N.C.B.-Landboiiwdagen te Hulst door duizenden bezocht WALCHEREN ER KOMT NU FLINK SCHOT IN! PROVINCIALE RODE KRUIS WEDSTRIJDEN IN GOES GROOT ZEEUWS ZANGCONCOURS OP S0UBURGSESPORTVELDEN GESLAAGDE OPENLUCHTMEETING VAN ZEEUWSE CBPB EN CJBTB MAANDAG 12 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 GESLAAGD WERKTUIGENDEFILÉ Keurig verzorgde tentoonstelling Nadat Vrijdag door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. rar. A. F. C. de Casembroot, de landbomvdagen van de N.C.B. te Hulst officieel ge opend waren, zijn de festiviteiten Zaterdag voortgezet, 's Morgens om 10 uur verzamelden zich in Sas van Gent ongeveer 2000 Z. Vlaamse boeren, die in de parochiekerk de H. 3Iis bijwoonden en zich vervolgens naar de ter reinen van de C.H.V. begaven om de nieuwe gebouwen te bezichtigen. Ver volgens werd een koffiemaaltijd aangeboden en maakten de gasten met ruim 150 auto's en 20 autobussen een rondrit door O. Z. Vlaanderen, met als eindpunt Hulst, waar men omstreeks half drie binnenreed. Velen bega ven zich direct naar het C.H.V.-terrein, teneinde een kijkje te kunnen ne men op het tentoonstellingsterrein, alwaar men op een oppervlakte van 1600 m2 kennis kon nemen van het boerenleven in al zijn geledingen. Deze tentoonstelling was uitste kend verzorgd en naast vele stands van officiële instanties, trof men er alles aan, wat op de landbouw betrek king had. Ook liet boerenleven van jaren terug was niet vergeten en vele oude werktuigen trokken zeer de be langstelling. Een speciale afdeling was gewijd tan oude gebruiksvoorwerpen en sie raden. Dit onderdeel is tot stand ge komen onder leiding van veearts W. Colsen uit Hulst. Duizenden bezochten alleen al Zaterdagmiddag deze ten toonstelling. Op het stationsemplacement maak te men inmiddels aanstalten voor het vertrek van het Werktuigendefilé, waaraan vele afdelingen van de N.C. B. deelnamen. Dit défilé werd vooraf gegaan door de Staffanfare van de N. C.B. te paard uit Noord Brabant, wel ke fanfare overal bijval oogstte. Het défilé, dat keurig verzorgd en uiterst smaakvol was, gaf een beeld van de ontwikkeling der mechanisatie bij de diverse landbouwwerkzaamheden en ook hier ontbrak niet het beeld der historische evolutie. Elf groepen van Z. Vlaamse jongeren ijit diverse plaat sen gaven voorstellingen, betrekking hebbend op de landbouw. Ir. P. W. Bakker Arkema uit Wa- geningen gaf in tegenwoordigheid van hoge N.C.B.-functionarissen op de markt voor een duizendkoppig pu bliek een interessante toelichting op Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 10 Juli. Zwarte bessen 127,50128,20 per 100 kg. Aanvoer: 7000 kg. VEILINGSVER. „KAPELLE-BÏEZELINGE EN OMGEVING". 10 Juli. Export en Industrieveiling: Aardbeien: Jucunda I 137,90. id. II 134,20. Ad. Moutot I 127.80. id. II 127.80. Zwarte bessen II 125.30—129. id. afw. 120. Rode bessen H 57.60—58.80. id. afw. 42.20. Gewone veiling: Aardbeien: Climax 101 140 per kg. id. 3549 p. doos. Kersen: Markiezen 5387; Hollanders 6074; Meikersen 2953; Vr. van Werder 56—67. Morellen 42—84. Elton 30—34; Ear ly Rivers 57—61. Porceleinkersen 2944. Suikerkersen 2948. Insp. Lhönis 6669. Mierlose Zwarte 55—56. Frambozen: Malling Promise 100123. Prulssen 109—132. Walfried 107. Radbout 105. Rode bessen 49—64. Kruisbessen 35— 53, Nadat Zondagmiddag ongeveer dui zend jonge boeren en boerinnen in kleurige groepen, afkomstig uit N. Brabant, België en Z. Vlaanderen, met medewerking van de Staffanfare van de N.G.B. door de straten van Hulst gedefileerd