Hogere gastarieven, maar daling in m3-verbruik VOOR VOOGDIJRADEN NIEUWE NAAM EN MEER PERSONEEL fe belgie DE W0NINGB0UWPR0BLEMEN JIMMY en de Bende van Bolletje Bink 8 PROVIN 01 ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 8 JULI 1951 DE LANGE AFSTANDSGASVOORZIENING B. en W. van Goes geven overzicht van goede onderhandelingen Sedert. 28 Mei j.I. is het gemeentelijk gasbedrijf te Goes geheel op Sluls- Uiigas overgeschakeld. In verband hiermee stellen B. en W. van Goes de raad voor nieuwe gastarieven vast te stellen, die er op neer komen, dat do gemiddelde gebruiker, rekening houdende met do hogere calorische waar- do van het gas, ongeveer evenveel zal moeten betalen als thans het geval is. Een kleine categorie, die minder dan 200 m3 per jaar afneemt, moet iets meer betalen, terwijl de gebruikers van 500 m3 en meer per jaar min der zullen betalen dan tlians. B. en \V. hebben de raad ook een ui tvoerig overzicht doen toekomen van de met het Directoraat-Generaal van Energievoorziening gevoerde onder handelingen. Na ontelbare besprekingen, welke bijna drie jaren hebben geduurd, is voor de meeste geschilpunten een bevredigende oplossing ver kregen. transportleiding over land in de prac tijk beproefd kon worden. Te dien In een bespreking met de directeu ren van de bedrijven te Vlissingen en Middelburg is er naar gestreefd, een gastarief te ontwerpen, dat in de ver schillende gemeenten ongeveer gelijk is. Daar Vlissingen en Middelburg reeds sedert jaren een vastrechttarief heb ben, is het gewenst dat dit ook voor Goes wordt ingevoerd. Hierbij kan bo vendien de prijs per m3 lager gehou den worden, hetgeen een voordeel op levert voor de grotere verbruikers. Om een sluitende exploitatie te ver krijgen, moest worden uitgegaan van een vastrechtbedrag van 0.65 per maand. Voor de eerste 20 m3 gas dient dan 0.25 per m3 betaald te worden, voor de tweede 20 m3 0.23 per m3 en boven de 40 m3 0.21 per m3. De thans bestaande verschillen in levering van gas over de gewone meter en ae muntmeter ad 0.01 per m3 dienen te worden gehandhaafd, evenals de verschillen in prijs in de buitengemeenten. Voor Wilhelmina- dorp en Kloetinge is dit 0.01 per m3 hoger dan de levering over de gewo ne meter in Goes, terwijl het Verschil in prijs voor Kapelle, Wemeldinge en de gemeenten in Oosteinde 0.01% per m3 bedraagt. Voor levering over een muntmeter worden deze bedra gen ook met 0.01 per m3 verhoogd. Er is nog overwogen alle tarieven met 0.01 per m3 te verlagen, doch in verband met verschillende onzeke re factoren wordt dit momenteel niet verantwoord geacht. De tarieven voor de industrie wil len B. en W. op het bestaande peil handhaven, doch dan uiteraard omge rekend tegen de hogere calorische waarde. Deze tarieven worden dan als volgt: Industrie en verwarming in het groot over aparte meters in Goes, Wilhelminadorp en Kloetinge 0.21 per m3, in de overige buiten gemeenten 0.21% per m3. Gas voor bakkersovens:. In Goes, Wilhelmina dorp en Kloetinge 0.19 per m3; in dc overige buitengemeenten 0.19% per m3. Glasfabriek Gebr. Wattez: de eerste 25.000 m3 per jaar 0.17 per m3, de meerdere m3 0.16 per m3. Zodra voldoende ervaring met het lange afstandsgas is opgedaan, dus byv. na een jaar, zullen de tarieven opnieuw onder de loupe worden ge nomen. Van dit onderzoek zal het af hangen, of dan al dan niet nieuwe voorstellen moeten worden gedaan. b. en \V. stellen voor de nieuwe ta rieven vast te stellen, ingaande by de eerstvolgende meteropneming. De besprekingen Toen de raad van Goes op 12 Sep tember 1951 het principe-besluit nam tot het aangaan van een overeen komst met het Rijk inzake de leve ring van gas uit Sluiskil, werden ver schillende bezwaren en wensen t.a.v. de