Mensenmenigte luisterde naar de Achtste van Mahler Waar de vissen komen eten uit een vrouwenhand DUALISME VAN RIJKS- NAAST GEMEENTEPOLITIE GEHANDHAAFD RUSSEN CONTRA RUSSEN IN SCHILDERIJENGESCHIL TE PARIJS DONDERDAG 8 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUW BE COURANT PALINKJEPALINKJEROEPT MARIE SPIJ KER Wonderlijke belevenissen bij een boerensloot te Rijpwetering Een bekend francaise heeft eens gezegd: „Nederland is het land, waar de w olken de aarde kussen". Vandaag küsten de wolken de aarde aan de horizon, die liet vlakke morenland van Zuid-Holland besloot. En onder de wolkenbundels stonden de fyne kerktorentjes, alsof ze met zachte potloodlijnen waren geschetst. Het geel van boterbloemen mengde zich in de sappige weiden met het roes tig bruin van hoog opgeschoten zuring. Een wilde eend, die kaarsrecht door het ruige water ploegde, ruiste met verschrikte vleugelslag weg, toen we onze roeiboot overboomden naar het huis van Marie Spyker in Rijpwetering. Ze kwam ons al tegemoet, omstuwd door twee witte honden en een dikke, witzwarte kater. „Het is een beetje winderig voor de vissen", zei ze. „Je had beter kun nen komen als het warm is. Dan zijn de vissen lui en kan je ze zó pakken". Langs rijen welige slakroppen en bloeiende snrjbonen-achter-glas ging ze ons voor naar de schuur. In die schuur zagen we een kleine, inham, waar het gele slootwater over een drempel binnenkomt. Daar voert ze haar vissen en praat met hen alsof het kinderen zijn. Direct al zagen we een paar voorn tjes met felrode staart en vinnen schemeren. En daar, heel stil, lag te gen de rand een dikke paling op wacht. Palinkje Ze knielde neer naast de stoep en zei zacht: „Palinkjepalinkje..." Langzaam kronkelde het lange, zwar te dier naderbij, verkende even de omgeving rondom haar hand om dan plotseling het stukje kaas weg te pakken uit haar vingers. Even glom het vissenlijf zilverig boven het water om dan weer af te dalen naar de vei lige diepte. „PalinkjepalinkjeDaar waren er plotseling vierVier vet te palingen, die haar stem kenden en haar hand. „Nee", vermaande ze ern stig, „niet aan m n vingers sabbelen, jongens". Gefascineerd staarden wij naar het sierlijk bewegen van de schimmige vissen daar in het gele slootwater, die hun aangeboren schuwheid over wonnen en rustig aten uit de handen van de grijze vrouw, die ze vertrou wen. Baarsje „BaarsjebaarsjeEn daar zijn de kleine baarzen al. Even is er een zacht geplons. als ze. half boven water, de wriemelende worm uit haar handen weggrissen. Maar opeens... in één secondezyn ze weg en ligt het gele slootwater stil en leeg. Een snoek, zegt Marle Spijker. „Daar staat hij, onder de stoep". Ja, daar staat de rover: één rechte zwarte streep als een drijvende stok. Hoeveel baarsjeg zal hg al met zijn sterke ka ken hebben gegrepen? Marie Spijker haalt een stuk koperdraad om ae be lager van haar vrienden te strikken, maar de snoek is zo wijs, zijn kop niet verder onder de stoep uit te ste ken. Even later schiet hg weg. Met een zijn de kleine vissen er weer. Eén baars is er, die Marie Spiiker. ook op winderige dagen, rustig uit Onderhandelingen over de St. Lawrence-zeeweg In Ottawa zijn voorbereidende bè sprekingen begonnen tussen verte genwoordigers van Canada en de Verenigde Staten over het bevaar baar maken van de St. Lawrence voor grote zeeschepen zodat deze op de grote meren kunnen komen. Het gehele project omvat zowel v/aterkrachtwerken als bevaarbaar making. Alles bij elkaar worden de kosten