VERSCHIL VAN MENING TUSSEN RAAD EN GED. STATEN WALCHEREN Mijn man is mijnwerker KRIJGT NATIONALE RESERVE TWEE WISSELBEKERS VRIJDAG 16 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 RAAD ZIERIKZEE Minister Cals dwong gemeente tegen haar zin onderwijzer te benoemen Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de raad Zierikzee ont stond een discussie over een redactiewijziging van een onlangs door de raad aanvaarde calamiteiten-verordening. Nadat de voorzitter er op had gewezen, dat dit een kwestie van veel „misverstanden en juristerij" was geworden, verklaarde de heer Van den Doel de „speldeprikkcry" tussen Ged. Staten en het Gemeentebestuur buitengewoon onwaardig te vinden. Hij zou er dan ook de voorkeur aan hebben gegeven zonder meer de door Middelburg verlangde redactiewijzigingen over te nemen. Nu komen B. en VV. op instigatie van de raadscommissie voor de strafverordeningen weer met een andere tekst. Dit lijkt naar d e mening van spreker veel op „terug- prikken". De voorzitter en wethouder kir C. J. B. du Croo zetten uiteen, dat de door Ged. Staten gekozen termen het gaat hier om de bevoegdheid Jn geval van nood de bevolking van een bedreigd stadsdeel tijdelijk naar een veiliger wyk te kunnen evacueren de bedoelingen van het gemeentebe stuur aantasten. Het is immers te doen om een zeer tijdelijke maatre gel, bijvoorbeeld voor één of twee hoge tijen. Wanneer men niet in de verorde ning zou gaan spreken van „intrek- nemen" zoals G. S. wensen, sugge reert men een veel langere duur. Daarom dat B. en W. nu voorstellen te spreken van „tijdelijk verblijven". De gemeenteraad heeft voorts een onderwijzer aan de openbare lagere school benoemd moeten benoemen geheel tegen zijn wil, doch op ver langen van de minister. Het ging hier om een onderwijzer, die destijds in Zierikzee op wachtgeld werd ge steld en die naar de unanieme mening Betonningsvaartuig „Terneuzen" overgedragen. Ligplaats te Vlissingen. Donderdagmorgen is aan de Ko ninklijke Marine, vertegenwoordigd door hoofdingenieur G. de Rooy, op de werf van de Haarlemse Scheeps bouw - schip werd op 3 December van het vorig jaar te water gelaten nadat de kiel was gelegd op 17 Maart 1953. De „Terneuzen" die onder toezicht van de Marine werd gebouwd, heeft een waterverplaatsing van 350 tot 400 ton. Het sqhip zal met Vlissin gen als ligplaats in het zesde district van het Loodswezen dienst doen, waar het zal worden gebruikt voor het plaatsen van tonnen in de Schel de en bijj de zeemonden; teneinde in- en uitvarende schepen een veilige vaart te verzekeren. Beiaardconcert. Het programma van het zesde zomer avond-beiaardconcert, te geven op Zaterdag 17 Juli a.s, op het carillon van de raadhuistoren te Veere door de stadsbeiaardier van Vlissingen en Veere, luidt: 1 Improvisatie; 2 Thema met va riaties, G Nees; 3 Vrije variatie over „Merck toch hoe sterck", A. J. de Groot; 4 5 Volksliederen, a) Geuzen lied, b) Waer dat men sich al keerd of wend, c) Slaet op den trommele, d) Wie gaat mee over zee, e) Een scheepje in de haven landt; 5 Gavotte pastora le, G. Clement; 6 Babillage, G. Cle ment; 7 Gavotte, Piet Broerse; 8 3 Geestelijke liederen, a) Neem Heer mijn beide handen, Silcher, b) Nader mijn God tot U; c) Leid vriend'lijk licht, J B. Dykes. Het concert vangt aan om 8 uur des avonds. Belangstelling voor ys-expositie van het schoolhoofd, B. en W. en de raad niet voor een benoeming in aan merking kwam. „Maar hij is wacht gelder en U moet hem dus benoemen" zo heeft minister Cals geredeneerd, toen