PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Foster Dulles weigert voorlopig terug te keren naar Genève Kruiningen vertolkte zijn dank aan redders van Yerseke D£ BILT ISRAELISCH-EGYPTÏSCH VUURGEVECHT: 8 DODEN NEDERLANDSE KERK TE LONDEN GEOPEND DOOR PRINSES IRENE Vanc/aag 197e Jaargang-No. 161 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B den Boer.: Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn: Pl.-verv.. W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. t 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 Juli 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie 13. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regelsi van 1—6 regels f l.— Iedere regeJ meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad' 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C, Middelburg Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160: Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63, telef. 2475 Ib.g.g 2228>; Oostburg. Finlandstr 2. telef 16; Terneuzen. Brouwertjstr 2: Zierikzee. N Bogerdstt C 160. telef 28 GEEN HOOP OP RODE CONCESSIES Mendès-France dineerde en confereerde met Molotow De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft aan de Franse premier, Mendès-France medegedeeld, dat hij niet naar Genéve zal terugkeren, zolang de communisten geen „tekenen van goede uil" geven. Foster Dulles gelooft niet, dat zijn tegenwoordigheid en evenmin die van z\jn onderminister Bedell Smith, zal meehelpen om concessies van de com munisten te verkrijgen. Naar verluidt zou Foster Dulles verwachten, dat de Fransen gedwongen zullen zijn grote concessies aan de communisten te doen om de oorlog in Indo-China te beëindigen. De Verenigde Staten zouden daaraan niet gaarne hun goedkeuring hechten. Een Frans bericht, dat Mendès-France een bemoedigend onderhoud had met Molotow, heeft te Washington weinig enthousiasme verwekt. De rege ring van de Verenigde Staten neemt een afwachtende houding aan alvo rens Dulles of Bedell Smith te machtigen naar Genève te vertrekken. De Franse premier arriveerde Zaterdagmiddag te Genève. Hij logeert in een villa, die tot 21 Juli voor hem is gehuurd. Zaterdagavond had hij een onderhoud van drie uren met Molotow. Volgens Franse kringen was d< sfeer „vriendschappelijk en bemoedi gend. De besprekingen werden gehou den in Molotows villa. Na afloop was er een diner. Te Parijs zegt men. dat Mendès- France optimistisch is gestemd en dat de hoop op een aanvaardbare over eenkomst is toegenomen. Men ver wacht ook, dat toch nog een Ameri kaans staatsman naar Genève zal ko men voo het einde van de besprekin gen. Gehoopt wordt, dat Maandag de be sprekingen van Mendès-France met Eden en Tsjoe En Lai voortgezet zul len worden- De berichten uit Indo-China wek- Na Guatemala een aanval op Costa Rica? Geen vrijgeleide voor Arbenz De regering van de Midden-Ameri kaanse staat Costa Rica vreest, dat z\j het lot van de regering Arbenz in Guatamala zal delen. In de nabuur- staten en in het bijzonder in Nicara gua zijn ex-Costaricanen bezig een strijdmacht bijeen te brengen. Er werd reeds gedreigd met een lucht bombardement van de hoofdstad San José. Er zijn verduisteringsvoorschrif ten afgekondigd. De nieuwe regering van Guatamala onder kolonel Armas, heeft gewei gerd een vrijgeleide te geven voor ongeveer 500 vluchtelingen, die zich in de Mexicaanse ambassade van Gu atamala bevinden. Onder deze vluch telingen is de afgezette president Ar benz, die volgens Armas terecht moet staan onder beschuldiging van moord. De toestand in de Mexicaanse am bassade, die niet op, het huisvesten van zoveel personen is berekend, moet gevaarlijk voor de gezondheid worden geacht. Slechts enkele van de vluchtelingen zijn ingeënt tegen typhus