Kernreactoren verrijzen thans in de meeste landen STRUIKELT TOGO OVER TJOB?; SCAMPOLO 2 EN DI0S IN DUEL JIMMY en de Bende van Bolletje Bink WENNEKER BEROEPSVOETBAL OF ANDERE INTERNATIONALE PARTNERS WALCHEREN Moderne piano's VRIJDAG 2 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 ATOOMENERGIE VOOR DE INDUSTRIE Geheimzinnigheid in de Verenigde Staten neemt af In onderscheidene landen is men thans bezig met de bouw van kern reactoren voor de productie van electrische energie. In de Verenigde Sta ten wordt een centrale gebouwd met een capaciteit van 600.000 kw, welke men in 1958 hoopt gereed te hebben. In Engeland hoopt men over S jaar de bouw van een experimentele centrale met kernreactor te hebben voltooid; plannen voor een centrale in Noord-Schotland, met een capa citeit van 50.000 kilowatt, z\jn in een vergevorderd stadium. En ook in Nederland zal binnenkort begonnen worden met de bouw van een reac tor van experimenteel karakter. Hier zal de capaciteit 10.000 kw bedra gen. Inmiddels hebben de Verenigde Sta ten nog steeds de leiding met be trekking tot de ontwikkeling van de kernenergie. En, hoewel reeds in veel mindere mate dan voorheen, nog steeds is een groot deel van de re sultaten van het Amerikaanse atoom onderzoek aan geheimhouding onder hevig. Van wetenschappelijke zijde is echter steeds sterke druk uitge oefend op de autoriteiten om een vrijere uitwisseling van gegevens mo gelijk te maken. Dat de vrijheid wer kelijk groeiende is, blijkt o.m. uit het feit, dat onlangs een geheel nieuwe wet op de atoomenergie is gereedgekomen, en alles wqst er op aat de wetenschappelijke onderzoe kers van de Verenigde Staten en andere landen in de toekomst gemak kelijker zullen kunnen samenwerken dan voorheen. Iets ruimer. Zekere invloed op deze ontwikke ling heeft ongetwijfeld ook het feit gehad, dat andere landen, met Groot- Brit tannië en Canada aan de spits, sterk op de Amerikaanse voorsprong beginnen in te lopen. Een symptoom van de liberalisering van het atoom onderzoek in de V.S. is het groeiend aantal cursussen, congressen en an dere bijeenkomsten, waar studenten en deskundigen zich kunnen laten voorlichten resp. van gedachten wis selen over de technologie van de kernenergie. Zo vergaderen binnen kort atoomgeleerden van de gehele wereld in Ann Arbor, Michigan, om gegevens uit te wisselen. Ook van Nederlandse zijde wordt aan dit be langrijke congres deelgenomen. We noemen slechts de namen van dr. Went die het Nederlandse onder zoek leidt, voor zover het wordt uit gevoerd aan het laboratorium van de KEMA te Arnhem; verder dr. Barendregt en dr. Bogaardt van de wetenschappelijke staf aan het Noord-Nederlandse onderzoekings centrum te Kjeller. Het belang van een dergelijke conferentie ligt uiteraard niet alleen in het feit dat men kennis neemt van hetgeen de sprekers in hun le zingen vertellen. Deze lezingen zijn als het ware de visitekaartjes; zij vormen de aanknopingspunten voor de latere gesprekken, waarin reële punten naar voren komen, waarover de onderzoekers het oordeel van hun buitenlandse collega's willen horen. Ook al zullen velen van de deel nemers aan de conferentie gebonden zijn aan geheimhouding, toch geeft het directe contact meer dan de vrijgegeven publicaties de gelegen heid datgene te weten te komen wat van belang is voor de eigen werk zaamheden. Dit is temeer van belang in verband met de bo vengenoemde Nederlandse plannen voor de bouw van een nieuwe reac tor. Hierover is in Nederland tot nu toe weinig discussie gevoerd; het is alsof men hier de neiging heeft ook andere dan de wetenschappelijke aspecten louter over te laten aan