C De Franse presidentsvrouw en charmant is roudig eenv Dertig tot zestig bewegingen in rustige slaap Op haar bureau prijkten de fraaiste orchideeën DE DUITSE SOUVEREINITEIT ZAL HERSTELD WORDEN SCHEVENINGS PAUCE-HOTEL VIERT GOUDEN JUBILEUM HUIS VAN 1964 EEN GROTE AUTOMATIEK VRIJDAG 16 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 OP BEZOEK BIJ MADAME COTY Ik reed de poort binnen, vertelde aan de wacht dat ik madame Coty kwam interviewen, zag de ketting voor me zakken en even later reed ik de cour op waar het Elysée op uitziet. Een garde républicaine bracht me door vele deuren en gangen naar het bureau van monsieur Reynal, de bijzonder strenge perschef van het Elysée. Deze man onderhoudt de relaties tussen het presidentschap en de pers. Maar zijn voornaamste taak is er voor te zorgen, dat Coty en zyn vrouw aan journalisten alleen maar hele waardige dingen vertellen. Voor de microfoon kunnen ze alleen spreken, wanneer meneer Reynal de tekst van te voren gezien heeft. Vragen mogen er niet gesteld worden. Voor de schrijvende journalist is de zaak iets eenvoudiger. De president en madame hebben dan een wat grotere vrijheid. zei de vrouw van de president. „Het rustigste moment van de dag is het diner. Bij de avondmaaltijd zitten al leen mijn man en ik aan tafel. Geen gasten, geen feestdiners. Een heel eenvoudige gezonde maaltijd, waarbij we zoveel mogelijk over huiselijke za ken spreken. Zo goed als iedere avond gaan we uit. Een concert, de galapremière van een film, enfin, bijna iedere dag kunt U in de krant lezen dat monsieur le president en ik de republiek "ergens vertegenwoordigd hebben. Dit is zeer vererend voor ons, maar het is ook uitermate vermoeiend. Wat me het meest vermoeit, is dat ik me dage lijks twee of driemaal moet verkle den. Zodra ik in het openbaar ver schijn kijkt iedereen hoe ik gekleed ben. Het is onmogelijk dat ik twee maal dezelfde jurk zou dragen. Mijn garderobe vormt dus één van de be langrijkste problemen van mijn nieu we taak". Voor uw gezinsleven blijft er dus niet veel tijd over? W\* Voor de poort, die toegang geeft tot de grote binnenplaats, waaraan het paleis van Frank- rijks presidenten ligt, hangt een ketting. Vijf-en twintig on derofficieren van de republi keinse garde, op hun hoofd een glimmend gepoetste koperen helm en op nun geweer een ve nijnige bajonet, lopen de wacht voor deze ketting. Het verkeer, dat heel de dag en een groot gedeelte van de nacht door de smalle rue du Faubourg-Saint- Honoré raast, wordt zo nu en dan stopgezet; schrikbarend snelle motoragenten rijden de poort uit om zich in een V- vorm hevig fluitend een door tocht te banen. Daarachter een zwarte auto met een rood flik kerlicht, waarop de lange, open Talbot van de president volgt. Sinds monsieur Coty tot pre sident werd gekozen van de Franse republiek is het proto col op 't Elysée beduidend veel strenger geworden. Alleen bij de allergrootste uitzonderingen is het een journalist veroor loofd het Elysée binnen te tre den om de president of zijn vrouw te interviewen. Deze grote uitzondering werd voor onze Parrjse correspondent Jan Brusse gemaakt omdat het eer ste echtpaar van de republiek zijn eerste officiële bezoek aan ons land zal brengen. Dit heeft gemaakt dat madame la presi dente onze correspondent in haar particuliere appartemen ten van het Elysée heeft willen ontvangen. Madame Coty ontving me in haar werkkamer. Daar was ook haar klein-dochter, madame Lemaréshal, die als secretaresse van la présidente optreedt. In de werkkamer stond ze ker een half dozijn van de mooiste boeketten. Op haar bureau prijkten de fraaiste orchideeën die ik ooit heb mogen zien. Aan de wanden moderne schilderijen van de grote Franse meesters. Madame Coty, die sinds zij de eerste dame van Frankrijk is ge worden, met succes een vermage