PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Arbeidsverbod 14-jarige meisjes met instemming begroet BILT Heinkenszand's kleinindustrie dringend aan uitbreiding toe Kantlijn MR. S0ENARJ0 LICHT HET INDONESISCH STANDPUNT TOE FRANS OPTIMISME OVER EEN INDOCHINEES BESTAND 197e Jaargang-No. 157 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntyn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 7 Juli 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal Uriel Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1 1<-. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 <b g.g. 2228): Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brou werijstr. 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr C 160. telef. 26. ZITTING VAN DE TWEEDE KAMER De Kamer worstelt nog met herziening Omzetbelasting Dinsdagmiddag heeft de Tweede Kamer uitvoerig gedebatteerd over de vijftig amendementen, die zijn ingediend om de wet op de omzetbelasting te wijzigen en daardoor deze belasting te verlichten voor tal van bedryven en personen van alle groepen artsen, vroedvrouwen enz. tot ziekenin- richtingen en van lijkbezorgers tot aan culturele instellingen. Slechts een beperkt aantal amendementen werd door de staats-secretaris van financiën mr. Van den Berge overgenomen. Het overgrote deel moest hij afwijzen, maar tenslotte kondigde de Kamervoorzitter aan, dat de mi nisters en de staatssecretaris van financiën met de voorstellers van de amendementen en de vaste commissie uit de Kamer nog eens overleg zullen plegen, wat er met al die amendementen moet gebeuren. Dinsdagavond ving de Tweede Ka mer aan met de behandeling van het wetsontwerp, dat bedrrjfsarbeid voor veertienjarige meisjes verbiedt binnen het kader van de arbeidswet 1919. Het verbod heeft geen betrekking op de landbouw en zal evenmin gelden voor huishoudelijke arbeid. Het wets ontwerp werd door alle Kamerleden, die aan het woord kwamen, met in stemming begroet. De heer Stapelkamp (A.R.) ver klaarde, dat ook een verbod van be- dryfsarbeid voor 15-jarige meisjes al leszins te verdedigen zou zijn. De thans voorgestelde maatregel zal ge paard moeten gaan met uitbreiding van de onderwijsmogelijkheden. Te zijnertijd zal er ook een verbod van bedrijfsarbeid voor veertienjarige jongens moeten komen. Mevr. Fontanierde Wit (WD) zeide, dat haar fractie de arbeidsge- rechtigde leeftijd voor jongens en meisjes op 16 jaar wil brengen. De leerplicht zal tot het zestiende jaar verlengd moeten worden, zodra de on derwijsvoorzieningen dat mogelijk maken. Spr. was het eens met het voorstel, doch haar wensen gaan ver- De ommezwaai van de K.N.VJB. is ondanks alles nog als een vol slagen verrassing uit de lucht komen vallen. Maar de problemen zijn er de wereld niet mee uit Natuurlijk, het is voor onze nationale voetbalstanding belangrijk, dat de goede spelers uit het buitenland weer aangetrokken kunnen worden, zelfs al zouden zij buiten de grenzen blij ven spelen. Het zal dan vermoedelijk gedaan zijn met de eindeloze neder- lagenreeks. Maar in het eigen land rijzen de problemen! Hoeveel eerste klasseclubs zullen in staat zijn een volledig prof elftal op de been 'te houden of behoorlijke premies uit te betalen? En waar zullen deze clubs de spe lers vandaan halen? Dit laatste zullen zij alleen kunnen uit andere clubs, veelal in lagere af delingen Zij zullen daar het jonge talent, dat nu veelal in matig voet bal doodbloedt, weghalen om het snel tot ontwikkeling te brengen. Er zal bij een premiestelsel een levendige handel in spelers ontstaan, ieder jaar weer opnieuw. En de lagere clubs in de allereerste plaats zullen dat on dervinden. In het Noorden des lands evenwel, in het Oosten en zelfs in het Zuiden, kan het premiestelsel eerste klassers in moeilijkheden brengen. Zij zullen zich, hoe de K.N.VJB.