MICHELIN 0M BATAVUS ZILVERMEEUWEN VERJAGEN ALLE ANDERE VOGELS i mj Zeeuwse Almanak MiCHELIN lllllll De Nederlandse kwaliteiisband GEFABRICEERD IE ,-HERIOGENBOSCH R.T.M. INVESTEERT 630.000.- IN BUSVERVOER OP SCHOUWEN STIJLVOLLE JUBILEUMVIERING SPIEGELGLAS" SAS VAN GENT Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 10 JULI 1954 PLAAG IN DUINGEBIED VAN SCHOUWEN Met knal-apparaten moeten ze uit de bossen verdreven worden. Sinds enkele jaren zijn de meeu wen van Schouwen en dan met name de zilvermeeuwen voor de vogelstand van dit gebied een ware plaag gaan vormen? De zilvermeeu wen zijn n.l. brutale rovers en waar zij zich ir grote getale ophouden, zoals bijv. in het gebied bij de Uit kijktoren en de Domeinbossen bij Burgh, worden de andere vogels vrij wel verdreven. In de broedtijd leven ze practisch van jonge vogels, die ze tot op Rozenburg uit de nesten weg halen. In de twintiger jaren is men be gonnen met een wettelijke bescher ming van de zilvermeeuwen, maar sindsdien is hun aantal zo ontstellend toegenomen, dat ingrijpende maatre gelen langzamerhand onvermijdelijk waren geworden. Dit voorjaar werd het aantal zilvermeeuwen in de dui nen van Schouwen reeds op plm. twintigduizend geschat. Men is er enkele jaren geleden al toe overgegaan de zilvermeeuwen op grote scnaal te bestrijden, maar tot dusver heeft deze actie nog betrekke lijk weinig succes gehad Er is met klemmen gewerkt en ook met vergif, maar daar deze meeuwen zeer oud kunnen worden door ringen van de vogels heeft men leeftijden tot 25 jaar en ouder kunnen vaststellen krijgen ze op den duur blijkbaar ook een grote „ervaring" enmensen kennis, zodat ze de tegen hen getrof fen maatregelen negeren. En daar deze vogels zich o.m. in zeer grote getale in de bossen van het duinge- ied ophouden, waar hun nesten moeilijk te vinden zijn, helpt de ge bruikelijke methode van nesten uit halen en eieren rapen al evenmin. Knal-apparaten De laatste weken is men op aan wijzing van deskundigen uit Wage- ningen begonnen met het beproeven van een nieuwe verdrijvingsmethode. In de bossen achter Burgh-Haamste- de zijn nl. vijf „knal-apparaten" op gesteld, die op gezette tijden een he- Hagelschade aan appels in fruïtgebied rond Renesse. Kwekers waren niet verzekerd. De hagelbuien van Maandagmor gen blijken ook aan het fruit in de Westhoek van Schouwen enige scha de te hebben aangericht. Het gaat voornamelijk om de in Renesse gele gen boomgaarden, waarin de jonge appels van de hagelslag veel te lijden hebben gehad. Hét fruit is wel niet van de bomen geslagen, maar toch beschadigd, zodat het straks niet als eerste kwaliteit aan de markt ge bracht zal kunnen worden. Het gaat om een zevental boom gaarden van verschillende eigenaren, waarin naar schatting plm. 10 van het fruit beschadigd is, naar de voor zitter van de Fruittelersorganisatie, de heer J. C. Priemis, ons mededeel de. Hoe groot de financiële strop Zal worden, valt op dit moment moeilijk te schatten, maar men meent toch, dat het met enkele duizenden guldens in totaal wel zal aflopen. Helaas wa ren de betreffende fruittelers in het algemeen niet tegen hagelschade verzekerd. vige knal, vergelijkbaar met die van een geweerschot, produceren. Hier door hoopt men de ongewenste vogels uit de bossen te verjagen# Wanneer zij zich dan volgend jaar dan zal natuurlijk „doorgeknald" moeten worden in het open duin gebied zouden vestigen, moet het mo gelijk zijn de meeuwenplaag door het uithalen van nesten en wegnemen van de eieren te beteugelen. En dat is dringend nodig. Want ook een zil vermeeuw is een mooie vogel, maar het mag toch niet zo zijn, dat hij alle andere vogels verdringt. Commissaris der Koningin opende tentoonstelling Landbouwdagen te Hulst begonnen De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. O. de Casembroot heeft gistermiddag de tentoonstelling, welke in verband met de Landbouwdagen te Hulst wordt gehouden in de bedrijfshallen van de C.H.V., officieel geopend. Tevoren was er een bijeenkomst in de burgerzaal van het raadhuis, tij dens welke de Landbouwdagen wer den geopend verklaard. Loco-burge meester P. Warnier heette de aanwe zigen van harte welkom en wees in een toespraak op het belang van de landbouwdagen voor de boerenstand. