Grondwettelijk bezwaar tegen nieuw statuut voor de West Generale Synode der Hervormde kerk: een boeiend bedrijf TOCH IS T ZO! ff DUIZENDEN GULDENS HUUR KOOPGOEDEREN VERDUISTERD VRIJDAG 16 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BEWOGEN DEBAT IN TWEEDE KAMER Prof. Romme meent echter, dat statuut aanvaardbaar is (Van onze parlementaire redacteur) In een bewogen en soms felle vergadering en in een sfeer van agitatie heeft de Tweede Kamer Donderdagmiddag het wetsontwerp tot aanvaar ding van het statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden behandeld. De onrust en de spanning sproten voort uit de scherpe tegenstellingen die zich openbaarden tussen prof. Oud (V.V.D.) en prof. Lemaire (K.N.P.) aan de ene kant en de regering, hoewel deze tot nu toe niet gesproken heeft, met een groot deel der Kamer anderzijds. Met name prof. Romme (K.V.P.) stelde zich in dc middagbijeenkomst, die gepresideerd werd door de heer Welter van de K.N.P.tegenover de liberale fractieleider. Men was het niet eens over de vraag, of het statuut op enige punten in stryd is met de Grondwet. Het eigenaardige was, dat de tegenstelling op formeel terrein lag en dat er over liet grote belang om zo spoedig mogelijk te komen tot een definitieve regeling van de verhouding met de West, weinig of geen verschil van mening bestond. Het statuut over welks goedkeu ring de Kamer dus te beslissen kreeg met tenminste twee-derde der uitge brachte stemmen, gaat er van uit, dat de landen zelfstandig de eigen belan gen behartigen en dat zij op voet van gelijkwaardigheid verbonden zijn tot verzorging van de gemeenschappelij ke belangen en tot wederkerige bij stand. Deze grondbeginselen hadden de instemming van de leden, die des middags het woord over het ont werp voerden. Dat waren mevrouw Fortanier-de Wit (V.V.D.) en de he ren De Kadt (P.v.d.A.), Oud (V.V. D.), Lemaire (K.N.P.) en Romme (K. V.P.). Dat wilde natuurlijk nog niet zeggen, dat men de bepalingen van het statuut feilloos vond. Over de onvolkomenheden wilde men echter graag heenstappen. Prof. Oud echter had de vaste overtuiging, dat het sta tuut op de meest volstrekte wijze in strijd was met hoofdstuk 14 van de grondwet. Voorstemmen zou hem dus in conflict brengen met de eed van trouw, die hij op de grondwet gezwo ren heeft. Prof. Oud's bezwaar Dat in artikel 55 van het statuut wordt prijsgegeven de eis, dat zekere staatkundige veranderingen volgens 8J,6. In de zomer omstreeks het middag uur heeft nog nooit iemand in ons land een regenboog kunnen aanschou wen. Dat dit verschijnsel in onze stre ken nooit kon worden waargenomen, ligt u-aarlijk niet aan de regen die verstek zou hebben laten gaan, doch het euvel is te wijten aan de zon. De gewone regenboog (er zijn nL ook ong ongewone regenbogen) wordt, zoals u weet, veroorzaakt doordat waterdrup peltjes van bepaalde afmetingen het zonlicht naar ons terugkaatsen. Dit blijkt alleen mogelijk wanneer de zon niet hoger dan J/2 boven de horizon staat, en aangezien de stand van de zon s zomers tegen het middaguur aanzienlijk hoger is, kan op die mo menten de regenboog dus met worden waargenomen. We kunnen dit gemakkelijk inzien, door ons voor te stellen, dat de regen boog een deel van een volledige cirkel is. Dit is ook inderdaad het geval, want door luchtreizigers is de volle dige regenboogcirkel waargenomen, waarbij de schaduw van de waarne mer in het middelpunt van de cirkel viel! Alle lichtstralen die van de om trek van de cirkel tot ons komen vor men als het ware een kegel, of een trechtertje, waarvan de top in ons oog terechtkomt. Bovendien weten we, dat de tophoek van deze kegel 8Jf° meet, en dat het middelpunt van de cirkel (de regenboogde top van de kegel ons oogen de zon op één lijn staan. (Waaruit dus al volgt dat xve ons altijd tussen de regenboog en de zon bevinden, dus de zon staat ach ter ons.) Laten we nog even in dat vlieg tuig blijven, waar door het ons moge lijk wordt in de vrije lucht onbelemmerd