PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Frans premier acht bestand voor Indo-China verzekerd College van Gedeputeerde Staten geheel herbenoemd BILT DJAKARTA EN DEN HAAG DOEN ER BEIDE HET ZWIJGEN TOE SOMBERE TOEKOMST VOOR C0NDENSMELK-EXP0RT HET E.D.G.-VERDRAG THANS IN KRITIEK STADIUM 197e Jaargang-No. 158 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.: fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 Juli 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsi van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No, 350300 P.Z.C, Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brou werljstr. 2; Zierikzee. N BogerdsH C 160. telef. 26 GENEVE WACHT OP MINISTERS Hij handhaaft de 20ste Juli als uiterste datum De Sowjetrussïsche minister van buitenlandse zaken Molotow, kan elk ogenblik te Genève terugkeren, zo werd daar Woensdagavond medege deeld. De Franse premier Pierre Mendès-France, die zich gereed houdt om eveneens naar Genève te gaan, heeft Woensdag in de Franse Nationale Vergadering verklaard, dat de onderhandelingen te Genève over een sta ken van het vuren in Indo China met succes bekroond zullen worden. Hij zal zelf de leiding van de Franse delegatie te Genève op zich nemen. Als de onderhandelingen onverhoopt toch nog mochten mislukken zal Frank rijk gedwongen zijn dienstplichtigen naar Indo China te zenden en Men- dès-France kondigde aan, dat hij daarvoor machtiging zal vragen aan het parlement vóór 20 Juli a.s. De premier zal dan aftreden. Frankrijk, zo verzekerde Mendès-France, zal in het Verre Oosten blijven om zijn beschavende en vrede brengende taak voort te zetten. Het zal geen capitulatie aanvaarden. Het nieuws uit Indo China blijft weinig bemoedigend voor de Fran sen. De Franse luchtmacht heeft he vige aanvallen uitgevoerd op Viet- minh-troepen, die stellingen hebben ingenomen langs de Westelijke rand van de delta der Rode Rivier. Een keur-divisie van de rebellen ls bezig de delta uit Zuidelijke richting binnen te dringen. De buitenste ver dedigingslinie der Fransen ligt ten Zuiden van Hanoi op slechts 35 km afstand van de stad. De burgemees- tei van Hanoi heeft de bevolking op- Verkiezing der Gedeputeerden Moeilijkheden in Groningen en Noord-Brabant De Provinciale Staten der verschil lende Nederlandse provincies zijn gis teren overgegaan tot het kiezen van Gedeputeerde Staten. Deze verkiezin_ gen hebben overal een rustig verloop gehad, behalve in Noord-Brabant, waar de voorzitter van de negen ze tels tellende PvdA-fractie, de heer C. J. van Lienden uit Eindhoven, zei- de het te betreuren, dat de KVP, die 50 van de 64 zetels in de Staten be zit, geen rekening wenst te houden met een vrijwillige evenredige verte- rnwoordiging in het college van G. De KVP acht deze meerderheid dermate overwegend, dat zij de ver antwoordelijkheid in het dagelijks be stuur alleen wenst te dragen. De heer Van Lienden vroeg zich af of dit re delijk was en democratisch en consta teerde dat er slechts zeer weinig was overgebleven van de opvattingen en bedoelingen uit de bezettingsjaren en van de Nederlandse Volksbeweging. De fractievoorzitter van de KVP, mr E. M. J. A. Sassen, betoogde dat het grote overwicht dat de KVP in Brabant heeft, ook in het dagelijks bestuur tot uitdrukking moet worden gebracht. Hij garandeerde, dat de be langen der minderheid volledig zullen worden behartigd. Ook bij de zitting van de Provinciale Staten van Groningen hebben zich enige moeilijkheden voorgedaan. Bij de aanvang van de zitting heb ben de fractieleiders van de P. v. d. A. de C.P.N. en de A.R. partij hun ontstemming geuit over publicaties in enkele dagbladen over het overleg, dat tussen de partijen was gepleegd voor de stemming der Gedeputeerde Staten. In deze publicaties werden reeds de candidaten genoemd, en de toekomstige samenstelling van het college. Namens de P. v. d. A. ver klaarde de heer J. Tuin, dat de P. v. d. A. door de communistische partij fractie was benaderd, teneinde te ko men tot vier P. v. d. A.