PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Statuut Koninkrijk nieuwe stijl met grote meerderheid aanvaard Restauratie van kerk en toren te Kattendijke vordert K BILT Vandaag MOLOTOW BLEEK ONBUIGZAAM WAT BESTANDSLIJN BETREFT WATERSNOOD IN HONGARIJE EERSTE STATENVERGADERING VAN 1572 HERDACHT 197e Jaargang-No. 166 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. BallinUIn; Pl.-verv.i W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.: £r p. p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 Juli 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 ceni per mm Minimum p advertentie I 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regelsi van 1—5 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent „BrieveD of adres Bureau v. d Blad' 25 cent meer Giro No 350300 P.Z..C Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160: Middelburg. Markt 51, telef 3841; Goes, Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finiandstr 2. telef 16. Terneuzen Brou werijstr 2. ZierlKzee N Bogerdsti C' 160 lelet 26 spannende uren in tweede kamer De A.R. Kamerfractie liet haar fractieleider in de steek (Van onze parlementaire redacteur) Na een dag van uitputtende spanning is Vrijdagmiddag om kwart over zes in de Tweede Kamer, de beslissing gevallen over het statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden, waarin de nieuwe rechtsorde ten aanzien van Suriname en de Ned. Antillen geregeld wordt. De Kamer aanvaardde het met 75 tegen 19 stemmen, zodat de door de grondwet vereiste twee derden meerderheid ruim gehaald werd. Dat was tenslotte nog een verrassing, want lange tijd werd aangenomen, dat, zo het wetsontwerp tot aanvaarding van het statuut al niet zou worden verworpen, liet met de hakken over de sloot de verlangde meerderheid zou verwerven. Sommige fracties hadden zelfs enkele, om plausibele redenen af wezige leden voor laten overkomen: de K.V.P. had een zieke pater Stokman in haar midden en drs Nederhorst van de PvdA was ijlings van Toulon komen overvliegen. Achteraf was uit niet nodig ge wees.. De minister van Overzeese Rijks delen, prof. Kernkamp, die de minis ters Drees, Beel, Zijlstra, Staf, Suur- hoff, Luns en van Thiel naast zich had de regering besefte zeer goed het gewicht van het ogenblik hield des morgens een lange rede ter ver dediging van het voorstel. De kem van 's ministers betoog vormde wel het bewijs, dat het sta tuut op generlei wijze met de grond wet in strijd is. Prof. Oud had ge zegd. dat hij niet voor het ontwerp kon stemmen, omdat hij dacht de eea van trouw aan de grondwet te schen den. Gelooft U, dat dan de ministers wel daartoe bereid zijn vroeg de be windsman. In het onderhavige geval is dit extra overwogen en daarbij is de regering tot de conclusie geko men, dat het statuut zich over de gehele linie met het veertiende hoofd stuk van de grondwet verdraagt, het geen hg uitvoerig toelichtte. Des middags bleek, dat prof. Oud en prof. Lemaire en dr Schouten daarvan allerminst overtuigd waren. Sterker nog, zij hielden vol, dat de strijdigheid van het statuut met de grondwet onomstotelijk vaststaat en da zij dus hun stem aan het goed keuringswetsontwerp moesten ont houden. Het dilemma Prof. Oud stelde, zeer duidelijk; als ik voorstem, schend ik mfln eed Op de grondwet. Als ik tegen stem, dan geschiedt voor het Koninkrijk wat de minister genoemd heeft een ramp, en daaraan wil ik ook niet meewerken. Hij verlangde van de regering dat zij niet een aantal leden voor dit gewe tensconflict zou plaatsen en een an dere oplossing zou zoeken. Wenste zij toch een beslissing op dit ogenblik, dan moest spreker de eed van trouw op de grondwet laten praevaleren. Prof. Lemaire (KNP), dr Schouten (AR) en de heer Gortzak (CPN) ble ven bij hun afwijzend standpunt. Dr. Schouten verklaarde, dat hij zijn stem niet aan het wetsontwerp kon geven, maar dat dit zijn persoonlijk oordeel was. Bij de stemming bleek, dat alleen de heer Schouten tegen was. Het was tragisch voor de grijze staatsman, door al zijn fractiegenoten in de steek gelaten te worden. Toen kwam de heer Van Rijckevor- sel (KVP) verklaren, dat hij het standpunt van prof. Oud deelde en dus eigenlijk voor de noodzaak stond, tegen te stemmen, maar hij vond het statuut zo belangrijk, dat hij toch vóór zou stemmen. De eindstemming Ondier grote spanning en diepe stil te kwam de stemming. Voor stem den 75 leden: de gehele KVP, de ge hele PvdA, de CH, behalve mr Schmal en de AR behalve dr Schouten. Te gen waren 19 leden, te weten de WD Kindje door vergif om het leven gekomen Vrijdag is een 2-jarig zoontje van de loonsproeier Wolfs te Middenmeer (N.