PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wapenstilstandsbesprekingen in Indo-China vorderen Groot werk aan havenmonding voor Zierikzee BILT WORDT SOUVEREINITEIT VAN W.-DUITSLAND HERSTELD Vandaag VERKEERSONGEVALLEN IN NEDERLAND EISTEN 7 DODEN 197e Jaargang-No 156 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F, van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 Juli 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van T—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b-g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. MEN WIL KRIJGSGEVANGENEN UITLEVEREN Molotow keert wellicht terug naar Geneefse conferentie Maandag werden te Troeng Gia in Indo China de wapenstilstandsonder handelingen voortgezet. Een regeling werd getroffen voor het uitwisselen van zieke en gewonde krijgsgevangen en. Dit punt stond als eerste op de agenda voor de wapenstilstandsbesprekingen. De overige punten van deze agenda zijn: het afkondigen van het staken van het vuren; het afbakenen van de zones voor het hergroeperen van de strijdkrachten, het instellen van een gemengde commissie van toezicht en de overige kwesties, die via Genève op de agenda voor de besprekingen in Indo China werden ge plaatst. Men komt Dinsdag weer bgeen. Te Genève zijn zes officieren van het Cambodjaanse leger aangekomen voor militaire besprekingen met de Vietminh-delegatie aldaar over het beëindigen van de gevechtshandelin- fen in Cambodja, verwacht wordt, at de besprekingen vandaag Dins dag zullen beginnen. Het persbureau Agence France Presse meldde, dat de Russische nister van buitenlandse zaken Molo tow mqgelgk op 8 Juli a.s. naar Ge nève zal terugkeren. Indien dit be richt juist zou zyn, dan zal vermoe delijk ook de Franse premier Mendès France zich naar Genève begeven. Kantlijn Wie verwacht mocht hebben, dat de P.v.d.A. op haar kadercon gres een duidelijk standpunt zou formuleren tegenover het Mande ment der bisschoppen en tegenover de K.V.P., is bedrogen uitgekomen. Wie de verwachting koesterde, dat deze kaderdag de verscherping in de politieke verhoudingen in Nederland zeer openlijk tot uitdrukking zou doen komen, heeft deze verwachting bevestigd gezien. Men mag zelfs zeggen, dat deze ver houdingen in een crisistoestand zijn gekomen. Vanaf dit ogenblik is een breuk tussen Rooms en Rood een di recte mogelijkheid geworden. Immers de K.V P. heeft over» deze kaderbijeenkomst van de Pv.d.A, en de daar gehouden redevoeringen geen gras laten groeien. Er werd onmiddel lijk per radio op geantwoord en wel met het verzoek namens het partij bestuur van de K.V.P., dat de Partij van de Arbeid klare wijn zal schen ken en duidelijk te kennen zal geven, of zij verdere samenwerking met de K.V.P. wenst, ja of neen. Klare wijn, ja. die was er inder daad niet. Wel kondigde de P.v. AA. een felle propaganda-actie aan en een verbitterde strijd tegen het Mandement en wel verklaarde de leider van de R.K. Werkgroep in de P.v.d.A dat er voor de Katholieken in deze partij geen terug naar de K. V.P. is, maar een ultimatum werd niet gesteld en over de practische sa menwerking met de K.V.P. werd niets beslists gezegd. In zoverre hebben de Katholieken dus gelijk. Maar wel richtte deze P. v.d.A.