-zetels en twee V.V.D.-zetels in het college. Nadruk kelijk wenste de heer Tuin te stel len, dat men in de afgelopen periode te prettig samengewerkt had met de C.H.U., de A.R.-part en de K.V.P., om thans deze partijen te passeren. Daarnaast heeft de P. v. d. A. geen meerderheid in de staten, aldus de heer Tuin, en wenst ook niet vier ze tels in het college van Gedeputeerde Staten te bezetten. Het oude college bestond uit 3 leden van de P. v. d. A., 1 van de A.R., 1 van de C.H.U. en 1 van de K.V.P.. Het huidige college ziet er als volgt uit: 3 P. v. d. A., 2 A.R. en 1 C.H.U. geroepen om „zelfverdedigingsgroe- pen" te vormen. De nieuwe premier van de repu bliek Vietnam, die samenwerkt met de Fransen, heeft Woensdag ver klaard, dat een bestand in Indo Chi na niet mag lelden tot een verdeling van het land (zoals men weet werd te Genève reeds vrijwel overeenstem ming bereikt voor een verdeling iangs de 16e breedtegraad. Red.). Verdeling, zo meende hy, zou sieehts een voorbereiding zijn voor een nog bloediger oorlog. Geen enkele Vietna. mees wenst zo'n verdeling. Tjechoslowaaks protest over de zeven Amerikanen Tsjecho Slowakije heeft bij de Ver enigde Staten geprotesteerd tegen de grensschending door de zeven Ame rikaanse militairen. In de nota wordt gezegd, dat de films uit de in beslag fenomen camera's hadden aange- oond, dat de Amerikanen „belang rijke objecten" in het Tsjechische grensgebied hadden gefotografeerd. Dit was het eerste officiële bericht van de Tsjechen sinds het Ameri kaanse leger Maandag bekendmaak te. dat een Amerikaanse officier en zes soldaten waren verdwenen. In de gisterenmiddag gehouden ver gadering van de afdeling werktuig en scheepsbouw van het Kon. Insti tuut van Ingenieurs, heeft de presi dent van het Instituut, dr. ir. J. A. Ringers, de erepenning met oorkonde uitgereikt aan prof. ir. L. Troost. Melk duurder Naar het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening officieel mededeelt, zal de subsidie op de consumptiemelk, die thans nog meer dan vier cent per liter be draagt 4,18 per 100 liter), tot 3 cent per liter worden verminderd en wel met ingang van 25 Juli a.s. De prijs van de melk voor de con sument zal in het gehele land 1 cent per liter stijgen. Daartegenover staat, dat maatre gelen worden 'genomen om de mar garinefabrikanten in staat te stel len, de prijs van de margarine voor de consument belangrijk te verlagen met ingang van 11 Juli a.s. Deze verlaging zal voor verschillende mer ken van margarine ongeveer 20 cent per kg bedragen. Deze prijsverlaging aldus het ministerie, compenseert niet alleen de gevolgen voor het huis- houd-budget van ae prijsverhoging van de melk, zij vangt ook op de stijging van de melkprijs met 1 cent per liter in Juni j.l. in het Westen van het land. De groot- en kleinhan del in margarine zullen, zoals in der gelijke gevallen gebruikelijk, een te gemoetkoming ontvangen, zodat de prijsaanpassing in de margarine ge makkelijk kan verlopen. Voor aardappelmoeheid onvatbaar ras gekweekt Op de tweede dag van de Wage- ningse landbouwweek heeft dr. H. J. Toxopeus, onderzoeker aan het insti tuut voor de veredeling %'an landbouw gewassen, medegedeeld dat men er in geslaaed is uit een kruising met wil de aardappelrassen een nieuw con sumptieras te kweken, dat onvatbaar is voor aardappelmoeheid. Ofschoon er nog wat moet worden gedokterd, was dr. Toxopeus er van overtuigd, dat de zaak in principe voor elkaar is. Het gaat er voornamelijk om, dat de knollen van het resistente ras nog te klein zyn. Auto-ongeluk bij Sneek eiste twee doden Dinsdagavond omsti-eeks elf uur is een auto, bestuui'd door de heer F. fabrikant te Huizurn bij Leeuwarden, vei*moedelijk door te grote snelheid, in