het oordeel van de wetenschappelijke en technische deskundigen.. Wel is er critiek geweest op net feit zelve, dat men in Nederland tot de bouw van een reactor wilde overgaan. Het was beter, zo meenden sommigen, af te wachten tot men uit de v. S. of Engeland een complete reactor zou kunnen importeren, dan wel deze in licentie zou kunnen bouwen. Mobiele reactoren. Het zou niet juist zijn deze cri tiek niet serieus te nemen. De ont wikkeling gaat inderdaad in de rich ting van de hier gesuggereerde mo gelijkheid. In Amerika wordt voor het leger thans een type reactor ontwikkeld dat in de vorm van een constructiebouwdoos vervoerd kan worden ten dienste van afgelegen nederzettingen. En in Engeland werkt men aan soortgelijke plannen, doch met als doel de vervanging van de stoomketels in bestaande centrales door gemakkelijk te trans porteren reactoren. Beide projecten houden de mogelijkheid in zich van een toekomstige export van kern reactoren. In het kader van de gehele ontwik keling past echter niet de houding welke van de bovenomschreven cri tiek de consequentie zou kunnen zijn. Men zou in dit verband kunnen herinneren aan de rede welke de di recteur van het instituut te Kjeller, Gunnar Randers, bij de opening van dit Noors-Nederlands laboratorium hield. Hij wees er op, dat een land geen deel heeft aan de beschaving door te profiteren van door anderen bereikte resultaten van technisch on derzoek, doch door actief» aan dit onderzoek deel te nemen. Zwaarder dan dit philosophisch argument weegt echter de practische nood zaak tot deze actieve deelname. Ne derland is in steeds sterkere mate afhankelijk van de import van steen kool; de afneming van de wereldre serves zal het steeds moeilijker en economisch steeds bezwaarlijker ma ken in de groeiende behoefte t' voor zien. We dienen daarom tijdig uitge rust te zijn met de kennis en prac tische ervaring welke ons in staat kunnen stellen deze moeilijkheden te overbruggen door de practische toe passing van de kernenergie. Wel zou het voorbarig zijn reeds nu te be ginnen met de bouw van een defi nitieve electriciteitscentrale. Het Is daarom toe te juichen, dat de na druk ig gelegd op het experimente le karakter van de Nederlandse Jilannen. Technici en wetenschappe- ijke werkers zullen in eigen land de nodige ervaring kunnen opdoen in een flexibele installatie, waarin ver schillende theoretisch uitgewerkte mogelijkheden aan de practijk kun nen worden getoetst. Eigen ervaring. Op deze wijze alleen kunnen wij voorkomen, dat wij ons bij voorbaat van het buitenland afhankelijk stel len. Ook onze nabuurlanden hebben zich op hetzelfde standpunt gesteld. In België heeft men eveneens plan nen voor de bouw van een kernre actor; en zelfs in Duitsland, dat door de bepalingen van de wapenstil standsovereenkomst verhinderd is zich actief met reactorbouw bezig te houden, zit men niet stil. Daar zijn de zo belangrijke gebieden van de chemie en metallurgie onderwerp van studie en experimenteel onder zoek, zodat men van Duitse zijde te gelegener tijd ook beslist niet onbe slagen ten ijs komt. Over enige jaren zal men dus ln verschillende landen over experimen tele ervaring beschikken met be trekking tot de vredelievende toe passing van de splijting van de atoomkern. En eerst daarna zal men, naar wij hopen in gezonde onderlinge samenwerking een begin kunnen maken met een aanvulling van onze energiebronnen door de economisch verantwoorde toepassing van de kernenergie. BRAM DE BOER. Hekkesluiters in 3D vechten het uit. Voor a.s. Zaterdag zijn er weer diverse interessante ontmoetingen in de korfbalcompetitie vastgesteld, die mitfc