Wat betekent vrij kapitaalverkeer met België en Luxemburg C Insecten in indrukken plastic, bizarre in de regen... r J AMERIKA'S OUD-STRIJDERS WERDEN NIET VERGETEN NIEUWE NEUZEN KOSTEN 500.- 3 VRIJDAG 16 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GELIJKWAARDIGE PARTNERS Nederlandse beurs wacht rustig af (Door onze economische medewerker). De vorige week werd in België bekend gemaakt, dat op 16 Jnli, dus tegen het einde van deze week, het kapitaalverkeer tussen België, Luxemburg en Nederland vr(j zal komen. Onze lezers hebben verder kunnen lezen in de taal der autoriteiten welke kapitaalsoorten nu vrij verhandeld resp. over de grenzen kunnen worden gebracht. Gemeenlijk zyn die communiqué niet overduidelijk en ook in het onder havige geval zal de lezer zich afgevraagd hebben wat dit voor hem nu zou betekenen. Wij zijn daarom op onderzoek uitgegaan en toen bleek alras, dat ook de banken nog niet precies wisten waar zij aan toe waren. In elk geval hadden zij op het einde van de vorige week nog geen nauwkeurige voor schriften van De'Nederlandsche Bank ontvangen. De publicatie in België en de voorbereidingen hier in Nederland waren kennelijk niet op elkaar afge stemd. Maar terzake. Het kapitaalverkeer komt vry. Dit was al het geval met het goederen en dienstverkeer. Een koopman of fabrikant, die goederen uit België wilde invoeren, kon dit practisch vrü doen en bygevolg kon hij ook de benodigde francs krygen. Maar als hy kapitaal in de vorm van effecten of landerijen in België wilde kopen, kon dat niet. voor het resultaat van de onderhan delingen niet zó gauw vlam vat als de autoriteiten. V ervüachtingen Men verwacht op de beurs ook, dat er van Belgische en Luxemburgse zij de alleen belangstelling zal zijn voor de Nederlandse internationale fond sen zoals Koninklijke, Unilever, Phi lips, Aku. Voorts is het mogelijk, dat er in Nederland enkele Belgische obligatie-leningen worden geplaatst zoals thans de 3% lening, waar van 35 millioen voor de kapitaals belegger over blijft. Emissies van aandelen van particuliere onderne mingen in België en Luxemburg zul len echter vermoedelijk geen al te grote kans bij ons maken, omdat het rendement in België (door de hogere koersen) lager ligt dan by ons. zy zijn dus niet attractief genoeg. Ook al is de beurs dus nogal scep tisch gestemd over de invloed van het vrije kapitaalverkeer, de maatregel op zichzelf is een belangrgk symp toom van vooruitgang in de richting van integratie. Hij zou er wellicht Met ingang van Vrydag wordt dat anders. Dan kan elke Nederlander aan een bank of commissionnair op dracht geven op de Brusselse beurs een aandeel of een obligatie te kopen, voor zover die in francs luiden. Een daar in of genoteerde lening kan dus niet gekocht worden. Om deze koop te kunnen doen, moet die Nederlander dus over francs be schikken; hij kan die op zijn speciale rekening hebben wegens uitvoer van door J. B. KELHOLT goederen naar België en dan mag hg daar thans over beschikken. En an ders kan hg die francs b(j de bank ko pen. Zouden er dus veel Nederlanders Belgische francs gaan kopen, dan zou de Nederlandse voorraad hierdoor aangetast worden. Hier staat tegen over, dat ook Belgen stukken op de Amsterdamse beurs kunnen kopen, waaruit weer een aanbod van francs voortvloeit. In bankkringen neemt men aan, dat er eveneens francs beschikbaar wor den gesteld voor aankoop van gron den in België, hetgeen voor de grens bewoners van belang is. Ander voorbeeld Nu nog een derde voorbeeld. Een Nederlander wil zyn guldens gaarne omzetten in francs. Dan kan hg francs kopen, die hij zelf naar België kan brengen of die hij via een bank in Nederland bij een Belgische bank kan storten. De Nederlander blijft dan natuurlijk wel alle risico's lopen, als er iets met de franc zou gebeuren of als de thans bekend gemaakte be palingen zouden worden ingetrokken. Doch dit is een andere kwestie. Het gevolg van alle transacties zal zijn, dat