-critiek zich tegen de houding der Rooms-Katholieken, die de laat ste twee jaar wel opvallend gewijzigd is. Deze wijziging was een gevolg van verzet tegen de „doorbraakgedachte" en de rol. die de P.v.d.A, wilde ver vullen als „doorbraak"-partij. De drang naar zelfbehoud gaf de Katho lieken dit verzet in. Zij behoefden trouwens slechts nimmer opgegeven oude standpunten opnieuw actueel te maken. De P.v.d.A. op haar beurt lok te dit verzet ontegenzeggelijk uit door de doorbraak welbewust prominent te maken. In dat opzicht is het gespro kene op deze kaderdag allerminst on duidelijk geweest en was er wel de gelijk klare wijn. Het feit, dat ook de minister-pre sident, dr W. Drees, op deze ka derdag het woord voerde, ver leende aan deze dag een bijzonder cachet. Voor de politieke vrede ware het wellicht beter geweest, als öe premier niet als uitgesproken partij man naar voren was getreden. En wat hij zeide, was evenmin olie op de gol ven. Hij stelde namelijk de vraag, of de werking van ons democratisch stelsel niet belemmerd wordt, wanneer bij na 40 procent van ons volk verplicht zou zijn op straffe van met de kerk te moeten breken een bepaalde partij te stemmen, onverschillig wat deze partij zou doen of laten. Van een dergelijke politiek vrees de hij een verscherping van de tegen stellingen, in welk verband hij het voorbeeld van de Brabantse gemeen te Halsteren ten tonele voerde, waar men mede met gelden van het Ram penfonds een dorpshuis wil stichten, hetwelk niet toegankelijk zal zijn voor ontspanningsbijeenkomsten van de P.v.d.A. Het is interessant daarbij te weten, aldus dr Drees, dat het raads lid van de P.v.d.A. in die gemeente Katholiek is, terwijl ook de predikant van de Hervormde gemeente lid is van deze partij. Hier wil men dus aan in binnen- en buitenland bijeenge brachte gelden een bestemming ge ven, waarbij men onder de leuze der christelijke levensbeschouwing poli tiek andersdenkenden uitsluit. Doch wij zullen niet toestaan, dat men ons als tweede rangs burgers beschouwt en behandelt, zo besloot dr Drees dit gedeelte van zijn betoog. Het ware ons, zuiver objectief de dingen beziende, terwille van de mo gelijkheden van samenwerking, liever Amerikaanse defensie-autoriteiten hebben Maandag te Washington mee gedeeld, dat de plannen voor het ver schepen van Amerikaans oorlogs- materieel naar de Franse-Unie-strijd- krachten in Noord Indo China wor den herzien ten einde er voor te zor gen, dat de wapens niet in commu nistische handen vallen. De bezorgd heid in de Ver. Staten over het lot van de wapenzendingen is toegeno men door de Franse terugtocht uit delen van de delta der Rode rivier en door de berichten over het vernieti gen van oorlogstuig door de Fran sen om te voorkomen, dat de wapens worden buitgemaakt door opstande lingen. Een besluit over de beëindiging van de wapenzendingen naar Noord Indo China zal echter eerst worden geno men, als bekend is of de Fransen van plan zgn him linies rondom Hanoi en Haiphong te handhaven. 0 Zestien aanhangers van de Mau-Mau zijn Maandag in de strijd met Britse vei ligheidstroepen gesneuveld. Vorige week vielen er 66, aldus is te Nairobi mee gedeeld Navo-secretaris wil geen nieuwe vorm voor E.V.G. Het is nu te laat De algemene secretaris van de N. A.V.O., lord Ismay, heeft Maandag te Londen verklaard, dat het thans te laat is om te trachten een Europese Verdedigings Gemeenschap in 'n nieu we vorm te ontwerpen. Wanneer men de vorm overweegt, waarin West- Duitsland kan deelnemen aan de ver dediging van Europa, gaat het om de vraag of de E.V.G. al of niet de beste vorm is. Hij achtte de deelname van Duitsland nodig als men althans het fehele Navo-grondgebied wil verde lgen. Generaal Grilnther is van oordeel, zo zeide lord Ismay, dat de N.A.V.O. thans sterk genoeg is om niet te wor den overweldigd door de strijdkrach ten, die de Russen thans buiten de Sowjet-Unie hebben. Indien de Rus sen willen aanvallen, moeten zij ver- Guatemala verbrak de betrekkingen met Rusland c.s. Meer dan 1000 arrestaties De nieuwe militaire regering van Guatemala heeft besloten de betrek kingen met de communistische lan den geheel te verbreken, aldus is Maandag in de Guatemalaanse hoofd stad bekend gemaakt. President