concept-overeenkomst naar voren gebracht. Vele besprekingen zijn ge voerd om te traenten overeenstem ming te verkrijgen. Uiteindelijk is dit voor een zeer groot deel gelukt, doch niet in volle omvang. De lange duur van de onder handelingen heeft in zoverre gun stig gewerkt, dat althans de be trouwbaarheid van de zinkers en de Waar zijn onze schepen Baud 6 te Surabaia v. Semarang. Hersilia 2 v. Orleans n. Maracaibo. Hydra 2 v. Port au Prince n. Ciu^pd Tru- JIllo. Japara KRL te Manikwari. Jongkind te Lagos. Kieldrecht nabij Malakka. Laertes 5 te Genua n. Rotterdam. Larenberg 5 v. E'asrah n. Korramshahr. Laurenskerk n. Calcutta. Lawah 5 te Portland Ore n. Vancouwer. Leopoldskerk 5 te Bahrein n. R'dam. Loosdrecht 4 te Colombo n. Calcutta. Lutterkerk n. Calcutta. Manoeran 4 n. Port Said n. Djedda. Mapla 3 te Panarukan. Molenkerk 5 v. Hongkong n. Yokohama. Muiderkerk n. Beira. Nestor p. 5 Flores n. Amsterdam. Papendrecht n. Aruba. Pèrna n. New Zeeland. Polyphemus 30 te Singapore. Abbckerk 7 te Pt. Said Caltex Nederland p. 6 Gibraltar n. R'dam. Celebes 6 v. Aden na Suez. Cottica p. 6 Finisterre n. Madeira. Loenerkerk 6 v. Barcelona n. Antwerpem Metula 7 v. Puiubukom te Nauru. Nieuw Amsterdam 6 870 m. O. Kp. Race n. Southampton. Noordam 6 500 m. N. ten O. Fayal n. New York. Aludra 7 v. Rotterdam te St. Vincent. Congostroom 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Indrapoera 6 360 m. N.W. Port Said naar Port Said. Johan v. Oldenbarnevelt 6 180 m W.Z.W. Kp. Race n. Quebec. Lekhaven 7 v. Rotterdam te Las Paimas. Leuvekerk p. 6 Daedalus n. Aden. Oranjestad 7 v. Cartagena n. Aruba. Schie 6 v. Bremen te Kingston. Alkaid p. 7 0615 u. Vlissingeè n. Hou- pen. Lieve Vrouwekerk 7 te Rastanura. Merwede p. 6 2315 u. Vlissingen n, Hou ston. Nieuw Amsterdam 9 v. New York te Southampton verwacht. Willem Ruys 7 v. Priok n. Singapore. Zuiderkruis 7 v. New York te R'dam. aanzien behoeft naar de mening van B. en W. geen bezorgdheid meer te bestaan. Geen koppelleiding Het Directoraat-Generaal verklaarde zich bereid, voor 'n meerdere veilig stelling van de gasvoorziening In Goes een watcrgastnstallatle te plaatsen hiet een capaciteit van 30.000 m3 gas per etmaal, zulks onder bepaalde fi nanciële voorwaarden. De dagproduc tie van dit toestel komt overeen met de dagafname van de drie betrokken bedrijven. Hogere verbrandings- waarde Bij de besprekingen kwam ook naar voren, dat de vrees niet denk beeldig ls, dat by een toename van het gasverbruik in de toekomst Sluis kil niet voldoende zou kunnen leve ren. Toen is overeengekomen, dat aan het te leveren dokesovengas restgas Zou worden toegevoegd, dat een veel hogere vei'branaingswaarrte bezit. Do verbrandingswoarde van het thans te leveren ga» zal nu bedragen 5260 Kcalorieën In plaats van 4600 Kcaiorlecn zoals aanvankelijk de be doeling was. Door deze hogere ver- branduigswaarde daalt het verbruik in m3 in evenredigheid. Daar Sluiskil over voldoende hoeveelheden restgas beschikt, is op deze wijze de gasvoor ziening van Midden-Zeeland ook in do toekomst gewaarborgd. Een na deel hiervan ls, dat de prijs van het gas per m3 daardoor stUgt. Deze ho gere pry» wordt evenwel goed ge maakt. door het lagere verbruik. Bij de bedrijven In Middelburg en Vlissin gen, welke reeds enige tijd geleden gèheel op Sluiskil zijn overgescha keld is een en ander reeds in de prac- tUk gebleken. Na de omschakeling is hl. het gasverbruik in m3 aldaar aanzlenlyk gedaald. Een ander gevolg van hot calorisch hoogwaardiger gas is. dat de ver- bruikaapparaten omgebouwd dienen te worden. Do kosten hiervan, welke op 100.000 worden geraamd zullen door Energie-voorziening woraen ver goed. Door de contractduur inplaats van 10 laar op 20 laar te stellen, kon