Libclle Mr. J. L. Nieuw enhuis benoemd tot i directeur Stoombootdiensten mih Zeeuwse Almanak EERSTE STEEN VOOR GROOT KOELHUIS GELEGD VERGOEDING AAN R.T.M. VOOR OVERGAAN OP AUTOTRACTIE Agenda PROVINCIALE ZFETJWSE COURANT DONDERDAG 8 JULI 1954 OPVOLGER VAN DE HEER G. J. DE JONGE. Benoeming liet lange tijd op zich wachten Na overleg met de minister van Verkeer en Waterstaat hebben Gedepu teerde Staten van Zeeland benoemd tot directeur der Provinciale Stoom bootdiensten mr. J. L. Nieuwenliuis, Rijksinspecteur van hot Verkeer te Middelburg. Deze benoeming, welke een einde maakt aan het eindeloze raden naar de opvolger van de heer G. J. de Jonge, die reeds enige t\jd de pensioengerech tigde leeftyd had bereikt, zal in Zeeland met voldoening worden begroet. Men kent sedert zijn komst naar Middelburg de heer Nieuwenhuis als een rustig en waar het nodig is doortastend man, met een warme belangstelling voor de verkeersproblemen van Zeeland en er is dus alle reden om aan te nemen, dat ook de Prov. Stoomboot Diensten by hem in goede handen zul len z\jn. De thans scheidende directeur der Provinciale Stoombootdiensten, de heer G. J. de Jonge, heeft het in zjjn veeljarige dienstperiode verre van ge makkelijk gehad. Zijn de Zeeuwse wa teren op zichzelf al geen eenvoudig vaarwater, de heer De Jonge had te vens tot zware taak om met zijn be perkte vloot de in Amerikaans tem po groeiende verkeersstroom in en via Zeeland op te vangen. Zijn opvolger zal zich met ontveinzen, dat ook hij daar een verre van gemakkelijk werk aan zal hebben. Zoals gezegd heeft de benoeming van de opvolger van de heer De Jonge zeer lang op zich laten wachten, zó Mr. J. L. NIEUWENHUIS lang, dat zij de bron werd van ontelbare geruchten en een welkom en onuitputtelijk onderwerp van dui zenden gesprekken. Een en an der was een gevolg van meningsver schillen, naar wij officieus vernamen zelfs van een „strijd", tussen Water staat en Provincie. Het mocht dan al zo zjjn, dat de opvolger voor een fi guur als Plesman in enkele maanden fevonden werd, de benoeming van een irecteur der Provinciale Stoomboot Diensten in Zeeland eiste een veel voud van deze tijd. In ieder geval: de wilde geruchten- Stroom is thans verleden geworden. Wie de „strijd" gewonnen heeft, doet weinig ter zake. De Provinciale Stoomboot Diensten hebben hun nieu we directeur. MR. NIEUWENHUIS. Mr. J. L. Nieuwenhuis werd 16 Oc tober 1908 geboren. Zijn H.B.S.-oplei- ding kreeg hij te Bergen op Zoom en voorts beliaalde hij de diploma's B van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam en 3e stuurman Grote Vaart. De heer Nieuwenhuis studeer de middelbaar wis- en zeevaartkunde en werd opgeleid tot luitenant ter zee III Kon Marine reserve. Na een aan vullend staatsexamen Latijn en Grieks behaalde de heer Nieuwenhuis het ge tuigschrift doctoraal examen Neder lands recht. Na in dienst te zijn geweest bij de Kon. Rotterdamsche Lloyd en als re serve-officier by de Kon. Marine, werd mr. Nieuwenhuis volontair op het parket en ter griffie van het kan tongerecht te Bergen op Zoom. Op 25 Januari 1937 kwam hy in dienst van de tijksverkeersinspectie, dis trict Zeeland te Middelburg. Sinds 1 Juni 1945 is mr. Nieuwenhuis Rijks inspecteur voor het Verkeer. In Middelburg is de heer Nieuwen huis bestuurslid van de Vereniging voor Veilig Verkeer, penningmeester der V.V.V., voorzitter van de motor- Jaarverslag „Ziekenhuis- verpleging op Walcheren" Ledental steeg aanmerkelijk In het zojuist verschenen 25e jaar verslag van de Vereniging „Zieken- huisverpleging op Walcheren" wordt met verheuging geconstateerd, dat het aantal eigen verzekerden