Monzon verklaarde ook, dat meer dan duizend personen als communisten waren gearresteerd, die door gewone gerechtshoven worden berecht, opdat er geen „onrechtvaar dige daden" zouden worden begaan. Meer dan duizend personen hadden asvl gezocht in buitenlandse ambas sades. „Wij eerbiedigen het asylrecht", aldus Monzon. Aardbeving op Java Op Java is Maandagmorgen om zes uur plaatselijke tijd een aardbeving waargenomen, die tien seconden duur de. Uit Semarang werd gemeld, dat de hoogste golven, die men ooit had waargenomen, warenhuizen deden storten en kaden wegvaagden. Te Djakarta was de eerste schok zo hev ig, dat de seismograaf van de In donesische meteorologische dienst BIJ MISLUKKEN VAN E.V.G. Aanbevelingen op diplomatiek niveau Maandag begon te Londen een Brits-Amerikaanse commissie op of ficieel niveau besprekingen over aan bevelingen voor de Amerikaanse en Britse regering betreffende herstel van de West-Du t-Duitse souvereiniteit en een botsing van een diesel- en een goederentrein in Chateaubourg in tiet Dal van de Rhöne in Frankrijk, kwamen ruim 30 personen om het leven. Een overzicht van de ravage Op de achtergrond over elkaar ge slingerde goederenwagons. (Tele foto) Columbiaanse militairen op Aruba ontwapend Maandag is een Columbiaans vracht scheepje onder commando van de Arubaan Tromp de haven van Oranje stad (Aruba) binnengelopen. Aan boord bevonden zich zeven bewapen de Columbiaanse soldaten. Het bleek, dat het schip in Puerto Estralla in beslag genomen was. daar de beman ning verdacht werd van smokkelarij. De Kapitein kreeg order onder gewa pend geleide naar Riohacha te va ren; hij zette echter koers naar Aru ba. Bij aankomst in Oranjestad wer den de verbaasde militairen door de politie ontwapend, in afwachting van een nadere beslissing. De Columbi aanse soldaten zullen met de eerstvol gende gelegenheid op kosten van het consulaat van Columbia naar huis ge zonden worden. geweest, als een ander dan juist de minister-president deze woorden ge sproken had. e strijd is in ieder geval begonnen; de oorlog tussen de twee rege ringspartners. Nóg kunnen wij moeilijk in een absolute breuk geloven, maar wij her halen wat wij Zaterdag schreven: on verwachte ontwikkelingen zijn niet uitgesloten. Komt het tot een scheuring in het kabinet tot een verbreken der poli tieke samenwerking, dan zijn de mo gelijkheden legio. Zelfs Kamer-ontbinding en nieuwe verkiezingen behoren dan tot de din gen, waarmede men rekenen moet. herbewapening in geval van misluk king van de E.V.G. De commissie is belast met het uit werken van plannen na de bespre kingen te Washington tussen president Eisenhower en sir Winston Churchill van de vorige week. In diplomatieke kringen te Londen meent men, dat Engeland en Ame rika tijdens de besprekingen te Wash ington het vaste besluit namen voor West-Duitsland de souvereiniteit te herstellen ingeval de inwerkingtre ding van de E.V.G. nog verder voor onbepaalde tijd zou worden uitge steld. Het zou dan het waarschijnlijkst zgn, dat Engeland en Amerika zou den voorstellen dat West-Duitsland lid wordt van de NAVO. Naar men aanneemt zullen beide landen met Frankrijk ruggespraak houden en trachten overeenstemming te bereiken tussen de drie bezettings- mogendheden van West-Duitsland, voordat definitieve stappen worden Het herstel van de souvereiniteit, is tot nu toe afhankelijk gesteld van het van kracht worden van de E.V.G. is het 60 jaar geleden, dat de Lombok-expeditie aanving y met een landing bij Ampenan; y is het 100 jaar geleden, dat de beroemde Duitse natuurkun- 5 dige G. S. Ohm te München overleed; viert de bekende Neder- landse architect W. M. Dudok y te Hilversum zijn 70e verjaar- dag. S WWWWWVWA(\WA\\W De in de laatste maanden