Bedrijf sarbeid 14-jarige meisjes verboden per 1 Juli 1955 Het Donau-water bedreigt thans Wenen en Boedapest VORK TWEEDE KAMER AANVAARDT WET OP LANDBOUWARBEID GEEN E.V.G.-ULTIMATUM AAN ITAUE EN FRANKRIJK WOENSDAG 14 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 TWEEDE KAMER BESLISTE Als de tijd daarvoor rijp is zal het verbod tot 15-jarigen worden uitgebreid (Van onze parlementaire redacteur) Na 1 Juli van het volgende jaar zullen meisjes van 14 jaar en jonger geen bedrijfsarbeid meer mogen verrichten. De Tweede Kamer besloot hiertoe Dinsdagmiddag door het wetsontwerp dat deze arbeid verbiedt, zonder hoofdelijke stemming aan te nemen. Ongetwijfeld zal ook de Eer ste Kamer er haar goedkeuring aan hechten. Niet in de wet is opgeno men een arbeidsverbod voor 15-jarige meisjes, met een daarbij behorende bepaling, dat de regering nader zal vaststellen wanneer dit verbod in» werking zal treden. De Kamer verwierp namelijk een des betreffend amendement van mevrouw Ploeg-Ploeg (PvdA) met 43 tegen 37 stemmen. Voor waren PvdA, VVD en CPN. Tevoren had de heer Stapel kamp (AR) verklaard, dat hij tegen het verstrekken van een blanco vol macht aan de regering was, en dat hij. nadat de staatssecretaris van So ciale Zaken, de heer Van Rhijn, had verzekerd, dat de regering met een voorstel tot het verbieden van be drijfsarbeid aan vijftienjarige meis jes zal komen, zodra zij de tijd daar toe rijp acht, geen behoefte had aan de door de heer De Kort (KVP) inge diende motie waarin aan de regering om voorbereiding van een zodanig wetsontwerp wordt gevraagd. Ook deze motie werd verworpen. Uitvoerig hebben de ministers van binnenlandse zaken en van financiën, de heren Beel en Van der Kleft, Dins- W- De afleiding van het woord vork voert ons tot. een Latijns woord dat met dragen in verband staat. Als draaginsPrument gaat de vork dan ook terug tot de grijze oudheid, want zij werd in de keuken gebruikt voor het aanvatten van grote stukken vlees en speelde veel later een rol in de han den der koninklijke voorsnijders. Maal ais eetinstrument was de vork in de oudheid onbekend, want in geen der beschaafde landen werd een eetvork gebruikt. Men at met de handen en 'deed dit, al naar de zeden van de t\jd, zo beschaafd1mogelijkOmstreeks het jaar J,00 n. Chr., schreef de klooster ling Sulpicius Severus: .fNeem het vlees met drie vingers en vul uw mond niet met te grote stukken. Ce moóat uw hand niet te lang in de schotel houden". En de, in dit verband reeds eerder genoemde, Erasmus, be zwoer zijn lezers er zich voor te hoe den het eerst de hand naar de schotel te brengen en het eten dat zij niet in de hand konden houden, tenminste op het bord te leggen. Lang niet ieder heeft zich aan deze regel gehouden, want Franklin vertelde van Lodewijk XIV die een fraai couvert bezat, maar eerst op hoge leeftijd een vork ging gebruiken dat de koning met zijn handen in elke schotel wroette die voor hem werd neergezet. Wanneer ive in aanmerking nemen, dat deze, in onze ogen nogal hache lijke eettechniek uit de oudheid, heeft stand gehouden tot de 18de eeuw, is het juist zo vcrivonderlijk dat de eer ste eetvork in onze streken werd aan getroffen in een „barbaren"-graf. In een vrouwengraf uit de tijd der Lon- gobarden, is n.l. de onderhelft gevon den van een verguld zilveren vork met twee tanden! We behoeven hieruit weliswaar niet de conclusie te trekken dat deze Longoburden-dame regelma tig met een vork at, maar voor specia le spijzen, zal zij dit instrument toch zeker gebruikt hebben .Vele eeuwen later het was in 991 schijnt de vrouw van de Doge van Venetië zich van kleine vorken bediend te hebben, zodat wij, dank z\j deze twee voor beelden, in ieder geval kunnen vol houden dat