PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT W apenstilstandsovereenkomsten voor Indo-China ontworpen Lustrum-expositie in Groede van Oost-Aziatische kunstvoorwerpen Vandaag BELGIE WIL ZIJN STAANDE LEGER VERMINDEREN EEN ATOOMBOM-ALARMSCHEL IN ELK AMERIKAANS HUIS ZWEEDS JACHT TE SCHEVENINGEN AAN DE KETTING GELEGD 197e Jaargang-No. 165 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B, den Boer.: Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.: fr p. p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 Juli 1954 ADVERTENTIEPH1JS 22 een» per mm Minimum p advertentie i 3.— Ing mededelingen drlemaai tarief Kleine advertenties imax 8 regelai van 1—6 regels 1.— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v d Blad' 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51, telef 3841; Goes, Lange Vorststr 63. tel et 2475 (bg.g 2228); Oostburg. Finlandstr 2, telef 16. Terneuzen Brou werijatr 2. Zierikzee N Bogerdsti C 160 te let DE LAATSTE FASE TE GENÈVE Ministers bestuderen thans de voorgestelde teksten Naar verluidt zijn te Genève, na een dag van intensieve diplomatieke ac tiviteit, de ministers en hun deskundigen begonnen met het bestuderen van de bewoordingen der ontwerpteksten voor een wapenstilstandsovereen komst in Indo-China. In delegatiekringen is verklaard, dat men bezig is met drie afzonderlijke overeenkomsten voor de drie Indochinese staten, Vietnam, Laos en Cam bodja. Men verwacht, dat elke overeenkomst voorzien zal in een gelijktijdig staken van het vuren en garantieverklaringen. Uitvoering van de overeen komsten zou voor een deel overgelaten worden aan deskundigen in Indo- China, aldus genoemde kringen. De communisten zouden er op ge staan hebben, dat Vietnam wordt ver deeld langs de 16de breedtegraad. Ooit zou wat de Delta van de Rode Rivier betreft voor de eerste tijd we liswaar een Franse bezetting in Ha noi en Haiphong gehandhaafd mogen worden, maar na een zekere termijn zouden deze troepen de beide steden .moeten verlaten, waardoor geheel Noord Vietnam onder communistisch bewind zou komen. Er was Donderdag geen formele vergadering van de conferentie over Indo-China, maar Mendès-France en de Russische minister van buitenland se zaken, Molotow, hadden 's avonds een bespreking. Krisjna Menon, de afgevaardigde van India bij de Verenigde Naties, be- is het 400 jaar geleden, dat Roermond grotendeels afbrand de. Omdat de brand zich snel had uitgebreid door overslaan via de strooien daken der hui zen, kregen herbouwers subsi die voor daken van pannen of leien. Hittegolf in Ver. Staten eiste 150 doden Temperatuur thans gedaald In St Louis in de Amerikaanse staat Missouri, heeft de hittegolf alle re cords gebroken. Het kwik steeg Don derdag tot 45 graden Celsius. Woens dag en Donderdag zijn 24 personen als gevolg van de hitte overleden. 150 personen moesten, door de warmte bevangen, in ziekenhuizen worden opgenomen. De thans vrijwel afgelopen hitte golf in de Ver. Staten heeft totaal 150 slachtoffers geëist, onder wie 105 in de staten Oklahoma, Kansas en Mis souri. In dit getal zijn niet degenen begrepen, die bij het baden zijn ver dronken- De temperatuur in de Oostelijke staten daalde plotseling aanmerkelijk, toen er hevige onweersbuien optra den, die gepaard gingen met hevige windstoten. Door wind en onweer is voor millioenen dollars schade aange richt. De Franse spoorwegpolitie, die een on derzoek heeft ingesteld naar dt ontsporing van een goederentrein nabij Albi in Zuid- Frankrijk, in het begin van deze maand, heeft ontdekt, dat de schuldige een jon gen van twaalf jaar is, die voor zijn ple zier een der rails had losgeschroefd om te zien wat er zou gebeuren. Er werd nie mand bij de ontsporing gewond. Leden van de Duitse politie en ar beiders versterken de dijken in het Donau-dal nabij Regensburg om, het vruchtbare land beter te beschermen tegen overstromingen nu het peil van de Donau zo onrustbarend is geste gen. Duizenden zakken werden door rivierschepen naar de bedreigde plaatsen vervoerd. Op de bres bij een bedreigde plaats. zocht de premier en minister van bui tenlandse zaken van communistisch China, Tsjoe En Lai. