PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister Foster Dulles begaf zich voor overleg naar Parijs Ook dit jaar nog weinig toeristen naar Westhoek van Schouwen Df BILT VERTREK BRITSE TROEPEN UIT SUEZKANAAL-ZONE GROOT EN KLEIN VERLOF DRIE LICHTINGSPLOEGEN 197e Jaargang-No. 162 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B den Boer.: Adjunct: W de Pagter Hoofdred.: G Ballintijn: PL-verv W. Leertouwer ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 Juli 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 ceni per mm Minimum p advertentie t 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regelsi van 1—5 regels t L— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad' 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C, Middelburg Bur. Vlissingen. Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160. Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststr 63, tele! 2475 (b.g.g 2228». Oostburg. Finlandstr 2. telef 16; Terneuzen. Brouwertlstr 2: Zlerlkzee N Bogerdstr C 160 telel 26 NA TELEFOONGESPREK MET MENDËS-FRANCE. Besprekingen te Genève thans strikt geheim Na een telefoongesprek met de Franse premier Mendès-Franee, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles dan toch maar besloten naar Parijs te gaan. Zoals men weet had hij de dag tevoren een uit nodiging voor de conferentie van Genève voorlopig afgewezen. Dulles vertrok Maandagavond elf uur (Nederlandse tijd) per vliegtuig uit Washington. Voor Dulles in het vliegtuig stapte zeide hy, dat deze reis opnieuw de „grote bezorgdheid" van de Verenigde Staten over de gebeurtenissen in In- do-Cliina en Europa toont. Ook blijkt uit de onverwachte stap de oprechte wens van zijn land om te komen tot een gecoördineerd optreden van Frank- ryk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, aldus zeide Dulles. Verder zeide de minister, dat zijn reis naar Parijs geen afbreuk doet aan het eerder bekendgemaakte standpunt, volgens hetwelk noch hijzelf noch onderminister Bedell Smith het plan heeft naar Genève te gaan. Later werd bekend dat minister Dulles zich Maandag verscheidene ma len in verbinding neeft gesteld met president Eisenhower. De president is het met het optreden van Dulles eens, aldus een woordvoerder van het Witte Huis. Zelfs de Franse ambassade te Wash ington was door de uitnodiging uit Parijs verrast. De Franse ambassa deur, Bonnet, die Maandagochtend 'n Snderhoud had met onderminister Be- ell Smith, zeide, dat hij niets van 'n uitnodiging wist, totdat hij laat in de middag een telegram uit Genève kreeg, waarin de mogelijkheid van Dulles' reis naar Parijs werd geopperd Dulles zal Dinsdagmiddag en Dins- tagavond met Mendès-Franee en Iden Opreken over „het werk van de Geneefse conferentie". Mendès-Franee, die te Genève ver toeft, zal zich Dinsdagmiddag per vliegtuig naar Parys begeven. Het be richt van Dulles' vertrek naar Parijs verwekte in de Franse hoofdstad eni ge sensatie. Men had zich in Franse kringen ongerust gemaakt over de fereserveerde Amerikaanse houding egenover de Franse pogingen om een wapenstilstand te bereiken in In do China. Maandag arriveerden te Genève de Britse minister van buitenlandse za ken Eden en de Chinese premier Tsjoe En Lai. De laatste werd bij-aan- komst begroet door Molotow. Op voorstel van Eden zullen de on derhandelingen te Genéve thans ge voerd worden door de delegatieleiders zelve met slechts enkele raadslieden en in besloten bijeenkomsten, tenein de een strikte geheimhouding te ver zekeren. Geen ballonvaart voor dikke Deense burgemeester Ongeveer veertigduizend Denen zijn Maandag in Odense, de hoofdstad van het eiland „Fünen (Denemarken) getuige geweest van een ballonop- styging. Deze belangstelling gold de „Libelle" de nieuwste ballon van de Haagse ballonclub. De opstijging verliep niet zonder hindernissen. De Deense regering leg de namelijk beslag op alle, vóór de „Libelle" benodigde waterstofgas ten behoeve van de metereologische