-regeling ook uitvalt, dan met een bescheidener rol moeten vergenoegen. Tegelijkertijd rijst de vraag, of de clubs, die een premiestelsel in voeren, er nog het vaak zeer gro te aantal elftallen op na zullen kun nen houden, dat zij thans hebben. De profclubs in Engeland hebben weinig elftallen, soms alleen maar een eerste en een tweede. Het is inderdaad niet uitgesloten, dat het in Nederland dezelfde kant op zal gaan. Want het zuivere beroepsspel moge duur zijn, het premievoetbal is het niet minder. Dat zal tot een econo mische cluborganisatie dwingen. Amateurvoetbal zal er natuurlijk altijd blijven. Te veel jongelui willen voetballen. En de premie clubs zullen vanzelfsprekend alleen de besten aantrekken. Wel zal dit amateurvoetbal voor het grote publiek zijn attractie verliezen. Men zal gaan trachten de „grote wed strijden" te gaan zien. De amateur clubs zullen inkomsten derven Daartegen zullen zij zich vermoede lijk verzetten- Daarom zal men van de arme clubs en van de tweede en der de klassers het sterkste verzet mogen verwachten tegen het opgeven van het amateurisme. Immers: promotie zal voortaan al leen mogelijk zijn. als men in staat en bereid is er voor te betalen. En dat zal een handicap blijken. Zo gaat het Nederlandse voetbal- leven een merkwaardige ontwik keling tegemoet en in grote lij nen moet men dit toejuichen. Er wordt een gezonde spelersselectie mogelijk. Wie capaciteiten heeft, kan er voor betaald worden, als hij dat wenst. Het spelpeil zal stijgen en het zal aan de Nederlandse reputatie ten goede ko men, als ons nationale elftal niet lan ger nederlaag na nederlaag lijdt. In ieder geval is er alle reden om met belangstelling uit te zien naar nadere mededelingen van de K.N.V.B. der. Mevr. PloegPloeg (P.v.d.A.), die met het voorstel eveneens instem de en die hoopte op een wetsontwerp, dat ook de arbeid voor 15-jarige meis jes en 14- en 15-jarige jongens zou regelen, drong aan op het laten ver vallen van de ontheffingsmogelijkhe den in het huidige wetsontwerp. Ook de heer De Kort (KVP) ver klaarde zich namens zijn fractie voor een spoedig arbeidsverbod ten aan zien van 15-jarige meisjes en diende een motie in, welke aan de regering vraagt, de nodige maatregelen te treffen om zo'n verbod mogelijk te maken. Nadat nog een aantal spre kers oveiwegend in waarderende zin aan het woord was geweest, be gon staatssecretaris Van Rhijn met ae beantwoording der sprekers. Hier op werd de ziting tot Woensdagmid dag verdaagd. Koningin Juliana bezocht legerplaats De Harskamp H.M. Koningin Juliana heeft Dins dagmiddag een bezoek gebracht aan de legerplaats De Harskamp. Zij was daar getuige van de onderlinge wed strijden die door paradebataljons van de garderegimenten grenadiers en ja gers gehouden werden. Nadat de Koningin de erewacht der grenadiers had geïnspecteerd, werd zij door kolonel A. van Santen, com mandant van het 41ste regiment in fanterie, verwelkomd- De Koningin volgde geruime tijd de verrichtingen van de paradebatal jons en reikte tenslotte de prijzen uit, waarbij zij elke winnaar de hand drukte. Om kwart over vijf vertrok Konin gin Juliana weer naar Soestdijk. Churchill en Eden weer in Engeland terug De Britse premier, sar Winston Churchill, en de minister van buiten landse zaken, Eden. zijn Dinsdagmid dag van hun bezoek aan president Eisenhower in Engeland teruggekeerd. Churchill, die er opgewekt uitzag, verklaarde dat de poging om tussen Engeland en de Verenigde Staten een duurzame overeenstemming tot stand te brengen niet geheel en al is mis lukt. „Het zou echter een grote ver gissing zijn te veronderstellen, dat alles op de eerste hand tot stand komt", aldus de Britse premier. Churchill en Eden zullen in de ka binetsvergadering, die voor vandaag is uitgeschreven, verslag over hun be sprekingen uitbrengen. Te Vlissingen is men begonnen met het maken van de bouwput voor een duiker, die gelegd zal worden in de nieuwe weg VlissingenKoudekerke. Foto P.Z.C.) NEDERLANDS-INDONESISCH OVERLEG Heden een informeel gesprek Op de derde zitting van de Nederlands-Indonesische Unie-conferentie, die Dinsdagochtend in Den Haag is gehouden, gaf de Unievooraitter van de Inonesische delegatie, de heer Soenarjo, een nadere uitleg van