FIITFIA' Oprichting volks credietbank werd goedgekeurd DE KLERKeZN ^rijpC Zmiiwsp Iliiinnak ELKE DAG FANTASTISCHE PREMIES WATERSCHAPSBESTUREN TE GAST BIJ RIJKSWATERSTAAT MINISTER THANS ACCOORD MET HERBOUWPLAN CADZAND-BAD if0i0U> Agenda 2, PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 16 JULI 1954 GEMEENTERAAD GOES Raadslid noemde Ceresbeeld voor Z.L.M. een schandbeeld De gemeenteraad van Goes heeft Donderdagavond na een vrij langdurige discussie besloten, tot vaststelling van een verordening, welke de verstrek king van volkscrediet van gemeentewege zal regelen. Ook deden de mede delingen van B. en W. over de levering van gas over lange afstand by de raadsleden nog verschillende vragen rijzen, welke uitvoerig werden beant woord. Verder werden de nieuwe gastarieven vastgesteld, met uitzondering van die voor verwarming- en industriegebrulk, welke in een volgende ver gadering aan de orde zullen komen. Bij de rondvraag ontwikkelde zich ten slotte nog een gedaehtenwisseling over het Z.L.M.-monument, waarvan het S.G.P.-raadslid M. de Bat de vorm betreurde. De discussie over de volkscredie- ten werd geopend door de heer A. Vermaire (Midd. Partij), die liever zag, dat de winkeliers, die immers ook belang by een dergelijke crediet- verlening hebben, direct hieraan een financiële bydrage zouden geven. Daar overleg tyd zou vergen, waren B. en W. van oordeel, dat men deze kwestie beter later zou kunnen be zien. De heer A. G. Heyboer (C.H.), vroeg zich af of het instellen van een credietbank niet beter kon geschie den door particuliere instanties, als middenstandsverenigingen, instellin gen voor maatschappelyk werk en vakbewegingen. Daarnaast had hij ook bezwaar tegen z.i. te korte aflos- singstermijn en de rente-berekening. De verordening voorziet echter, zoals de burgemeester, mr. W. C.. ten Ka- te. opmerkte, in de mogelijkheid om voor bijzondere gevallen een langere afbetahngstermijn te stellen. Drs. J. J. Knibbë (A.R.) was van mening, dat men beter eerst kon nagaan, of er wellicht krachten in het maat schappelijk leven te vinden zijn, die deze taak op zich kunnen nemen. Ook zou hij een credietverlening op brede re basis, dus tevens voor de inwoners der buitengemeenten, willen zien. De Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel werk zal een com missie instellen, die deze kwestie zal onderzoeken. Voorts was hy van oordeel, dat de gemeente met het ne men van risico net pad van onderne mer had betreden, hetgeen hij on juist achtte. De heer P. de Munck en J. S. Vis- scher (P.v.d.A.) juichten het voorstel van B. en W. toe. Sparen is de juiste methode, doch er zijn mensen die niet op eigen benen kunnen staan. Daar om is het goed, om deze mensen te beschermen tegen de gevaren van afbetalingssystemen. De heer F. 'F was niet enth< stel omdat hiermee z.i. de spaarzin op de achtergrond geraakt. Nadat de heer R Zuidema (A.R.) zich nog voor het voorstel had verklaard, gezien de ervaringen met afbetalingssystemen en de voorzitter alsmede wethouder J. H. Roose (K.V.P.) en wethouder mr. H. B. Bouwman (P.v.d.A.) de mening van B. en W. hadden vertolkt, wera het voorstel tenslotte zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Gas op lange afstand Naar aanleiding van de nota van B. en W. over de levering van lange- afstandsgas bracht de heer Zuidema (A.R.) het college hulde voor hetgeen bij de onderhandelingen met energie voorziening werd bereikt. Toch wa ren by hem nog enkele vragen gere zen over de kansen voor een lande lijke regeling var de gasprijzen, de liquidatie van de eigen