PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede Kamer aanvaardde de wet op de Omzetbelasting De wederopbouw van Kruiningen vordert gestaag BILT HEVIGE SNEEUWVAL EN ONWEER IN MIDDEN-EUROPA WATERSTOFBOM-PROEVEN VOOR DIT JAAR AFGELAST MOEST MEVROUW PETROF TIJDENS REIS VERMOORD WORDEN? 197e Jaargang-No. 159 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 9 Juli 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie t 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels» van 1—5 regels f l«— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad' 23 cent meer Giro No. 359300 P.Z.C,, Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g, 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr 2, telef. 16; Temeuzen, Brouwer(Jstr. 2; Zierlkzee, N Bogerdstr C 160. telef. 26 MET ALGEMENE STEMMEN Vrij van betaling komen nu 145.000 belanghebbenden (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag na bijna twee weken beraad slagen het ingewikkelde wetsontwerp op de omzetbelasting goedgekeurd. Dat geschiedde met algemene stemmen, want ook de CPN hechtte er haar fiat aan. De communistische woordvoerder, de heer Gortzak, verklaarde hieromtrent, dat zijn fractie tegen de omzetbelasting in het algemeen was en tegen een aantal bepalingen in het wetsontwerp in het bijzonder, maar omdat de omzetbelasting voor de kleinhandel vervalt, een winstpunt dat hij niet verspelen wilde, ging zijn fractie er mee accoord. Vooraf had de Kamer definitief de balans opgemaakt van wat er voor de aanneming nog veranderen zou. Dat deed zy door middel van de be slissing over een aatal amendementen. Aangezien van sommige wijzigings voorstellen bleek, dat er geen meer derheid voor te vinden was, werden deze op het laatste nippertje inge trokken. Andere werden bij zitten en opstaan verworpen, zodat het eind resultaat als volgt luidt. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer een amendement van de commissie van voorbereiding aan om ondernemers, die als fabrikant of als verrichter van diensten optreden, vrij te stellen van het betalen van omzet belasting, als hun jaarlijkse omzet niet meer bedraagt dan 2000 en de handelaren, die leveren aan niet-par- ticulieren vrij te stellen als hun jaar lijkse omzet beneden 12.000 blijft. De staatssecretaris, mr. Van den Berge, had de Kamer duidelijk van zijn voorkeur voor het regeringsvoor stel. dat bedragen noemde van resp. 1200 en 10.000 laten blijken. In zekere zin leed hij hier dus een échec. Door deze beslissing van de Kamer komen 145.000 kleine handela ren en ondernemers vrij van de beta ling van omzetbelasing, dat is 15.000 meer dan volgens het regeringsvoor stel. De opbrengst van deze belasting vermindert er door met ongeveer 2% millioen gulden. Nog een nederlaag Ook als een kleine nederlaag kan beschouwd worden de aanneming door zitten en opstaan van een amen dement van de héér Van de Heuvel (Alt) om advertenties in dagbladen en andere minstens driemaal per week verschijnende periodieken vrij van omzetbelasting te stellen. Een maatrejgel, die ca. 2,8 millioen gulden kost. De PvdA verklaarde zich er te gen. Zonder hoofdelijke stemming ging de Kamer accoord met een amende ment van de heer Van Leeuwen (V VD) om de diensten van begrafenis ondernemers vrij te stellen, en met een amendement van de heer Van de Heuvel, strekkende tot de vrijstelling van planten, bestemd voor uitpoot voor de teelt van groenten. Eveneens zonder hoofdelijke stem ming verenigde de Kamer zich met een amendement van de heer Van de Wetering (CH) om behalve peper koek en ontbijtkoek, ook alle andere soorten van snijkoek vrij van omzet belasting te houden. Ontbijt- en pe perkoek waren namelijk al vrij. De andere soorten snijkoek komen nu dus ook vrij. By zitten en opstaan onttrok de Kamer tenslotte gietstukken, be stemd voor de vervaardiging van haarden, kachels, fornuizen en gas- comforen aan de integratieheffing. Medische hulp Alg gevolg van een door de rege ring zelf aangebrachte wijziging zul len in het vervolg ook vrij van om zetbelasting zijn alle diensten, die verricht worden door artsen met uitzondering van dierenartsen tandartsen, verpleegsters, verplegers, en vroedvrouwen, alsmede het ver voer van zieken met behulp van am bulance-auto's. Voor de ziekenfond sen komen bovendien vrij van omzet- Jongetje door autobus overreden. VOOR DE OGEN VAN ZIJN MOE'DER. Donderdagmiddag om ongeveer kwart voor één is in de Dorpsstraat te Zuid-Scharwoude het driejarig jongetje H. Cools voor de ogen van zijn moeder onder een autobus van de Naco geraakt en overreden, waar door het op slag werd gedood. Het jongetje stapte aan de hand van zijn moeder, die nog een jonger kind op de arm droeg, uit de bus. Toen het even werd losgelaten, struikelde het vlak voor de wagen, die al weer aan het rijden was, met het noodlottige gevolg. WINTERTJE IN JULI Aardverschuivingen in IJsland In vele delen van Oostenryk woe den op het ogenblik hevige sneeuw stormen. In de bergen is de tempera tuur gedaald tot twee graden onder nul. De bergpassen tussen Oqstenrijk en Zwitserland zyn ingesneeuwd. In de dalen valt veel regen. Ook in de Beierse Alpen en de Ita liaanse Dolomieten is veel sneeuw gevallen. Op de Zugspitze, de hoogste berg in Duitsland, viel een laag van 20 centimeter. Op verschillende top pen in de. Dolomieten ligt de sneeuw een halve' meter dik. In Noord-I talie veroorzaakten zware onweersbuien, vergezeld van hagel, zware schade aan de gewassen. In beneden-Oosten rijk zijn vele dorpen dpor de over vloedige regenval overstroomd. Men sen en dieren moesten met boten in veiligheid worden gebracht. Buiten Europa was het vooral IJs land, waar het weer zich van zijn zegevierde Wagtmans zegevierde in eerste Tour-rit Glorieuze start in Amsterdam De eerste étappe van de Ronde van Frankrijk is glori eus begonnen voor de Neder landers. In de rit van Am sterdam naar Brasschaet, over 213 km. zegevierde onze land genoot Wagtmans. Nederland won niet alleen het individuele klassement, maar tevens het ploegenklassement Des morgens hadden de Tourrenners onder grote pu- bli.eke belangstelling afscheid genomen van Amsterdam. Om negen uur reden de ploegen, na de symbolische start door bur gemeester d'Ailly. hun ere rondje. De eigenlijke start was om elf uur in Amsterdam Zuid. (Voor het verslag verwijzen naar pagina 8). slechtste kant liet zien. In Reykjavik viel in 24 uur tijds tien centimeter regen, gepaard gaande met hevige storm. Ook vonden er aardverschui vingen plaats. De voornaamste stad in het gebied moet uit de lucht wor den bevoorraad. Al belasting de diensten van psycholo gen, logopedisten en masseurs, bene vens de levering van genees- en ver bandmiddelen. Het was volkomen be grijpelijk, dat de staatssecretaris van financiën, mr. Van den Berge, na de aanvaarding van het door nem met zoveel kennis van zaken verdedigde wetsontwerp, vele felicitaties van Kamerleden in ontvangst mocht ne men. Intussen heeft de wijziging van de omzetbelasting nog niet geheel haar beslag gekregen. Ér zal namelqk nog verandering gebracht worden in de