had, marcheerde men met ontelbare vaandels naar de terreinen der C.H.V. nabij het station, alwaar demonstraties werden gegeven. De Branbanders kwamen met massaal hoepehverk in Brabant se kleuren, terwijl één eigen streekmuziek voor de muzikale omlijsting zorg droeg. Bovendien kwamen de Brabanders met een voor Z. Vlaanderen ongekende specifieke Branbantse volks kunst, het vendelzwaaien, waar in zy ware kunstenaars bleken te zijn. In het tweede gedeelte van dit mas sale spel kon men de boerenjeugd be wonderen in haar eigen activiteiten, waaronder de knotsoefeningen en de reidansen een bijzondere plaats in namen. Het derde gedeelte van dit massale spel bracht de toeschouwers in ken nis met de organisatie, die het jeugd werk verzorgt. Niet minder dan 200 Zeeuwse jongens en meiskes brachten met medewerking van de Branban ders kleur en beweging op het veld. Ook de Belgen bleven niet achter wege en in het vierde gedeelte, dat met een massale vlaggenparade beslo ten werd, brachten Belgische en Bra bantse ruiters dressuurnummers, die in alle opzichten keurig verzorgd waren. Aan het einde van de sportmanifes taties dankte burgemeester P. J. Ver- eauteren in het bijzonder de sportad- viseur van de N.C.B., de heer J. Sig- mans uit Eindhoven, benevens de ver tegenwoordigers uit Vlaanderen en Brabant. Hij deed de toezegging bin nen afzienbare tijd met grote N.C.B.- groepen naar Belgisch Vlaanderen te zullen komen teneinde de Benelnx-ge- dachte te verstevigen. De Koninklijke Stedelijke Harmo nie te Hulst verzorgde 's avonds op de markt onder leiding van dirigent v. d. Broeck uit Lokeren een concert. Zaterdag- en Zondagavond werd het door dis. Louis Lockefeer ge schreven openluchtspel „De Storm klok roept" opgevoerd, waarin de boe- renstrijd tegen de Franse overheer sing in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt uitgebeeld. Middelburg Nijhoff's Pierrot aan de lantarenmet poppen Meermalen werd M. Nijhoff's dra matische etude „Pierrot aan de lan taren" reeds gespeeld. Tot nu toe ge beurde dit steeds door acteurs, die dan voor de zware opgave stonden zich de levende verpersoonlijking van Nijhoff's bedoelingen te maken. Welke indruk zou Nijhoff's spel nu maken als het met poppen wordt ge speeld Dit heeft Will Bernard uit Melis- kerke, na een intense voorbereiding, Zaterdagmiddag in een besloten voor stelling te Middelburg laten zien. Hierbij bleek hoe goed het mogelijk is de subtiele weemoedssfeer van Nij hoff's „Pierrot" met poppen naderbij te brengen. De beperktheid van be weging zorgt er voor, dat aan het geconcentreerde luisteren welke Nijhoff's tekst vereist geen .scha de wordt gedaan. De lang niet slech te, op platen ten gehore gebrachte voordracht van Will Bernard, droeg mede brj tot een geslaagd experi ment. Negende Avondvierdaagse vond geslaagd einde De Avondvierdaagse, die voor de 11e maal landelijk en voor de 9e maal in Middelburg werd gehouden, MIDDELBURGSE STADHUISVERLICHTING De stand is 5.641,50 Betreffende de stand in de actie van de Verlichtingscommissie V.V.V. voor een nieuwe verlichting van het Middelburgse stadhuis kan opnieuw een verheugend geluid gehooid doen worden. Was de stand vorige week nog slechts 4858,50, thans is de 5000 ruim overschreden en komt zelfs de 6000 in zicht! De stand van dit ogenblik is namelijk 5641,50. Niet minder dan 782,50 stroomde de af gelopen week aan giften binnen. Nog enkele honderden guldens en het moment is aangebroken, waarop de Verlichtingscommissie V.V.V. zich kan beraden