we gens uitvallen van bootdiensten. Bij de Zeeuwsch-Vlamingen bevonden zich enkele genodigden, hoge ver- voersauforitelten, die toevallig hun vacantie in Cadzand doorbrachten. „Ik heb daarover geglimlacht", zei- de de heer Poppe, „maar ik heb me niet verheugd, want er staat geschre ven: „Wie-zich verheugt over net ver derf, zal niet onschuldig zijn". Toch kon ik het glimlachen niet laten, om dat dit keer deze hoge autoriteiten de vertraging overkwam. En daarbij dacht ik aan een ander schriftwoord: Garage „De Koepoort" Goes, Telef. K 1100—2484 de druk van de room brengt boter voortEn nu hoop ik maar", zo be sloot de heer Poppe onder het gelach der aanwezigen, „dat deze druk voor de Zeeuwen de boter zal voortbren gen De veren werden ook ter sprake gebracht door de burgemeester van Breskens, de heer J. A. Eekhout, die bij het bezoek aan de nieuwe goede renloods had opgemerkt, dat het ver voer van en naar geheel West- Zeeuwsch-Vlaanderen nier was ge concentreerd. By een eventuele uit breiding zou het helemaal niet vreemcT zyn, zo meende hij, wanneer de directie van Van Gend en Loos zou overwegen, waar die uitbreiding te stichten, in Vlissingen of in Bres kens En waarom zo vroeg de burge meester verder, en daarbij richtte h zich tot de toekomstige directeur van de provinciale stoombootdiensten, mr. J. L. Nieuwenhuis, die als rijksinspec teur voor het verkeer aanwezig was, „waarom worden in de provinciale boten tussen Vlissingen en Breskens niet een paar rails gelegd, zodat de goederenwagons direct naar Breskens unnen worden gebracht?" Een antwoord op deze vraag bleef echter achterwege. De directeur van Van Gend en Loos verklaarde, dat de ze gelegenheid buiten zijn directe ho-é rizon lag, maar ir. B. C. M. Boot vail de Spoorwegen citeerde het Zeeuws- Vlaamse volkslied en verzekerde, dat de belangen „van d'Ee tot Hontenisse en van Hulst tot aan Cadzand", kort om van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen door Utrecht zeker niet werden gene geerd! Deze vervoersaangelegenheden kruid den de opgewekte woorden, die over en weer werden gesproken in verband met deze ingebruikneming. Directeur Van Wessem dankte de velen, die bij de totstandkoming een rol hadden gespeeld en wees voorts op de be langrijke plaats, die Vlissingen in neemt in het stukgoederenverkeer. Dit verkeer, aldus spreker, vormt een groot net, waaruit geen knoop punt gemist kan worden. GROOT BELANG. Niet alleen voor Walcheren, maar vooral ook voor Zeeuwsch-Vlaande ren is de totstandkoming van deze loods van groot belang. Spreker her innerde aan het Deltaplan met de mogelykheden voor een snelle verbin ding met Rotterdam. Hij zeide te ho pen, dat dit plan spoedig werkeiyk- hcid zal worden. Tijdens een bezichtiging van het nieuwe gebouw, dat een oppervlakte van 63 x 9 meter heeft en een capaci teit van 60 ton, bood de heer w. J. Schouten namens het Vlissingse per soneel een fraaie electrische klok aan. Hierna ging men naar het Strandho- tel. waar men zich aan een maaltijd verenigde. Het woord werd hier ge voerd door de heer A. Wijsman uit Utrecht, namens de personeelsraad, wethouder W. Poppe namens het ge meentebestuur, burgemeester J. A. Eekhout namens het gemeentebestuur van Breskens, ir. B. C. N. Boot na mens de Nederlandse Spoorwegen, hoofdinspecteur J. L. van Veeren na mens de dienst der Invoerrechten en Accijnzen, mr. J. L. Nieuwenhuis als rijksinspecteur voor het verkeer, ir. K.