de volledige regenboog te zien, waarvan onze schaduw het middelpunt vormt. En stelt 14 zich eens voor, dat het vlieg tuig daalt. Dan is plotseling een deel van de regenboog aan de onderzijde verdwenen. Want waar land is, zijn geen vallende regendruppels, die im mers een voorwaarde voor het ont staan van de regenboog zijn. De grootste regenboog die we op het vlakke land kunnen zien, bedraagt een halve cirkel. De zon moet dan past boven de kim komen, zodat de lijn zonoogregenboogmiddelpunt precies evenwijdig met de grond loopt. De theoretischeschaduw van ons oog valt dan in het midden van die halve cirkel, precies op de lijn van de horizon. Maar naarmate de zon stijgt, j0rif-e, (theoretische) schaduw steeds dichter naar ons toekomen, de boog boven de horizon zal dan steeds verder zakken, en als de zon hoger is geklommen dan J/2° zal de hele regen boog verdwenen zijn. Ditzelfde kan zich ook voordoen bij mdanlicht, echter met dit verschil, dat maanregenbogen veel lichtzwakker zijn en dus bijna alleen bij volle maan worden opgemerkt, waarbij nog komt, dat bij maanlicht zelden de kleuren kunnen worden waargenomen, aange zien bjj zwakke vérlichting de voor werpen in het algemeen kleurloos lij ken. Over kleuren gesproken, weet u of een zebra witte strepen op' een zwart vel heeft, of zwarte strepen op een wit vel. Daarover morgen. H. PétiUon. in de grondwet slechts met twee der den-meerderheid kunnen geschieden. Men kan nu via wijziging van het sta tuut met een enkelvoudige meerder heid van het koninkrijk een republiek maken, aldus prof. Oud. De heer Oud verklaart tegen het statuut geen bezwaar te hebben, maar het kan niet worden aanvaard langs deze weg. Aanvaarding moet geschieden langs de weg van herzie ning der grondwet. De regering mag van de Kamer niet verlangen, dat zij zal stemmen in stryd met de eed op de grondwet, welke de leden hebben afgelegd. Hij heeft zich afgevraagd hoe men uit de impasse kan komen. Het sta tuut kan worden aanvaard bij wijze van grondwetsherziening. Als de re gering die weg wil nemen, gaat spr. daarmede accoord. Er kunnen bezwa ren zijn tegen een onmiddellijke grond wetsherziening, die is niet aanlokke lijk. Daai zijn nieuwe verkiezingen bij betrokken. Men zou kunnen wach ten tot de verkiezingen van 1956. Maar men kan moeilijk twee jaar wachten. De aangewezen oplossing zou zijn aan te sturen op een tijdelijke rege ling, die men kan laten volgen door een grondwetsherziening in 1956. Het vertrouwen van de West zou gewekt kunnen worden door een uitspraak van de kamer. In een concept-motie, welke hij nog niet wenst in te dienen, heeft hrj ge steld, dat de Kamer zich uitspreekt voor aanvaarding van het statuut. Dan wordt gezegd, dat aanvaarding niet mogelijk is dan na herziening dei- grondwet. De regering zou dan in overweging worden gegeven in over leg te treden met de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antil len opdat in afwachting van de frondwetsherziening het statuut wor- e gewijzigd, om het in overeenstem ming te brengen met de bepalingen van de grondwet. De rede van prof. Oud had nogal beroering gewekt. Prof. Lemaire bezwaar niet was bleek soortgelijke bedenkingen hebben als de liberale fractievoorzit ter. Tevens maakte hij er bezv tegen, dat Nieuw-Guinea, dat nog tot het Koninkryk behoort, niet ingeschakeld. Prof. Romme's opvatting Prof. Romme. die na de scherpe aan val door prof. Oud met bijzondere aandacht werd aangehoord, achtte 't bezwaar van prof. Oud, gewichtig. Hij had de twee derde meerderheid gehandhaafd gezien, doch het voor hem in dit geval om wat het zwaarst moest wegen. Deze ge- qualificeerde meerderheid afschaffen of het statuut verwerpén. Bij de on derhandelingen had Nederland het namelijk niet alleen voor het zegg Het eerste moest genomen worden om het tweede te bereiken. De grond wettelijke bezwaren van prof. Oud deelde de R.K. fractieleider niet. Hij meende dat de restricties van d( grondwet alleen gelden voor de over- fang naar