PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Omvangrijke Franse concessies op de Geneefse conferentie Het nieuwe exportseizoen voor Zeeuwse mosselen is begonnen BILT OVERSTROMING IN HONGARIJE Vandaag GEHEIME BESPREKING UNIE-OVERLEG IN DEN OVER HAAG 197e Jaargang-No. 168 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 Juli 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels f 1«— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160, Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16: Terneuzen, Brou werijstr. 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr C 160. teic-f 26 KOORTSACHTIGE BEDRIJVIGHEID Ook deel van de staat Laos moest worden prijsgegeven Ongeveer een etmaal vóór het verstrijken van de door premier Mendès- France gestelde termijn voor „vrede of aftreden" scheen het, dat het slui ten van een bestandsovereenkomst voor Indo-China nabij was. Maandag avond nam de bedrijvigheid achter de schermen te Genève gestadig toe, terwijl bekend werd, dat de twee belangrijkste vraagstukken, welke een regeling van het reeds zeven jaar durende conflict in de weg stonden, vry- wel waren opgelost. Zowel de Franse premier als de vice-premier van de Vietminh, Pham Van Dong, waren optimistisch gestemd. Maandag werd feitelijk overeen stemming bereikt over de kwestie van het toezicht op een bestand. Ca nada, Polen en India zouden zitting nemen in de commissies van toezicht voor Laos, Vietnam en Cambodja. De vertegenwoordigers van India zouden voorzitters zijn. Er werd ook nagenoeg overeen stemming bereikt over de scheidslijn in Vietnam. Aangenomen werd, dat die scheidslijn zou liggen langs de ze ventiende breedtegraad. Voor wat Laos betreft verzwaarden de communisten hun eisen. Zij ver langden gelegenheid tot hergroepe ring van de „plaatselijke partisanen" In dat land. De Westelijke ministers gaven ten dele toe aan deze eis. De partisanen volgens de communis ten 10.000 en volgens de Fransen 4000 mogen zich nu hergroeperen in een gebied, dat ten hoogste een derde deel van deze staat zal omvatten. Het is niet de bedoeling, dat dit land wordt „verdeeld". Geen verdragen. Engeland heeft de verzekering ge- ëeven, dat bij éen bestand in Inao- hina de staten Vietnam, Laos en Cambodja in geen geval deel zullen uitmaken van een op te richten Zuid- Oost-Aziatisch bondgenootschap on der Amerikaanse leiding. Vermoedelijk zullen in de drie sta ten verkiezingen worden gehouden uiterlijk een half jaar na het ingaan van dè wapenstilstand. werd hoe eventuele bestandsschendingen behandeld moe ten woi'den door ae negen landen, die tezamen de wapenstilstandsovereen komst sluiten. Deze kwestie is aan de orde gesteld in het jongste Sow jet-ontwerp voor de bestandsregeling. De staat Vietnam heeft nog altijd een protest lopen tegen de verdeling van dit land. De minister van buiten landse zaken Tran van Do heeft ge- Sleit voor toezicht van de Verenigde Taties. Hij wil hergroepering der troepen in zo klein mogelijke gebie den en ontwapening van de geregelde troepen. Belgische grenskantoren op 21 Juli. Op Woensdag 21 Juli wordt in Bel gië de nationale feestdag gevierd. In verband daarmede zullen, naar de K.N.A.C. mededeelt, de Belgische grenskantoren op die dag voor het handelsverkeer gesloten zyn. Een uit zondering wordt gemaakt voor aan bederf onderhevige goederen als vis, groenten, bloemen e.d. Voor het rei zigersverkeer vindt de dienst nor maal doorgang. In de mossel-verzendbedrijven te Yerseke heerst weer hoogspanning. Aan de sorteerbanden in de schoon- derij verwijderen rappe handen het afval van tussen de mosselen. (Foto P.Z.C.J Maar Tran van Do heeft toegezegd ook andere oplossingen te willen overwegen. De paperassen. Functionarissen, die