dienst op Groenland. Door bemiddeling van een Engel se gasmaatschappij die een noodop lossing bewerkstelligde kon de Ne derlandse ballon toch opstijgen. Het lag In de bedoeling dat de burgemeester van Odense de ballon- toclit zou meemaken, maar. zijn 100 kilogram was te veel voor de ..Libel le". Hij moest weer uit de mand wor den getrokken en zo ontging hem de luchtdoop. In gezelschap van een (lichtge wicht) postzegelverzamelaar uit Odense maakte Mimi Boesman hier na een kabelopstijging, waarna de ballon-commandant C. de Vos Kloot wijk alleen een luchtreis ondernam. Leden van de Visserij-commissie uit de Tweede Kamer bezochten gisteren Yerseke. O.m. zagen zij het afsteken van jonge oesters van de pannen. (Foto P.Z.C.) Mendès-Franee zal Dinsdagmorgen besprekingen voeren met de Chinese premier Tsjoe En Lai. Uit Indo China komen intussen nog berichten over hevige gevechten. Franse tanks en infanterie sloegen een eerste grote aanval van de Viet- minh af op ae zuidelijke verdedigings linie van Hanoi. De Franse lucht macht was zeer actief. Uit verschei dene plaatsen rond Hanoi werden voorts lichte schermutselingen ge meld. Bloedig gevecht in een klooster Zondagavond zijn in een Boeddhis tisch klooster in de buurt van Ran goon twee groepen monniken slaags geraakt, waarbij twee monniken zün gedood en drie werden gewond. De strijd ging om de vraag wie de twee jaar geleden overleden prior van het klooster zou opvolgen, die zelf zijn neef had aangewezen. De politie ar resteerde 34 monniken van beide groepen. Nieuwe directie voor „Indonesia-Airways" "aandag is door de Indonesische minister van verbindingen, prof. Ros- seno, de nieuwe directie van de Ga- rud Indonesian Airways geïnstal leerd. De functies van president-di recteur en directeur zullen tijdelijk worden waargenomen door ir Suto- to, hoofd burgerluchtvaart van ge noemd ministerie. Minister Rosseno zeide bij deze installatie dat men bij de aanvaar ding van het bedrijf goed dient te beseffen, dat de volle verantwoor ding voor de gang van zaken thans bij Indonesië ligt. Aangezien nog steeds geen ge schikte candidaten voor de nieuwe directie waren gevonden en langer uitstel van de bestuursoverdracht niet raadzaam werd geacht, heeft men thans voorlopige benoemingen gedaan. Candidaat voor de functie van president-commissaris is mr Wilopo. Vergeldingsaanslagen door blanken in Tunesië. Zondagavond zijn vier Tunesiërs gedood en zes ernstig gewond, naar m vermoedt als vergelding voor de aanslag van Zaterdag te Ferry- ville, die zes Fransen het leven kostte. Een groep blanken vuurde, vanuit een auto, met stenguns op een ter ras van een Arabisch café, enkele kilometers ten Westen van Tunis. Twee Arabieren werden gedood en drie ernstig gewond. Een dergelijke aanval werd enke le uren later te Djemmal gepleegd Hierbij werden twee Tunesiërs ge dood en drie gewond. In beide ge vallen wisten de aanvallers te ont komen. OPTIMISME IN CAIRO Besprekingen vingen aan De koersen op de effectenbeurs van Cairo stegen Maandag sterk na de Britse-Egyptische bekendmaking, dat er besprekingen zyn begonnen over een nieuw Brits plan om het geschil over de Suez-kanaalzöne op te los sen. In berichten uit Londen wordt ge zegd, dat de Britten voorgesteld heb ben de 80.000 man Britse troepen in de kanaalzone binnen twee jaar af te voeren. Egypte zou aan buiten- „New York Times' over de toestand in Indonesië. In een analyse van de positie van Nederland in Indonesië schrijft de „New York Times" dat deze regel matig slechter geworden is en dat talrijke Nederlanders Indonesië ver laten. Tezelfdertijd is de positie van de Indo-Europeanen zeer kwets baar geworden. De toestanden, welke zich open bare.! op een ogenblik, waarop In donesië de grootste behoefte neeft aan deskundigen voor de opbouw van zijn economie en aan een stabie le regering, worden steeds slechter. Nationalisme, aldus het blad, is be grijpelijk en het is een goede zaak, maai er kunnen zowel