ISf PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT BBSS Spoorwegramp in Frankrijk eiste 33 doden en 30 gewonden Zeeuwse kunstenaars exposeren in Middelburgs „Kunstmuseum" 0E BILT WAPENSTILSTANDSOVERLEG IN IND0-CHINA BEGONNEN KONINGIN JULIANA WOONDE BONIFATIUS-HERDENKING BIJ Hondentrouw Een herdershond, die het lijk van zijn baas niet wilde verla- cen, vormt op het ogenblik een probleem voor de Oostenrijkse 1 en Joegoslavische grensautori- teiten. De hond werd verleden week Dinsdag voor het eerst waarge nomen, toen hij in de Oosten- rijks-Joegoslavischc- grensrivier de Mur achter het lijk van zijn verdronken baas aan zwom. Het iijk spoelde later aan bij Petaj- nic, op de Joegoslavische oever, waar het werd overgebracht naar een dodenhuisje en Zon dag. zonder geïdentificeerd te zijn. werd begraven Meq weet niet. wat men met de hond moet beginnen, die tot de begrafenis trouw bij zijn baas de wacht beeft gehouden Hoofdred.: G Ballintijn: PL-verv.: vaD 1—5 regel*» l.- Iedere regel W. Leertouwer. mccr zo cent .Brieven ol adrei abonnementsprïjs 47 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Banau a Bla„ 35 een. meer week; f o.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 N 3^3^, P Z C Middelburg per kw Losse nummers 10 cent. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51. telef 3841; Goes. Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g 22281. Oostburg, Ftnlandstr 2. telet 16; Terneuzen. Brouwertlstr 2; Ziertkzee N Bngerdsit C 160 telel 26 EEN WISSELWACHTER FAALDE marken reed een dieseltrein op een stilstaande passagierstrein, waat'brj 17 personen werden gewond, van wie 10 zwaar. Tenslotte wordt nog een ernstig ver keersongeluk gemeld uit Spaans Ma rokko, waar een autobus nabij Tetoe- an in een ravijn stortte, dat 45 me ter diep was. Negentien passagiers werden gedood, tien anderen werden zwaar en tien licht gewond. De Balkanbond is in ontwerp gereed Een woordvoerder van het Griekse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld dat de Griekse, Turkse en Joegoslavische commissies, die sinds een week te Athene beraad slagen over de opstelling van een ontwerp-militair Balkan-bondgenoot schap, volledige overeenstemming hebben bereikt. Negentien groepen namen deel aan de Sprookjesoptochtdie Zaterdag in Middelburg gehouden werd. Een vro lijke en zeer geslaagde groep was die van „Goudmuiltje",, .voorgesteld 'door kinderen van de' buurtvereniging ,,'t Zand". De jury gaf hen er de eerste prijs voor. Goederentrein liep op een dieseltrein Dortmund-Parijs Bij een botsing tussen de dieseltrein DortmundParijs en een goederen trein te Chateaubourg in het dal van de Rhone zyn drie en dertig personen om het leven gekomen en dertig gewond. Het is mogelijk, dat het doden aantal nog zal stijgen. De dieseltrein bestond uit vier wagens. De locomo tief van de goederentrein boorde zich door de eerste wagen heen, vernielde de tweede en raakte de derde met zo'n klap, dat deze wagen door de lucht werd weggeslingerd. De vierde wagen, waarin zich een groep schoolkinde ren bevond, die naar een vacantiekolonie gingen, werd wel beschadigd, maar geen der kinderen liep ook maar een enkel schrammetje op. Uit de omringende plaatsen snelden ogenblikkelijk brandweerbrigades te hulp, maar het reddingswerk verliep zeer moeilijk. Tal van slachtoffers ble ken onherkenbaar verminkt te zijn. Zondagmiddag waren drie en dertig lijken geborgen, waarvan een aantal nog niet geïdentificeerd kon worden. Negentien geïdentificeerde doden bleken allen Fransen te zijn. Een garagehouder, die hulpkrach ten naar het terrein van de ramp ver voerde kreeg een hartverlamming, toen hij de ravage ter plaatse aan schouwde. Dertig gewonden werden naar zie kenhuizen overgebracht. De justitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de ramp. Reeds werd een 23-jarige wisselwachter in arrest gesteld, omdat men reden heeft, een verkeerde wisselstand als oor zaak van de ramp te beschouwen. De spoorbaan is over een lengte van 90 meter vernield. Het herstel zal twee dagen duren. Ook