Uniebespreking met nadert beslissend Indonesië stadium Nederland bouwt kernreactor voor vredelievende doeleinden Reukstof MAASWIJDTE ZEEVISNETTEN SOCIALISTISCHE GROEPERING BINNEN P.v.d.A. OPGERICHT DONDERDAG 15 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZITTING TWEEDE KAMER Pensioenen werden verhoogd met aanpassingstoeslag (Van onze parlementaire redacteur). Nederland krijgt een eigen kernreactor. De Tweede Kamer nam Woens dagmiddag althans zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aan, waarbij de ministers van onderwijs, van economische zaken en van finan ciën gemachtigd worden in 1954 ten laste van het Rijk een bijdrage te ver strekken in de bouw en de inrichting ervan tot een maximum van 8 !/2 mil- lioen gulden. Alleen de beide aanwezige communisten verklaarden zich er tegen, doch dat was, omdat zij tegen elke nadrukkelijke verklaring van het tegendeel in al hun spookbeeld zagen van een atoomfabriek onder Ameri kaanse leiding De minister van Onderwijs, mr. Cals, verzekerde aan hen tevergeefs, dat de Nederlandse reactor uitsluitend voor vredelievende doeleinden gebruikt zal worden en dat daarvoor het wezen van de te gebruiken hulpstoffen al een duidelijke aanwijzing is. De be windsman kon geen mededelingen ver strekken over de internationale sa menwerking op 't gebied van de kern energie, omdat de besprekingen daar over nog hangende zijn- Maar wel stond het voor hem vast, dat samen werking met Noorwegen van grote be tekenis is voor de opleiding van Ne derlandse geleerden, die met de eigen apparatuur zullen kunnen en moeten omgaan. Mr. Cals onderscheidde in de ont wikkeling van het kernphysisch on derzoek verscheidene fasen, n.l.: 1. Het zuiver wetenschappelijke on derzoek; 2. het toegepast natuurweten schappelijk onderzoek; 3. De verdere ontwikkeling van de resultaten van het zuiver wetenschappelijk onder zoek; 4. De proefproductie; 5. de eco nomische productie. Nederland is nog niet verder gevor derd dan de combinatie van de pun ten 1 en 2. Voor de derde fase moet het werk nog volledig worden gericht en de vierde fase hoopt mr. Cals te bereiken als de kernreactor in wer king is gesteld. Dus over drie jaar. Geleidelijk verschuift het zwaarte punt van het wetenschappelijke naar het economische. De belangstelling van het bedrijfs leven, zo deelde hij verder mee, heeft resultaten opgeleverd. Het zal voor 1954 een bedrag van f 83.z millioen bijeen moeten brengen- Daarvan reeds toegezegd f 5.400.000.Van enige bedrijven is men nog een ant woord wachtende. Wat de organisatie betreft bleef de minister in het vage. Het spreekt vanzelf, dat gezocht wordt naar een beheersvorm, die snel en efficient werk mogelijk maakt. Voor 845. De vraag of geur gewicht heeft, re sulteert eigenlijk in de vraag of geur door stoffelijke deeltjes wordt veroor zaakt. Dit laatste is zeer zeker het ge val. We spreken niet alleen van reuk stof, maar we weten ook onomstote lijk dat de gewaarwording die wy als geuren van een bepaalde stof aandui den, door stoffelijke deeltjes wordt veroorzaakt. We hebben er vroeger reeds op gewezen, dat deze geurende stofdeeltjes zelfs chemische reacties met andere stoffen kunnen aangaan (bijv zwavelwaterstof dat over een zilverpapiertje strijkt en daarop een zwarte aanslag veroorzaakt). De stof felijke aard van de geur-veroorzaken- de deeltjes, staat dus wel vast en dientengevolge heeft geur ook inder daad gewicht. Dit wil echter niet zeggen, dat geur nu ook inderdaad gewogen kan wor den. De deeltjes van een stof die ons de reukgewaarwording geven zijn zó ongelofelijk klein en verhoudingsge wijs zó gering in aantal, dat tot nu toe nog niemand in staat is geweest geur te wegen. Vanille r-ikt bijv. nog in een verdunning van 1 op 10.000.000,, waaruit dus wel