goede als kwade aspecten in schuilen. De „Daily Herald" en de „Daily Mail" publiceren een bericht, verschenen in de „New York Daily News", volgens het welk koningin Elizabeth II voor het einde van dit jaar een derde kind verwacht. landse troepen weer toegang moeten verlenen als Turkye, Perzie of een Arabische staat bedreigd wordt. Na de evacuatie der troepen zou de basis worden onderhouden door burgerlijke Britse technici, beschik baar gesteld door Britse burgerlijke ondernemingen. Toen in October van het vorige jaar de besprekingen tussen Egypte en Engeland werden afgebroken, ver schilde men op twee volgende pun ten van mening, namelijk over het punt of de achterblijvende technici al of niet uniform moesten dragen en over de vraag welke landen in ge vaar moesten verkeren om een te rugkeer der Britse troepen mogelijk te maken. Egypte heeft Maandag het verbod op de invoer van Britse goederen op geheven. Vijf Amerikanen met een vlot op avontuur. Vijf mannen op een eigen gemaakt vlot van tien meter lengte, die Vrij dag uit San Francisco zijn vertrok ken en al drijvend Hawaii willen be reiken, hebben Maandag om een sleep verzocht, omdat zij nog steeds slechts 45 kilometer uit de kust zijn. De afstand, die zij willen afleggen, is by-a vierduizend kilometer. Zjj hopen te bewijzen, dat zij in leven kunnen blijven door al hun voedsel uit de zee te halen. Tot nog toe heb ben zij echter nog maar één zalm fevangen en ongeveer één liter wa- er gedronken. De mannen hebben in radioberich ten gemeld, dat zij nog geen Weste lijke stroming hebben gevonden. Prof. dr Arthur Fearon. vader van een der bemanningsleden, die de tocht heeft helpen organiseren, heeft besloten het vlot tot ongeveer 150 kilometer uit de kust te laten sle pen. Er zal een nieuwe radio voor het vlot worden meegenomen en ben zine voor de twee buitenboordmo toren. Ook zal een dokter naar het vlot gaan. omdat de radio-telegra- f'st een zware kou heeft opgelopen en water nodig heeft. De Sowjet-Minister van Buitenlandse Zaken. Molotow en de Franse Pre mier. Mendès-Franeegefotografeerd na de .£taakt het Vuren"-besprekin gen, gehouden in de Sowjet-ambas- sade te Genève. Verkeer eiste drie doden in omgeving van Roermond. In de omgeving van Roermond zijn tydens het weekeinde drie verkeers ongevallen gebeurd, tengevolge waar van drie doaen waren te ^betreuren. In de nacht van Zaterdag op Zon dag botste op de weg Maasniel- Duitse grens een motorrijwiel met twee Belgische militairen tegen een boom. De 19-jarige duo-passagier M. uit Maaseik werd op slag gedood. De 20-jarige bestuurder, de piloot van de Belgische luchtmacht N. uit Luik werd zwaar gewond. Tydens het vervoer van een groep muzikanten van het internaat de Hei bloem onder de gemeente Heithuizen naar het zusterhuis Stokershorst, eveneens nabij Heithuizen viel de di recteur van de fanfare van de Hei bloem, de kloosterbroeder C. van een tractor en werd door de wielen van de aanhangwagen overreden. Hij was op slag dood. .De wachtmeester le klasse W. A. S. van de verkeersgvoep der Rijks politie te Roermond DOtste Zaterdag ochtend tegen een boom. doordat een band sprong. Hij overleed enke le uren na het ongeval. Het slacht offer was gehuwd en vader van twee kinderen. Meer dan een ton schade bij brand te Loosduinen. Aangaande de brand in de lood sen van de Loosduinse groentenvei- ling wordt nader van de brandweer vernomen dat tussen de brandmel ding en de aankomst van de eerste spuit minder dan 8 minuten zijn.ver lopen. De oorzaak van de brand is tot nu toe nog onbekend en het on derzoek wordt voortgezet. De scha de wordt tussen de f 100.000 en de f 125.000 geschat. Nadat men te on geveer 22.30 uur het vuur meester was, heeft men tot gistermorgen 8 uur zich met de nablussing bezig gehouden. Een brandwacht, die door de rookontwikkeling bedwelmd ge raakte. is naar een ziekenhuis over gebracht. VOORSTELLEN AAN MINISTER VAN OORLOG In verband met kortere diensttijd De chef van de