onze eetvork uit Noord- Italië stamt. In onze streken schijnt Jacoba van Beieren bij 't eten van gember een vorkje te hebben ge bruikt en in de nalatenschap van Pier re de Gavestonde gunsteling van ko ning Edward II, wordt een collectie van 69 lepels en 8 vorken aangetrof fen. Die vorken werden gebruikt om er peren mee te eten. Wat men met de vorken aan moest, bleek pas op het einde van de 16de en het begin van de 17de eeuw, toen de brede, geplooide halskragen in zwang kwamen zodat het uiterst lastig en riskant werd de spijzen met de hand naar de mond te brengen. Toen begon de vork in de be. terekrtngen op te komen, maar toen ae kragen weer smaller werden, raak te dit eetinstrument in vele streken «ieer tn onbruik. In het midden van de lode eeuw begint tenslotte de zege tocht van de vork, niet echter dan na de nodige tegenstand van de schrijver Justus van Effen te hébben ontmoet. .,"°^"}dsche Spectator" van i wtkeiit hij weliswaar niet dat de vork dienstig kan zijn wanneer men met vreemden aan tafel zit, maar „wanneer men met eerlijke en reine luiden eet, vmd ik het gebruik der vingeren, en van hetzelfde glas de ge ringste reden van afkeer niet". Toch Was het gebruik van de vork, dit „vreemde insluipsel", toen niet meer tegen te houden. Niet onvermeld mo gen we hierbij laten, dat vóór het al gemeen gebruik van de vork, ook hier te lande een dergelijk instrument voor sommige spijzen toch reeds gehan teerd werd. Bij het. eten van grote bo nen was het bij velen bijv. gewoonte een gepunt stokje te gebruiken, waar door het eten vergemakkelijkt werd. We gaan thans over tot. ae vraag, of geur gewicht heeft, gelijk een lezer het uitdrukt. Daarover morgen. H. Pétillon. dagmiddag in de Tweede Kamer de beide wetsontwerpen over de finan ciële verhouding tussen het rijk en de gemeente verdedigd. Het eerste houdt in een gemakkelijke methode voor de berekening van de uitkerin gen aan het gemeentefonds over de jaren 1949 en 1950 en het tweede de verlening van de thans bestaande tij delijke voorzieningen tot 1 Januari 1958. Er was verleden week door een aantal leden nogal wat critiek op uitgeoefend. De bewindslieden bleken daarvoor niet geheel ongevoelig ge bleven te zijn. want zij boden de Ka mer een nota van wijzigingen aan, waarin zij in niet onbelangrijke mate aan de geopperde bezwaren tege moet gekomen waren. Zodanig zelfs, dat enkele afgevaardigden bij de re plieken onomwonden hun waardering er voor uitspraken. Minister Beel zette nog eens uiteen dat een groot eigen belastinggebied voor de gemeenten niet meer kan worden toegestaan en dat tussen de gemeenten geen grote verschillen be horen te bestaan in eigen belasting inkomsten en daardoor ook in ver- zorgingspeil. In de plaats daarvan is getreden het systeem, dat in de wet op de financiële verhouding is vast gelegd. Eert milliard gulden Verbetering is te bereiken als het gemeentefonds zo klein mogelijk wordt gehoudens Dat gebeurt in de practjjk trouwens al, want de ge meenten kregen per jaar uit 's Rijks kas 1 milliard gulden, waarvan slechts een klein gedeelte uit het Gemeentefonds afkomstig is. Minister Van der Kieft gaf nog een aantal rechtstreekse verbeteringen aan. De bewindsman nam na enig debat een amendement van de heer Manen (KVP) over, om aan de ge meenten. die op 1 Januari 1952 een aantal inwoners hebben van 5000 of minder, 75% uit te keren van de ge zamenlijke jaarwedden van de burge meester en de secretaris op die da tum, mits dit een bedrag van 6000 niet te boven gaat. Minder succes had de heer Manen met een ander amendement, om aan de kleine gemeenten nog wat meer inkomsten te verschaffen. Daarover zal Woensdagmiddag worden ge stemd. Eveneens zal de Kamer dan beslissen over een amendement