SCHOUWEN-DUIVELAND Imrnif Almanak De grote Nederlandse taxi-ondernemingen MICHELIN MIDDELBURGS BRUIDSPAAR HAD EEN GELUKKIGE DAG BUITENLANDSE JEUGD NAAR Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE C0URAN7 ZATERDAG 17 JULI 1954 Ter gelegenheid van vriendschapsfestival dat in Neder land wordt gehouden. Van 16 t.e.m. 23 Juli wordt het tweede internationale vriendscliapsfesti- val gehouden, uitgaande van de F.A.C.A.Y., (Friendship among children and youth around the world). Aan de stichting F.A.C.A.Y. Nederland valt de eer te beurt het tweede internationale jeugdfestival te mogen organise ren. Zy heeft het verzoek van het hoofdbureau te New York, deze taak op zich te nemen, aanvaard omdat zij meende, hierdoor een welkome gelegen heid te vinden, de jeugd van Nederland een kans te geven, haar dankbaar heid te uiten voor wat de buitenlandse jeugd zo spontaan deed voor de le- niging van de nood, die veroorzaakt werd door de grote Februariramp van 1953. Derhalve zal dit jeugdfestival Nederland getuigen van de dankbaar heid voor de hulpvaardigheid van onze buitenlandse vrienden. Dc deelne mers zullen o.a. Schouwen-Duiveland bezoeken. H.M. de Koningin is beschermvrou we van het Nederlandse comité, mi nister Beyen ere-president. In het ere-comité hebben o.a. zitting leden van het corps diplomatique, vertegen woordigers van overheidsinstanties, de voorzitter van het Nederlands Ro de Kruis en de directeur van het Na tionaal Rampenfonds. Het algemeen bestuur wordt grotendeels gevormd door leraren onderwijzers en verte genwoordigers van jeugdorganisaties. Nadat gisteren de buitenlandse de legaties waren aangekomen, zal van daag de plechtige opening geschieden in de Ridderzaal in Den Haag, in te- Groene Kruis besteedt 12 wijkgebouwen aan. Algemene vergadering in September te Zierikzee. De Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" heeft alle rede nen om in haar contactorgaan van de ze maand een optimistisch geluid te laten horen. En dat doet zü dan ook, want met vreugde maakte zij er mel ding van. dat na vele vergaderin gen en beraadslagingen het bouw volume voor de wijkgebouwen, die van dc vorstelijke gift uit Zwitserland kunnen worden gebouwd, is toege staan. Op 29 Juli a.s. zal de bouw van 12 wijkgebouwen op Schouwen-Duive land. Zuid-Beveland en Tholen wor den aanbesteed. De algemene vergadering zal op een nader te bepalen datum in September te Zierikzee worden gehouden Als candidaten voor het bestuur zijn voor gesteld de heren J- J. van den Ende te Zierikzee, J. van dèr Maas te Oos- terland, J. Romeijn te Ouwerkerk en H. Uijl te Zierikzee. Dr. Stutterheimprijs toegekend Aan Piet Kodde te Biggekerke, leerling van de vijfde klasse van het Stedelijk Gymnasium, alhier, is bij zijn bevordering tot de zesde klasse de dr Stutterheim-prys toegekend. Deze prijs werd gedurende enige ja ren niet uitgereikt. Examens CHr. Kweekschool Aan de Chr. Kweekschool voor Zeeland te Middelburg slaagden voor de acte Handenarbeid de dames M. Quakkelaar en C. Vingerling. Goes, S. Verhage, Oostkapelle; F. S. J. van Wel, Terneuzen; en de heren H. L. Brasser, Serooskerke (W.); H. D. Hendrikse, Stavenisse; M. Janse, Vrouwenpolder; L. Janssens, Lewe- dorp; W. Koole, Souburg; M. C. Schroevers en A. C. M; Wisse, Vlis- singen. Examen Franse taal Het door de Franse Ambassade be schikbaar gestelde boek voor de leer linge) met de beste prestatie op het eindexamen in de Franse taal is aan de RHBS te Vlissingen gewonnen door mej. Frieda Plasschaert. leerlin ge van de A-afdeling. fenwoordigheid van vele autoriteiten, e 125 deelnemers uit 15 landen en deputaties van de Nederlandse jeugd. Na de opening is er een officiële ont vangst door het gemeentebestuur van Den Haag, een jeugdmanifestatie, sectievergaderingen van het congres en een feestavond met de Haagse jeugd. Zondag zijn er internationale kerkdiensten. Maandag begint een boottocht door Nederland, waarbij bezoeken aan Amsterdam, Volen- dam, Marken en Rotterdam op het programma staan. Woensdag 21 Ju li zet men koers naar het