over do wenselijkheid om tot bestelling van de lichtinstalla tie over te gaan, opdat een en ander deze zomer nog zal kunnen branden, zodoende de gothische gevel van de schepping der Keldermans-familie in een vloea van Jicht zettend. De grootste gift, die wij thans kunnen verantwoorden kwam van de Middelburg II won met 21 van De Baronie II Middelburg II heeft in zijn laatste promotiewedstrijd een kleine 21 zege behaald op Baronie n. Het was overigens geen grootse partij. Er werd tamelijk lusteloos gespeeld, maar dat kwam voornamelijk, omdat er voor beide ploegen niets meer op het spel stond. Kort na het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Verkerk namen de cvj j^a^ars het initiatief en moest Middelburg n het eerste kwartier veelal m de verdediging spelen. Uit de sporadische maar overigens gevaar lijke tegenaanvallen van de groen- witten wist midvoor Vogel na een te scoren (1—0). Hoe wel de Middelburgers er nu beter in kwamen, brak de rust met deze stand aan. In de tweede helft wist de midvoor der gasten na een kwartier tegen te scoren. De hoofdstedelingen, waar schijnlijk hierdoor wakker geschud, kwamen nu flink opzetten en het was weer Vogel die enkele minuten na de gelijkmaker zijn club opnieuw de lei ding gaf (2—1). Na dit doelpunt was de wedstrijd nauwelijks het aankijken meer waard. Verandering in de stand kwam er niet meer. Voor de aanvang van de wedstrijd werd door Baronie II bloemen aan geboden en na afloop was er een ge zellig samenzijn in de Schouwburg, waar de Babyton Band het muzikale gedeelte voor haar rekening nam. zijde van het Nederlands Koffiehuis, namelijk 500. De aannemer D. Woudenberg droeg 100 bij voor dit doel en de gezamen lijke textielhandelaren 182,50. De erelijst van schenkers werd de ze week met de volgende, namen aan gevuld: Nederlands Koffiehuis, P. L. van Overbeeke, 500; gezamenlijke Middelburgse textielhandelaren, de firma's J. van Cleemput, „Elegant", v. h. Good, P. I. Hamming, Hollaers- Verberkt, J. Hooftman, J. Jacobse, A. Joziasse en Zonen, J. v. d. Kreeke, Kriek, J. C, Lavooy, L. Mes-Van Lok ven, Magazijn „London", M. van Loo, H. Meyer, „Nieuw Engeland", Oly- slager, „Peca", Poppe, Ripo, L. Rivière, H. en J. Schipper, Sies-Wit- tentrop, Vega-Stoffen, M. A. Verspuy, M. Vriesman, „De Weefstoel", N.V. v.h. S. Wiener en Co., 182,50. De heer D. Woudenberg, aannemer, 100. Vlissingen W. P. Calliber t Te Voorburg is plotseling overleden de heer W. P. Calliber. Hij was gedu rende vele jaren hoofd van de Oranje- school te Vlissingen en daarvoor van de Marnixschool te Souburg. Na zijn vertrek uit Vlissingen was hij even eens werkzaam als hoofd van een school te 's-Gravenhage. De heer Cal liber werd 67 jaar oua. Veere Sportdag Op 27 Juli zal te Veere een sport dag worden gehouden. Het program ma luidt als volgt: 1.30-.2.00 Muzika le mars door de muziekvereniging „Veeres Genoegen" Veerse junioren en junioren van Zeelandia uit Middel burg. 3.00 Voetbalwedstrijden: Zec- lancua junioren-Veerse junioren, ve teranen Middelburg-veteranen Vee- re. Ambonezen Koudekerke-Veers elftal. Tijdens de wedstrijden zal „Veeres Genoegen" het feest muzi kaal opluisteren. Examens De heer G. Krijger te Souburg slaagde te Utrecht voor het pa troonsdiploma grafische vakkennis. Mej. Marjolgn Muntes uit Middel burg slaagde te Utrecht voor het exa men kinderverzorgster. ACADEMISCHE EXAMENS Voor het candidaatsexamen werk tuigkundig ingenieur slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft de heer A. Stroo