O Bijna 350 jaar geleden kwam de eerste thee naar Nederland HOUDT HET HOOF KOEL IN HET VERKEER VAN LAVA TOT TEXTIEL VAN VROUW T01 VROUW GAST OP HET EILAND J VRIJDAG 2 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 c "Dzouwettfjagina ontuek.king van duizenden jaren her Thans zo populaire drank, werd niet in alle landen even goed ontvangen Als wij denken aan het enorme aantal potten thee, dat dagelyks in onze Nederlandse huishoudens gezet wordt, en daarby nog de ontelbare liters voegen, die in kantoren, café's en fabrieken genuttigd worden, dan is het moeilijk te begrypen, dat ons land pas op de zevende plaats komt, waar het de consumptie van thee per hoofd van de bevolking betreft. Wij verwer ken gemiddeld ruim 1 kg per hoofd van de bevolking per jaar, terwijl de Engelsman zyn consumptie heeft weten op te v oeren tot ruim 4 kg! En geland heeft deze gewoonte blykbaar aan zyn emigranten meegegeven, want op de ranglijst prijken boven Nederland alle Angelsaksische landen met inbegrip van Ierland en slechts met uitzondering van de Verenigde Staten, welker bewoners slechts 300 gram gebruiken. Misschien, omdat zy nooit zijn vergeten dat de thee een van de belangrijkste aanleidingen was voor hun breuk met het moederland? Vraag ons niet, waar de thee als drank is gebruikt. het eerst als drank is gebruikt. Slechts legenden, en wel van zeer verschillen de aard, zyn ons daarover bekend. De Chinezen, die vrijwel zeker de vondst van de thee-drank voor zich mogen opeisen, gaan maar liefst te rug tot 2737 jaar voor Christus en schrijven deze ontdekking toe aan Keizer Shen Nung, die zijn drinkwa ter altijd wenste te koken, en daarby eens per ongeluk wat bladen van de theestruik in de pot kreeg. Het is een prettige legende, want zij is niet controleerbaar en niet té onwaar schijnlijk, dus zullen wy haar gaarne prefereren boven zulke uitvinders als door de Japanners en Indiërs worden gepousseerd, nl. de Boeddhistische Darma, die pas na het begin van on ze jaartelling leefde. Zeker is, dat omstreeks het jaar 800, mede dank zij publicaties over de voortreffelijke eigenschappen van de thee, het drin ken er van in China een nationale gewoonte was geworden, die zeer kort daarop in Japan werd overgeno men, oorspronkelijk als een religieuze ceremonie, welke pas in 1475 door de toen regerende Shogun in de wereld se sfeer is overgebracht. Critiek In het Westen is de faam van de thee het product een vijftigtal jaren vooruit geweest^ zodat onze Oo3t In dische Compagnie toen zij in 1610 het eerste transport naar Europa bracht, geen moeilijkheden had met de afzet. Vooral de geneeskrachtige (laxeren de) werking van dit kruid werd hoog geprezen, en weldra werd theedrin ken een algemene gewoonte in de Re publiek. In Engeland duurde het nog tot de zestiger jaren van de 17de eeuw, voor dat theedrinken populair Advertentie. Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt U eigenlijk niet buiten Krnschen Salts. Rheumatische pijnen vinden in veel gevallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloedzuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden on zuiverheden in het bloed op natuur lijke wyze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van uw slopende pijn. werd. In Frankrijk werd het tijdelijk een mode drank, waarin tevens voor het eerst melk werd geconsumeerd. Hier heeft de „Infusion" zich echter niet tegen de wijn kunnen handha ven, evenmin als in onze eeuw de co la-rage Frankrijk volledig in haar greep heeft kunnen krijgen. Grappig om te lezen zijn de ver oordelingen van de thee op de meest uiteenlopende gronden, en de hartstochtelijke verdedigingen, die iedere aanval opriep. Artsen voorspelden de ergste gevolgen voor de gezondheid; geestelijken en welgestelden waren er van overtuigd, dat de armen totaal zouden demoraliseren