rampge bied. Verwacht wordt, dat de boot met de congressisten omstreeks half acht 's avonds in Zierikzee zal aankomen. De Zierikzeese jongeren zullen de bui tenlanders iets van de stad laten zien. Om half negen verzamelt men zich dan in de Concertzaal waar films ver toond zullen worden over de waters nood en over het UOÖ-jarig bestaan van de stad Zierikzee, dat destyds zo luisterrijk is gevierd. In een ruime pauze zal voorts gelegenheid zyn voor onderling contact, terwijl het muziek gezelschap „Kunst en Eer" het geheel muzikaal zal opluisteren. Donderdag vertrekt men naar 's-Her- togenboscn en Vrijdag van daar via Nijmegen naar Den Kaag, waar de sluitingsbijeeiikomst zal worden ge houden. Jaarlijkse ringrijderij van V.V.V op 19 Augustus. De traditionele ringrijderij van de Middelburgse V.V.v. een evenement, dat steeds veel vreemdelingen trekt, zal dit jaar op Donderdag 19 Augus tus worden gehouden. De banen wor den ook nu weer op het Molenwater uitgezet. Zoals bekend, dienen de deelnemers aan deze ringrijderij, die tal van prijzen als inzet heeft, in Wat chers costuum gekleed zijn. ÏOT De inwoners van Sehoondijke zijn thans weer in alle opzichten „bij de tijd", want de toren van de Ned. Herv. kerk is met ingang van Donderdag j.l. voorzien van een uurwerk «net vier verlichte wijzerplaten! Deze openbare klok op het hoogste punt in de dorpskom voorziet mét het reeds eerdere aangebrachte uurwerk in de R.K. kerk in een reeds lang en algemeen gevoelde behoefte. De plaatsing van het uurwerk werd me de mo.relyk gemaakt door de geldelij ke bijdragen der inwoners. Met in gang van Donderdag behoeft dus geen enkele Schoondyker meer te laat op het werk te komen GOUD. Goud is het huwelijk van het echt paar A. R. KönigVan Broekhoven te Vlissingen op 25 Juli a.s., want dan is het 50 jaar geleden, dat deze lieden in de echt werden verbonden. BAANTJE In Oostkapelle werd bij raadsbe- sluit van 28 Juni 195U de naam van het „Baantje" verandert in Toren straateen deftiger benaming dan de gezapige naam „Baantje". Niettemin achtte men het jammer de naam Baantje zo maar te laten verdwijnen en dies kreeg het straat naambordje een plaatsje op de schoorsteejimantel van de secretarie. Waarop onlangs prompt een be zoeker informeerde welk baantje er op de secretarie wel vry ivas En aangezien er inderdaad een va cature bestond, besloten de ambte naren het spel mee te spelen en de verbaasde bezoeker kreeg te horen, dat het plaatsen van het bord baan tje" op de schoorsteenmantel een nieuwe methode was om gegadigden voor een functie op te roepen; een methode waarvan men zo werd gezegd grote verwachtingen koes terde Nog steeds bestaat in Oostkapelle derhalve het BaantjeMet een hoofd letter. Of het baantje nog vry is, is ons niet bekend hebben hun vertrouwen geschonken aan Ook U kunt zich gerust verlaten op GESCHENKENSTROOM OP DE HA—EM Eregasten van „Herrezen Middelburg" en de Vak- beurzencentrale Een van geluk stralend toekomstig bruidspaar maakte Vrijdagavond een triomftocht over de „Ha-Ern 1954", de Handels- en Industrie-tentoonstel ling te Middelburg. Het waren Geertruida Catharina Goethart en Izak Ha melink, die volgende week Woensdag in het bekende bootje zullen stappen. Deze week waren er namelijk geen bruidsparen in Middelburg, zodat men moest kiezen uit de candidaten van volgende week. De gelukkigen hebben tijdens een bezoek aan de tentoonstelling, dat op uitnodiging van de Stich ting „Herrezen Middelburg" en de Vakbeurzen Centrale geschiedde, hun waarschijnlijk reeds grotendeels complete „uitzet" nog aanmerkelijk ver der zien aangroeien. Het was een goed idee van de organisatoren van de „Ha-Em" om deze toekomstige echtelieden deze verrassing toe te bereiden. Nadat het Tamboers- en Pypers- corps „Juliana" onder leiding van Bas Bosch eerst een tijdje in het minia tuur „Ha-Em"-treintje door de stad STERRIT. Hoewel de lessen aan de R.HJ5. S. te Vlissingen reeds ten einde waren, kregen de leerlingen toch nog een zware opgave uit te wer ken. Langs drie verschillende rou tes moesten