blijkt welk een gering aantal deeltjes voldoende is om ons de rexikgewaa/rwording te geven. En de geringe af metingen van die deeltje blijkt aar dig uit de proef, waarbij met reuk stof bezwangerde lucht werd ge voerd door een met katoenpluksel gevulde buis. Des ondanks was aan het einde van de buis de geur in de gefiltreerde lucht nog steeds duidelijk icaarneembaar. Berekeningen wezen uit, dat de reuk deeltjes in dit geval zeker niet groter dan 114000 mm kunnen zijn geweest, waarschijnlijk waren zij echter nog veel kleiner. Hoewel reukstof dus wel gewicht heeft, maar niet gewogen kan worden is het wèl mogelijk geuren zichtbaar te maken. In een bak met kwik, waar op een weinig talkpoeder is gestrooid, kunnen we de talkpoeder duidelijk zien uiteendrijven, zodra xve een sterk geurende bloem, of een rozenblad bij het kwikoppervlak houden. Ook talk poeder op water gestrooid, blijkt door de aetherische oliën snel uiteen te drij ven, zodra een geurend bloemblad op het water wordt gelegd. Een aardige proef is voorts de vol gende: Een geurend bloemblad wordt op een kwikoppervlak gelegd dat vol komen van verontreinigingen is ge zuiverd. Vervolgens wordt daarover heen een glazen plaat gelegd die te voren boven de stoom van de ketel is gehouden, zodat de glazen plaat met kleine waterdruppeltjes is beslagen. Is de plaat nu op het kwik gelegd, dan zal men een bloemblad telkens bun dels zien uitzenden, welke zich voor doen als lichtende strepen. Nu we het toch over lichtverschijn selen hebben, kunnen toe ook wel eens spreken over de regenboog bij maan licht. Daarover morgen. het overige mag worden aangenomen, dat er een nieuwe zelfstandige orga nisatie zal komen en dat het bestuur van de nieuwe Stichting door de Kroon zal worden benoemd. De pensioenen De Tweede Kamer heeft voorts Woensdagmiddag het wetsontwerp be handeld tot nadere verhoging van de pensioenen met een toeslag. Zij hecht te er zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring aan Dit betekent, dat de gepensionneerde burgerlijke Een duur hapje. Een twee-jarig meisje te La ren heeft een bankbiljet van honderd gulden opgegeten. Reeds eerder had het kind belangstelling getoond voor pa pieren voedsel met het veror beren van een schutblad van 'n boekje ziekencoupons. Van het bankbiljet kon de moeder slechts een fijnge- kauwd propje redden, dat de kleine nog in de mond had. Getracht zal worden tegen overlegging van dit restantje een nieuw bankbiljet van de Nederlandse Bank te ontvan gen. ambtenaren miiltairen en spoorweg ambtenaren gezamenlijk per jaar on geveer f 19 meer pensioen zullen gaan ontvangen en wel als volgt verdeeld: burgerlijke ambtenaren ontvangen f 12.175.000, spoorwegambtenaren on geveer f 3.150.000 en militairen onge veer f 3.675.000- Uitgangspunt van het wetsontwerp is rde wenselijkheid om de betrokke nen een betere tegemoetkoming te verlenen in de gestegen kosten van hun levensonderhoud. Daarom is geen poging gedaan de pensioenen de wij zigingen van de salarissen volledig te doen volgen. Er zijn enige grote lijnen getrokken om te venpij den dat elk pensioen volledig aan een onderzoek onderworpen zou moeten worden. Deze methode van werken heeft in elk geval echter het voordeel gehad de minister van binnenlandse zaken, prof. Beel, vestigde daarop de aan dacht dat snel geholpen kan wor den. Dat is natuurlijk in een tijd, waarin de levensbenodigdheden voort durend in prijs stijgen, veel waard. Van 1948 tot nu toe werd, met inbe grip van de verhoging, die dit wets ontwerp brengt, zijn de pensioenen zes keer verhoogd en wel met in to taal f 112.545.000.