het stand punt, dat in zijn rede van 29 Juni was vastgelegd. De tot dusverre gehouden bijeenkomsten hebben nog niet geleid tot het opstellen van een agenda. Niet temin kan men in kringen van de Indonesische delegatie de mening be luisteren, dat een redelijk optimisme voor het bereiken van een resultaat ter conferentie gerechtvaardigd is. Op de vergadering van Dinsdag werd besloten de besprekingen van daag in de vorm van informele ge dachten wisseling voort te zetten. Hierbij zullen van Nederlandse zyde aanwezig zyn dt ministers Luns, Donker, Van de Kieft, Zri'^tra en de regeringscommissaris mr. N. S. Blom. Van Indonesische zijde komen de ïrü- nisters Soenarjo, Yamin, Iskaq, de In donesische ambassadeur in Londen, prof. Soepomo en dg waarnemende Hoge Commissaris in Den Haag, mr. Soesanto. Aangenomen wordt dat de bijeenkomst is bedoeld om de stand punten zoals deze op de to' nu toe ge houden bijeenkomsten duidelijk zyn geworden, nader tot elkaar te bren gen. Dinsdagavond hebben beide delega ties aangezeten aan een diner, dat door dr. W. Drees werd aangeboden. f fflÈ Nog steeds ligt even buiten Ouwer- kerk de ruïne van de oude koren molen, die tijdens de rampdagen van 1953 ten onder ging. Naar wij thans vernemen zullen binnenkort bespre kingen worden gevoerd tussen de vereniging ,T)e Hollandse Molen", het gemeentebestuur van Ouwerkerk en de tegenwoordige eigenaren om te komen tot het bouwen van een nieuwe molen. Het zou in de bedoe ling liggen om een molen uit de pro vincie Groningen naar Ouwerkerk over te brengen. (Foto P.Z.C.) In een Dinsdag gehouden zitting van het Indonesisch kabinet heeft minis ter-president Ali Sastroamidjojo, me dedeling gedaan over het stadium, waarin ae Nederlands-Indonesische besprekingen thans verkeren. De mi nister van Voorlichting, dr. Tobing, verklaarde na afloop, dat geen nieuwe instructies aan de delegatie werden gegeven. Op een desbetreffende vraag, ant woordde mr. Tobing, dat niet werd ge sproken over de verklaring van de Nederlandse Hoge Commissaris, be treffende de verhouding Nederland Indonesië, doch wel werd gepraat over de reacties, die de verklaring had teweeggebracht. Over een maatregel om Graaf van Bylandt persona non grata te verklaren werd volgens mr. Tobing is de kabinetszitting, niet ge rept. De algemeen voorzitter van de Par- tai National Indonesia heeft aan de pers medegedeeld, dat de verklaring van de samenwerkende Indonesische partijen, waarin er by de regering op wordt aangedrongen Graaf Van By landt tot persona non grata te ver klaren, welbewust en in overleg met de partijen is opgesteld. Ontkend wordt dat de verklaring zou zijn uit gegeven op aandrang van de commu nistische partij in Indonesië. Jacques Mornard wordt niet vrijgelaten Het hoofd van de afdeling sociale zaken van het Mexicaanse ministerie van binnenlandse zaken, heeft ver klaard dat het verzoek van Jacques Mornard, de moordenaar van Trotski, om te worden vrygelaten, afgewezen zal worden. Rodriquez zeide, dat zyn regering „goede redenen" had om het verzoek van Mornard te weigeren. Ere-doctoraat voor de letterkundige Dirk Coster De kunstcriticus Dirk Coster zal in de herfst van dit jaar van de Amster damse Universiteit het eredoctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte ont vangen. Deze erepromotie zou ge schieden ter gelegenheid van de Elisa beth Wolff- en Aagje Deken-herden king. Als promotor van Dirk Coster is aangewezen prof. dr. N. A. Donker sloot. Amerikanen vastgehouden in Tsjecho Slowakije Naar de Duitse grenspolitie Dins dag verklaart, heeft een offcier van het Tsechoslowaakse leger haar me degedeeld, dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten 7 Amerikaanse militai ren vasthouden, totdat drie Tsjechen door West-Duitsland zijn teruggezon den. De politie zeide, dat de drie Tsje chen Vrijdag over de grens nabij Wei den, ten Noordoosten van Neurenberg, waren gevlucht. De Tsjechische officier zei, dat een van hen wegens moord gezocht wordt. Het verdedigingsverdrag voor Z.0.