zij namelijk het hun nog onbekende punt Dom burg bereiken. De leraar aar drijkskunde beoordeelde daar de getekende plattegronden en de le raar biologie nam de meegebrach te bloemen en planten onder de loupe. Onderweg waren in groeps verband nog lofzangen geschre ven, die zeker de verantwoordely- ke persoon voor Nederlands voor problemen gesteld zullen hebben. De eerste pryzen waren voor de groepen van Henk Minderhout, Frans Kest en Jan Andriessen. De groep van Leo Schmelzer te kende de mooiste plattegrond en de „literatuur-prijs" ging naar groep Jan van Zonneveld. De di recteur der school, de heer G. Lammers overhandigde in Dom burg de prijzen. 6 F y REIZEN. Reizen werden gemaakt, en De vrouwenbond van het Leger des Heils uit Yerseke bracht een bezoek aan Kaatsheuvel en de transportar beiders uit dezelfde plaats reisden naar de Veluwe. Maar liefst 200 ouden van dagen uit 's-Heer Arendskerke vertoefden een dagje in Antwerpen. „Excelsior" zorgde bij de thuiskomst voor muziek bij een dansje. De Smèrdiekse ouden van dagen begaven zich langs de Belgische grens naar Tilburg en genoten op de terugweg te Ginneken de warme maaltijd. De leerlingen van de laagste klas sen der R.K. lagere school en de kleu ters uit Sluiskil zochten het dichter bij huis. Zij hadden een prettige dag in de speeltuin te Hulst. Belgisch Panne genoot ondanks de minder gunstige weersomstandig heden de belangstelling van at ouden van dagen uit Waterlandkerk- je- Een groot aantal steden, waarvan wij noemen Den Bosch, Utrecht en Rotterdam, werd aangedaan, door de Ned. Herv. vrouwenvereniging „Dor- i cas" uit Wemeldinge. Een toekomstig bruidspaar werd Vrijdagavond op de Ha-Em 1951" in Middelburg feestelijk ingehaald, Mej. Goedhart en de heer I. Hamelink za gen een lawine van geschenken over zich uitgestort. De foto toont het stralende paartje op hun tocht langs de stands van de expositie. (Foto P.Z.C. Ernstig ongeval te Tholen Meisje liep zware hersenschudding op Te Tholen deed zich Vrijdagavond een vrij ernstig ongeval voor, waarbij het 15-jarig dochtertje van de fami lie van de Berg uit Tholen een zware hersenschudding opliep. Het meisje had bij het uitstappen uit de bus een kind aangepakt van haar moeder en liep met dit kind op de arm rond de bus. Daarbij zag zy, niet de personenauto, bestuurd door de heer de K., die uit tegenoverge stelde richting kwam. Zij werd door deze wagen gegrepen en tegen de straat gegooid. Het meisje bleef be wusteloos liggen, doch het kind bleef vrijwel ongedeerd. De dokter consta teerde bij liet meisje een zware her senschudding. De personenapto werd beschadigd. Het ongeval speelde zich af voor de woning van de familie v. d. Berg. De Kerkelijke archieven WATERSCHADE VALT MEE Het is gebleken, dat wat de kerke lijke archieven in de watersnoodge- bieden betreft, geen grote verliezen zyn geleden. Hier en daar werd wel veel schade aangebracht aan de boe ken. Dat het aantal getroffen archie ven tenslotte niet meer dan 30 be draagt, is het gevolg van de dikwijls hoge ligging van de kerkgebouwen en het feit, dat de archieven dikwijls op de eerste verdieping werden opge borgen. Van de dertig nat geworden archie ven werden er negen niet ernstig ge troffen. In die gevallen ging het b.v. slechts om een paar nat geworden boeken of het verlies van de contra boeken. Hoewel het drogen van nat geworden archieven zeer veel tijd nam, heeft dit tot uitstekende resul taten geleid. De meeste perkamenten banden hebben het tegen het bijtende zeewater uitgehouden en konden op nieuw gebruikt worden bij het her-in binden. had getoerd, zulks uiteraard trom melend, „pijperend" en met trompet geschal, werden mej. Goedhart en de leer Hamelink van huis gehaald. Op de tentoonstelling werd het char mante paartje reeds door een grote menigte opgewacht,-die een erehaag vormde, .waardoor men met „Julia na" voorop naar de derde tent trok. Daar werden de ere-gasten van de beide stichtingen en uiteraard van de standhouders hartelijk toege sproken door de heer B. Jacobsen voorzitter van „Herrezen