uit Oostenrijk wordt een spoor wegongeluk gemeld. Te Graz in Stier- K.N.V.B. zwaait om Beroepsspelers uii buitenland terug? De K.N.V.B. heeft besloten met ingang van September 1955 een nationale eerste klasse van 13 clubs in te stellen en met ingang van Sep tember 1954 premie en/of beroeps voetbal toe te laten. Uit het buitenland teruggekeerde profs zullen onmiddellijk weer kun nen spelen en spelers, die zich reeds elders hebben gebonden (bij de Beroepsvoetbalbond dus) zullen geen moeilijkheden ondervinden bij terugkeer naar de K.N.V.B. Deze besluiten zijn gevallen onder pressie van de clubs, die anders met eigen maatregelen dreigden. (Voor verdere bijzonderheden ver- wyzen wij naar pag. 3). Zuivering in Guatemala is reeds begonnen Rechter geëxecuteerd Zaterdagmiddag arriveerde met een Amerikaans legervliegtuig in de stad Guatemala de opstandelingenleider ko lonel Armas. In hetzelfde vliegtuig bevond zich o-m. de Amerikaanse am bassadeur J. Peurifoy die aan de wa penstilstandsonderhandelingen deel nam. Kolonel Monzon, de leider van de militaire junta, stelde op het terras voor het presidentspaleis kolonel Ar mas voor aan honderden fanatiek jui chende Guatemalanen. De gewezen rebellenleider verze kerde ontroerd, dat de rechten van het volk geëerbiedigd zouden worden. Intussen zijn tal van Guatemalanen gevlucht naar het buitenland, onder wie de meeste communistische leiders en politiechefs. Er werden in Guate mala acht honderd personen gear resteerd, die verdacht worden van communisme- R. R. Flores, een voor aanstaand rechter onder het bewind van de verdreven president Arbenz, is reeds geëxecuteerd. Men beschul digde hem er van, dat hij vele anti communisten op valse gronden tei dood had laten brengen of tot lang durige gevangenisstraffen had ver oordeeld. Zaterdag werd uit Guate- mala-stad gemeld, dat in ondiepe gra ven verminkte lijken werden gevon den van een aantal personen, die door politiemannen zouden zijn gemarteld en gedood. Tweehonderd doden bij overstroming in Mexico Volgens onbevestigde berichten, die te Eagle Pass (Texas) werden ont vangen zijn er in de Mexicaanse stad Piedras Negras door de overstroming van de grensrivier Rio Grande del Norte tweehonderd mensen om het leven gekomen. Er zou, aldus dit be richt een teling worden gehouden on der de inwoners van de stad om het juiste aantal doden en vermisten vast te stellen. De Mexicaanse autoriteiten hadden medegedeeld, dat er te Piedras Ne gras 39 personen waren omgekomen. Elders langs de Mexicaanse oever be droeg het aantal doden 21. CONFERENTIE NABIJ HANOI „OVERHEID IS THANS MAECENAS" Commissaris der Koningin opende Provinciale Tentoonstelling Stadsprijs Middelburg uitgereikt Een groot aantal autoriteiten uit Zeeland en velen uit de Zeeuwse kunste naarswereld waren Zaterdagmiddag naar een van de zalen van het Middel burgse Schuttershof getrokken, teneinde de opening van de eerste Zeeuwse Tentoonstelling van Beeldende Kunst mede te maken. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zei in zyn kernachtige openings rede, dat de opzet van de tentoonstelling o.m. is, de Zeeuwse kunstenaars dichter by het publiek te brengen. Dit echter niet om het publiek enkel en alleen te laten kijken, maar, zo zeide jhr. De Casembroot, wyzend op de ca talogus, „De prijzen staan achter de namen der werkstukken". Sprekende over het initiatief van het provinciaal bestuur, in nauwe samenwerking, met de gemeente Middelburg, tot het houden van deze expositie, betoogde de Commissaris, dat de Maecenas van vroeger zich in het museum bevindt. „De overheid heeft deze plaats ingenomen", zo zeide h\j. In dit verband deed hij een beroep op de overheid in onze provincie, om aandacht te wyden aan de prestaties van de Zeeuwse kunstenaars en hiermede by verfraaiing van openbare gebouwen rekening te houden. Het provinciaal bestuur geeft ter zake het voorbeeld; het heeft namelijk reeds een zevental zich op de expo sitie bevindende werken aangekocht. Jhr. De Casembroot bracht voorts dank aan allen, die het mogelijk maakten, dat