de regen geen roet in het eten gooit veranderingen in de stand kunnen brengen. Zo ontvangt Tjoba het Goesse Togo, koploper in klasse I. De mensen uit 's Heer Hendrinks- kinderen komen vaak onverwachts uit de hoek; het zou ons niet verwon deren als Togo in deze „derby" een veer moest laten, in de vorm van het afstaan *van één puntje of van de volle winst. In 3 D is de belangrijkste ontmoeting die tussen de beide hoogst geplaatsten Vios II en Elto H. Me de gezien de stand stemmen \v|j voor de Kapellenaren. De hekkesluiters in deze klasse, De Poel H en Blauw Wit li gaan eveneens de strijd aanbin den. De Poel H is favoriet. Het programma vermeldt voorts Scampolo H Dios in 3 C, eveneens een duel tussen koplopers. De thuisclub heeft de beste papieren, maar verrassingen zijn niet uitgesloten. Eerste klasse: Vitesse, dat Scampolo ontvangt, zal de mensen uit Zaam- slag weinig in de weg kunnen leggen. Swift gaat naar Wilhelminadorp; de Middelburgers zullen het daar tegen Olympia niet al te moeilijk hebben. De interessante ontmoeting Tloba Togo duidden wij reeds aan. Zeelan- dia tenslotte, zal bij De Poel op zwa re tegenstand stuitten. Tweede klasse: Swift II is hier aan zijn stand verplicht om van het be zoekende SSS te winnen. Eendracht zal aan Vios, dat de derde plaats be zet. niets overhouden. Op 8 Juli heeft Vopo I de beste kan sen tegen Swift JX. Derde klasse A: Madioe schijnt nogal stevig versterkt te z|jn; w|j voorspel len de Zuidwesters dan ook weinig plezier aan de reis naar Vlissingen. Animo kan AKC begroeten; na af loop zullen de Souburgers winst mo gen noteren. Animo ÏI zal op 8 Juli wel bij Swift V gaan winnen. Derde klasse C: Kats bezoekt Zee- landia; de Noordbevelanders zijn iets sterker. Scampolo nDios lijkt wjj zeiden het reeds voor de Zeeuwsch-Vlamingen; het kan ook anders, Volharding II behoeft met Olympia H geen moeite te hebben. Luctor I zal het met de Tjoba-reser- ves wel klaren. De Scampolo.reserves zullen op 8 Juli het derde team ver slaan. Derde klasse D: De ontmoeting Vios IIElto II en Blauw Wit HDe Poel n noemden wij reeds. Luctor en WKV zullen elkaar zeer weinif toe geven. Vopo II krijgt Blauw Wit te gast; de thuisclub heeft echter bij voorbaat nog niet gewonnen. Togo Hl heeft de beste kansen tegen de reserves van Vitesse. Een voorspel ling voor het duel Blauw Wit H Blauw Wit I, dat op 6 Juli gespeeld wordt, is niet moeilijk. Op 9 Juli zal Vitesse H thuis Blauw wit H slaan. Adspiranten: In A ontvangt Scampo lo Vios; dat wordt een positie-verbe tering voor de thuisclub. De jeugd- ploegen van Elto en van Togo zijn on geveer even sterk. In C ontvangt Zuidwesters B KVL, een ontvangst, die wel een overwinning voor de Sou- burgers zal opleveren. In deze afde ling komt Swift Vlug op 6 Juli in het veld tegen clubgenoten Lenig. De „vluggen" zullen nier zegevieren. PROGRAMMA. Het programma voor Zaterdag en de volgende week luidt: Zaterdag 3 Juli: 1: Tjoba ITogo I; Olympia ISwift I; De Poel Zeelandia I. II: Swift IISSS; Een drachtVios I. HI A Mac joe IZ.- westers I; Animo IAKC. Ill B: StormvogelsZuidwesters; Swift IV Animo H. HI C: Zeelandia II Kats; Scampolo HDios; Volharding IIOlympia II; Luctor ITjoba II. HI D: Vios II—Elto II; WKV—Luc tor II; Vopo HBlauw Wit I; Togo inVitesse n; Blauw Wit De Poel H. Adspiranten: Scampolo Vios; EltoTogo; Zuidwesters B KVL. Dinsdag 6 Juli: III D: Blauw Wit IIBlauw Wit I; Swift VlugSwift Lenig. Donderdag 8 Juli: H: Vopo I Swift n. in B: Animo USwift V. m C: Scampolo III—Scampolo II. HI D: Togo IIIDe Poel n. Vrijdag 9 Juli: in D: Vitesse II —Blauw Wit H. 114. Jimmy had op het voorplein van het kasteel