vraag en aanbod van Belgi sche en Luxemburgse francs en van Nederlandse guldens groter zal wor den. De koers zal dus fluctueren met die vraag en dat aanbod, maar hij zal binnen de door De Nederl. Bank ge stelde limiet moeten blijven. Deze gehele ontwikkeling is de lo gische consequentie van 10 jaar Be- neluxpolitiek en een noodzakelgke voorwaarde voor een volslagen Eco nomische Unie. Overigens en dit tussen haakjes wordt nu veel op hef gemaakt over een vrgheid, die vóór 1940 normaal was. Ook in de economie is alles betrekkeiyk. De vraag rgst ook of de Amster damse beurs een tgd van grote leven digheid tegemoet gaat, nu Belgen en Luxemburgers hier kunnen kopen. Typerend was de uitlating van een beursman, toen wg zijn oordeel vroe gen: „Wg weten er niets van, wg zul len rustig moeten afwachten". Een typisch staaltje van Nederlandse nuchterheid dus, van een beurs die doch dat is geenszins zeker ook toe kunnen leiden, dat de rente in Neder land zich wat zal optrekken en het Belgische peil gaat naderen. Maar wat ten slotte nog het be langrijkste is, deze vrijheid bewgst dat Nederland's economie op één ni veau met dat van de Beneluxpartners staat. Een dergelijke vrgheid toch zou onmogelgk zyn tussen ongeiykwaar- dige partyen. Amerikaanse soldaten vrij. Tsjecho-SlowakUe heeft er Donder dag in toegestemd, zeven Amerikaan se soldaten, die sinds 4 Juli gevangen zaten, in vryheid te stellen, aldus het Amerikaanse hoofdkwartier in Europa. Zij zijn om twaalf uur te Waidhaus aan de West-DuitsTsjechische grens overgeoragen. De Amerikaanse soldaten werden in de buurt van d egrens door een pa trouille gevangen genomen. De Tsje chische regering zei in een nota. dat de soldaten 450 meter waren doorge drongen in Tsjecho-Slowaaks gebied om te spionneren. Brielse gifmengster ontslagen van rechtsvervolging. De 40-jarige mevrouw M. J. R. uit Brielle is door de Rotterdamse recht bank ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank bepaalde voorts dat zij zal worden opgenomen in een psy chiatrische inrichting waarna zy ter beschikking wordt gesteld van de re gering. Ongeveer drie en een half jaar ge leden had zij haar man met rattengif van het leven beroofd. De officier van justitie had een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek geëist en daarna ter beschikkingstelling van de rege ring om in een inrichting te worden verpleegd. Uit Zuid-Afrika kwam een brief... Het archief van de P.T.T. is ver rijkt met een merkwaardige envelop pe. die een oorzaak van veel hoofd brekens van de Arnhemse post-amb- tenaren Is geweest. Een 23-Jarige M.T.S.-er uit Port Elisabeth in Zuld-Afrika had het vo rige jaar een bezoek gebracht aan de familie Mulder in Arnhem Terugge komen in Zuid-Afrika wilde hU de familie waarvan hij een neef was. een brief doen toekomen. HU was de juiste naam van zijn familie echter vergeten en dus stond op de enveloppe te le zen: ..To mr Mulhem. Mullard???". Nog erger was het met de adresse ring. aangezien de neef uit Zuid- Afrika zich de straatnaam in het ge heel niet meer kon herinneren. Het enige, dat hem van zijn bezoek aan Arnhem was bijgebleven was de rit met buslijn twee. „het Schutsplain en small houses" Dies had hij hiervan een tekening op de enveloppe ge maakt. Zijn vertrouwen in de PTT.- mensen van Arnhem was blijkbaar groot, want bij voorbaat dankte hij in enkele zinnen op de enveloppe de Nederlandse „postmense" wanneer zij in zouden slagen de brief te be zorgen. De Arnhemse „postmense" achtten zich derhalve aan hun eer verplicht deze puzzle te ontcijferen en na en kele dagen reeds smaakten zij het ge noegen de brief aan het juiste adres te bezorgen. Voor alle zekerheid ver zocht de P.TT. de geadresseerde te vens diens juiste adres aan de Zuid- Afrikaanse neef op te geven ^VVVVVvVVVVVVVVVVVVVVVA Electrische stoel voor kerkgangers..,. De diensten van de Gerefor meerde Kerk van Haarlem-Zuid worden gehouden in de aula van het Christeiyk Lyceum. De