enz. Ziekteverlof Hoofdredacteur Aangezien tot onze spijt de Hoofd redacteur van ons blad geruime tgd met ziekteverlof afwezig zal zijn, zal de door hem geschreven Kantlijn voorlopig vervangen worden door hoofdartikelen, welke door andere re dactieleden worden geschreven. Dringend verzoeken wij voor de re dactie bestemde brieven' en stukken niet. meer te adresseren ten name van de Hoofdredacteur, of deze aan zijn persoonlijk adres te zenden. Zaterdag werd in Middelburg de ,Jla-Em 1954", Dynamische Handels- en Industrietentoonstelling geopend. Na de plechtigheid begaven de vele ge. nodigden zich per miniatuurtrein naar de ingang van de expositie. Vierde van rechts burgemeester mr. dr. Bolke- stein van Middelburg, naast hem de heer B. Jacobsen, voorzitter van de stichting ,JIerrezen Middelburg". (Foto P.Z.C.) ken intussen niet de indruk, dat daar een wapenstilstand aanstaande zou zijn. Amerikaanse burgers hebben aan zegging gekregen Hanoi te verlaten. De Britten overwegen afvoer van de Britse onderdanen. Te Hanoi loopt het gerucht, dat de Franse opperbevelhebber ook de eva cuatie van Franse burgergezinnen nuttig zou achten. De wapenstilstandsonderhandelaars te Troeng Gia ten Noorden van Ha noi hebben alleen nog maar de over eenkomst betreffende de behandeling en uitwisseling van krijgsgevangenen verder uitgewerkt. Volgens het Franse opperbevel be wegen zich grotjt wapentransporten van de Chinese grens naar de Viet- minh-toepen, die Hanoi en Haiphong bedreigen. Het gaat om meer dan 100 ton oorlogsmateriaal per dag. Acht Vietminh-divisies zouden reeds rond de beide steden zijn geconcentreerd. De Franse luchtmacht voert zware bombardementen uit zowel op de aan voerlijnen als op de Vietminh-troepen zelve. Zes doden bij bloedbad in Ferryville Bij aanslagen door opstandelingen zgn Zaterdagavond in de Tunesische stad Ferryville zes personen om het leven gekomen en zestien gewond. Twee mannen in Arabische kleding schoten op de markt een autobus met een machinepistool, waardoor een in zittende, een Fransman, werd gedood en twaalf gewond. Enkele seconden later drongen verscheidene andere op standelingen door op een caféterras, waar zij drie personen doodschoten. Toen de opstandelingen het markt plein verlieten en een straat door lie pen, schoten zg nog een Franse vrouw en haar zoon dood? De mannen slaag den er in met een auto te ontkomen. Ferryville ligt ongeveer twintig ki lometer ten Zuiden van Bizerta. In de stad is een uitgaansverbod afge kondigd. Negen opslagloodsen te Loosduinen uitgebrand Van Veilingvereniging Zondagavond omstreeks half tien brak een zware uitslaande brand uit in de gebouwen van de coöperatieve veiling te Loosduinen. Toen de brand omstreeks half elf geblust was, waren negen opslagloodsen geheel uitge brand. Een grote hoeveelheid embal lagemateriaal, werd een prooi van de vlammen. De schade aan de loodsen bedraagt ongeveer f 50.000. Men schat de waarde van het verbrande inpak- kingsmateriaal in elke loods op onge veer f 10.000. De loodsen zijn verzekerd. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Er is onmiddellijk een uitge breid onderzoek ingesteld. Het u ehele veilingscomplex omvat 39 loodsen. NABIJ GAZA Klacht over ontwijding van begraafplaats op Olijfberg Een Israëlische soldaat en ten min ste zeven Egyptenaren zgn Zondag gedood by een hevig gevecht van man tegen nian, dat ontstond door de be storming van een Egyptische voor post door Israëlische militairen al dus melden Israëlische legerautoritei- ten. De voorpost ligt aan de rand van de strook van Gaza, welke door de Egyptenaren bezet wordt gehouden. Waarnemers te Tel Aviv zeiden, dat jongstleden Donderdag de bezet ting van dezelfde post een Israëlische verkenningswagen met mortier-, mi