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Foster Dulles is te Washington aangekomen. Hy begaf zich onmiddellijk naar het Witte Huis, waar hij president Eisen hower verslag uitbracht. Hierna woonden beiden de wekelijkse bijeen komst van de Nationale Veiligheids raad bij. Nederlanders leggen Turkse vliegvelden aan De Turkse autoriteiten en de lucht haven- en wegenbouwcompagnie „Road and Airforce Construction Company" hebben de contracten ge tekend voor de aanleg van twee vlieg velden in Turkije. De luchthaven- en wegenbouwcompagnie is een Neder landse maatschappij, waarin een be drijf uit Amsterdam en uit Rosmalen participeren. De aannemingssommen belopen in totaal een bedrag van 40.000.000. Het werk wordt door Nederlandse ar beiders verricht. Afnemende watersnood in Midden-Europa Schade alleen in Oostenrijk reeds 140 millioen Te Wenen zakt het water met een snelheid van een centimeter per uur. In Hongarije en Tsjeeho Slowakije echter stijgt thans het water en wor den noodmaatregelen genomen. Langs de rivier de Elbe in Duits land worden eveneens noodmaatrege len genomen. Te Bratislava bereikte de Donau Donderdagmorgen een peil van 9,5 meter, aldus Radio-Praag. Grote ge bieden laagliggend land werden over stroomd. De burgemeester van Hamburg, in de nabijheid van de Oostenrijks-Tsje- choslowaakse grens, meldde dat de Donau haar record van 1899 met 17 centimeter geslagen heeft en negen meter zes hoog staat. De toestand in de stad was „catastrophaal". In West-Oostenrijk, waar het wa ter zakt, keren de mensen naar hun huizen terug. De brandweer is druk bezig met het leegpompen van kel ders en Amerikaanse en Russische militairen, die bij de reddingswerk zaamheden hebben geholpen, keren naar hun kazernes terug. Volgens niet-officiële schatting be loopt de schade in Oostenrijk reeds meer dan 140 millioen gulden. Op blote voeten naar Rome met een geit Een Deense onderwijzer, Tage Lil- lienstrand. is dezer dagen, na een wandeling van ongeveer 2000 kilome- j ter op blote voeten, uit Odense in Ro me aangekomen. Hij werd op zijn lan ge tocht vergezeld door een geit, die hij aan Ingrid Bergman wil schenken, in Italië VAN DRIE OP TWEE DIVISIES APPARAAT IN DE SLAAPKAMER Voorbereiding van massale evacuatie In de Verenigde Staten is men van plan in elke woning een alarmschei voor atoomaanvallen aan te brengen, aldus heeft het hoofd van de Ame rikaanse bescherming bevolking, Pe terson, Donderdag te Washington medegedeeld. Binnen twee jaar zou Inbrekers met stengun en machinepistool Opereerden in Drenthe De gemeentepolitie van Emmen is na een uitgebreid onderzoek er in ge slaagd een zekere E. D. uit Nieuw Weerdinge en de 28-jarige J. P. even eens uit Nieuw Weerdinge aan te houden, die vermoedelijk een ganse reeks inbraken hebben gepleegd. Het bleek, dat de gearresteerde E. D. in bezit was van een geladen pi stool. Op aanwijzingen van andere personen heeft de politie voorts in een aardappelveld een melkbus ge vonden, waarin verborgen waren een machinepistool en een stengun. In de melkbus, die ongeveer 60 cm onder de aarde was verborgen, bevond zich een grote hoeveelheid afgewerkte olie, zodat de wapens in goede conditie bleven. E. D., die aanvankelijk ont kende, heeft tenslotte toegegeven, dat deze wapens van hem zyn. Wat de inbraken betreft heeft het tweetal nog geen bekentenis afge legd. het mogelyk zijn de bewoners van steden, die het doelwit van een even tuele atoomaanval zouden kunnen zyn, twee tot zes uur voor de aanval te waarschuwen. Een van de voorgestelde alarm- schellen is een apparaat in de slaap kamer, dat gaat werken, als de fre quentie van de electrische stroom wordt verminderd. Peterson pleitte in een commissie van het Huis van Afgevaardigden voor meer geldmiddelen om massale nood-evacuaties van Amerikaanse steden voor te bereiden. Massale evacuatie is het enige antwoord op aanvallen met waterstofbommen. Het leger kost te veel geld volgens Het Laatste Nieuws en Le peuple verwacht men in bevoegde kringen te Brussel, dat België in Oc tober aan Atlantische ministerraad zal voorstellen zyn aantal divisies in actieve dienst te verminderen van drie tot twee. Het ministerie van landsverdedi ging wilde dit bericht bevestigen noch tegenspreken. De Belgische regering zou het voor stel tot vermindering willen doen, omdat zy van mening is dat België te lang zware militaire verplichtin gen op zich heeft genomen, in de hoop dat tegen 1955 het Europese le ger werkelijkheid zou zyn geworden. Beide bladen herinneren er aan, dat de regering aanzienlijke bezuini gingen op de militaire uitgaven zeer gewenst neeft genoemd. De verkorting van de diensttijd van 21 tot 18 maanden betekent een bezuiniging van slechts 200 