op 600 millioen dollar ge raamd, die gelijk over Canada en de V.S. verdeeld moeten worden. De Canadese regering hoopt, dat in het voorjaar of de zomer van het volgend jaar een begin met de uit voering van het project gemaakt kan worden. Oostenrijks minister zorgde niet voor partijkas In Oostenrijk is gedurende ander half jaar een opzienbarend proces gevoerd tegen de voormalige minis ter (vöor toezicht op de eigendom men) Krauland. Hij werd er van be schuldigd, dat door zijn toedoen Joodse eigendommen, welke door de Duitsers waren onteigend tegen lage prijs werden verkocht en dat de koop som was gestort in de kas van ae katholieke volkspartij. Het Weens gerechtshof heeft Dins dag Krauland vrijgesproken, maar drie mede-beklaagden kregen gevan genisstraffen van 20 maanden tot 2% jaar. Drie anderen werden evenals Krauland vrijgesproken. Première van Fedde Schurer's Bonifatiusspel In de Rooms Katholieke bede vaartkapel te Dokkum is Maandag avond de eerste opvoering gegeven van het Bonifatiusspel van Pcdde Schurer met muziek van da Bern hard Smilde. Het stuk werd gespeeld door een aantal Friese toneelamateurs uit Dokkum en omliggende dorpen met medewerking van het Fries orkest en het gemengd koor uit Grouw. Dr. W. Kok, voorzitter van het werkcomité, heette in zyn openings woord in het bnzondre welkom mr E. N. van Kleffens, gezant in Lis sabon, die uit Portugal was overge komen. Spreker zeide te vermoeden dat mr. Van Kleffens nog nimmer in het Fries officieel welkom was geheten. Ook de Commissaris der Koningin, mr. J. Linthorst Homan en diens echtgenote, alsmede mr Robinson, die namens het gemeente bestuur en de kerk van Exeter te genwoordig was, werden welkom ge heten. De opvoering, die met een half uur pauze, van half negen tot kwar voor twaalf duurde, werd door 1500 personen bijgewoond. het water kan nemen om even met hem te praten. Het is een prachtige vis van een pond of twee. Zijn bek gaat op en neer alsof hg terugsprcekt tot de vriendelijke grijze vrouw, die hem gauw weer in het water laat glijden, waar hij ademen kan. „Een paar jaar geleden waren er en kele zeelten", vertelt ze, „en die zeel ten waren zo mak, dat je ze ieder ogenblik van de dag pakken kon. Maar op een keer heeft mijn broer van tachtig, die zo graag viste, ze gevangen. Ik was eigenlijk erg boos, maar kort daarop is hij gestorven en ik ben blij, dat ik niet é.1 te kwaad tegen hem heb gedaan". „PalinkjepalinkjeAls een dik zwart koord slingert de pa ling door het water, zwemt half over haar uitgestoken hand heen, waarop de blauwige worm ligt. „Als je een paling pakt en je zet hem weer terug in het water, dan zie ie hem nooit weer", zegt ze,f' dan is nij boos". Uren kan ze bezig zijn met haar vissen. Pratend en lokkend. Zolang ze in Rijpwetering woont en dat is al vele tientallen jaren heeft ze de vissen gevoerd en, hoe smekend de dikke kater ook teg hear knipoogt, hij krijgt geen visje van de stoep. Alleen m de oorlog heeft Marie Spy ker eenmaal een vette paling gevan gen en opgegeten, maar daar heeft ze nu nog hartzeer van. De vissen hebben genoeg gegeten. Lui wentelen ze nog even wat rond, verdwijnen dan in het woelige water van de sloot. Op de koffie En wij drinken, samen met Marie Spijker en haar broer van vier en ze ventig, die nog nooit in een auto of bus heeft gezeten, koffie onder de witte petroleumlamp, die 's avonds wee geurend, een zacht -iendelijk lichtschijnsel door de kamer ver spreidt. Zo goed en rustig is het daar in de kamer met het