te Vlissingen. is Zaterdag beëindigd. Dit wandeleve nement, is weer een volledig succes geworden, mede dankzij de gunstige weersomstandigheden en de goede organisatie, waarvoor „Mediobur- gum" bekend staat. In totaal hebben 390 wandelaars hun 65 of 40 km met goed gevolg afgelegd, zodat zij het wandelkruis of het; cijfer aangevend hoeveel malen zij reeds aan de Avondvierdaagse deelnamen, in ont vangst konden nemen. Twee tippelaars ontbraken geen enkele keer op het appél in Middel burg; het zijn de heren W. Matzinger uit Vlissingen en H. P. van der Veen uit Goes, die beiden negen Avond vierdaagsen achter de rug hebben. Ook nu werd het slot van de vier de avond gevormd door de traditione le intocht met muziek voorop. By PZFM-^ebnuw werden de wande laars opgewacht, waarna men voor afgegaan door het Tamboers- en Pij- pereórps „Juliana" onder grote be langstelling door de binnenstad naar de Markt trok. Oost- en West-Souburg Schoolsportdag De vier lagere schojen uit Souburg, de Hervormde school uit Koudekerke en de openbare lagere school uit Nieuw- en Sint-Joosland namen deel aan de schoolsportdag, welke vorige week te Souburg werd gehouden. Ter verkrijging van de verschillen de diploma's werden des morgens hoogspringen, vèrspringen, hardlopen en balwerpen beoefend. Des middags ontmoetten de leerlin gen elkaar voor de slagbalwedstrijden. Het waren de meisjes van de openba re lagere school te Souburg, die de overwinning in de finale voor de meisjes in de wacht sleepten. De prijs voor de jongens werd veroverd door de Hervormde school uit Koudekerke. Deze geslaagde sportdag werd o.m. bijgewoond door de consulent licha melijke opvoeding bij het l.o., de heer S. J. Klompe uit Goes. Zoutelande Herv. Kerk In de Hervormde Kerk van Zoute lande werd Woensdagavond een Zo- meravondstilte gehouden. Ds. J. F. Wagener Jr., Ned. Hervormd predi kant te Zoutelande, verzorgde de me ditatie. Muzikale medewerking werd verleend door het Hervormd Kerk koor uit Westkapelle, onder leiding van de heer J. Cijsouw, dat enkele ge zangen en liederen ten gehore bracht. Ds. de Vries nam afscheid van „Vrederust" Het personeel van „Vrederust" te Bergen op Zoom. heeft Zaterdag middag afscheid genomen van ds. J. de Vries, die van deze inrichting voorzitter is. Namens het bestuur waren bij dit afscheid aanwezig de heren J. Duvekot, J. W. van 't Hoff en J. L. Dregmans. In zijn toespraak tot de scheidende voorzitter zeide de heer Duvekot dat ds. de Vries in de 27 jaar, dat hg aan Vrederust verbonden is geweest er steeds naar gestreefd heeft met het personeel lief en leed te delen. Het beleid van ds. De Vries kenmerk te hij door drie facetten: liefde, ge zag en tact. Daarna kreeg de scheidende voor zitter het woord. Ds. De Vries dankte het oersoneel voor het hem aange boden geschenk een prachtige zon newijzer waarna hij sprak over vroegere jaren, toen op het gebied van de psychiatrische genezing alles nog heel anders was. Hrj wees de verplegers en verpleegsters erop, dat zij hun werk nooit mogen zien als een geldelijk beroep, maar als een door God gegeven roeping. Dr. M. v. d. Beek, de geneesheer directeur, sprak nog een kort woord namens het personeel. Spr. zeide nooit een man gezien te hebben die in zo'n volle ovérgave aan een ideaal werkzaam is geweest als ds. De Vries. Namens het personeel bood hij een prachtige gaskachel aan, waar voor ds. De Vries geroerd dankte. Namens de personeelsorganisatie sprak nog P. v. d. Kreeke; hij bood de scheidende een fraaie bloemen