ringskuur, heeft gevolgd, ontving de reporter op een heel eenvoudige, charmante manier. Men zegt dat zij een beetje bang is voor de kranten, die haar vooral in het begin, nog wel eens hele vreemde zaken laten zeg gen en die foto's van haar hebben gepubliceerd, die, op zyn zachtst ge zegd, niet flatteerden. De antwoorden van de présidente waren in het be gin dan ook heel voorzichtig. Liever heeft zij dat haar klein-dochter-se- cretaresse voor haar antwoordt. Wat me het meeste getroffen heeft in dit gesprek is te constateren Welk een enorme veranderingen er in het leven van madame Coty ziin ontstaan, toen zij het Elysée ging "bewonen. „Vroe ger had ik een heel kalm bestaan. Ik deed de laatste jaren eigenlijk niets meer. Wij woonden in onze villa in Etretat (aan de Normandische kust), waar ik me alleen zo nu en dan met de keuken occupeerde. Maar nu Wat een verschil! Mijn nieuwe werk is prachtig en ik zou ook niets anders willen. Maar met mijn rust is het ge daan. Ik heb geen minuut meer voor mezelf en van ons vroeger zo gezelli ge huiselijke leven komt nu niet zo veel meer terecht"e De dag begint „Ja", ging haar kleindochter (die pas getrouwd is) verder, „de dag van madame Coty begint om acht uur. Een licht ontbijt. Dan komen de de kranten. De présidente neemt er tien door, waarin haar persdienst reeds de belangrijkste artikelen heeft onderstreept. Na de kranten de post. Dagelijks stromen er niet minder dan 200 brieven het Elysée binnen. Brie ven van allerlei soorten mensen en uit alle landen. Hele brieven, gedich ten, veel verzoeken om hulp. Alles vraagt men aan madame Coty. Man- door JAN BRU88B J nen vragen of zij geen geschikte vrouw voor hen weet, vrouwen vra gen een baantje voor hun toekomsti- ge echtgenoot. Een boerin uit Nor- mandië zendt haar een bosje ge droogde bloemen met een vriendelijke spreuk, een visser uit Marseille be klaagt zich, dat de sardines zo wei nig opbrengen. En dan komen er da gelijks natuurlijk ook een paar do zijn invitaties om by de opening van 'n expositie, de première van 'n stuk, de tewaterlating van een schip, het leggen van de eerste steen voor een school, etc. aanwezig te willen zijn. Ha het déjeuner, waarbij meestal gasten aanzitten, wordt er op alle brieven geantwoord". Vervolgens ontvangt madame Co ty: ambassadrices, vrouwen van mi nisters, groepen kinderen, leden van haar personeel. Dezer dagen kwam madame Mendès-France zich voor stellen. „Ik vind haar erg charmant en ik hoop haar nog vaak te zien", President en madame Coty. „Men denkt wel eens dat al mijn kinderen en ook al mijn tien klein kinderen hier op het Elysée wonen. Dat is onjuist. Het Elysée wordt al leen door de president en mij be woond. Mijn kleindochter-secretaresse gebruikt hier de middagmaaltijd, maar ze gaat iedere avond naar de andere kant van Parijs waar ze met haar man woont. Natuurlijk de ver jaardagen van de kinderen en de kleinkinderen vergeten we niet. Die vieren wij gemeenschappelijk. Liefst echter niet hier maar in ons paleis te Rambouiilet waar we de week-enden heengaan om uit te rusten. Maar hier in het Elysée werken de president en ik van 's morgens acht uur tot vaak diep in de nacht De dagindeling van de president is .tot op de minuut ingedeeld en hy doet zyn uiterste best zich daar zo strikt mogelyk aan te houden. Tijd om in onze mooie tuin te wandelen hebben we bijna nooit en monsieur le presi dent heeft al in geen weken naar een goed concert kunnen luisteren. U weet dat hij een prachtige collectie klassieke platen heeft. Maar zijn pre sidentschap stelt hem niet meer in staat om regelmatig naar zijn ge- liefste componisten, Mozart, Ravel en Debussy te luisteren". Hiermede was het interview (waar bij ik nagenoeg geen vraag heb be hoeven te stellen) ten einde. Madam.e Lemaréshal bracht me naar een bo