Libele Nieuw gebouw Telefoondistrict Zeeland-West Brabant c 31MS „Doen" Uw planten het niet? Zeem Almanak Roomboter op het brood GERESTAUREERD KERKGEBOUW VOOR GEREF. GEM. TE WAARDE f/o»(/w/// Noem het kind bij de naam! Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 15 JULI 1954 IN BREDA GEOPEND Directeur-generaal L. Neher hield de openingsrede Het Telefoondistrict ZeelandWest-Brabant heeft ln en op de plaats van het in 1944 door de Duitsers opgeblazen gebouw te Breda een nieuw tehuis gekregen, dat gistermiddag door de directeur-generaal van de P.T. T., de heer L. Neher, officieel in gebruik is gesteld. Dit gebeurde tijdens een officiële, maar eenvoudige plechti gheid in het nieuwe gebouw, waarby door verschillende sprekers in net bijzonder de belangrijke taak, welke de telefoon of beter gezegd: de tele-communicatie in het moderne leven vervult. De heer Neher bracht in zijn toe spraak na een welkomstwoord van de directeur van het telefoondistrict ir. R. Diks in het bijzonder zijn dank tot uiting voor de degelijke wij ze, waarop Rijksgebouwendienst en aannemers het werk hebben uitge voerd. In het by zonder prees hij daarbij ook de arbeid van de hoofd architect van de Rijksgebouwendienst de heer F. E. Röntgen. Spr. noemde het gebouw een aanwinst voor de stad en herinnerde er aan hoe het een waardiger aanzien heeft een straat de Keizers! vroeger een minder goede naam had. De Vrouwenfiguur, welke de Haagse beeldhouwer P. A. de Groot boven de hoofdingang schiep, moge een indica tie zyn, aldus de heer Neher, dat bij alle moderne zakelijkheid en tech niek ook de 'vrouwelijke zachtheid en gratie een rol zullen blijven spelen in ae wijze, waarop 't telefoonbedrijf 't publiek tegemoet treedt. De beteke nis van dit bedrijf, dat eenvoudig te lefonische verbindingen tussen men sen tot stand brengt, is juist in dit district op treffende wyze aan den Advertentie. "/(fa éêttS /U VAN Sint Annalands eerste Wethouder, de heer G. Goedegebuure, viert Woens dag a-s zijn tachtigste verjaardag. Zo de heer Goedegebuure niet reeds de oudste onder de Zeeuwse wethouders is, dan mag hij toch in ieder geval tot de Nestors worden gerekend. Be halve wethouder was hij ook tientallen jaren lang leider van de Zondags school, enkele jaren ouderling der Ned. Herv. gemeente en bestuurslid van het mannenkoor „De Here is mijn Banier". Vooral de kinderen kunnen het zeer goed met hem vinden. Het was ook de heer Goedegebuure, die vorig jaar November burgemeester J. van den Bos als eerste burger der ge meente installeerde. AMATEURS. Meldden wij gisteren reeds in deze kolommen, dat de scheidsrechters van Walcheren en Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren de fluit verwisselden voor de voetbalschoenen, ook de douane-amb- dag getreden in de ram] Februari 1953. Spr. wensl dat de telefoondienst vele jaren met vreugde in het mooie nieuwe gebouw zal mogen werken, GELUKWENSEN. Verschillende sprekers hebben hier na hun gelukwensen aangeboden: de burgemeester van Breda rar, dr. C. N. M. Kortman, namens hét gemeen tebestuur en de burgerij, mr. K. A. M. Bastiaanse als secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Breda, ir. C. J. Asselbergs voor Bre da's Industrieel Contact, de heer J. d'Hondt als directeur van het post kantoor Breda, de heer W. A. L. G. M. Jeurgens voor de P.T.T.-inspectie Middelburg en tenslotte ir. W. Thun- nissen namens de N.V. Albouw, de aannemersfirma. De directeur van het telefoondis trict. ir. R. Diks dankte alle sprekers waarna de genodigden een rondgang door het gebouw maakten. HET GEBOUW. Het gebouw heeft twee vleugels: één voor de administratie, die vier verdiepingen telt, aan de zijde van de Oude Vest, cn één voor de Technische Dienst (drie verdiepingen) langs de Keizerstraat. Een dertig meter hoge toren geeft het complex een fors ac cent. De verschillende dienstruimten maken een prettige, moderne en voor al ook doelmatige en lichte indruk. Sinds Februari heeft de administratie van het district haar afdeling reeds betrokken: de technische dienst is pas onlangs begonnen