de tentoonstelling tot stand kwam, in het bijzonder aan de organisatoren, die de gehele Zeeuwse kunstenaarswereld bereid vonden hier te exposeren. Spreker betoogde nog, dat goede kunstvoorwerpen van be kwame artisten niet alleen voor de beter gesitueerden behoeven te zrjn weggelegd. De wens uitsprekend, dat het de Zeeuwse cultuur en de Zeeuw se kimstenaars goed moge gaan, ver klaarde de Commissaris de tentoon stelling tenslotte voor geopend. Middelburg's wethouder voor kunst zaken; jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, herinnerde hierna in een kort woord aan de uitgeloofde Stadsprijs van Mid delburg voor Beeldende Kunst. Een aantal inzendingen voor deze prijs is tegelijkertijd met de Zeeuwse tentoon stelling in het „Kunstmuseum" te zien. Jhr. Schorer sprak een woord van dank aan het adres van het pro vinciaal bestuur voor het initiatief tot het houden van deze expositie, volgens de prijs van de Stad Middel- Met een kort woord reikte hy ver- Franse terugtocht duurt voort Zondagochtend zijn in Troeng Gia, een dorp veertig kilometer ten Noor den van Hanoi de wapenstilstandsbesprekingen voor Indo China begonnen. De Fransen hadden een delegatie van vijf Franse en drie Vietnamese offi cieren gezonden onder leiding van kolonel Lennuyeux, de Victminh was vertegenwoordigd door vijf officieren onder leiding van generaal Van Tien Doeng. Dat de besprekingen eerst Zondag aanvingen is onder meer een gevolg van een klacht, welke generaal Van Tien Doeng had geuit over het feit, dat het hoofd van de Franse missie slechts de rang van kolonel had. De delegaties kwamen bijeen in drie bamboeloodscn met zinken dak. De eonferentieloods was ongeveer 12 meter lang. Er was een loods voor de Fransen en een voor de Vietminh. Kolonel Lennyeux legde er in zijn openingswoor-1 de nadruk op, dat men met over vrede of oorlog zou beslis sen. maar zou spreken over concrete maatregelen, welke aan de conferen tie van Genève voorgelegd zullen wor den. Generaal Van Tien Doeng noemde het aanvangen van de besprekingen een stap op weg naar de regeling van de Indochinese kwestie door onder handelingen. Volgens Radio Vietminh zou de Vietmmh-delegatie haar best doen om bruikbare voorstellen vooi de Geneef- se conferentie 'te formuleren en ter plaatse vraagstukken op te lossen, zodat de vrede in het land kan worden hersteld. Van het front in Noord Indo China wordt een nieuwe Franse tegenslag gemeld. Na hevige gevechten moes ten de Fransen de stad Phoely op 50 kilometer afstand van Hanoi "ontrui men. Een bij die stad gelegen brug over de rivier de Day werd ongebla- Op enige afstand van dc loodsen stonden drie in Amerika vervaardigde jeeps en twee Amerikaanse vracht wagens, waarop door de Vietminh wajs geschilderd „veroverd te Dien Bien Phoe". burg uit aan de Arnhemse schilder Theo van der Horst en de Scholieren- prijs aan Michael J. Kooien uit Mid delburg. Veldbouquet Het gezelschap genodigden trok daarop naar de zalen van het „Kunst museum" om het geëxposeerde in ogenschouw te nemen. Daar werd nog gesproken door mr. J. C. van Scha- gen, die namens de Zeeuwse kunste naars dank bracht aan het provinci aal bestuur voor het totstandkomen van deze tentoonstelling, die er toe kan medewerken een grotere binding tussen de beeldende kunstenaars in onze provincie te scheppen. In een korte toelichting op de ge- exposeerde werken, vergeleek mr. Van Schagen de expositie met een veldbouquet, waarin allerlei soorten bloemen en grassen zijn opgenomen. „Deze verscheiden heid is echter juist de sterkste zijde van deze tentoonstelling", aldus spreker. De Commissaris der Koningin maak te in zijn openingsrede bekend, dat de volgende werken door het provincia le bestuur werden aangekocht: „Krui- ningen", Claire Bonebakker; „Ge zicht op de kaai van Veere", Anneke van der Feer; „Waterval", Ina Rahu- sen; „Hagedis" en „Zeegewas", Dirk van Gelder; „Daken", Hans Heeren; „Schepen op het Y", W. Vaarzon Mo rel jr. (De recensie vindt men in de ru briek „Kunst"). VERWACHT ENKELE BUIEN Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Mati ge tot vrij krachtige wind tussen Zuidwest en West. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN 6 Juli. Zon op 4.27 t onder 21.01 Maan op 1L38 onder 23.12 Sowjet-atoombommen voor opruimingswerk Het communlstisch-Chinese pers bureau „Nieuw China" meldt, dat de Sowjet-Ünie „reeds atoomwapens heeft gebruikt voor het wegvagen van heuvels en bergen en het aanleg gen van waterwegen". Bijzonderhe den hieromtrent werden niet medege deeld. Radio-Boedapest heeft Vrijdag jl. gemeld, dat de Sowjets voor de eer ste maal in 1949 een atoombom heb ben gebruikt om in de woestijn van Turkestan grond vrij te maken voor de bouw van fabrieken. Ontruimingsplan voor Suez-kanaahone Halve liquidatie Het Egyptische blad 4,Al Ahram" zegt uit welingelichte bron te heb ben vernomen, dat voor half Juli een Brits plan voor de ontruiming van de Suezkanaalzöne by de Egyptische re gering zal worden ingediend. Volgens dit plan zouden de Britse troepen binnen twee jaar geleidelijk uit de zóne worden teruggetrokken. De basis zelf zou half worden opge heven. „Al Ahram" schrtfft, dat voor het onderhoud van het blijvende deel. een beperkt aantal werkplaatsen, op slagplaatsen en inrichtingen, aan niet-militaire Britse bedrijven zal worden toevertrouwd. De vliegvelden en het materiaal van de Britse lucht macht zou overgaan in handen van ^Britse luchtvaartmaatschappij Ongeveer 2000 Britse en Egypti sche technici zullen met het onder houd van het overblijvende deel van de basis worden belast, aldus het blad. De Britten zouden echter gelei delijk in een tijdvak van tien jaar worden vervangen door Egyptenaren. Dit bericht is noch door de Britse autoriteiten te Cairo, noch door de Egytptische Autoriteiten bevestigd. Plechtigheid te Dokkum Koningin Juliana heeft Zaterdag een bezoek aan Friesland gebracht Te Dokkum woonde de Landsvrouwe de Bonifatius-herdenking bij, terwijl voorts een drietal modelboerderijen werden bezocht. Om negen uur kwam de regerings- dakota waarin de koningin de reis naar de Friese hoofdstad had ge maakt op de Leeuwarder vliegbasis aan. Nadat de modelboerderijen te Rottevalle waren bezichtigd, onder hield H M zich in het Leeuwarder Provinciehuis enige tijd met de vele kerkelijke en andere autoriteiten uit binnen- en buitenland, die daar wa ren samengekomen en die zich later naar Dokkum zouden begeven om de herdenkingsplechtigheden bij tc wo nen Om even ovei een vertrok H. M. haar de ambtswoning van haar Com missaris in Friesland, teneinde daar de lunch te gebruiken. Ruim een uur la ter reed zij langs de kortste weg door de stad naar Dokkum. De belangstelling voor de Bonifa- tiusherdenking was bijzonder groot. De gasten, die de receptie van het Provinciaal Bestuur te Leeuwarden hadden bijgewoond waren ook hier aanwezig, evenals de Commissaris der Koningin en het college van Gedepu teerde Staten. Tijdens de herdenking werd het woord gevoerd door de professoren dr J. N. Bakhuyzen van den Brink, dr. J. H- Bavinck en dr. W Asselbergs. Prof Bakhuyzen tekende de figuur van Bonifatius als die van de grote prediker en martelaar. Prof. Dr. W. Asselbergs gaf een beeld van de mens Bonifatius in het kader van zijn tijd en prof. J. H. Ba vinck beschreef Bonifatius als de on vermoeide werker op het grote zen- dingsveld. H. M de Koningin bezocht ook nog de plek te Dokkum waar naar de me ning van de oudheidkundigen het Bo- nifatius-drama zich waarschijnlijk heeft afgespeeld. Omstreeks half zeven des avonds verliet zij de Friese bodem weer- Zaterdag bracht het GO man sterke Harmonie-orkest van de Oranje-Nas- sau münen uit Heerlen een bezoek aan Middelburg, waar het de gast was van de Koninklijke Vereniging „Uit het Volk Voor het Volk". De Lim burgse gasten verleenden o.a. mede werking aan de Sprookjesoptocht voorts gaven zy op de Markt een pro menade-concert. Op de foto ziet men het orkest op het Molenwater, op weg naar Miniatuur Walcheren"waar het door het bestuur van de Stichting „Nieuw Walcheren" werd ontvangen. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1