door het ge bruik van thee. Doctor Johnson echter, de grote criticus en litera tor, verdedigde zijn nimmer ge heel afgekoelde theepot zo heftig en welsprekend, dat de critiek zweeg en de thee weldra Enge- lands nationale drank genoemd mocht worden. Thee heeft vele malen °;rote invloed gehad op de wereldgeschiedenis. De smokkelhandel van onze landgenoten, die thee verkochten tegen fracties van de prijs, welke de Engelse East India Compagnie in Londen noteerde, was niet bevordelyk voor de verhou ding Engeland-Nederland, terwijl het monopolie van deze zelfde Engelse onderneming in de Amerikaanse ko loniën ernstige óntevredenheid ver oorzaakte en zelfs via de vernieti ging van een vracht thee in de ha ven van Boston tot de Amerikaanse Vrijheidsoorlog leidde! Sportieve strijd Later was het opnieuw de theehan del, die Engeland en Amerika in stryd bracht, zij het deze maal een sportieve en economische stryd, toen de Amerikaanse „Clippers" zich van de Chinese thee transporten naar Londen trachtten meester te maken. De jaarlijkse theeraces werden ge beurtenissen, die alle andere in de schaduw stelden en gaven aanleiding tot de bouw van steeds snellere en fraaiere zeilschepen. Deze „Clippers" met hun enorme tuigage en slanke rompen waren een lust voor het oog en overtroffen alles, wat ooit op het gebied van de zeevaart was gepres teerd, totdat de stoomschepen onaf hankelijk van gunst of ongunst der winden en met zoveel minder beman ning. te sterke concurrenten bleken. Omstreeks 1840 begon met thee te verbouwen in India, welk land thans met Ceylon en Indonesië het over- Trekt U er met de scooter of mo tor op uit langs zonnige wegen, dan is een wit linnen kap heus geen luxe En U kimt hem gemakkelijk zelf Het hier gegeven partoon kan zo wel voor dames als heren gebruikt worden. Daar alle hoofden met even groot en alle haardossen niet even omvangrijk zijn, doet U goed, het model eerst van een oude lap te knip pen en in elkaar te rijgen. By het passen kunt U dan gemakkelijk na gaan, waar er eventueel iets veran derd moet worden. De kap bestaat uit. twee helften, waar ieder een voor-, tussen- en ach terstuk bevatten, die in de gegeven volgorde met elkaar verbonden wor den. waarna U de middennaad dicht- stikt. De randen worden met schuin geknipte repen stof afgewerkt; aan de met o aangegeven punt naait u een 2 cm breed en 25 cm lang keel- bandje van dubbele stof mee, dat op de andere helft met een stevige druk knoop sluit. Fietsers en wandelaars kunnen veel plezier hebben van een witte pet die bestaat uit een middenstuk, twee zijstukken en een klep van dubbele stof die U zo nodig met een lapje vlieseline of een enige malen doorge stikt inlegsel vestevigt. U verbindt de zijstukken met het middenstuk, legt dan de klep tegen de goede kant van de bol, rand op rand, en stikt hem vast. Daarna naait U langs de gehele rand van de pet een ribslint, dat Tj naar binnen vouwt. En laat dan de zon maar schenen, U kunt er tegen! ELLA BEZEMER i grote deel der wereldbehoefte dekt, waarbij eerstgenoemd gebied meer voorbrengt dan beide andere samen. Jaarlijks worden milliarden guldens besteed aan deze goedkoopste van al le dranken die, wanneer men suiker en melk gebruikt, nauwelijks twee centen per kop kost en wanneer men deze door vele verafschuwde toevoeg sels achterwege laat, nog veel min der. Nogmaals: het verwerken van nylon Naar aanleiding van het artikel over nylon, dat wij enkele weken ge leden op deze pagina brachten, schrijft een naaimachine-specialist ons het volgende: Nylongaren is nog niet geschikt om op de machine te worden verwerkt. Zelfs met een losse spanning is het zeer moeilijk, een mooie steek te krij gen. Nylongaren rekt altijd min of meer brj het verwerken. Na een paar dagen wil dit garen naar zijn oude stand terug, krimpt dus in, met