de gevaarlijke bocht bij Scharne- goutum, onder Sneek, tegen een boom gereden. Bij dit ongeluk werden de heer en mevrouw F. op slag gedood. Hun ongeveer drieja- ig dochtertje is ernstig gewond naar het ziekenhuiB in Sneek overgebracht. HET NEDERLANDS-INDONESISCH OVERLEG Heden verdere besprekingen De informele gedachtenwisseling, die Woensdagmorgen tussen de Ne derlandse en Indonesische Unie-dele gaties is gehouden, heeft geduurd van elf uur tot ruim half een. Na afloop werd medegedeeld, dat de informele besprekingen vanmiddag om half rijf zullen worden voortgezet. Politieke kringen in Djakarta wa ren Woensdag over het algemeen nog niet bereid over het verloop der be sprekingen hun mening te uiten. Een woordvoerder van de P.S.I.I., een der Mohammedaanse partijen, zei dat reeds thans was te voorzien dat de Geheel vólgens de -plannen van de Franse legerleiding in Indo-China om de strijdkrachten in de Tonkin delta te Hergroeperen zijn ook de post en het dorpje Jen Phoe ontruimd. In-droevig is het lot. van de bewoners die door deze evacuatie tot zwervers worden gemaakt. De bevolking volgt de terugtrekkende Franse troepen op de voet. besprekingen op niets zouden uit draaien. De voorzitter van de socialistische parlementsfractie in Indonesië ver klaarde dat zijn partij de gang van zaken met de grootste aandacht volgt. Hrj vond het voorbarig reeds nu over de terugroeping van ae Indo nesische delegatie te praten, als men er nog niets van weet wat op de con ferentie bereikt zal worden. Van Nederlandse zijde in Den Haag wilde men gee i commentaar op het verloop der besprekingen geven, om dat het daarvoor nog te vroeg was. Men was noch optimistisch, nog pes simistisch. BELGIE ZETTE INVOER STOP Nederlandse fabrikanten in moeilijkheden België heeft, naar de Nederlandse vereniging van fabrikanten van ge condenseerde melk mededeelt, onlangs de invoer van Nederlandse geconden seerde melk stop gezet. De sluiting van de grens voor Nederlandse ge condenseerde melk wordt, volgens de genoemde vereniging, gemotiveerd met de mededeling dat de jonge Bel gische condensindustrie in de gele genheid moet worden gesteld zich te ontwikkelen. De waarde van de Nederlandse uit voer naar België was in 1950 ruim 15 millioen gulden, in 1951 bijna 19 1952 bijna 22 millioen en millioen, in v in 1953 bijna 19.5 millioen. Het wegvallen van de Belgische :enblik waarop de Ne- et 1 markt op b. derlandse melkproductie he£ hoogst is, brengt de Nederlandse fabrikanten in grote moeilijkheden. Van de ne- f;entien condensfabrieken die Neder- and telt, zijn er achttien verenigd in de Nederlandse vereniging van fabri kanten van gecondenseerde melk. Onder druk van de Belgische agra rische groepen werd op 6 Juli van het vorig jaar een minimum-invoerprijs Amsterdams taxichauffeur door „Engelsen" overvallen Daders op de vlucht gejaagd In de nacht van Dinsdag op Woens- ig hebben vier jongemannen van 24 u 25 jaar gepoogd de 55-jarige Am sterdamse taxichauffeur H. N. te be roven. De chauffeur wist de aanval lers echter van zich af te slaan, waar op deze de vlucht namen, volgens de verklaring van de chauf feur deden zij het voorkomen of zij Engels spraken. In Noord aangeko men lieten zij de chauffeur stoppen. Toen de wagen stilstond begonnen de drie mannen de chauffeur met een soort ploertendoder op het hoofd te slaan. In de hevige vechtpartij slaag de de chauffeur er in het wapen van de naast hem zittende man te be machtigen. Toen de aanvallers deze wending in het gevecht zagen namen zij de vlucht. De chauffeur, die enkele bloedende hoofdwonden had opgelopen, reed on middellijk naar net politiebureau waar men een speurhond achter de daders aanzette, die tot nu toe echter nog niet zijn opgespoord. voor ongesuikerde condensmelk vast gesteld, die tot grote moeilijkheden leidde. Daarna werd bepaald dat de Belgische industrie voortaan be