in het afgelopen jaar aan een flinke stijging onderhevig was. Op 1 Januari stonden in totaal 45.519 eigen verzekerden b\j de vereniging ingeschreven, op 31 December 46.728. Voornamelijk de stijging van het aantal verzekerden in ae AA-sector is debet aan deze toename. Opge merkt wordt, dat de financiële uit komsten van deze verzekering mede bewijzen, dat als er een stevige basis is, men veel kan doen met een gerin ge premie. Ook de B- en de C-verze- kering boekten een stijging. Het verslag zegt, dat van de be staande afdelingen weinig activiteit uitgaat. De vereniging zal zich dan ook, wat de organisatievorm betreft, meer en meer tot de leden moeten richten. Het aantal opnamen in ziekenhui zen te Middelburg en elders bedroeg in 1953 1610 (vj. 1637), het aantal verpleegdagen 23.727 (v.j. 26.025). Opgenomen werden 901 verplicht ver zekerden en 1019 vry willig verzeker den. De balans van de vereniging per 31 December 1953 vertoont in totaaltel ling een bedrag van 140.975,04, de winst- en verliesrekening een bedrag van 320.870. Over 1953 werd een voordelig winstsaldo geboekt van 14.124,64. Werkloosheid op 1 Juli Volgens ©pgaven van het Districts arbeidsbureau te Middelburg stonden per 1 Juli j.l. in totaal in Zeeland 1135 werkzoekenden ingeschreven. Van dit aantal waren 1010 manne lijke werkzoekenden, 578 waren ge heel werkloos. 270 waren werkzaam op DUW-objecten terwijl 162 werkten op Gemeentelijke Sociale werkvoor zieningsobjecten. In deze sector no teerde men 830 aanvragen van Werk nemers. Van de 125 vrouwelijke werkzoe kenden waren er 81 geheel werkloos, terwijl 44 niet werkloos waren. De aanvragen van werkgevers bedroegen hier in totaal 337. Ondanks de sombere vooruitzichten, welke voor de oestercultuur momen teel bestaan tengevolge van de uiterst lage temperaturen, welke do laatste tijd hebben geheerst, worden deze week reeds vele plannen te water ge bracht. Het zaaien van schelpen be hoort reeds tot het verleden. Het is tijd, zo zegt men, dus dient men pa raat te zijn. De kans op broedval is uitermate gering en de oesterkwekers hebben hun verwachtingen dan ook maar niet te hoog gespannen. UITGESTELD. De schoolsportdag, waarop vele leer lingen hun hoop hadden gevestigd, en HAMER De kermis gaat weer door het land, door het Zeeuwsch-Vlaamse land met name en in verscheidene dorpen knnt gc de kermisvreugd weer hoogtij zien vieren. Die vreugd uxis onlangs tn een danstent op de Sluisse kermis tot een hoogtepunt gestegen, toen er een in drukwekkend manspersoon ten tonele verscheen, die plotseling een enorme hamer tevoorschijn haalde en met dit voorwerp waarlijk angstaanjagend in het rondzwaaide De danslustigen zagen vol ontzet ting toe. Kwam de man wraak nemen op iemand f Tijd tot ingrijpen was er niet. Reeds zwaaide de bruut zijn wapen hoog op en een ogenblik later daalde het neer op een slachtoffer. Het tvaren evenwel geen kreten van ontzetting, die opstegen, maar van verbazing. Want het „sicchtoffer" mankeerde niets. De hamer was van gummi. en autoclub „De Dolphijn" en consul voor de A.N.W.B. Voorts is mr. Nie- wenhuis plv. lid en plv. voorzitter van de Raad van Beroep van het Pen sioenfonds voor het personeel van de voormalige Spoorwegmy. Meche- lenTerneuzen, lid van ae commissie van scheidslieden van het pensioen fonds der N.V. Z.V.T.M. te Terneu zen en lid van de examencommssie van de Stichting Bureau Examens Beroepsgoederenvervoer langs de weg. G. J. DE JONGE. De aftredende directeur, de heer G. J. de Jonge, was Amsterdammer van -eboorte. Hy ontving in zyn geboor- vaart en trad daarna in dienst by de Holland-Amerika-lijn, waar hy