mand aan. Tot slot kregen allen de gelegen heid om van de heer De Vries per soonlijk afscheid te nemen. Kerkelijk commissariaat voor Zeeland ingesteld De provinciale kerkvergadering van de Nederlands Hervormde Kerk in Zeeland kwam onder voorzitterschap van ds. A. W. M. Odé bijeen. Na een inleiding van ds. N. Steenbeek, voor zitter van de Nederlandse jeugdge meenschap, werd met algemene stem men besloten een kerkelijk commissa riaat voor Zeeland in te stellen, spe ciaal voor het maatschappelgk-cultu- reel- en jeugdwerk. Ook de stichting voor geestelijke volksgezondheid zal hierin betrokken worden. Tot voorzitter van de kerkvisita- tors in Zeeland is gekozen ds. R. C. v. Putten te Oud-Vossemeer. Ds. v. Putten heeft de beslissing over deze benoeming nog in beraad gehouden. VREEDZAME KAMP MET ZWACHTELS Middelburg (dames) en Goes (heren) naar nationale kampioenschappen Tot veertien maal toe moesten Zaterdagmiddag in zaal-Krijger te Goes twee werklieden, die van een steiger waren getuimeld en daarbij Srjj ernsti ge verwondingen opliepen, volgens de regelen der kunst met watten, zwach tels en spalken de eerste hulp verleend worden. Tegelijkertijd moest in het „noodhospitaal" in „de Prins van Oranje" zesmaal een ernstige patient in bed worden gelegd en met alle zorgen worden omringd- Gelukkig konden alle „slachtoffers" des avonds springlevend en kerngezond huiswaarts ke ren, want het waren slechts provinciale wedstrijden van het Rode Kruis- korps. Zes damesploegen en veertien hcrenploegen uit geheel Zeeland lever den hier, onder het nauwlettend toeziend oog van een aantal doktoren en verpleegsters, een vreedzame kamp in hulpverlening. Het uiteindelijk re sultaat was, dat de Rode Kruisdamesploeg uit Middelburg onder leiding van mevr. v. d. Roost en de herenploeg uit Goes met commandant J. Lockefelr, op 24 Juli a.s. de Zeeuwse kleuren zullen gaan verdedigen op de Nat. Rode Kruiswedstrijden te Goes. Alle deelnemende ploegen voerden om beurt de hun verstrekte opdracht uit, waarbij voor de dames-helpsters, dokter G. J. Noome uit Krabbendgke en de dames zr. Haringa, Goes, zr. Loeff, Terneuzen, zr. Minderhoud, Vlissingen, mevr. Risseeuw, Kapelle, mevr- Valk,' Goes en zr. Vermaas, Souburg als jury optraden. Bij de he ren bestond de'jury uit de doktoren D. N. van Gelderen, ielburg, A. W. Ampt, Yerseke, M A. Bil, Vlis singen, K. Boor, Axei A. S. Van Breda Vriesman, Terneuzen, W. Gnirrep, Wemeldinge, dr. F. G. Vaan drager, Domburg en dr. R. Vermeer, Goes. Na afloon gaf het hoofd van de jury, dokter Van Gelderen voor de he- renploegen een nabeschouwing over het geleverde werk. Hoewel er fouten werden gemaakt, kon hij tevreden zijn over het gepresteerde. Een zelf de geluid kon dokter Noome laten ho ren over het werk van de helpsters. De Goesse damesploeg, welke uit blonk door zorgzame details, zag he laas dodr één fout de eerste plaats verloren gaan. Namens de gewestelijke comman dant van het Rode Kruiskorps, deelde dr. M. Huygen uit Westkapelle, chef staf, daarop de uitslag mede, v/elke als volgt luidde: Dames: 1. Middelburg, 174 pt.; 2. Goes 165 pt.; 3. Vlissingen 155 pt.; 4. Terneuzen, 147 pt.; 5. Axel, 130 pt.; 6. Arnemuiden, 79 pt. ONTVANGST IN RAADSZAAL De wisselbeker was voor „Juliana" uit Zuidzande Uit honderden monden klonk Zaterdagmorgen voor het raadhuis te Sou burg het bondslied van de Zeeuwse Zangersbond „Zang veredelt". Deze mas sale zanghulde, gedirigeerd door Ab Lichtendahl, was de inzet van het grote Zangconcours, dat ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van de plaatselijke gemengde zangvereniging „Uitspanning door Inspanning", Za terdag te Souburg werd gehouden. Tevoren waren ia de raadszaal de bestuursleden der deelnemende vereni gingen officieel door burgemeester A. H. S. Stemerding ontvangen. dank bracht voor de medewerking en de deelname zeer verheugend noemde, C. Vertregt, voorzitter van het orga niserend comité er burgemeester Stemerding, die de aan het gemeente bestuur toegezwaaide lof repliceerde. Nadat de muziekvereniging „Vlijt en Volharding" en de zangers en zange ressen voor het gemeentehuis een mu- Hierbjj waren ook aanwezig het erecomité, het bondsbestuur, de jury leden, het bestuur van de ontvangen de vereniging en het organisatie-co mité. De burgemeester heette allen hartelyk welkom en noemde het een genoegen voor Souburg het zangersconcours binnen de gemeente lijke grenzen te hebben. Een speciale gelukwens deed hg uitgaan naar de jubilerende vereniging en hij sprak de wens uit, dat de sportieve strijd in alle opzichten zou mogen slagen. De heer T. L. Jonker, voorzitter van de zangersbond dankte het gemeente bestuur voor de royale ontvangst en herinnerde aan het laatste te Souburg gehouden concours in 1925, toen de bond een bekeuring kreeg omdat voor de uitvoering van het bondslied (van Ed. Flipse) geen auteursrechten wa ren betaald, hoewel toch het lied door hem aan de Bond was cadeau gedaan! Ook de heer Jonke- feliciteerde „UDI" met haar jubileum en bracht dank aan het organiserend comité. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heren B. Reyerse, voorzitter van „UDI". die het gemeentebestuur IN ELDERSCHANS TE AARDENBURG J. Aantjes sprak over „Vrijen en trouwen" De afdelingen Zeeland van de Chris telijke Plattelandsmeisjesbond en de Christelijke Jonge Boeren- en Tuin- dersbond hielden Zaterdagmiddag een openluchtbijeenkomst in de El- derschans te Aardenburg. Mede dauk zy het fraaie weer mag deze meeting buitengewoon geslaagd worden ge noemd: een groot aantal CJTB-ers uit alle delen van de provincie was dan ook onder de bomen van de El- derschans bijeen, toen de voorzitter, drs J. J. Knibbe uit Goes, een wel komstwoord sprak. Hierin dankte de heer Knibbe in het bijzonder de bur- Jemeester van Aardenburg, de heer M. A. C. van Dongen, voor de be toonde medewerking by het organi seren van deze manifestatie. Nadat enkele psalmen en liederen ten gehore waren gebracht en ook burgemeester van Dongen enkele woorden van welkom had gesproken, was het woord aan de heer J. Aan tjes uit Heemstede, voorzitter van de CJBTB in Noord Holland die sprak over het onderwerp „Vrijen en trou wen". Spreker drong aan op 'n gro te voorzichtigheid bij de voorberei ding tot het nuwelijk, een en ander geïllustreerd door voorbeelden. De zelfopoffering is, zo zeide spreker, zowel van belang vóór,' als in net hu welijk, als doel waarvan hij zag: in één grote opoffering voor elkaar sa men de Heer te willen volgen. Daar bij betoonde de heer Aantjes zich te genstander van elke vorm van echt scheiding, daar „het huwelijk iets is, dat boven wordt gesloten en dat de mens zelf niet mag ontbinden". In dit verband noemde nij de sfeer in de Christelijke jeugdbeweging wel zeer gunstig voor het zoeken van een goe de levenspartner. De voorzitter dankte vervolgens dc heer Aantjes voor zijn boeiende en heldere uiteenzetting over deze be langrijke problemen. In de pauze concerteerde de Chr. Muziekvereniging „Excelsior" uit Cad zand, onder leiding van