Middelburg' die op het'streven van de stichting wees en hen met hun huwelijk felici teerde. De heer J. van der Laan sprak een woord van gelukwens namens de Stichting Vakbeurzen Centrale, .waar na het de beurt was van de heer D. H. West, die het paar namens de standhouders voorspoed op hun ech telijke weg wenste. De standhouders, die aan deze „ac tie" deelnaméh, hadden het zich tot een eer gerekend zo goed mogelijk voor de dag te komen. Bij monde van de heer West of door de vertegen woordigers der betrokken firma's werd een grote verscheidenheid van huishoudelijke artikelen, gebruiks voorwerpen e.d. aangeboden, die zeer op prijs werd gesteld. Deze „plechtigheid" werd besloten met een „lang zullen zij leven", dat door het intensief medelevend publiek spontaan werd meegezongen. OP DE SHOW. Daarmee waren de aanstaande ech telieden echter nog niet aan het einde van hun „Ha-Em -bezoek. Het gehe le gezelschap trok namelijk toen naar de modeshow. Ook tijdens deze show waren weer enkele Zeeuwse amateur-mannequins te aanschouwen naast de drie be roepsmannequins, Margaretha, Greet en Gonnie. Het waren er dit keer vier; het bleek dus wel, dat als eenmaal twee schaapjes de dames van Woensdagavond over de dam zijn, er meer volgen Een groot aantal belangstellenden bewonderde de prestaties van me vrouw Van den Driest, Liselotte Wie gel en Ans Wolders uit Middelburg en Annie Volkert uit Souburg, die thans de stoute schoenen hadden aan- j getrokken. Hun optreden voor I mej. Wiejéel niet het eerste viel on- getwijfeld te loven. Het bruidspaar ging ook hier niet i met lege handen weg; zo mocht de bruid een iapon uitzoeken en werden enkele andere verrassingen aangebo den. Dit vormde het slot van de show een van de laatste, vanavond „gaat" dit schouwspel voor het aller laatst in Middelburg tevens het slot van een goede „Ha-Em"-avond, waarop slechts blijde gezichten te zien waren. De „Kirchentag" te Leipzig (Slot van pag. 3) Bijbelse studie De volgend^ morgen begaf ik me naar het Sowjet-paviljoen, waar ds. Walter Lüthi van Bern de bijbelstudie over het boek Openbaring van Johan nes zou beginnen. Ik loop voorbij de wanden, waarop de grote prestatie van Stalin en van het Russische volk staan vermeld en afgebeeld en zie de zaal reeds gevuld met duizenden. Aan het eind een kleine man met een gezonde gelaatskleur die straks be gint te spreken in z'n kleurig en warm Zwitsers-Duits, 't Is doodstil. Openbaringen 1 11-8 is aan de orde: „Zie Hij komt met de wolken en al ler ogen zuilen Hem zien, ook die Hem doorstoken hebben". Om Hem gaat het. Hij, die voor ons gekruisigd en opgewekt werd, Hy is onze Hoop. Hy is de alpha en de omega, die al 't gepraat over A- en H.-bom belache- Onderscheidingen. Bij K.B. is de ere-medaille in brons, vei-bonden aan de Orde van Oranje- Nassau, toegekend aan de heren F. J. van Acker en V. de Clercq, resp. glassnijder en smid bij de N-V. Nieu we Nederlandse Maatschappij tot ver vaardigen van spiegelglas, glazen voorwerpen en chemische producten te Sas van Gent. Examens De Ruyterschool Aan de „De Ruyterschool" te Vlissin gen slaagden voor stuurmansleerling ge tuigschrift B.S. W. J. Deijnen, Julius, J. Luteijn, R. W. Martens, J. Moens, M. R. Parengkuan, Tjia Hok Hien, H. J. Wil- lems. Afgewezen 3 leerlingen. Geslaagd voor stuurmansleerling ge tuigschrift A.S.: E. Q. Abbas, J. G. Christis, H. J. A. de Kort, J. L. Nobels, M. Nur, A. F. Roquas, Ch. Schenken- berg van Mierop, A. F. C. de Jonge, J. de Leeuw van Weenen, G. H. van Mun ster. Afgewezen 6 leerlingen. Dit is een aanbieding, waar door U tientallen guldens bij het wassen van ontbijt- en tafellakens kunt sparen en toch bij elke maaltijd een brandschoon ontbijtlaken op de tafel kunt toveren. Wij kochten een fabrieksvoor- raad plastic ontbijtlakens, witte ondoorzichtige ontbijt lakens, met frisse bloemdes- sins in de maat 125x140 cm. Laat Jantje of Pietje nu maar morsen, want met één streek van een natte doek is Uw ont bijtlaken weer als nieuw. Wilt U een beter bewijs hoe goedkoop U via onze post orderafdeling