kerkgangers, die deze diensten bgwonen, moeten drie trappen bestygen om in de aula te ko men. Dit is voor verscheidene ouden van dagen een bezwaar. De kerkeraad heeft derhalve een soort electrische stoel in Denemarken aangekocht, die op wielen is geplaatst en op ei gen kracht de trappen op en af „rydt". Hierdoor kunnen vgf- tig kerkgangers per dienst van de hoofdingang van het Lyceum naar de aula worden gebracht. Winst A.K.U. verdubbeld Reeds thans maakt de Algemeene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem haar resultaten over het eerste halfjaar van 1954 bekend. De netto winst in deze periode is becyferd op 26.8 millioen tegen f 13.1 millioen in het eerste halfjaar van 1953. Per „American depositary receipt" van ƒ50 (omgerekend tegen 3.80) bedraagt de netto winst 3.31 dollar in het eerste halfjaar 1954 tegen dol lar 1.70 het vorige jaar en dollar 0.93 in hot tweede kwartaal 1954 tegen dollar 0.80 in het tweede kwartaal 1953. Voorts zyn in het eerste half jaar 1954 nominaal 5.910.000 obli- fties geconverteerd en nominaal 500.000 aandelen door het Neder landse Beheersinstituut geleverd en ingetrokken. Het gewone aandelenka pitaal is daardoor gestegen tot S 104.655.500 101.545.500), HET GING OM 7,8 MILLIOEN MENSEN Meer dan 2 millioen wierpen zich op de studie! (Van een bgzondere medewerker) Washington. Er is nauwelijks een wet te noemen die aanvankelijk zo weinig aandacht heeft getrokken en toch zoveel invloed heeft uitgeoefend op do Amerikaanse samenleving als de wet, die eind Juni tien jaar van kracht was. Do oorspronkelijke titel van de wet, „wet inzake de aanpassing van de militairen aan het burgerleven" is al lang in het vergeetboek geraakt: in het dagelyks gebruik is daarvoor de meer populaire titel „Rechten en voorrechten van de G.I.", (GI Bill of Rights) in de plaats gekomen. Dezo naam is een bijzonder passende combinatie van de woorden „GI" (in de Tweede Wereldoorlog werd hiermee ieder aangeduid die de Ameri kaanse uniform droeg) en „Bill of Rights", de verzamelnaam die de Ame rikanen hebben gegeven aan de eerste tien amendementen van de Ameri kaanse Grondwet, waarin de fundamentele rechten en vrijheden van de burger zyn vastgelegd. In genoemde wet ls een volkomen nieuw staatsbeleid neergelegd ten be hoeve van hen die in de oorlog hebben f ediend, niet alleen voor de vermink en, maar voor alle oud-strijders die by hun terugkeer in de burgermaat schappij geholpen moesten worden om de kostbare in de oorlog verloren jaren ln te halen. Dit nieuwe beleid had een veel gro tere invloed op het dagelijks leven dan iemand tien jaar geleden kon vooi-zien. Enorm profijt Volgens een van de belangrgkste bepalingen in de wet konden oud- stryders hun opvoeding op staatskos ten voltooien en hiervan hebben ruim 7.8 millioen mannen en vrouwen de helft van hen die in de Tweede Wereldoorlog gediend hebben ge bruik gemaakt. Ongeveer 2.2 millioen lieten zich inschrijven op „colleges" en universi teiten en gingen studeren voor inge nieur. accountant, dokter, verpleeg ster, geleerde, advocaat, geestelijke, schrijver en journalist en dit is slechts een greep uit de beroepen, waarvoor de oud-strijders zich een jarenlange studie getroostten. Ongeveer 3.5 millioen bezochten scholen in aansluiting op het L.O. en ongeveer 2.1 millioen kregen een vak opleiding of bekwaamden zich voor de landbouw. By gevolg hebben de oud-stryders nu 12 tot 14 schoolja ren achter de rug, in vergelgking met een normale schooltgd van gemiddeld 10 voor niet oud-strijders. Hij heeft ook een inkomen dat gemiddeld 20 procent hoger is. Wat hg aan hogere inkomstenbelasting betaalt (ten op zichte van degenen die niet ge diend hebben met lagere gemiddelde inkomens) zal in 15 jaar de totale kosten van de „GI Bill of Rights" ongeveer 15.000 millioen goed maken. Tot deze kosten moeten ook gere kend worden de garantie die de rege ring verleent op leningen die door de oua-strijders gesloten worden