beroemd geworden Friese Siamese tweeling Folkje en Tjitske de Vriesdie op Za terdag 12 Juni j.l. door een operatie van nlkaar v:erden gescheiden zijn Zaterdag 3 Juli in de beste welstand uit het Diac9nnessenhuis te Leeu warden naar huis vervoerd. De gelukkige moeder met haar twee kerngezonde kinderen. Raad van Vakcentralen besprak loonhoogte De Raad van Vakcentralen heeft aan het ANP medegedeeld, dat de bestu ren van NW, KAB en CNV bijeen -reweest zijn om het vraagstuk van Ie loonhoogte te bespreken. Besloten werd de Stichting van de Arbeid te verzoeken zich zo spoedig mogelijk te beraden over de ter zake te nemen maatregelen. Regering zou verhoging van melkprijs overwegen Goedkopere margarine als compensatie Volgens een bericht in de Maasbo de zou de regering overwegen de sub sidie op melk binnenkort te verlagen. Dit zou gebeuren in het kader van de politiek om de subsidies op het le vensmiddelen pakket geleidelijk af te schaffen. De regering zou menen dat er thans een mooie gelegenheid is de subsidie aanmerkelijk te verlagen, daar de prijsstijging die hieruit zal voortvloei en. kan worden opgevangen door ver laging van de margarineprijs. EEN SOMBERE MAANDAG Bij het motorverkeer Vier verkeersongelukken hebben Maandag in Nederland niet minder dan zeven doden geëist en een aantal min of meer ernstig gewonden Zes uur 's avonds is *n personenauto met acht arbeiders, bg de Tjonger- brug onder Oudeschoot tegen een boom gereden. Als gevolg hiervan kwamen twee arbeiders om het le- m. Na de botsing bleek dat een zijkant van de wagen was opengereten. De in zittenden werden tegen het wegdek geslingerd. Twee van hen, de onge veer 50-jarige J. O. uit Oranjewoud en de ruim 30-jarige J. B. uit Oudé- schoot, zgn ter plaatse overleden. De overige inzittenden werden licht ge wond en konden per auto naar hun PERSKADE VOOR EBSTROOM Dam onder water van 20 meter hoog Sinds ongeveer drie weken wordt gewerkt aan de „afwerking" van de ha venmonding voor Zierikzee en ook bij deze werken, die toch qua sluiting niet in de schaduw kunnen staan met hetgeen zich vorig jaar op vele punten rondom het eiland heeft afgespeeld, ondervindt men weer welke moeilijkhe den de welhaast onberekenbare stromingen kunnen veroorzaken. Voor de sluiting van de Westelgke havendijk worden door een grijperkraan de pers- kaden opgeworpen, tussen welke een perszuiger het dgklichaam moet slui ten. De binnenste perskade nadert reeds de Zgdelgke zeedijk, maar vorige weck is het weer voorgekomen, dat de ebstroom uit het laatst geïnundeerde poldertje de kade deed bezwijken. Deze tegenvaller had tot gevolg, dat men terstond heeft besloten de sluiting van het laatste stuk van de Westelijke dyk straks met een klein zinkstuk tot stand te brengen. Men zou niet graag voor een zelfde situatie komen te staan als vorig jaar, toen men voor de sluiting van het grote gat in de Voorhavendijk 4000 kubieke meter zand meende nodig te hebben, maar er 36.000 gebruikte! Intussen verlopen de werkzaamhe den op dit punt toch'vlot en ook bo venvermelde tegenvaller zal niet kun nen verhinderen, dat men nog deze maand de sluiting tot aan de zeedijk voltooit. Tenminsteals er zich geen grotere tegenslagen voordoen. Vanaf de Voorhavendijk is reeds on geveer 35.000 kubieke meter zand ge stort voor de nieuwe dijk, die tot de sluiting naar schatting plm. 125.000 kubieke meter zal opslokken. Dan ligt het zandlichaam er, dat vanzelfspre kend op 't klei ten dele afkomstig van de hier nog liggende dijkresten, die aldus verwijderd zullen worden bekleed en met kraagstukken en steen verder verdedigd zal worden. Gemakkelijke invaart Zoals reeds vroeger gemeld, komt de Westelijke Havendijk bij de monding meer binnenwaarts te liggen, dan bg de