— Zo rekende de bewindsman de Kamer voor. Niet ten onrechte gewaagde prof. Beel van belangrijke verbeteringen Tenslotte deelde hij mede, dat hij met de terugwerkende kracht niet verder kon gaan dan tot 1 Januari 1953 en dat het onjuist was, om nog te spreken van achtergebleven groe pen. Die zijn er niet meer. verklaarde hij optimistisch. De Tweede Kamer gepresideerd door de heer Burger, heeft Woensdagavond nog in behandeling genomen het wetsontwerp tot instelling van een bedrijfschap voor de steenkolenmijn industrie en de overgangsregeling be treffende de bedrijfsorganisatie in het mijnbedrijf in verband met de instel ling van een bedrijfschap voor de steenkolenmijnindustrie en het ver vallen van het mijnstatuut. Behalve de C.P.N. bleken de ka merfracties de ontwerpen aanvaard baar te achten. Donderdagmiddag wordt de behandeling voortgezet. MINIMUM-MAAT ZEEVIS Minister stelde ontheffing vast De wet op de maaswydte van, zee- blad no 250 van 17 Juni 1954, treedt T.Teianrt« u.9t»p»n Tot 5 April 1956 zal het zijn toege staan trawl netten met een geringere maaswijdte dan 80 mm aan boord te hebben of ermede te vissen, mits de maaswijdte v.an die netten niet ge ringer is dan 75 mm indien wordt op 15 Juli 1954 In werking. Deze welke de uitvoering regelt van op 5 April 1946 te Londen gesloten verdrag nopens het vaststellen van een maaswijdte van visnetten en van minimum-maten op sommige vissoor ten, verbiedt het aan boord van zee- vissersvaartuigen hebben van en vis sen met sleepnetten, waarvan de maaswijdte kleiner is dan 110 mm, indien wordt gevist in de Noordelijke of de IJslandse wateren en kleiner dan 80 mm, indien in andere dan de ze wateren wordt gevist. Deze verboden gelden niet indien de netten uitsluitend worden gebruikt voor de vangst van makreel, haring achtige vissoorten, spiering, paling, grote pietermannen, garnalen, steur- krabben, kleine kreeften of weekdie ren. Zeevis moet onmiddellijk, nadat deze is opgehaald, in zee worden te ruggeworpen, indien de vis niet ten minste de achter de soort vermelde lengte heeft: kabeljauw 30 cm, schel vis 27 cm, heek 30 cm, schol 25 cm, witje 28 cm tongschar 25 cm tong 24 cm, tarbot 30 cm, griet 30 cm, scnar- tong 25 cm, wijting 20 cm en schar 20 cm. Ook het aanvoeren van ge noemde soorten, indien deze kleiner dan de voorgeschreven minimum- maat, is verboden. Tegelyk met de afkondiging van het Koninklijk Besluit, dat de datum vaststelt, waarop de wet op de maas wijdte van zeevisnetten in werking treedt, heeft de minister van land bouw een beschikking gepubliceerd, waarin hij op grond van artikel 9 van de wet. overeenkomstig de aanbeve lingen van de permanente commissie der overbevissmgs-conventie onthef fing verleent van de maaswydte-be- ingen, of IJslandse wateren. Tot 1 Januari 1957 zal het zijn toe gestaan zeeviszegens aan boord te hebben of er mede te vissen met een kleinere maaswijdte dan in de wet voorgeschreven, mits de maaswijdte van de zegens niet geringer is dan 100 mm indien wordt gevist in de Noordelijke of IJslandse wateren, resp. niet geringer dan 70 mm indien wordt gevist in andere wateren. Precies als vierentwintig eeuw,en ge- I alsof zij tijdgenoten van Euripides leden, zijn Grieken uil alle delen van waren. De uitvoering ging onder de het land naar het oude Epidaurus ge- i auspiciën van de Griekse V.V.V. en komen, om een toneeluitvoering mee trok meer dan 6000 buitenlandse toe- te maken in het zeer oude theater i schouwers. Opgevoerd werd „Hippo- van de stad. Vreemdelingen werden litus", het stuk, dat bekend staat als uitgenodigd om zich bij de menigte het beste van Euripides, aan te sluiten en zich te vermaken TEGEN DE COALITIE. Heeft ernstige critiek op het partijbeleid. Een zevental bekende figuren uit de Partij van de Arbeid, ds. J. J. Buskes, M. A. van Isveldt, Frits Kief. dr. P. J. Meertens, dr. J. H. Reuken, mr. P. van Thijn en Sam de Wolff, heeft het initiatief genomen