PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT N.V.V. verlaat Vakcentr alen-raad en de bedrijfsunies Mogelijkheden tot bezinning op keur van Zeeuwse exposities BILT Vandaag SCHEPEN OP DE NOORDZEE IN MOEILIJKHEDEN GERAAKT DE SPANNING IN GENEVE IS TEN TOP GESTEGEN 197e Jaargang-No. 167 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 19 Juli 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160: Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brou werijstr. 2; Zlerikzee, N. Bogerdstr C 160. telef. 26. NAAR AANLEIDING VAN BISSCHOPPELIJK MANDEMENT. Ernstige bezwaren tegen de houding van K.A.B. en N.C.V, Zaterdagmorgen is in een hoofdbesturenvergadering van het N.V.V., wel ke in Utrecht is gehouden, een verklaring aangenomen naar aanleiding van het mandement der Nederlandse bisschoppen. De verklaring besluit met vast te stellen, dat tengevolge van het feit, dat de K.A.B. (Katholieke Arbeiders Beweging) haar warme instemming met het mandement heeft betuigd en het C.N.V. (Christelijk Nationaal Vakver bond) bij monde van zijn voorz. het N.V.V. op niet te aanvaarden wijze heeft gediskwalificeerd, de grondslag van de gereglementeerde samenwerking is vervallen. Derhalve zien het N.V.V. en de aangesloten organisaties zich genoodzaakt de samenwerking in de raad van vakcentralen en de bedrijfs unies te beëindigen. Het N.V.V. zegt echter vanzelfsprekend zijn constructieve bijdrage te zullen blijven leveren in de vormgeving van de sociale en sociaal-economi sche politiek in Nederland, in de stichting van de arbeid, de sociaal-econo mische raad, en op ander terrein in het belang van de werknemers. In de verklaring stelt het N.V.V. voorop, dat het het recht van de bis schoppen erkent om een woord te spreken in staatkundige en maat schappelijke vraagstukken, hetgeen echter niet inhoudt dat het N.V.V. nerzrjds daarop geen critiek zou mo gen uitoefenen. Herinnerd wordt dan allereerst aan de vastenbrief der bisschoppen van 1946,- waarin het verbod van het N. V.V. voor rooms-katholieken opnieuw werd bevestigd, maar ook de moge lijkheid van een nieuw standpunt ten aanzien van het lidmaatschap werd opengelaten. In het thans verschenen mande ment is het verbod opnieuw beves tigd en het N.V.V. wordt gekenschetst als „in strijd met de Christelijke be ginselen of de Christelijke geest". Herinnerend aan de statuten wijst de hoofdbesturenvergadering er op, dat het N.V.V. aan de levensovertuiging zijner leden generlei belemmeringen in de weg legt. De innige band tus sen levensovertuiging en maatschap pelijk inzicht wordt ten volle erkend. Echter ontkent het N.V.V., dat een heid van confessie of levensbeschou wing leidt tot eenheid van maat schappelijk inzicht. Het N.V.V. ver werpt derhalve voor de vakbeweging de confessionele of levensbeschouwe lijke grondslag. V erontwaardiging. De indeling van het N.V.V. bij de onchristelijke stromingen wjjst de hoofdbesturenvergadering als beledi ging af. Met felle verontwaardiging protesteert de hoofdbesturenvergade ring ook tegen de aantijging, dat van het N.V.V. een invloed moet worden gevreesd, waarvan toenemende on kerkelijkheid of zedelijke vervlakking et gevolg zijn. Met de meeste nadruk worat ontkend, dat de aangesloten le den het risico lopen van mede-verant- woordelijkheid voor besluiten, welke zy krachtens hun geweten kunnen noch mogen aanvaarden. Het N.V.V. verklaart zich diep ver ontrust door de g'eest van isolement „welke de inhoud van het mandement beheerst en welke het gevaar van aantasting van de gewetensvrijheid inhoudt". Het advies om met andere organisaties samen te werken vloeit volgens de