Siem Snuffel zien lopen. Lopen was het eigenlijk niet. Hij sloop meer. Jimmy balde zijn vuisten en liep snel naar het voorportaal. Achter de deur stelde hij zich verdekt op. Hij luisterde scherp, maar het duurde een hele tijd, voordat hij buiten enig gerucht hoorde Maar eindelijk vernam ha toch enig geschuifel op het bor des.... Toen hoorde hij hoe er een sleutel in het slot werd gestokenEr glinsterde een veelbetekenend lichtje in Jimmy's ogen Hij drukte zich een beetje te gen de muur, toen de deurv behoedzaam werd open geduwd. Slem Snuffel trad binnen, op zijn tenen lopend. „Goeie middag meneer de verslaggever", zei Jimmy plotseling op lulde toon. Slem Snuffel 6chrok zich op hetzelfde ogenblik een hoedje. Hij verstarde. *t Was alsof z'n bloed in zijn aderen stolde. „Uhhh w-w-watuhhh", stamelde hij, maar meer kon hij niet uitbrengen, want Jimmy's vuist had hem reeds ge troffen. De heer Snuffel vertoonde even enige overeen komst met een smeltende sneeuwpop, waarna hij op de vloer ineenzakte. Jimmy sleepte hem naar de keuken en daar bond hij vliegensvlug zijn handen en voeten vast met het restantje van het IJzerdraad .Als Jack nu maar gauw komt met een knots van een auto", dacht Jimy. „dan transporteren wij het hele gevalletje naar de gevangenis van Kleibeek en dan ben ik van dat troepje verlost". OUDE GE NEVER LEZERS SCHRIJVEN Toren van Baarland wordt gerestaureerd In de P. Z. C. van jen paar we ken geleden staat in het artikeltje bij de foto van de Baarlandscne toren in de stellingen: „Binnenkort echter zal de toren als vanouds ge sierd zijn met een achtkantige spits, enz." De woorden als vanouds be horen hier zeker niet te staan, om dat, voor zover bekend, de Baar- landse toren door alle eeuwen heen een vierzijdige spits heeft gehad. Een achtzrjdige spits op onze zeer oude toren is dus iets geheel nieuws en zal hem zijn stoer aan zien ontnemen. Ook het kleine torenspitsje dat op de Noord-Oostelijke hoek van de trans zal worden gebouwd, is een vinding van deze tijd en wordt op geen enkele oude tekening van de toren aangetroffen. Alleen op een pentekening uit omstreeks 1315 is in het n 'dden van de torentrans aan de Noordzijde een spits uitlopende steen aangebracht van zeer geringe afmetingen. Gevaarlijk verkeerspunt Als Inwoner aan één der drukste verkeerspunten onzer stad nl. Hout- tuinen-Domb. Schuitvlot te Middel burg. wilde ik onderstaande onder aandacht brengen. Richting Vlissingen moet gereden worden door Domb. Schuitvlot. Dit wordt aangegeven door een bord der A.N.W.B. met pijl en opschrift „door gaand verkeer". Daar het meest door vreemdelingen, die dit zeker niet kunnen vertalen, maar ook door land genoten niet wordt begrepen, wordt doorgereden naar de Zandstraat met het risico van een botsing op deze ge vaarlijke hoek. Om de hoek zien zij wél het ver keersbord „verboden inrit". Het ge volg is: tóch maar door rijden óf omdraaien, wat voor autobussen zéér moeilijk is. Het is een waar gesukkel om te zien. Dat dit eerstdaags een groot on geluk te weeg zal brengen staat voor vast. Het zou mij zeer verheugen als dit schrijven tot gevolg zou hebben dat op hoek Domb. Schuitvlot weer zoals vroeger het gewone bord „richting Vlissingen" (met pijl) zou worden aangebracht, wat voor dit moeilijke verkeerspunt met zijn lastigste brug van de gehele stad, een oplossing zou zijn. Middelburg H. AKKERMAN Domb. Schuitvlot 2. Uit het zakenleven Dezer dagen opende de heer S. M. van As. filiaalhouder van de Singer- naaimachinemaatschappij, te Vlissin gen zijn nieuwe filiaal. In feite is hier sprake van een heropening daar reeds voor de oorlog een Singerwin- kel