op klom tot kapitein. Daarnaast was hy officier by de Kon. Marinereserve. Op 16 October 1924 ging zy'n benoe ming in tot directeur van de Provin ciale Stoomboot Diensten in Zeeland. Hij is dus bijna 30 Jaar directeur van deze diensten geweest. Reeds enige tijd geleden bereikte hij de pensioen gerechtigde leeftijd, maar vertraging bij de benoeming van zijn opvolger, leidde er toe, dat zijn dienstverband nog werd gecontinueerd. Kweekschool gaat Krabbendijke verlaten Plannen tot vestiging in Gouda Naar wjj vernemen zyn er plannen om de in Krabbendyke gevestigde Kweekschool met internaat van de Geref. gemeenten per 1 Sept. a.s. over te plaatsen naar Gouda, als parallelschool van de Chr. Kweek school in Den Haag. Voor Zeeland betekent het vertrek van deze school, welke ongeveer 30 leerlingen uit Zeeland en Brabant tel_ de, alsmede een 60-tal leerlingen van elders, die het internaat bevolkten, een verlies. Niet m het minst wordt dit betreurd door de directeur van deze school, de heer P. Kuijt, die zich jarenlang be ijverd heeft om in Krabbendyke een goed ingerichte school met internaat te verkrijgen en thans deze gebouwen moet verlaten. Daar de school echter nog steeds geen erkenning had verkregen en dus ook geen rijkssubsidie ontving, moest adoptie by een andere kweekschool worden aangevraagd. Dit opent de mogelijkheid tot zelf examineren van de leerlingen en het verkrygen van rijkssubsidie. Na'een vergeefse poging elders, vond men de Cnr. kweekschool te Den Haag bereid, de school te adopteren. Hieraan werd echter de voorwaarde verbonden, dat de school Zeeland moest verlaten. Er wordt thans ge dacht aan vestiging in Gouda, waar ruimte beschikbaar is voor de school en het internaat. Advertentie. Make-up/ Huidverzorging/ De vierjarige Keesje Meijer, klein zoon van de heer C. Meijer, legde de eerste steen van een koelhuis annex sorteerinrichting en aardappelwasserij te Kruiningen. AANWINST VOOR KRUININGEN Vier jarig Keesje Meijer verrichte symbolische handeling Nabij het station van het zwaar getroffen Kruiningen toont een der in gezetenen van deze gemeente, de heer C. Meijer, een mooi staaltje van moed en vertrouwen in de toekomst- Sedert Maart is hier met de bouw begonnen van een ruim 3500 vierkante meter groot koelhuis, annex sor teerinrichting en aardappelwasserij, dat door uitvoering en inrichting tot de modernste op dat gebied gerekend zal kunnen worden. In tegenwoordigheid van het college van B en W. van Kruiningen, ver tegenwoordigers van voorlichtingsdiensten, de V.B.N.A. en tal van zaken relaties. heeft Woensdagmiddag het kleinzoontje van de heer C. McUer, de vierjarige Keesje Meijer, de symbolische handeling van de eerste steen legging verricht. Voordat het knaapje met bewonde renswaardige handigheid de troffel hanteerde, bezocht het gezelschap eerst het grote bouwwerk, waarvoor 333 belonpalen van 8 meter geheid moesten worden. Het middengedeelte van het complex zal gevormd worden door een 56x30 meter grote sorteer- hal, met aan beide zijden 13 koelcel len. welke elk een capaciteit van 70 ton krijgen. De cellen worden opge trokken volgens het B.B.