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer P. Vercauteren uit Nieuw-Namen, voorzitter van het dis trict Hulst der N.C.B. Prof. ir. C. Boon, algemeen economisch adviseur van de Belgische Boerenbond, hield een causerie over de cultuur-techni sche problemen in de Belgische land bouw. Over de principiële standsor ganisaties in deze tijd voerde tenslot te het woord de geestelijke adviseur van de N.C.B., rector W. M. Bekkers. Landbouw voorbeeld bedrijven in rampgebieden. Voorlichting aan getroffenen. In de jongste vergadering van de Zeeuwse Raad voor de Landbouwvoor lichting werd uitvoerig van gedachten gewisseld over het voorlichtingspro gramma voor de bedrijven, die tenge volge van de ramp moeten omscha kelen van akkerbouw- op gemengd bedrijf. De Raad hechtte zijn goedkeu ring aan een programma, waarin op ruime schaal plaats was ingeruimd voor onderricht in cursusverband, groepsgewijze- en individuele voor lichting aan de betrokken bóeren. Geadviseerd werd bovendien over te gaan tot het stichten van voorbeeld bedrijven in de betreffende gebieden. De Raad hechtte zijn goedkeuring eveneens aan het voornemen van de Landbouwvoorlichtingsdienst om, in gemeenschappelijk overleg met de or~ ganisaties van plattelandsvrouwen na te gaan, in hoeverre het wenselijk is bijeenkomsten te beleggen, waarbij de plaats van de boerin onder de gewij zigde bedrijfsomstandigheden kan worden besproken. en de organisatie van het Rijkstuin- Tenslotte besprak de Raad de taak bouwconsulentschap voor Zeeland en West Noord-Brabant. Des middags werd een bezoek gebracht aan het Proefstation voor de Fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp. De enige lieis met de 5 plussen VAN tn TOT In de vijver in bossages van het Axelse recreatie-oord Plan Zuid is thans een honderdtal goudvissen „ge poot". Ook zal de gemeente rond de vijver enkele banken plaatsen, zodat wandelaars er een rustige en aange name verpozing kunnen vinden. Plan Zuid wint wel aan aantrekkelijkheid! REISJES. De vrouwenvereniging „Tabitha" uit Schore maakte een reisje naar Amsterdam, op welke tocht ook de SCHILDERACHTIG Hoewel beslist niet iedereen het na- vólgende zal beamen, kan toch in het algemeen beweerd worden, zo verze kerde men ons van bevoegde medi sche zijde, dat er veelal een min of meer vertrouwelijke relatie ontstaat tussen bezoeker en..tandarts. Zo kon het gebeuren, dat er dezer dagen ergens op Walcheren een tn een fleurig zomerkleedje gehulde da me bij een tandarts binnenstapte en plaats nam in het bekende gestoelte. De tandarts, wellicht ook dank zij het somerzonnetje na de zachte Juni- winter in een opgewekte stemming kon niet nalaten prijzend op te mer ken: „Wat ziet ze er weer schilder achtig uit!" Het compliment had een verrassen de uitwerking. Want geschrokken deed de dame een greep in haar handtasje, pakte een zakdoekje ...en verwijderde met spoed een hoeveelheid lippenroodl „Sint Bavo" in Haarlem en „Madu- rodam" in Den Haag werd bezocht- De lagere klassen van de school voor C.V.O. te Biggekerke. maakten een reisje door Zeeuwsch-Vlaanderen. Leerlingen van de Chr. Nat. Lage re School te Axel bezochten Rotter dam en keerden voldaan uit de Maas stad terug. Het RJK. kerkkoor „St. Caecilia" uit Sas van Gent zocht het in het buitenland. De bijzondere aandacht genoten het Rijnland en het Ahrdal. Het doel van de reis- en buurtver eniging „Koningin Juliana" uit Kloe- tinge was dit' jaar Kaatsheuvel en Dé ouden van dagen uit Wisseker- ke en Geersdiik, maakten een mooie trip door Walcheren en werden bij thuiskomst opgewacht door de mu ziekvereniging „Apollo". Kaatsheuvel werd ook bezocht door de Chr. Vrouwenbond uit Nieuwdorp. De Coöp. Landbouwaankoopvereni- ging te Lewedorp Nieuwdorp ging naar „Avifauna" en het openluchtmu seum te Arnhem. „Beatrix" de buurtvereniging