de heer Bas ting. Niet alleen op dit gebied bleken echter de Cadzahdse muzikanten uit het goede hout gesneden te zijn: zij wonnen ook met glans de daarop vol gende competitie in het touwtrekken. De ploeg uit Zuid Beveland werd tweede. In de onderlinge wedstrijden werd de prijs voor het bloemen schikken veroverd door Francien Meyers uit Zeeuwsch Vlaanderen. De veelzijdig- heidsproef voor jongens werd gewon nen door Van Steendijk uit Oost- Zeeuwsch Vlaanderen. Stoffel Evers- dyk uit Kapelle ging strgken met de eerste prijs bij het kogelstoten. De bijeenkomst werd door de voor zitter met een. woord van dank ge sloten. dikale bijdrage hadden geleverd, ging het in optocht naar het sportterrein waar het concours een aanvang nam. Na afloop van het concours, dat een zeer vlot verloop had, reikte burge meester Stemerding de prijzen uit. Tevoren had de heer A. de Vaal, jury lid de deelnemende verenigingen de goede raad gegeven de rapporten over ae gezongen nummers terdege te be studeren, zodat men er zijn voordeel mee zou kunnen doen. Des avonds voerde „Arti et Amici- tiae" uit Goes enkele nummers uit in de muziektent, waar daarna ook de muziekvereniging „Vlijt en Volhar ding" uit Souburg concerteerde. Een „Zangersbal" in „De Zwaan" besloot dit in alle opzichten geslaagde zangfestijn. De uitslagen luidden. Superieure afdeling gemengde koren: 1 V.Z.O.S., Sint Maartensdijk; 2 De Lof stem, Sint Maartensdijk; 2 Zui- derstemmen, Hansweert. Ere-afdeling gemengde koren: 2. Crescendo, Hoek. Afdeling Uitmuntendheid dames koren: 1 Zuid-Bevelands dameskoor. Afdeling Uitmuntendheid gemeng de koren: 1 Excelsior, Yerseke 1 Artie Eerste afdeling dameskoren: 1 Juliana, Zuidzande. Eerste afdeling gemengde koren: 1 Zanglust, Wilhelminadorp: 1 Uit spanning door Inspanning, Souburg; 1 Zang en Vriendschap, Wissekerke; 1 Ned. Herv. kerkkoor, Axel; 2 Sehoon- dijke's gemengd koor. Tweede afdeling: mannenkoren: 1 Smalstads mannenkoor, Sint Maar tensdgk. Tweede afdeling gemengde koren: 1 Tot oefening en ontspanning, Bors- sele; 1 Zanglust, Koudekerke; 1 Zang veredelt, Kortgene, 1 Ons Genoegen, Kats. Derde afdeling mannenkoren: 1 Souburgs mannen koor. Derde afdeling dameskoren: 2 Con Amore, Souburg. Derde afdeling gemengde koren: 2 Gemengd koor, 's Heer A'otskerke. De wisselbeker, welke in het bezit was van „Arti et Amicitiae" uit Goes, gingnaar ..Juliana" te Zuidzande. De zelfde vereniging verwierf tevens de medaille van H.M. de Koninging. De medaille van de Commissaris der Ko ningin was voor „Tot oefening en Ontspanning", uit Borssele. Heren: L Goes I, 275 pt.; 2. Arne muiden II, 265 pt.; 3. Koudekerke, 221 pt.; 4. Terneuzen A 218 pt.; 5. Axel. 215 pt.; 6. Goes II, 212 pt.; 7. W. Z. Vlaanderen I, 200 pt.; 8. Mid delburg II. 200 pt.; 9. Arnemuiden I, 190 pt.; 10. Vlissingen, 187 pt.; 11. Zierfkzee, 181 pt.; 12. Middelburg I, 177 pt.; 13. W. Z. Vlaanderen II 154 pt. en 14. Terneuzen B 150 pt. Nadat mevr. E. C. N. van Heel-van Dissel, gew. ondercommandante help sters, aan de eerste twee geplaatste ploegen in elke groep een medaille had uitgereikt, sprak dr. Huygens nog een dankwoord voor de ontvangen me dewerking, tenvyl de heer A. J. van Heel zulks deed namens het Kringbe- stuur. Geslaagde Bondsdag Zeeuwse Geref. Meisjesverenigingen De Zeeuwse Meisjesverenigingen op Geref. Grondslag hielden Zaterdag in de Hofpleinkerk te Middelburg een zeer geslaagde provinciale Bondsdag. De presidente van de afdeling Zee land, mej. Francien Oostdyk, kon in haar openingswoord 