hoofdbesturenvergadering eerder voort uit de behoefte om in een geloofsverdeeld land invloed uit te oefenen, dan uit een innerlijke drang naar samenwerking, welke tij dens en na de tweede wereldoorlog gestalte kreeg. De burgemeester van Veere, jhr I. F. den Beer Poortugael, en de schilderes Sarilca Góth voor het zelfportret van de in 1944 in ons land overleden schilder Maurice Góth. Een expositie van diens werken werd Zaterdag middag in de Schotse Huizen te Veere geopend. (Foto P.Z.C.j Haar oordeel samenvattend pro testeert de hoofdbesturenvergade ring krachtig tegen het herhaalde verbod, omdat dit haars inziens „een feitelijke aantasting van de vrjjheid van vakorganisatie" bete kent. Nadat wordt gezegd dat het N.V. V. met verbazing en verontwaardi ging heeft kennis genomen van een rede van de voorzitter van het C.N. V., de heer Ruppert, waarin deze heeft gesteld, dat hij „nog andere en sterkere motieven heeft om het lid maatschap van het N.V.V. af te ra den dan de bisschoppen" constateert de hoofdbesturenvergadering, dat hij hiermede „de morele fundamenten, waarop de samenwerking in de raad van vakcentralen berust, heeft onder graven". Hierna besluit de verklaring met vast te stellen, dat het N.V.V. en de aangesloten organisaties zich ge noodzaakt zien de samenwerking in de raad van vakcentralen en de be drijfsunies te beëindigen. Een en an der onder de restrictie, dat men in andere organen zijn constructieve bij drage in de vormgeving van de so ciale en sociaal-economische politiek in Nederland wil blijven leveren. Reacties. De voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer J. A. Middelhuis, verklaarde, het besluit van het. N.V.V. om uit de raad van vakcentralen te treden en de samen werking met K.A.B. en C.N.V. op te zeggen, te betreuren. De heer Mid delhuis noemde de gronden, waarop het N.V.V. uit deze samenwerking treedt, onhoudbaar zwak. Overigens zal er, aldus spr., niet zo heel veel veranderen. Ook de K.A.B. zal haar constructieve bijdrage blijven leveren in alle organen van het maatschap pelijk leven en in het belang van de werknemers. De heer M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond, zeide dat de beslissing van het N.V.V. in het beleid van de Christe- gadering op dit besluit beraden en aan zijn standpunt bepalen. Heden avond zal de heer Ruppert om 18.15 uur voor de microfoon van de N.C.R. V. een officieel commentaar leveren. Meisje onder locomotief. Ernstig gewond. Nabij het viaduct tussen Grubben- vorst en Blerick is Zaterdagmiddag het 2Y2 jarig dochtertje van de fami lie C. uit Grubbenvorst door een lo comotief gegrepen. Het kind was de spoorlijn opgegaan om naar haar va der te gaan, die aan de andere zijde van de lyn op zijn akker werkte. Het raakte met een voetje tussen de rails bekneld en viel, juist op het moment, dat er een losse locomotief naderde, waarvan de machinist het kind blijkbaar te laat heeft opgemerkt. Het slachtoffertje werd een been af gereden en liep ernstige hoofdwonden en kwetsuren aan het andere been op. Voor haar leven wordt gevreesd. Caféhouder na klap overleden. Twist over bier had dodelijke afloop. Zaterdagavond tegen middernacht vervoegde zich hij dë eigenaar van het café-restaurant „Groenewoud" te Nijmegen, de heer T. A. Rissenbeek, een man, die vroeg of hjj enige fles sen bier kon mee nemen. De heer Rissenbeek was wel bereid het bier te leveren, doch toen het puntje bij paaltje kwam weigerde de man te betalen. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij de man de heer Rissenbeek een stomp tegen de borst gaf. Deze laatste liep daarop naar de telefoon met het kennelijke doel de Slitie op te bellen. Toen hij bij de te- oon was gaf de onbekende hem een klap in de nek. Op dat moment trachtten twee bezoekers van het café tussenbeide te komen, doch de man nam de vlucht. Toen de twee gasten zich omdraaiden zagen zij de heer R. bij de telefoon op de grond liggen. Bij onderzoek bleek dat hjj was overleden. De Nijmeegse politie zoekt thans naar de man die de klap gaf. De hittegolf in de Verenigde Staten heeft meer dan honderdvijftig men senlevens geëist. De bocht in deze spoorrails nabij Hallowell in Kansas werd veroorzaakt door de buitenge wone hittewaardoor een uitzetting ontstonddie veel groter was. dan die waarop de deskundigen hadden gerekend. Het staal wérd in een bocht gedwongen van 1,2 meter. ...wordt de oudste tweeling C in Nederland, de weduwe L. x van der Hoekvan Niejen- S huis tè Garrelsweer (Gr.) en haar broer L. van Niejenhuis (N.O. Polder) 90 jaar. STUURLOOS IN DE STORM. Loodsdiensten moesten stilgelegd worden. Tengevolge van de slechte weers omstandigheden zijn Zaterdagmiddag en .nacht op de Noordzee verschillen de schepen in moeilijkheden geraakt. De haringlogger SCH 78 „Johanna Maria", die op de visgronden een de fecte motor had gekregen,-was Don derdag op sleeptouw genomen door de Scii. 3, eveneens „Johanna Maria" geheten. Zaterdagmiddag was de sleep gevorderd tot even ten Noor den van de Scheveningse haven, toen als gevolg van het ruwe weer de tros brak. Meisje aangerand bij Nijmegen. Zaterdagnacht is op de weg Nij megenVenlo onder Mook, een 24- jarig meisje uit Amsterdam door een tot nu toe onbekende wielrijder aan gerand. Het meisje kwam uit Nijme gen en was op weg naar haar vakan tieverblijf. De aanrander heeft haar met een mes twee gevaarlijke steken in hals en borst toegebracht. De man is ge vlucht met medeneming van het tasje van het meisje. I In afwachting van sleepboothulp ging de Sch 78 tussen Katwijk en Scheveningen voor anker. Verschei dene haringloggers voeren ter assis tentie uit, doch tenslotte werd de Sch 78 door de sleepboot „Schelde" van L. Smit Co op sleeptouw ge nomen. Om kwart voor elf 's avonds vertrok men naar de haven van IJmuiden. Eveneens naar de haven van IJmui den werd gesleept het 348 ton meten de schip „Hoe Vinces" van de rederij Bosma uit Groningen. Dit scheepje had dwars voor Zandvoort motorsto ring gekregen en noodseinen uitge zonden. Ter assistentie voer uit de IJmuidense sleepboot „Cycloop". Wegens de slechte weersomstandig heden zijn Zaterdag ook een groot aantal loodsdiensten. als die op de Wielingen, te IJmuiden en op de Nieuwe Waterweg, tijdelijk gestaakt geweest. Zweeds toerist in Amsterdam op straat beroofd. Vreemde ontmoeting op politiebureau. In de nacht van Vrijdag op Zater dag heeft een 27-jarige Zweedse toe rist in Amsterdam een onaangenaam avontuur beleefd. De Zweed was een avondje uit ge weest en liep, op weg naar znn hotel, in het Weteringplantsoen. Plotseling sprongen twee mannen voor hem, waarvan één, gekleed in een Neder landse militaire uniform, een pistool in de hand had. „Je geld of je leven", werd de Zweed duidelijk gemaakt en de toerist, in het nauw gedwongen, gaf een bedrag van circa f 50.aan zijn belagers, die daarop met haastige spoed in de nacht verdwenen. De Zweed deed natuurlijk onmid dellijk aangifte op het politiebureau aan het Leidseplein, maar kon slechts een vaag signalement geven, omdat het in het Weteringplantsoen erg donker was. Anderhalf uur later werd op het zelfde bureau een 23-jarige Amster dammer, draaier van beroep, ge bracht, dieeen Nederlandse mi litaire uniform droeg, een startpistool in de zak had