het gevolg, dat de stof gaat rimpelen, hetgeen dan vaak aan de machine ge weten wordt. Zolang er nog geen ny longaren vervaardigd wordt,,dat niet rekt, kan men bij het verwerken van nylon of andere zeer dunne stoffen het beste een katoenen of natuurzy- den garen gebruiken, byvoorbeeld een klos nummer 100, of een klos stopga ren nummer 50 of 60. Twee eeuwen Franse mode „Men mag wel anders denken dan zijn tijd. maar men mag zich niet an ders kleden". Dit oude Franse gezeg de heeft de heer D. H. G. Bolten, di recteur van het museum „Het Prin senhof" te Delft, gebruikt als hoofd thema voor de tentoonstelling „Twee eeuwen Franse mode", welke in dit museum tot 15 Augustus wordt ge houden. De fraaie collectie costuums op de ze expositie komt uit het bezit van de „Union Frangaise des Arts du Costume" in Parijs, een soortgelijke stichting als die van de Vrienden van het Nederlands Costuum museum „Kabinet van Mode en Smaak" in ons land, met de collecties waarvan de bekende toneelspeler Cruys Voor- bergh nogal eens op stap gaat om ons dichter bij het oude costuum met zijn schoonheid en rijkdom te bren gen. Op de foto hiernaast ziet U één der fraaie kledingstukken van de Delftse expositie. Het is een japon uit de tijd der koningen Lodewijk. Een kledingstuk, prachtig van kleur en plooienval, rijk geborduurd, pas send in een grote balzaal, welke overvloedig verlicht wordt door kris tallen luchters... Doch geef óns toch maar het luchtige, lichte cocktailja ponnetje van deze moderne tyd! De laatste asperges Deze week kunnen we nog juist profiteren van mooie malse asperges, echt geschikt voor een heerlijk Zon- dagsmaal. De echte liefhebbers wil len ze waarschijnlijk eten als slier- asperges, maar ook een schotel van stoof-asperges met kaasseaus. al of niet in de over gezet, is niet te ver smaden. De smaak van pittige kaas verhoogt de frjne asperge-smaak. Probeert U het maar eens, U zult er zeker succes mee hebben! U kunt ze bijvoorbeeld opdienen als onderdeel van het volgende menu: Kopje bouil lon met stukje toast; asperges met ham of kaassaus en nieuwe aardap pelen; chocoladevla. Advertentie Nieuwe industrie op Sicilië (Jan een correspondent) ROME, JUNI Een onooglyk, grauw-zwart stuk lava! Het meest nutteloze, het onbruikbaarste, goed koopste van alle dingen, zelfs in het aan grondstoffen arme Italië. Men kan wel wegen bestraten met lava. er huizen van bouwen en zelfs kerken. Maar lava is zwaar, het vervoer Is te duur en aan bouwstenen is op Si cilië zeker geen gebrek. Des te verbazingwekkender zyn de plotselinge werkzaamheden op de hellingen van de hoogste vulkaan van Europa, de Etna. Want de chemici hebben ontdekt, dat de grauwe lava tot een bijzonder taaie, warmte-we- rende draad met een dikte van slechts drie duizendste millimeter verspon nen kan worden! De lava-wol begint de schapen fokkers van Sicilië zorgen te berei den. Wel bestaat er reeds wol uit aardgas, melk en glas, maar om de een of andere reden behoefde de con currentie van de surrogaat-producten niet gevreesd te worden. Met de la va-wol schijnt het echter anders ge steld te zijn, niet alleen vanwege de goedkoopte van het materiaal, dat /M^WVVVVVVWVN Er zijn van die voornemens, waarvan men zichzelf levens lang plechtig verzekert ze nu toch volgend jaar eens te zul len volbrengen. En die evenwél en dat bij een overmaat van goede wil, altijd voornemens blijven. Zij kunnen variëren van een grotere trekpot tot een be zoek aan de pyramiden in mijn geval lag het object van mijn onvoldaan verlangen daar juist zo'n beetje tussen in. Wat zon het aardig zijn om eens op Marken te gaah rond kijken. Sinds ik Brusse dien aangaande gelezen heb, leek dit eiland mij het singulierste dat men onder ogen kan krygen. Zoveel mensen op zo'n klein kluitje, en daarbij berooid van elk groen sprietje