millioen frank. Dit bedrag is van weinig be- Boerderij door bliksem getroffen en afgebrand Donderdagmiddag omstreeks twin tig voor vier is tijdens een onweers bui de bliksem ingeslagen in een boerderijtje staande te Wilhelmsoord nabij Emmen, bewoond door het ge zin R- Nijmeijers. Het boerderijtje en een tweetal schu ren brandden geheel af. Het gehele meubilair van het gezin, benevens een varken met enige biggen, werden een prooi der vlammen. Mevrouw Nijmeijers en twee kinde ren lagen ziek te bed. Zij konden ter nauwernood het brandende perceel verlaten. tekenis tegenover de 18 milliard, die België dit jaar voor de verdediging zal uitgeven. De vermindering van het aantal actieve divisies zal alleen al voor de landmacht een besparing van bijna een milliard betekenen, waarbij een evenredige bezuiniging voor de luchtmachttroepen zou ko men. België bezit thans drie actieve divi sies en twee reserve-divisies die in enkele dagen op voet van oorlog kun nen worden gebracht. Met de oplei ding van de derde reservedivisie wordt op 19 Juli een begin gemaakt. In 1956 zou België dus ook zonder de derde actieve divisie, vijf divisies be schikbaar hebben voor de Europese verdediging. Het zal dan, zo schrijft Het Laatste Nieuws, volledig hebben voldaan aan zijn belofte, tijdens de moeilijke over gangsperiode een grotere krachtsin spanning te leveren, die men niet blijvend van een land als België kan verlangen. Op de te Groede Donderdagmiddag geopende tentoonstelling van Oost- Aziatische kunst waren o.a. aanwe zig de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, dc particu liere verzamelaar, de heer F. Tikoti uit Wassenaar, dr. T. Volker_ con servator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leidende heer Locherdirecteur van dit museum en de heer C. Ouwehand, eveneens uit Leiden die de tentoonstelling te Groede inrichtte. De genodigden be zichtigen de expositie. Tweede van rechts de burgemeester van Leiden. (Foto P.Z.C.) Strafzaak over rekening van oogarts Het gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft Donderdag arrest gewe zen in een strafzaak tegen de Til- burgse oogarts K., die voor een, kli nische behandeling van een bfl het al gemeen ziekenfonds te Tilburg ver zekerde patiënt te veel zou hebben berekend. Het hof ontsloeg de oog arts van rechtsvervolging. Het was van oordeel, dat de minister, wat de prijzenbeschikking betreft, voor dien sten door artsen-specialisten ver richt, zijn bevoegdheid heeft over schreden en dat bedoelde prijzenbe schikking voor gevallen als het on derhavige deswege niet rechtsgeldig Js. VERONTWAARDIGING ONDER VISSERS Eigenaar van vissersboot eiste 4500.sleeploon. Het Zweedse jacht Vanadis, dat Maandag voor de Nederlandse kust in moeilijkheden gelaakte en door de vis sersboot ZS I haven van Scheveningen werd binnengesleept, is Dinsdagavond EEN GOEDE GEWOONTE Officieel geopend door de burgemeester van Leiden In de gemeente Groede in West Zeeuwsch-Vlaanderen is het evenals in IJzendijke een goede gewoonte geworden om jaarlijks, in de zomer maanden, een expositie op landelijk niveau te houden. In Groede geschiedt dit thans voor de vijfde maal en deze lustrum-ex positie is gewijd aan facetten van Oost Aziatische kunst, in casu van kunst uit China, Korea en Japan. Een tentoonstelling, welke mogelijk werd dank zij de medewerking van de stad Leiden, het Rijksmuseum voor Volkenkunde aldaar en van de heer F. Tikotin uit Wassenaar, die uit zijn particuliere be zit een aantal kunstvoorwerpen afstond. Dank zy deze samenwerking werd het mogelijk een ware keurcollectie bijeen te brengen, welke Donderdagmid dag officieel werd geopend door de burgemeester vau Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot. In het gemeentehuis te Groede was daartoe een aantal genodigden bijeen gekomen, onder wie de heren Tikotin, Locher, directeur van het Rijksmu seum te Leiden, dr. T. Volker, con servator van dit museum, het lid van Gedep. Staten, de heer C. Hamelink, burgemeesters uit Oostburg, Aarden burg, IJzendijke, Zuidzande en Sluis, de heer A. L. A. Borst, vertegenwoor diger van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, de heer C. Ouwejand van hot Rijks museum uit Leiden, en vele anderen. Namens het gemeentebestuur van Groede en de V.V.V. sprak de bur gemeester, de heer J. A. Everaars, 'n welkomstwoord, waarin hy getuigde van de vreugde en dankbaarheid, wel ke in Groede heersen over de mede