de, die me naar de cour geleidde. De ketting zakte, het verkeer werd even stopgezet en even later waren we weer opgelost in het verkeer, echter pog geheel doordrongen van de char mante en eenvoudige wijze waarop de vrouw van Frankrijks president ons heeft willen ontvangen. Blinde redde drenkelinge. Een blinde man heeft bij Cervia aan de Adriatische Zee een 27-jarige drenkelinge gered. Beiden bevonden zich, met nog een jongen, in een boot, die omsloeg. De jongen, die niet kon zwemmen, hield zich vast aan de kiel. De blinde wist het meisje te grijpen en zwom met haar, geleid door het roepen van de jongen, ook naar de omgeslagen boot, waar het drietal zich dravende wist te houden tot zy door een motorboot werden opgepikt. Voortzetting van het werk van wijlen prof. Meijers. De minister van Justitie heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat het werk van wjjlen prof. mr. E. M. Meijers met betrekking tot het ont werpen van een nieuw Burgerlijk Wetboek zal worden voortgezet door prof. mr. J. Drion te Leiden, prof. mr. J. Eggens. advocaat-generaal bij de Hoge Raad en mr. P. J. de Jong, raadsheer in de Hoge Raad. Alle drie de heren zjjn lid van de Staatscommissie tot Herziening van de Burgerlijke Wetgeving en als zo- 1 nauw betrokken ge' i van prof. Meijers. Het nieuwste vliegdekschip raw Amerikaanse marine, dat wordt be~ diend door een druk op een knop, voert ingewikkelde manoeuvres uit op het grasveld bij het marine gebouw van Washington D.C. Het schr, wordt hier bediend door Peter E Swagel. De U.S.S. ,JBusships" die in dit formaat vierd gebouwd om alleen op het land dienst te doen, vervoert 20 Panther straalvliegtuigen en een helicopter en wordt voornamelijk ge bruikt om het publiek te laten zien hoe een modern vliegdekschip werkt en wordt gebruikt. Het model werd ontworpen door commandant Frank Connare uit Boston die voor het bou wen veelal afval gebruikte zodat de kosten nog geen 300 dollar bedroegen. Het enige werkelijke verschil van de „Bussliips" met een echt vliegdek schip is dat haar vliegtuigen nooit opstijgen. De lengte van het modél is 9V2 voet ,de snelheid beloopt knopen. OOK ZONDER E.V.C.-VERDRAG Foster Dulles heeft daags voor zyn vertrek naar Parys in een brief aan het Amerikaanse congres verklaard, dat aan de Franse regering en het Britse parlement binnen enkele da gen zal worden gevraagd een Brits- Amerikaans voorstel te steunen, dat voorziet in som'ereinitelt voor West- Duitsland, met uitstel van Duitse herbewapening, als de Franse natio nale vergadering op 15 Augustus a.s. op reces zou gaan zonder het E.V.G.- verdrag te hebben geratificeerd. Dit voorstel zou „een gelegenheid verschaffen om regelingen te vol tooien" voor het opnemen van Duitse troepen in do Europese defensie, al dus de brief, die Woensdag is gepu bliceerd. Tijdens een debat, dat Woensdag ln het Britse Lagerhuis werd gehouden is de kwestie van de Westduitse sou- vereiniteit reeds aan de orde geko men. De oppositieleider Attlee drong aan op toelating van Rood China tot de Verenigde Naties, verklaarde zich voor vertrek van de Britse troepen uit Egypte, wilde Churchill laten confereren met Malenkow over de waterstof en critiseerde de houding van de Verenigde Staten voor wat betreft het vreedzaam naast elkaar bestaan van communistische en niet- communistische landen. Toen Chur chill mededeelde, dat de Westduitse souvereiniteit zou worden hersteld als Frankrijk het E.V.G.