-Azië Dinsdag beginnen de besprekingen Dinsdag werd te Washington van gezaghebbende zyde vernomen dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten Woensdag a-s. inleidende be sprekingen zullen beginnen over een verdedigings-verdrag voor Zuid-Oost- Azië. Bestelauto gegrepen op onbewaakte overweg Op een onbewaakte overweg te Eefde bij Zutphen is Dinsdagmiddag om kwart voor vier een bestelauto, bestuurd door de 28-jarige H. de G. uit Deventer, door een sneltrein ge grepen. De bestuurder werd ernstig fewond naar het algemeen zieken- uis te Zutphen overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd. ^VWVWWVWVWVVWV^AA Oclober-temperaturen (Van onze weerkundige medewerker) Al vele dagen hebben wij ge klaagd over de lage zomer- temperaturen, maar gisteren en ook vandaag is het wel erg somber met de zomer gesteld. De temperaturen schommelen tussen de 12 en de 15 graden Celsius. Gistermiddag om drie uur werd in Vlissingen een temperatuur van 12 graden Cel sius gemeten. Normaal zijn dit temperaturen voor de eerste weken van October! Het blijft de eerste dagen nog te koel. Wel. kan er vandaag en ook morgen met meer Zuid- Westelijke winden iets zachte re lucht worden aangevoerd, maar belangrijk warmer weer verwachten wij de eerstkomen de dagen nog niet. Van de Oceaan komt alweer een vol gende storing bij IJsland naar het Zuid-Oosten afzakken. Het veer blijft hierdoor voorlopig wisselvallig met later mogelijk weer enige regen. Zeer warm is het al enkele dagen in Rus land, waar o a. in Moskou gis termiddag 31 graden Celsius werd gemeten, maar deze zo merwarmte zal voorlopig ach ter het IJzeren Gordijn blijven. Dode en gewonde bij autobotsing te Vorden Dinsdagavond is in Vorden een luxe auto uit Winterswijk tijdens een he vige regenbui tegen een zware trai ler opgereden- Zwaar gewond werden de twee inzittenden van de auto uit de wrakstukken van de auto gehaald en naar bet R.K. ziekenhuis te Zut phen overgebracht. Eén van hen, de ongeveer 55-jarige mevr. P. uit Eibergen, is daar over leden. De andere inzittende, de heer V. uit Winterswijk, liep een zware hersenschudding op. VERDELING VRIJWEL GEREED Mendès-France kan niet wachten Uit Genève wordt gemeld, dat militaire onderhandelaars van Frankrijk en de Vietminh te Genève voorlopige overeenstemming hebben bereikt over het aanvaarden van de 16de breedtegraad als scheidingslijn voor het groe peren van de Franse en de Vietminh-troepen in de staat Vietnam na een eventuele wapenstilstand. Men is het echter nog niet eens over de groepe ring van de troepen in het gebied rond Hanoi en Haiphong de delta van de Rode Rivier na een wapenstilstand. De Franse eerste-minister, Mendès-France, is optimistisch over een sta ken van het vuren in Indo-China tegen 20 Juli, aldus werd Dinsdag in ge woonlijk welingelichte kringen te Parijs vernomen na een spoedzitting van het Franse kabinet. De Franse regering wenst, dat de ministers van buitenlandse zaken zo spoedig mogelijk naar Genève terugkeren. De ministers Eden (Groot-Brit tannië), Molotof (de Sowjet-Unie), Tsjoe En Lai (communistisch China) en Mendès-France en onderminister Bedell Smith (de Verenigde Staten) zul- lert op 12 Juli weer bijeen komen. Dit is de Franse diplomaten echter niet spoedig genoeg, aldus wordt uit Parys vernomen. De militaire en andere technische commissies te Genève zouden zoveel vorderingen hebben ge maakt als mogelijk is en thans nieuwe besluiten van de ministers nodig hebben om verder te kunnen werken. De Chinese eerste-minister, Tsjoe En Lai, heeft ergens aan de Chinees- Vietnamese grens een onderhoud ge had met de leider vari de Vietminh, Ho Tsji Minh, aldus meldde radio-Pe king Dinsdag. Dit gesprek had plaats tydens Tsjoe s terugreis van Genève naar Peking. Uit Indo-China word., gemeld, dat ongeveer 70.000 man Vietminh-rebel- len zyn samengetrokken in een boog GESPREK MET BURGEMEESTER H. J. J. DERCKX Woningtekort, evenals elders, ook hier een probleem van de allereerste orde „Heinkenszand is een mooie gemeente met pracht-inwoners", luidt