Braille-artikelen komen vrij van de Omzetbelasting Zwitserse renners bestormd in lokaal voor medische controle DUITSE EVANGELISCHE KERK VERGADERT TE LEIPZIG DONDERDAG 8 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZITTING DER TWEEDE KAMER Integratieheffing blijft vrijwel gelijk aan regeringsvoorstel (Van onze parlementaire redacteur) Het beraad,, dat Dinsdagavond door de minister en de staatssecretaris van financiën met een aantal leden van de Tweede Kamer gevoerd is over de vele amendementen, die op de wet op de omzetbelasting zijn in gediend, heeft tot vereenvoudiging van de behandeling van het wetsont werp geleid. Er zyn amendementen ingetrokken en de staatssecretaris heeft er overgenomen, doch er zijn er nog heel wat over. Daarover beslis* de Kamer Donderdag. Tegelijk valt dan de beslissing over de amendemen ten op de verschillende tabellen der omzetbelasting, waarover de Kamer Woensdagmiddag uitvoerig heeft gesproken. Met de tabellen I en n van goe deren, waarop resp. ^10 en 15 procent omzetbelasting wordt geheven, ging de Kamer accoord. De lijst van vrijgestelde goederen wilde een aantal Kamerleden met al lerlei artikelen uitgebreid zien. D« heert Van Eysden (A.R.) pleitte voor planten, bestemd voor uitpoot voor de teelt van groenten. De staatssecre taris ontried het amendement. Tegen de invoeging door de rege ring in de tabel van de vrijgestelde goederen van braille-drukwerk, brail- le-lijen, braille-schrijfmachines er dergelijke braille-artikelen en van peulvruchten die niet voor menselij ke maar wel voor dierlijke consump tie geschikt zijn, had de Kamer geen bezwaar. Vers fruit is vrij, beh?1"" dat uit tropische landen. WASMIDDEL Het kan iedere man wel eens overkomendat hij dis enige vertegen woordiger van zijn geslacht, verzeild raakt in een betrekkelijk uitgebreid damesgezelschap. Dit kan zijn aan trekkelijke zijde hebben, vooral wan neer iedereen zich houdt aan de re gels van het normale verkeer. Maar o wee, als een der dames zo tactloos is de wasmiddelen in haar conversatie te betrekken! Met ongebreidelde hartstocht worden dan ervaringen uitgewisseld, aanbevelingen gedaan, suggesties vei'strekt en de techniek van het wassen met een bepaald mid del wordt in eindeloze variaties her haald. Te midden van deze klanken or gie, waartoe iedere vrouw geestdrif tig het hare bijdraagt zonder naar de anderen te luisteren, zit dan met doffe ogen een veronachtzaamd en eenzaam man het moment te berekenen waar op hij stilletjes kan vertrékken. Hier is geen eer meer te behalen! Toch is 't op zichzelf een heel merk waardig verschijnseldat de was te genwoordig vaak witter is dan zij in werkelijkheid is. Vele van de thans ge bruikte wasmiddelen bevatten n.l., be halve chloor en peroxïdverbindingen, ook de z.g.n. optische bleekmiddelen, die wat chemische samenstelling be treft zeer gevarieerd zijn en waarvan men momenteel een tiental verbindin gen kent. Zoals bekend, dienen de chemische bleekmiddelen in hoofdzaak om het wasgoed te reinigen en de vlekken daaruit te verwijderen, iets waartoe de optische bleekmiddelen niet in staat zijn. Maar de optische bleekmid delen hebben daarentegen het voor deel het wasgoed witter te doen lijken dan het is. In zekere zin werd deze methode vroeger ook al gebezigd met de z.g.n. blauicsels, die in staat waren de ge le stralen van het licht te absorberen waardoor de tint van het wasgoed weliswaar wit werd, maar tevens doffer. Van de hoeveelheid licht, die op het vjasgoed viel, werd immers een gedeelte geab sorbeerd, zodat de hoeveelheid terug gekaatst licht minder was. De tegen woordige optische bleekmiddelen kaatsen echter méér zichtbaar licht terug dan er op valt! De optische bleekmiddelen bevatten n.l. een zeer kleine hoeveelheid witgeel poeder soms in een hoeveelheid, die niet gro ter is dan 0.01 tot 0.02 gram per liter -en dit witgele poeder hecht zich tij dens het wasproces aan de textiel- vezels. Dit poeder, dat „optisch- of ac tief wit" wordt genoemd, heeft het vermogen de onzichtbare ultraviolette stralen van het licht te absorberen