werken aan de vredesdocumenten te Genève, zijn van mening, dat, als er algehele overeen stemming wordt bereikt, het nog vele uren zal Kosten om de honderden be nodigde exemplaren van de officiële tekst „in het net" gereed te krijgen. Een uitgebreide staf staat dag en nacht gereed om dit werk uit te voe ren. Aanvankelijk had men de bestands stukken in Indo-China willen laten ondertekenen, doch men moest dit plan laten varen, omdat het onmoge lijk is de documenten op tijd daarheen te brengen. Volgens functionarisssen te Parijs zal Mendès-France wellicht de door hem gestelde termijn met enige uren verlengen. Men is er in de Franse hoofdstad evenwel van overtuigd, dat de premier volgens zyn plan uit Ge nève zal terugkeren, als zijn pogin gen ook dan nog geen succes hebben fehad. Het is niet bekend, of Mendès- 'rance van oordeel is, dat het teke nen van een officieel vredesdocument voor hem noodzakelijk is om aan het bewind te blijven. De samenzweerders tegen Hitier. Hun nalatenschap is nog van kracht. President Heuss van West-Duits- land heeft Maandag gesproken op een byeenkomst in de Westberlynse Universiteit ter herdenking van de mislukte aanslag op Hitler in Juli 1944. Hy verklaarde, dat sedert de dag, waarop Hitler in 1983 aan de macht kwam en het onrecht en de wreedheid begon, het recht, en mis schien zelfs de plicht, bestond van verzet tegen het Nazi-regiem. Voor zijn gehoor, waaronder zich familieleden van de terechtgestelde samenzweerders, leden van de rege ring en van het parlement bevonden, haalde Heuss het gedeelte aan uit Hitiers „Mein Kampf". waarin wordt gezegd: „Als een volk met behulp van regeringsmacht naar de onder gang wordt eeleid, is het niet slechts het recht, doch zelfs de plicht van elk lid van dit volk. om in verzet te komen. Mensenrechten gaan bo ven de rechten van het staatsgezag". Heuss zei openlijk bet historische recht te erkennen van de samen- zweerderg om te handelen als zij deden. De mannen van de 20e Juli 1944 hebben met hun bloed de be smeurde eer van Duitsland schoon gewassen. Hun nalatenschap is nog van kracht, doch de verplichtingen, die voor ons daaruit voortvloeien, zijn nog niet geheel vervuld, aldus dé uresid^nt. Vandaag zullen Westduitse/natio nale leiders gedenkdiensten bijwonen en kransen leggen op twee plaatsen, waar de meeste samenzweerders te rechtgesteld werden, namelijk het binnenplein van het voormalige mi nisterie van oorlog en in de gevan genis van Ploetzensee. OOK GETEISTERD DOOR STORMEN Donaudijken op 5 plaatsen bezweken De overstromingen in Hongarye ne men steeds ernstiger vormen aan. Maandag werd gemeld, dat op ten minste vijf plaatsen de Donau-dijken zijn bezweken. Geheel Noord-Honga- rije werd bovendien Zondagavond ge teisterd door zware stormen. De toestand is het ernstigst bij Albertfala, ten Zuiden van Boedapest, waar in de dijken een gat van een ki lometer lengte is geslagen. Hier zijn 1200 Hongaarse en Russische militai ren bezig met het aanleggen van een nooddyk. Radio-Boedapest zond Maandag een oproep van de regering uit, waar- Kersenoogst afgelopen. De slechte weersomstandigheden van de laatste dagen hebben de ker- senoogst een ontijdig einde bezorgd. Waren de kersen tot vorige week on danks de vele regens nog enigszins bruikbaar, de onafgebroken regen- en windvlagen van dit weekeinde hebben de oogst practisch verwoest. De fa brieken blijken voor gesprongen ker sen geen belangstelling te hebben. Men is er dan ook toe overgegaan de ladders te strijken en de kersen aan de spreeuwen te geven. Over het al gemeen is echter het prijsverloop voor telers en pachters niet ongunstig ge in aan alle arbeiders bij wegen- en bruggenbouw en bij de spoorwegen en het wegvervoer, die