en de totstandkoming van e nieuwe rechtsorde. In die periode mag niet van de grondwet worden af- feweken. Zij gelden echter niet voor e perioden van de werking van een nieuwe rechtsorde, dat is na de aan vaarding door de drie landen en de bevestiging door de Koningin. Daar na is hoofdstuk 14 van de grondwet voor wat betreft Suriname en de Ned. Antillen, uitgewerkt. Met beslistheid keerde prof. Rom me zich tegen de suggesties,van prof. Oud. Als wij tot het voeren van on derhandelingen terugkeren, wat is dat anders dan het leggen van een steen op de weg van de samenwer king met de West, riep hij uit. De in diening van een conceptmotie achtte prof. Romme ook al schadelijk voor de samenwerking. Zou ze worden aangenomen, dan zou dat een ramp voor de verhouding met de West be tekenen. In de avondvergadering van de Tweede Kamer werd het debat over he* ifatuut voor de West uitvoerig v .zet. De heer Gortzak (CPN) ach" het onaanvaardbaar voor vrije vo r t. De heer Tilanus (CH) nop- het daarentegen een geslaagd co- >:nis al zyr er feilen. D Zandt (SGP) deelde de bezwa ren leger artikel 55 evenals de heer Schouten 'AR) De heer Burger (Pv dA) achtte de bezwaren van prof. Oud tegen artikel 55 niet houdbaar. Enkele leden informeerden ook hoe het staat mét de nlaats van Nieuw Guinea in het koninkrijk. De minister van overzeese rijksde len zal heden Vrijdag antwoor den. Donderdagmiddag heeft de Kamer zonder hoofdelijke stemming nog haar goedkeuring gehecht aar het wetsontwerp tot instelling van een bedrijfschap voor de steenkolenmijn industrie enz. Onrust in Noord-Afrika In Tunesië zijn een Franse officier en twee militairen van het vreemde lingenlegioen als vermist opgegeven nadat hun afdeling in een hinderlaag was gevallen Een Frans soldaat wen» gedood en drie werden gewond. Marokkaanse nationalisten te Casa blanca hebben al hun landgenoten, die in gezinnen van blanken werken, opdracht gegeven binnen veertien dagen hun betrekking op te zeggen- Intussen hebben zich in verschei dene delen van het protectoraat nieu we gevallen van brandstichting en intimidatie voorgedaan. In Rabat gin gen Woensdagavond een Franse club en een school in vlammen op. Te Ca sablanca werd een winkelier neerge slagen omdat hij weigerde gehoor te geven aan een bevel om de winkels te sluiten Aangezien een groot aantal winkeliers wel gevolg aan het bevel heeft gegeven, doen sluikhandelaars op straat goede zaken. In Oldenburg Duitsland, heeft Prin ses Margaret Rose van Engeland een nieuw vaandel uitgereikt aan het 20- ste jagers-eskader van de R.A.F. Het vaandel werd geaccepteerd door of- peter-vlieger John Craven op de 25e verjaardag van het eskader. AMSTERDAMSE SCHARRELAARS OP PAD Het ene gat werd met het andere gestopt. vyf firma's in de hoofdstad blijken vrij ernstig gedupeerd te zijn door een aantal scharrelaars, die in complot samenwerkten en thans door de Amster damse recherche zijn achterhaald. In totaal hebben deze verdachten bij de firma's goederen in huurkoop genomen voor bijna een bedrag van f 7000. zo meent de recherche uit het voorlopig onderzoek te kunnen concluderen terwijl bovendien een Amsterdamse handelaar nog voor f 1900 een twee de hands auto en een bandrecorder is opgelicht. De drie verdachten, die thans door de recherche gehooi d worden, zijn de beide 33-jarige kooplieden R. G. K. en A. J. V. uit Amsterdam alsmede de 41-jarige Amsterdamse koopman J. M- S.. die uit anderen hoofde in de strafgevangenis te Arnhem gede*'- neerd zit. De laatste wordt als de hoofdschuldige beschouwd De mannen hebben moeten toege ven, dat zij de goederen in huurkoop kochten en ze dan weer van de hand deden nog voor zij ze betaald hadden Naar bekend wordt bij huurkoop transacties een contract opgemaakt, waarbij wekelijks of maandelijks een STEMMEN UIT DE KERKEN Vrouw werd tot het kerkelijk ambt toegelaten Wanneer men lid van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk is en de zittingen en gedachtenwisselingen kan meemaken, is