de mening van burgemeester H. J. J. Derckx, die thans een jaar eerste bur ger dezer gemeente is. „Het enige wat de mensen hier nodig hebben is een mogelijkheid en een kleine stimulans en wanneer die er eenmaal zijn, komt de rest vanzelf". Wel, dat duwtje in de rug hebben de Heinkenszand- tenaren gehad en „lopen" doet het nu. De muziektent knappen ze zelf op; de verbouwing aan de brandweer- garage doen de brandweerlieden zelf en er is bijna geen inwoner der ge meente, die geen werkzaam aandeel heeft of gehad heeft in de organisatie of opbouw van de aanstaande wielerkoers! Het „loopt" dus goed in Heinkens zand. De eerste verrassing, welke bur gemeester Derckx beleefde, toen hy nauwelijks een week in de gemeen te was, bezorgde hem de brandweer. Op een Zondag uitgesproken een Zondag brak brand uit op 'n boer derij. De brandweer werd gealar meerd en de spuit tevoorschijn ge haald. Tot zover ging alles goed. Maar toen moest er ook een trekker voor deze spuit komen en die was in geen velden of wegen te bekennen. Met een gecharterde auto voor de spuit is men naar de brand opgerukt... _jn gk nieuwe trekker, die aan alle ei sen voldoet. De garage is er wel te klein voor, doch dat vinden de Ljverige brandweerlieden geen be zwaar. Zy steken zelf de handen uit de mouwen om deze te ver groten. Omdat ze dan toch bezig zyn, bouwen ze boven de garage tegeiykertyd maar een vergader- lokaaltje De zorg voor de veiligheid der ge meente gaf echter nog een andere moeilijkheid. De waterstand in de slo ten is des zomers erg laag en daar door bestaat de mogelijkheid, dat zo de waterleiding mocht uitvallen geen water bij de hand is. Met 't polderbestuur is echter een regeling getroffen voor de aanleg van een sluisje, zodat binnenkort ook het euvel der watervoorziening zal zijn verholpen. De woningbouw Na de oorlog verrezen in de buurt Kerklaan-W esterstraat-Julianastraat 55 nieuwe woningen, waarvan twaalf zogenaamde huizen voor bejaarden. Er is echter nog een tekort van ruim 55 woningen. De gemeente bezit 100 krotwoningen, die in 10 jaar zouden moeten worden opgeruimd en vervan gen. Hiervoor echter ontbreekt even wel het bouwvolume. De toewijzing voor drie jaar luidt8 huizen. Dit is een grote handicap voor de Uitbrei ding van de industrie. Er is wat klein industrie in de gemeente een tim merfabriek en een fabriek voor land bouwwerktuigen welke dringend aan uitbreiding toe is, maar nieuwe krachten vragen nieuwe woningen. Er bestond ook een mogelijkheid voor de vestiging van een kleine gloei lampenfabriek. maar deze heeft in middels naar een andere pjaats moe- (Vervolg op pag. 2) op ongeveer 40 km van Hanoi. Het merendeel van de Franse troepen heeft thans nieuwe stellingen betrok ken voor de verdediging van Hanoi en de havenstad Haiphong. Men ver wacht geen onmiddellyke aanval. In Hanoi zijn aanplakbiljetten versche nen, welke een beroep doen op de be volking om kalm te blijven. De ver zekering wordt gegeven, dat de Frans-Vietnamese troepen goed zijn en zullen vechten tegen de Vietminh. Er vertoeven in en om Hanoi thans ongeveer 200.000 vluchtelingen uit de door de Fransen ontruimde gebieden. De Franse regering poogt intussen versterkingen te zenden naar Hanoi. Daartoe werd aan alle militaire bevel hebbers in Frankrijk en in West Duitsland opgedragen om na te gaan welke militairen zy kunnen missen. Men hoopt op die manier 30 h 40.000 man bij elkaar te krijgen. Gelukt dat niet, dan zal de Franse regering an dere maatregelen moeten overwegen, o.a. opheffing van het verbod om dienstplichtigen naar Indo-China te zenden. Geen zuremaar dure druiven De gebroeders Vreugdenhil in De Lier voerden aan de veiling Wester- leer de eerste Golden Champion-drui- ven aan. De vrachten brachten 4,70 per kilo op. de verwacht BUIIG. Wisselend bewolkt, met enkele bui en. Zwakke tot matige wind uit rich tingen tussen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 8 Juli Zon op 4.29 Maan op 13.57 onder 21 00 onder 23.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1