en over een bedrag van ongeveer 50.beschikte. De man was in de Johannes Ver- hulststraat door een agent aangehou den. De agent had namelijk twee mannen op fietsen deze straat zien inrijden, waarvan een, die in burger was, zijn fiets tegen een huis gooide en hard weg liep. De agent had on raad geroken en de ander aangehou den. NOG GEEN OVEREENSTEMMING. Mendès-France heeft nog hoop De Franse premier Mendès-France hoopt nog steeds op een gunstige afloop van de huidige wapenstilstandsbesprekingen te Genève. Hij zal he denavond (Maandag) naar Parijs terugkeren om Dinsdag aan de Franse Nationale Vergadering verslag uit te brengen van zijn besprekingen. Indien hij Dinsdag geen resultaat beeft bereikt, zal bij aan de Franse Nationale Vergadering machtiging vragen voor het zenden van Franse dienstplichtigen naar Indo-China en het aftreden van het kabinet aanbie den. Op verzoek van de Russische minister van buitenlandse zaken, Molo- tow, zijn afgevaardigden van de negen landen, die deelnemen aan de Ge- neefse conferentie over Indo-China, Zondagmiddag in besloten vergadering bijeengeweest. Molotow, die voorzitter was, had om deze bijeenkomst ge vraagd naar de mislukking van de Zaterdag gehouden bespreking tassen Molotow, Eden en Mendès-France. De sprekers waren de Amerikaan se onderminister van buitenlandse zaken, Bedell Smith, en de Vietna- mese minister van buitenlandse Ka ken. Tran Van Do. De laatste ver zette zich sterk tegen de bestands- ontwerpen, die thans in behandeling zijn. Hy" wilde geen verdeling vanzyn land. De Verenigde Staten stellen zich op het standpunt, dat zij geen ga rantie kunnen geven voor een ver deling van Vietnam, waarbij een deel van deze staat aan de communisten wordt uitgeleverd. De Verenigde Staten zullen noch gebruik maken van de wapenstil stand. noch dreigen met geweld om een wapenstilstands-overeenkomst, die zy kunnen eerbiedigen, te ver breken. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Molotow, die de vergadering leidde, deelde de minis ters mee. dat hun plaatsvervangers zeer goede vorderingen hebben ge maakt. De particuliere gedachten- wisselingen tussen de ministers ga ven zijns inziens grond voor de op vatting, dat de vrede in Vietnam kan worden hersteld. Onder de Wes telijke afgevaardigden ontstond ech ter verbazing, toen hij in zrn inlei dende rede verklaarde van oordeel te zijn, dat wellicht ten aanzien van de staten Laos en Cambodja nog meer werk nodig zal zijn hoewel hij dacht, dat ook hiervoor een oplos sing kan worden gevonden. IN DEZE WOELIGE DAGEN Tentoonstelling werken M. Góth in Schotse Huizen te Veere Wie zich in deze woelige dagen, waarin wereldproblemen en sportge beurtenissen zich in de krantenkolommen verdringen, een ogenblik wil be zinnen op andere, blijvende waarden, vindt daartoe in deze tot op heden kille zomermaanden in Zeeland volop gelegenheid. In vele gemeenten, in Middelburg, vlissingen, IJzendyke en Groede zijn tentoonstellingen inge richt, welke alle op cultureel gebied iets waardevols te bieden hebben en sinds Zaterdagmiddag is aan deze serie exposities nog een bijzonder interes sante toegevoegd. ren in een klein Hongaars dorpje '.