ver laging worden verkregen van de hoe veelheid gas. die tegen basisprijs moet woraen ingekocht, waardoor het mogelijk wordt aan de Industrie gas te leveren tegen een lagere additio nele prijs. De eerste twee maanden zal het gas voor 100% tegen deze additionele prijs worden geleverd. Tor bestryding van piekbehoeftcn behoudt de gemeente Goes het recht zelf gas te produceren met haar eigen kleine watergastoestel. Afvloeiing personeel Tenslotte wordt In het overzicht o.m. nog opgemerkt, dat bH het stop zetten van de eigen productie, 19 werknemers overcompleet werden. Van de 12 in vaste dienst zijnde per sonen, kunnen er 5 naar Gemeente werken worden overgeplaatst. Het verschil in 'oon moet als aanvullend wachtgeld worden uitgekeerd, terwijl ook de premie voor de verzekering, teneinde voor de betrokkenen de hui dige pensioensaanspraken te kunnen behouden, door de" gemeente dienen te worden vergoed. Van de overige 7 in vaste dienst zijnde personen, heeft er één ontslag gevraagd, terwijl de andere zes recht hebben op. pensioen. Voorts worden 7 arbeidscontrac- tanton overcompleet. Eén hiervan is naar gemeentewerken overgeplaatst kunnen worden. Aan de andere zes zal ontslag gegeven moeten worden. Men wil hun wachtgeld- en werkloos heidsuitkeringen tot 100% van het loon door de gemeente doen aanvul len, indien de betreffende bedrijfsver eniging dit goedkeurt. Voorts zal men trachten op basis van Vrijwilligheid, deze personen bij andere gasbedryven in den lande geplaatst te krijgen. RAAD VOOR KINDERBESCHERMING Overlijdensacten rampslachtoffers (Van onze parlementaire redacteur). De watersnood, die verleden jaar het Zuid-Westen van ons land teisterde heeft het nodig gemaakt dat nadere voorzieningen worden getroffen voor het opmaken van overlydensacten. Wat dat betreft verkeren wij min of meer in dezelfde 6ltuatie als na de oorlog, toen eveneens talrijke overly densacten moesten worden opgemaakt voor vermiste personen. Dat gaf toen aanleiding tot de uitvaardiging van de wet van 2 Juni 1949, waarin regelen ten aanzien van de overlydensacten van vermiste personen werden gesteld. Aangezien deze wet in dc praetijk goed gewerkt heeft, heeft de Tweede Kamer haar in haar Woensdagmiddag gehouden openbare verga dering zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming van toepassing verklaard op watersnoodslachtoffers. Uitvoerig hield de Kamer zich bezig met de voogdijraden. De Voogdijraden zullen in de toe komst geen Voogdijraden meer heten en zij zullen hun arbeid op een effici ëntere wijze kunnen gaan verrichten, als de Tweede Kamer tenminste het wetsontwerp tot wijziging van een aantal bepalingen van het Burgerlijk Wetboek goedkeurt. De wijziging, waarmede per jaar een bedrag van ongeveer f 800.000 gemoeid zal zijn, bedoelt vooral de raden een betere outillage en meer personeel ongeveer 25%te ver schaffen. De naam „Voogdijraad" word ver vangen door „Raad voor de Kinder bescherming", doch de voornaamste taak van de raad blijft het instellen van een onderzoek naar de toestan den, die het ingrijpen van de overheid In de verhoudingen tussen ouders en kinderen of ten aanzien van de kin deren zelf noodzakelijk maken, als mede het vóoi-bereiden van de beslis singen. Het algemeen college van toezicht wordt vervangen door een ad viescollege dat de naam draagt van „College van Advies voor de Kinder bescherming". INSTEMMING. De Kamer toonde zich in het alge meen ingenomen met het wetsont werp. Mèvrouw Ploeg-Ploeg (P.v.d. A.) noemde de naam „Raad voor de Kinderbescherming" een vondst van de minister. Zij wenste nog enkele in lichtingen, evenals de heer Van Rijckevorssel, die bovendien enige wensen en ondergeschikte bezwaren uitte. De heren Van der Fels (CH) en