om een zaak op te richten of een huis of een boerdery te kopen. Van deze moge- gebruik gemaakt om een boerdery in fiikheid hebben 66.000 oud-stryders eigendom te krijgen en 213.000 om een eigen zaak op te richten. Deze cyfers zinken in het niet bg het aan tal oud-strijders die dank zy de re geringsgarantie een huis konden ko pen: niet minder dan 3.6 millioen van hen leenden in totaal 23.500 millioen om zich een eigen woning aan te schaffen; nog niet één procent van hen is in gebreke gebleven het ge leende geld terug te betalen. Daaraan is het ook in belangrijke mate te danken dat dit jaar zo grote bedrgvigheid in de bouwvakken heerst: de helft van de in aanbouw zgnde huizen en in sommige de- De mensen, die laiifjs de kronkelende bochtige Lombard Street in San Francisco wonen moeten één man dankbaar zijn voor de bloemenpracht die hun woningen gevangen houdt. De bermen van Lombard Street zijn dicht begroeid met enornie horten sia's, die een mijnheer, Peter Bercut, tien jaar geleden met grote zorg begon te planten. Avontuurlijke reis van vlot nam ontijdig einde. De reis van het vlot „Lehi", waar op vijf mannen door middel van de oceaanstromingen van Amerika's Westkust naar Hawaii hoopten te komen, heeft een ontijdig einde ge vonden. Wilde het vlot. eerst al niet van de kust loskomen en moest het een eind in volle zee worden ge sleept, Woensdag werd van het vaar tuig een S.O.S.-melding opgevangen, waarin werd gemeld, dat het vaar tuig water maakte in zware zee. De Amerikaanse kustwacht zond een kotter en twee vliegtuigen uit om de mannen te redden, die onge veer 250 km ten Zuiden van San Francisco. 45 km uit de kust, rond dobberden. Na 8 uur zoeken werd het vlot tenslotte gevonden door een vracht schip van de United Fruit Company. De opvarenden werden alle vyL ge red. Zoals bekend, had de bemapning geen water en voedsel meegenomen, aaar zij wUde leven van wat de zee opbrengt. len van het land alle zhn bestemd voor oud-strgders. De GI Bill is dus volkomen onverwacht een be- langrgke stimulans geworden voor de ~rote activiteit op economisch ge iled. Ondanks deze verheugende invloed in materiële zin moet op deze tiende verjaardag van de wet in de eerste plaats het menselyk aspect naar vo ren worden gebracht. De wet heeft inderdaad de terugkeer van de sol daat naar huis, naar zyn gezin en het burgerleven zeer vergemakkelgkt en dat is volkomen in overeenstem ming met de oorspronkelyke opzet. Ofschoon de wet in oorlogstijd tot stand is gekomen, was en blgft zg het product van een in wezen grote voorkeur voor het burgerleven en is zij een moderne vertolking van het recht op „leven, vrgheid en het stre ven naar geluk". Schoonheidschirurg heeft druk werk (Van een bgzondere correspondent). Een blonde chirurg, die Engels met een Duits accent spreekt, is door het noodlot van onze tyd uit Duitsland naar Engeland verdreven. Zijn magische ha li ilcit hebben hem zo beroemd gemaakt, dat niemsen uit alle delen der wereld bij hem komen. Over deze beroemde figuur, de plastische Konrad Hellmann, schrijft de Londense redactrice van het Hamburger Abendhlntt: Ik zag de handen, waarvan de patiënten beweren, dat zij kunnen tove ren, voor de eerste keer in een Tirools restaurant in het Westend van Lon den, toen zg „Leberknöddel" sneden, terwijl een citherspeler het Harry Li me thema uit „De derde man" speelde. De man, die bij het zien van lever balletjes zwak wordt, is dokter Konrad Hellmann, 47 jaar oud, geboren in Mühldorf am Inn in Oberbeieren. Hij is plastisch chirurg. In 1934 kwam hg zonder geld naar Engeland. Nu heeft hy zijn praktyk in een van de def tigste wijken van Londen. mensen door uiterlyke fouten hun zelfbewustzijn verliezen. Jongens byv. krygen vaak een sterk minderwaar digheidscomplex als hun vrienden zich voortdurend vrolijk maken over hun grote óren. Veel patiënten worden my door psychiaters doorgestuurd en dan help ik even", verklaarde dr. Hell mann. Hg werkt dan