-verdrat niet tij dig bekrachtigt, sprong Attlee op. Hij verlangde, dat deze kwestie m het Lagerhuis zou worden gebracht, alvorens de regering daaraan haar fidkeuring hechtte" Hij wees in het londer op het gevaar, dat Duits- d op eigen gelegenheid zou begin nen met een herbewapening. Vacantietoeslag bij sociale werkvoorzieningsregelingen. In het vervolg zullen ook de per- sonen die werkzaam zyn op objecten van de sociale werkvoorzieningsrege lingen voor handarbeiders en voor hoofdarbeiders vacantietoeslag krij gen en wel van een halve dag tijdloon per vacantie. en snipperdag. Een overgangsbepaling geeft aan deze regeling terugwerkende kracht tot 29 Juni 1953. Voorts is het licht- verlet van de handarbeidersregeling van 80% op 100% van het tijdloon gebracht. MET EEN BORD PAP NAAR BED. Aan het snurken niets te doen (Van een bijzondere medewerker). U denkt dat U vannacht als een blok hebt geslapen? Er is alle kans, dat U zich vergist. Alleen iemand, die ernstig ziek is, slaapt als een blok. Mensen, die gezond zyn, maken in de loop van de nacht tussen de dertig en zestig verschillende bewegingen. Zy draaien zich om, wryven hun neus, krabben zich eens aan de kin, trekken hun pyama naar beneden en halen de dekens op. Z(j genieten dan toch wat men een gezonde slaap mag noe men. Maar er zyn millioenen mensen, die niet zo best slapen en aan hun problemen was een congres gewijd, dat dezer dagen in Glasgow werd ge houden. Artsen van naam hebben op dat congres van de Britse Medische Ver eniging verteld wat men nu van de slaap weet. Iedere inleider moest toe geven, dat zyn kennis hiaten vertoont. Iedere inleider waarschuwde tegen het gebruik van slaapmiddelen, Dr. Doughwaite uit Londen gaf deze raad aan de slapelozen: zorgt, dat U rustig slaapt. Een van de meest voorko mende oorzaken van slapeloosheid is een rumoerige omgeving. Als er aan die omgeving niets te veranderen valt, zo zei hy, kunt U beter watjes in de oren doen elke avond schone met een beetje vaseline eraan. De menselijke stem kan een oor zaak zijn van de slapeloosheid, die belangrijker is dan men wel eens zou zeggen. Dat is een van de redenen, zo zei dr. Doughwaite, dat er zoveel klachten over slapeloosheid komen van mensen, die in overvolle flatge bouwen wonen. De menselijke stem heeft een sterk doordringend vermo- fen, ook wanneer men niet schreeuwt, ij brengt niet het lieflijkste geluid voort, dat de wereld kent en men zou daar een reden aan kunnen ontlenen om wat minder te praten. Totale ontspanning, Dr. Doughwaite beval het legioen der slapelozen aan, zich helemaal te ontspannen voor het naar bed gaan. Dat doen ze in het Verre Oosten ook, zei hij. Als men een week of twee, drie traint onder een bevoeg de medicus, dan kan men zelf die ontspanning voortaan gemakkelijk bereiken. Als men eenmaal heeft ge leerd deze ontspanning te bereiken hoe, dat vertelde deze medicus niet onmiddellyk erd g' dan valt men slaap. Men heeft gegarandeen slaapmiddel meer nodig. Het snurken stond eveneens in het brandpunt van de belangstelling van het congres. Meestal snurken de mannen, niet de vrouwen, vertelde dezelfde dr. Doughwaite. Vrouwen kunnen het beter van hun bedgenoot hebben dan mannen, die klagen di rect als een vrouw begint te snurken. Het enige middel tegen snurken, al thans tegen de ergernis, die het op levert is: gescheiden slapen. Nieuwe perspectieven opende dit niet. Wèl de historische verhandeling over het snurken, die dr. Doughwaite hierby leverde. Het snurken, zo zei hy, is een ru diment uit de tijden, dat sabel tand- tijgers en dergelijke dieren de nacht rust van onze voorouders bedreigden. Die onwereldlijke geluiden zoals „The Times" ze noemt zouden dan hebben gediend om deze beesten te verschrikken. Hoe luider een man snurkt, aldus deze theorie, hoe meer hy zijn best doet om zyn wijfje (om in stijl te blijven) tegen nachtelijke f evaren te beschermen. Een roman- ische opvatting, aldus het Engelse blad, maar om het als een volledige rechtvaardiging voor het snurken te aanvaarden, is misschien meer dan van de meeste dames verlangd kan worden. Om nog even op die slapeloosheid terug te komen: de huisarts dr. Ja mes McDonagh zei, dat men