van de heer Verkerk (AR) om te voor komen dat voor enkele gemeenten de nieuwe belastinguitkering, tenaan- zien waarvan reeds voorschotten zijn uitgekeerd, op een lager bedrag wordt vastgesteld, dan oorspronke lijk door de regering was bepaald. Ook over het wetsontwerp tot ver lening van de thans bestaande tijde lijke voorzieningen tot 1 Januari '58 in zijn geheel zal dan worden ge stemd betreffende de invoering van een gemakkelijker methode voor de berekening van de uitkeringen uit het Gemeentefonds over de jaren '49 en 1950. De Commissaris der Koningin, jlir. mr. A. F. C. de Casembroot opende Dinsdagmiddag i»i het Middelburgse stadhuis de Jubileumtentoonstelling ,J)e Milvaiets voor U!" Tijdens zijn rondgang langs de stands toonde jhr. De Casembroot grote interesse voor de z.g. plotkaart, een kaart, waarop posities van vliegtuigen worden aan gegeven. Een informatrice, een kor- poraal-Mïlva, verstrekte inlichtingen. Naast de Commissaris kapitein-Mïl- va A. W. Droog-Hartgerink, verte genwoordigster van de Inspecteur- Milva. (Foto P.Z.CJ Geen stok achter de deur, maar veiligheidsmaatregel De Tweede Kamer heeft gisteravond het wetsontwerp aangenomen tot wij ziging van de Arbeidswet 1919. Dit ontwerp beoogt de mogelijkheid bij algemene maatregel van bestuur de landbouwarbeid te regelen. Nadat verscheidene sprekers over het ont werp het woord hadden gevoerd, werd het verdedigd door Staatssecretaris Van Rhijn. Deze betoogde dat een CAO alleen niet voldoende is en dat een publiek rechtelijke regeling noodzakelijk is. Het publiekrechtelijk lich&am moet gelegenheid hebben te komen met een regeling. Spreker verklaarde daarom welwillend te staan tegen over het amendement-Van der Ploeg, dat de voorkeur voor verordening van de bedrijfschappen in de wet wenst vast te leggen. De strekking van het ontwerp is de voorkeur voor veror- OP VERZOEK VAN MINISTER DULLES Milder standpunt van Amerikaanse commissie De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse zaken is Maandag met acht tegen vijf stemmen terug gekomen van haar voorlopige beslis sing, dat de Verenigde Staten na 31 December geen hulp meer aan Frankrijk en Italië moeten verschaf fen, indien deze landen op dat tijd stip het E.V.G.-verdrag nog niet heb ben bekrachtigd. De commissie sprak zich uit voor een resolutie, waarin gezegd wordt, dat de militaire hulp in de belasting jaren 1954 en 1955 alleen maar op geschort moet worden voor de lan den die het E.V.G.-verdrag nog niet hebben goedgekeurd. De Ziekenfondsverzekering voor studerende kinderen. De Tweede Kamer heeft een wets ontwerp goedgekeurd, waarbij de leeftijdsgrens beneden welke stude rende kinderen voor de indirect-ver- p lichte ziekenfondsverzekering in aanmerking kunnen komen, is ver hoogd tot 27 jaar. Dit betekent, dat ook de opleiding voor een beroep met indireet-verplichte verzekering ge paard kan gaan. Indien betrokkenen voor 30 Augus tus 1954 bij 'n fonds worden aange meld, worden hun de rechten der ver plichte verzekering, zo nodig met te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1954, toegekend. Premiën. die na 26 December 1953 voor vrijwillige ver zekering werden betaald, zullen ge restitueerd worden. Minister Dulles zou de commissie hebben doen weten, dat de oorspron kelijke resolutie ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de Westelij ke verdediging. De commissie heeft vervolgens een buitenlandse-hulpprogram ten be drage van 3.1 milliard dollar voor de komende twaalf maanden goedge keurd. dening te geven; de algemene maat regel van bestuur moet men zien als een noodmaatregel. Naar sprekers oordeel moet ten minste een jaar ge wacht worden om te zien hoe net perspectief is. Hij zal een ruim stand punt