met het opstel len en monteren van zyn omvangrijke Zeeuwsch-VIaanderen in radio programma. Deze week worden in Zeeuwsch- VIaanderen bandopnamen gemaakt voor een Zaterdagavond 31 Juli a.s. in het Vara-programma „Artistieke Staalkaart" (19 uur tot 19.30 uur), te verzorgen uitzending, welke ge wijd zal zijn aan culturele aspecten in het Zeeuwsch-Vlaamse leven. De redacteuren Max Dendermonde en Rutger Schouten van de „Arti stieke Staalkaart" hebben o.m. Ter- neuzen, Axel, Biervliet, IJzendijke, Waterlandkerkje en Oostburg be zocht. Examens Voor het voorlopig diploma als machinist bij de Stichting Wegen bouw slaagden de heren P. van Gils, W. Goedbloed, J. ter Horst, A. Poort vliet, L. Koole en A. de Breeje, allen te Middelburg, leerlingen van de cur sus Wegenbouw, die in de Technische School te Middelburg werd gehouden. e3ljf>e FOTO De trouwfoto van het Goesse echt paar was in de loop der jaren gewor den tot een van die objectendie men niet meer ziet. Een ornament op het dressoirdat op de lange duur aan de aandacht gaat ontsnappen, omdat men zich moeilijk van dag tot dag kan realiseren: „Leuk, zo'n trouwfo to" De heer des huizes stond dan ook ietwat verbaasd te knipogentoen er op zekere dag een man aan de deur verscheen, die hem een foto voorhield en op een wat politionele toon vroeg: ,jZent u die foto?". Een wat onge bruikelijke wijze van colporteren was het niet, zo bleek uit de toelichting. De mam kwam de trouwfoto terug brengen. Hij had het echtpaar er op herkend.... Gemist hadden ze het ornament niet, maar een nader onderzoek bracht aan het licht, dat zoonlief enkele turven hoog het dressoir had beklommen, zich meester had ge maakt van het prentje en het ergens op straat was qaan deponeren Het kereltje had iets tegen foto's, veronderstelt men. tenaren en de bakkers uit Axel heb ben elkander op het groene veld ont moet. Deze ras-echte amateur-elftal len gaven elkaar niet veel toe. Bij de rust leidden de „kommiezen" nog met 21, maar het eind bracht een 3—3 ge lijk spel. PAKKETTEN. De echtgenoten van personeelsleden van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd hebben de handen uit de mou wen gestoken en voor ieder Ouwer- kerks gezin een pakket vervaardigd. Vrijdag 30 Juli a.s. worden deze pak ketten uitgereikt. Om te voorkomen, dat de een een beter wordt bedeeld dan de ander, zal worden geloot om het pakket dat men krijgt. Ouwer- kerkers, om twee uur dus present in het gemeentehuis! VACANTIE. Ouwerkerkse en Nieuwwcrkerkse scholieren brachten een week vacan- tie door op het landgoed „De Old- horst" te Oldebroek. Een uitermate be zet programma werd tijdens deze da gen afgewerkt. Op de heenreis wer den reeds enkele speeltuinen bezocht en vanuit „De Oldhorst", maakte men trips naar de onderaardse vesting werken van Elburg, het IJsselmeer (per salonboot), de florellenkwekerü der Heidemij. te Ernst en het zeebad „Veluwestrand" te Harderwijk. De af scheidsavond werd opgesierd met zang en voordracht en voor de inwendige mens was er cake en chocolademelk. TOT BESLUIT Tot besluit maken wij dan weer melding van enige gezelschappen, die er op uit trokken. De ouden van dagen uit Hansweert trotseerden de „zee" en gingen via Perkpolder naar Antwerpen. Bij hun terugkeer maakten zij nog een dansje, waaraan „Scheldegalm" muzikale me dewerking verleende. Harderwijk, Elbua-J, Arnhem en Nijmegen werden bezocht door de le den van de Bijbelstudiekrlng der Ned. Herv. kerk te Tholen De kinderen der Zondagsschool van het Leger des Heils te Yerseke von den aangename verpozing in Breda en Kaatsheuvel. Op de Veluwe kon men de Nieuw- dorpse leden van de N.C.L.B. aantref fen. apparatuur, welke men over ongeveer twee jaar in dienst hoopt te stellen. De kosten van het gebouw hebben ruim 2 miUioen gulden bedragen, de telefoonapparatuur zal echter een veelvoud niervan vorderen. Vanzelfsprekend is het gebouw ruimschoots voorzien van moderne verwarmings- en verlichtingsinstalla ties, liften, brandbeveiliging, huiste lefoon, enz. GESCHENK VAN HET PERSONEEL. In de morgenuren werd in de hall een