*£0 Namens de culturele commissie voor de Schotse Huizen, opende de burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, in „Het Lam metje" de herdenkingstentoonstel ling van de in 1944 in ons land overleden Hongaarse schilder Mauri ce Góth. Een kleine wereld vol schoonheid in de Schotse Huizen! Wie was deze schilder, die zo als ook jhr. den Beer Poortugael in zijn openingswoord opmerkte voortleeft in zijn kostelijke, harmo nische «verken? Wiens waardevolle schilderyen men mede dank zy het initiatief van zijn in Veere woon achtige dochter, de schilderes Sarika Góth, kan bezien in het getemperde licht, vallend door de kleine ruiten van een der sfeervolle vertrekken in ,Het Lammetje?" Maurice Góth werd in 1873 gebo- en reeds als student hanteerde met vreugde en hartstocht de teken- stift. In de stad Szatnar ontmoette hij de in Hongarije beroemde schilder Laszlé. Mednyanszkv en tijdens - zijn rechtenstudie in München werd dui delijk. dat Góth vooral na een tweede ontmoeting met Mednyanszky voor de kunst zou kiezen. Twijfel aan eigen talent verkeerde bij de jonge schilder in vreugde, toen hij succes boekte op de Weense tentoon stelling „Hagenbund" met een in zending van acht schilderyen. Med nyanszky had zyn werk gewogen enverre van te licht bevonden'. Tweede periode. Na deze eerste periode van zoeken, tasten en van uiteindelijk succes, be gon voor de schilder 'in 1906 een tweede periode, waarin hy werkte in i Parijs, Bretagne, Italië en in België. In België overviel hem de tweede wereldoorlog en als zo vele anderen moest ook hij vluchten, 'n groot aan tal van zijn schilderijen achterlatend. Na in Nederland gewerkt te hebben exposeerde Góth in 1918 voor het eerst weer in Budapest. De Hongaar se Staat kocht verschillende van zyn werken, Góth kreeg de „Andrassy- prys", de Franz Josef-prijs (studie beurzen) en in deze Hongaarse peri ode ontving hij tevens de gouden me- daile voor grafiek. De schilder Maurice Góth had zijn weg gevonden en zijn werken kwa men in het bezit van vele bekende verzamelaars. Góth kwam ook weer terug in Ne derland en na 1938 werkte nij ver scheidene jaren in Veere. waar hy naast Veerse onderwerper ook herinneringen aan Hongarije op het doek bracht. Op 71-jarige leeftijd overleed Mau rice Góth in 1944. nu tien jaar ge leden. in Amsterdam. Wat hij als kunstenaar betekende, wat hy de wereld schonk, kan men thans tot 14 Augustus a,s. aanschou wen op de expositie in de Schotse Huizen te Veere. Een tentoonstelling, welke evenals de overige, welke op het ogenblik in vele plaatsen van Zeeland worden gebonden, alleszins de moeite van een bezoek loont. (Voor de recensie zie men onze kunstrubriek.) Terwijl de door Mendès-France ge stelde termyn snel zijn einde nader de, lagen de standpunten van Oost en West ten opziente van de drie dringendste vraagstukken Zondag nog ver uiteen. Deze problemen zijn: waar de bestandslijn door Vietnam moet lopen, wanneer er verkiezingen moeten worden gehouden om het land te herenigen en hoe en door wie er toe zicht moet worden uitgeoefend op een gelijktijdig staken van het vu ren in de drie Indochinese staten. De kansen op een aanvaardbaar vergelijk tegen Dinsdag middernacht werden Zondagavond te Genève nog „redelijk tot goed" genoemd. Doch de ministers hebben Dij hun wedloop tegen de klok nog een geweldige taak voor de boeg. Een afbeelding van „Het zieke meis jeeen werk van de schilder Mau rice Góth door het Haagse gemeen temuseum afgestaan voor de expo sitie, wélke tot lj Augustus a.s. in Veere wordt gehouden. (Foto P.Z.C.J Perzisch oliegeschil is beëindigd. De Perzische minister van finan ciën, dr. AU Amini. heeft Zondag medegedeeld, dat er in beginsel over eenstemming is bereikt tussen Perzië en het consortium van acht oliemaat schappijen. dat gevormd is om de Perzische olie aan de markt te bren gen. de verwacht OPKLARINGEN. Opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Weinig ver andering in temperatuur ZON EN MAAN 20 Juli Zon op 4.43 ondei 20 »9 Maan op 22A6 onder 10.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1