Verkerk (AR) betuigden hun instem ming, doch de heer Lemaire (KNP7 zonder zich bepaald tegen het Wetsontwerp te verklaren was van oordeel dat men thans nog geen de tails behoort te regelen. Daartoe is de tyd pas gekomen als ervaringen zijn opgedaan, betoogde hij. Deze af gevaardigde was van meninp- dat er voorlopig niets verandert. Voor werkelijke uitbouw en voor opvoering van de betekenis der kin derbescherming achtte hij een veel ruimere subsidiëring nodig. De minis ter van Justitie, mr. Donker, ant woordt de sprekers Donderdag. Tourploeg nam afscheid van Amsterdams wielerpubliek Wielergala in Olympisch stadion De Nederlandse ploeg voor (le Ron de van Frankrijk heeft Woensdag avond in het Olympisch stadion te Amsterdam afscheid genomen van het Amsterdamse wielerpubliek. Aan gevoerd door Kees Pellenaars reden de Nederlanders op de fietsen, waarop zij vandaag in de „Tour" zullen star ten een ereronde, luid toegejuicht door de dertigduizend toeschouwers. Er werden nog meer ereronden gö- reden en wel door zes Tourwinnaars uit vroeger jaren, de Fransman Mau rice Garin (1903) en de Belgen Odiel Defraye (1912), Philip Thijs (1913, 1914 en 1920), Firmin Lambot (1919 en 1923), Lucien Buysse (1926) en- Romain Maes (1935). In de sprintwedstryd voor amateurs won kampioen Hijzelendoorn de eer ste twee ritten van kop af. In de der de rit bemoeide hy zich niet met de strijd, zeker van de eerste plaats. Captein werd goede tweede. Ih de Australische achtervolging won Piet van Heusden zonder moeite in de fraaie tijd van 5 min. 5,2 sec. over de 4 km. De tienlandenwedstrijd achter han delsmotoren leverde een fraaie over winning op voor de Duitser Hörmann. Hij won zowel de rit over de 10 als over de 20 km. Schulte en Gillen (Luxemburg) deelden de tweede en derde plaats. De stayerswedstrijden over één uur tussen een Franse en een Neder landse ploeg leverde een zege voor de Nederlanders op, nl. 1620. Pronk legde beslag öp de eerste plaats voor Queugnèt (Fr.) en Bakker. WAM •ANTWERPEN LEZERS SCHRIJVEN i van Nederland 1954 Klopte Van Vliet tweemaal Voor de derde maal in successie heeft Jan Derksen beslag gelegd op de nationale sprinttltel der beroeps renners en ditmaal heeft h(j Van Vliet op een zeer overtuigende wijze ver slagen. In de eerste rit ging Derksen aan kop en kroop hoog de eerste bocht in, op korte afstand gevolgd door Van Vliet- In het midden van de bocht sprong Van Vliet onder Derksen door en wilde vluchten, maar de kampioen ging mee en wist Van Vliet met drie lengten te kloppen. In de tweede rit werd Van Vliet in de laatste bocht verslagen. Toen kwam Derksen wederom uit tweede positie onweerstaanbaar opzetten. Van Vliet lag op de eindstreep twee leng ten achter. Naar te Rome verluidt zijn twin tig personen aangehouden als gevolg van een onderzoek naar een beweerd spionnagecomplot. Onder de arrestan ten bevindt zich een functionaris van het Italiaanse ministerie van handel en industrie, die kon beschikken over geheime documenten betreffende de militaire voorziening der NAVO-lan- den. 118. Adjudant Steven Sterk was een boom van een kerel. Hij ontving Jimmy Brown In 2(1 n werkkamer. „Die man komt zeker 't een of ander diefstalletje aan geven", dacht hij. Maar 't liep op heel wat anderes uit. „Ik heb een klein geschenk voor u bij mij, adjudant", zei hij. „In de auto, die voor de deur staat, heb ik de voorzitter en een paar andere bestuursleden van het die venclubje, dat de laatste maanden deze omgeving heeft afgestroopt. Drie stuks. Twee anderen zitten nog opgesloten, maar de sleutels, die u toegang geven, kan ik u hierbij overhandigen. In totaal zijn het dus vijf stuks", Adjudant Sterk dacht één ogenblik, dat Jim- mv een loopje met hem probeerde