-systeem, bestaande uit twee lagen kurk van 6 centimeter, waartussen 12 centimeter beton. Momeneel is dit de meest mo derne en beste constructie voor koel- huisbouw. Naast deze 26 cellen komt nog een koelruimte, tevens kisten- bergplaats, welke 400 ton zal kunnen bevatten. Voorts zullen in de sorteer- hal nog 2 millioen kg aardappelen of uien kunnen worden opgeslagen, zo- Advertentie. BlNNENVERING BED .W« De beste bedden ooit gemaakt! ffoothvill HAZET BEOOEN. EN MATRASSEN-F ABRIEKfN TE ZEVENBERGEN TELEFOON No die gisteren te Yerseke gehouden zou worden, is in verband met de weers omstandigheden uitgesteld tot Woens dag 14 Juli a.s. CARILLON. De Goesse stadsbeiaardier, de heer VV. L. Harthoorn, zal Zaterdag a.s. het carillon van de Sint Jacobstoren te Vlissingen bespelen. Het concert is van half acht tot half negen des avonds. •MYX03JLAT0SE. De gevreesde konijnenziekte, de my- xomatose, nadert weer de Nederland se grens. Zij werd thans geconsta teerd in de Belgische grensgemeente Kemseke, welke in de onmiddellijke omgeving van Sint Jansteen ligt. Uit breiding van de ziekte op Nederland se bodem is alles behalve denkbeel dig. UIT. Reisverenigingen, scholen en andere gezelschappen trekken in alle rich tingen door ons land en dikwijls ook zoeken zy daarbuiten de nodige ont spanning. Zo bezocht de reisvereniging „Hoop op behoud" uit Yerseke de hoofdstad des lands en omstreken. Dezelfde plaats bezochten ook de le den der Ned. Herv. Jongelings- en Meisjesvereniging te Sint Annaland. Tevens deden zij het bekende vogel park „Avifauna aan. Zelfs de kleintjes zijn niet vergeten by het maken van grotere of klemere reizen. De leerlingetjes van de hoog ste klas der Algemene Kleuterschool te Tholen gingen natuurlyk onder bekwame leiding naar de omge ving van Oosterhout en die der eer ste klasse brachten een dag door in de speeltuin „Rozenoord" te Bergen op Zoom. Zuid-Limburg tenslotte stond op het programma van de reisvereniging „Ons Genoegen" uit Burgh. Valken burg, het Drie-Landenpunt en Mar graten werden met een bezoek ver eerd, Scheepvaart door kanaal van Zuid-Beveland In de maand Juni 1954 passeerden er door het kanaal door Zuid-Beve land 6537 schepen, welke een inhoud hadden van 21396.127 ton. Daarvan waren 4365 schepen van 2.165.850 ton geladen en 2172 schepen van 730.277 ton waren ledig. By deze schepen waren o.m. 3680 geladen mo torschepen van 1.390.375 ton en 1652 ledige van 462.010 ton en 669 gela den sleepschepen van 770.325 ton en 252 ledige van 254.021 ton. Verder waren er nog bg 772 sleep boten en 31 coasters van welke laat ste'1 9 geladen en 22 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden 313 geladen sleepschepen van 383.496 ton en 3 le dige van 3270 ton en 533 geladen mo torschepen van 276.174 ton en 36 le dige van 34.478 ton naar België en 119 geladen sleepschepen van 143.943 ton en 18 ledige van 18.345 ton en 333 geladen motorschepen van 218.707 ton en 157 ledige van 72.530 ton van België. In totaal passeerden er naar België 1970 geladen motor schepen van 755.824 ton en 655 ledi ge motorschepen van 144.822 ton en 423 geladen sleepschepen van 494.132 ton en 63 ledige van 44.340 ton en van België 1710 geladen motorsche pen van 634.551 ton en 997 ledige van 317.188 ton en 246 geladen sleepsche pen van 276.193 ton en 189 ledige van 209.681 ton. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in: 4344 Nederlandse, 1421 Belgische, 240 Franse, 288 Zwitserse, 14 Engelse, 214 Duitse, 15 Luxem burgse en 1 Hondurese. Ir. van de Plassche bezocht getroffen bedrijven Dinsdagmorgen bezocht de direc teur-generaal van de landbouw Ir. A. W. van de Plassche enkele door de hagel getroffen landbouw- en fruit- teeltbearyven in de omgeving van Goes. De heer Van de Plassche toon de zich hierby onder de indruk van de omvang van de aangerichte scha de. 