uit bent dan met dit laken, dat nergens onder de drie gulden verkocht wordt Deze aanbieding is alléén bedoeld voor onze postorderklanten en U kunt het bestellen voor WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL K 1800 - 117680 R'DAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND lijk maakt, omdat Hij alles regeert. Hij brengt de ware vrede, welke be rust op de vergeving der zonden. Kristalhelder, diepgeestelijk. vol hu mor is deze bijbeluitleg, bemoedigend, troostvol voor allen, die lijden en ver volgd worden. Hier gaan levende bronnen open, die de vermoeide harten lesten, nieu we hoop en kracht doen leven in de harten van Zijn arme, zwaarbeproef de gemeente. Bezinning Er werd ook gesproken en nagedacht over de vragen van mens en maat schappij in het licht van de toekomst verwachting. Zo kwamen de vragen van de moderne techniek, van het be zit, van het gezin, de opvoeding, de staat, de kerk etc. het grotestadspro- bleem alle aan de orde en werden op zeer boeiende en deskundige wijze in- feleid, waarna de besprekingen volg en die soms erg interessant waren, omdat daar uitkwam, wat in de men sen leefde. Ik hoorde Professor Hcinrich Vogel van Berlijn spreken over de mens als beelddrager Gods. Hy betoogde, dat Jezus Christus de ware mens is die Openbaart hoe schuldig en verloren het menszyn is, maar tevens hoe het bestemd is om te delen in Gods heer lijkheid. Daarom mag de mens niet verdierlijken en moet niet alleen aan het gebruik maar ook aan de vervaar diging van atomische wapens een halt worden toegeroepen. Daar alleen in het Christelijk geloof het humanisme tot zijn recht komt heeft de Kerk te tonen, wat naasten liefde ook tot de vijanden is, opdat de mensen Jezus Christus mogen zien en in Hem het ware menszijn deel achtig worden. De slotbijeenkomst op de Rosen- thalwiese was een waardig slot. Hier waren zeker een kleine honderdvijftig- duizend mensen bij elkaar om nog eens en voor het laatst zich te stellen onder het Woord, dat met ons mee gaat (want de Bijbel nemen we mee) zyt vrolijk in de hoop! Oud-inspecteur L.O. J. A. H. ^beleven overleden Te Hattem is Woensdag in de ou derdom van 87 jaar overleden de heer J. A. H. Abeleven. die van 1 Augus tus 1924 tot aan zijn pensionnering op 31 December 1932, inspecteur van het lager onderwijs te Goes is ge weest. Voorts was de heer Abeleven destijds bestuurslid van verschillende verenigingen in Goes. MIDDELBURG. Vandaag Kunstmuseum: Zeeuwse Ten toonstelling van Beeldende Kunst en expositie inzendingen Stadsprijs Mid delburg, 10—12.30, 13.30—17.30 en 19.30 -21.30 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting; Expositie litho's Henrie de Toulouse Lautrec, 918 uur; Molen water: „Miniatuur Walcheren", 10 24 uur; Markt: „HaEm 1954", Dyn.- Hand.- en Ind. Tentoonstelling „Herr. M'burg", 10—17.30, 19.30—22,30 uur modeshows: 20.30 en 21.30 uur; Stad huishal: Jubileumtentoonstell. „De Milva, iets voor UI". 1117 uur; Elec tro: „Heidi", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De electrische stoel wacht", (14 jr.), 20 uur. Morgen Molenwater: als vandaag, 10 24 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: als vandaag, 1216 uur; Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als vandaag, 14.30 en 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: ,,'t Zit ln de lucht", (alle leeftijden) 7 en 9 uur; Luxor: „De koning der Zuidzee", (14 jaar), 7 en 9 uur; Stedelijk Museum: Schilderijententoonstelling Constantin Guys, 10—5 uur. Morgen Alhambra: als vandaag 3, 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag 3, 7 en 9 uur; Stedelijk Museum: als van daag, 1.30—5 uur. GOES. Vandaag Grand: „Verdorven Jeugd", (18 jaar), 7 en 9 uur. Morgen Grand: als vandaag, 1 en 9 uur, „Fort Algiers". (14 jaar). 3 uur. ZIERIKZEE. Bisocoop Concertzaal: Zaterdag, Zondag, Maandag, Dinsdag en Donderdag, 8 u., „De terugkeer van Don Camillo". HAAMSTEDE. Bioscoop hotel Bom: Zaterdag en Maan dag, 8 uur, „Café De Rode Engel".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2