bedrijf alsme de de mogelijkheid van toenemend gasverbruik. De heer Visscher vroeg bijzondere aandacht voor de positie van de arbeidscontractanten, die ont slagen moeten worden. Hij bepleitte om hen, die na 21 weken geen ander werk mochten hebben, verder tege moet te komen. Dhr.M. de Bat, S.G.P. wees er op, dat in de randgemeenten veel meer gebruikers op cylindergas zijn overgeschakeld en hij vroeg daar om, een zo soepel mogelijke behande ling', teneinde deze gebruikers terug te winnen. Wethouder J. J. van Melle (C.H.), die de beantwoording voor zijn rekening had genomen, onder streepte het belang, dat in Zeeland dezelfde tarieven zullen komen als in overig Nederland. De Gaswet zal ech ter nog wel lang op zich laten wach ten. Over de kwestie of bij de liquida tie van het eigen bedrijf de balans- waarde zou worden gehaald, was hij optimistisch gestemd. Evenzo over .de toename van het gasverbruik. Wat het verbruik in de randgemeenten be treft, kon wethouder van Melle me dedelen, dat men hier langzamerhand weer tot de vroegere toestand komt. Voor de ai'beidscontractanten zullen B. en W. alles doen wat mogëlijk is. De overige agendapunten gingen vlot onder de hamer door. Een verzoek om subsidie van de Dienst, Geestelijke Volksgezondheid VAN TOT In het schone Italiaanse landschap, op een afstand van 73v kilometer van Rome, ligt op 700 meter hoogte in het gebergte een tentenkamp van het Ita liaanse Rode Kruis. In dit kamp nu gaan enkele kinderen uit Ouwerkerk een vacantie van ongeveer 14 dagen doorbrengen. Het kamp, dat gelegen is in een bosrijke streek op de hel ling van de „Simino" draagt de melo dieuze naam „Tendopoli" Het belooft voor de kinderen in dit prachtig in gerichte kamp een bijzondere vacantie te worden. Het Rode Kruis (het Ita liaanse uiteraard) is er met een mo biele medische eenheid aanwezig om de zorg voor de kleinen tot in de fi nesses op zich te nemen. Zelfs een volledige doorlichtingsapparatuur is er niet by vergeten. MOSSELEN. Velen zien weer uit naar de onge ëvenaarde speciaal Zeeuwse lekkernij, de mossel. Echter, de „R" is nog niet KINDERWERELD Met verlangende ogen beschouwden de twee kleuters de berg "prachtig, wit zand. die „mannen van de ge- meentein een der Goesse straten hadden gedeponeerd. De werkzaam heden aan het trottoir trokken by de jeugd niet de minste belangstelling, maar dat zand Terwijl de kleuters op veilige af stand overwogen wdt ze wel allemaal met dat zand zouden kunnen doen, verscheen er een derde figuur ten tonele, eveneens een jongeling op ^andbak-leeftijd". Een kleine, onder nemende knaap, klaarblijkelijk met ontluikende organisatie-talenten. Hij liet het niet by dromen. Gewapend met een papieren zak bewoog hij zich omzichtig tn de richting van de zand hoop en tot ontzetting van de twee andere kleuters, maakte hy zich snel meester van een hoeveelheid mooi, wit zand. De ontzetting van de twee toe schouwertjes sloeg over in afgunst, toen de concurrent nóg tweemaal te rug kwam om een portie van het veelbegeerde zandin zijn papieren zak te laten verdwijnen Ook zij besloten tot handelen over te gaan! De ware zeerovers-mentali teit bleek echter te ontbreken, want zij waagden de expeditie slechts een maal, schichtig, luiastig en zonder overtuiging. Waarna het nay ver-dui veltje begon te spreken, want de drie zakken zand van de concurrent wo gen zwaar op de maagjes van die twee Ze zonnen op wraak en toen namen die twee een naar besluit. „We gaan het lekker zeggen", besloten ze.... ,JDan mot hy die drie zakken terug brengen en dan hebben wv er lek ker