met vacantie zijn, wordt verzocht zich Dinsdag te mel den voor tewerkstelling bij de nood diensten. Radio-Boedapest meldde, dat de hgofdweg tussen Boedapest en Wenen bij Magyarova en Gyoer door de over stromingen is afgesneden. In Boeda- Eest staat het eiland Sint Margaretha yna geheel blank. Ook een deel van Pest staat onder water. In Gyoer dreigt drinkwatergebrek, doordat in de belangrijkste installatie voor de watervoorziening Zondag ten gevolge van de overstromingen het werk moest worden gestaakt". Maandagavond laat werd uit Boe dapest gemeld, dat het water in de stad begon te zakken. Een klein Berlijns meisje was er het eerst bij om de Westduilse president Theodor Heuss na zijn herkiezing te feliciteren. Heuss werd voor vijf jaar herkozen tijdens een vergadering van de Westduitse federale conventie. Benelux-besprekingen. Vrijheid voor aannemers. Volgens de Antwerpse „Metropole" zal het gunnen van openbare werken voor rekening van de staat besproken worden tijdens de Beneluxmmlster- brjeenkomst van heden. Tot dusverre werden de nationale ondernemers in zekere mate bevoorrecht. Men is ech ter van mening, aldus het blad, dat binnen de Benelux een werkelijke concurrentie op dit gebied geschapen moet worden. Tot de belangrijkste punten van de agenda behoort volgens de „Metro pole" tenslote het vraagstuk van de beschermingsmaatregelen voor in dustrieën, die in moeilijkheden verke ren. Chaplin heeft gegeten bij Tsjoe En Lai. Charles Chaplin, de bekende film- artist is Zondagavond met zijn vrouw op uitnodiging van de Chine se minister-president Tsjoe En Lai te Genève bij de minister-president wezen eten. Na afloop vertelde Chaplin, dat het erg gezellig geweest was. Men had interessante gesprekken gevoerd over niet-nolitieke onderwerpen. Er was ook 'n film vertoond over de strijd van de Chinese boeren voor opvoe ring van de productie enz De hoofd rolspeelster uit deze film was aan Charlin voorgesteld. Amerikaanse journalisten, die Chaplin uitvroegen wilden els maar het communisme in het gesprek be trekken. maar Chaplin weigerde daarop in te gaan Teneinde raad vroegen de persmensen hem hoe hij dacht over Tsjoe En Lai. ...begint te Alkmaar de viering van het 700-jarig stadsbestaan; is het 650 jaar geleden, dat de beroemde Italiaanse dichter Petrarca te Arezzo werd gebo ren. Knap Gronings meisje was oplichtster. ï)e Groningse recherche heeft een 17-jarige leerlinge van de Groningse huishoudschool gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld- Het meisje heeft tal van Groningse win keliers voor beduidende bedragen aan goederen opgelicht. Ze gaf zich uit voor het dienstmeisje van dames, die cliënt waren bij de be trokken winkeliers, en kwam even een jurk, een rok, een cigarettenpijpje of een paar nylons halen Bij navraag bleek dat de betrokken mevrouw in vele gevallen geen dienstmeisje had, en in ieder geval geen opdracht had gegeven goederen af te halen. Ook gaf het meisje zich wel eens uit voor de nieuwe verkoopster van een collega van de winkelier die zij oplichtte. Zij kwam dan gehaast binnen en zei dat collega die en die bij wie zij winkel juffrouw was direct een artikel nodig had, dat hij niet meer in voorraad had, en of men hem daar even aan wilde helpen. Dit gebeurde prompt, maar later bleek dat nimmer een winkeljuf frouw van de collega artikelen had afgehaald. Men liet zich imponeren door het beschaafde uiterlijk van het niet on knappe Groningse meisje. IN DJAKARTA Informele vergadering tussen Nederlandse en Indonesische delegaties. De sectie buitenlandse zaken van het Indonesische parlement heeft Maandagavond een werkconferentie gehouden met premier Sastroamidjo- jo, de secretaris-generaal van het mi nisterie van buitenlandse