trailleur. en geweervuur had bestookt De auto was op een mijn gelopen. Volgens Israëliërs waren bij die aan val drie Israëlische soldaten gewond. De gevechten duurden verscheide ne uren. De Israëliërs vernietigden in stallaties in de post en trokken zich daarna terug met medeneming van de dode en gewonden. Israel heeft De „Van Zijll" naar Korea Hr Ms fregat „Van Zijll" zal, on der bevel van kapitein-luitenant ter zee F. G. H. van Straaten, op 14 Juli van Den Helder vertrekken, ter af lossing van Hr. Ms. fregat „Dubois", dat thans in de Koreaanse wateren verblijft. De reis gaat via het Suez- kanaal. Het schip wordt op 7 Sep tember in Yokosuka (Japan) ver wacht. een klacht bij de gemengde wapen stilstandscommissie ingediend. De Israëlische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Kidron, heeft Zaterdag bij de waarnemende secre taris-generaal van deze organisatie 'n nota ingediend, waarin geprotesteerd wordt tegen de ontwijding van de Is raëlische begraafplaats op de Olijf berg, waaraan Jordanië zich zou heb ben schuldig gemaakt. Uniformen voor Russische schooljongens De Russische schooljongen.-, zullen de volgende cursus staalgrijze unifor men dragen, aldus hebben Russische bladen Zaterdag gemeld. Het ministerie van onderwijs „geeft ouders de raad uniformen te kopen voor hun zonen", aldus de Literaire Gazette. 350.000 hoofddeksels en uni formen van katoen of wol zouden ln het derde kwartaal van dit iaat wor den vervaardigd. In de Moskouse avondbladen waren foto's afgedrukt van jongens, zowel boven als onder de veertien jaar. met militair aandoende petten en uni formjassen. Siamese tweeling in Nigerië gescheiden Een Siamese jongenstweeling die Vrijdag te Okrika in Nigerië werd ge boren, is in het ziekenhuis te Port Harcourt Zaterdag gescheiden. De operatie is gelukt. Er zou een be hoorlijke kans zijn. dat de kinderen in leven blijven. Hun moeder mevrouw Omïsa Jacob, komt uit dezelfde plaats als mevrouw Veronica Davies. de moeder van de Siamese tweeling, die het vorig jaar in Londen gescheiden werd. Dominicaanse diplomaten te Londen raakten slaags In het gebouw van het Domini caanse consul-generaal te Londen hebben twee Dominicaanse diploma ten. consul-generaal Don Luis Ber nardino en de luchtvaartattaché, ka pitein Antonio de la Mazas Valgues, op elkaar geschoten. Beide 'diplomaten liepen ernstige verwondingen op en werden gevon den op het trottoir voor het Domini caanse consulaat-generaal. Personen, die zich in de belendende percelen bevonden, zelden dat er naar schatting zes schoten waren gelost. Zij hadden de mannen uit het gebouw zien strompelen en in elkaar zakken. Drie brandtveermannen uit Kruinin gen G. Versluys, G. Blok en P. Leijs die in de rampnacht de alarmklok over Kruiningen luidden deden Za terdag in Yerseke voor het eerst na vele jaren weer klokketonen over het dorp beieren. Kruiningen bood Yer seke deze luidklok aan. Foto P.Z.C.) Moerdijljbrug wordt vervangen Zondag is een begin gemaakt met de vervanging van de oude spoorbrug ovelr de Moerdyk door een nieuwe brug. Gebruik makend van de wisse ling der getijden heeft men met be hulp van eievatorbakken een oude boog van haar pijlers gelicht en daar na een nieuw brugdeel op haar plaats gelegd. Deze overspanning vormt het tiende gedeelte van de nieuwe spoor brug, die zal bestaan uit vijf zgn vak- werkbruggen, die op drie steunpun ten rusten en elk 208 meter lang zijn. De brug zal waarschijnlijk midden 1955 geheel gereed zijn. De spoorweg verbinding DordrechtLage Zwalu- we werd tijdelijk met autobussen on derhouden. MET ZILVEREN SLEUTEL Feestelijke inwijdingsdienst Prinses Irene heeft Zondag de eiken deur van de nieuwe Nederlandse Her vormde Kerk te Londen met een zil veren sleutel geopend. Vervolgens