door het personeel aangeboden wand-mozaielc onthuld, welke de ver bondenheid van de streek met en door het interlocale telefoonnet in een een voudig, maar treffende voorstelling uitbeeld: een kaart van West-Bra bant en Zeeland, met daarop de be langrijke telefoonverbindingen en kantoren. Deze mozaïek werd ont worpen en uitgevoerd door de Breda se kunstschilder P. Verster. Namens een comité uit het perso neel, hield de heer B. J. M. Ober een toespraak, waarin hij de geschiedenis van de afgelopen 15 jaar in herinne ring bracht, welke de oorlog ook in het telefoonbedrijf aanrichtte, en het daarop gevoegd herstel. Ook het pi soneel van het district Zeeland-We Brabant heeft daarin zyn deel gehad en het heeft er prijs op gesteld op deze heugelijke dag een bink van zijn verbondenheid met het bedrijf aan te bieden. Spr. verzocht de directeur, ir. R. piks, het geschenk van het per soneel te willen onthullen en aan vaarden, waaraan deze daarna vol deed. Ir. Diks, herdacht de in de oor log gevallen personeelsleden en bracht comité en personeel dank voor het fraaie huldebly'k. De feestelijke opening van het nieuwe telefoongebouw werd beslo ten met een drukbezochte receptie, waarop wy namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden de heren A. S. de Jonge, secretaris, en K. van Everdin- fen, zagen. Dames in Brabantse en eeuwse dracht boden verversingen aan. 's Avonds was er een feestavond voor het personeel. Vice-admiraal Rost van Tonningen te Stavenisse Woensdagmorgen omstreeks half elf heeft vice-aamiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het Militai re Huis van H.M. de Koningin, per helicopter een bezoek gebracht aan Stavenisse. Hij heeft met de plaatselijke auto riteiten besprekingen gevoerd over het komende bezoek van koning Haa kon van Noorwegen en het Neder lands Koninklijk Paar aan Stavenisse op 13 Augustus a.s. Roomboter op zijn brood? Natuurlijk! Het is voor zijn vrouw de natuurlijkste zaak ter wereld, dat hij roomboter op het brood meekrijgt naar zijn werk. Het komt hem eenvoudig toe, zegt ze. In kosten scheelt het maar weinig meer dan 'n cent per boterham. Zou een werker om dit kleine verschil de roomboter op zijn brood moeten missen? Het komt iedere harde werker toe: Blyf de rijksbotermerken sparen (op elk pakje room boter staat er een). Er komen nieuwe, grote Room- boter-prijsvragen DANK ZIJ GROTE OFFERVAARDIGHEID. Uitgebreid en verfraaid. Na de watersnoodramp, welke ook het kerkgebouw van de Geref. Gem. te Waarde ernstig teisterde, zal deze kerkelijke gemeente eind Juli ol be gin Augustus een fraai gerestaureerd kerkgebouw in gebruik mogen ne men. De grote offervaardigheid van de leden en de hulp van elders heeft het mogelyk gemaakt, om niet al leen de schade te herstellen, doch zelfs tot enige uitbreiding en ver fraaiing- over te gaan. Wat reeds direct opvalt, is het sierlijke torentje dat voor het kerkje is gebouwd, waardoor het geheel een smaakvol aanzien heeft gekregen. Bovendien is aan de Oostkant van het bestaande gebouw, een zijvleugel ge plaatst. welke des Zondags aan een 90-tal kerkgangers plaats kan bieden, doch door het afsluiten met harmoni cadeuren ook benut kan worden als vergaderruimte en catechiseerlokaal. Door fraaie teakhouten deuren be treed men thans een ruime hal, welke niet alleen toegang heeft tot de kerk zelf. doch ook tevens tot het balkon, dat vroeger slechts vanuit de kerk zelf bereikbaar was. De geschilderde banken zijn ver vangen door keurige sapeni-maho- niehouten banken, die met de preek stoel, het doopvont en de lezenaar een zeer mooi geheel vormen. Het aan tal zitplaatsen is thans met 50 tot ongeveer 400 uitgebreid. Tegelijker tijd is bij deze restauratie de kolen- stookinstallatie voor de centrale ver warming door een oliebrander ver vangen," terwijl het orgel, dat even eens door het zoute water schade had opgelopen, geheel gerestaureerd en opnieuw geïntoneera is. Bovendien werd het front van het orgel geheel Dodelijk ongeval Woensdagavond omstreeks negen uur geschiedde een dodelijk ongeval op de Thoolseweg nabij Bergen op Zoom. De zestigjarige heer P. van Tilburg uit Halsteren kwam op zijn rijwiel naar huis gereden en wilde voor zijn woning de weg oversteken, toen hij gegrepen werd door een au to, bestuurd door de heer De W. uit Tholen, die uit alle macht remde, maar een aanrijding niet meer kon voorkomen. De wielrijder werd vrij wel op slag gedood: het stoffelyk overschot werd naar het ziekenhuis in Halsteren vervoerd. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de heer van T. de enige overlevende was uit zijn buurt tijdens de ramp van 1 Februari. omgebouwd. Daarnaast zijn de ramen vernieuwd en van fraai oud-Hollands glas voorzien, terwijl ook de verlich ting werd verbeterd met aan het plafond bevestigde straallampen. Boven de uitgang zal een mooi raam met het wapen van de adoptie gemeente Woerden voor het nage slacht steeds de herinnering levendig houden aan de hulp van de burger lijke gemeente, zowel als van de zus- tergemeente aldaar, ontvangen. Sinds de ramp geniet de Geref. ge meente van Waarde gastvrijheid in de Ned. Herv. Kerk. Vol ongeduld verbeiden de leden van deze betrek kelijk kleine kerkgemeenschap thans echter het ogenblik, dat zy hun eigen kerkgebouw zullen kunnen betrek ken. Een gebouw, dat schoner is dan ooit tevoren en door het vernieuwde exterieur mede zal bijdragen tot ver fraaiing van het dorpsboeld. Collecten. De in de gemeente Burgh gehou den collecte ten #ate van het Rode Kruis bracht 280,op. Enquete onder door de ramp getroffen middenstanders In Augustus braderie in Zierikzee Onder voorzitterschap van de heer M. J. Snoek hield de Algemene Mid denstand svereniging' te Zierikzee Woensdagavond een vergadering in „Het Huis van Nassau". De voorzit ter zette in* zijn openingswoord uit een, dat de vereniging thans is aan gesloten bij de Kon. Ned. Midden standsbond, die zich na vele bespre kingen ook bereid heeft verklaard op de bres te staan voor de middenstan ders-leden van de bond die door de watersnoodramp werden getroffen. Voor dit doel is onder voorzitterschap van de heer P. G. v. <1. Weele van Colijnsplaat, hoofdbestuurslid van de Bond, een watersnoodcommissie ge vormd, waarin de heer Snoek voorlo pig" zitting heeft genomen. De verga dering verklaarde zich hiermee ac- coora. De heer Snoek deelde mede dat de watersnoodcommissie van de K.N.M. B. een enquêteformulier heeft opge steld dat ae leden tot 20 Juli bij nem in ontvangst kunnen nemen om het dan voor 27 Juli bjj de commissie weer ingevuld in te leveren. Een en ander werd uitvoerig toegelicht. Medegedeeld wercl dat de waters noodcommissie reeds is gebleken dat het rampschadebureau te Zierikzee in bepaalde gevallen de wet niet juist heeft toegepast, speciaal wanneer het gaat om de schadevergoeding voo: oude machines, auto's e.d. Hlervoo: moet ten allen tijde een vergoeding worden gegeven van 40 van de waarde, die een dergelijk object than: bij aanschaffing zou kosten en niet van 40 van de oorspronkelijke aanschaffingswaarde. Besloten werd voorts, de contribu tie van de vereniging op f 10.pei jaar te brengen, waarbij dan de af dracht van ae K.N.M.B. is inbegre pen. Waarom hier niet? allerlei met de winkelsluiting samen hangende kwesties, waarbij de vraag werd gesteld, waarom telkens weer in Zierikzee allerlei dingen worden ver boden openstelling 's avonds in de zomer die elders op het eiland wel worden toegestaan. Hetzelfde geldt ook voor de verkoop van artikelen in zalen, verhuurd door verlofzaken. In Zierikzee is dit op grond van wettelijke voorschriften verboden. Tenslotte werd nog medegedeeld dat er plannen ln voorbereiding zjjn om in de tweede helft van Augustus 'n win- kelwedstryd met braderie enz. te or ganiseren. De middenstandscentrale is al bezig met de uitwerking van dit project. Spoedig zullen nadere mede delingen gedaan kunnen worden. BINNENVERING BEO wj»m H Z S P O E N- feM-MA De beste bedden .ooit gemaakt! SCHUIMRUBBER BED Benadeelde incasseerder jZiekenhuisverpleging1 Vermoedelijk voor ruim f 3500. Er bestaan goede gronden om aan te nemen, dat de incasseerder D. W. uit Koudekerke