natuur. Een kampje gras bij de haven: daar hield het volgens deze doorge- xointerde beroeps-rondneuzer mee op. Geen boom, maar dan ook geen enkele, op heel dit merk waardige lapje grond; enkele straatjes, tussen groene houten huisjes, en die huisjes zo klein als uit een allerzuinigste blok kendoos. En alle vrouwen in klederdracht, en alle kleuters in lange rokken en lange haren Ja, xcaarom had ik eigen lijk wél de Mont Saint Michel, wèl het kasteel van Chïllon, wèl Bornholm en Gandria, maar niet vlak bij huis dat eigenste Marken bekeken? Eerlijk gezegd: een klein beetje uit vrees voor een des illusie. En een ticeede klein beetje uit vrees voor de toeris tische horde. Voor al die fil mende en souvenirs jagende klompen-en-molentjes aanbid ders, die zich tien minuten aan de Nachtwacht vergapen, maar minstens een halve dag voor Marken reserveren. ,$a very very Dutch, dear: you simply oughtn't miss that!" (Zo héél echt Nederlands, lieve, zoiets mag je toch niet missen En door hun fotolenzen en zonnebrillen zag ik datzélfde Marken als een bont kermis- spul, drijvend in de Gouwzee, waar iedereen meespeelde in de maskerade terwille van het „Monnie plies" (geld alsje blieft!) van die langgerokte kleuters bij de aanlegsteiger. Laat mij verklaren, met de hand op mijn berouwvol hart, dat zowel de plezante Brusse buiten zijn sclitild als de toe ristische zonnebrillen ons dat zelfde eiland te donker heb- ben getoond. Ik heb, eindelijk, Marken gezien, geproefd en ge roken, cn het, bekoord en ver zoent, met een klein vleugje weemoed verlaten. Want dit lapje grond, met alle recht en reden ontwoekerd aan de baren is veel groener en veel beschei dener dan zjjn reputatie. Er is een winkeltje, glinste rend en rinkelend van de curio siteiten. Waarom ook niet Als de Annerikanen dan met alle geweld naar Marken moeten varen om er lepeltjes of klomp jes te kopen: ieder diertje ztjn pleziertje. Als ik aan die hele strd&t vol souvenir-winkeltjes op de Mont St. Michel denk, is die ene curiosityshop op Marken toch niet zo'n storende sclioonheidsfout. Trouwens: het Engels van de eigenares mag er wezen in rad heid en gevatheid, en ik hoop my in diezélfde allemans ga- f ding nog eens voor a lady from Pennsylvania uit te geven, om plezierig met haar te kunnen redekavelen. En, ere wie ere toekomt, de kleine jochies aan de haven, die een mutsje op hun vlassen haren in top voerden, maar voorts de dracht hadden verruild voor een overall die kleine luidruchtige vrijbuiters bedelden, als uw eigen buur- jochie, hoogstens om sigaren bandjes. Ga op Marken rondkijken, op uw zeven gemakken, op een stille dag in Juni of September, en u zult er zich zo tlmis voelen als xvas u er geboren. U zult er, sinds Brusse, al heel wat ver anderd vinden. Er staat een machtig aardig Gemeenschapshuis tussen fleu rig groen, en de zeewind ruist al veelbelovend in de popxilieren erneven. Er prijken wat nieuwe bakstenen huisjes tussen die houten uit het grijs verleden, en het postkantoortje is met recht een nuffig geval, blozend van nieuxcheia. Maar de bonte jaJcken, de zxcarte rokken, de ingewikkel de mutsjes, de boezeroen en de baaien hemden zijn nog altijd dezelfde. En de kleine jongens lijkexi nog sprekend verklede kleine meisjes. Let wél: niet voor de ingewijden, die houden de seksen met één oogopslag uit elkaar!" Mocht u zich ooit blijvend op Marken xcülen vestigen en tot het aanschaffen van de »n- heemse dracht willen overgaan, versier dan uw kleine zoon, zo hij nog geen zeven is, nauwge zet met een mutsje, een toege negen jakje over een gestreepte onderdito, een borstlapje, een lang zwart rokje en een schort- je. Maar naai, verzuim dit voor al niet, een ster op de kruin van zijxi mutsebol, een xvit gehaakt morslapje van zijn kin tot zijn middelen versier de rug van zyn jakje met