toch nog een". Zo gaat dat in de kinderwereld. En in de kinderwereld niet ah leen in de maand, zegt men oudergewoonte, dus is het nog geen mosseltijd. De eerste lading is echter reeds afgele verd en wel Dinsdag door de „Bru 10" van de firma A. M. Jumelet te Brui- nisse. Het seizoen 19541955 is dus ingezet! NAAR VITARBO. In het kader van de kinderuitzen ding heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis dertien kin deren uit Oosterland in de gelegen heid gesteld een bezoek te brengen aan Italië. Zij zullen 4 weken logeren in het prachtige plaatsje Vitarbo in de omgeving van Rome. Als leidster zal mej. M. Steenpoorte met de kin deren meetrekken. LUGUBER. Luguber was de vondst welke deze week in Sint Jansteen werd gedaan. Bij opgravingswerkzaamheden op het kruispunt WilhelminastraatHoofd straat stootte men daar namelijk op een drietal geraamten. Vermoedelijk heeft op gemelde plaats dus enkele eeuwen geleden een kerkhof gelegen- OEFENING. Sirenes loeiden over Waarde, Kruiningen, Yerseke, Krabbendy- ke en RillandHet waren de alarm sirenes van de diverse brandweerkorpsen, die voor een oefening in gebruik werden ge steld. In vliegende vaart voerden de mannen hun spuituitrustingen naar de Weel te Waarde. Binnen zeer korte tijd waren allen ter bestemder plaatse en kon de oe fening als geslaagd worden be schouwd. B. en W- van Waarde waren bij de oefening aanwezig. OOK UIT.... Ook uit Stavenisse trok men er op uit. Ditmaal was het niet de brand weer, maar de zangvereniging „Nieuw Leven", welke in Middelburg o-m. „Miniatuur Walcheren" bezichtigde. De meisjesvereniging „Ora et Labo- ra" uit Stavenisse zocht het verder van huis en kwam in Rotterdam, Gou da en Den Haag terecht. De ouden van dagen uit Brouwers haven maakten een rijtoer over het eiland Schouwen-Duiveland. Vanzelf sprekend werd er niet alleen gereden; ook voor „uitspanning" was zorg ge dragen. „Apollo" was van de partij, toen de oudjes in de gemeente terug keerden. De Ritthemse vrouwenvereniging maakte een tocht door Zeeuwsch- Vlaanderen. Op de terugreis door Zuid-Beveland werden nog even kersen „voor thuis" ingeslagen. De Mennonietische dienstweigeraars die sedert het vorig najaar in Zierik- zee verblijven voor werkzaamheden in het rampgebied, zullen binnenkort hun intrek nemen in een barak te Drei- schor (bij de haven de Beldert). Zij hebben reeds veel nuttig werk op Schouwen-Duiveland verzet en zullen ook nog gaan helpen bij de bouw van het Dorpshuis te Kerkwerve, zal worden behandeld bij de begroting 1955. Een adres van 'n aantal inge zetenen om de jubileumbank een an dere plaats te geven, werd naar B. en W. gerenvoyeerd voor advies. Een verzoek van dè fa. Watte om verla ging van de gasprys zal in de eerst volgende vergadering worden behan- Benoemingen Tot onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand werd benoemd de heer J. M. Meyier. Mej. D. Haccou kreeg wegens benoeming te Vlissin- gen eervol ontslag als onderwyzeres aan de Prof. dr. Kohnstammschool en als haar opvolgster werd benoemd mej. E. L. M. Herman te Vlissingen. In verband met het eervol ontslag van de heer A. A. Nederhand werd tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim benoemd de heer M. de Borst. De heer G. J. Broekhoven kreeg een vaste aanstelling als onder- wyzer aan de Burg. van Dusseldorp- school. Tot voorzitter van het Gast- huisbestuur werd benoemd de heer C. van Zweeden. Besloten werd verder o.m. tot ont eigening van enkele percelen grond in Bouwplan-Oost. Aan de Chr. Wo ningstichting en de Woningbouwver eniging „De