het een boeiend be drijf. Telkens weer komt men daar in aanraking met wat er leeft in de Kerk en met wat er omgaat onder ons volk. Ja zelfs veel wydere perspec tieven worden er geopend. In alle opzichten betekent 't meemaken van de synodale vergaderingen een verruiming van blik. Maar, wanneer men geen synodelid is en het moet doen met de over zichten en korte verslagen die er van worden gepubliceerd, is het maar een vrij triest geval. In enkele beknopte zinnetjes, dikwyls nog doorspekt met vreemde woorden, wordt samen gevat hetgeen er in een belangrijke zitting behandeld is. Je zou het zo graag heel wat uitvoeriger lezen. Er wordt gestemd. Zoveel vóór en zoveel tegen, meldt het korte ver slag. Je zou weer zo graag iets willen lezen van de argumenten van de voorstemmers en van de tegenstemmers, maar het korte verslag geeft je geen kans om in de harten der synodeleden te kijken. Wanneer je leest dat Prof. van Kuier zeer diep op een probleem is ingegaan, zou je zo graag willen weten op welke vvyze hy dat gedaan heeft, want bij deze hoogleraar vind je dikwyls een verrassende andere kyk op de dingen. En als er staat in het verslag dat de woorden van mevrouw Flesseman en mej. Boer „even sober als ontroerend" waren, zou je zo graag die woorden zelf wil len lezen, om mede onder de ontroering te komen. Wanneer de Synode van de Hervormde Kerk wil dat de zaken die door haar behandeld zyn, bekend worden by, althans de medelevende leden van de Kerk, zal zy in ieder geval er voor moeten zorgen dat men door de verslagen van de ver gaderingen meer kan meeleven dan tot nu toe het geval is. Er is overigens wel het een en an der op de laatst gehouden synodale vergadering omgegaan, dat de be langstelling van een wijder publiek waardig is. Wy denken bijv. aan het rapport: „Beginselen van Kerk bouw", waarvan we de publicatie mo gen tegemoet zien en waar op we nog wel eens zullen terugkomen. We den ken aan de processie-vrijheid, waar over gesproken is. We denken niet het minst aan het verschijnen van prof. dr. H. Brugmans, de rector van het Europa-college in Brugge, die „de politieke en sociaal-oeconoinische as pecten van het Europa-probleem" heeft behandeld en die heeft duide- lyk gemaakt hoezeer het hier gaat om geestelijke waarden, waarmee dus ook de Kerk direct .te maken heeft. Doch, wanneer we vragen waarom de laatst gehouden zitting het meest bekend zal blyven. is dit zonder twij- fel door het feit dat hier besloten is voor de Nederlands Hervormde Kerk de vrouw tot het kerkelijk ambt toe te laten, zodat wij in het vervolg re kening zullen moeten houden met vrouwelijke diakenen, ouderlingen en predikanten. Deze zaak is niet zo maar in eens gekomen, maar ze hing reeds lang m de lucht. Zo lang wij bewust heb ben mee geleefd met hetgeen er in de Hervormde Kerk omging dat is nu ongeveer een 35 jaar is er over gesproken. Vóór de laatste we reldoorlog is de openstelling van al thans het diakenambt voor de vrouw in de classicale vergaderingen ge weest, waar er toen echter geen meerderheid voor de vinden was. Na de oorlog keert de vraag terug of het werkeljjk wel verantwoord is en op schriftuurlijke gronden te handhaven, dat vrouwen geen ambtdragers in de Kerk kunnen zyn. Steeds meer vrou wen komen officieel in kerkelijke dienst en doen vooral diaconaal werk. Waarom kunnen zij niet in het col lege van diakenen worden opgeno men? Maar, als het ene ambt voor vrouwen wordt opengesteld, waarom de andere dan niet? Dit zijn de vra gen waarmee de synodeleden zich hebben bezig gehouden. Zo langzamerhand is er een hele li teratuur over de vrouw en het ker kelijk ambt. We kunnen ons daarom wel enigszins voorstellen hoe ver schillende argumenten in de Synode wederom ter sprake zijn gekomen toen het rapport van de commissie, die moest rapporteren over hetgeen er in de classes der Hervormde Kerk zoal over dit punt is gezegd en voor gesteld, werd behandeld. Allereerst zullen wel naar voren zijn gekomen de Bijbelse en theolo