's morgens afge vaardigden uit alle delen van de pro vincie begroeten. Het bondsbestuurs- li[l mej. H. Blaauw, hield daarna een interessant referaat over het onder werp „Met open ogen"; hierop volg de een bespreking. Vervolgens werden de jaarversla gen van penningmeesteresse en se cretaresse uitgebracht, waarna men het bondslied zong. Het -lotnummer van de morgenvergadering werd ge vormd door samenzang van vader landse liederen en enkele canons. In de middagvergadering, welke nog drukker bezocht was dan de morgenvergadering, werd wederom aan samenzang gedaan onder leiding van de heer Winkelhof. Mevrouw Rienkg oogstte succes met haar de clamatie „Thomas" van Willem de Mérode. Ds H. Kuitert van Scharendyke re fereerde daarna over „Geloofs-blijd- schap". In zijn vlot voorgedragen en met grote aandacht beluisterde rede, wees spreker op de biydschap. welke ook voor de jeugd voortvloeit wan neer van een waarachtig geloof uit geleefd Wordt. Na zang en declamatie voerden le den van de Middelburgse meisjesver enigingen op verdienstelijke wijze het komische toneelstuk „Huwelijksaan zoek" op. Met een pakkend woord sloot ds W. J. Meister, Geref. predikant te Mid delburg, deze Zeeuwse bondsdag en eindigde met dankzegging. Aanwinst voor de Ganzestad In de eerste helft van October zal het zalenprobleera te Goes voor vele verenigingen tot een oplossing zijn gebracht. De eigenaar van „de Prins van Oranje", de heer D. Breen, heeft het lofwaardige besluit genomen om zijn bestaande schouwburgzaal, welke plaats bood aan ruim 400 personen, geheel te doen slopen en te vervan gen door een nieuwe, modern inge richte schouwburgzaal, welke 600 be zoekers zal kunnen bevatten. Voor de verdere ontwikkeling van het cultu rele leven in Goes, waar zich ook steeds meer evenementen van provin ciaal karakter gaan concentreren, zal deze belangrijke uitbreiding en ver nieuwing van de zaalaeommotlatie ze ker van grote betekenis blyken t« zijn. afmeting had van 20,5 x 8.5 m., zal baar lengte blgven behouden, doch verbreed worden tot 14 meter. Dit maakt het mogelnk, het aantal zit- Elaatsen te vergroten tot zeshonderd, erwijl tevens door een ruimere op stelling van de stoelen, de zitgelegen heid voor de bezoekers nog geriefe lijker wordt. In het plafond, dat de vorm van een gewelf krijgt, wordt as modernste zaalverlichting ingebouwd, terwgl de muren waarin vier ruimo nooduitgangen komen, voorzien wor den van een fraaie houten lambriz© ring. Aan de achterzijde van de zaaj wordt een balkon voor toneelverlicb- ting en het eventueel opstellen va» een filmapparaat gebouwd. Met de uitvoering van de plannen, naar een ontwerp van het architec tenbureau irs. A. Rothuizen en P. J. 't Hooft, is thans een begin gemaakt. By de aanvang van het nieuwe win terseizoen, begin October, zal een en ander gereed moeten zyn. Collecten. Te Oostkapelle bracht de collecte ten bate van het Rode Kruis 113,14 op. Voor het Rode Kruis werd gecol lecteerd: Zoutelande 90,55. Bi^ge- kerke 177,10, Koudekerke 594,46. Tengevolge van een grote hoeveel heid kopij moest de strip „Kappie en de drijvende schotel" een dag aangehouden worden. HOOG EN LAAG WATER 13 Juli C.+N.AJ». O.+NAP. Vlissingen 12.17 1.63 Terneuzen 0.10 1.71 12.43 1.83 Hansweert 0.35 1.88 13.09 1.98 Zierikzee 0.59 1.21 13.32 1.33 Wemeldinge 1.18 1.42 13.48 1.55 U.N.A.P U.—N.AJ». 6.16 1.76 18.42 1.75 6.34 1.99 19.00 1.97 7.11 2.14 19.38 2.13 6.51 1.54 19.20 1.48 7.13 1.75 19.43 1.70

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7