-Holland) door vergiftiging om 't leven gekomen. Het kind at op straat een boterham, die het vermoedelijk even had neergelegd op de sproeima- chine, welke zijn vader had gebruikt voor het doodspuiten van aardappel loof. Hoewel medische hulp spoedig ter plaatse was en de kleine onmiddel lijk naar het ziekenhuis te Alkmaar werd vervoerd, is het kind op weg daarheen reeds overleden. behalve mevrouw Fortanier-de Wit, de CPN, de KNP. de SGP en de he ren Schmal en Schouten. Afwezig waren de heren Broersen en De Graaf van de KVP. Gerbrandy en Van der Heuvel van de AR, Vorrlnk van de PvdA en De Groot van de CPN. De regering en speciaal prof. Kernkamp hadden vele felicitaties van Kamerle den in ontvangst te nemen. Lonen en prijzen De voorzitter van de Tweede Ka mer deelde in de vergadering van Vrijdagmiddag mee, dat de regering het nog niet gewenst acht, nu al een debat over lonen en prijzen te hou den en dat hg daarom voorstelde, de beslissing over de interpellatie-aan vraag van de heer Reuter (CPN) over dit onderwerp aan te houden tot September. De regering zal dan in staat zijn mededelingen over lonen en prijzen en haar beleid dienaangaande te doen. De voor zitter maakte voorts bekend, dat het zijn bedoeling is, de Midden stands-nota op 14 September a.s. in openbare behandeling te brengen. De Kamer hechtte haar goedkeuring aan een tweetal wetsontwerpen tot natu ralisatie van 46 vreemdelingen. De Kamer ging. tenslotte met vacantie tot Sepember a.s. Franse miliciens naar Tunis Uit Parijs wordt gemeld dat een Franse divisie van de algemene re serve naar Tunis zal worden gezon den om te helpen bij het handhaven van de orde. Verscheidene eenheden van deze divisie zouden reeds in Mar seille verzameld zgn. wvvvvwvvvvvvvvvvvvvw Geen zomer ,maar wel regen en wind (door onze weerkundige medewerker) Zeeland is er deze week. wat de buien betreft, niet zo goed afgekomen. Vrijdagmorgen werd in Vlissingen 11 mm re gen gemeten en Donderdag avond werd hier en daar on weer waargenomen. In grote delen van Europa wordt steen ;n been geklaagd over het kou de zomerweer. Temperaturen boven de 20 graden Celsius zijn ook in ons land een zeldzaam heid geworden. Vergeleken bij gisteren, is het weer vandaag >r opnieuw op achteruitgegaan. Reeds gisteravond begon het alweer te regenen. Ook van daag zal er regen vallen, waar- bg de wind uit het Zuid-Wes ten tot krachtig aanwakkert. Bij Canada trok gisteren al weer een nieuwe depressie de oceaan op. Ook deze zal met de krachtige Westelijke lucht stroom Doven de Oceaan tegen morgenavond bij Schotland zijn aangekomen. Zomer kan het bij deze weerssituatie niet wor den. Af en toe regen, krachti ge wind en voortdurend lage temperaturen verwachten wij daarom ook nog voor de ko mende dagen. wortii m West-Duitsland een president gekozen, voor welke functie de huidige presi dent prof. dr. Th. Heuss énige candidaat is. wordt de bekende Amer. kaanse schrijver van detective verhalen Erie S. Gardner 65 jaar. Slechte behandeling van Franse krijgsgevangenen Levende geraamten in Vietminh-kampen De Franse opperbevelhebber m In- do-China, generaal Paul Ely. heeft verslag uitgebracht over de „schrik barende" toestand, waarin terugge keerde krijgsgevangenen van de Franse Unie zich bevinden in Indo China. De slechte gezondheidstoestand van de gevangenen was grotendeels een gevolg van de 700 kilometer ange mars. die zij hadden moeten maken van Dien Bien Phoe naar de Viet- minh-bases bij Thanh Hao, in het Zuiden van de delta der Rode rtiv<er. De