en als zichbaar licht terug te kaatsen. Er wordt dus méér zichtbaar licht terug gekaatst dan er op valt.' Bovendien geeft dit actieve wit een blauwe fluo rescentie, waardoor de gelige of grau we tint van het wasgoed wordt over heerst. Het gevolg hiervan is, dat de wit-was stralend wit en blinkend lijkt. Ook bij de bonte-was worden de blauwe, violette, purperen en rose kleuren verbeterd, door het overcom penseren van de gele component, maar bij oranje, bruine en gele kleu ren is met deze middelen weinig te be reiken. Voorts is het duidelijk, dat het optische wit geen enkele uitwerking heeft indien de lichtbron weinig of Seen ultraviolette stralen bevat. Dit een aardige proef voor degenen die, ondanks de schijn wélke de optische bleekmiddelen hun hebben voorgeto verd, wel eens ivillen zien of hun z.g.n. witte was nu ook werkelijk schoon is. Want na het vjorgaande zult u wel begrepen hebben dat tussen het een en het ander een groot oerschil is. En voor de reinheid van het wasgoed kun nen de optische bleekmiddelen niet zorgen; daarvoor dienen andere bij voegsels in het wasmiddel. Midden in deze huishoudelijke be slommeringen moeten we toch ook eens spreken over het damast, waar van verteld wordt dat het oorspron kelijk uit Damascus afkomstig icas. Maar dat is niet waar! Daarover morgen. H. Pétillon. De staatssecretaris verklaarde zich bereid onder de vrijstellingen op te nemen geneesmiddelen voor zover zij bij algemene maatregel van bestuur worden aangewezen. De heer Van de Wetering (C.H.) beval amendementen aan tot vrijstel ling van gist omdat het hoofdzakelijk gebruikt wordt voor het bakken van brood en als zodanig een grondstof is voor één van de eerste levensbehoef ten, van ontbijt-, peper- en alle an dere soorten snijkoek en van gerookte paling. De paling Alleen met zijn gerookte paling had hij succes. De staatssecretaris, die overwoog, dat verse paling vrij is, streek de hand over zijn hart en nam het desbetreffende amendement over. De heer Van Koeverden (K-V.P.) bepleitte, gesteund door de heren Van Leeuwen (V.V.DO en Haken (C.P.N.), de vrijstelling van mengvoeder. Dat zou vijf-en-een-half millioen gulden kosten, erkende hij, maar de helft van dit bedrag wordt gecompenseerd door de export. De staatssecretaris vestig de er de aandacht op, dat mengvoeder vroeger belast was met het fabrica- getarief van 4 procent; dat minister Lieftinck de heffing verminderde tot een half procent (groothandelstarief) en dat nu het tarief verhoogd wordt tot driekwart procent. Aangezien mengvoeder dus al in een veel gunsti ger positie is dan vroeger, vroeg hij de Kamer het amendement niet aan te nemen. Integratieheffing Veel welwillender stond de bewinds man bij de behandeling van de zoge naamde integratietabel daarop ko men goederen voor die met 4 of procent belast worden om verstoring van de concurrentieverhoudingen te voorkomen tegenover een amen dement van de heer Jansen (K.V.P.) om kunstzijden bandenweefsels die in Nederland in één bedrijf worden ge fabriceerd, buiten de integratieheffing te houden. De staatssecretaris nam het namelijk over. Over een ander amendement van de heer Jansen om op giëtstukken bestemd voor de ver vaardiging van haarden kachels, for nuizen en gascomforen geen integra tieheffing toe te passen, liet mr Van den Berge de beslissing aan de Ka mer over. Het radicaalst wilde de heer Gort zak (C.P.N.) te werk gaan. Schaf de integratieheffing maar helemaal af, gaf hij in overweging, dan wordt ook voorkomen, dat de prijzen van de eerste levensbehoeften stijgen. Ver storing van de concurrentieverhou ding kan de minister wel op andere wijze dan door een integratieheffing voorkomen. Bij het scheiden van de markt kreeg de Kamer het nog over een amende ment van de commissie, die de open bare behandeling van het wetsont werp heeft voorbereid en dat beoogt om ondernemers, die als fabrikant op treden, vrij te stellen van het betalen van omzetbelasting als hun jaarlijkse omzet niet meer bedraagt dan f2000 en ook de handelaars, die leveren aan niet-particulieren vrij te stellen