uit Nisse ging op pad naar Val kenburg en de kinderen van de o.l.s. naar Breda en Tilburg. Mogen we deze rh' vandaag beslui ten met de mededeling dat de ouden van dagen uit Krabbendijke in „De Efteling' te Kaatsheuvel hun verpo zing vonden. DIJK. Zoals ge weet, ligt langs het kanaal bij Schore een dijk. En tegen deze dijk reed dezer dagen een auto. Het was een defect aan de stuurinrich ting, dat de auto van de weg tegen de dijk tot staan bracht. De bestuur, der kwam met de schrik vrij, maar de auto werd zwaar beschadigd. Advertentie. De meeste Nederlandse automobiel-importeurs en -fabrikanten schenken hun vertrouwen aan Ook U kunt zich gerust verlaten op I VAN TRAM NAAR BUS Ministeriële nota Verschenen is de ministeriële no ta naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp vergoeding aan de N.V. Rotterdamsche Tram weg Maatschappij inzake het beëin digen van de exploitatie van haar tramweg van Burgh over Brouwers haven naar Steenbergen. Aan deze nota is het volgende ontleend: Het heeft de minister van ver keer en waterstaat verheugd, dat de vaste commissie voor verkeer en waterstaat haar instemming heeft betuigd met het onderhavige ont werp van wet. De gedachte om over te schakelen op autotractie is inderdaad niet van recente datum. Zy is reeds lang bij de bewoners van het eiland levend. Zij kon echter alleen reeds hierom niet eerder worden gerealiseerd, om dat verwacht werd, dat na het droogvallen van het eiland de toe- stand van het wegennet niet zoda-. mg zou zjjn. dat er vrij intensief autoverkeer op zou kunnen worden toegelaten. Daarom scheen op het genoemde tijdstip het herstel van de tram voorshands de enige moge lijkheid om het eiland snel aan een openbaar vei-voermiddel te helpen. Van kortzichtigheid in het beleid mag dan dok niet worden gespro ken, hoezeer het ook betreurd wordt, dat een bedrag van meer dan 100.000 is besteed voor het herstel dat, achteraf bezien, niet nodig was geweest. Bij beschikking van de commissie vergunningen personenvervoer werd aan de N.V. Rotterdamsche Tram weg Maatschappij vergunning ver leend voor het uitoefenen van auto busdiensten binnen het gebied, ge vormd door het eiland Schouwen en Duiveland, ter verzorging van het vervoer van personen op dit eiland, voor zover in de behoefte daaraan met, de tramdienst niet of niet vol doende wordt voorzien. Deze vergun ning geldt tot en met 31 December 1957. Op grond van de evengenoem- de vergunning zou de RTM geheel op autotractie hebben kunnen over schakelen. Zij heeft dit uit eigen be weging niet gedaan, omdat de ex ploitatie van de tram haar voorde liger uitkwam. Anderzijds kon zij ook niet tot overschakeling worden ge noopt, omdat de tramconcessie daar voor een belemmering vormde. Medewerking van de zijde van de RTM aan de van rijkswege gewenste prysgeving van de tram exploitatie was mede afhankelijk van de bereidwilligheid van het rijk tot betaling van een zeker bedrag ter dekking van het risico van algehele overschakeling op autotractie. Overigens kan hier aan worden toegevoegd, dat er geen andere gegadigden waren voor een exploitatie van bus diensten op het eiland. Na over weging van een en ander zal het naar wordt vertrouwd geen verwondering meer wekken, dat het Rjjk in een tegemoetkoming voor het risico van de overscha keling toestemde. Ten aanzien van de ter sprake gebrachte garanties kan worden me degedeeld, dat (le RTM een bedrag van rond 630.000 voor rollend ma terieel en verbouwingen ten behoeve van het vervoer op liet eiland in vesteert. Voorts zat de RTM de au tobusdiensten moeten uitoefenen volgens de regels en onder de sanc ties van de wet autovervoer per sonen. Zy staat daarvoor onder het toezicht van de rijksverkeersinspec tie, zodat inderdaad verwacht mag worden, dat het vervoer aan de hui dige eisen zal voldoen. Ik liep laatst op een bruggetje, de verf was nat... Gelukkig dat ik CETREX meegenomen had I C0eo VLEKKENWAl 31 DINER EN RECEPTIE Vandaag zijn er sportwedstrijden De viering van het gouden jubileum van de