- van der Gaast als architect en de heer J. de Visser als voorzitter van de Vlissingse Middenstandscentrale. Alle sprekers werden door de heer Van Wessem dank gezegd voor hun woorden. VAN ^.fV i m TOT Met angst in het hart luisteren de Zeeuwse boeren gedurende de laatste weken naar de weerberichten. Iedere dag opnieuw leeft in hen een kleine verwachting, dat het weer zich een weinig ten gunste van de landbouw zal keren. De schade, welke door de zware regenval aan de landbouwge wassen is toegebracht, begint lang zamerhand de omvang van een kleine catastrophe aan te nemen. Graan soorten zijn neergeslagen, de aardap pel wordt door de natte bodem allerlei ziekten bedreigd TRANSACTIES De kiersenkoopman in een der Vlissingse straten kreeg clandizie van een schuchter knaapje, dat be hoedzaam een schaaltje voor zich uitdroeg. Het schaaltje kwam keurig vól met sappige, rode vruchten, tot grote tevredenheid van het knaapje. „Nou even centjes halen, hé", sprak het vertrouwelijk tot de grote man, die goedmoedig knikte, waarop de knaap ziofi verwijderde, het schaal tje thans nog behoedzamer naar huis dragend. Hij kwam niet terug. ,J2r zal toch betaald motte wor de", mompelde de koopman en hij richtte z'n schreden naar de ouder lijke woning van de jeugdige klant. Op zjjn herhaald, bellen werd niet opengedaan. „Dan achterom"riep de man nu luidop tot enkele omstan ders, die geïnteresseerd het verloop der gebeurtenissen volgden. Zodat zij de koopman even later weer za gen verschijnen. Zijn gelaat sprak boékdelen. Stuurs koerste hy naar z'n auto. ,&e horen nog van me' riep ie nog dreigend en reed toen weg. Zonder centjes Weinige ogenblikken later ver scheen er een koopman in ijsco's in de straat, die zijn komst op de ge bruikelijke wijze aankondigde met opgewekt getinkel van een belletje. Een magisch geluid voor kinderen! In het kersenperceel ging dan ook vrijwel onmiddellijk de voordeur wyd open en oplettende waarnemers konden aanschouiofin, hoe zich uit het toilet een uit vijf giechelende kleuters bestaande stoet losmaakte. Ze hadden zich fijn verstopt Het knaapje dat de kersen had „gekocht" wisselde vijf dubbeltjes in tegen vijf ijsco's, waarop de deur zich weer acht-er de jeugd sloot De transacties waren bevredigend verlopen. gewassen schieten in het zaad, oma. het niet mogelijk is op de doordrenk te grond te werken en de planten tij dig de nodige verzorging te geven. Een spoedige zeer spoedige ken tering zal het platteland niet ander» dan hoogst welkom zijn. JUBILARIS. Gisteren vierde de heer C. Ruster te Krabbendijke zijn zilveren jubi leum als besteller bij de PTT. Zeven tien jaar lang voorzag hy als hulp- besteller de Inwoners van Rllland- Bath van hun brieven, aanslagbiljet ten en al wat dies meer zij en ge durende de laatste acht jaren zorg de fay'er voor, dat regelmatig de brievenbussen in Krabbendijke wer den gevuld. Het heeft deze jubilaris dan ook niet aan belangstelling ont broken. EN KLEUREN De Nederlands Hervormde gemeen te te Vrouwenpolder telt slechts een •ering aantal leden. Desalniettemin iehoefde de kerk dezer gemeente een grondige restauratie. Dat de leden het geld hiervoor niet kunnen op brengen is jammer, maar men heeft er hopelijk iets op gevonden. Er worden nu briefkaarten verkocht in fraaie kleuren voor een gulden per StUk' NAT PAK. Een nat pak, een flinke schrik en wat schade aan zijn motorfiets was wat de heer R. uit Retranchement op liep, toen hy met zijn voertuig de ka naaldijk afreed en in het water te- recht Wam. HAAS,IE..