deze delicate kwestie tijdens zijn bezoek aan Zierikzee onlangs door het gemeentebestuur aan' hem werd voorgelegd. „We kunnen niet anders, we staan met de rug tegen de muur" verklaarde burgemeester Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye thans tegenover de raad. En toen het besluit eenmaal gevallen was met rlgemene stemmen, stelde hij nog eens nadrukkelijk vast: „Accoord dus, maar nolens volens"! Mulo-examens Voor het Donderdag afgenomen exa men slaagden te Bergen op Zoom voor het diploma A: N. B. Witte. C. A. van Eijkeren uit Kruiningen; Q. Pieper uit Waarde; C. J. M. Wisse uit St. Phï- lipsland; A. M- Polderman en G. J. Sonke, Kruiningen; A. L. M. v. Hoe pers, Kruiningen; M. J- de Jager, A. J. v. d. Jagt, C. L. de Koeijer en B. J. Korstanje uit Yerseke. C. de Jager uit Wolphaartsdijk. Herdenkingsdagen Walcheren 1954. Enkele Engelse stemmen. De herdenking van Walcheren's herstel heeft niet alleen op vele Ne derlanders diepe indruk gemaakt, maar ook op de Engelse bezoekers, die de plechtigheden bijwoonden. De hier volgende uittreksels uit brieven van enkele Engelse gasten: 1. De moeder van één der Com mando's, die op Walcheren sneuvel den. schreef; „Het was een onverge telijk verblijf van vier dagen, nim mer zal ik dit of de bevolking en haar moed vergeten. Er hebben zich grote veranderingen voltrokken se dert ik in 1948 op Walcheren ver toefde, maar de mensen zijn in ieder opzicht even vriendelijk en even goed. Ik zag nimmer ergens anders 'n der gelijke vriendelijke gastvrijheid. Ik verzoek U mijn dank over te brengen aan allen die ons bezoek organiseer den en aan alle bewoners van Wal cheren. Mrs. F. BOOTHBY". 2. Een officier der Mariniers: „Ik zou allen willen bedanken, dat zy onze reis zo prachtig hebben ge maakt. Het is iets dat ik nooit zal vergeten en de manier waarop Wal cheren is herbouwd en de glimlachen de moed der bevolking is iets, dat men moet zien om het te kunnen be grijpen. Cpt, HIPWELL". 3. Een officier der Commando's: „Uit naam van de Royal Marines Commando's, die naar Walcheren kwamen, verzoek ik U onze welge meende dank over te brengen aan al le bewoners van Walcheren, die zo veel deden om ons verblijf onverge- te'ijk te maken. De wijze waarop Walcheren i<= herrezen is verbluffend, want toen wij voor het eerst kwamen in 1944 zag het er uit alsof het nim mer herbouwd zou kunnen worden. CAPTAIN ASHWORTH". Guys- Er blijkt een behoorlijke belangstel ling te bestaan voor de Constantin Guys-tentoonstelling te Vlissingen. Tot dusver werd de expositie bezocht de genodigden inbegrepen door ca. 500 belangstellenden. Examens. Voor het te Arnhem gehouden exa men adspirant electrotechnisch op zichter slaagde de heer L. Simpelaar te Vlissingen. Voor het examen Meterijker, afge nomen door het Koninklijk Technicum P.B.N.A. te Arnhem, slaag H. Meulmeester te Veere. Milva-expositie verlengd De jubileumtentoonstelling „De Mil- ieta.voor U!", die thans in de hal i Middelburgs Stadhuis wordt n" ma& zicL in druk bezoek verheug^. Ree(js enkele duizenden ^i e!len<ien hebben de stands vSi«3ï?\.^ï verband met deze gro- gSu fcebben de orga- Üil Snt" besloten, dat de expositie zal zfrf as' overdaK nog Ee°- Prijs voor Franse taal. .