generale staf heeft aan de minister van oorlog voorstel len gedaan tot het verlenen van klein c.q. groot verlof aan de dienstplichti gen van de licht ingsploegen 1952-3, 1953-1 en 1953-2. Deze voorstellen zyn wat betreft laatstgenoemde ploegen gebaseerd op de beslissing van de re gering inzake de verkorting van de duur der eerste oefening tot 18 c.q. 21 maanden. De chef van de generale staf heeft de voorstellen gedaan in af wachting van de definitieve groot- verlof beschikking, die in de legeror der zal worden gepubliceerd. Met ingang van 31 October a.s. wordt groot verlof verleend aan de dienstplichtige vaandrigs en kornet ten (ook zy die tijdelijk de rang van De natte en de droge. Zondagavond heeft een jonge man een bebost plekje langs de Coolhaven te Rotterdam opge zocht om afscheid te nemen van zijn verloofde. Hij dacht hier ongehinderd te zijn, maar hoorde plotseling geritsel tus sen de heesters, waar iemand het paartje stond af te loeren. De loerder zag zich ontdekt en nam de benen, maar de ver loofde had nog vluggere benen, haalde de rustverstoorder in en diende hem een „linkse directe" toe. Dit had tot gevolg dat de loerder, een 21-jarige matroos struikelde en in de Coolhaven plonste. Laat nu dezelfde lin kerhand, die de „directe" had toegediend, zich naar de dren keling uitgestrekt hebben, waardoor de matroos weer op de wal kon komen. Toen kwam de politie en noteerde de na men van de natte en de droge. RAMPSCHADE, DIE NIET VERGOED WORDT V. V. V.'s zullen zich tijdig op intensieve popaganda-actie moeten beraden „Hoe gaat het dit jaar met het vreemdelingenbezoekDit is een vraag, die*wij dezer dagen hebben voorgelegd aan tal van belanghebben den bij het toerisme is de vermaarde „Westhoek" van Schouwen-Duive- land. Aan hotel- en pensionhouders, aan verhuurders van zomerhuisjes en exploitanten van kampeerboerderijen, aan middenstanders en aan functio narissen van de beide verenigingen voor Vreemdelingenverkeer, die de toe ristische belangen voor de streek behartigen. En vryivel zonder uitzonde ring luidde het antwoord: „Slecht!" De paar weken, die het eigenlijke hoogseizoen moeten vormen, och dat gaat wel, maar daarvoor en daarnatreurig. 't Is alsof tot de vacantiegangers buiten Zeeland nog aityd niet is door gedrongen, dat de Westhoek practisch ongeschonden bleef, dat hier geen sprake is van de helaas nog aityd min of meer chaotische toestand als ge volg van de ramp in de rest van Schouwen-Duiveland. De reserveringen, die anders al vh*oeg in het voorjaar, ja zelfs reeds in Januari en Februari, plegen binnen te komen, zijn dit jaar practisch uitgebleven en behoudens voor de laatste week van Juli en de eerste drie weken van Augustus, zul len de hotels en pensions het bordje „vol" wel in de kast kunnen laten lig gen. En hetzelfde geldt voor een belangryk deel óók voor de verhuur van zomerhuisjes; alleen de bezetting van de kampeercentra verloopt vry rede lijk. Maar ook de „dagjesmensen" bleven tot dusver weg. Wanneer men dergelijke sombere conclusies hoort trekken, vraagt men vanzelfsprekend ook naar de oorzaken. Eén daarvan werd reeds genoemd: de vrees bq de mensen, dat zij ook in, Renesse, Haamstede, Burgh en Westenschouwen terecht zullen komen in een chaotiscne toe stand. Vanzelfsprekend heeft het, feit, dat de Nederlandse bladen tel kens opnieuw hebben geschreven over de moeilijkheden van het ramp gebied volkomen terecht overi gens, óók naar de mening van de mensen van de Westhoek tot de ze verkeerde mening veel bijgedra gen. Maar, zo vraagt men zich veel al af, zyn onze V.V.V.'s wel actief; genoeg geweest by het voeren van de propaganda? Heeft men er over al in Holland wel voldoende op ge hamerd, dat het duingebied van de kop van Schouwen er ongerept b" ligt? Is er voldoende geadverteerd En waar zijn de folders gebleven, die door woord en beeld maar vooral door suggestieve foto's nu meer dan ooit de schoonheid van de Westhoek onder de aandacht hadden moeten brengen? In