Middenstandswoning" werden diverse in aanbouw zynde ge meentewoningen in beheer en exploi tatie toebedeeld. Voor de uitvoering van dé Matthaus- Passion in 1954 werd een subsidie verleend, doch de heer De Miinck gaf In overweging, dat de betrokken ver heden nagaan om het verzoek verder op te voeren, opdat het tekort kleiner zal worden. Voorts werd nog in principe beslo ten tot verbetering van de aanslui ting Oostsingel-Heernisseweg-Kleine Kerkstraat over te gaan. Het Ceresbeeld Nadat burgemeester Ten Kate op een vraag van de heer Heijboer had medegedeeld, dat de aanschaf van 'n nieuwe muziektent wacht op de goed keuring van de begroting, ontstond een debat over het Ceresbeeld, waar van een gipsmodel namens de Goesse burgery aan de Z.L.M. werd aange boden. De heer M. de Bat (S.G.P.) vohd dit standbeeld meer een „schandbeeld" en achtte het om gods dienstige redenen ongepast, dat hier een godin van de landbouw wordt vereerd. Het standbeeld van Michiel de Ruyter achtte hij ook veel zedelij ke!' dan dit monument. De voorzitter bestreed, dat met dit monument een verering van eèn godin is bedoeld. Het beeld moet gezien worden als een zinnebeeld van de landbouw. Hoewel de heer Visscher (P.v.d.A.) het beeld geslaagd achtte, vond hij het onjuist, aat de Raad niet tevoren kennis heeft kunnen nemen van wè.t er zou komen. Tijdens ,dê behandeling van de be groting, waarbij de gemeentelijke bij drage voor het Z.L.M.-huldeblyk aar) de orde kwam, werd dit destijds toe gezegd. Ook de heer R. Zuidema (A. R.) was deze mening toegedaan. Zo wel de burgemeester als de wethou ders J. H. Roose (K.V.P.) en J. J. van Melle (C.H.) betoogden, dat de raad alsnog een voorstel hierover zal be reiken, wanneer voor het vervaardi gen van het beeld in brons een bijdra- gi van de gemeente wordt verlangd. e raad zal dan kunnen beslissen. Ook wanneer het definitieve monu ment geheel uit particuliere middelen zal worden bekostigd, is het nog aan de raad, om te oordelen of men het al dan niet voor de gemeente van de Z. L.M. wil overnemen. Met kennisgeving waren ditmaal af- g de heren M. J. Beeldhouwwerken naar Oostburg Naar wy vernemen zal in Septem ber gedurende een maand te Oost burg een tentoonstelling van beeld houwwerken worden gehouden, te verzorgen door de Stichting „Kunst en Gezin" uit Amsterdam. De beeldhouwwerken zullen in plant soenen in de gemeente worden ge plaatst, evenals zulks geschiedt in o.m. Amsterdam, Groningen Vlaar- dingen en Zeist. Het initiatief tot het houden van deze tentoonstelling in Oostburg, werd genomen door de „Plaatselijke Gemeenschap»" aldaar. ■PP Morgen voor de eerste etappe honderden wer kelijke koopjes in MEUBELEN, TAPIJTEN, GORDIJNEN, BEDDEN COUPONS COUPONS COUPONS BELLAMY PARK VLISSINGEN A/V\*A<\*AA<WVVVVVVV»AA/VVS Het mysterie van de knallende ruit Behalve het mysterie van de vliegende schotels vraagt se dert enige tijd een ander raad- sel de aandacht, Het schynt na- melyk voor te komen, dat voorruiten van auto's geheel onverwacht springen. Dit springen gaat gepaard met een hevige knal. In een minimum van tijd is het glas doortrokken van tali bke kleine scheuren, terwijl de kleur melkachtig -vit wordt. Woensdagmiddag omstreeks drie uur deed zich zo'n-'Ver- schynsel voor bij de volkswa- Een van de heer J. C. Smit uit en Haag, die op dat ogenblik het viaduct aan de Rijksweg te 's Heer Arendskerlte was ge passeerd. „Ik hoorde een he vige knal", aldus de heer Smit, „er was op dat ogenblik geen andere auto in de buurt. Tot mijn ontsteltenis ontdekte ik een klein gaatje in de voorruit van mijn