Franse ondercommandant René Bardet die Donderdag Franse krijgs gevangenen terugbracht uit kampen, ongeveer veertig km ten Noord-Wes ten van Than Hoa, heeft gemeld, dat er ongeveer „twee duizend levende geraamten" in de kampen zijn. De kampen leken op Bucl. ;nwald, het beruchte Nazi concentratiekamp. degeneefse conferentie Mendès-France teleurgesteld Vrijdagavond werd te Genève medegedeeld, dat de ministers Mendès- France, Eden en Molotow een bespreking hadden, maar dat geen vorderin gen werden gemaakt. Na Molotow's vertrek bleven Eden en Mendès- France nog bijeen voor een nabespreking. Men neemt aan. dat Mendès- France bij zijn voorstel is gebleven om de achttiende breedtegraad te kie zen als verdelingslijn voor Vietnam. De communisten hadden aanvankelijk de dertiende breedtegraad geëist, maar Molotow had zich bereid verklaard met de zestiende breedtegraad genoegen te willen nemen. Donderdagavond kon men Molotow en Mendès-France zien zitten in de tuin van de villa, die thans door Men dès-France wordt bewoond aan het meer van Genève. Zij zaten in gemak kelijke stoelen op het terras. Een gro te kaart van Indo-China lag voor hen uitgespreid op een tafel, die door een kleine leeslamp werd beschenen. Mo lotow, die er zeer bleek uitzag rook te de ene sigaret na de andere. Men dès-France was na afloop van de be spreking teleurgesteld, In diplomatie ke kringen noemde men de houding van Molotow „beleefd, doch onbuig zaam". Ook bij de besprekingen in Troeng Gia (Indo-China) over de practische uitvoering van een eventueel bestand werden weinig vorderingen gemaakt. Wel gaat de uitwisseling van krijgs- talie en de E.V.G. De defensiecommissie van de Ita liaanse kamer van afgevaardigden heeft zich Vrijdag uitgesproken voor bekrachtiging van de EVG. De commissie steunde een rege ringsvoorstel voor bekrachtiging met dertig tegen negentig stemmen. vloedgolf van de don au Ergste sedert jaren In Oostenrijk zakt het water over al snel. De Donau stond Vrijdag te Wenen 8 meter 13 hoog, bijna 50 cm onder het^ hoogst gemeten j»eil. De grote vloedgolf in Donau rye ii nis. In het district Szigetkoez zijn op twee plaatsen, bg Asvanyaro en Kis- bodak, de Donauaijken doorgebroken. Bij Kosbodak zelfs over een lengte van vijf kilometer. In Gijver is de noodtoestand afgekondigd. Het water staat op vele plaatsen hoger dan de dijken zodat zelfs zon der doorbraak het land zou zijn over stroomd. De overstromingen in Hongarije zijn de grootste, die het land ooit ge kend heeft. Verscheidene steden en uitgestrekte gebieden staan onder water. Militaire vliegtuigen voeren verkenningsvluchten uit boven de ge troffen gebieden en seinen gegevens over bedreigde punten door aan de nationale commissie, die de hulpver lening coördineert. In het Noordoosten van het land zijn duizenden personen dakloos. Men is koortsachtig bezig met de evacuatie van steden, dorpen en ge huchten ten zuiden van de Szigetkoez. Meer dan 40.000 personen in dit ge bied zgn voor hun eten van gaar keukens afhankelijk. gevangenen voort. Tien duizend man Franse Unietroepen met tanks hebben Donderdag en Vrijdag zware gevech ten geleverd 40 km ten Noordwesten van TIanoi en 65 km Noordoost van Hanoi. Bommenwerpers en jagers namen aan de strijd deel. in grote kerk te dordrecht Dr. Dreesvrijheid moet verdedigd worden. Ter herdenking van de eerste vrye Statenvergadering, die op 19 Juli 1572 in het Augustijnerklooster te Dordrecht werd gehouden, heeft de minister-president dr. W. Drees Vrij dagavond tijdens een bijeenkomst in de Grote Kerk te Dordrecht een rede uitgesproken. Dr. Drees zeide dat de bijeenkomst van 1572 te Dordrecht de periode in luidde van het gewapend verzet der Hollandse steden, wat later de tachtigjarige oorlog zou heten. Het eigenlijke initiatief was van de Prins van Oranje. Hij wist, dat slechts bij samenwerking de opstand kans van slagen had. Het eigenmach tig bijeenroepen van een statenver gadering echter kon in deze omstan digheden slechts als een daad van open rebellie tegen het Spaanse be wind worden opgevat. Tijdens deze vergaderii - werd