tot oprichting van een sociaal-demo cratische werkgemeenschap in de Party van de Arbeid. Men zou zich o.m. willen keren tegen de coalitie met de KVP en de verwezenlijking van de PBO. De inititiefnemers verklaren met nadruk, dat zij niet de vorming van een oppositiegroep binnen de partij beogen. Velen die indertijd in verband met Indonesië en door andere oorza ken de party verlieten, zijn hier thans weer in teruggekeerd, aldus het comité, daarom achten wij thans het moment gekomen om na te gaan in hoeverre de door ons voorgestane werkgemeenschap een middel kan zijn de wederaansluitïng van eenoem- de partijmensen te bevorderen. In een oproep meiken de initiatief nemers op, dat de klasse tegenstel lingen. die nog altijd heersen, alleen kunnen worden opgeheven door een bestel waarin de productiemiddelen op de gebieden van industrie, bank wezen en transport zijn gesociali seerd. De ondertekenaars van de op roep zeggen dat het thans de juiste tijd is om de partyleiding in het prin cipiële vaarwater terug te brengen. Men is van mening dat vele oud-SD AP-ers weer in de party zullen terug keren als deze haar fouten wil erken nen. Van de vakbondbestuurders wordt gezegd dat zy verder van de arbeiders afstaan dan ooit tevoren. Amerikaanse marconist wil van vlot gehaald worden. Is ernstig ziek. Dinsdagavond laat heeft 8e zieke en hongerige marconist van het vlot, dat met bestemming Hawaii nog steeds voor de kust van Californië dobbert, dringend gevraagd dat de kustwacht hem zou komen ophalen. Het vlot bevindt zich nu ongeveer 225 km ten Zuiden van San Francis co. ongeveer 45 km uit de kust. De bemanning van vijf leden hoop te met behulp van een klein zeil op stromingen van de oceaan naar Ha waii te gaan. Zij namen geen voedsel en water mee daar zy van de zee wilden leven. De professor in de philosophie, dr. Arthur Fearon, van wie het plan is uitgegaan, zette Dinsdag met een vissersboot koers naar het vlot om de marconist te bewegen aan boord te blijven. De andere bemanningsle den kunnen namelijk geen radio be dienen. NIEUW GUINEA KOMT NIET TER SPRAKE. Bij informeel overleg werden enige vorderingen gemaakt Het informele overleg tijdens de Nederlands-Tndonesische Uniebesprekin gen is Woensdag geëindigd met een vergadering, die ruim drie uur heeft geduurd. Beide delegaties zullen thans haar respectievelijke regeringen op de hoogte stellen van de stand van zaken en de tot dusver bereikte resul taten. Na afloop van de informele besprekingen werd Woensdagavond medege deeld, dat „wederom vooruitgang in de besprekingen kan worden gecon stateerd". Gehoopt wordt aldus werd gezegd dat na de ruggespraak met de wederzijdse regeringen de Nederlandse en Indonesische delegaties over enkele dagen weer voltallig in vergadering byeen zullen komen. Terwyl van Nederlandse zijde na afloop van de bijeenkomst van Woensdagavond werd opgemerkt, dat de besprekingen nog niet geheel heb ben geleid tot een gezamenlijk uit gangspunt, kon in kringen van de In donesische worden waargenomen, dat de na de vergadering van Dinsdag be staande teleurstelling had plaatsge maakt voor de hoop. dat thans spoe dig concrete resultaten kunnen wor den bereikt. De algemene indruk is, dat informeel de standpunten van bei de delegaties elkaar zeer dicht zijn genaderd en dat het thans van de wederzijdse regeringen afhangt gezien ook de constitutionele beslis singen, die uit een uiteindelijke over- De vergadering van Woensdag werd enkele keren onderbroken om de delegatieleden in de gelegenheid te stellen afzonderlijk overleg te ple gen met de wederzijdse adviseurs, die overigens evenals by de voorafgaande informele besprekingen de vergade ring niet bywoonden. Naar het A.N.P. verneemt heeft de vergadering van Woensdagavond ge leid tot