„ Een haasje, dat plotseling de weg overstak, kwam onder de bromfiets van de heer J. B. uit Kloosterzande terecht. Het gevolg hiervan was dat de heer B. -een buiteling maakte. In het ziekenhuis constateerde men, dat hij een ontwrichte schouder en enkele inwendige kneuzingen had opgelopen. ZwitsaletteiM_F Paratyphus-patiënt j es in Frankrijk besmet? Omtrent de in Kruiningen gecon stateerde gevallen van paratyphus vernemen wy nog nader, dat dit vo rige week voor het eerst werd waar genomen by het dochtertje van de ram. V. en enkele dagen later by een dochtertje van de fam. M. Bei de meisjes werden in een ziekenhuis te Goes opgenomen, waarheen Vrij dag j.l. ook de moeder van het meis je .V. werd overgebracht. Daar de meisjes op dezelfde kamer hadden geslapen, toen zij enkele we ken geleden met eei* groep kinderen uit de rampgebieden een vacantie in Frankrijk doorbrachten, wordt ver moed, dat zij deze ziekte daar heb ben opgelopen. Ook de andere kinderen, die de reis meemaakten staan thans onder contróle. terwijl de kinderen uit de naaste omgeving van de beide patiën tjes voorlopig geïsoleerd zijn en geen school bezoeken. Advertentie. mannen die „gezien" zijn, prefereren BRYLCREEM Wat een verschilhaar dat mooi en soepel zit of die nare „geplakte" haren. Laat Uw haar wel verzorgd ztjn - gebruik Brylcreem, de volmaakte hairdressing. Met Brylcreem nooit overdadige vettigheidde oliën zijn geëmulgeerd. De heilzame bestanddelen verkwikken de hoofdhuid, bestrijden roosvorming, maken droog haar weer vitaal. ▼oor mooi, gezond haar Oountv Laboratories Ltd., BtanmoreEngland - Jacq. slot N.V., Amsterdam VLOOTOEFENING „HAUL" Toenemende actie verwacht „Blauwe" zee- en luchtstrijdkrach ten hebben tydens de vlootoefening „Haul" verliezen aan de „Oranje" motorboten en onderzeeboten toege bracht. gedurende de derde dag van de oefening. Nederlandse en Britse torpedobootjagers vielen Noorse mo torboten aan in de Nederlandse wa teren en vernietigden een onderzee boot in de Solent. Hier staat tegenover, dat Britse en Nederlandse „vijandelijke" schepen mijnen hebben gelegd voor de havens van Portsmouth en Den Hglder. De haven van Portsmouth was hierdoor gesloten totdat de doorgang te middernacht van 18 op 19 Juli ge veegd was. De haven an Den Helder werd sinds Maandagmorgen gesloten verklaard. De „blauwe" luchtstrijdkrachten profiteerden van het betere weer om hun actie te verscherpen. Neptunes van het Raf-coastal command, van Britse en Nederlandse bases uit ope rerend, kregen radar-contact met Britse en Noorse snelvarende motor boten, die op jacht waren naar „blauwe" convooien voor het vaste land. Bij dagworden, op Zondag, deden „Oranje'^ Avenger-vliegtuigen twee torpeao-aanvallen op een convooi van Harwich naar Zeebrugge. Zij beweren drie m schepen tot zinken te hebben ge bracht. In samenwerking met verkennings vliegtuigen, hebben Hr. Ms. torpedo bootjagers „Kortenaer" en „Evert- jDe directeur van de N.V. van Gend en Loos uit Utrecht, de heer H. van Wessem, tijdens een rondgang door de Maandag te Vlissingen geopende nieuwe goederenloods der N.V., in ge sprek met ir. B. C. M. Boot, hoofd inspecteur Goederentreindienst der t (Foto P.Z.C.) Advertentie. De koffieprijzen hebben daartoe het hunne bijgedragen. - Dat het critische Amerika Buis man gebruikt is wel een bewijs