's Middags werd een bespreking fehouden met een commissie van de tichting voor de Landbouw in Zee land over de gevolgen voor de betrok ken bedryven. Voor het examen ter verkryging van het vakdiploma handelsvertegen woordiger slaagde te Utrecht de heer H. C. Merison te Goes. AFKOOP CONCESSIE Leden commissie voor Verkeer en Waterstaat spreken ernstige verwondering uit Do vaste commissie voor Vcrkocr en Waterstaat uit de Tweede Kamer heeft, thans verslag uitgebracht over de door haar gevoerde besprekingen inzake het. ontwerp tot wijziging van hoofdstuk IXb der Ryksbegroting voor het dienstjaar 1954. Het gaat hierbij om de vergoeding aan de N.V. Rotterdamse Tramwegmaatschappij voor de opheffing van haar tramlijn Bu rgh-Brouwershaven-Steenbergen. dat het gehele complex een capaciteit van ruim 4000 ton krijgt- De sorteerhal. waar de spoorwagons zullen kunnen binnenrijden, zal aan de voor- en achterzijde worden afge sloten met luchtsluizen, zodat de hal vorstvry zal zijn en bg het openen van de deuren geen noemenswaardige temperatuurverschillen kunnen op treden. Voorts komt er in het com plex. dat een lengte van 73 meter en een breedte van 50 meter krijgt, een aardappelwasserij Met behulp van een watergoot zullen de aardappelen vanuit de cellen naar de wasserij kun nen worden gespoeld. De koeling zal zowel met buiten lucht als mechanisch kunnen geschie den. Voor dit laatste worden zes koel installaties opgesteld. De werking van de nachtgekoelde cellen zal geheel automatisch zijn. Bij de minste tem peratuurschommeling gaat de gehele koelinstallatie automatisch in bedrijf. De aannemers De Muynck en Petri uit Vlissingen die de bouw verzorgen, naar het ontwerp van de heer C. B- Bogaerds, architect B.N.A. uit Nu- mansdorp. hebben een gedeelte der koelcellen reeds voor een belangrijk deel gereed. Het ligt in de bedoeling de helft van de cellen in September in gebruik te nemen. EERSTE STEENLEGGING. Handig plaatste Keesje Meijer de eerste steen. Het werden er zelfs twee, want de kleuter vond het een wat leuk karweitje- Na deze vrolyke plechtigheid was het burgemeester A. Schipper, die de vreugde van zijn ge meente vertolkte. In het zwaar ge troffen Kruiningen, dat wel iets van haar welvaart zal verliezen, is het toe te juichen dat een dergelijk bedrijfs pand verrijst. Hij wenste de heer Meijer toe dat dit gebouw goede dien sten mag bewijzen voor de welvaart in deze gemeente- Ook de Prov. voed- selcommissaris. ir J. D. Dorst, wenste de familie Meijer geluk. De bouw van een dergelijk complex getuigt van moed. De commissie wil gaarne haar in stemming betuigen met het voorne men om de sterk verouderde tram- dienst op het eiland Schouwen-Duive- land te vervangen door een autobus dienst. Met de daartoe aangegane overeenkomst tussen het Ryk en de R.T.M., welke in hoofdzaak neerkomt op afkoop van de eeuwigdurende con^ cessie van deze maatscnappij, kan zij zich wel verenigen, nu ook zy geen andere oplossing ziet om deze con cessie te doen verdwynen. Enkele leden betreuraen 't, dat reeds meer dan 100.000 besteed is voor het herstel aan de eigendommen van de R.T.M.. Zij meenden, dat hier van kortzichtigheid in het beleid gespro ken moet worden. Voorts stelden zy de vraag of, behalve het in de memo rie van toelichting genoemde bedrag, nog gelden uit andere fondsen voor het herstel van het tramverkeer op het eiland zyn besteed. Van andere zyde stelde men hier tegenover, dat na het droogvallen van het eiland het herstel van de tram de enige mogeiykheid scheen te zyn om in een openbaar vervoer middel te voorzien. Bovendien wilde men aannemen, dat het genoemde be drag geheel, of althans voor een groot deel, op zodanige wyze is be steed, dat het ook nu nog zyn nut zal afwerpen. Verbazing Het had sommige leden verbaasd, dat het rijk thans een tegemoetko ming moet geven voor het risico van de algehele overschakeling op auto- tractiè. Dit te