„P?vd°01' de.F,rjnse ambassade be schikbaar gestelde prijs voor de beste emdexamen-candidaat bij de B-afde- bng der Middelburgse r:h.B.S. in de Franse taal. bestaande uit een boek, Ef gfw5K!3,„.a°w mei- Nella dé Koning te Middelburg. Officiële publicaties. MIDDELBURG. BEKENDMAKING. B. en W. van Middelburg vestigen de aandacht op de bekendmaking aan het publicatiebord betreffende: beslissing gemeenteraad van 29 Juni 1954. op de aanvrage ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 van het Be stuur van de Ned. Herv. School aan de Zuidsingel. Middelburg, 14 Juli. 1954. Middelburg Bevorderingen Rijks H.B.S. Aan de RHBS te Middelburg wer den van de le naar de 2e klasse be vorderd: Ids Bierma, Kees Clarisse, Arie Damman, Ria Dekker, Tilly Fe lix, Dirk de Graaf. Jacobus ten Haaf, Cornelis van Herwijnen, Roelof Jans, Eduard van Leeuwen, Els Poelman, Abraham Schoe, Gerrit Taal, Gerrie Talamini, Dirk van Westen, allen te Middelburg; Bram Brandenburg, Velp; Kees Klap, Koudekerke; Kltty van Nieuwenhuyzen, Steenbergen; Rolf Soesman, Greet Steur, Peter de Kam, Bastiaan en Maarten Vaandra ger, allen te Domburg. Van de 30 leerlingen werden 7 niet bevorderd. Van de 2e naar de 3e klasse werden bevorderd; Jacques Antheünisse, Jacques Baljeu, Jan Boone, Adriaan Bouwens, Ronald van Boven Jan Dirkse, Leo Hendrikse, Tannie Hoo- gesteger, Johan in 't Hout. Adriaan Vos, Theo Engelbert van Bevervoor de, Rien Kamphuis, Marinus Kunst, Peter Maljers, Willem Munters, Wim Risseeuw, Henk Scherphuis, Ella Ta- zelaar, Tonny van Verre, Jenny Ver- sehuure, Chris Vreeke, Peter van Wuijckhuijse. Leo Zelders, allen te Middelburg; David Bliek en Rinus de Lange, Nieuwland; Johan Boer, Gapinge; Kees v. d. Broecke en Jan Maljers, Arnemuiden; Nora v. d- En- de, Rens Riemens en Jan Roth, St Laurens. Willem Huijssoon en Henk Ton. Serooskerke (W.). Frans Janse, Zoutelande. Atze Jellema, Domburg. Jan Louws, Oostkapelle. Van de 43 leerlingen werden 6 niet bevorderd, terwijl één voorwaardelijk werd be vorderd. Van de 3e naar de 4e klasse werden bevorderd: Jacob Boender, Max van Boven, Dirk de Bruijne, Frans Diele- man, Ab Goedhals, Louis Hukom, Jacques Jacobsen. Ernst Kempees, Adri Kleyn. Wim Kweldam, Jo Leijn- se, David Leys. Jan Louwerse, Chris Portier, Ben Roest. Jan de Rijk, Leen Versluys, Jan de Wilde, Charles de Wolff. Carel Hondius, allen te Mid delburg; Jan Noordhoek, Seroosker ke. Van de 26 leerlingen werden 4 niet bevorderd. Van 4A naar 5 A werden bevorderd: Kees Hondsmerk. Wim de Pagter, Wim Reijnicrsc, Willy Taal, Johanna Bot, allen te Middelburg; Leintje Minderhoud, Aagtekerke: Maria Pou- wer St. Laurens. Alle 7 leerlingen werden bevorderd. Van 4B naar 5B werden bevorderd Robert Augustijn. Simon de Bree, Anthony Dumon Tak, Frans Germing Wim Koers, Piet de Kraker, Gerrit Snip, allen te Middelburg: Piet Ce- vaal en Adri Wieland, St. Laurens. Van de 14 leerlingen werden 5 niet bevorderd. Bevorderingen Chr. H.B.S. Aan de Christelijke H.B.S. voor Walcheren te Middelburg werden be vorderd van de eerste naar de twee de klasse: Henk Barth, Willem van Bennekom, Diclt Bolier, Wim van den Broeke, Cokkie Camper, Kees Corne- lisse, Jan Elshout, Daan den Engel sen. Eddy Flipse, Jopie Franse, Leo Geldof, Marieke Götzen, Els 't Hart, Johannes Hityahubessy, Marianne de Hooge, Jan Janse, Truus Jobse, Kees Jonkheer, Jorrit Jorritsma, Bram Jo- ziasse, Ankie Koeijers, Nol Kraan, Kees Krietemeijer, Jan Lievense, Henk Meister, Riek Murre, Tonnie van Nes, Anneke Noback, Map Non- nekes, Janny de Nood, Antoinet Nij- enhuis, Loek Poerstamper, Frits Prins, Sarie Rothuizen, Piet Rotte, Trudy van Til, Anje van Wouwe. Niet bevorderd 5 leerlingen. Filmvoorstellingen In de bovenzaal van de Sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg werd Donderdagavond door de fa. Corns Henning een