lijst van goederen, die aan het 15% en 10% tarief zijn onderworpen (weeldetarief en tussen tarief). Aangezien deze wijziging op ver laging neerkomt, hetgeen dus weer tot een prysvermindering leiden kan, acht de regering het beter daarvoor met een afzonderlijk wetsontwerp te komen tegen de tijd, dat de nieuwe omzetbelasting wordt ingevoerd, zulks ter voorkoming van een kopers staking. HET WEER ONGUNSTIG Nieuwbouw in Kruiningen. (Foto P.Z.C.) Ook geen grotere bommen Robert Allen, correspondent te Washington van de New York Post, heeft Donderdag bericht, dat presi dent Eisenhower de plannen voor een nieuwe reeks proeven met waterstof wapens hi het najaar heeft afgelast. Eisenhower zou ook opdracht heb ben gegeven geen grotere waterstof bommen te maken dan de bom, die op 1 Maart jl. tot ontploffing werd ge bracht. Technische factoren en veilig heidsoverwegingen waren hiervan voornamelijk de oorzaak. Het herfstweer in het Zuiden van de Stille Oceaan werd ook bijzonder on gunstig geacht voor het nemen van proeven. De harde winden en hevige regenval verhoogden het gevaar van verspreiding der radio-activiteit. In een Woerjsdag gepubliceerde no ta heeft de Sowjet-Unie Amerika ver zocht geen waterstof- en atoombom men te beproeven in gebied dat on- Revolveraanslag in het Amerikaanse Huis berecht De vier Portoricanen die op 1 Maart vijf afgevaardigden in het Amerikaanse Huis door revolverscho ten verwondden, zijn Donderdag te Washington tot zware straffen ver oordeeld. De drie mannen, de 25-ja- rige Miranda, de 29-jarige Cordero en de 28-jarige Rodriguez," kregen de zwaarste straf, namelijk van' 25 tot 75 jaar. De leidster van de groep, me vrouw Lolita Lebron, kreeg een straf van 16 tot 50 jaar. De vier Portoricanen zeiden, dat zij alleen maar een demonstratie op touw hadden willen zetten en niet de bedoeling hadden gehad mensen van het leven te beroven. Zij voelden zich niet schuldig aan een misdaad. De rechter Holtzoff noemde de re volveraanslag „lafhartig, gemeen en meedogenloos". De advocaten van de veroordeelden hebben tegen de vonnissen hoger be roep aangetekend. der toezicht staat van de beheersraad der Verenigde Naties. De nota. die door het hoofdkwar tier der Ver. Naties is gepubliceerd verwijst naar protesten van bewoners van de Marshall-eilanden tegen proe ven in het gebied van de Stille Oce aan. Rusland vraagt de Amerikaanse regering de bewoners van beheers gebieden die schade hebben geleden, schadeloos te stellen, het gebied aan de bevolking terug te gven en hen on gehinderd te laten terugkeren. De re gering der Verenigde Staten heeft in tussen verklaard, dat het bewuste gebied voor atoomproeven beschik baar moet blijven. Enige vooruitgang bij de Uniebesprekingen Informeel overleg wordt Dinsdag voortgezet Het informele overleg, dat Woens dag tussen de Nederlandse en Indo nesische delegaties voor de Uniebe sprekingen is begonnen, zal volgen de week worden voortgezet. De in formele bijeenkomst van Donderdag heeft ruim een uur geduurd. Dinsdag middag half drie komen de delegaties weer bijeen. Na afloop van de bijeenkomst van Donderdag werd medegedeeld, dat er sprake is van enige vooruitgang. De delegaties zullen weer voltallig bij eenkomen, zodra een gemeenr-' lijk uitgangspunt zal zijn gevonden voor formele Desprekingen. Boer uit Gulpen door de bliksem getroffen Donderdagmiddag is boven Zuid- Limburg een hevig onweer losgebar sten. Bij Gulpen is de boer C. Enge len, die op het veld aan het werk was. door de bliksem getroffen. Hij werd naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht, waar hij edig .na aankomst overleed. De heer Éngelen was gehuwd en vader van vyf kinderen. „Slag om Jeruzalem" nabij Verklaring van secretaris der Arabische Liga. „De slag om Jeruzalem is naby", aldus heeft de plaatsvervangende algemene secretaris van de Arabi sche Liga, Ahmed El Sjoekeiri, Don derdag op een persconferentie te Cairo verklaard. Volgens Sjoekeiri is Israël bezig het geschikste ogen blik te kiezen voor een poging om de stad te bezetten en het stadsge bied te annexeren. Het is de plicht van alle Arabie ren en alle Mohammedanen zich voor te bereiden op de verdediging van Jeruzalem met alle middelen, aldus de plaatsvervangende algemene se- cretaris. Degenen, die sedert enige tijd de ontwikkeling van het Zionisme gade slaan. bevestigen, dat Israël het voornemen heeft zich van het Arabi sche deel van Jeruzalem meester te maken. Verder zeide hij, dat de Is raëlische propaganda sedert enige tqd redenen tracht te vinden, die een hervatting van de strijd te Jeruzalem rechtvaardigen. Sjoekeiri zeide, dat de Arabieren niet moeten rekenen op de Verenig de Naties of gewicht hechten aan de verklaring van de Westelijke Grot- Drie over de status quo in het Mid den-Oosten. „Het Westen hecht waarschijnlijk meer belang aan een duimbreed gronds in Korea of Indo-China dan aan alle heiligdommen van Jeruza lem" aldus Sjoekeiri. Onder overweldigende belangstelling heeft Donderdagmorgen burgemees ter mr Am. J. d'Ailly van Amster dam op de Sloterstraatweg aldaar het startschot gelost voor de Tour de France. Tijdens de start: de eerste meters van de T,855 kilometer zitten er op. Ziekteverlof Hoofdredacteur. Aangezien tof onze spijt de Hoofdredacteur van ons blad geruime tijd met ziekteverlof afwezig zal zijn, zal de door hem geschreven Kantlijn voor lopig vervangen worden door hoofdartikelen, welke door andere redactieleden worden geschreven. Dringend verzoeken wij voor de redactie bestemde brieven en stukken niet meer te adresseren ten name van de hoofdredacteur, of deze aan zijn persoonlijk adres te zenden. VERKLARING VOOR COMMISSIE „Ga niet weg, zij zullen U doden!" Mevrouw Petrof, echtgenote van de Russische ambassadefunctionaris die in Australië asyl heeft gekregen, heeft Donderdag voor de Australi sche commissie van onderzoek naar Sovvjet-spionnage verklaard, dat de twee Russische koeriers, die haar op de vliegreis van Sydney naar Mos kou moesten vergezellen, opdracht NA EEN JAAR Rampgemeente gonst thans van activiteit Over twee weken de 24ste Juli is het een jaar geleden, dat aan de Kruiningse Veerhaven de tientallen sleepboten een oorverdovend fluit concert aanhieven om de vreugde uit te jubelen over dc sluiting van het laatste stroomgat, waardoor na een zware stryd deze polder op de zee was heroverd. In de ogen van menig Krutningenaar welden op die zonni ge Juli-morgen tranen van ontroering op, bij het zien van hun zwaar geteisterde, doch herwonnen dorp. De schier bovenmenselijke taak van herstel werd energiek aangepakt. Reeds enkele uren nadat de grote Phoenix-caisson de vloed had belet de polder opnieuw binnen te stromen, reden de eerste vrachtauto's met vette, drabbige ebklei het dorp uit Kruiningen was wel geslagen, doch niet vèrslagen. stormen en de sporen van de ramp nog lang niet alle uitgewist zijn, klinkt er toch tevredenheid in zyn stem. „Wanneer we zien wat er in één jaar werd bereikt, zou het van grote ondankbaarheid getuigen, indien we niet tevreden zouden zijn over de gemaakte vorderingen." Wat velen voor