van de goede eigenschappen van "I u \jj sen" twee snelvarende motorboten nabij de Nederlandse kust opgespoord en tot zinken gebracht Nog vier Noorse snelvarende motorboten wer den aangevallen en vernietigd door de Britse torpedobootjagers „Finia- terre" en „Obdurate" gedurende een convooivaart van Zeebrugge naar Harwich onder Nederlandse leiding. Aangenomen wordt, dat deze boten terugkeerden naar hun basis op het vasteland na het leggen van mynen in de monding van ae Theems. Tijdens zware zeegang ontdekte de Britse mijnenveger „Rattlesnake" een „oranje" onderzeeboot by Ports mouth. Per radio werden de Britse fregatten „Tintagel Castle" „Port- chester Castle" en „Hedlogham Cast- Ie" opgeroepen, waarna de onderzee boot kon worden vernietigd. „Vijandelijke" mijnen hebben naby Orfordness een zuidwaarts naar Londen varend convooi bedreigd; zy konden worden geveegd en het con vooi passeerde. Nu het beter weer wordt, kan toe nemende actie in de lucht en van „oranje" snelvarende motorboten worden verwacht. „Ha-Em 1954" begroette tienduizendste bezoeker. Ondanks het gure weer was het Maandagavond vry druk op de „Ha- Em 1954", de Handels- en Industrie tentoonstelling van „Herrezen Mid delburg" op de Middelburgse Markt. Er werd dan ook een mijlpaal be reikt, want na bijna 8 expositieda- gen passeerde de tienduizendste be zoeker de contröle. Om ongeveer 22 uur voltrok zich Maandagavond deze gebeurtenis. Door de microfoan werd een bepaald nummer omgeroepen en weldra kon op het podium, waar thans „Soeara Maloekoe" voor een muziekje zorp-t, de tienduizendste worden begroet. Het bleek overigens een bezoekster te zijn, namelijk mej. P. J. Dekker uit Middelburg. Namens de standhouders, de Va,k- beurzencentrale en „Herrezen Mid delburg" werd zij in hartelyke be woordingen toegesproken door de heer D. H. West. die zich erover verheugde, dat dit ronde cijfer was bereikt en die zijn waardering uit sprak voor de kracht, waarmee Middelburg in het byzonder en Zee land in het algemeen hersteld werd en nog wordt. De heer West deelde de biy ver raste mej. Dekker mede, dat zy by een van de stands een geschenk zou ontvangen, dat in het kader van eventuele trouwplannen zeer nuttig zou zyn. Gezien het feit, dat de bezoekster mannelijke begeleiding genoot, nam spreker aan, dat zy het cadeau inderdaad kon gebruiken....- Stagnatie veerdiensten op de Westerschelde. Tot gisteravond omstreeks half negen hebben de Provinciale Stoom bootdiensten te kampen gehad met een stagnatie op de ïy'n Vlissingen— Breskens, waar zoals reeds ge meld met een kleine boot moest worden gevaren tengevolge van het breken van een brugketting in Bres kens. Ook de dienst op Perlcpolder on dervond enige vertraging doordat één der boten op deze lyn onklaar raakte. Middelburgse ploeg won brandweerkorpsenstrijd. Nu naar Enschede. Zeven Walcherse ploegen en één Zuidbevelands team namen Zaterdag deel in Koudekerke aan een wedstryd voor brandweerkorpsen tweede klas se. Deze „edele wedkamp" werd ge houden in de openbare lagere school. Middelburg, dat twee ploegen zond, behaalde een groot succes, want team n en team I eindigden resp. op de eerste en tweede plaats. De uitslag luidde: 1. Middelburg II (commandant Th. J. Schuitemaker) 677 pt.; 2. Middelburg I (comman dant D. Woudenberg) 669 pt. 3. Goes; 4. Koudekerke; 5. Nieuw- en St. Joos- land; 6. Domburg; 7. Souburg; 8. Veere. Het winnende team wordt afgevaar