in Vlissingen gevestigd is ge weest. De winkel in de Aagje Dekenstraat bevat een ruime collectie machines. Aan interieur en verlichting is dc no dige zorg besteed, terwijl een zee van bloemen de nodige fleur aan d' openstelling verleende. K.N.V.B. STAAT VOOR DE KEUS: Kijkspel naar de Zaterdagmiddag? (Van een bijzondere medewerker). De recente nederlagen van het Nederlands elftal hebben de lezers van de sportpagina's en het auditorium der radiocommentators in een toestand gebracht, die varieert van lurlsche paniek tot eenvoudige nationale rouw. Men loopt te hoop tegen de Latijnse Mannenroof (als hoedanig het wegron- selen door Italië en Frankrijk van de beste spelers, voornamelijk voorhoe despelers, wel mag worden betiteld) en de Kon. Ned. Voetbal Bond heeft, van streek gebraeht door dit geweeklaag, zelfs de zonderlinge maatregel getroffen,^port-voetballers een wachttijd van vele jaren voor te schrijven. Wij zien dan geen enkel onderscheid meer tussen het bezoek aan een bios coop- of schouwburgvoorstelling en dat aan een voetbalwedstrijd. tag men afvragen, of de KNVB, die zo harts tochtelijk het amateurisme hoog houdt, aldus het principieel een stap gezet heeft op de weg van het be roepsvoetbal. Het bezwaar, dat veel al tegen beroepsvoetbal wordt aange voerd, is, dat het systeem van de spe lers „voetbalslaven" maakt. In som mige landen geven de verhoudingen stellig aanleiding tot een dergelijk verwijt, doch er zijn weer andere lan den, waar men voldoende waarborgen heeft geschapen om de voetballer het gevoel te geven, dat hij in geen enkel opzicht iets van zijn menselijke vrij heid en waardigheid heeft ingeboet. Het is onder de huidige omstandig heden denkbaar, dat ook in Neder land het professionalisme zal worden ingevoerd, al dan niet langs een om weg. Indien dit het geval is. denken wij eerder aan een stelsel, zoals dat in België is aanvaard, waarbij de spe ler naast voetbal nog een nevenbe trekking vervult, dan aa* de prak tijk in Engeland, waar voetbal (en cricket, en golf) volledige betrek kingen z|jn. Een ander denkbeeld" is dat van de heer Moorman, die in het vorige week verschenen nummer van „De Sportkroniek" bepleit, dertig spelers uit de Nederlandse voetbalmaat schappij af te zonderen, die dan, als beroepsspelers, de Nederlandse drie kleur in het buitenland hoog zouden moeten houden. Ons interesseert daarbij minder, welk stelsel tenslotte zal worden aanvaard. Het gaat slechts op z|jn hoogst om enkele honderden spelers. .Het is de taak van hen, die de belan gen van de sport als organisme be hartigen, zien de positie van deze spelers aan te trekken. Zo'n toer is dat niet. Maar wel moeten wij ons afvragen, welke gevolgen een principiële over gang van amateurisme naar beroeps voetbal zal kunnen hebben voor de honderdduizenden andere voetballers en sportbeoefenaren niet alleen, maar voor de nog bredere toeschouwers massa, die zich Zondag aan Zondag om de witte lijnen verdringt. De mas sa, die gewend is, zy'n Zondag als het ware om de sport, om de voetbalwed strijd heen te bouwen. Welnu dan wij geloven, dat hier de mogelijkheid zich gaat voordoen, dat de sport als kijkspel zich gaat verplaatsen naar de Zaterdagmiddag, zich aldus isolerend van de daadwer kelijke sportbeoefening. Is voetbal evenwel de hoofdbetrek king, dan kan redelijkerwijs van de spelers (en officials) verlangd wor den, dat zn desnoods Vrijdagsmid dags of anders Zaterdagsmorgens op reis gaan. Vlissingen „Jong C.N.V." bracht in Bethesda ontspanning De toneelgroep van „Jong C.N.V." heeft Woensdagavond een aantal pa tiënten van het ziekenhuis „Bethes da" enige genoegelijke