innemen; men mag z.i. een mis lukking niet meer riskeren. Het wetsontwerp beschouwde hij niet als een stok achter de deur, maar als een veiligheidsmaatregel, toe te passen men met de verordening niet De arbeidsinsjrectie zal controle op de uitvoering van de wet uitoefe nen. maar zal zich daarbij vooral be zig houden met het beperken en voorkomen van ernstige overtredin gen. Men moest noodzakelijkerwijs komen tot ruime arbeidstijden. Er zal naar gestreefd moeten worden om straks, over een paar jaren, te ko men tot gunstiger werktijden. Ten aanzien van de opmerkingen over kinderarbeid zegt spreker alleen die in eigen bedrijf te hebben willen toe laten. Hij meende, dat met het oog op de mogelijkheid van misbruiken, men dit rigoureuze standpunt zal moeten innemen. Tenslotte werden het amendement- Van der Ploeg en het ontwerp aan vaard. Amerikaanse militaire hulp voor Thailand De ambassadeur van Thailand (Si- am) te Washington heeft bekendge maakt, dat de ver. Staten er mee hebben ingestemd de militaire hulp aan zijn land onmiddellijk te verho gen. De Ver. Staten zullen hun modern ste uitrusting sturen voor de oplei ding van officieren en onderofficieren van de zich uitbreidende strijdkrach ten van Thailand. Dit is overeengeko men met een uit twaalf leden be staande militaire missie uit Bangkok. Adoptiemoge'jjkheid in Nederland Wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot invoering van de adoptie-mogelijkheid. Uit dit ont werp blijkt, dat adoptie steeds in het belang van het kind dient te zijn. Zo worden o.a. voorwaarden gesteld aan het milieu, waarin het kind wordt opgenomen. Tot de in het ontwerp opgesomde voorwaarden behoort ech ter niet, dat de pleegouders kinder loos moeten zijn. De consequentie der adoptie in de voorgestelde regeling is enerzijds dat het kind de staat van wettig kind der adoptanten verkrijgt jegens een ieder, ook jegens hun bloed- en aan verwanten; anderzijds dat burgerlij ke betrekkingen, die volgens de wet met de ouders en bloed- en aanver wanten in de opgaande en zijlinie be stonden, ophouden. Het ontwerp voorziet voorts in de instelling van een centrale adoptie- raad van tenminste zeven leden die over de adoptie advies moet uitbren gen. Vereist is o.a. dat het kind ge durende ten minste drie jaren door de echtgenoten tezamen was ver zorgd en opgevoed. Verder dient ie der der adoptanten ten minste 18 en ten hoogste 50 jaar ouder te zijn, dan het kind. Paratyphus in Dordrecht In Dordrecht zijn de laatste weken meer dan .20 gevallen van parathy- pus bij de gemeentelijke geneeskun dige en gezondheidsdienst aangege ven. Een onderzoek naar de oorzaak van dit min of meer epidemisch op treden van de ziekte bracht aan het licht, dat alle patiënten van soesjes hadden gegeten, die zij gekocht had den bij een bakker. Deze bakker bleek geen inferieure grondstoffen bij de vervaardiging van deze soesjes te hebben gebruikt, maar hij en zijn vrouw waren bacillendragers. De bakkerswinkel is voor alle vei ligheid enige tijd gesloten. De gecon stateerde ziektegevallen zijn niet ern stig. Jacques Piccard gaat nieuwe duik nemen. De zoon van prof. Auguste Piccard, Jacques Piccard, heeft medegedeeld, dat hij van plan is in de komende maanden een r.ieuwe duik met de ba- thyscaaf Trieste" in de golf van Na pels te ondernemen.Hij zeide niet van plan te zijn een recordpoging te doen. De duik zou voornamelijk de bestu dering van de zeebodem tot doel heb ben. IN TIROL DE WEGEN WEER BEGAANBAAR. Toestand in Beieren en Opper - Oostenrijk is verbeterd Het aantal doden bij de watersnood in Duitsland en Oostenrijk bedraagt thans 32. De Donau heeft ftinsdag bij Wenen een ongekend hoog peil be reikt en het water stijgt nog steeds. Elders in