als hun jaarlijkse omzet beneden f12.000 blijft. De regering had voor gesteld resp. f1200 en f 10.000. De staatssecretaris bleef bij het rege ringsvoorstel- Donderdag zullen we horen, hoe de Kamer er over denkt. Rondom en in het Olympisch Stadion te Amsterdam is alles in rep en roer aan de vooravond van de start van de Tour de France, het grote wieier- avontuur, dat Donderdag 8 Juli aan vangt. Bovenstaande twee kijkjes in de rennerswereld. Boven: Tijdens de keuring van de Hollandse renners bij de dokter. Henk Faanliof blaast in het apparaat, dat. de kracht van de longen registreert. Er omheen staan v.l.n.r.: Jan Nolten, Gerrit Voorting en Hein van Breenen. Onder: D< Franse renners v.l.nr.: Gilbert. Bau vin, Roger Hassenforder, Raphael Geminiani, bekijken samen met Wim van Est de gele trui, het fél-begeerde kledingsstuk, waarom straks de strijd losbrandt. ACHTER HET IJZEREN GORDIJN Massale godsdienstoefening Meer dan 150.000 mensen hebben Woensdag op een groot plein te Leip zig de grootste godsdienstoefening bijgewoond, ilie ooit in het door de communisten geregeerde Oost-Dnits- land is gehouden. Tijdens de dienst werd de „bijeenkomst voor 1954" ge opend van de Duitse Evangelische Kerk. De menigte stond in een reusachti- Ook de derde dag van de Zierikzeese Avondvierdaagse werd een succes. De route leidde ditmaal over de dij ken naar het Haventje van Beldert en vandaar weer over Bettewaarde terug naar Zierikzee. De jongere lo- pertjes maakten een wat kortere route. Deze derde avond verschenen 275 wandelaars en wandelaarsters aan de start en zonder uitvallers vol brachten zij de voorgeschreven route. Morgenavond gaat de laatste etappe Foto P.Z.C.) FOTO- EN HANDTEKENJAGERS Demarrage bracht „Tarzan" van Breenen buiten bereik van 300 kinderen (Van speciale A.N.P.-verslaggevers) Woensdagmiddag werd het lokaal voor medische controle in het Olympisch stadion té Amsterdam eensklaps bestormd door journalisten, fotografen en tekenaars, die er weinig, en door de onvermijdelijke hand tekeningen jagers, die er helemaal niets te maken hadden. Oorzaak De nog ontbrekende Zwitserse renners waren gearriveerd. Koblet, Ivubler en Schaer, bij wie zich ook nog Clerici voegde. Iedereen wilde een foto of een handtekening van de vier grote „azen", dan wel zich met eigen ogen overtuigen alsof dat in de gauwigheid mogelyk zou zijn hoe de ver standhouding tussen hen nu eigenlijk was. Op het ogenblik, dat het ge drang zo groot was geworden, dat de renners moeite hadden om hun jasjes uit te doen, greep Jean Garnault in en zag men de anders zo vriendelijke secretaris-generaal even in de rol van donderaar en uitsmijter. „AHez-vous en, et plus vite que 5a", bulderde hy. Met een paar forse opstoppers zette hij kracht aan zyn woorden by, zonder aanziens des per- soons. Toen was het zaaltje dan ook in een ommezien leeg en kon de dok ter ongestoord zyn taak verrichten. Koblet en zijn makkers hadden de vorige avond in Zurich gereden, wa ren met een nachtvliegtuig naar Am. sterdam gekomen, en hadden de mor gen en een deel van de dag gebruikt om uit te slapen. Hugo zag er een tikje vermoeid uit; zijn rivaal, de donkere Ferdi, was zo te zien, in top conditie. Hij toonde aan ieder, die er belangstelling voor had. de laatste foto van zyn vrouw en van zrjn kin deren. de trots van zyn leven. „Zorg dat je ook in deze Tour de kost voor ze verdient", zei lachend een Franse collega. „Het zal aan mij niet liggen", meende Kübler, „dat komt wel in orde". Clerici heeft last van de naweeën van een bronchitis. Hij zag er overi gens tip top uit. De Zwitserse renners op wie de belangstelling zich een tijd lang concentreerde, behoorden tot de laatsten, die zich meldden om hun koffers met truien, gonfleurs, petjes, broeken en windjacken in ontvangst te nemen. Om vier uur 's-middags hadden zich trouwens nog niet allen gemeld. Een was kwaad weggelopen, na met de vuist op tafel te hebben geslagen: Lucien Teisseire, een van de grote mannen uit de Tour van 1947, die meende dat anderen, wat de volgorde van afgifte der spullen aanging', bij