te nemen „Die man bazelt", dacht hij. Maar voordat h(J iet» kon zeggen, zei Jimmy, ,,'t Spijt mij, dat er ook een oud-collega van U bij is. Commissaris Meubel uit Wilgenwoïde.Dit klopte. Deze werd al enige tijd vermist„M-maar zat Meubel dan in het complot?" vroeg adjudant Sterk op een ongelovige toon. „Gaat u mee. adjudant", sprak Jimmy. „Dan kunt u het hele zaakje van mij Overne men. Ik heb er zo langzamerhand genoeg van en hoe eerder ik er van af ben, hoe liever het mij is". Enigs zins verbijsterd, liep de politieman achter Jlmmy aan. Hij sloeg een blik in de auto van Ossie Oliedop. „Me neer Brown?" zei h(j, terwijl hij Jimmy de hand reikte, „U hebt het land een grote dienst bewezen. Maar 't spijt mij, dat lk u niet naar huis kan laten gaan, want eerst moet U nog een getuigenis afleggen". Jimmy zuchtte. „Ik was er al bang voor", bromde hij. Antwoord namens Bouwbedrijfsbond Naai- aanleiding van uw Kantlijn van 30 Juni j-1- meen ik enige op merkingen te moeten maken. Ie. Op uw vraag of de woning ellende zienderogen afneemt, is naar mijn mening toch wel iets te consta teren. Bekijk dan allen op ons eiland wat na de verwoesting ls tot stand gebracht. Zie de nieuwbouw in onze grote steden. 2e. Dat er niet gebouwd wordt zo veel als mogelijk is. zal evenals de zwarte lonen maar ten dele opgaan. Op sómmige plaatsen wordt zeer snel en doelmatig gebouwd op andere plaatsen wel snel maar bijzonder ruw. (Hier ter stede zou ik u wel iets daar omtrent aan kunnen wijzen). Aller eerst ligt hier een taak voor de over heid er voor te zorgen dat er op lan ge termijn voldoende werkgelegen heid is. Zij dient vroegtijdig met haar plannen te komen en ze openbaar te maken Daardoor zullen de werkge vers gemakkelijker kunnen investe ren. Daarnaast dient U zich eens op de hoogte te stellen hoe erbarmelijk slecht de toestanden zijn op sommige bouwplaatsen Om maar enkele din gen te noemen de keten, de toiletten, opslag van materialen, enz. Waarom aan een fabriek wel een cantine en op een werk geen behoorlijke schaft- gelegenheid? Hoge en zwarte lonen. Wat is eigen lijk zwart? In Middelburg is het uur loon van de timmerman en metselaar f 1,18. 48 maal f 1,18 is f 56,64. Een werknemer met 2 kinderen houdt dan precies f 50,00 over. Als nu een werkgever dispensatie heeft om tot 25 procent te betalen, dan wordt dit bruto loon f 70,80. In dien nu een werkgever deze dis pensatie niet heeft maar toch dit loon betaalt, moet men dit dan zwart noe men? Daarom is het verkeerd te generali seren, door te zeggen dat de bouw arbeiders zulke hoge ionen verdienen. Om ei uit te komen dienen de werk gevers steeds meer het tariefstelsel in te voeren. Dan verdient men loon naar prestatie en daar zal toch wel niemand tegen zijn. 3e. U wil alle bouwarbeiders wo ningen laten bouwen. Goed, maar dan niet zoveel hij zelf maar wil. Want de 48-urige werkweek zal door de goede organisaties niet worden los gelaten Het staat nog te bezien of bij een langere werktijd de productie hier parallel aan zal gaan Want niet de tijd dat men op de bouwplaats aanwezig is zal doorslaggevend zijn, maar hoe lang men in staat is een behoorlijke prestatie te teveren Een mens is tenslotte geen machine. Alleen een goede planning en door aeze doelmatig werken zal de pro ductie verhogen. Wat de bouw van openbare gebou wen aangaat ben ik het geheel met uw zienswijze eens. 4e. noemt dan nog Schouwen- Duiveiand, Inderdaad worden hier abnormale lonen betaöld en zelfs heeft de regering voor déze gebieden premies gegeven indien men langer Koning FeisaI zal Jordanië helpen Koning FeisaI van Irak heeft Jor danië onmiddellijk financiële en mili taire hulp beloofd in'antwoord op een verzoek van koning Hoessein van Jor danië om