het formuleren van voorstel len voor een „overall-benadering" van de principiële lynen, waaraan "echter geen van beide partijen zal zijn ge bonden, gezien net informele karak ter van de besprekingen. Naar aanleiding van de berichten uit Djakarta, dat overeenstemming op de conferentie is bereikt over een agenda vernemen wij, dat er procedu- raal geen agenda is vastgesteld. De aan de orde zijnde onderwerpen het uniestatuut en de aanverwante overeenkomsten en Nieuw-Guinea, waarvan het laatste punt zoals be kend niet meer in bespreking is zijn als een geheel in discussie en zyn niet los van elkaar op een agenda on dergebracht. De school van Sirjansland wordt her steld met medewerking van de adop tie-gemeente Hólten. Op het ogenblik is het wachten nog op de ramen, maar na de grote vacantie hoopt de dorps jeugd, die hier voor de school aan het spelen is toch van de tijdelijk in een woning ingerichte»school weer naar het oude, vertrouwde gebouw te kun nen „verhuizen", (Foto FJZ.C.) eenstemming op de uniebesp'rekingen zouden voortvloeien of ae confe- Negen jaar geëist tegen daders van roofoverval De Alkmaarse rechtbank heeft Dinsdag tegen de 42-jarige chauffeur uit Alkmaar T. v. V. en de 24-jarige metaalbewerker P. J. S. elk negen jaar gevangenisstraf geëist, terzake van een op 6 April in de Beemstcr gepleegde roofoverval en drie inbra ken in Alkmaar en Heiloo. Hoewel het slachtoffer van de overval, de 67-jari°;e wed. N.. nadruk kelijk van V. ais de man-die-de- slagen-gaf aanwees, ontkende deze hardnekkig en wierp de schuld op zijn maat. Deze had aanvankelijk be kend te hebben geslagen, doch hij had later deze bekentenis ingetrokken. De Officier van Justitie zag hierin echter geen reden om tegen beiden niet dezelfde straf te eisen en vroeg daarom een straf van 8 jaar tegen elk der verdachten. Voor drie andere inbraken luidde de eis 1 jaar. Uit spraak op 27 Juli. 0 Sommige van de 23 Japanse vissers, die in Maart bloot gesteld geweest zijn aan radio-actieve stof als gevolg van de wa terstofbom-ontploffing in het gebied van de Stille Oceaan, zullen waarschijnlijk 10 tot 20 jaar aan het bed gekluisterd zijn, aldus Is van medische zijde verklaard. Zelfs daarna zullen zij nog onder medi sche behandeling moeten staan. Het Wereldgebeuren Generaal Vorige week verscheen voor een rechtbank ergens Jn Californië (Verenigde Staten) een Chinese heer, die vervolgd werd op klacht van de Tsjar.g-Kai-Sjek-regering. De ze regering zetelt op Formosa en zy noemt zich nog altijd de nationalis tische regering van geheel China. Er is een tijd geweest, dat zy streed tegen de Japanners en in die strijd hulp ontving van de Verenigde Staten. Over die hulp is nogal wat te doen geweest. Argwanende men sen hebben beweerd, dat er veel cor ruptie in en om de Tsjang Kai Sjek regering was en dat Amerikaanse dollars regelmatig in de verkeerde zakken kwamen. De Chinese heer, die vorige week terecht stond, werd er van verdacht bij aankopen voor de Chinese lucht macht in de Verenigde Staten bedra gen tot circa een millioen dollar in een verkeerde zak gestoken te heb ben. Hy zou dat gedaan hebben in sa menwerking met luitenant-generaal P. T. Mow, die in de laatste oorlogs jaren hoofd was van het aankoopbu reau voor de Chinese luchtmacht. Nu komt over al ter wereld wel eens corruptie voor. Men behoeft stellig niet naar China te gaan om dat verschijnsel te bestuderen. Maar dit Chinese luchtmacht-geval is toch wel bijzonder interessant en het is ook wel illustratief voor de kennis van het politieke en economische le ven in het Verre Oosten. De luitenant-generaal Mow kweekt op het ogenblik groenten in een gevangenistuin nabij de stad Mexico. Hij vertrok naar dat zonnige land. toen men het hem in Washing ton moeilijk begon te