over het algemeen wel de slaap zal kunnen vatten, als 'men zorgt warme voeten te hebben, geen opwindende dingen te lezen of op de televisie te zien voor het naar bed gaan en een bord dikke pap te eten. Hij voegde daar aan toe, dat de waarde van een rustig gebed niet moet worden onderschat. Dat was dan meer een stem uit de da gelijkse praktijk. NA OORLOG HERREZEN In 1902 begon nieuwe tijd voor vissersdorp (Van onze speciale verslaggever) Scheveningen. Zelfs met het grootste optimisme kan Schevenin gen in deze strengste zomer sinds 1903 niet spreken over een opge wekt badleven. Sinds de opening van het seizoen zyn er maar 16.! officiie baden genoteerd. De tempe ratuur van het badwater is nog niet boven de zeventien graden Celsius geweest. Een reilelyk excuus voor de nalatigen zouden we denken. Ook wij zonden de historische plekjes van Den Haag en Delft verkoren hebben boven het koele bad in het zilte Scheveningse nat. Intussen, al die kou kan de Sche veningse pret niet drukken. De Sche veningse Koerier zomeruitgave van de N.V. Maatschappij Zeebad Scheveningen schrijft, dat het Holland Festival nog nooit zoveel weerklank gevonden heeft als dit jaarEr staat niet met zoveel woorden bij, dat dit alleen aan het Holland Festival gelegen heeft. Men doet alleen of er geen kou aan de lucht geweest is. Enfin, onder zulke omstandighe- is het voor de redactie van den Schevenings badbode natuurlijk bij zonder plezierig eraan te kunnen herinneren, dat het 14 Juli vijftig geleden is, dat het beroemde Pala ce-hotel in gebruik werd genomen. De bouw van dit complex was in die dagen geen op zichzelf staand De Chinese heer Wu Tsai Yen uit Singapore, vermoedelijk de enige schilder ter wereld die nog schildert met de vinger, geeft hier een demon, stratie van deze lJfOO jaar oude kunst in het Imperial Institute in South Kensington, Londen. Naast hem mengt zijn vrouw vroeger miss Oa/n Siew Sian (uit de film ,J?ragile Beauty") waterverf voor haar mam. journalisten, die naar het Vietminh- kamp zijn gekomen. KRAAN VOOR KOFFIE De deuren gaan electrisch open en dicht. Het hele huis is automatisch En gezellig In New York staat op het ogenblik een bungalow, een huisje, dat ge noemd wordt „het Amerikaanse huis van 1964". Het is gebouwd uit pre fabricated plastic panelen en ver schillende ingenieurs hebben er aan meegewerkt. In de zitkamer zit een kraan voor gloeiend hete koffie. Een andere kraan geeft sodawater. Weer een andere ijswater. Er is zélfs een kraan voor gewoon water... Het centrum van de kamer kan draaien. Men kan aan de ene kant de ingebouwde televisie zien, aan de andere kant het raam, waaruit men naar de tuin kykt. Geen gesleep met stoelen meer. In de keuken en de slaapkamers staan kleine televisie toestellen, waarmee de bezige huis vrouw kan kijken wie er aan de voor deur is. en wat de kinderen in de tuin of op straat uitvoeren. huis is automatisch verwarmd of gekoeld en dezelf de installatie trekt ook alle etens- luchtjes weg. In de keuken staat een elec- tronisch fornuis, dat alle eten in een paar minuten gaar maakt. Natuurlijk is er een installatie, die de vuile vaat automatisch wast. En er is ook een vuilnisafvoer, waarin men alles kan gooien zonder er ooit iets van terug te zien. laat staan dat men het gevjü buiten de deur zou moeten zetten voor de gemeentereiniging. Dekens kent dit huis niet meer. De bedden hebben een soort van lage bal- kadynen, die verwarmd zijn en waar onder men zich uitstrekt. Die dingen zitten in kleine kastjes in de muur en werken natuurlijk automatisch. Men ligt helemaal vrij od de ma trassen, en instoppen en eens lekker onder de dekens kruipen is er in dit feit. Een nieuwe geest was vaardig geworden over de badplaats. Een geest, die Scheveningen gemaakt heeft tot wat het nu ook nog altijd is: Nederlands meest