zaken, Roeslan Badoelgani, en het hoofd- directoraat-Azië-Pacific van het mi nisterie van buitenlandse zaken, Soe- kardjo Wirjo Pranoto. Onderwerp van bespreking was het Unie-overleg in Den Haag. Na de besloten vergadering werd verklaard, dat de byeenkomst strikt geheim was. Noch ae premier, noch Roeslan en Pranoto wilden een ver klaring afleggen. De voorzitter van de sectie buiten landse zaken, Otto Rondonoewoe zei- de, dat de Uniebesprekingen in Den Haag worden voortgezet zonder West Irian ter sprake te brengen. Indone sië zal echter andere middelen zoe- Vrachtauto reed ijssalon binnen Zondagnacht omstreeks twee uur is een zware vrachtauto met aanhang wagen, afkomstig uit Franeker, ae g'ssalon van de heer N. Groot in de •orpsstraat te Castricum binnenge reden. De vernieling aan en in de ijs- salon wordt op ongeveer 25.000 gul den geraamd. De heer Groot is hier tegen niet verzekerd. SPANNING IN „TOUR DES MOULES" „Belgen zaten er om te springen" (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN, Maandagavond. Terwyl de Belgen achter de radio in spanning zaten te luisteren naar het verslag over de overwinning van hun favoriet, Stanneke Ockers, in de eerste Pyreneeën-étappe van de Tour de France, werd vanmiddag tussen vier en half vyf op de wegen van Zeeland naar het grensplaatsje Putte, een even spannende „Tour des moules" ver reden. Geen zwoegende wielrenners, doch Zeeuwse mosselhandelaren als autocoureurs, die met de gaspedaal op de plank, hun wagens tot over de honderd kilometer lieten snorren om de uitvoermachtigingen voor de eerste zendingen mosselen in dit seizoen aan het grenskantoor te bezorgen. Een gezonde, vriendschappelijke race om hun vrachtwagens, volgeladen met het Zeeuwse zeebanket, België te kunnen laten binnenrijden, waar handelaren èn consumenten om de mosselen zaten te springen. Fantastisch is de vraag van onze Zuiderburen naar mosselen. Al dagen zijn de Belgen er vol van In Leuven stonden vorige week reeds grote plak katen bij de vishallen aangeplakt: „Dinsdag verse Zeeuwse mosselen", maar in Antwerpen staken de colle ga's hen toch nog de loef af met de mededeling: „Maandagavond verse Zeeuwse mosselen". En in Brussel liep men tijdens het weekend reeds te mopperen: „Waar blijven de mosse len?" Men moet namélijk weten, dat daar Vrijdag de grote „foor" begonnen is en een Brusselaar kan zich nu een maal geen kermisbezoek indenken, zonder dat hij aan een van de vele kraampjes zich tegoed heeft kunnen doen aan Zeguwse mosselen met azijn. Welnu, de Belgen kunnen nu van hun geliefde lekkernij smullen, want nau welijks anderhalf uur nadat in Yer seke. Tholen en andere Zeeuwse mos selplaatsen Maandagmiddag om vier uur de eerste uitvoermachtigingen waren afgegeven, slingerden de Zeeuwse en Bglgische wagens met hun vracht zich reeds door de druk ke straten van Antwerpen, op weg naar de handelaren in de Sinjoren stad, Borgerhout, Brussel en zelfs tot aan de Franse grens toe. Laat ze maar bestellen, de Zeeuwen zullen er wel voor zorgen dat de mosselen er ko men Mosselcircus. Het mossel-„circus" draait weer op volle toeren. En ieder die iets met de mosselcultuur heeft te maken, heeft er schik in. Niet alleen omdat er geld en voor ons land in zijn geheel de viezen mee te verdienen zijn, maar men stelt er ook een eer in, een zo goed mogelijk product af te leveren. Over de kwaliteit van de mos selen heeft men niet te klagen. Het visgewicht ligt zo rond de twintig kilo, de aanslag van pok ken blijkt nog wel mee te vallen en zoals men het nu bekijkt, zul len er dit jaar ongeveer vyf a zeshonderdduizend tonnen te verkopen zyn, zodat het niet slecht belooft te worden. Vooral nu de mosselinvoer in Frankrijk ook vrjj is, hoewel de