Oostenrijk echter zakt het water. Verscheidene Weense voorsteden zijn overstroomd, doch het voor naamste, hoogliggende deel van de stad is droog. Ten Westen en ten Noor den van de stad staan een aantal dorpen tot drie meter diep in het water. Vele fabrieken in Oostenrijk liggen stil. In Linz, de zwaarst getroffen stad in Oostenrijk, zakt het water even eens. In Tirol zijn alle wegen weer begaanbaar. Het aantal slachtoffers in Oosten rijk is niet meer gestegen. Te Dessau (95.000) inwoners) en Barby (8000 inwoners) blijft de toe stand ernstig. Uit Dessau zijn 10.000 mensen geëvacueerd. De evacuatie duurt nog voort. Bijna alle Oost-Duit se bladen hebben hun formaat dras tisch verkleind, aangezien papierfa brieken van de overstromingen te lij den hebben. In Passau, de zwaarst getroffen West-Duitse stad, is de Donau opnieuw tien centimeter gestegen. De politie heeft gewaarschuwd voor besmettings gevaar door duizenden lijken van rat ten en andere dieren, die in het water drijven. De algemene toestand is iets verbe terd. Geen van de voornaamste dam- Na een verblijf van 7 weken bij pleegouders in Goes en omgeving keerden Dinsdagmiddag 25 kinderen uit de Duitse vluchtelingenkampen met blozende gezichten en bepakt met geschenken huiswaarts. Voor het vertrek poseerden z\j nog eenmaal met hun pleegouders voor onze lens. (Foto P.Z.C.J men is doorgebroken, hoewel de druk van het water nog zeer krachtig is. In Tsjecho-Slowakije is, vooral in Midden-Bohemen. veel schade aan gewassen aangericht. De laaggelegen woonwijken van Boedapest (Hongarije) zijn geëvacu eerd, aldus radio-Boedapest. Men ver wacht dat het stijgende Donau-water Dinsdagavond laat of Woensdagmor gen tot deze wijken zal doordringen. Russische spionnage in Noorwegen Een Noors protest De Noorse regering; heeft bij de Sowjet-Russische regering geprotes teerd tegen spionnage-acriviteiten van zekere functionarissen der Rus sische ambassade te Oslo. De nota werd overhandigd aan de Russische ambassadeur te Oslo, die het protest onmiddellijk mondeling van de hand wees. In de Noorse nota werd herinnerd aan het onlangs gevoerde spionnage- proces tegen de Noren Asbjoern Sun- de en Erling Nordby, waarbij was ge bleken. dat de beklaagden contact hadden met leden van het personeel der Sowjet-ambassade. Voorts ver wees de Noorse regering naar haar nota van 16 Februari, waarin gespro ken werd van het „ongebruikelijke" contact, dat een lid van de Russische ambassade-staf had met Noorse bur gers, die later op beschuldiging van spionnage waren aangehouden. Wereldomroep won kort geding tegen Benny Vreden. De Wereldomroep is in kort geding door de waarnemende president van de civiele rechtbank te Amsterdam in het gelijk gesteld voor wat betreft de tweeweekse Zaterdagavonduitzen ding van een andere omroep. Het Wereldgebeuren Microfoon Niemand zal Maandag aan het uiterlijk van minister Anthony Eden te Genève bemerkt heb ben, dat hij lichtelijk ontstemd was. Daarvoor is deze Britse minister een te ervaren diplomaat. Maar dat hij ont stemd was is zeker, want hij heeft di rect na zijn aankomst in Genève met de Russische minister Molotow afge sproken. dat het uit moest zijn met het „uitlekken" van nieuws uit de beslo ten zittingen van de Geneefse confe rentie. Bij vroegere bijeenkomsten te Ge nève was het steeds zó dat enkele uren na het sluiten van de zitting, vrij nauwkeurig bekend was, waarover de ministers en hun raadslieden hadden gepraat. Daarna konden dan de ver ontruste politici in Londen Washing ton, Parijs en zo men wil Bonn hun spelletjes gaan spelen om hetzij spaken te steken in« het conferentiewiel hetzij dat wiel een versnelling te ge ven, die catastrophaal zou zijn. Nu de Geneefse onderhandelingen in het