twee slipjes. Nie. mand die zijn manieren kent, zal meer: Dag zusje! tegen hem zeggen. Tot nu toe héb ik altijd ge meend, dat er geen schilder achtiger belevenis moest zyn dan één zomer schooljuffrouxo bij de Lapjes te xcezen. Maar ik heb mij bedacht: er haalt stel lig niets ter wereld tn fleurig heid bij zo'n eerste klas op Marken. Al zul je met dat grxit nooit eens jolig kunnen spelen van: Txissen Keulen en Parijs Want hoe moeten zij ooit een buiging leren maken met die styve baleinen in de rug U moet dus wél weten, wat u doet, als u naar Marken emi greert. Uw gehele binnenhuis behoort xiaar de eis hemels blauw te worden geverfd, en alle borden en schotels die u rijk bent aan de wanden gehan gen. Niet met zo'n onnozel ijzerdraadje als op het vaste land, maar solide, een fikse draadnagel met een knaap van een vergulde kop dwars er doorheen. En uw garderobe zult u moeten uitbreiden met diverse doeken en lappen, al leen al vierderlei soort tussen Pasen en Pinksteren De nieuwe tijd pleegt veel schone oude traditie to onder graven. Maar op Marken lijkt die regel één verheugende uit zondering toe te laten. Want als ik goed gekeken heb waren de kleuren van de jakjes hel derder, de wangen frisser en de golvende haren glanzender by het jongste vrouwvolk op het eiland. En als die nieuxoe dijk er een maal ligt dan lijkt my niets zo aanlokkelijk als eens een xcinteravond lang, op dat aar dige toneeltje in ae gemeen schapszaal te staan, pal onder die vergxilde Morenkop op een azuren véld, voor een gehoor zo fris en bont en kleurig als een tulpenveld. SASKIA. eïgenlyk alleen de geïnvesteerde ar beid kost. Het spinprocédé is bovendien bui tengewoon eenvoudig Door middel van een speciale behandeling kan la va by een temperatuur van 1900 gra den gesmolten, gecentrifugeerd en daarna tot een dunnen draad uitge trokken worden. De industriële instal latie van Santa Teresa Riva, een klei ne plaats bij Messina, is de enige op de hele wereld, die lava als grond stof gebruikt. Sinds 1 Juni jl. loopt de productie op volle toeren, met een capaciteit van 3 millioen kilogram per jaar! De bijzondere eigenschappen van de lava-wol begunstigen vooral de toe passing als thermisch en accoustisch isoleermateriaal voor stoomleidingen, verwarmingsketels en koelinrichtin- gen. Kurk. vilt en synthetische wol kunnen er door vervangen worden. Lava-wol is bestand tegen een tem peratuur van 1100 graden en uitste kend bestand tegen de inwerking van zuren en basen, lucht, zeewater en vibraties. Ook zal de lavawol, vooral ver mengd met andere vezels, als weefsels voor kledingstukken ge bruikt kunnen worden, al is voor deze tak van productie de aan schaffing van nieuwe machines noodzakelijk. Als slechte warmte geleider is ze vooral geschikt voor stoffen voor een koel klimaat, voor stoffen, die bovendien niet verslyten. Een van de moeilijkheden ligt in het verven. Het zal niet eenvoudig zijn een verfstof te vinden, die met la vawol een onoplosbare verbinding aangaat. Men hoopt met hoge tem peraturen en druk ditzelfde doel te bereiken. Italiaanse wol uit Etna-lava heeft ook in het buitenland reeds opgang gemaakt. Grote orders zijn reeds bin nengekomen uit Argentinië, Portu gal, België, Zweden, Engeland, Frank rijk en Saoedi-Arabië. *WVWW\*W\*VWWWV^VWVWVWVWVWW*VWW***NAW**V*VVWWWWWW Doet U aan sport? Dan is deze v tie op het klassieke tennis jurk je-,., t- wijde rok misschien juist iets voor U! De populaire driekwart pantalon, de ze zomer zo veel door jonge meisjes gedragen, werd gebruikt als „basis" voor dit tweedelige sportpak je. Over deze pantalon xcord een jurkje gedra gen ,dat tot de taille met knopen sluit, en waarvan de rok van voren geheel open is. Fijn, wit linnen is het mate riaal voor dit originele sportpakje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7