vraag uit dit land eerst later begint toe te nemen. het jaar Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit, en zo is het ook met de mosselexport gegaan. Maandag middag vier uur zouden de eerste uiL voermachtigingen worden verstrekt, maar dan moest men ook klaar zijn. Dinsdag werden de eerste Zeeuwse mosselen op de verwaterplaatsen aangevoerd en Donderdag volgden de Waddenzeemosselen. De inleggerijen zijn in de looo van vorige week be ginnen te draaien en Maandagmor- fen begon het „spul" voor de export. ierst nad men nog gedacht, dat er in het begin niet zoveel mosselen zou den zyn, doch dat bleek mee te val len. De eerste dag. Maandag in de vroegté zijn de vaartuigen uitgevaren en tegen acht, negen uur, lagen de eerste met him lading voor de wal. De schoonderijen kwamen in actie en toen we rond de middag eens een kijkje namen in de schoonderij van Vette en Prins op Yerseke, waren de eerste vrachtwa gens reeds naar de grens vertrokken. Met tonnen tegelijk werden de mos selen in de schoningsinrichting ge stort. Honderden liters water spoel den de eerste afval weg. zware venti latoren zorgden voor de tweede schif ting, terwijl rappe handen aan de sorteerbanden de laatste lege schel pen en andere ongerechtigheden ver wijderden. Baal na baal werd gevuld, gewo gen, dichtgenaaid en geplombeerd, waarna de vrachtwagens, Zeeuwse en Belgische stonden broederlijk (Vervolg op pag. 2) ken om de kwestie West-Irian op te lossen ter voortzetting van de Indo nesische strijd om West-Irian. Desgevraagd verklaarde Rondonoe woe, dat zyns inziens wel hoop op gunstig resultaat in Den Haag aan wezig geacht kan worden. Naar het A.N.P. meldt kwamen de Nederlandse en de Indonesische dele gaties voor de Uniebesprekingen Maandagavond in informele vergade ring byeen. De informele vergadering heeft ge duurd van 21 uur tót ruim 23.15 uur. Hoewel na afloop geen officiële me- dedelingen zyn gedaan, wordt verno men, dat het informele overleg he denavond zal worden voortgezet. Wagtmans behoudt gele trui. In de elfde étappe van de Ron de van Frankrijk, van Bayon- ne naar Pau (241 km), is onze landgenoot Wagtmans er in geslaagd de gele trui te be houden. Hij arriveerde tegelijk met elf andere renners, van wie de Belg Ockers de sprint won. Bauvin werd tweede en is Wagtmans nu tot op 9 se conden genaderd. In deze groep zat voorts Nolten. Wim van Est en Voorting kwamen met minder dan twee minuten achterstand binnen. Ook de Dverige Nederlanders klasseer den zich goed. In het ploegen- klassement staan onze land genoten stevig op de tweede plaats. In het algemeen klas sement verbeterden Nolten. Voorting en Van Breenen hun •positie met niet minder dan 10 plaatsen. Voor een volledig verslag verwijzen wy naar pag. De duurte in Nederland Het prijsindexcijfer van de kosten van levensonderhoud is tussen 15 Mei en 15 Juni weer met één punt gestegen en wel van 126 tot 127. Deze styging kwam geheel voor re kening van de groep levensmiddelen, waar een stijging met twee punten, van 131 tot 133 zich voordeed. Binnen de groep voedingsmiddelen deden zich prijsstijgingen voor bij aardappelen, groenten en fruit (van 153 tot 161), bij suiker en koloniale waren (132 tot 134) en bii vlees, vleeswaren en vis (van 150 tot 155). Ook het indexcijfer van de groep zuivelproducten steeg met één punt tot 116. DE VERWACHT: IETS HOGERE TEMPERATUREN. Geldig tot Dinsdagavond: Aanvankelijk flinke opklaringen, later weer toenemende bewolking met in het Noorden en Noordwesten enige regen. Meest matige wind krimpend van Noordwest naar Zuid west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 21 Juli Zon op 4.44 onder 20.47 Maan op 22.34 onder 11.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1