critieke stadium zijn gekomen vóór 20 Juli a.s moet de Franse premier het resultaat aan de Franse Nationale Vergadering mededelen wil Eden van die narigheid af. Hij wenst geen inmenging meer van bui tenstaanders- Aanvankelijk verlang de hij daarom van Molotow dat alleen de voornaamste vijf delegatieleiders bijeen zouden komen Molotov wilde echter niet zo ver gaan Nu zullen dan ook een uiterst beperkt aantal raad gevers mede aan de conferentietafel zitten, maar zo weinigen, dat de ge heimhouding gewaarborgd blijft. Er worden op het punt van „geheim houding" nogal sombere grapjes gemaakt in het Genève van van daag. Men heeft daar gedurende de confe rentie de „inlichtingendiensten" van bepaalde grote mogendheden op top- spanning zien werken en die heren of wat zij dan mogen zijn hebben verbluffende staaltjes van stoutmoe dige vrijpostigheden weggegeven- Het gerucht wil, dat de mannen en vrouwen, die voor Rusland opereer den wel de meest opzienbarende din gen hebben verricht. Wanneer Westerse diplomaten te Ge nève vertrouwelijk met elkaar willen spreken, dan waren ze gedwongen de wander, van hun conferentie-hotelka mer te bekloppen om na te gaan of er soms microfonen verborgen waren en die werden meestal ui zo'n ontstellend aantal ontdekt, dat men het zoeken maar opgaf. Het moet gebeurd zijn, dat deze diplomaten zich ten einde raad in een badkamer opsloten, waar ze alle kranen lieten lopen in de hoop, dat hun gesprek daardoor geheim zou blijven. Anderen namen de voorzorg om in de vier hoeken van hun con ferentiekamer een heer luidkeels te la ten spreken en zingen, opdat men in het midden van het vertrek een niet af te luisteren fluister-gesprek zou kunnen voeren. Dit dan wat de Russen betreft. Men kan er zeker van zijn, dat ook de an dere inlichtingendiensten zich niet on betuigd hebben gelaten. Stellig tot ergernis van minister Eden, die de tijd nog gekend heeft, toen regeringen haar honger naar in lichtingen niet zo rauw étaleerden. Men zal nu te Genève pogen ver trouwelijk te spreken. Het is wel zo ongeveer bekend, waar over dit gesprek zal gaan De Franse premier stelt zich voor, dat er een demarcatielijn dwars door de staat Vietnam getrokken zal worden en dat er desondanks vrije verkiezingen in beide delén van de staat gehouden zullen worden om tot vorming van een Vietnamese volksvertegenwoordiging te komen. Hij verwacht ook. dat hij voor de steden Haiphong en Hanoi een status kan verkrijgen, welke niet op de status van belegerde steden gelijkt. Hij hoopt dat de tegenpartij een goe de behandeling zal garanderen aan de millioenen mensen, die in Noord Indo- China thans onder het gezag van de communisten zijn geraakt en noch tans tegenstanders van die communis ten zijn. Hij verwacht, dat de „rebel len" de staten Laos en Cambodja ge heel met rust zuilen laten- Hij re kent er stellig op. dat er een wapen stilstandscommissie zal komen, die nauwkeurig zal nagaan of elk der par tijen zich wel aan de afspraken houdt. En tenslotte meent hij. dat Enge land, de Verenigde Staten, Rusland en China de gesloten overeenkomst zul len garanderen Die garantie is na melijk van de allergrootste bete kenis. Vandaar het telefoontje, dat de heer Mendès-France liet uitgaan naar de heer Foster Dulles te Washington toen deze heer het had laten afweten en niet naar Genève wilde komen. Gelukkig bleek de heer Foster Dul les te vermurven en is hij alsnog naar Parijs gekomen. Enfin, men zal hem daar wel van uur tot uur op de hoogte houden van het verloop der Geneefse conferen tie. Gezien -de moderne contactmid delen is dat niet zo moeilijkEr zijn tenslotte microfoons!!?! Mendès-France nog zes dagen minister-president?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3