geblokte tafelzeiltje de wiegende vlam van het oliestel Door het raam staren wij naar de wolken, die bloeiende weiden kussen en naar de roeiboten, die deinen op de adem van het water. Het is al laat als wij ons voortbo- men naar de overkant. Terug naar het jachtige leven, waar de vissen voor ons wegvluchten en -et elec- trisch licht de dromen verjaagt. Engelse oorlogsvlieger zoekt zijn redders Een 28-jarige voormalige Engelse oorlogsvlieger is op het ogenblik in Rotterdam op zoek naar mensen die hem hebben geholpen toen hij in 1941 met zijn bommenwerper boven Rot terdam een noodlanding moest maken en daarna Engeland poogde te be reiken. Een van de mensen die hij zoekt moet nor een foto bezitten van zijn vliegtuig. De vlieger, Sidney Smith genaamd, die thans correspondent is van de Daily Express, 'had tot taak met een aantal andere toestellen de Rotterdamse haven aan te vallen, maar zyn toestel werd door Duitse luchtdoelartillerie geraakt en moest een noodlanding maken op een plek, die thans de Kruiskade blijkt te zijn. In de enorme drukte die rond zijn vliegtuig ontstond, was Smith erin geslaagd weg te komen. Enkele on bekende Rotterdammers hadden hem toen verder geholpen. Later viel hg toch in handen van de Duitsers. Europese onderscheiding voor Prof. F. L. Polak De Raad van Europa te Straats burg stelt jaarlijks, samen met de kolen- aantal baar voor de aangeslol voor studies van economische, histo rische of culturele aard. Dit jaar is een dezer fellowships op voordracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen toegewezen aan prof Fred. L. Po lak in Den Haag voor een studie omtfent bloei, verval en toekomst der Westerse cultuur. De heer Polak is buitengewoon hoogleraar aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotterdam, publicist van naam vooral op cultuur- sociologisch cebied en is o.m. lid van de Hollandse Maatschappij der We tenschappen. Marie Spyker te Rijpswetering: Palinkje, palinkje!" DE NIEUWE POLITIEWET Burgemeesters krijgen invloed bij rijkspolitie Bij de Tweede Kamer Is ingediend het ontwerp voor een politiewet, hetwelk beoogt een oplossing te ge ven van het reeds jaren slepende politievraagstuk. Deze oplossing is niet gezocht in een geheel nieuwe regeling van het gezag over en de organisatie van de politie: de grondgedachte van het ontwerp is, blijkens de toelichting dat aansluiting moet worden ge zocht bij de bestaande, historisch ge- gToeide toestand. Het dualistisch stel sel van gemeente- naast rijkspolitie, hetwelk zozeer strookt met onze van concentratie van macht afkerige volksaard is dan ook bestendigd. Er zal, blijkens dit ontwerp, ge meentepolitie zyn in al die gemeen ten, waar een zelfstandig politie korps verantwoord kan worden ge acht, hetgeen blijkens de aan het ontwerp toegevoegde lijst van ge meenten met gemeentepolitie bete kent. dat met een enkele uitzonde ring alle gemeenten, die thans ge meentepolitie hebben, deze zullen behouden, terwgl de gemeente Haar lemmermeer een gemeentelijk poli tiekorps zal krijgen. In de overige gemeenten zal de politietaak toevallen aan groepen van het korps rijkspolitie, centraal georganiseerd en beheerd doch in haar optdeden zo weinig mogelijk on derscheiden van gemeentepolitie. De handhaving van het bestaande Nieuw veiligheidsprogramma voor Ver. Staten De federatie van Amerikaanse ge leerden heeft Maandag president Eisenhower verzocht een raad te be noemen, om het veiligheidsprogram ma van de regering opnieuw op te stellen na het