gische argumenten. Is het waar dat in Oude en Nieuwe Testament vrou welijke ambtsdragers worden uitge sloten? Dan zullen er argumenten van traditie zijn geweest. Negentien eeuwen lang hebben we nu een Kerk gekend waar geen vrouwen in het ambt werden gesteld. Hoe komt het, dat juist in deze tijd, nu de vrouw haar plaats verovert op alle terrei nen van het leven, de vraag sterker dan ooit naar voren komt of ook het kerkelijk ambt niet voor haar moet worden opengesteld. Wanneer dit ge beurt, is dit dan niet een wijken voor de geest van de tijd en hoe zit het dan met die Bijbelse gegevens? Hoe komt het dat de Here Jezus geen vrouw in de kring van zijn twaalf discipelen heeft opgenomen en waar- bepaald bedrag aan. de verkoper moet worden afgedragen. Het artikel zelf gaat pas in eigendom van de koper over, wanneer met de laatste termijn het gehele bedrag is betaald. Door de nieuwe goederen meteen weer te verkopen, wisten de mannen ruimschoots over geld te beschikken- Zij stopten dan het ene gat met het andere Sommige goederen werden afbetaaid. Door steeds meer aankopen te doen en de artikelen meteen weer te verkopen, konden zij hun „handel" geruime tijd voortzetten. Bij het onderzoek is thans gebleken, dat de volgende artikelen, die nog niet afbetaald zijn. maar wel reeds ver kocht, verduisterd zijn: 8 electrische scheerapparaten, 2 stofzuigers, 2 was machines, 2 band-recorders, een auto radio met antenne, een bromfiets en een tweede-hands auto, alles ten na dele van 5 firma's. Bovendien is een handelaar opge licht voor f 1900, een tweede-hands auto en een band-recorder. De verdachten hadden hem deze recorder, afkomstig van huurkoop, verkocht, doch hem deze na betaling weer ontfutseld en opnieuw aan een ander verkocht. Formele onderhandelingen over Suezkanaal hervat? Volgens een bericht van het onaf hankelijk dagblad Al Ahram heeft het Egyptische kabinet de Egyptische on derhandelaars gemachtigd formele besprekingen me» de Britten te ope nen over een oplossing van het Suez- kanaal-geschil. Een betrouwbare bron deelde Woensdag te Cairo mede. dat Egyp tische tegenvoorstellen op de jongste Britse voorstellen naar Londen zijn gezonden. Deze voorstellen werden gedaan tij dens de informele besprekingen te Cairo van de laatste dagen. De for mele onderhandelingen werden in Oc tober 1953 afgebroken. Belgie telde op 31 December 1953 totaal 8.798.055 inwoners, een aanwas van 30.364 zielen sinds 31 December 1952. Kr was een vrouwenoverschot van 141.485. om ls de houding van de apostel Pau- lus geweest zoals die geweest is? Is deze aan het begin van onze jaar telling voort gekomen uit de alge mene gedachtengang van de Joodse, Griekse en Romeinse wereld? En tenslotte zullen er wel allerlei gevoelsargumenten op de proppen zyn gekomen. Deze hebben m menige kerk vaak een veel sterkere kracht dan die van de Bijbel. Toen het uiteindelijk aankwam op het vóór of tegen, ging het er feitelijk om of alle ambten voor vrouwen zon den worden open gesteld of geen. In het rapport waren een hele reeks van mogelijkheden gelaten. Met 32 stemmen tegenover 18 heeft de Synode het eerste aange nomen, zodat we, wanneer de kerk orde in dezen is aangepast, in de toekomst rekening moeten houden met vrouwen in de kerkeraadsbanken van de Nederlands Hervormde Kerk. H. Het Wereldgebeuren Souvereiniteit Op 17 Juli zal prof dr Theodor Heuss weer voor vijf jaar geko zen worden tot president van de West-Duitse bondsrepubliek. Hij is een gemoedelijk man en er zijn over hem nogal wat aardige anecdotes in omloop Een daarvan is de volgende. Professor Heuss was vóór zijn ver kiezing tot president een tijd lang minister voor culturele zaken in Wür- temberg-Baden- Het geviel, dat op de dag na zijn benoeming tot minister een ambtenaar van het ministerie bij hem op bezoek kwam om de vraag te stellen of Heuss z'n benoeming accepteerde. Hij vond in de tuin van het Heuss- huis een heer, die een tapiit stond te kloppen dat over een klop-balk hing. Die