drietal filmvoorstellin- en gegeven. Vertoond werden smal- ilms over het bezoek van de Konin- :in aan Walcheren tijdens de herden- :ingsdagen; de rolprenten gaven voorts een goed beeld o.a. van de pa rade, liet miniatuur, de manifestatie en het concours d' élégance, alsmede van de sprookjesoptocht. Deze voor stellingen, waarvan Vrijdagavond en Zaterdagavond nog herhalingen wor den gegeven, mochten zich in behoor lijke belangstelling verheugenj Auto kwam in berm terecht Op de Nieuwlandseweg onder Mid delburg enkele honderden meters van de Zaagmolendijk is gisteravond een auto-ongeval gebeurd, waarvan de toedracht tot dusver niet geheel be kend is. De heer M. uit Middelburg, die met zijn echtgenote per auto on derweg was naar Middelburg, kwam op een gegeven moment aan de lin kerkant van de weg terecht. De wa gen reed een paaltje omver, schampte een boom en schoof toen naar de an dere zijde van de weg, waar het voer tuig in de berm tot stilstand kwam. Daar trof de Middelburgse politie, die eerst geruime tijd na het gebeurde werd gewaarschuwd, de auto aan met de voorwielen op de rijweg. Inmiddels was gebleken, dat me vrouw M. een shock had opgelopen. ZH iq op advies van dokter A. J. de Weerd uit Nieuwland, naar het Gast huis in Middelburg vervoerd. M. liep lichte wonden aan het hoofd op. De auto werd vrij zwaar beschadigd. Het schijnt, dat de bestuurder plot seling heeft moeten remmen, waar door hij een ogenblik de macht over het stuurwiel verloor. Men acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de gladheid van de weg. tengevolge van neerslag, bij dit ongeval een rol heeft gespeeld. Een nader onderzoek is nog aan de gang. Bevorderingen Rijks Middelbare School voor Meisjes Aan de Rijks Middelbare School voor Meisjes werden van de 2e naar de 3e klasse bevorderd: Willy Franse, Louise Lurjendijk, Hanny Rijksen, Ju dith Vatteroth, Els ter Wal, allen te Middelburg. Van de 12 leerlingen werden 6 niet bevorderd, terwyl één voorwaardelijk werd bevorderd. Van de 3e naar de 4e klasse wer den bevorderd: Martha Ballintijn, Ina d'Hondt, Corry Kramer, Lucy van Ooijen, Ella Zee, allen te Middelburg; Thea Corporaal en Anneke Klap, Koudekerke; Rie Karelse, Nieuwland. Alle 8 leerlingen werden bevorderd. Van de 4e naar de 5e klasse werden bevorderd: Loes Best. Liet Dekker, Ineke le Fever, Marijke Goetheer, Vera van Leverink. Sineke Mathijssen Toos Rijksen, allen te Middelburg; Ineke Hxllebrand, St. Laurens. Alle 8 leerlingen werden bevorderd. Oogst van de straat. Op het Middelburgse politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen over de vol gende. in de periode van 7 tot en met 13 Juli. gevonden voorwerpen: een aan tal wanten en handschoenen, portemon- naie's met en zonder inhoud, sleutels, messen, kinderschoenen, vulpennen, sok ken, ballen, shawls, rood kindertasje, taalboek, rijwielpomp, mes en schede, broche, padvtndersriem, paspoort t.n.v. Visser, etui met knopen, wit hand pompje, leren handtasje, br. koffertje, badhanddoek, hemd, br. sokken, acte- tas, heren polshorloge, loten Wilhehnina- fonds, l.