besluit, dr. Robert Op- penheimer geen deelgenoot meer te maken van atoomgeheimen. „Of de veiligheid van de Verenig de Staten er by gewonnen of verloren heeft, zal afhangen van de mate, waarin de ambtenaren en het pu bliek de lessen van het geval-Opnen- heimer ter harte hebben genomen, aldus een verklaring van het be stuur van de federatie. dualisme brengt mede, dat de rege ring duidelijk wil vaststellen hoever het gezag strekt van de verschillen de autoriteiten, die zich bij de uit oefening van haar taak van de poli tie moeten bedienen. Ook hier is het ontwerp op de bestaande verhoudin gen gebaseerd doordat het de ver antwoordelijkheid voor de handha ving van de openbare orde in de ge meente bg de burgemeester laat en die voor de vervulling van de jus titiële politietaak bjj het openbaar ministerie. Bij de organisatie en het beheer van de gemeentepolitie wordt invloed toegekend aan de justitie voor zover betreft de onderdelen meer in het bijzonder belast met re cherche-werkzaamheden en het toe zicht op vreemdelingen. Gewestcommandant De meer gemeentelijke oriënta tie van het korps rijkspolitie komt o.m. tot uiting in het feit, dat de functie van de gewestcomman dant niet wordt gehandhaafd. De groepen worden zo enigszins mo gelijk per gemeente ingedeeld en een nauw contact met de burge meester wordt gewaarborgd. Deze met de plaatselijke politie dienst belaste groepen worden ge ïnspecteerd door ae districtscom mandant, die belast is met de lei ding van het district. Doel van de nieuwe regeling is de schepping van een korps onder cen trale confröle, maar voor wat betreft de onderdelen belast met de plaat selijke politieodienst voor het overi ge gedecentraliceerd en daardoor meer geschikt om zich aan te passen aan plaatselijke eigenaardigheden. De complicaties, noodwendig ver bonden aan een veelheid van politie apparaten worden aldus vermeden BI; de N.V. Koninklijke Begeer te Voorschoten, zijn in opdracht van de Oorlogsgravenstichtingdrie bronzen platen vervaardigd voor het Marine- monument te Soerabaja, dat is opge richt ter herinnering aan diegenen van de Koninklijke Marine, die niet zijn thuisgevaren. De platen zullen binnenkort naar Indonesië worden verzonden, waar zij op het monument worden aangebracht, dat op 7 Mei j.l werd onthuld. De drie platen: links boven, het Ad miraalschip van Michiel de Ruyter, links onder: Hr. Ms. ,J)e Ruyter", die tijdens de slag op de Javazee ten onderging. Rechts de Karei Doorman, naar wie het monument te Soerabaja werd genoemd. De ontwerpen voor de platen zyn van J. Ph. van Zegveld. Hardhandige moeder vrijgesproken Vierjarig meisje bezweek aan afstraffing Mevrouw P. H.B. uit Amsterdam, die 6 jaar nadat zij een harer elf kin deren zo'n afstraffing had gegeven, dat het kind overleed, voor dit mis drijf terecht moest staan, is Dinsdag ochtend door de Amsterdamse recht bank vrijgesproken, omdat het colle ge niet overtuigd was geworden van de opzet. Zij was er van beschuldigd op 9 April 194S een bijna 4-jarig dochter tje na een afstraffing een duw te heb ben gegeven met het gevolg, dat het kind met haar hoofd tegen de rand van een kinderledikant viel, een sche delbasis-fractuur opliep en hieraan tijdens overbrenging naar het zie kenhuis overleed. Ter zitting werd haar wel kwalijk genomen, dat zij een ouder zusje, die er bij tegenwoordig was geweest, had opgedragen tegenover de vader en alle anderen vol te houden, dat het meisje van de trap was gevallen. Zo wel moeder als dochter hielden