de Vereniging „Zie- kenhuisverpieging op Walcheren" te Middelburg voor een bedrag van ruim 8500 heeft benadeeld. W., die reeds meer dan 20 jaren by deze vereniging in dienst is. was belast met het incas seren van de premies bij de verzeker den in Koudekerke, St. Laurens, Vee. re en Vrouwenpolder en in een deel van Middelburg. De Vereniging heeft haar verzekerden er thans van in kennis gesteld, dat W. niet meer ge rechtigd is tot het in ontvangst ne men van de premies. Het is de gewoonte, dat de incas seerders elke maand zich op het kan toor te Middelburg vervoegen, ten einde daar met de boekhouder de ont vangsten af te rekenen. W. volgde deze gewoonte trouw, tot voor enke le weken. Hij verscheen namelijk niet voor zijn afrekening over Juni. Ook nadat hem een expresse-brief gezon den was die hij, naar men zegt, zonder meer verscheurd zou hebben maakte hij daartoe geen aanstal ten. Nogmaals gemaand, beloofde hij op een bepaald tijdstip ten kantore te komen, maar ook toen kwam hij niet. Vroeger werden over de Koude- kerkse incasseerder nimmer klachten vernomen. Gedurende de laatste tijd klaagden echter verschillende verze kerden over het feit. dat W. dronk tijdens zijn werk. Het werd ook be kend. dat de incasseerder zich veel in café's ophield. Of de man het geld op deze wyze heeft opgemaakt, staat echter niet vast. Uiteraard zullen de verzekerden, wanneer de fraude komt vast te staan, hiervan geen schade lijden. Mannequins en manne quins op „Ha-Em 1954 Tijdens de modeshow van de „Ha- Em 1954", de Dynamische Handels- en Industrie-tentoonstelling op de Middelburgse Markt, waren Woens dagavond mannequins enmanne quins te aanschouwen. Vol trots kon explicatrice mevrouw M. Sierenberg bU het begin van de show aankondi- fen, dat zich op een oproep twee eeuwse jongedames hadden aange meld, die het wel aandurfden zich in een van de textielcreaties den volke te vertonen, zonder ooit eerder met dit moeilijke maar mooie beroep te hebben kennisgemaakt. Daar is inder daad wel wat moed voor nodig.. De „dapperen" waren Tiny en Lida, „siden 17 jaar, beiden uit Vlissingen, de eerste kapster van beroep, de tweede „thuis in de zaak", zoals zei. Het optreden van deze „debutan ten" is het critische damespubliek in het geheel niet tegengevallen. Reke ninghoudend met het feit, dat de twee Vlissingsen niet zoals hun ech te „collega's, een gedegen vooroplei ding ontvingen, kan men zeggen dat z(j het er goed afbrachten. Vrijdagavond zullen de Zeeuwse amateur-mannequins opnieuw optre den. Waren het Dinsdagavond uitslui tend slanke maten, dit keer wil ook een liefhebster van iets breder postuur de stap wagen. Bromfietser had ernstig ongeluk Woensdagavond werd op de ver keersweg van Nieuw-Vossemeer naar Steenbergen ter hoogte van de Heem de heer B. M„ die een bromfiets be reed, aangereden door een auto be stuurd door A. P. uit Doorn. M. sloeg enige malen over de kop en werd met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis te Steenbergen vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Ik K S 6 ent-f*» 8 16 KiE AJ J e_g EVE II BE ROEM r E 18/ OOM No.» MIDDELBURG. Vandaag Kunstmuseum: Zeeuwse Ten toonstelling van Beeldende Kunst en expositie inzendingen Stadsprijs Mid delburg Beeldende Kunst, 10—12.30, 13.30—17.30 en 10,30—21.30 uur; Kunstznal Van Bcnthem en Jutting: Expositie litho's Henri de Toulouse Lautrec, 918 uur; Molenwater: „Mi niatuur Walcheren". 10—24 uur; Markt: „Ha-Em 1954", Dyn. handels- en industrietentoonstelling „Herrezen Middelburg", 10—17.30 en 19.30—22.30 uur, modeshows: 15.30 en 20.30 uur; Stadhuishal: Jubileumtentoonstelling „De Milva, iets voor UI", 11—17 en 19—22 uur; Electro: „De zaak Para- dine", (18 jaar), 19 en 21.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Super-voetbal op de vlerkante meter!", (a.l.). 7, 8 en 9 uur; Luxor: „De witte hel", (14 jr.), 8 uur; Stedelijk Museum: Schilderijen tentoonstelling Constantin Guys, 10— 5 uur. GOES. Vandaag Grand: „Super-voetbal op de vierkante meterl" (a.l.), 7, 8 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2