digd naar Enschede, waar het in de landelijke wedstryd. die in Septem ber a.s. wordt gehouden, zal meedin gen. Burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke deelde na afloop de uit slag mede, terwyl de heer A. J. W. Mathyssen uit Middelburg in zyn functie van provinciaal wedstrijdlei der, een woord van lof sprak voor de getoonde prestaties. Dodelijk auto-ongeval nabij Oud-Vossemeer. Zaterdagmiddag reed de garage houder J. van Luyk uit Tholen met zyn auto over de weg TholenOud- Vossemeer, toen hij plotseling onwel werd en de macht over zUn stuur verloor. De auto sloeg over de kop en de heer Van Luijk kwam enkele meters verder terecht. Met ernstige verwondingen werd het slachtoffer later naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar hy in de nacht van Zaterdag op Zondag is overleden. De heer Van Luyk was niet gehuwd. Exportseizoen voor mosselen begonnen. (Slot van pag. 1) naast elkaar, wei-den geladen. En om dat er geen tijd te verliezen was, stormden de auto's alvast op de grens af. De grenspapieren zouden later wel met de „koeriers" worden nage zonden. Precies vier uur, geen minuut vroeger of later, werden in het kan toor van het Bedryfschap voor mos- selen de grenspapieren uitgereikt. De personenwagens stonden op de dyk startklaar, de bedienden met de pa pieren „spurtten" öp hun fiets langs de haven alsof er een gele trui mee te verdienen was en toeh kon de autorace beginnen. In twintig minu ten stond men in Putte aan de grens, waar de „coureurs" door de wachten de vrachtautochauffeurs met een hoe raatje werden verwelkomd. Er werd met gele en gryze papieren gezwaaid, de douane-ambtenaren hadden al evenzeer plezier in deze race en zo kon weldra de eerste wagen de grens passeren. Op weg naar de wachtende consumenten Het mosselexport- seizoen was begonnen Een déél van de Vlissingse jeugd legde Maandag het verkeersexamen af. o.a, onder het toeziend oog van leden der verkeerspolitie.' Foto P.Z.C.) Collecten. De collecte voor de ouden van da- fen te Hoek heeft opgebracht een edrag van f 780.Men heeft het plan, een reis naar Antwerpen te maken. De collecte voor „Het Hoogeland" heeft te Biggekerke opgebracht De by de R.K. Kerk te Axel ge houden speldjes-actie ten bate van „Herwonnen Levenskracht" (tbc-be- stryding) bracht op 68,36. KUNT U DE MOEILIJKHEDEN niet meer aan? PLEEGZUSTER BLOEDWIJN helpt U deze overwin nen, want deze versterkende wyn werkt in hoge mate bloedvormend en zenuw versterkend. Vraagt PLEEGZUSTER BLOEDWIJN by uw apotheek of drogist. MIDDELBURG. Vandaag Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie litho's Henrl de Toulouse Lautree, 9—18 uur; Molen water: „Miniatuur Walcheren", 10— 24 uur; Markt: „Ha—Em 1954", Dyn.- Hand.- en Ind. Tentoonstelt ,,Herr. M'burg", 10—17.30 en 19.30—22.30 uur muziek van „Soeara Maloekoe"; Electro: „Verraad", (18 jr.), 19 en 21.19 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Hij, zij en de auto", (a.l.), 7 en 9 uur; Luxor: „Handlangers der duisternis", (14 jr.), 8 uur; Stedelijk Museum: „Schilde rijententoonstelling Constantin Guys, 10—5 uur. VEERE. Vandaag Schotse Huizen: Herden kingstentoonstelling M. Góth, 10 12.30 en 13.30—17 uur. GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling Oost-Aziatische Kunst. IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Schilderijen expositie „Nederland—Waterland".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2