hulp tegen „Israëlische agressie", aldus is Woensdag te Am man vernomen. Koning FeisaI zal een millioen gulden ter beschikking stel len voor de Jordaanse landweer. Treinen over Dordrecht Zondagavond gestremd De werkzaamheden aan de spoor brug over het Hollands Diep bij Moerdijk, die oorspronkelijk op Zon dag 27 juni zouden worden i voerd, ztjn verschoven naar Zondag 11 Juli. De met deze werkzaamheden gepaard gaande stremming van het treinverkeer zal plaatsvinden van 6.00 tot 19.00 uur. Ter vervanging van de treinen zul len autobussen ryden. Deze vertrek ken ieder heel en ieder half uur van Dordrecht en tien minuten over leder heel en tieh minuten oVer ieder half Uur van Lage Zwaluwe. Nieuwe straalvliegtuigen voor NAVO-landen De onderhandelingen die geduren de anderhalf jaar zijn gevoerd tus sen de regering van Denemarken en de Hawker-vllegtuigen-fabriek heb ben er thans toe geleid dat Denemar ken voor een waarde van drie milli oen pond sterling aan Hawker „Hun- ter" straaljagers heeft besteld. De „Hunters" zullen binnen twee jaar worden afgeleverd. Vermoedelijk zul len het er tussen de dertig en veer tig zijn. Blijkens het Engelse vakblad „The Aeroplane" zijn er tenminste 938 „Hunters" voor de NAVO in bestel ling, niét meegerekend het aantal, dat de Britse regering ten behoeve van de „Royal Air Force" heeft be steld. Naar Wij ^rnemen heeft thans ook Zweden bij de Hawkervliegtuigen- fabrleken „Hunter" straaljagers be steld. Het gaat in dit geval om een bedrag van 12 millioen pond sterling. Nieuwe zet van v. d. Eynde in Baarlese huizenkwestie De heer S. van den Eynde heeft in de huizen-kwestie te Baarle een nieuwe zet gedaan. Met de klaarblij kelijke bedoeling, een ingrijpen van de Nederlandse of Belgische politie af te wachten, heeft hij in een der hem toebehorende woningen een ka mer beschikbaargesteld aan een speeleiub. Deze club heeft enkele we ken geleden na een Inval van de Bel gische justitie haar werkazamheden gestaakt, doch zal nu de speelgele- golegenheid in dc betwiste huizen heropenen. Zoals bekend, bestaat ér onenigheid over de vraag of deze hui zen op Nederlands of Belgisch gebied staan. z dan 2 maanden werkt. Maar een Ne derlander is nu eenmaal des avonds graag thuis, zodat het aantrekken van werkkrachten moeilijk gaat en daar door* ontstaan de hoge lonen in dit gebied Maar is dat zo verschrikke lijk erg? Gaat de pers ook zo diep en herhaaldelijk in (soms tot vervelens toe) op de hoge tantième's en de ho ge dividenden, om van de represen taties van onze Excellenties nog maar niet te spreken. Ik ben er van oVertuigd indien U het verslag van de 37e Internationale Arbeidsconferentie goed had gelezen, u deze Kantlijn niet had geschreven, maar tot de conclusie was gekomen dat er nog wel wat anders komt kij ken om de 180 millioen slecht behuis- den en diegenen zonder woning, aan woonruimte te helper». Onder deze moeten al 30 millioen in de beter ont wikkelde gebieden geplaatst worden. S. A. WONDERGEM, Secr. afd. Middelburg Alg. Ned. Bouwbedr. bond. Naschrift der Redactie. Met de twee kernpunten van ons betoog in de Kantlijn van 30 Juni is de heer Won- ciergem het niet oneens: le. dat er te veel openbare werken worden uit gevoerd en 2e. dat een langere werk week uitkomst kan brengen. Slechts stelt de geachte inzender dat men de 48-urige werkweek niet mag prijsge ven en dat een mens geen machine is. Inderdaad: aan deze 48-urige werkweek mag niet getornd worden. Maar hoeveel duizenden middenstan ders en figuren op leidende posten maken niet een eindeloos langere werkweek? Zou een vrijwillig door de bouwvakarbeiders op zich geno men langere werktijd geen versnel ling van het woningbouwtempo kun nen medebrengen? Men zie eens naar