de kringen van de beide V.V. V.'s erkent men, dat in dit opzicht mogelijk meer gedaan had kunnen worden. Gewerkt is aanvankelijk met oude folders van het gehele ei land, waarin de badplaatsen uiter aard slechts een ondergeschikte rol spelen, en zelfs dóérvan was nog maar een beperkte hoeveelheid be schikbaar. In Renesse heeft men de laatste weken nog getracht het hi aat aan te vullen door het uitgeven van een keurig verzorgde pension- lijst, maar hoe nuttig ook, de kracht van een goed-uitgevoerde folder heeft deze natuurlijk niet. Een nieuwe folder voor het gehele eiland is pas door de Provinciale V.V.V. te Middelburg de wereld inge zonden. De directeur, de heer G. Os kamp, verzekerde ons, dat juist dit gebied de volle belangstelling van de Provinciale V.V.V. heeft en dat deze er alles op zet de balans tussen de ramp-publiciteit voor het eiland en die betreffende de toeristische moge lijkheden in evenwicht te brengen. .(Vervolg op pag. 2) reserve-tweede-luitenant bekleden), sergeanten, wachtmeesters, korpo raals, soldaten der 1ste klasse en sol daten behorende tot de lichtingsgroep 1952-3 (voor de eerste oefening m November 1952 in werkelijke dienst gekomen) alsmede aan hen, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of vervolgdeen en ander voor zover niet reeds eerder groot verlof werd verleend. Aanvan kelijk was de klein verlofdatum voor deze categorie bepaald op 11 Novem ber 1954. Met ingang van 31 October 1954 wordt klein verlof en met ingang van 1 December 1954 groot verlof ver leend aan de dienstplichtigen van de lichtingsgroep 1953-1 (voor de eerste oefening in werkelijke dienst gekomen in April 1953) alsmede aan nen, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of vervolgd. Er zijn uit zonderingsbepalingen vastgesteld, voor een aantal dienstplichtigen. Dienstplichtigen van de lichtings- ploeg 1953-2 (opgekomen in Juni 1953) alsmede zy, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of Vervolgd, gaan op 21 November 1954 en 1 Februari 1955 resp. met klein en groot verlof. Ook voor een gedeelte van deze ploeg zijn uitzonde ringen gemaakt. Nieuw laboratorium voor landbouwplantenteelt Vandaag wordt te Wageningen het laboratorium van landbouw plantenteelt geopend door ir A. W. v. d. Plassche, directeur-generaal van de landbouw. Met dc opening van het laborato riumgebouw dat reeds enige tijd ge reed is, heeft men willen wachten totdat het kassencomplex was vol tooid. Een der kassen is ingericht voor het nemen van daglengteproeven. Naast het kassencomplex zal bin nenkort een koelcel voor het bewa ren van aardappelen gereed komen. Duitsland gaat schepen bouwen voor Israël. De regering van Israël zal in de komende drie jaar uit de middelen van de Duitse herstelbetalingen aan Israël 28 millioen dollar beschikbaar stellen voor de bouw van 12 nieuwe koopvaardijschepen, welke bij Duit se scheepswerven zullen worden ge bouwd. Met de bouw van vier schepen zal nog dit jaar worden begonnen. De andere schepen zullen vóór 1957 ge leverd moeten worden. V acantiebonnen voor dienstplichtigen Dienstplichtige militairen, die voor herhalingoefeningen in werkelijke dienst verblijven, zullen voortaan van rijkswege vergoeding ontvangen van gederfde vacantiebonnen. Deze regeling treedt in werking met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1953 voor alle militairen, die op of na deze datum in werkelqke dienst waren, dan wel thans in werkelijke dienst zijn of zullen komen. Vergoeding wordt ver strekt door het fonas waarbij de werk gever van de militair is aangesloten voor de verstrekking van vacantie bonnen. VERWACHT: KOUD WEER Koud weer met op de meeste plaat sen tijdelijk regen of motregen. Aan vankelijk langs de kust krachtige tot harde en in het binnenland krachtige tot matige, later overal langzaam af nemende Noordwestelijke wind. ZON EN MAAN 14 Juli- Zon op 4^5 onder 20.55 Maan op 20.03 onder 2.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1