deze ig staande. Eerst dit ware toedracht door dochtertje aan het licht. lezing jarenlang jaar kwam de wa het dochtertje aai Aan wie behoren de Picasso's toe In Parijs is Dinsdag overhaast een tentoonstelling van schilderijen van Picasso, afkomstig uit musea in Le ningrad en Moskou, gesloten, nadat een uit Wit-Rusland afkomstige vrouw die zegt eigenaresse van de collectie te zijn, een gerechtelijke ver volging had ingesteld om de schilde rijen terug te krygen. De vrouw, Irene Tsjoekin, zegt, SYMPHONIE DER DUIZEND. Eduard Flipse leidde indrukwekkend concert in de Ahoy-hal TEMIDDEN VAN DUIZENDEN EN nog eens duizenden, verzameld uit vele oorden in de gigantische Ahoy-hal van Rotterdam, klonk Zaterdag middag het oude „Veni Creator Spiritus", de bede om de scheppende Hei lige Geest, zoals die in het begin dezer eeuw in noten werd vastgelegd door Gtistav Mahler, Wenen. Het jaar negentienhonderd vier en vijftig verbaast zich niet over de ontzagwekkende mensenmenigte, die daar in Rotterdam bijeen was. Immers duizenden ook groepen samen rond een voetbalwed strijdMaar toch, hier speelden andere waarden een rol, andere dan die, wélke een sportieve strijd voor een massa aantrekkelijk maken. Waarom toch waren de velen gekomen om te luisteren naar de Achtste van Mahler? Was het de boeiende show der dui zend uitvoerenden, door Mahler zelf aangeduid met de veelzeggende woor den „Barnum and Bailey"? Inder daad wés deze uitvoering een mach tig en indrukwekkend schouwspel, een vertoning, waarin met schrille tegenstellingen werd gewerkt. Daar was bijvoorbeeld de lelijke Ahoy-hal, met haar aesthetisch weinig indruk wekkend interieur: kale muren, sta len staketsels, utlllty-bouw. Maar daar was ook het enorme podium met de fantastische aanblik van honder den, honderden en nog eens honder den zangers en zangeressen, met zijn -gel e: mat-glanzende pijpen, met het witge- blousae jongenskoor, met daarvoor de elf prominente solisten. Daar was ook die grote, stil-luisterende men senzee, rijen, onafzienbare rijen dik van het podium af tot in de verste uithoeken van deze ontzaglijke hal. En daar was ook de centrale figuur, de vitaal-beheerste Flipse met zijn energieke kop, waarin het wit van zijn haar fel contrasteert met het blo zende gezicht. Daar was tenslotte dat stormachtige applaus, geladen van emotie, aanzwellend in de hoge, ruimten tot een machtige ovatie, zo als slechts weinigen wordt bereid Ja, dat was een groots schouwspel. Maar kwamen de duizenden daórvoorMisschien waren er inderdaad onder hen, die dat „spektakcl-wel-eens- wilden-zien", misschien waren er anderen, die gingen omdat ze Mahler vereren, nog anderen wellicht omdatDoch wat doet het er eigenlijk toe, waar óm ze kwamèn. Want Zater dagmiddag was daar tenslotte de magische en onweerstaan bare kracht der muziek, on middellijk met het machtige orgelaccoord, waarmede het werk aanvangt, een kracht, die met één slag de onafzienbare massa, samengesteld uit dui zenden individiiën, verschillend in velerlei aard en opzicht, ge komen om allerlei redenen, sa- menklonk tot een grootse ge meenschap van uitv oerders en luisteraars, samenbelevend, sa- menvragend: „Veni. veni. Cre ator Spiritus Mahler ging hen voor, de zoeker, hongerend naar het Hogere, dat vele namen kreeg op deze wereld. Hg doorwoelde de diepten van de men selijke ziel en streed een felle en dappere strijd om te komen tot die hoogten, vanwaar men blikken kan in de Oneindigheid. Hij worstelde om die hoge berg te beklimmen en