hem werden voorgetrok ken. Renners zyn nu eenmaal net kinderen, zei een Italiaanse journa list. Van Italiaanse journalisten ge sproken, wij vroegen een van hen, wie naar zijn mening de schuld droeg voor het niet-deelnemen der Italia nen. „Niet de Technische Commissie van de Italiaanse wielerbond, die het verbod heeft uitgevaardigd?" „Rodoni", was het prompte ant woord. „Neen, daar verschuilt hij zich ach ter, maar Rodoni draagt de schuld en niemand anders". Demarrage Opgewonden kwam Hein van Bree nen gistermiddag het restaurant van het stadion binnen: „Dat heb ik nog nooit meegemaakt. Ze hadden me bijna vermoord". Met gebaren onder streepte „Tarzan". hoe het grote avontuur voor hem bijna een ontijdig einde had genomen. „Kom ik met mijn koffer tussen de wagens vandaan en daar stormen wel driehonderd van dat grut (zijn hand wijst een meter hoogte aan), op mij af. Allemaal om foto's en die had is niet. „Nou, ik ben maar op myn ge, halve-maanvormige cirkel om een altaar, ter weerszijden waarvan gro te witte vlaggen met paarse kruisen waren opgesteld. Het gehoor bestond voor het grootste deel uit afgevaar digden van gemeenten uit Oost- en W est-Duitsland. De Oostduitse regering werd verte- genwoordigd door de vice-premier, 'tto Nuschke, terwijl ook de com munistische. burgemeester van Leip zig aanwezig was, evenals vooraan staande politici uit het Oost- en West- Duitse parlement. In het openingswoord zei de voor- ziter van de bijeenkomst, dr. R. van ThaddenTrieglaff, dat een ontmoe ting tussen Oost en West op feitelij ke oasis geslaagd kon worden ge noemd. Hij zei ook, dat de Evangelische kerk geen aandeel heeft aan ae „bui tengewoon onchristelijke pogingen om met vrome bewoordingen van el ders geleende economische, sociale, philosophische en politieke meningen op te sieren, om ze aan de verzamel de menigte als de nieuwstr heilsbood schap aan te bieden". 350 buitenlandse afgevaardigden woonden de bijeenkomst bij. De groot ste delegaties komen uit Frankryk, Nederland en Zwitserland. Prinses Irene zal Herv. Kerk te Londen openen Zondag zal Prinses Irene in het centrum van Londen het nieuwe ge bouw van de oudste Nederlands Her vormde Kerk ter wereld openen. Zij zal dit doen door een zilveren sleutel in het slot van de kerkdeur te steken. De oude kerk waar prinses Irene indertijd gedoopt is, werd in 1550 door Nederlandse uitgewekenen ge sticht. Lesvliegtuig maakte geslaagde noodlanding Een Tiger Moth-lesvliegtuig van de Marine-luchtvaartdienst heeft Woensdagmiddag om half vijf in de Madepolder by Monster een geslaagde noodlanding gemaakt. Het toestel dat tijdens een oefenvlucht motorstoring kreeg, werd beschadigd. De twee in zittenden bleven ongedeerd. koffer gaan zitten en dat hele spul kroop over mij heen en wilde niet weggaan. Mijn trui zat hier... (hand wijst onder de knie). Toen kwam Chris Breger langs en die vroeg me of ik wilde hel- {>en de kinderen naar buiten te oodsen, want het publiek moest het terrein ontruimen. Ik op weg hè, met die hele stoet achter mij aan. In de richting van de Ma rathonpoort. Toen ik daar nog een vijftig meter vandaan was, demarreerde ik. Nou ik was ze meteen kwijt Met een zucht ging Van Bree nen zitten en stak een sigaret op. „De allerlaatste tot Parijs". Organisatorisch is de Ronde van Frankryk reeds begonnen. Woensdag middag om een uur of vijf werden de bureaux van de organisatie, die tot dat uur op volle toeren hadden ge werkt, ontruimd. Alle papieren wer den in grote koffers gepakt en in de wagens geladen, die ze naar de vol gende étappeplaats zullen brengen. Het Wereldgebeuren Linkervleugel Professor Amintore Fanxani is in Italië de komenue grote man. Men zal hem na de presidents verkiezingen van 11)55 wel als minis- ter-presiaent zien optreden en daar mee heeft zich dan in Italië een merk waardige wijziging voltrokken. Sedert 1945 was de 73-jarige Alci- de de Gasperi de leidende figuur in de Christen-democratische party, die een beslissende rol speelde bij het samenstellen van de regering. Hjj stamde uit de kringen van hei „ver zet", dat