onmogelyk hadden gehouden, is dank zy de grote hulp en het gunstige weer werkelijkheid geworden. De millioenen kubieke meters zand, welke de ryke land- Byna een jaar is thans verstreken... In de toen bemodderde huizen han gen thans weer de propere gordijnen voor de ramen, in de vensterbanken bloeien weer de geraniums, de stra ten zijn weer zonder laarzen begaan baar, de bouwvakarbeiders hanteren bedry'vig hun troffels en hamers en vele landerijen zyn opnieuw bedekt met een groen, zij net ook zeer schraal gewas. Burgemeester A. Schipper zit niet langer meer in een kale werkkamer en hoewel er no" dagelijks vele problemen op hem ai- bouwgronden overdekten, zijn voor een groot deel verdwenen. Nog dit jaar zal dit werk beëindigd kunnen worden. Hoewel daarmee de land bouwkundige problemen in de Krui- nigse polder nog geenszins zullen zyn opgelost zeker niet voor de boeren die hun grond ddor kreekvor ming verloren zagen gaan of de bouwvoor zagen weggespoeld be tekent dit wérk toch een belangrijke stap op de weg van herstel. NIEUWBOUW EN VOLLE GANG. Een ander probleem vormde de huisvesting van de Kruiningenaren. Honderden woningen werden licht of zwaar beschadigd en een tweehon derdtal zelfs onherstelbaar verwoest. Nog steeds zijn er 80 gezinnen bui ten en een 50-tal binnen de gemeen te geëvacueerd, doch het overgrote deel heeft zich gelukkig weer in eigen omgeving kunnen vestigen. De lichtbeschadtede woningen zijn geheel hersteld, de zwaar be schadigde woningen zyn practisch ook weer alle bewoonbaar en dus rest nu nog de herbouw. De nieuwbouw heeft geruime tyd ge stagneerd, doch thans heerst er grote activiteit. Na de zes Noorse woningen ln Hansweert-West, zyn enige tijd ge leden de 16 Zweedse houten wonin gen in het dorp Kruiningen betrok ken en naar gehoopt wordt, zullen (Vervolg op pag. 2) hadden van hun wapens gebruik te maken, als Australische autoriteiten l zouden trachten haar te dwingen in Australië te blijven. Dit had ambas sadeur Generalof haar voor het ver trek meegedeeld, zo zei zy. Zoals indertijd gemeld, vroeg mevr. Petrof op 19 April in Darwin, waar het toestel waal-mee zij reisde een tussenlanding maakte, alsnog poli tiek asyl. De twee Russische koeriers werderf daar door de Australische politie ontwapend. De ambassadeur had haar gezegd, dat zij in Moskou niets te vrezen had. Doch de functionaris die haar man was opgevolgd als derde secretaris en vertegenwoordiger van de M. V. D. (geheime politie) op de ambas sade, zei, dat „kampenen mogelijk terechtstelling" haar wachtten. Voorts was zij erg bang geweest omdat zij geloofde, dat de koeriers wellicht opdracht gekregen hadden haar na het vertrek uit Australië neer te schieten, zogenaamd bij on geluk. Zy had het gevoel gijzelaarster te zijn voor wat haar echtgenoot had fedaan, aldus haar verklaring, ij het vertrek uit Sydney schreeuw de een menigte in het Russisch en het Engels: „Ga niet weg, zij zullen u doden." Doch haar begeleiders drongen haar het vliegtuig binnen. Zij had toen nog niet besloten in Australië te blijven, doch onderweg kreeg haar vrees de overhand en in Darwin vroeg zy asyl. Mevr. Petrof snikte toen zïi voor de commissie verklaarde te beseffen dat zy in Moskou haar moeder en zuster moest achterlaten. DE VERWACHT: MEER BEWOLKING. Veel bewolking met hier en daar wat lichte regen of motregen. Zwak ke tot matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. ZON EN MAAN 10 Juli Zon op "<L31 onder 20-58 Maan op 16.15 onder 0.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1