de grondslag gelegd voor de vrijheid, die wij thans genieten en waarvan wr de waarde des te dieper gevoelen, om dat wij het gemis daarvan hébben gekend en een harde tyrannie hebben moeten bestrijden, aldus dr. Drees. In de jaren van worsteling tegen die nieuwe tvrannie zijn nauwe ver bindingen gelegd tussen de landen, die in de tachtigjarige oorlog staat kundig werden gescheiden. De aloude zeventien gewesten, thans België. Nederland en Luxem burg, hebben elkander economisch weer gevonden. Dit jaar is het tien jaar geleden, dat te Londen tot vor ming van de Benelux werd besloten en deze verwezenlijking heeft gesta dig voortgang gemaakt. Wij zijn, aldus besloot dr. Drees, de mannen van de Dordtse vergadering van 1572 dankbaar voor de gevolgen van hun daad, die tot de vorming van een zelfstandig Nederland heeft bij gedragen. Dankbaar vooral voor de vrijheid die gewonnen werd, wetend dat het de taak is. ook van onze ge neratie. om deze temidden van de dreigingen die ons omringen, te hand haven en te verdedigen. De loonpolitiek Stichting van de Arbeid nam nog geen beslissing De toekomstige loonpolitiek heeft Vrijdag In de te Baarn gehouden ver gadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid een onder werp van bespreking uitgemaakt. Deze besprekingen waren gebaseerd op een rapport, dat de looncommissie had uitgebracht. Men is Vrijdag nog niet tot een resultaat gekomen. De besprekingen zullen binnenkort voortgezet worden. „Geslaagde noodlanding van Thunder jet" bij Olst Vrijdagmiddag omstreeks één uur heeft een „Thunderjet"-straaljager van de vliegbasis Volkel tengevolge van motorstoring een noodlanding moeten maken in een roggeveld van de landbouwer Vlaskamp onder de ge meente Olst. Bij de landing werd een vleugel af gerukt. De piloot, sergeant-vlieger S. J. van de Meulen uit Den Haag kon onge deerd het vlegtuig verlaten. Hg is op een boerderij m de buurt verder ver. De kerk van Kattendijke wordt thans grondig onderhanden genomen. (Foto PZ.C. OUDE LUISTER WORDT HERSTELD Oude ramen wezen op Romaanse bouwstijl Hoewel kerk en toren van Kattendijke nog voor het grootste gedeelte schuil gaan achter de steigers, zijn er sinds eind Januari, toen de storm een handje kwam helpen en een muur deed instorten, welke overigens toch vernieuwd moest worden, goede vorderingen by de restauratie te bespeuren. Het bovenste gedeelte van de toren is reeds gereed. De oude, vermolmde spits is door een nieuwe, in dezelfde styl vervangen en het haantje steekt weer parmantig zijn kop in de wind. Van het kerkgebouw is de zuidgevel practisch gereed. Met oude steen opnieuw opgemetseld, geeft deze muur reeds een idee hoe dit waarschijnlijk uit de vyftiende eeuw daterende kerkje er uit zal komen te zien. Het be looft zeer aantrekkelijk te worden, niet in het minst doordat de vierkante houten raamkozijnen worden verwyderd en de ramen in de oude stijl zul len worden teruggebracht. Zoals bekend, was men eerst van mening, dat er zich oorspronkelijk ra men in de Gothische stijl hadden be vonden. Besloten werd deze weer aan te brengen. Toen men aan het breken fing en de bepleistering had verwij- era, kwam echter aan net licht, dat vier van de zes ramen in de nóg ou dere Romaanse stijl waren gebouwd. Tevens ontdekte men houten muur stijlen, welke op een Friese invloed bij de bouw duiaen. Monumentenzorg kreeg toen nog meer belangstelling voor dit kerkje, zodat het mogelijk was verschillende wijzigingen in het oorspronkelijke restauratieplan aan te brengen. i In de Zuidgevel zijn thans twee Gothische ramen en één langwerpig smal Romaans raam aangebracht. In de Noordgevel, waaraan thans nog gewerkt wordt, zullen uitsluitend Ro maanse ramen komen. Het is achter af ook mogelijk gebleken, het dak in plaats van pannen, een leibedekkiug te geven, hetgeen ongetwijfeld het ex terieur nog verder zal verfraaien. Voor de ingang zal nog een por taal met een Renaissance-poortje wor den gebouwd, terwijl de afsluiting tussen portaal en kerkruimte zal ge schieden met Gothische deuren. In het kerkgebouw zelf wacht nog: een grotere