de rimpels onder de ogen en op het voorhoofd van grote industriëlen weg, verwijdert onder kinnen en geeft slappe gezichten een nieuwe jeugd. Vrouwen, zo vertelt dr. Hellmann, kómen dikwijls zonder medeweten van hun echtgenoten. Zg gaan dan of ficieel met vacantie, waarvan zy ver jongd terugkomen. „Die kuur heeft je goed gedaan, je ziet er prachtig uit zegt dan de man na de terugkeer van zgn vrouw. Een nieuwe mooie neus is naar ver houding goedkoop. Zij kost ongeveer 450 S. 550 gulden. En men kan haar ook dat is een teken des tyds op afbetaling *open. De plastische chirurgie is niet nieuw. Maar is nu grote mode geworden; tenminste in Engeland, waar zich ongeveer 18000 vrouwen per jaar door een plastische chirurg laten behandelen. Zg zijn zelfs zover, dat zg er open- lgk over spreken; iets wat tot voor kort nog met werd gedaan. Zg spre ken over de operatie als over een per manent en zijn overtuigd, dat binnen twintig jaar de plastische chirurgie een even onmisbaar bestanddeel van het leven der vrouw is als op het ogen blik de lippenstift. De mensen, die zich door dr. Hell mann laten opereren, zyn meestal li- chamelyk gezond, maar geestelgk ge deprimeerd, of dat nu komt door de last def jaren, of door een te grote neus of misvormde oren. Met zyn ma. gische handen geeft hg per jaar onge veer 500 nieuwe neuzen, verjongd on geveer 100 oude gezichten, zet 200 oren recht en laat 100 paar ogen gro ter en mooier schijnen dan ooit tevo ren. Dr. Hellmann laat daar, waar de natuur zuinig is geweest Mariene Die- tu^ch-benep ontstaan. Filmsterren Ongeveer 60 procent van zgn pa tiënten zijn mannen... In 1933 ging dr. Hellmann naar Ba zel en vandaar naar Engeland. Hier moest hij weer helemaal opnieuw be ginnen. Hij werd assistent van een cosmetische chirurg. Enige tijd later kreeg hij een uitnodiging uit Amerika en in 1937. ging hg voor een jaar naar Hollywood. Veel van de gezichten,' die wg nog heden op het witte doek be wonderen. zyn niet het werk van de natuur alleen. Dr. Hellmann hielp in tal van gevallen met zoveel succes, dat sedertdien de stroom van film sterren uit Hollywood, die nieuwe schoonheid zoeken :n Londen, niet af laat. Er komen zakenlieden uit alle landen, uit India, Afrika, Australië, Duitsland, Frankryk, om uit zijn ma gische handen nieuw zelfbewustzyn te ontvangen. „Deze operaties zyn lang niet al tijd op ijdelheid terug te voeren. Ze worden dikwgls ondergaan, omdat de AMSTERDAMS PODIUM Merkwaardige wezens in transparant nylon op de Dam Het was avond toen wy de Dam overstaken, komend van het Damrak, met het voornemen de Kalverstraat in te gaan. Toen we het grote portiek van Peek Kloppenburg passeerden, meenden we de ontdekking van ons leven te doen. Die ontdekking was verbijsterend, onthullend, en op een onbeschrijflijke manier angstaanjagend. Het was een dier ontdekkingen, waarvan journa listen en romanciers plegen te zeggen dat 's-mensen nekharen recht over eind gaan staan; dat het hart voor een korte wijle met kloppen ophoudt; dat het bloed in de aderen stolt. De ontdekking vond overigens plaats op ons meest nuchtere, prozaïsche ogenblik. We waren klaar wakker en leden niet aan welke dagdroom ook. We waren, werkelijk, volkomen onszelf. Er waren nagenoeg geen mensen op de Dam; niet alleen omdat het avond was, maar ook omdat 't regende, 't Was een van die kille, verregen de, ellendige avonden, waaraan het vaderlands vacantie-seizoen zo rijk pleegt te zijn. Zo'n avond, waarop men dat vaderland niet hartstochtelijk lief heeft. Een avond, waarop een mens zich afvraagt, waarom het rede loze lot hem doemde in zo'n land en zo'n stad te moeten verpieteren. In deze stemming dus passeerden wij die portiek van P. K. En op dat moment wisten we geconfron teerd te worden met een der wonde ren van het heelal. Voor ons, opge steld in dat portiek, bevonden zich wezens, waarby men het woord uit Hamlet zou kunnen gebruiken „dat er heel wat tussen hemel en aarde