wagen. Onmiddellijk daarna was de ruit volkomen gescheurd en het leek wel of ik door matglas.keek". In Vlissin gen liet de heer.Smit een ande re ruit inzettenHopelijk blyft deze knal- en scheurvrij... VWVWVWWN*wwwwvw Benoeming De heer J. T. Visser te Veenwou- den is benoemd tot onderwyzef aan de Chr. Nationale school te Zierikzee. BANDEN VERSTEVIGD Waterschappen van Schouwen-Duiveland bezochten de Zuiderzeewerken. Een veertigtal personen, allen nauw betrokken bij de Waterschappen op Schouwen en Duiveland, brachten Dinsdag een bezoek aan de Zuiderzee werken. Zij waren hiertoe uitgenodigd door de Dienst Zuiderzeewerken van de Rijkswaterstaat, dezelfde dienst, die ook groots werk verrichtte by de drooglegging van Schouwen en Duiveland en toen tydelyk de naam droeg van Dienst Droogmaking SchouwenDuiveland. Reeds des Maandags waren de ei landbewoners naar Utrecht getogen, omdat de rondleiding al vroeg in de morgen aanving. In Harderwijk wei'd contact gevonden met ir. Bazlen, die zich voor de rest van de dag een voor treffelijk rondleider toonde. Te Har derwijk werd men voor het eerst ge confronteerd met de Zuiderzeewerken en wel in de vorm van grote reclame platen en vervolgens door de sluis- werken en gemalen. H.et gemaal Lo- Vijok, dat m^.twee andere zal zorgen, dat hefc water in de 54.000 ha grote polder zal worden op peil gehouden, werd in de bijzondere belangstelling betrokken. Over de in de toekomst 90 km lang wordende Knardijk en verder per boot ging de reis naar Lelystad. Ir Bazlen had reeds gezegd, dat men vele oude bekenden zou ontmoeten en inderdaad was dat het geval. Zo waren het niet alleen vele ingenieurs Naar wij vernemen heeft de minis ter van wederopbouw en volkshuis vesting het destijds door de gemeen teraad van Cadzand vastgestelde (en veelomstreden) wederopbouwplan Cadzand-bad goedgekeurd, be besluit van 25 Juni 1954. Slechts over een klein onderdeel van het plan omtrent het terrein rond de haven is nog geen beslis sing genomen, in verband met de ge wijzigde omstandigheden door de bouw van de nieuwe zeesluis. De financiële consequenties van het wederopbouwplan zijn nog in onder zoek bij de Commissie Financiering Wederopbouw Publiekrechterlijke Lichamen. Voorts is het ontwerp-uitbreidings- plan voor de kuststrook in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. In overleg met de betrokken instan ties wordt onderzocht op welke wij ze de openbare werken, zoals aanleg bestrating en riolering, gefinancierd dienen te worden. Verwacht mag wor den, dat het ontwerp binnen afzien bare tijd opnieuw aan de raad ter vaststelling kan worden voorgelegd. De raad heeft het ingeieursbureau v.h. Hasselt en De Koning uit Nijme gen reeds opdracht gegeven tot het samenstellen van een rapport over de nodige bestratings- en rioleringswerk zaamheden in het kustgebied van Cad zand. tÜ£,T FILTER MU De nieuwe stukgoederenloods by het spoorwegstation te Vlissingen. Foto P.Z.CJ M.QIA&SIUK 85 CJ. Noodkerk te Nieuwerkerk ingebruik genomen Onder grote belangstelling werd te Nieuwerkerk het noodgebouw van de Gereformeerde Kerk aldaar in ge bruik genomen. In deze dienst ging voor ds Bremmers. die aan de ramp en de herbegravin» der rampslacht offers herinnerde. Tot tekst van zijn predikatie had hij gekozen Genesis 8 vers 20: „En Noach bouwde den Heer een altaar". Ds Bremmers wees er op dat de gemeente den Heer een altaar moet bouwen, een altaar van vertrou wen. Vele sprekers voerden hierna het woord; ds Schram namens depu- taten en Synode van Zeeland, burge meester A. A. van Eeten, ds Tiemers- ma