-br. herdershond, zonnebril, bl. vulpotlood, dameshoed en motorbril. St. Laurens Jubileum bij de P.ZE.M. De heer P. Hoefkens te St. Laurens hoofdboekhouder-chef van de afde ling stroomverkoop bij de PZEM te Middelburg, vierde Donderdag zijn 25-jarig dienstjubileum. De jubilaris werd 's morgens te zijnen huize op hartelyke wijze toegesproken door de directeur van de PZEM, ir. T. Mi- chielsen, welke hem dank bracht voor de verrichte werkzaamheden, zulks onder aanbieding van de gebruike lijke envelop. Namens de collega's sprak de ad ministrateur, de heer M. de Bruyne, die de heer Hoefkens tevens een ge schenk aanbood. De heer B. de Jonge bracht de gelukwensen over van ae personeelsvereniging, eveneens onder aanbieding van een cadeau. Namens de afdeling stroomverkoop werden berijmde felicitaties uitgesproken en bloemen en een aandenken aangebo den. De heer Hoefkens dankte allen har telijk voor de vriendelijke woorden en de aangeboden geschenken. Ik had een ketel vol witte was met duizenden huisvrouwen, die opgetogen «■Aio zijn over de snelle en fantastische re- gele lekken gekregen, doordat suitaten die zij bereiken met Castelia de kinderen er een geklenrd doekje hadden ingestopt. Mijn man is mijn werker en verkleedt zich tussen andere mannen, zodat hij weigerde gevlekt ondergoed te dragen. Geen enkei zeeppoeder hielp en ten einde raad probeerde ik Castelia Parels. Het succes bleef niet uit. Alle vlekken zijn geheel verdwenen I Zo schrijft ons één van de vele tien- U vliegt nu door de was heen Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castelia Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verruk kelijk schuim. Geen papje vooraf ma ken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel lan- ger mee; hier is iu eindelijk eens een 100% vei lig wasmiddel. En u staat ver steld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castelia Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven; haal nog vandaag Castelia Parels (47 ct per pak) in huis. VOLLEYBAL Zeeuws kampioen emigreert naar Zuid-Afrika Stanislaus Hawrykiewlcz, de Vlis- singse Pool, die enkele malen achter een tafeltenniskampioen van Zeeland werd en herhaalde malen werd geko zen in het Zeeuwse volleybalteam, is plotseling geëmigreerd. Vandaag is hy vertrokken naar Zuid-Afrika, waar hij in de omgeving van Johan- nisburg als metaaldraaier te werk wordt gesteld. Hawrylkiewicz kwam na de bevrijding naar Vlissingen waar hij emplooi vond op De Schelde. Tijdens de oorlog vluchtte hij uit Po len. om na veel omzwervingen in En geland terecht te komen, waar hy al spoedig in het geallieerde leger werd opgenomen. Van zijn ouders, die hjj in Polen achter liet, heeft hit sinds dien niets meer gehoord. Donderdagavond nam de Poolse sportvereniging in Vlissingen. Wilno, afscheid van de Zeeuwse kampioen. Vlissingen Aanrijding. Op de hoek BellamyparkSpui straat te Vlissingen kwamen Woens dagavond om omstreeks half acht een vrachtauto en een motorrijwiel met elkaar in botsing. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar vooral aan de motorfiets ontstond enige schade. Dg vrachtauto kwam uit de richting Spuistraat en de chauffeur wilde het Bellamypark opdraaien. Hij hield daarbij niet de uiterste rechterkant van de straat en het gevolg was, dat een motorrijder, die uit tegenoverge stelde richting kwam. tegen de voor zijde van de auto opreed. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat in het tijdvak 7 Juli tot 14 Juli 1954. de volgende voorwerpen als gevonden zijn aangegeven; enige dames- en herenrijwielen; enige portemonnaies; diverse sleutels; paspoort; oorbel: vulpen; kindersokje; filter re- kenliniaal; zwembroek; wit kinder schoentje; koffertje: padvindersnem; ceintuur van jurk; kindervestje: donker blauw regenmanteltje; damespolshorloges: hark; kinderschoentje; bril in koker; huissleutels; sierhaarspel; schoolétui; 1 p. sandalen; gummibal; handzaag; Zeeuw se broche; alpinomuts: plastic kinder