N.V. Spiegelglasfabriek te Sas van Gent is Vrijdag begonnen met een diner voor autoriteiten en ge nodigden in hotel „Rotterdam" te Terneuzen en met een bijzonder druk bezochte receptie in de nieuwe, met een schat van bloemstukken en met vlaggen versierde recreatiezaal van de fabriek te Sas van Gent. Aan het diner, dat aangeboden werd door de directie van de N.V., za ten o.a. aan de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. >de Casem broot, het lid van Gedep. Staten, de heer A. L. S. Lockefeer, de president- commissaris van de S. A. Manufac tures des Glacés et Produits Chemi- ques de Saint Gobain Chauny et Cirey in Parijs waartoe de N.V. Spiegel glas behoort L. P. A. Baron Thé- nard, de directeur-generaal der N.V., de heer St. Meuy, de buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van Frankrijk, de heer J. P. Garnier, de heer Lorent, handelsattaché van Frankrijk, de directeuren der N.V. ir. C. A. L. Horstmann en drs. P. A. Ne- teson, B. en W. van Sas van Gent, commissarissen der N.V. en vele an dere autoriteiten op het gebied van handel en nijverheid. In de middaguren werd in de 35 by 12 meter metende nieuwe recreatie zaal een receptie gehouden, waarby honderden van de geboden gelegen heid gebruik maakten om de directie der N.V. met het gouden jubileum geluk te wensen. Hiermede werd de nieuwe recreatiezaal, waarjn een to neel ter diepte van 14 en ter breedte van 12 meter is aangebracht, tevens officieus in gebruik genomen. Heden avond zal deze bijzonder mooi geoutil leerde zaal officieel aan het personeel worden overgedragen. De viering van het gouden jubileum wordt voor het personeel van de Spie gelglasfabriek vandaag voortgezet met verschillende sportwedstryden, waaronder voetbal-, tennis- en tafel tenniswedstrijden tegen ploegen van het hoofdkantoor uit Parijs waar van een uit circa 80 leden bestaande deputatie is overgekomen een bol ling en voorts met heden- en morgen avond door een 1 verzorgen cabaretavonden. Aan deze cabaret-programma's werken o.a. mede Willy Rex, Peter Piekos, the Rolling Stars en vele anderen. Zonder meer kan geconstateerd worden, dat het vijftigjarig jubileum van de N.V. Spiegelglasfabriek te Sas van Gent op waarlyk stylvolle wijze is gevierd! Promotie oud-inwoner van St. Annaland De oud-inwoner van St. Anna land, de heer W. M. Rynberg, 1ste geneesheer aan het sanatorium „Beatrixoord" te Appelscha, promo veerde aan de universiteit te Gro ningen tot doctor in do geneeskunde op een proefschrift getiteld: „Tu berculosis Pulmonum. Vergelijkende Clinische Morphologische studie ge baseerd op resectie-praeparaten". Promotor was prof. dr. J. J. Th. Vos. MIDDELBURG. Vandaag Kunstmuseum: Tentoonstel ling van Zeeuwse Beeldende Kunst, alsmede expositie inzendingen Stads- prijs Beeldende Kunst Middelburg, 10 —12.30, 13.30—17.30 en 19.30—21.30 uur; Kunstzaal' Van Benthem en Jutting: Expositie litho's Henri de Toulouse Lautrec, 9—18 uur; Electro: „Lili", (al.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Opmars der vrouwen". (18 jr.), 20 uur; Markt: „Ha—Em 1954", Dyn. In dustrie.- en Handelstent. „Herrezen Middelburg", 15—17.30 en 19.30—22.30 uur. Morgen Kunstzaal Van Benthem en Jutting: als vandaag, 1216 uur; Electro: als vandaag. 15.30. 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als vandaag, 14.30 en 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „The Glenn Miller Story", (alle leeftijden), 7 en 9 uur; Luxor: „De onzichtbare tegenstan der", (14 jaar), 7 en 9 uur; Stedelijk Museum: schilderijen tentoonstelling Constantin Guys, 105 uur. Morgen Alhambra: als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Stedelijk Museum: schilde rijen tentoonstelling Constantin Guys, 1.30—5 uur. GOES. Vandaag Grand: „The Glenn Miller Story", (alle leeftijden). 