uit Zierikzee namens de classis Duiveland, ds Nagelkerke, en ouder ling Bij de Vate. Deze bracht dank aan de velen, die in de afgelopen tijd hulp hadden ver leend. Daar oy noemde hij in het by- zonder nog de aannemersfirma, mej. van der Meulen, ds Westerhof, de Ned. Herv. predikant, ds Nagelkerke, Tiemersma, van Galen alsmede de kerken van Edam en Voorburg, die een avondmaalstafel en een kansel bijbel schonken. Hij spoorde de ge meente tenslotte aan haar dankbaar heid te tonen door naarstig op te ko men om het Woord des Heren te ho ren. Ds Bremmers eindigde me» het Onze Vader. en aannemers, maar ook materiaal, dat op Schouwen-Duiveland was inge zet, als bulldozers, draglines, zandzui gers enz. die men nu weer in en om het IJsselmeer zag werken. Er wer den in Lelystad klauterpartyen ge maakt over smalle planken en langs diepe afgronden, waar eens het nieu we gemaal zal zijn. Daarna volgde een tocht dwars door de Noord-Oostpolder naar Urk. Het was ook de aanleg van boerderijen met veel lucht, licht en groen, welke naast de grote water werken veel indruk maakte. In Kampen werd afscheid genomen van ir Bazlen en daarna ging de reis weer terug naar Schouwen-Duiveland, waar over de opgedane indrukken zeker nog wel een en ander nage sproken zal worden. Jeugdpolitie op Schouwen-Duiveland Nieuw Schouwen-Duiveland richt zich tot gemeentebesturen Het bestuur van de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland heeft zich ge wend tot de gemeentebesturen van het eiland in verband met het jeugd- vraagstuk. Het bestuur wijst er op, dat het niet van oordeel is, dat de jeugd op Schouwen-Duiveland balda diger is dan elders, maar wel, dat er op het eiland minder dan ergens an ders gelegenheid is tot vrye-tijds-be- steding. Mede in verband met de voorgenomen herbeplantingswerk- zaamheden acht het bestuur het daar om van belang, de vrijetijdsbesteding van de jeugd in goede banen te lei den en de jeugd zoveel mogelyk lief de voor de natuur by te brengen. Het was het bestuur bekend, dat in Al- blasserdam een jeugdpolitie was ge organiseerd en daarom heeft het be stuur zich tot de burgemeester van deze gemeente om nadere inlichtin gen gewend. De uitvoerige uiteenzet ting, welke uit Alblasserdam werd ontvangen, wordt thans ter kennis gebracht van de gemeentebesturen op het eiland. Het verzoek van het bestuur van de Stichting is daarby, te willen overwegen of een dergelijke opzet ook in de gemeenten van het eiland in het leven geroepen zou kun nen worden. De Stichting is bereid, een gedeelte van de kosten op zich te nemen. MIDDELBURG. Vandaag Kunstmuseum: Zeeuwse Ten toonstelling van Beeldende Kunst en expositie inzendingen Stadsprijs Mid delburg Beeldende Kunst, 10—12.30, 13.3017JJP uur; Kunstzaal Van Ben- them en Jutting: Expositie litho's Henri de Toulouse Lautrec, 918, 19 —21 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 10—24 uur; Markt: „Ha— Em 1954", Dyn.- Hand- en Ind. Tent. „Herr. MTDurg", 10—17.30, 19.30—22.30 uur modeshows: 15.30, 20.30 en 21.30 uur; Stadhuishal: Jubileumtent. „De Mil va, iets voor UI", 11—17, 19— 22 uur; Electro: „Heidi", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De electri- sche stoel wacht", (14 jaar), 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: ,,'t Zit In de lucht", (alle leeftijden). 7 en 9 uur; Luxor: „De koning der Zuidzee", (14 jaar), 8 uur; Stedelijk Museum; Schilderijententoonstelling Contantin Guys, 10—17 en 19.30—21.30 uur. GOES. Vandaag Grand: Verdorven jeugd" (18 jaar), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2