zag tenslotte het Beloofde Land. Daar van sprak zijn Achtste, van deze worsteling, maar ook van de over winning, een symphonie, die zoals Mahler aan Willem Mengelberg ge tuigde „zo eigenaardig is qua in houd en vorm dat men er eigenlijk niet over schreven kan. Stelt u zich voor, dat het universum tot klinken is gekomen INDRUKWEKKEND. Deze massale gebeurtenis in Rot terdam was door dit alles toch wel iets anders dan een interlandwed- stryd: het wag een muzikaal evene ment, zo zorgvuldig voorbereid, zo perfect tot uitvoering gebracht met zulk uitmuntend materiaal, met zulk efn indrukwekkende muziek dat men slechts dankbaar kan zijn, dat dui zenden dit konden meemaken. Want zy hebben de boodschap van dit werk gehoord en verstaan, wat hen ook naar deze uitvoering mag hebben ge dreven. Eduard Flipse was de man, die dit concert tot op het hoogste niveau bracht. Flipse uit Wissekerke op Noord_Beveland. Veertig jaar geleden kreeg hij nog les van zijn vader, de strenge maar bekwame kleermaker musicus, dirigent van de harmonie „Apollo". Ruim tien jaar geleden overleed deze respectabele figuur, na dat hij zijn zoons Eduard en Mar in us tot de vooraanstaanden in het mu ziekleven wist te behoren. Edaard, de oudste, beleefde met deze Mahler- ultvoering een hoogtepunt in zyn car rière, een loopbaan van stugge eer zucht, gepaard met grote begaafd- Ereignis. dat de Russische regering de 37 schil derijen van haar vader in 1918 on rechtmatig heeft geconfisceerd. Haar advocaat neeft een Parijs gerechts hof. waar haar eis tot teruggave van de schilderijen is Ingediend, verzocht de collectie te laten overbrengen naar het Louvre, als de huidige tentoon stelling gesloten zou zijn. In het Lou vre zouden de schildergen dan moe ten blijven, tot de kwestie van het eigendom geregeld is. In Franse politiekringen verluidt, dat de collectie, die bestaat uit vroe gere werken van Picasso, reeds door auto's met nummerplaten van het corps diplomatique naar de Russi sche ambassade ia overgebracht. Tsjoekin was een der eerste verza melaars, die Picasso ontdekte. Hij kwam dikwijls naar Frankrijk om werk van deze schilder te kopen. In 1920 vestigde Tsjoekin zich inFrank- ryk. Zijn dochter heeft de Franse na tionaliteit gekregen. Het Parijse gerechtshof zal Zater dag bekendmaken, of het de door me vrouw Tsjoekin ingestelde vervolging aanvaardt. heid. Bejubeld door duizenden werd lig Zaterdagmiddag, maar toen de laatste actoorden waren verklonken en het applaus losbarstte in de enor me hal. stond hij in uiterlijk Zeeuw gebleven, blozend en verbrand als een, die de akker bewerkt stil en gebogen over de dirigenten-lessenaar. Aan wie dacht hjj in deze ogenblik ken? Wellicht aan zjjn vader, de strenge, maar bekwame Flipse van „Apollo" De zon was door de gryze regen wolken heengebroken, toen de menig te na afloop naar buiten stroomde. Langzaam bewogen stoeten van luisteraars en uitvoerders zich in de middagzon naar de kern van Rotter dam, de stad, waarin Zadkine zijn monument oprichtte, het beeld met de armen omhooggeheven. Die mid dag was er een zelfde monument in klank opgericht, de armen eveneens omhoog: pacemque donus protinus, schenk ons voortdurende vrede, een kreet, een schreeuw, door Mahler ge toonzet Maar terwgl de duizenden zich verspreidden over de nog altijd geschonden stad, hoorden zij nog vaag de echo van het „Chorus Mys ticus" uit Faust en uit deze Achtste: ,Das Unzulangliche, hier wird's de K,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11