schermd zou worden door een richt prijs, die gebaseerd zou zijn op de Belgische kostprijs. De export van Nederlandse zijde werd daarop op 25 Februari weer her vat. Desondanks zette de Belgische regering op 3 Mei van dit jaar de af gifte van invoervergunningen geheel stop) De Nederlandse fabrikanten vroe gen toen de Nederlandse minister van Landbouw hun belangen in bescher ming te nemen. Dit verzoek heeft, al dus de vereniging, nog geen gunstige fevolgen gehad. De Nederlandse fa- rikantenvereniging is van mening, dat de toekomst voor de Nederlandse condensindustrie er somber uitziet. Gisteren begon op Schouxcen-Duive- land een ruiterkamp voor de leden van de Landelijke Rijvereniging van Walcheren en de Schouwense Ruiters. Met de .Spoorboot" arriveerden de ruiters „van over het water" op het eiland en van Zierikzee begaf de kleine caravaan zich daarna via Brouwershaven naar Renesse, waar men een paar dagen van de vrije na tuur en de ruitersport hoopt te ge nieten. De stoet onder aanvoering van mevrouw Bos bij Brouwersha-ven. /Foto P.Z.C.) Benelaxministers komen op 20 Juli bijeen De bijeenkomst der Benelux-minis ters, die twee maal moest worden uitgesteld, zal thans definitief op 20 Juli te Brussel worden gehouden. Op de agenda komt o.a. voor de eenma king van de accijnsrechten, de open bare aanbestedingen, de harmonise ring van de economische en sociale politiek der Benelux-landen en de ge meenschappelijke lijst der vrijgege ven goederen bij de invoer uit de lan- O.E.E den van de S.E.S. ZWARE DRUK OP FRANKRIJK Verzet in het Franse parlement De juridische commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft zich Woensdag uitgesproken tegen aanvaarding van het E.V.G.-vcrdrag. De commissie voor buitenlandse za ken van de Franse Nationale Verga dering heeft premier Mendès-France uitgenodigd voor haar een verklaring al te leggen of te iaten afleggeu over de Brits-Amerikaanse besprekingen te Londen betreffende het herstel der Westduitse souvereiniteit. Ook wilde de commissie weten waarom de reis van de Franse secretaris-generaal voor buitenlandse zaken naar kanse lier Adenauer te Bonn niet is doorge gaan. Intussen is te Londen bekend ge maakt, dat de Brits-Amerikaanse conttaissie Donderdag vandaag gereed zal komen met haar advies betreffende de Westduitse souverei niteit. Haar voornaamste advies zal zijn het vragen van machtiging aan de Britse en Amerikaanse parlementen om deze souvereiniteit te verwerke lijken als er in de komende weken geen vorderingen worden gemaakt ZITTING PROVINCIALE STATEN Volgende vergadering 2 Aug. a.s. In de Woensdagmorgen gehouden zitting der Provinciale Staten van Zeeland is het College van Gedeputeerde Staten voor de komende vier jaren in zijn geheel herbenoemd. By de gehouden stemming verwierf de lieer C. Philipse (C.H.) 37 van de 40 stemmen (3 blanco); mr. dr. A. J. J. M. Mes (K.V.P.) 37 stemmen (1 stem ging naar de heer C. Boender (S.G.) en 2 stemmen gingen naar de heer D. Kodde (S.G.)C. Hamelink (P.v.d.A.) 37 stemmen (1 blanco, 1 C. Boender en 1 D. Kodde); A. L. S. Lockef eer 37 stemmen (2D. Kodde en 1 A. S. Wisse (S.G.)A. Schout 40 stemmen en mr. A, J. van der Weel 37 stemmen (1 D. Kodde, 1 C. Boender en 1 blanco). De leden C. Boender en mr. W. F. E. Baron van der Feltz waren afwezig. Tot buitengewoon gedeputeerde werd wederom benoemd de heer A. H. S. Sterner ding (CH) en wel met 24 stemmen. Er waren 10 stemmen voor de heer P. Heering (WD) 4 voor de heer J. L. Verhagen (VVD) en 2 blanco stemmen. Nadat de resultaten .an de stem ming bekend waren, bood de Commis- den van G.S. zijn gelukwenser aan en sprak hij er zijn vreugde over uit, dat allen weer in het college terug keerden. De voorzitter zeide er van overtuigd te zijn, dat ook de Gedepu teerden zelf hier verheugd over zijn en hij besloot zijn korte toespraak met de wens uit te spreken, dat het