maken. De Tsjang Kai Sjek-regering was name lyk tot de overtuiging gekomen, dat de generaal ongeveer 5.5 millioen dol lar uit de Chinese staatskas in eigen zak had gestoken. Een deel van die dollars was door de generaal omgezet in fuifjes, welke hij gedurende en kort na de oorlog gaf in zyn fraaie huis te Washington. Men kwam wel graag bij Mow. Tientallen diplomaten, leidende of ficieren en journalisten proefden van zyn voortreffelijke cognac en aten de exquise gerechten, welke door een Chinese kok ihet vaardige hand wer den bereid. Uiteraard ontkent de generaal thans, dat hy verduisteringen zou hebben gepleegd, a! wil hy toegeven, dat zyn „representatiekosten" aan de hoge kant zijn geweest. In 1952 was het zover, dat de jus titie hem te Washington even aan de slip van de jas pakte. Hy wist ech ter weer op vrije voeten te komen en nam toen maar een vliegtuig naar Mexico. Daar huurde hii een aardig huis in een vacantiestadje en bracht zyn vrije dagen door in gezelschap van zyn toegewijde secretaresse, me juffrouw Kelly Totdat dezelfde macht, die in de Verenigde Staten zyn arrestatie had willen bewerken, hem ook in Mexico op het spoor kwam. De Mexi caanse regering was toen wel zo vriendelijk de heer Mow in een ge vangenis te zetten in afwachting van een beslissing op het verzoek om uit levering. welk verzoek door de Tsjang Kai Sjek-regering was ge daan. In die gevangenis heeft hy nu als cel-buurman Jacques Mornard. de man, die destijds Leon Trotzky dood sloeg met een ijspiek. Het leven in de gevangenis is voor de heer Mow nogal uit te houden. Hy krijgt regelmatig bezoek van zijn se cretaresse. die hem het laatste nieuws over zyn proces brengt. Geld heeft hy genoeg en als men dat heeft, dan kan men in een ?»Texicaanse ge vangenis een arme „collega-gevange ne" huren, die zulke triviale zaken opknapt als klerenwassen en eten klaarmaken. Generaal Mow is ook helemaal niet van plan om uit de gevangenis weg te lopen. „Mijn leven is hier veilig", zegt hij. Datzelfde meent hy niet te kunnen zeggen, als hij on Formosa zou zijn. En wat het geld betreft, verklaart generaal Mow rustig, dat h(j nog een dikke vier millioen dollar heeft. Dat geld wil hji niet afdragen aan de re gering op Formosa. De kas van Tsiang Kai Sjek zo zegt hij, is een bodemloze put en bo vendien is het daar alles corruptie wat de klok slaat. Daarom wil Mow het geld bewa rentotdat het Chinese rijk be vrijd is van het huidige rode be windDan zal Mow de vier milli oen dollar aanbieden aan het Chinese volk. Voor de Mexicaanse rechter heeft hij beweerd, dat hij een ..politieke" vluchteling is en récht heeft op asvl. Daarover peinzen nu de rechters, die uitgebi-eid voorgelicht worden door de advocaten van de heer Mow. Voor die advocaten is het wel een aardig zaakjedit gevecht van vier millioen dollar! Dat kan een aardig honorarium worden Bergers-Unie confereerde te Knocke. De Internationale Unie van Bergers is te Knocke bijeengeweest. Een van de agendapunten betrof de neiging die in sommige kringen be staat om huip aan schepen te verlenen op daghuur, waar een basis van berg loon gerechtvaardigd is. De bergings- maatschappyen bleken niet bereid de ze daghuur voorstellen te aanvaard den. Een ander punt was gewyd aan de Londense conferentie inzake de ver vuiling van zeewater door olie. Wan neer b.v. uit en gestrand schip olie gepompt wordt tijdens bergingswerk zaamheden, kan dit ernstige conse quenties hebben voör de bergers, in dien zij daarvoor aansprakelijk ge steld worden. Aan de andere kant zou de kans bestaan dat de berging niet slaagt wanneer de olie niet overboord gepompt wordt. Met het toenemende aantal tankers en oliestokende sche lf wordt dit probleem steeds urgen ts

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5