woonden de nrinses en Koningin Juli ana de inwiiuingsdienst bij. Voordat hij zijn preek bc0 dr. R. H. van Apeldoorn tot de prin- „Deze kerk is in zeker opzicht uw kerk". De prinses is in de oude kerk, die in de oorlog door een bom bardement verwoest werd, gedoopt. Zy heeft in 1950 de eerste steen voor de nieuwe kerk gelegd. In zijn preek vestigde ds. Van Apel doorn de aandacht er op, dat de kerk weer de naam heeft gekregen, die haar door de jeugdige konmg Ed ward de zesde was gegeven, toen hg in 1550 aan uitgeweken Nederlanders het kerkelijk privilege gaf: „Templum domini Jesu". Ongeveer 350 personen woonden in de met bloemen versierde kerk de inwgdingsdienst bij, maar een grote menigte volgde de plechtigheid buiten KLOKKETONEN OVER OESTERDORP door middel van luidsprekers. Onder de Nederlanders, die buiten stonden, bevonden zich vele kinderen. De mees te mensen droegen Oranje, een gouds bloem of een lintje in het haar. Ko ningin Juliana en prinses Irene wer den bij aankomst en na de dienst toe gejuicht. Nederlandse en Britse vlag gen woeien naast elkaar. De zon, die de gehele achter de wolken bleef, kwam te voorschijn toen de plech tigheden begonnen. *Iet Britse Koninklijke Huis werd vertegenwoordigd door prinses Alice, de echtgenote van de graaf van At- hlone. Voorts waren aanwezig de aartsbisschop van Canterbury, mr. D. U. Stikker, de Nederlandse am bassadeur te Londen, Sir Neville But ler, tot voor kort Brits ambassadeur Nederland, en prof. dr. G. C. van Niftrik afgevaardigde van de Svnode der Nederlands Hervormde Kerk Nieuwe luidklok Zaterdagmiddag officieel overgedragen Over het dorp Yerseke, waar na de Meidagen van 1940, toen de kerktoren door oorlogsgeweld werd vernield, veertien jaar lang de klok heeft gezwe gen, klonken Zaterdagmiddag weer de heldere tonen van een luidklok. Drie brandweermannen uit Kruiningen G. Versluys, G. Blok en P. Leijs, die in de rampnacht van 1 Februari 1953 de alarmklok luidden om him dorpelingen te alarmeren voor het woest aanstormende water, ontlokten thans als eer sten de klanken aan de nieuwe luidklok voor Yerseke, met welk geschenk de Kruiningenaren op deze stralende zomermiddag hun dank aan de red ders van Yerseke kwamen vertolken. Rondom de klokkestoel in de tuin van de kerk, stonden met de besturen van beide gemeenten de eenvoudige vissers van Yerseke geschaard. De man nen, die met ware doodsverachting in de kleine sloepen hun medemensen in nood te hulp waren gesneld. „En al slaan wy ons niet in zelfverering op de borst en al deden wy niet anders dan onze plicht van mens tegenover mens", zoals een van hen het zo eenvoudig uitdrukte, toch «as het voor hen een voldoening, thans op deze wyze de dank van de Kruiningenaren te mogen incasseren. Vele Kruiningenaren waren op deze middag naar Yerseke gekomen om getuige te zijn van de overdracht. Niet alleen was de raadszaal van het gemeentehuis gehee bezet, doch hon derden daarbuiten maakten via een versterker-installatie deze plechtig, heid mee. Nadat burgemeester A. C. Willemsen een welkomstwoord had gesproken tot de gasten en wet houder J. Koster, als voorzitter van de commissie van ontvangst, de leiding had overgenomen, verkreeg eerst de voorzitter van de Herstelcom missie Kruiningen, de heer W. J. L. de Groof het woord. In gevoelvolle bewoordingen herin nerde spr. aan de verschrikkingen van de ramp en de hulp van de Yersekena- ren. Toen het plan werd geopperd om de vissers van Yerseke een blijvend aandenken te schenken voor hun moe dige reddingswerk, hebben de Krui ningenaren spontaan rgkelgk geof ferd. Lang werd uitgezien naar het moment, waarop de ereschuld aan de dappere bevolking van Yerseke kon worden ingelost. Een catastrophe kwam over Krui ningen. Velen hebben geworsteld