het college gegeven zal mogen zijn ook in de toekomst weer op prettige wijze samen te werken, in het belang van het gewest. De Commissaris ver zocht daarop de Gedeputeerden hun zetels in te nemen. Een groot aantal ingekomen stuk ken werd vervolgens voor kennisge ving aangenomen en enkele subsidie verzoeken in handen van G.S. gesteld, evenals een adres van een aantal landbouwers te Scherpenisse met be zwaren tegen de gang van zaken by de herverkaveling in hun gebied. De voorstellen van Gedep. Staten waar van wij de voornaamste reeds publi ceerden, werden naar de afdelingen verwezen. Provinciale Staten zuilen 3 Augustus a.s. des morgens om 10 uur opnieuw in vergadering bijeenko men. De afdelingen De vergadering werd als volgt in afdelingen gesplitst: le Afdeling (Gedeputeerden A, L. S. Lockef eer en C. Philipse)mr. H. B. Bouwman, J. L. Verhagen. C. F. van der Peijl, P. Boudeling, G. Vader L. P. v. Oor schot. A. Koster, A. S'. Wisse, E. J. van Ruymbeke, G. J. van de Waai, A. I. Catsman en C. van Bellegem. 2e Afdeling: J. S Visscher, jhr. mr T. A. J. W. Schorer. M. J. van Poelje, D. Kodde, P. Meliefste, P. Heering, mr. J. F. G. Schlingemann, C. Ver donk, (Gedeputeerden C. Hamelink en mr. dr- A. J. J. M. Mes), mevrouw E. J. van den Broecke-de Man, A. H. Vermeulen, L. F. du Bois en A. H. S. Stemerding. 3e Afdeling: (Gedeputeerden A. Schout en mr. A. J. van der Weel) A. A. van Eeten, J. M. A. C. van Dongen, G. P. Leendertse, mr. W. F. E. Baron van der Feltz, Z. C. Salo- mé. P. V. M. Vercauteren. C. Boen der, ir. G. P. M. Dikötter, J. L. Lu- kaart, M. den Boer, J. Hommes en H. Flikweert. met de aanvaarding van de E.V.G. door Frankrijk en Italië. Tydens een persconferentie van mi nister Spaak te Brussel bleek, dat het E.V.G.-verdrag nog steeds niet is verschenen in de Belgische staatscou. rant, hoewel dat verdrag door het Belgische parlement werd aanvaard. Het blad „Soir" openbaart thans, dat de publiciteit is uitgesteld op Frans verzoek. Frankrijk stelde zien op het standpunt, dat eerst de aan vullende protocollen op het verdrag goedgekeurd moeten worden. De Be nelux-landen en Duitsland hebben de ze protocollen nog steeds niet onder tekend. In België zoekt men nu naar een procedure om de bijkomende proto collen te doen ondertekenen. Koningin Juliana bezocht sanatorium De Klokkenberg H.M. de Koningin heeft Woensdag een bezoek gebracht aan het nieuwe sanatorium „de Klokkenberg" te Bre da. Zij werd daar verwelkomd door de burgemeester van Den Bosch, de heer Loeff. die voorzitter is van de sana torium-stichting. Spreker dankte de regering voor de medewerking die men bij de bouw van het sanatorium mocht ondervinden. Hierna begon een rondgang door de gangen en zalen, waarbij de pa tiënten de Koningin een viertal klei ne geschenken aanboden. Vervolgens begaf de Koningin, ver gezeld van Prins Bernhard, zich naar Den Bosch, teneinde een défilé bij te wonen van de garderegimenten gre nadiers en jagers, die Woensdag hun oprichtingsjubileum vierden. Nadat het Koninklijk paar door de comman dant van het garderegiment, luite nant-kolonel J. P. F. van der Horst, en door de minister van oorlog, ir C. Staf, was begroet, inspecteerden Ko ningin en Prins de erewachten. Daar na volgde het défilé, onder grote be langstelling van de bevolking. Nadat in de raadszaal de thee was gebruikt reikte Hare Majesteit een medaille uit, die zij voor de militaire wedstrij den ter beschikking had gesteld. Na afloop van het défilé vertrok de Prins samen met minister Staf en lui tenant-generaal Buurman van Vree den naar Vught voor een bezoek aan de Frederik-Hendrikkazerne. DE VERWACHT: IETS WARMER. Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid- West. Iets hogere middagtemperatu- ren. ZON EN SLAAN 9 Juli. Zon op 4.30 onder 20.59 Maan op 15-06 onder Eerstekwartier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1