uurtjes be zorgd met de opvoering van het to neelstuk „In andermans schoenen". De patiënten, die met toestemming van de doktoren de voorstelling moch ten bijwonen, waren op bedden en lig stoelen in de kerkzaal binnengebracht, terwijl de lopende patiënten in een ge. makkelijke stoel rustig kondenmee genieten van het vrolijke spel, dat werd opgevoerd. Met grote aandacht werd de amu sante opvoering gevolgd en meerma len klonk een daverende lach door het ziekenhuis. Aan het eind van de bijeenkomst heeft de voorzitter van het bestuur, de heer J. Moll, de medewerkenden hartelijk dank gebracht en zijn grote waardering uitgesproken voor de prettige ontspanning, welke deze jon ge club aan de zieker, gegeven heeft. Gevonden voorwerpen De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat in het tijdvak van 23 tjn. 29 Juni de navolgende voor werpen aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd dop benzinetank, fluwelen Jasje, diverse huissleutels, 1 paar gebreide handschoe nen, zware handschoen, padvindersriem, kindertasje, bruine portemonnaie, kinder- fluit, divtrse dames- en herenrijwielen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent de adressen waar de volgende voorwerpen zijn te bevragen: diverse sleutels, zwem broek met handdoek, badmuts, fietsvlag, halsketting, sokje, 1 paar turnschoenen, zwarte portemonnaie. zinken plaat, arm bandje, medaille K.M.S,, padvindersriein, muntbiljetten, kindertasje, armband, boek, oorbel, hoed in een zeiltje, blau we dameshoed, zonnebril. Engelse medial- le, gele sjaal, wieldop van auto, bruine lederen handschoen, 1 pr. blauwe hand schoenen, algarettenkoker, broche, riem, zakétui met kam en spiegel, rammelaar, zakdoek. Zouielande Vergadering „Vrederust" Maandagavond hield de afdeling Zoutelande van de Vereniging tot Christelijke verzorging van Krankzin nigen in Zeeland haar algemene ver gadering onder voorzitterschap van ds. J. F. Wagener. Het aantal leden was gestegen tot 105. Door reisver- goedingen vertoonde de kas een te kort van f 1.26. De bestuursleden, de heren A. Janse en A, Geschicre, wer den herkozen. Er werden vier leden afgevaardigd naar de algemene ver gadering te eBrgen op Zoom. Burge meester D. Kodde eindigde de verga dering met dankgebed. RAAD OOSTKAPELLE Woningperikelen besproken De raad van Oostkapelle vergader de onder voorzitterschap van burge meester F. G. Sprenger. De heer A. Don bepleitte naar aanleiding "van de notulen doortrekking van de voetpa den, nu het Baantje wordt doorge trokken naar de Duinweg. Dë voorzit ter wenste eerst prijsopgave te wa gen. De heer Don las vervolgens een verklaring voor, waarin hij uitvoerig stelling nam tegen de critiek, door de heer A. W. Lous (Gem. bel.) in de vorige raadsvergadering geuit op het financiële beleid van de P.Z.E.M. in zake de onrendabele gebieden. Van het bestuur der Chr. School was een verzoek binnengekomen om in begin sel te besluiten om een gemeente woning toe te wijzen aan éen onder wijzer, zodra een dergelijke woning vrijkomt. Wethouder Z. Maljaars merkte op, dat de raad geen be voegdheid heeft woningruimte toe te wijzen, doch alleen B. en W. De voor zitter en wethouder G. Wondergem betoogden, dat de ervaring heeft ge leerd, dat toezeggingen niet aanbeve lenswaardig zijn. De heer A. Don drong er bij B. en W. op aan zoveel mogelijk aan het verzoek tegemoet te komen. De raad ging in verband hiermede accoord met een voorstel van de voorzitter om de mogelijkheid van een dubbele gemeentewoning te onderzoeken. Op verzoek van de Z. L.M. nam de raad het besluit, waarin oprichting en instandhouding van 'n massa aanschouwt