PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verenigde Staten moeten bestand in Indo-China garanderen Advies Waterwegen is in grote lijnen aanvaardbaar BILT Vandaag LUCHTREIS VAN BALANS DUITSE TOERISTEN KREGEN DUIDELIJKE VERMANING DE VER. NATIES VERPLICHT TOT SCHADELOOSSTELLING 197e Jaargang-No. 163 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van'de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.s W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr p. p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 14 Juli 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie T 3.—. mg. mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties (max 8 regelai van 1—5 regels f L— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v d Blad' 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 1 of 2160. Middelburg. Markt 51, telef 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g 2228). Oostburg, Finlandstr 2. telel 16. Terneuzen. Brouwerhstt i. Zlerlkzee N Bogerdsii i ittO. teiei EEN EIS VAN ROOD CHINA Engeland en Frankrijk zijn eens over de concessies het De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, is Dinsdagmiddag te Parijs aangekomen. Hij begaf zich direct naar de Amerikaanse ambassade, waar hij een bespreking van een uur had met de Franse premier Mendès-France. Daarna begaven Dulles en Mendès-France zich naar de woning van Mendès-France, waar gedineerd werd. Aan dit diner nam ook de Britse minister van buitenlandse zaken Eden deel. Ver- Wacht werd, dat de besprekingen tot laat in de avond zouden duren. Alvorens naar Parijs te vertrekken hadden Eden en Mendès-France Dinsdagmorgen te Genêve een bespreking met de Chinese premier Tsjoe En Lai en met de Russische minister van buitenlandse zaken Molotow, Een der argumenten van Mendès- France, zo wordt te Parijs vernomen, is dat communistisch China oprecht vrede wil in Indo-China, maar geen regeling wil aanvaarden, die niet ook door Amerika is goedgekeurd. Tsjoe En Lai heeft Mendès-France vorige week te Bern meegedeeld, dat China niet voortdurend de kans wil lopen van een Amerikaanse interven tie als gevolg van een niet door Ame rika goedgekeurde overeenkomst met Frankrijk. Dulles verklaarde bij aankomst in Parijs te hopen, dat de bespreking van de drie mogendheden aan de communisten zou bewijzen hoe nut teloos hun pogingen zijn om het Wes ten te Verdelen. Eden en Mendès-France wilden bij aankomst geen verklaring afleggen. De Franse minister zag er moe uit, met diepe kringen onder de ogen. Volgens waarnemers te Genève zouden de communisten een deling van Vietnam hebben voorgesteld langs de veertiende breedtegraad. Frankrijk zou daarin echter niet wil len toestemmen. Het zou de achttien de of uiterlyk de zeventiende breed tegraad als bestandslijn wensen. Uit Delhi wordt gemeld, dat de Westelijke mogendheden de kansen overwegen van twee pacten voor Azië, namelijk een soort Locarno— fact, dat geen militaire consequen ts zou meebrengen en dat betrek king heeft op het Noordelijk deel van Zuid Oost Azië met inbegrip van In do China. By dit pact zou India zich vermoedelijk aansluiten. Het tweede (militaire) pact heeft betrekking op Zuid Oost Azië o.a. Malakka en de Philippijnen. In Parijse diplomatieke kringen wordt beweerd, dat Mendès-France Amerikaanse steun wil verkrijgen •voor de Franse pogingen om de oor log in Indo China op „eervolle" wijze te beëindigen. Mendès-France zou aan Dulles mededelen, dat er geen sprake zal zijn van een Franse „uit verkoop" in Indo China. Premier Mendès-France zal heden Woens dag terugkeren naar Genève. Men legt er in bepaalde kringen te Parijs de nadruk op, dat Dulles uit eigen beweging naar Parijs is ge gaan, nadat de Amerikaanse ambas sadeurs in Genève en Parijs hem had den meegedeeld, dat een wegblijven van de Geneefse conferentie de soli dariteit