heer bleek de nieuwe minister te zijn. De ambtenaar stelde hem een formele vraag over de aanvaarding van de benoeming en Heuss antwoord de: ..U ziet, dat ik het eigenlijk ont stellend druk hebmaar als u mij een dienstmeisje kunt bezorgen dan wil ik er over denken". Zo eenvoudig is de gemoedelijke president Heuss maar zo eenvoudig is hij toch niet of hij maakt zich thans diepe zorgen over de Duitse souverei niteit. De Duitse staat moet weer onafhan kelijk en zelfstandig wordenhet Duitse volk is tenslotte ook nog tot wat meer in staat dan enkel kleedjes kloppen!! Men was het er in de kringen van de Westerse mogendheden zo omstreeks 1950 wel over eens, dat Duitsland weer souverein moest worden, maar men had moeite met de vorm die voor die souvereiniteits- verlening gekozen moest worden. Op voorstel van Frankrijk hebben de Westerse mogendheden toen een systeem uitgewerkt, dat èn Duitsland zou inschakelen bij de WestlEuropese defensie èn Duitsland weer souverein zou maken Voor de defensie-inscha keling zou het E.VG -verdrag zorgen en de souveréiniteit zou vastgelegd worden in de ..verdragen van Bonn", die aan het E.V.G.-verdrag gekoppeld waren. In die koppeling bleek achteraf een grote moeilijkheid te schuilen. De zelfde Fransen, die met de E V-G - gedachte kwamen, hebben sedert 1952 de ratificatie van dat verdrag tegen gehouden en daarmee automatisch ook de souvereiniteits-verlening aan Duitsland. In Washington en Londen is men nu tot de conclusie gekomen, dat deze toestand niet langer mag voortdu ren, Het is namelijk zó, dat allerlei oppositie-elementen in Duitsland voortdurend luidruchtiger worden, omdat het Westen zijn beloften aan Duitsland niet inwilligt. Eerstens zijn er de mensen, die voorlopig geen herbewapening van West-Duitsland willen, omdat daar door de hereniging van West- en Oost- Duitsland in gevaar zou komen. Dan zijn er lieden en waarlijk niet en kel communisten die met Rusland vooral op economisch gebied tot een nauwere samenwerking willen komen. En tenslotte zijn er Duitse groepen, die nog altyd dromen van een her rezen onafhankelijk Duitsland, dat ook de afgescheurde gebieden in Oost en Zuid-Duitsland moet omvatten. Al deze mensen maken het bonds kanselier Adenauer en bondspresident Heuss moeilijk voor wat het samen gaan met het Westen betreft. Zo moei lijk. dat men zelfs voor een najaars offensief tegen Adenauer vreest, die dan wel eens aan het kortste eind zou kunnen trekken, omdat ook in zijn eigen partij de eensgezindheid dreigt zoek te raken. Kort geleden heeft de West-Duitse minister van verkeer. Seebohm. die nogal een enfant-terrible is in de West-Duitse regering een rede voering te München gehouden, waar in hij betoogde dat Bohemen en Mo- ravië f thans behorende tot Tsjecho- Slowakije) en Silezië (thans Pools) door dfe eeuwen heen verbonden wa ren met het Duitse rijk en voor altijd verbonden zouden zijn. Dat zijn voor niet-Duitsers nare ge luiden. die bewijzen, dat er in zekere Duitse kringen nog gevaarlijke span ningen bestaan. Het pijnlijke is. dal bondskanselier Adenauer zich blijkbaar niet sterk genoeg acht om tegen zulke uitlatin gen van zijn eigen ministers op te treden. Althans op dit ogenblik niet sterk genoegaangezien hij door zijn Westerse vrienden vrij lelijk in de steek wordt gelaten. Daarom willen Londen en Washing ton hem een ruggesteuntje geven door het verlenen van souvereiniteit los van het E.V.G.-verdrag- Voorstellen daartoe hebben Parijs al bereikt maar Mendès-France heeft er zich nog niet over uitgelaten. Hij heeft het tot 20 Juli a s. te druk met Indo- Chma Als hij na die datum nog Frans minister-president is zullen we vermoedelijk vrij spoedig weten hoe Frankrijk over de Duitse souvereini teit denkt en dat zal dan wel de er kenning zijn, dat ook Frankrijk zich niet langer kan verzetten tegen de verlening van souvereiniteit aan Duitsland. Professor Heusspresident van een souverein Duitsland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3