tasje; pop (souvenir); schooltas; zak met glazen knikkers en bruine dubbele rij- wieltassen. Korfbaltournool „Madjoe". De korfbalvereniging „Madjoe" te Vlissingen houdt Zondag 18 Juli a.s. een korfbaltournooi. De deelnemende ploegen zijn; „Die Roya", Brugge. A. K.C., Aardenburg en de Madjoe-ve- teranen. Jaarverslag „Goed Wonen" Tijdens de ramp van 1 Februari 1953 werd geen enkele woning van de wo ningbouwvereniging „Goed Wonen" tc Vlissingen beschadigd. Aldus deelt de secretaris van deze vereniging in zijii jaarverslag over dit jaar mede. Te vens maakt hij melding van een an der belangryk feit en wel dat in de zelfde maand in een woning der ver- iniging aan de Bonedijkestraat een gedenksteen werd onthuld. Sedert .944 was namelijk in Vlissingen de 2000ste nieuwgebouwde woning ge reedgekomen, dit was tevens de 500- ste der vereniging c de 1000ste wel ke door de vereniging in beheer werd overgenomen. De ledenlijst der vereniging geeft een duidelijk beeld van het aantal wo ningen dat nog nodig is, maar er is een gegronde vrees dat de ingediende bouwplannen geen doorgang zullen kunnen vinden wegens het geringe bouwvolume dat werd toegewezen. Het ledental bedroeg op 5 Decem ber 1952 1364 en op 5 December vorig jaar 1423: een stijging dus van 59. Ondanks dat het cijfer van het aan tal genomen baden in de badinrichting gunstig is te noemen, zijn de exploi tatiekosten dermate gestegen, dat het bestuur zich tot het gemeentebestuur heeft moeten wenden om een subsidie te verkrijgen. Er werden in het af gelopen jaar (11 maanden) 52.132 ba den genomen tegen 48.716 in 1952. Koudekerke Raadsagenda. De raad der gemeente Koudekerke komt Maandag a.s. des namiddags om half vijf in openbare vergadering bij een. Van de heer P. Flipse is bericht ontvangen dat hg zhn benoeming tot bestuurslid der stichting Vebenabos aanneemt. B. en W. adviseren de raad om de periodiek aftredende le den van de commissie woonruimte- wet 1947 opnieuw te benoemen. Voor de betrekking van concierge van het gemeenteiyk verenig)ngsge- bouw hebben zich 5 sollicitanten aan gemeld. Op de aanbeveling staan A. H. Hartholt en D. Houterman-van de Voorde. Een ontwerp-verordening betref fende de organisatie en het beheer der gemeentelijke brandweer zal aan de leden van de raad worden voorge legd. De bestaande verordening wordt hierdoor niet ingrijpend gewijzigd. Voorts is er een voorstel tot vast stelling van de vergoeding aan het openbaar lager onderwijs en tot het verlenen van medewerking aan de school op Geref. grondslag voor de aankoop van enkele schoolbenodigd- heden. B. en W. stellen de raad voor we derom voor een jaar de rente en af lossing te garanderen van een kas geldlening van 50.000 door de stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Wal cheren. Voorgesteld wordt om aan de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid in de provincie Zeeland tot wederop zegging een jaarlijkse subsidie te ver lenen van 3 cent per inwoner. Tot slot is er een voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1954. B. EN S. OP WALCHEREN BIJEEN Discussie over tal van onderwerpen De Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren hield Donderdagmiddag haar maan delijkse vergadering in het nieuwe gemeentehuis van Westkapelle, waar het gezelschap door het voltallige college van B. en W. van Westkapel le werd ontvangen. Tijdens deze ver gadering kwam een voorstel aan de orde om geiden beschikbaar te stel len voor het aanschaffen van twee wisselbekers voor de schietwedstrij den van