mondaine bad plaats, trekpleister voor het inter nationaal toerisme, met vermaak, op werkelijk internationaal niveau. De geschiedenis is bekend. In 1902 Exploitatie Maatschappij gen, die enerzijds functionneerde als overkoepelend orgaan van een zes tal andere vennootschappen, maar die anderzijds vele eigen initiatieven ontplooide. Het uitbreiden van de hotelaccommodatie, het uitbreiden van het aantal internationale amu sementsgelegenheden, de verbete ring van het algehele aanzicht: dat was de meervoudige taak van de E.M.S., waarin o.a. de N.V. Maat schappij Zeebad Scheveningen was opgenomen. Een van de eerste da den van de nieuwe N.V. is destijds geweest de bouw van het Palace- complex naast het bestaande Kur- hauscomplex. Behoudens het Pala ce-hotel omvatte het ook Palace- café en een aansluitende winkelgale rij. Beroemd werd o.a. het Solarium, het terras boven de winkelgalerij, waar de chic van de chic al thee drinkend ging zonnen. Bominslag en vernieling hebben het Palace-complex gedurende de jongste wereldbrand ernstige scha de toegebracht. Nog tot 1948 duur de het, voordat met de restauratie kon worden begonnen. Pas dit sei zoen is deze restauratie besloten met de herrijzenis van de winkel galerij. Is het wonder, dat er in de ze dagen woorden gevonden wor den om dit halve-eeuwfeest van de chicste pijler van Schevenings vreem delingenverkeer te herdenken. Overheidscredieten voor Westduitse industrie. De Westduitse regering zal volgens haar investeringsprogramma voor het jaar 1954 credieten tot een totaal bedrag van 1.361 millioen D.M. ter be schikking stellen van het Westduitse bedrijfsleven. Het grootste deel van dit bedrag, n.l. 949 millioen D.M., zal afkomstig zijn uit de tegenwaardere kening der Marshall-hulp, het restant zal worden verschaft door verzeke ringsmaatschappijen en crediet- en financieringsinstellingen. Een bedrag van 200 millioen D.M. zal ten goede komen aan werkzaam heden voor aanleg van waterleidingen 150 tot 170 millioen D.M. voor de ijzer en staalindustrie, ongeveer 50 millioen D.M. voor de kolenmijnen, 100 mil lioen D.M. voor de electriciteitsindu- strie, 180 tot 200 millioen D.M. voor investeringen voor rationalisatiedoel einden in andere sectoren der indu strie, 100 millioen D.M. voor export financiering op lange termijn, 44 mil lioen D.M. voor de spoorwegen, 70 80 millioen voor d binnenscheepvaart en 20 millioen D.M. voor de posterijen. De gemiddelde rente der credieten zal 7.5 procent bedragen. Zonder rijbewijs op agent ingereden Een 31-jarige Amsterdamse man denmaker heeft weinig plezier beleefd van een bejaard autootje dat hij giste- huis van de toekomst niet meer by... juist was. ren kocht, ofschoon hij de bevoegd heid om het te besturen nog moest verwerven. Bij een controlepost in de lste Constanten Huygensstraat sloeg hij het bevel tot stoppen in de wind en noodzaakte een agent van politie zich door een luchtsprong het leven te red den. Onmiddellijk charterde een colle ga van de laatste een andere auto waarmee de vluchteling bij de Over toom werd ingehaald en tot stilhouden gebracht. De man wordt vastgehou den op het bureau Leidseplein en er is proces verbaal tegen hem opgemaakt wegens poging tot doodslag, het niet voldoen aan een bevel tot stoppen, rij den zonder rybewijs en nog enige an dere zaken. Het corpus delicti blijft tot zijn beschikking tenzij de officier van justitie anders mocht beslissen. Storende fout in het Kamerverslag. In het gisteren gepubliceerde Ka merverslag is een storende fout ge slopen. Ten aanzien van de Densioe- nen met een toeslag heeft minister Beel medegedeeld, dat'hij met de te rugwerkende kracht niet verder kon gaan dan tot 1 Januari 1954. In het verslag werd gemeld „1 Ja nuari 1953", hetgeen uiteraard niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5