en het krachteloze tegen het geweld ge voeld. Toen zgn de vissers van Yer seke gekomen. Verbeten hebben zij tegen de woeste elementen gevochten met de zekerheid in het hart, dat de overwinning zou worden behaald. De overwinning was groot, nog groter onze dankbaarheid voor hen, die stre den, volhielden en overwonnen, aldus de heer De Groof. Voor twee en zes tig inwoners van Kruiningen mocht deze hulp niet meer baten. Hoe zou echter de dodenlijst er hebben uitge zien, wanneer de vissers hun leven niet in de waagschaal zouden hebben gesteld. Na de omgekomenen te heb ben herdacht, wees spreker op de hel dendaden van de redders. Zij hebben hun beste eigenschappen van opoffe ringsgezindheid hulpvaardigheid en naastenliefde getoond. Nu het dorp door het Deltaplan wordt bedreigd, constateerde de heer De Groof, dat Dij de totstandkoming van dit plan. gro te geestelijke waarden, verankerd in het zeemanshart, worden bedreigd. De tragiek wil, dat als gevolg van de ze ramp, waarin de vissers zich zo moedig hebben geweerd, hun bestaan thans door het Deltaplan dreigt te worden afgesneden. Tenslotte droeg hg de klok over, met de wens, dat haar klanken steeds de banden van vriendschap tussen bei de dorpen levendig zullen houden. Een van de redders, de heer Joh. van Stee, nam in eenvoudige bewoor dingen het geschenk in ontvangst Ook hij riep de rampnacht in herinne ring. Binnen een uur na het alarmsein dreven de boten in de Kruiningse pol der. Over het hier verrichte werk was Van Stee kort. „Het is een zeer druk ke dag voor ons geweest. Het is een grote voldoening, dat wij hebben mo gen doen, wat wij als mensen tegen over mensen verplicht zijn". Omdat volgens hem de Yersekena- ren wel eens lastig zgn geweest in Kruiningen, was hij big dat men nu ook eens hun goede kant had kunnen zien. Na 14 jaar In afwachting van de herbouw van de toren, waarnaar de Yersekenaren reikhalzend uitzien, is de klok in een fraaie klokkenstoel opgehangen. Na dat alle genodigden zich bij de kerk hadden verzameld, wees wethouder Koster de bevolking ook op de waar de van dit nieuw verworven bezit. Na 14 jaren weer een nieuwe luidklok, verkregen op een wgze, anders dan ooit is gedacht. Hierna was het grote ogenblik aan gebroken. De Kruiningse brandweer- Vervolg op pag. 2) .wordt te Belfast de jaarlijk se herdenking gehouden van de slag aan de Boyne (1690) waar in Jacobus II door koning-stad houder Willem Hl werd versla gen; .is het 100 jaar geleden, dat de bekende Amerikaanse foto technicus George Eastman, de uitvinder van de rolfilm, te Wa- terville in de staat New York werd geboren. WWWVWV\*V*\A^\iWVVVV Lord Dowding en de vliegende schotels ,."Ik geloof aan het bestaan van vliegende schotels", aldus schrijft de Engelse luchtmaarschalk lord Dow ding, gewezen hoofd van de afdeling jagers der Britse luchtmacht, in de „Sunday Dispatch". Lord Dowding gelooft, dat de vlie gende schotels van andere planeten komen, voornamelgk omdat de bewo ners er van de oorzaken willen weten van de atoomontploffingen van de laatste tijd. Volgens lord Dowding zou men niet moeten proberen een vliegende schotel omlaag te halen, mdat hij over verschrikkelijke .vergeldingsmid delen zoir beschikken. De Britse luchtmaarschalk is een overtuigde aanhanger van het spiri tisme Herhaaldelijk heeft hij ver klaard, in verbinding gestaan te heb ben met vliegers, die onder zijn bevel gestaan hebben en in de oorlog zijn gesneuveld. VERWACHT: ZWAAR BEWOLKT Zwaar bewolkt met vooral in de Noordoostelijke helft van het land tijdelijk regen of motregen. Matige en langs de Waddenkust tgdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN SLAAN 13 Juli Zon op 4.34 onder 20 56 Maan op 19.19 onder 1.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1