van het Westen ernstig zou schaden. Dulles staat voor een moeilijk ge val. Mendès-France en Eden zijn het eens over de concessies, die aan de communisten moeten worden gedaan in ruil voor een vrede in Indo-China, zo wordt gezegd. Voor Amerika is dit een nieuw stadium in de betrek kingen met zijn twee grote Europese bondgenoten. Staan in de EVG-kwes- tie Amerika en Engeland eensgezind tegenover een aarzelend Frankrijk, hier staat Amerika alleen tegenover Engeland en Frankrijk, die zich sa men op weg bevinden zo schijnt het naar een grotere onafhanke lijkheid van de Amerikaanse politiek. Duits enthousiasme over bezoek van prinses Margaret. Het bezoek dat Prinses Margaret van Engeland op het ogenblik aan Duitsland brengt, blijkt by de Duit sers bijzonder in de smaak te vallen. Naar schatting waren 15000 Duitsers uitgelopen om de prinses toe te jui chen, toen zij door de straten van Bonn reed. Te horen aan de sympa thieke uitroepen aan het adres van Margaret was men zeer over dit be zoek opgetogen. Prinses Margaret is het eerste lid van het Britse Koningshuis dat sinds 1912 een bezoek brengt aan een Duits staatshoofd. Het hoogtepunt van het bezoek vormde een lunch, die door president Heuss en bondskanselier Adenauer aan de prinses werd aange boden. Zowel in Duitse als Britse krin gen wordt het bezoek voor honderd procent een diplomatiek succes ge noemd. Margaret zal drie dagen bij de Britse troepen in Duitsland blijven. Tilburgse kinderen door onderwijzeres besmet. Een Tilburgse onderwijzeres heeft zes leerlingen van haar school met tb.c. besmet. Enkele weken geleden constateerde de huisdokter, dat de onderwijzeres aan tuberculose leed. Een onmiddellij ke controle op school bracht aan het licht dat een zestal van de 48 aan haar toevertrouwde kinderen besmet wa ren. Men vreest dat na verloop van tijd nog meer besmettingen aan het licht zullen komen. Bij haar aanstel ling, twee jaar geleden, was de onder wijzeres nog op t.b. gekeurd. Er wer den toen geen verschijnselen bij haar waargenomen. Beperkingen voor Russische diplomaten in Pakistan. Moeten in Karatsji blijven. Binnenkort zal de bewegingsvrijh van Russische diplomaten in Pakistan ingrijpend worden beperkt. Dit be sluit is bedoeld als vergeldingsmaat regel tegen de beperkingen voor Pa kistaanse diplomaten in de Sovjet- Unie. De leden van het personeel van de ambassade zullen niet meer buiten Karatsji en zijn voorsteden mogen komen. Ook de toegang tot havens, vliegvelden en militaire inrichtingen zal hun verboden worden, en er zullen geen Russische geschriften mogen worden ingevoerd of verspreid. Amerikaanse onderschei ding voor min. Mansholt Minister Mansholt heeft een ere- graad in de landbouwwetenschap ont vangen van het Community College of New York. Deze decoratie is de minister verleend voor zijn ver diensten op het gebied van de inter nationale samenwerking. De oorkon de van de benoeming is hem Dins dagmorgen overhandigd door de heer Benjamin H. Namm. vertegenwoor diger van de universiteit, die thans in Nederland vertoeft. Dronken chauffeuse reed blinde man dood De 59-jarige mevrouw Edith Lane, de echtgenote van een wethouder van Southampton (Engeland), is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat zij met naar auto in dronken schap een blinde man op het trottoir had doodgereden en zien niet om het slachtoffer had bekommerd. Haar rij bewijs is voorgoed ingetrokken. De rechter zeide. dat hg' nog clement was geweest met het oog op het feit, dat beklaagde in de afgelopen oorlog drie zoons had verloren. herdenkt Frankrijk de val van de Bastille (1789); is het 50 jaar geleden, dat (resident van Zuid- de oud- Afrika. S. J. Paul Kruger, Zwitserland overleed. De nieuwe Keersluisbrug te Vlissin gen staat de laatste dagen in het middelpunt der belangstelling. Tien tallen voorbijgangers kijken met