karwei, voordat de Ned. Herv. gemeente hier haar diensten weer zal kunnen houden. De houten muurstijlen zijn reeds vernieuwd, doch het plafond met kinderbalkjes moet nog worden aangebracht. Voorts zal de muur een ruwe bepleistering krijgen, terwijl tevens de orgelgalerg e.d. nog moet worden geplaatst. Wanneer echter alles gereed zal zijn men hoopt nog dit jaar - Kattendyke een toren en kerk hebben, die een sieraad voor de omgeving zal zijn. Alleen zou de consistoriekamer, welke in later tijden met weinig smaak tegen de achtergevel „ge plakt" is, wel wat uit de toon val len. Overwogen wordt daarom, ook dit gedeelte, ö.a. door het aanbrengen van andere ramen, iets meer in- stijl te brengen. Het verwijderen van de •- *-i-l '-ajr 0p de buitenmr doen verbeteren. Nog een lid van de „Gouden Ploeg" ingerekend. De politie te 's Gravenhage heeft opniew een lid van „de Gouden Ploeg" aangehouden. De leden van deze „ben de" verduisterde, zoals bekend, le vensmiddelen uit een ziekenhuis in Den Haag, waar zij werkten. Zij za gen er geen been in om hun echtgeno ten de winkelprijs voör de gestolen waar te laten betalen. Thans is gearresteerd de 46-jarige slager M. A. W. korte predicatie TROOST IN AANVECHTING „Wie zal uitverkorenen Gods be schuldigenf God is het, die recht vaardigt". Romeinen 8 S3. Ons tekstwoord is ontleend aan Tiet prachtige slot van Romeinen 8, ook ieel het zegelied des geloofs genoemd. Nadat de apostel Paulus in de vooraf gaande hoofdstukken van deze brief de leer des heils heeft uiteengezet verlaat hij ineens de betoogtrant en breekt hy plotseling uit in de heerlijke geloofsjubel: „Wat zullen we dan van deze dingen zeggen? Als God vóór ons is, wie zal dan tegen ons z ijn f Nu moeten wij goed begrijpen, dat het hélemaal geen vanzelfsprekende zaak is, dat God vóór en met ons is. Velen denken, dat God daar nu juist net goed voor is, om vóór en met ons te zijn en otis uit te helpen als wij er geen gat meer in zien. Overigens la ten we ons aan Hem niet zozeer gele gen liggen. Alsof God een dokter is, die we liefst onze woning voorbij zien gaan, maar die, als we ziek zijn, ons beter moet maken. Alsof God een keil- tier is, die ons op onze wenken be dienen moet. Maar zó is het niet.' 't Is helemaal niet vanzelfsprekend, dat God vóór e-> met ons is. Wy zijn immers niet vóó- en met Hem? Zo worden wij allen in staat van beschuldiging gesteld. Er is een héle stoet van aanklagers! Daar zijn in de eerste plaats onze me demensen, die wel het een en ander op ons hebben aan te merken, 't Is nu eenmaal zó, dat anderen onze gebre ken altfjd veel beter zien dan wy zelf. En als w6 dan met Paulus het zegelied des geloofs zouden willen gaan aan heffen, krijgen wy al héél gauw te horen: „Zing jij nu maar een toontje lager, want ik ken je b er!" En wat moeten we daarop zeggen In de tweede plaats is daar immers ons eigen geweten, dat ons ook in staat van beschuldiging stelt. Ons ge weten klaagt ons aan, dat we dage lijks struikelen en soms vallen! Tenslotte om niet méér te noemen is daar de Wet van God, die ons bij elk gebod de vinger op de borst zet: „Gij zijt schuldig. Gij hebt God niet lief boven alles en uw naaste als uzelf!" Een liéle stoet van aanklagers! En we moeten ze allemaal nog gelijk ge ven ook. Wat daarop te antwoorden Als wij in het geloof op Christus zien en Zijn volbracht verzoeningswerk aan het kruis, mogen wij hen allen uitdagen met de woorden van de apos tel: „Wie zal beschuldiging inbrengen tegen uitverkorenen GodsGod is het die rechtvaardigtDat wil zeggen: God is het, die rechtvaardig verkïaart al wie zichzélf voor onrechtvaardig houdt, maar pleit op de verdiensten van Jezus Christus, die voor ons ge storven en opgewekt is. ja, die ook ter rechterhand Gods is en voor ons bidt! Is dit geen rijke troost in aanvech tingf Middelburg. J. VAN WOERDEN. VERWACHT: AF EN TOE REGEN Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 18 Juli. Zon op 4.40 ondei 20.51 Maan op 21.43 onder 7.40 19 Juli Zon op 4.42 onder 20 50 Maan op 21.59 onder 9.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1