betaalde voetbal- artisten, klapt voor hen als ze het goed doen, geeft zijn afkeuring te kennen als ze beneden de voetbal-ar tistieke maat blijven, en gaat na af loop zijna weegs zonder het immers ook niet na een schouwburgvoorstel ling of revue ondervonden gevoel, dat men hier nu een stel loonslaven aan het werk heeft gezien. Er staan dc KNVB thans twee we gen open. Of men gaat voort op de weg van het amateurisme (dat ove rigens ten dele een schijn-amateuris- me is), omdat men, mede terwille van de jongeren wil voortgaan zicb als vanouds te meten met de nabuurlan den, waarbij men uiteraard in eigen land de voorwaarden zal moeten scheppen, die bij onze sportvrienden in het buitenland zijn ingeburgerd. In het eerste geval moet men op houden het Wilhelmus te spelen in zogenaamde interlandwedstrijden, en misschien zelfs gans andere partners zoeken. In het tweede geval moet men hiet het Nederlandse voetbal een ge heel andere koers inslaan en ondub belzinnig het beroepsvoetbal invoeren. Het zal ons benieuwen, wanneer de KNVB de keus doet. RAAD DOMBURG Geenbebouwing meer langs de kust De raad van de gemeente Domburg vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester W. J. E. Crommelin. Voor verruiming van de hoek Schuit- vaartstraatOoststraat werd beslo ten 80 vierkante meter grond aan te kopen van de heer A. W. Smits. Aan de stichting 19401945 werd een bijdrage verleend van f 10.In principe besloot de raad aan het ver zoek van G. S. om het uitbreidings plan zodanig te wijzigen, dat bebou wing langs de kust niet meer moge lijk is te voldoen, in verband met de versterking van de zeeweringen te gen stormvloeden. Een interim-rege ling ziektekosten ambtenaren werd vastgesteld. Aan de heer J. Jongepier werd de door hem bewoonde noodwo ning verkocht en hem recht van op stal verleend. Door de noodzakelijke toewijzing van een kavel werd van de provincie Zeeland een stuk grond aan gekocht. Aan de heer A. A. Jellema werd een stuk grond van plm. 25 vier kante meter grond verkocht voor het inrichten van een bergplaats. Het ambtenaren-reglement werd in ver band met de vacantieregeling gewij zigd. De begroting 1953 werd even eens gewijzigd. De raad besloot een kasgeldlening aan te gaan tot een be drag van f 100.000. Het bestuur van de vereniging voor Christelijk School onderwijs kreeg gelden toegewezen voor de bouw van een nieuwe school. De heer Douleyn kreeg op een door hem gestelde vraag ten antwoord dat het in de bedoeling ligt de door de heer Maas bewoonde noodwoning te verkopen en dat overwogen zal wor den m de Ooststraat aan één z|jde het parkeren toe te staan. Op een vraag van de heêr J. de Visser, ant woordde de voorzitter, dat er waar schuwingsborden geplaatst zullen worden in de Schuitvictstraat en op de Noordweg, ter bescherming van het verkeer bij het kruispunt tegen over het Groentje. De heer W. Bos kreeg de toezegging, dat de omheining langs het parkeerterrein in de DuinX straat hersteld zal worden en dat de plaatsing van een urinoir op het nieu we parkeerterrein in de duinen over wogen zal worden. kookcursus als voorloopster van een op te richten landbouwhuishoud- school, noodzakelijk wordt geacht. De gemeentelijke leges voor pas poorten en bewijzen van Nederland schap werden verlaagd tot resp. 1.50 en 1.Tenslotte besloot de raad de naam „Baantje" te veranderen in Torenstraat. Wethouder Maljers zei- de het noodzakelijk te achten, dat zo spoedig mogelijk de door de herver kaveling ontstane nieuwe en g3wij- zigde wegen een naam krijgen. °.a. Blüthner en Steinway GETROFFENEN EEN GROTE KORTING

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9