inte resse toe, hoe de werkzaamheden aan r deze reusachtige brug vorderen. Vooral gisteren was het een spectacu laire dag: toen werd namelilk de enor me balans voorzichtig opgehesen door de twee zware bokken en daarna op de hameistijlen geplaatst. Het werk verliep vlot, zodat omstreeks vjjf uur de vlag triomfantelijk op de inmid dels „hooggeplaatste" balans kon worden gezet. Het gevaarte werd vervaardigd door Gusto Schiedam en werd naar Vlissingen vervoerd door de firma Groenewegen uit Amsterdam. Dit transport eiste eveneens groot vak manschap. maar het geheel arriveer de in uitstekende staat in de Schelde- stad. zodat men Maandag onmiddel lijk met de montage kon beginnen. De foto's tonen twee momenten van het hijsen op Dinsdag: op de eerste foto is de balans vastgemaakt en kan de „luchtreis" worden ondernomen; de tweede foto laat zien hoe het ge vaarte bijna op de goede hoogte is aangekomen. De grote afmetingen kan men enigszins afleiden door ver gelijkingen te trekken met de mon teurs. die bij de balans zijn gefotogra feerd. En wat het gewicht betrefthet cijfer op de foto's spreekt voor zich zelf(Foto's P.Z.C.). Hittegolf in Ver. Staten In het centrum van de Ver. Staten heerst een hittegolf, waardoor reeds acht personen om het leven zjjn ge komen. In Pittsburg is een tempera tuur van 49 graden Celsius gemeten, in Oklahoma steeg het kwik tot 42 graden. Plaatselijk heerst waterge brek. NIET ENKEL „UITGELATENHEID" In het buitenland beter gedrag vereist De Duitse lente-invasie in Neder land en haar nasleep hebben in de Duitse bondsrepubliek tot een ernstig gewetensonderzoek geleid en thans houdt men zich zelfs op parlementair niveau bezig met de gevolgen, die zy voor de betrekkingen tussen de bei de landen zou kunnen hebben. Ding dag heeft zich de Bondsdag-commis sie voor buitenlandse aangelegenhe den met de zaak bezig gehouden. Men was van mening dat er maatregelen nodig zijn tegen Duitse toeristen, die de naam van hun land in het buiten land schade doen. ONTSLAGEN AMBTENAREN Waren uitgezuiverd door Amerikaanse commissie Het internationaal gerechtshof te 's Gravenhage heeft Dinsdagmiddag in een openbare zitting, zijn vrijblij vend advies gegeven in de zaak der schadeloosstelling van 180.000 dol lar aan ontslagen Amerikaanse amb tenaren van het. secretariaat der Ver enigde Naties te New York. Met 9 tegen drie stemmen zei het hoi' van mening te zyn, dat de alge mene vergadering der Ver. Naties niet. het recht heeft op enigerlei grond te weigeren schadeloosstelling uit te betalen, die zijn toegekend door het administratieve tribunaal van de Verenigde Naties, ten gunste van. functionarissen van de Verenigde Naties, wiens arbeidscontracten wer den beëindigd zonder hun toestem ming. Het Dinsdagmiddag gegeven advies betrof de zaak van 21 Amerikaanse burgers, ambtenaren van het secre tariaat van de Ver. Naties, die wer den ontslagen, omdat zij weigerden voor de commissie van onderzoek uit de Amerikaanse senaat mededelingen te doen over mogelijke communisti sche betrekkingen. Zij gingen in be roep bij het administratieve tribunaal van de Ver. Naties, daar dit ontslag volgens hen onrechtmatig zou zijn. In elf gevallen sprak dit administra tieve tribunaal zich uit ten gunste van deze ambtenaren van het secre tariaat der Ver. Naties. Het sprak als zijn oordeel uit. dat aan deze elf functionarissen een schadeloosstel ling zou moeten worden betaald, die gesteld werd op 180.000 dollar. Toen de secretaris-generaal van de Ver. Naties voorstelde dit bedrag in de begroting op te nemen, bleken Vele slachtoffers bij aardverschuiving in Columbia Ongeveer zes kilometer van de stad Medellin in Columbia zijn Maan dagavond bij twee aardverschuivin- fen ongeveer honderd personen om et leven gekomen. Na een eerste aardverschuiving, waarbij tien mensen het leven verlo ren, verzamelde zich