Duitsland, waar men langer werkt, het overwerk, voor zover ons bekend is, onbelast laat en veel meer op te bouwen is! Overigens zal men ln onze Kantlijn (zie onder 2 in bovenstaand stuk) ver geefs zoeken naar een verwijt, dat de bouwvakarbeiders te veel verdienen. Maar bij onze geleide loonpolitiek achten wij zwarte lonen een misstand, wat niet betekent, dat het oplossen van de loonproblemen tot onze taak zou behoren. Herdenking Walcheren. Walcheren herdacht zyn herrijzing uit het water en de oorlogsellende. Daarvoor kwam men tezamen in de Nieuwe Kerk, om God te dan ken. Want Walcheren is dóór en dóór Prot. Christelijk. Zowel z'n ste den, als z'n dorpen en plattelaxfd. Dat daarnaast Hare Majesteit ook nog de herbouwde Roomse Kerk in Middelburg bezocht, moet de R.-Ka- tholieken tot grote voldoening hebben gestrekt, als men bedenkt dat in Westkapelle twee kerken herbouwd werden,- die in de afgelopen dagen niet meer in het overladen program ma konden Worden opgenomen. Gezien het Protestants cachet van ons eiland is het logisch dat het be zoek van de Koningin aan de Room se Kerk een bescheiden rol in het dagprogramma vervulde. Zodat ook U er maar een beschei den reportage van kon maken. Amsterdam, 2-7-'54. ds. W. F. Reus Rijtoer ouden van dagen. Door de bijdragen van de ingezete nen van onze goede stad Vlissingen, zijn wij in de gelegenheid geweest om weer eens een rytoör te maken. Ditmaal naar Breda en omgeving. Nu moet my toch iets van het hart. W\J kunnen in Vlissingen bogen op 2 muziekkorpsen, waarvan één zelfs Koninklijk. Nu zouden we het een koninklijk gebaar gevonden hebben wanneer wy bij onze thuiskomst eens een nummertje muziek gehoord had den. Want dat hoort er toch eigenlijk bij. Dat gebeurt in haast alle gemeen ten: zelfs in de kleinste (Ritthem). Vlissingen, J. d. P. Geen muts te koop. In de P. Z. C. van 29 Juni las ik de Kantlijn, waarin wordt aange drongen op het behoud van de Zeeuwse klederdracht. Ook ik ben daarvan een voorstandster. Myn moe der die de Zuid-Bevelandse dracht draagt, eveneens. Ik zou voor geen geld willen, dat moeder deze dracht aflegde. Maar wist U dat men er soms toe gedwongen wordt? Mijn moeder is nog in het bezit van 1 Zefeuwse muts, en kunt U nu mis schien een adres geven waar een nieuwe is te verkrijgen? Laatst kwam een reiziger van de firma B. te Kapelle aan mijn moe der vragen of ze misschien een muts ter overname had voor een vrouw uit Kruiningen, die bij de ramp alles had verloren en wel de vergoeding voor de Zeeuwse dracht had ontvangen, maar nergens een muts kon kopen. Wanneer er zo op aangedrongen wordt de Zeeuwse dracht in stand te houden, kan er dan ook niet iets gedaan worden dat dit mogelijk maakt? Epe (Gld.) Mej. R. v. Randeraat. Officiële publicaties. BIJDRAGEN IN OORLOGSSCHADE Het Miinsterie van Financiën herinnert de belanghebbenden eraan, dat boven de gewone blldrngen in oorlogsschade aan bedrijlsuitrustlng. berekend naar het prijspeil van 9 Mei 1940, volgens bepaalde richtlijnen op verzoek van de belangheb bende aanvullende bijdragen Worden ver leend ingevolge artikel 72 van de wet op de materiële oorlogsschaden. Derge lijke verzoeken dienen vóór 7 October 1954 te zijn ingediend. De verzoeken kunnen bij eenvoudige brief, onder vermelding van naam en adres van de aanvrager, plaats, waar de schade is geleden, en zo mogelijk van het nummer, waaronder de schade is geregis treerd, Worden gericht tot: 1. da directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, Hooltskade 1, te 's- Gravenhagé voor uitrusting en inventaris van land- of tuinbouwbedrijven; 2. de bevoegde schade-enquête-com» missie vóór uitrusting en Inventaris van andere bedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4