de Zeeuwse Nationale Re serve die in September a.s. zullen worden gehouden. Besloten werd een schryven te doen uitgaan naar de zusterverenigingen in de andere de len van de provincie om medewerking te verzoeken om gezamenlijk deze gelden bijeen te brengen. Wanneer de ze suggestie van de Walcherse ver eniging ingang vindt, zullen de Zeeuwse vereniging van burge meesters cn secretarissen gezamen lijk twee wisselbekers aan „Steun Wettig Gezag" kunn&n aanbieden. Breedvoerig werd voorts gesproken over het verzoek van de Stichting Geestelijke Volksgezondheid om met ingang van 1 Januari jl. een subsidie van 3 cent per inwoner te verlenen. Dit voorstel werd ter vergadering na der toegelicht door de voorzitter van deze stichting, burgemeester A. H. S. Stemerding van Souburg. Alge meen was men van mening, dat hel aanbeveling verdient, de gemeente raden ter zake gunstig te adviseren. Vak gedachten werd gewisseld naar aanleiding van een verslag van een lezing, welke het districtshoofd van de-Arbeidsinspectie onlangs over de Hinderwet heeft gehouden. De wense lijkheid werd besproken 01.1 alle aan vragen inzake de Hinderwet ter ad vies aan de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht voor te leg gen. De vergadering bleek van me ning dat deze suggestie opvolging verdient. In verband met de te verwachten totstandkoming van eer nieuwe brandweer-wet moeten thans alle ge meenten een nieuwe brandweerver ordening invoeren. De afdeling Zee land van de Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft deze veror dening een algemene richtlijn opge steld. welke op deze vergadering werd besproken. Geadviseerd wera, deze richtlijn aan te houden. Voorts werd gediscussieerd over in de toe komst in te voeren straatbelasting, mede in verband met het totstandge komen Wegschap Walcheren. Dit ge compliceerde vraagstuk zal in de vol gende vergadering van de vereniging nog aan een nadere bespreking wor den onderworpen. Na afloop van de vergadering maak te men een rondgang door het YVest- kappelse gemeentehuis. Tevoren sprak de voorzitter van de vereni ging burgemeester J. L. Dregmans, een woord van dank gesproken aan het adres van het gemeentebestuur van Westkapelle voor de prettige ontvangst. Tenslotte bezichtigde het gezelschap het nieuwe verenigingsge bouw en de Ned. Herv. Kerk van Westkapelle. VOLLEYBAL Volleybaltournooi. Een volleybalteam van de afde'ing Walcheren nam deel aan het te Til burg gehouden stedentournooi. Zowel bjj de dames als by de heren zege vierde Eindhoven. Het walcherse team, bestaande uit Hawrylkiewicz, Szoszkiewicz, Winter, Verhev, De Roos, De Graaf, Kristeleyn, Wölthers en Van Loenen eindigde 'weliswaar op de laatste plaats met slechts één gewonnen game, maar heeft toch een behoorlijk figuur geslagen. Voor al de wedstrijd tegen Eindhoven stond op hoog peil en ging lange tijd gelijk op. Tegen de aanvalskracht van Eindho ven was het Zeeuwse team echter tenslotte niet opgewassen. ATHLETIEK Marathon-meisj'es in Rotterdam Tijdens athletiekwedstrijden te Rot terdam behaalde Bea v. d. Weijde (Marathon, Vlissingen) bij de dames D de eerste prijs op het nummer hoog springen met een sprong van 1 m 43 cm- Bea v. d. Weijde, die anders altijd uitkomt bij de meisjes A promeerde door deze fraaie prestatie naar de klas se dames A. Bij het vèrspringen werd zij vierde met een sprong van 4-525 m. Nel Labruyère, eveneens Marathon, sprong 4.44 m en behaalde daardoor een vierde prijs. Op het nummer hoogspringen werd zij derdé met een sprong van 1.37 m. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 15 Juli Zwarte bessen: 147,40 tot 148,20 per 100 kg. Aanvoer: 25 ton. VISMIJN VEERE. 15 Juli: Export garnalen 1345 kg 181— 230. Schar 6 kg 53—54. Bot 75 kg 19—52. Middel tong 34 kg 107—224. Rog 45 kg 31—44. Griet 2 kg 145 Visiever 20 kg 247. Alles in ets per kg. HOOG EN LAAG WATER 17 Juli U.+NAP. U.+N.AT. U.—N.A.P. U.—NAR Vlissingen 2.47 2.04 15.02 2.00 9.08 1.84 21 41 2 14 Terneuzen 3.13 2.23 15.30 2.19 9.26 2.04 2159 Hansweert 3.54 2.31 16.10 2 25 10.07 2.20 22 40 Zierikzee 4.20 1.56 16.37 1.46 9.38 1.49 2210 Wemeldinge 4.31 1.84 16.52 1.73 10.05 1.68 22.32 2.34 2.50 1.77 1.99 Waar zijn onze schepen Aalsdijk pass. 15 Vlissingen naar Ant werpen. Abbekerk 16 van Aden te Cochin verw. Alamak 12 van Colombia naar Cittagong. Alchiba 15 te Santos. Alkaid 11 N.O. Kaap Finlsterre. Alnati 14 van Montevideo naar Buenos Aires. Alphard naar Porto Alegre. Aludra 15 te Bahia. Amerskerk 15 te Port Kembla. Annenkerk 12 van Aden naar Rotterdam. Appingedam 13 te Antwerpen. Arnedijk 14 te Antwerpen. Axeldijk 15 te Curacao. Algenib 14 van Santos naar Rio Grande. Bacchus naar Amsterdam. Blitar 14 te Nacala. Bllldendijk 9 van Rotterdam naar New York. Bolssevain 8 te Santos. Britsum 1 te Vasilliko Bay. Barcndrecht 13 van New York naar Curacao. Baud 13 te Ambon. Caltex Utrecht pass. 14 Gibraltar naar Sidon Celebes 12 Z. Kreta. Cottica 14 1080 mijl N.O. Barbados. Da Capo 14 te Vlaardingen. Delft 13 930 mijl W.Z.W Fayal naar Am sterdam. Dongedijk pass 14 Azoren naar Curacao. Drente 4 te Khorramshar Esso Amsterdam pass. 14 Algiers naar Sidon Etrema 11 van Fanara naar Berre. GrooteKerk 13 van Amsterdam naar Rotterdam. Hersilia 14 te Curacao. Hydra 14 te Paramaribo. Indrapoera 14 390 mijl O.Z.O Guarda Fui naar Colombo. Japara K.P.M. 29 Juni te Makassar. Johan van Oldenbarnevelt 14 510 mijl Z.O. Kaap Race naar Southampton. Jongkind 8 van Lagos naar LiverpooL Kieldrecht pass. 14 Mlnikól naar Djibutl. Laertes 14 te Huil Larenberg 12 te Khorramshahr. Laurenskerk 14 van Genua nr Port Said. Lawak 12 te Seattle. Lekhaven pass. 14 Fernando Noronga naar Santos. Leopoldskerk 14 te Muscat. Leuvekerk 16 te Karachi. Loosdrecht 12 van Madras naar Calcutta. Lutterkerk 24 Juni te Bashra. Mapia 11 te Singapore. Manoeran 13 .100 mijl N.O. Massowah naar Djakarta. Metula 7 van Naura naar Miri. Merwede 13 300 mijl W. Azoren naar Houston. Molenkerk 13 te Keelung. Muiderkerk 15 te Beirah. Malea geen opgave. Macoma 11 te Falmouth. Noordam 12 te New York. Papendrecht 13 300 mijl NJ7.0. St Maar ten naar Aruba. Perna 11 2310 mijl O Tahiti naar New Zealand. Polyphemus 13 van Belawan nr Colombo. Prins Willem van Oranje 12 325 mijl O. Belle Isle naar Chlcago. Prins Willem V 13 15 mijl Z.W. Belle Isle naar Chicago- Rijnkerk 14 te Durban. Sinabang 10 te Brisbane. Sloterdijk 13 pass. Nantucket V.S. naar Rotterdam. Soestdflk 14 te Priok. Stad Maastricht 14 te Livorno. Stad Schiedam vertr. 16 van Narvik naar Amsterdam. Straat Malakka 11 van Yokohama naar Tsukumi. Stad Alkmaar geen ongave. Salawab 14 te Port Said. Tibia 16 te Sidney verwacht. Tjibodas 13 te Djakarta. Tsisadane 13 van Mauritius naar Buenos Aires. TJimenteng 11 800 mij] W Padang naar Rio de Janeiro. Tjipanas 12 210 mijl W. Port de Galle naar Yokohama. Utrecht 10 te Dammam. Willemstad 13 van Madeira naar Trinidad. Violette Erica 8 van Chivita Veccbia naar Fleetwood. Woensdrecht 14 van Bahrein naar Balik- papan Wonosarl 8 te Vancouver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 15