werking, welke men van zo vele zij den haa mogen ondervinden. Ook wees spr. er nog op, dat men op cul tureel gebied m West Zeeuwsch- Vlaanderen wel eens tekort schiet, waarin dan in Groede de actieve V. V.V. tracht tegemoet te komen door het jaarlijks organiseren van een ex positie. Met dankbaarheid gewaagde de burgemeester van de vruchtbare samenwerking tussen gemeente en V. V.V., waarvoor hij zijn erkentelijkheid betuigde aan de neer P. Hoste, voor zitter der V.V.V. in Groede. Vervolgens voerde de burgemeester van Leiden, jhr. mr. Van Kinschot, het woord, die na de persoonlijke vriendschapsbanden tussen de heer Everaars en zichzelf te hebben ge memoreerd o.m. wees op het (lof felijk) streven van de musea om van tyd tot tijd afstand te willen doen van de kunstschatten, ten gerieve van exposities elders. Zeer erkentelijk was spr. ook voor het feit, dat het Rijksmuseum te Lei den thans voorwerpen had willen af staan voor de tentoonstelling in Groe de, welke nog nimmer buiten het mu seum waren geweest. Met de wens, dat de expositie in Groede zal mogen slagen, verklaarde de heer Van Kin schot de tentoonstelling voor geo pend. Tot besluit voerde nog het woord de burgemeester van IJzendijke, jhr. L. E. D. S. von Bönninghausen tot He- rinckhave, die in een Korte toespraak wees op het belang van samenwer king voor geheel West Zeeuwsch- Vlaanderen, ook op dit gebied, omdat het houden van dergelijke tentoon stellingen, aldus spr., het toerisme voor een groot deel van Zeeland be vordert. De expositie Nadat de erewyn was geschonken werd het gezelschap in de gelegen heid gesteld de tentoongestelde kunstschatten te bezichtigen. Deze expositie, die dus een beknopt beeld geeft van Oost Aziatische kunst uit de 17e, 18e en 19e eeuw onderscheidt zich door een alles zins selecte samenstelling. Men vindt er specimen van de Japanse lakkunst voor velen een vertrouwd beeld, zowel als Chinese en Koreaanse Jakken uit de 17e en 18e eeuw, voorbeelden van de Aziatische pottebakkerskunst en enkele schilderwerken, prenten, steengoed en porcelein. De 52 num mers tellende catalogus vermeldt zo wel een 17e eeuws Japans kamer scherm, als Japanse 18e en 19e eeuw- se gordelknopen, uiterst sierlijk ge sneden voorwerpen uit hout, been, hoorn en ivoor; voorts een kostelijke foudbrocaten Boeddhistische pries- erdoek, fijnzinnig geïllustreerde boe ken en schilderingen op zijde, zowel als inktschilderingen op papier. Inderdaad een keurcollectie, die boeit, en die uitmunt door exotische, maar ook naar Westerse begrippen aansprekende schoonheid. aan de ketting gelegd. De reder van de ZS 1, woonachtig te Stellendam, eist van de opvarenden een bedrag van 4500 gulden voor sleeploon en we gens verlies aan visvangst. Toen de deurwaarder zich Dinsdag avond naar het schir begaf was daar alleen de Deense opvarende Edmund Hansen. De eigenaar van het jacht, de Zweed Grolander, was niet aan wezig. Enige uren voordat de deur waarder het schip betrad was de re der van de ZS 1 nog aan boord van het jacht geweest, rr.aar toen is naar ons werd medegedeeld over een vor dering niet gesproken. De eigenaar van de Vanadis kan het bedrag van 4500 gulden niet betalen, omdat hij voor vacantiedoeleinden maar weinig geld uit zijn land mocht meenemen, zodat hij nu niet over voldoende con tanten beschikt. De inbeslagneming van het schip heeft in Scheveningen grote veront waardiging gewekt. In visserskringen noemt men deze daad een blamage voor Nederland. De inbeslagneming kwam voor de eigenaar geheel onver wacht en men vraagt zich in Scheve ningen af waarom met de heer Gro lander niet eerst is onderhandeld. De vishandelaren in Scheveningen overwegen ernstig de reder van de ZS 1 te boycotten en geen vis meer te kopen, die door de ZS 1 wordt aange voerd. De verontwaardiging is mede zo groot, omdat mevrouw Grolander, die zangeres is, destijds in haar land concerten heeft gegeven ten bate van de slachtoffers van de watersnood in ons land. Amerikaans Huis tegen Rood China Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft zich Donderdag met algemene stemmen uitgesproken te gen toelating van China tot de Ver enigde Naties. DE VERWACHT AANHOUDEND KOUD Wisselend bewolkt met enkele buien. Krachtige tot matige wind tus sen Zuidwest en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 17 Juli Zon op 4.39 onder 20.52 Maan op 21.25 onder 619 Volle maan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1