een groot aan tal nieuwsgierigen. Op dat ogenblik deed zich een nieuwe aardverschui ving voor. waar door een groot deel der omstanders bedolven werd. De ziekenhuizen van Medellin lig gen vol gewonden en doden. Er zijn pen tot de bevolking gericht loed te geven. daartegen, vooral van Amerikaanse zijde, in de viifde commissie der Ver. Naties de Begrotingscommissie bezwaren te bestaan. De Ver. Staten en enkele landen waren de mening toegedaan, dat de algemene vergade ring het recht heeft de beslissingen van het administratieve tribunaal te herzien. De vertegenwoordigers van andere landen bleken het met die op vatting evenwel niet eens te zijn. Het internationaal gerechtshof heeft zich thans tegen het Amerikaanse stand punt uitgesproken. Het West-Duitse parlement en de Bondsregering hadden zich reeds eer der gedistancieerd van het verkeer de gedrag der toeristen in het buiten land. De ministeries van buitenland se en binnenlandse zaken onderzoe ken thans op welke wijze tegen West- Duitsers kan worden opgetreden, wier uitlatingen enz. in het buiten land reden tot klagen geven. Tijdens een persconferentie te Bonn verklaarde het Duitse parlemejitslid Gedat, dat de zondaars niet alleen in de gelederen der uitgelaten toeristen worden aangetroffen, doch in alle ca tegorieën der naar het buitenland reizenden. Ook zakenlieden, onderne mers en talryke andere „geëxponeer de personen" gingen zich al te vaak te buiten. Jeugdige personen missen vaak alle gevoel voor tact. Een bij zonder gevaar vormden reisgezel schappen en fabrieksuitstapfes, die naar Gedats ervaringen soms het ka rakter van „Kraft durch Freuderei- zen" hadden aangenomen. In koor aangeheven ongepaste liederen en „volslagen dronkenschap van gehele reisgezelschappen" waren aan de or de van de dag geweest. Alles bijeen hadden volgens de afgevaardigde zo wel regering als parlement alle reden om verontrust te zijn over zoveel slecht gedrag. Wat de reacties van het publiek betreft op zijn initiatief om de zaak in het parlement te brengen, moest de heer Gedat getuigen, dat in de eerste brief, die hij over zijn voorstel ontving, werd opgemerkt; „Ik ge loof. dat U niet goed snik bent". Dit schijnt overigens geen juiste graad meter voor de instelling der DuitSe publieke mening tegenover tactloze reizigers, want tal van Duitse bladen hebben een volledig begrip voor de buitenlandse klachten getoond. Paul Robeson mag Amerika niet uit. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dst het de partement niet van plan is een pas poort te verstrekken aan de neger zanger Paul Robeson, die toestem ming heeft gevraagd het land te mo gen verlaten voor een tournee door een aantal Europese landen en Israël. Paul Robeson is communist. TIEN JAAR IS HET NU GELEDEN Poolse delegaties zullen deel hebben aan herdenkingsdagen De bespreking van het advies waterwegen en havenproblemen, dat door de commissie Steenberghe-Van Cauwelaert aan de regeringen van België en Nederland werd uitgebracht, vormde het voornaamste agendapunt van de Dinsdag in hotel Rotterdam te Terneuzen gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch Vlaanderen. Over het algemeen bleek de overgrote meerderheid der Kamer zich met de inhoud van dit advies te kunnen verenigen, met uitzondering echter van de door België voorgestelde heffing van haven- en kadegeiden enz. voor het haven gebied van Terneuzen, dat eveneens het kanaal Terneuzen-Sas van Gent tot de grens zou omvatten. Evenmin ging men accoord met de datum, waarop de speciale spoorwegtarieven voor Terneuzen van kracht zouden worden. De kwestie der havengelden werd temeer omdat schepen, die tijdens de aangesneden door de heer H. R. A. de Meijer, die er daarby o.m. op wees dat ofschoon men in grote lijnen voor Zeeuwsch Vlaanderen het ulan kan toejuichen, er langs het kanaal en met name te Sluiskil en