7 en 9 uur. Morgen Grand: als vandaag, 3, 7 en 9 uur. ZIER1KZEE. Bioscoop Concertzaal: Zaterdag, Zondag en Maandag, 8 uur: Meisjes van de grote' stad"; Dinsdag en Donderdag, 8 uur: „Deserteur van het legioen". HAAMSTEDE. Bioscoop hotel Bom: Zaterdag en Maan dag. 8 uur: ,,'n Slechte jongen". Zó boeiend ia nu PANORAMA KUNST „Alma Musica" In de hoge Burgerzaal van het Mid delburgs stadhuis brandden Vrijdag avond kaarsen in de koperen luch ters en speelde „Alma Musica". Dat betekende een voortreffelijk samen gaan van schone klanken met een nobel gebouw, van evenwichtige ar chitectonische lijnen met een klaar en helder musiceren. Muziek van Bach en zijn zonen, van Loeillet. van Mozart en van Sweelinck klonk in deze voorname zaal, alsof zij er voor was geschreven. Bovendien werd zij uitgevoerd op een wijze, die men slechts karakteriseren kan als groots: „Alma Musica" zo bleek opnieuw is een ensemble, dat de hooaste tonnen van het samenspel heeft bereikt. Wanneer men nu in een ogenblik van rustige bezinning zich afvraagt, wat tijdens dit concert het meeste boeide, dan is een antwoord moei lijk te geven. Was het misschien de clavecimhel-solo van Gusta van Roy- en, Sweelinck's Variaties op „Méin junges Leben hat ein End" Dit spel was meer dan een chauvinistisch eer betoon jegens een Nederlander, die in een grijs vei-leden op intelligente wij ze de variatiekunst beoefende. Neen, dit spel tekende Sweelinck als een groot toondichter, waarbij beide de len van dit woord een geiyk accent dienen te krijsren. Want in de voor name strakheid van deze prachtige variaties werd meer tot uitdrukking gebracht dan menigmaal gebeurt in de geladen fortissimo-klank van een volledig symphonie-orkest. Het voor name timbre van het clavecvmbaal was hier schoner dan het geluid van welk instrument ook. temeer omdat Gusta van Royen zich met dit werk een musicienne van grote noblesse toonde. Dus was toch Sweelinck het hoog tepunt Maar vóór men antwoorden kan, herinnert men zich dan plotseling het voorlaatste deel uit de Triosonate in F van Loeillet, waarin Everard van Royen zijn fluit deed zingen tegen het magnifieke klankdecorum van het toetsinstrument. Volmaakt was dit spel en daarom waren ook deze ogenblikken onvergetelijk. En welk een grootheid werd bereikt in Bach's (de vader, en niet de zoons!) Trio .Sonate, waarbij Paul Godwin en Jo- han van Helden deden luisteren naar het diepzinnige gesprek der contra- puncterende violen en waarby Carel van Leeuwen Boomkamp een indruk wekkend continuo-spel liet horen. Doch als men zich dit alles be zint, dan komen er nog andere mo menten voor de geest: Haakon Sto- tijn in Mozart's kwartet in F by- voorbeeld, door-en-door muzikaal, zo dat men deze hoboïst eerder muzi kant in de best denkbare zin van het woord zou noemen dan musi cus, een woord dat soms afstand schept. Of dan denkt men aan het sublieme samenspel, dat de gehele avond door opnieuw de aandacht trok. En dan is slechts deze conclusie mo- gelyk: er kunnen geen hoogtepunten worden genoemd, omdat het gehele concert door steeds het hoogste ni veau werd bereikt. Het Middelburgs gemeentebestuur, dat deze avond aanbood aan diege nen, die zich verdienstelyk maakten tydens de herdenkingsdagen, komt voor dit initiatief alle lof toe. Zou het misschien mogelyk zyn, dat in de toekomst de Burgerzaal meer voor soortgelyke concerten wordt ge bruikt? Dat ware zeker toe te juichen. Alleen is het dan te hopen, dat er voor de verlichting van de muzieklessenaars een andere oplos sing wordt gevonden dan de knusse schemerlamp. welke gisteravond dienst deed. Een dergelyke lamp past bij een huiskamer-met-pantoffels, doch niet in de zaal van een stad. Burgemeester mr N. Bollcestein bood mevrouw Van Royen met een toepasselyk woord een ruiker aan. de K. Onverlaat knipte duivenringen door De heer J. v. d. L. te Biervliet kwam Vrijdagmorgen tot de ontstel- tdekl ringen van zijn vliegduiven doorge- ïipt waren. Door deze unfaire handeling zijn de ht i duiven verder voor de vlucht waar deloos geworden. De snelle vliegers leverden zeer goede prestaties en be zorgden hun eigenaar menige prijs. In kringen van duivenlierhebbers heerst over deze laffe streek een he vige verontwaardiging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2