is, waarvan een man zelfs nog nooit gedroomd heeft". Althans iets van gelyke strekking. In die vestibule hadden zich we zens, verschyningen opgesteld, die beslist niet van deze, onze, wereld afkomstig waren. Er waren er vijf, en elk ervan bezat een eigen afme ting. De eerste indruk wekti neringen by ons op aan dat onver- Setelijke boek van Wells „De Stryd er Werelden". In de Engelse editie van dat meesterwerk der menselijke fantasie staan plaatjes van de Mars bewoners die men, nen eenmaal ge zien hebbende, nooit meer vergeet Het zyn stuk voor stuk getekende obsessies, uitermate geschikt om ont vankelijke gemoederen nare, slape loze nachten bezorgen. Iets, nee véél. van die plaatjes was aanwezig in die portiek. EERSTE BEWONERS. schrift, dat afbeeldingen heeft ge bracht van de eerste bewoners on zer eigen aarde, die zich naar de door ANTHONY VAN KAMPEN maan begeven zouden hebben. Ver schijningen van met menselyk leven gevulde asbest-pakken, vormloos gro tesk, sinister, schuivende, rollende ro botten, die nauwelijks meer iets men selyk hadden. In dat portiek bevonden zich op dat ogenblik afgezanten van een pla neet, subsidiair van een onbekende wereld ergens in de kosmos. In ieder geval waren het wezens, die niets van doen hadden met het verregende modderige Amsterdam. Vijf onmense lijke verschijningen, die zich daar li chaamloos, astraal verborgen en op het punt moesten staan zich op het onschuldig, niets-vermocdend Am sterdam te werpen. Ze waren omge ven door iets dat aan nylon deed den ken. Wg stonden daar alleen, en wisten hoe precair, hoe penibel dat moment was. Met lood in de schoenen gaapten wij naar dat afgryselgk astrale beeld, dat zich manifesteerde zo maar op een doordeweekse avond in het ver regend Amsterdam. Twee der astralen bezaten een re- deiyk, haast menselyk formaat. Drie anderen waren aanzienlijk kleiner; gezameniyk vormden ze een monster- Ie herin" «fn^rifk^i denken aan Hjke. demonische groep. Het wassen .te herin- een artikel in een buitenlands tijd- 1 afzichtelyke halludinaüe. Kortom, de tot vorm en gestalte gekomen nacht merrie. Opnieuw wierpen wg vol afschuw een blik over de verschrikking: ter plaatse waar men normaliter de voeten zou verwachten, be vonden zich dichtgebonden stompjes. Daar waar men hoof den verondestelde aanschouwde men zonderling verwrongen transparante bollen, in spitse punten uitlopend. Hoe langer men keek, des te meer deed Het tafereel denken aan een experi mentele schildering van de onder wereld en derzelver bewoners. Toen gebeurden er twee dingen te gelijk. Een hand, een menselijke hand, wrong zich naar buiten, dwars door vele vliezen nylon heen. Die hand torste iets. Geen wapen. Geen tube gas. Geen atomisch instrument. Al leen een klein rood boekje. Wg lazen de woorden erop: „Map of Amster dam". de kaart van Amsterdam. Tegelijkertijd was daar een stem, n ook die stem was menselyk. Die stem zei, in het mooist nasale Ameri kaans dat we ooit hoorden: „Ja, het regent nog steeds Alice... wat een rot land!" Toen wisten we dat we niet de ont dekking van ons leven gedaan had den. Het waren geen Mars-bewoners, geen leden van 'n Vliegende Schotel- bemanning. Ze kwamen niet vanuit de kosmos. Het waren gewone Ame rikanen, die Nederland deden én Amsterdam. En die alleen maar voor de regen scholen in het portiek van Het was, denken wjj, de familie Pike, of Wilson, of Brown, uit Den ver, Ohio of Pittsburg, die wachtte tot het ophield met dat regenen. Ze moeten, toen ze maanden geleden ge volg gaven aan de roep „Come to Hol land" vernomen hebben dat Neder land een vochtig land is. Ze hadden dus hun super-de-luxe-nylon-transpa- rante waterproof regenkleding mee genomen. Toen wy de Kalverstraat ingingen keken wy nog eenmaal om. De vyf astralen waagden het erop en verlie ten het portiek. Ze deden ons sterk denken aan enorme insecten, rechtop ten aanval gaand. Insecten in plas tic.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11