oude dijk het geval was. Hierdoor zal een stuk van de oude zeedijk als een havenhoofd naar voren blijven steken. Men krijgt aldus onmiddel lijk achter de haveningang aan de Westzijde een verwijding, een soort zwaaikom als het ware. welke het in varen uit Oostelijke richting aan zienlijk zal vergemakkelijken. Het Oostelijk havenhoofd wordt, iets kor ter dan in de oude toestand, her-1 steld. Ook deze verkorting maakt de toegang gemakkelijker. Dam onder water Intussen stond men ook nog voor het probleem, dat vlak buiten de ha ven reeds zeer grote diepten voorko men: op 150 meter uit de wal b.v. tot 45 meter diepte. De hiermede gepaard gaande neren, die gevaarlijke uitschu ringen kunnen veroorzaken, hebben het nodig gemaakt belangrijke verde digingswerken voor de havenmonding aan te brengen in de vorm van zink- stukken, aansluitende aan het Ooste lijk havenhoofd en zich vandaar in een boog om de gehele monding heen in Westelijke richting voortzettend. Presies in de haveningang schuin op de richting van het kanaal wordt op deze bezinking onder water een zware stenen dam gebouwd, waarte gen van de landzijde zand zal worden gespoten. Deze dam begint op 30 meter diepte en zal met zijn kruin reiken tot 10 meter onder NAP. Op deze wijze hoopt men een gevaarigke uitschuring in de havenmonding te verhinderen. Stagnatie veerdienst? In de afgelopen week zijn reeds eni ge zinkstuKken aangebracht en men hoopt hiermede in de komende dagen verder te gaan. Daar men voor het zinken is aangewezen op de uren on middellijk vóói en n& dood tij is het natuurlijk mogelijk, dat de veerdienst er enige stagnatie van zal ondervin den. Tijdens het zinken is de havenin gang nu eenmaal verspero. Vorige week is het reeds voorgekomen, dat (Vervolg op pag. 2) woningen worden vervoerd. O. was gehuwd en vader van 4 kin deren. B. Iaat een vrouw en één kind achter. De arbeiders keerden van hun da gelijkse werkzaamheden uit de Noord- Oostpolder terug. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. Een ooggetuige heeft verklaard, dat een van de voorwielen van de auto afliep. In Ede Op de rijksweg ArnhemUtrecht nabij Ede kwam een motorrijder uit Duitsland in botsing met een perso nenauto. De motorrijder, de 25-jarige C. H. «nt Duisburg, werd op slag gedood. Zijn echtgenote, die op de duo zat, alsmede de bestuurder van de auto, de heer L O. uit Enschede en zijn medeinzittende, de heer A. v. B. uit Roterdam werden ernstig gewond. Zowel de auto als de motor werden zwaar beschadigd. In Franeker Doordat het ongeveer zesjarig broer tje van de 19-jarige automobilist K. W. uit Franeker van de autobank viel, verloor de laatste de macht over het stuur en kwam in botsing met een van tegenovergestelde richting ko mende motorrijder. De duopassagier van de motorrijder U. V. H uit Zweins werd bij de bot sing zo ernstig gewond dat hij ter plaatse is overleden. De motorrijder H. K, uit Dronrijp kwam in een onge veer anderhalve meter lager gelegen bouwland terecht Hij liep onder meer een gebroken arm op en is naar het Sint Bonifatiushospitaal te Leeuwar den vervoerd. In Veisen In ae loop van de Maandamiddag en -avond heeft het verkeer in de gemeente Velsen drie doden geëist. Een 21-jarige motorrijder reed te gen eeii lijnbus uit Haarlem en werd op slag gedood, zijn duo-passagier overleed kort daarop. Tegen acht uur in de avond stak een 50-jarige bromfietsrijder uit Am sterdam de Rijksweg nabij Santpoort over- Hij werd gegrepen door een personenauto en gedood. DE VERWACHT: BUIIG WEER. Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige Zuid- Westelgke wind.\Aanhoudend koud. ZON EN MAAN 7 Juli. Zon op 4.28 onder 2100 Maan qp 12.47 onder 23.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1