zich tijdens de oorlog keer de tegen Mussolini. Zijn medestan ders, die men de „oude garde" pleegt te noemen, kwamen ook uit dat ver zet. Fanfani daarentegen is een oud fascist en hoewil men zijn tegenwoor dige democratische inzichten niet in twijfel mag trekken, ryst in en door hem toch de ster van degenen, die bereid waren met Mussolini samen te werken. Deze mannen komen weer aan de macht omdat de meerderheid van het Italiaanse volk een streep heeft gezet onder hun fascistisch verleden. r n de Christendemocratische partij I is Fanfani de leider van de linker vleugel, die zich als groep heeft Enkele dagen geleden hielden de Christendemocraten hun grote party congres, dat in hoofdzaak was gewijd aan een onderzoek naar de oorzaken van de achteruitgang der partij. Men verloor bij de laatste verkie zingen nogal wat stemmen aan fas cisten, monarchisten en wat Zuid- Italië betreft ook aan de communis ten. Van dit congres heeft het Democra tisch Initiatief thans gebruik ge maakt om duidelijk te verklaren, dat men tegen het extremisme van rechts en van links alleen maar met succes kan vechten, wanneer men een vooruitstrevende sociale politiek voert ten bate van de kleine man. De overgrote meerderheid van het congres sprak zich daarna uit voor Fanfani en zijn medestanders. Voorlopig heeft Fanfani nog alle steun toegezegd aan het kabinet Scelba, dat thans aan het be wind is. Maar Scelba behoort poli tiek gesproken tot de „oude gar de" en het ligt dus in de verwachting, dat hij te zijner tyd zal aftreden om de weg vrij te laten voor een kabinet Fanfani. Intussen zal Scelba wel op de koers-Fanfani moeten varen, hetgeen betekent, dat het zwaartepunt van zijn bewind verlegd zal worden naar zulke zaken als actieve bestrijding van de werkloosheid, voortgezette ver del in, van landbouwgronden, wo ningverbetering, uitbreiding van het onderwys enz. Tijdens het Christendemocratisch eongres het werd te Napels gehouden bleek voorts, dat men de communistische dreiging in Italië geenszins moet onderschatten. Wel ig het uitgesloten, dat commu nisten en links-socialisten met geweld naar de macht zouden kunnen grij pen, maar zij hebben tezamen nog een geweldige aanhang en zij kunnen grote druk uitoefenen. Verwacht mag worden, dat gelei delijk de splinterpartijen in Itaüè zul len inboeten aan betekenis en dat dan uiteindelijk de grote politieke strijd zal gaan tussen de Christende mocraten als rechtse en de commu nisten als linkse partij. Daarbij zal alles afhangen van de vraag in hoeverre de Christendemo craten hun eenheid bewaren. Die een heid is niet zo hecht als men wel zou wensen en vooral nu de linkervleugel onder Fanfani het heft in handen krijgt, zijn interne wrijvingen met de genen, die voor de belangen van de middenstand, de industriëlen en de landeigenaren willen opkomen, wel haast onvermydelijk. Amistore Fanfanistrijd tegen communisme door welvaartsspreiding K.V.P. wil eenheidsgesprek stopzetten Dt5 .K-V.P.-delegatie in het zgn. eenheidsgesprek heeft aan de dele gaties van de K.N.P. en de Katho lieke Werkgemeenschap in de P. v. O-A. meegedeeld, dat tijdens het uitstel van het gesprek wel enige pu blicaties zijn verschenen van de heer Weiter en de heer Ruygers maar dat tegen de verwachting in" het de finitieve standpunt van K.N.P. en K.W.G. naar aanleiding van het bis- schpppelyk mandement nog niet in beginsel is benaald. >e KA uioiiutmiw beginsel is bepaald. ".V.P.-delegatie is van cor- r. 7nlaner ,iif u»i wwiig u'i niet JS L,„- schied voortzetting van het ge sprek niet juist te achten is. Niet juist, omdat deze voortzetting niet ZOU stroken met Ha nnHioo AQ,kin/1 jmou, ujjiuctt ueze voortzetting niet zou stroken met de nodige eerbied tegenover de stellers van het man dement en omdat het gesprek, han gende vorenbedoelde onzekerheid, geen vrucht zal kunnen afwerpen. De K.V.P.-delegatie heeft de hoop uitgesproken, dat spoedig die onze kerheid zal worden weggenomen en dat zulks aanleiding zal kunnen ge ven tot voortzetting van het gesprek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9