Sas van Gent verscheidene fabrieken en bedrijven zijn, die zelf havens of kaden hebben aangelegd en onderhouden. Er dient voor gewaakt te worden, dat bij een eventuele heffing van gelden met de positie dezer industrieën en bedrijven rekening wordt gehouden. Ook de voorzitter, ir. C. A. L. Horst- mann, was deze mening toegedaan en hij betoogde, dat de gelden de betref fende industrieën moeten toekomen, weekeinden aan deze kaden wachten op doorvaart naar Gent, daaraan vaak aanzienlijke schade toebrengen. Bij de daaropvolgende discussie meende o.m. de heer A. J. Cambier, dat het plan beoogt van Gent een grote havenplaats te maken, wat echter niet inhoudt, dat België hier de wet moet komen voorschrijven. Men zou dan voor Zeeuwsch Vlaan deren en Terneuzen wel eens een minder gewenste toestand kunnen krijgen. Spreker wenste de Neder landse zeggenschap op het kanaal te behouden. Ir J. F. de Nie merkte op. dat de speciale spoorwegtarieven, die men hier wenst, aan de invoering /an ha vengelden enz. zyn gekoppeld en ook de heer J. F. de Klerk wees er op, dat er meer aan deze zaak vastzit en dat door grotere Nederlandse havens reeds tegen de vrije Terneuzense ha ven werd geageerd. De heer De Meijer verklaarde vervolgens nog, dat men in Terneuzen meent, bij toe passing der speciale spoorwegtarie ven met een redelijk havengeld ac coord te kunnen gaan. doch dat de Belgische wens om ook Sluiskil en Sas van Gent daarmede te belasten, niet aanvaardbaar is. Na enige bespreking sloot de Ka mer zich aan by een voorstel van ir Horstmann. om zowel in België als in Nederland informaties over deze aangelegenheid in te winnen en zo nodig zich achter het stand punt van de heer Steenberghe te stellen, die het niet verantwoord acht, havengelden in te voeren, die buiten het kader van het Ne derlandse systeem vallen. Wat de invoering der speciale spoorwegtarieven betreft, sprak de Kamer hierna als haar mening uit, dat deze onmiddellijk na de ondertekening van de overeen komst met België dienen in te gaan en niet, zoals van Belgische zijde wordt voorgesteld, op het tijdstip dat de nieuwe sluizen te Terneuzen in gebruik worden ge nomen- Bij de aanvang der vergadering, die onder leiding stond van ir Horst mann, wees deze er o.m. op, dat op een verzoek om te verkrijgen dat in Breskens zeeschepen kunnen worden in- en uitgeklaard, door de directeur (Vervolg op pag. 2) Cyclonen teisterden de kuststreek van Queensland Enorme schade aangericht. Drie cyclonen en een tornado heb ben in le afgelopen 72 uur de kust van Queensland geteisterd. Een per soon werd gedood. De schade wordt op tien millioen gulden geschat. De stranden zijn overdekt met wrakken van motorboten en andere vaartuigen. Over het lot van vijftig vissersschepen verkeert men nog in onzekerheid. Trein- en telefoonverbindingen zijn vernield en elf vliegvelden zijn on bruikbaar. De kuststreek tussen Bundaberg en Brisbane wordt bedreigd door de erg ste watersnood sinds jaren. De weerkundige dienst meldde, dat er in de getroffen streek de laatste 24 uren tot 25 cm regen is gevallen. Opheffing Nederlands- Indonesische Unie Nog steeds informeel gesprek De informele besprekingen tussen de Nederlandse en Indonesische dele gaties zijn Dinsdagmiddag hervat. De vergadering van Dinsdagmiddag begon om half drie en duurde ruim anderhalf uur. Na afloop werd niets meer medegedeeld, dan dat het infor mele overleg Woensdagavond om 8 uur zal worden* voortgezet. Bij de Nederlandse delegatie ontbrak van daag minister vari de Kieft. die door ambtsbezigheden elders was verhin derd aan de besprekingen deel te ne men. DE VERWACHT IETS WARMER Toenemende bewolking maar over wegend c tige Zuidwe; mer. weer. Zwakke tot ma- telijke wind. Iets war- ZON EN MAAN 15 Juli Zon op 437 Maan op 20.37 onder 20-54 onder 3-45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1