meer, omdat, naar zy meenden, particuliere ondernemingen bereid zouden zyn, de busdiensten te exploiteren zonder subsidie. Heeft de overheid thans de garantie, zo vroe gen enkele leden, dat het door het ryk uit te keren bedrag inderdaad voor de exploitatie van het busbe drijf wordt besteed, en welke garan tie is er verkregen, dat het vervoer geheel aan dé huidige eisen zal vol doen? Bovendien werd de vraag gesteld, of aan de R.T.M. reeds een vergun ning voor het autobusvervoer ver leend is en, zo Ja, voor welke periode deze nieuwe vergunning is verleend. Andere leden informeerden er naar of de woningen van de R.T.M., welke langs de tramlijn gelegen zijn, ook aan het Rijk zullen overgaan en welk bedrag het Rijk naar schatting voor de ter beschikking komende grond zal ontvangen. Dodelijk ongeval te Sint Jansteen Tengevolge van een ongeval met een hijskraan op het aannemersbedrijf van de firma B. uit Sint Jansteen, kwam de 19-jarige de K. uit Terhole om het leven. Naar de schuldvraag wordt een on derzoek ingesteld. Ongeval op kermis Op de kermis te Oostburg heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan. Een meisje, Dient je V-, viel van een paard in een draaimolen en kwam daarbij tussen de draaiende delen van de molen terécht. Zij werd ernstig aan een beentje gewond. De internationale handboog kampioenschappen Zoals bekend zullen op Zaterdag 28 Augustus a.s. te Ovezande, voor de eerste maal in Nederland, de interna tionale handboogkampioenschappen worden gehouden. De wedstryd, waarvan ae organisatie berust bij de Zeeuwse Schuuersbond, belooft een byzonder evenement te worden. Met groepen van 24 schutters zal er tus sen België, Frankrijk en Nederland om het landenkampioen: chap worden gekampt, terwyi er tevens geschoten wordt om het persoonlyk kampioen schap. De wedstrijd wordt gehouden op het terrein van „Willem Teil", waar twee staande wippen zullen zijn op gesteld. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft reeds toegezegd deze internationale schieting met een bezoek te zullen vereren. Omstreeks het middaguur zal de buitenlandse gasten door net gemeen tebestuur en de Zeeuwse Schutters- bond een officiële ontvangst worden bereid. In hoofdbestuur benoemd Tydens de te Utrecht gehouden al gemene vergadering van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst werd benoemd tot lid van het hoofdbestuur dr H. Doeleman te Goes. Mulo-examens Woensdag slaagden te Goes voor het Mulo-diploma B; J. J. Mynsber- gen, H. K. Wissenkerke. W. J. San- aiford en D. Malipaard te Vlissingen, R. J. Scheele, Goes, A. M. J. Kouwer en J. Proost te 's Heer Arendskerke, H. Verstraate, J. A. den Boer, J. G. van Kruiningen, D. Labruyere, C. S. Taal. allen te Middelburg. Voor het diploma A: N. v. d. Woes- tyne, S. C. Leenhouts en M. v. d. Vel den te Zierikzee P. C. Bakker en C. J. Maas te Krabbendyke, J. Ie Clercq te Sluis, L. E. F. Faes en M. D. Die- ringo te Groede, M. Dubois te Nieuw- vliet, J. de Waal te Bruinisse, A. A. Maasdam te Vlissingen en K. Wal recht te Biezelinge. 3 candidaten wer den afgewezen. MetHAfflEA Gelei handen om trots op te zijn MIDDELBURG. Vandaag „Kunstmuseum", Zeeuwse Tentoonstelling van Beeldende Kunst, 1012.30, 13.30—17.30 en 19.30—21.30 u.; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie litho's Henri de Toulouse Lautrec, 918 uur; Electro: „Verbo den Injectie", (18 jr.), 19 en 21.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Melba" (aJ.), 7 en 9 uur; Luxor: „Opgejaagd", (18 jr.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Zo begint het leven".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2