Nieuwe wet op de omzetbelasting in Tweede Kamer verdedigd Grove nalatigheid oorzaak van ramp met convair EEN MILLIARD GULDEN NODIG VOOR NEDERLANDSE WEGEN DE NEDERLANDER SCHRIJFT m BRIEVEN PER JAAR Een BOEK van VRIJDAG 2 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT A STAATSSECRETARIS VAN DEN BERGE GEEFT EN NEEMT. Geringe prijsverhoging van margarine Schoeisel wordt iets duurder (Van onze parlementaire redacteur1) Met zekere trots constateerde de staatssecretaris van Financiën, rar. Van den Berge, Donderdagmiddag in de Tweede Kamer, waar by de nieuwe wet op de omzetbelasting verdedigde, dat men terugkeert naar een „nationale heffing". Tot nu toe gold n.l. de door de Duitse bezetters ingevoerde rege ling. Van afschaffing van de in 1934 ingevoerde omzetbelasting kan niets ko men, althans niet in een enigszins nabije toekomst. Daarover heeft de staatssecretaris geen twijfel laten bestaan, zelfs niet voor een aanzienlijke verlaging. Hij antwoordde dat aan de communistische heer Gortzak. Ook was hy niet te bewegen tot stabilisatie van de opbrengst der omzetbelas tingen op een bedrag van f 1200 millioen, waarom de heer Welter van de K.N.P. gevraagd had. DE KLEINHANDEL De kleinhandel wordt van omzet belasting vrijgesteld. De staatssecre taris vond, dat deze maatregel waar dering verdient. Zy kost f 200 millioen die teruggevonden zijn op andere hef fingen, waarbij er voor gezorgd is, dat de druk gelijlonatig werd ver deeld. Van belang voor de leden die amendementen hebben ingediend, was wat mr. Van den Berge over de z.g. defensieverhogingen meedeelde. En kele jaren geleden zijn enkele belas tingmaatregelen getroffen met de be doeling, gelden ter beschikking te krygen voor de defensie-inspanning, voornamelijk verband houdend met Korea. Daaruit ressorteert op dit ogenblik, wat de omzetbelasting be treft, nog een bedrag van ongeveer f 10 millioen. Met een groot gebaat^ bood de staatssecretaris aan, om bij de behandeling van de amendemen ten na te gaan, of uit deze som wel licht enkele verplichtingen van de druk betaald kunnen worden. STAATSSECRETARIS VERSPERT DE WEG. Voor sommige wijzigingen was hy echter niet te vinden. Zo noemde hij een heffing van bij de goudhan del verantwoord. Er was gevraagd 8S6 In Sumatra groeit een aronskélk- achtige plant die de naam Amor- phophallus titanum draagt. Het ie een knolplant met slechts één her haald samengesteld bladwaarvan de bladsteel 5 m lang is, terwijl de blad schijf zelf 'n doorsnede van 66 m haalt. De bloem van deze reusachtige plant wordt vaak als de grootste bloem ter wereld beschouwd, maar in werkelijk heid is zy dit toch niet. Want deze bloem is geen eigenlijke bloem, maar een blociwijze, d.w.z. zij is samenge steld uit een zeer groot aantal af zonderlijke bloemen, die door een gro te, bladachtige schede worden omslo ten, waardoor ten onrechte de indruk wordt gewekt, dat we hier met één bloem te maken hebben. Maar in werkelijkheid is het een heel bouquet. Neen, de bloem waarvan we zonder gewetensbezwaren kunnen volhou den dat zij de grootste ter wereld is, heet Rafflesia Arnoldi en komt even eens op Sumatra voor, waar zij in 1818 door Raffles en de Britse medi cus J. Arnold werd ontdekt, vandaar dat ter aanduiding van deze bloem twee achternamen verwerkt moeste?i worden. Nu tellen de Rafflesiaceeën weliswaar nog ruim een vijftigtal an dere soorten, maar we zullen ons hier uitsluitend bij de Rafflesia Arnoldi houden, omdat de afmetingen van de ze bloem alle andere ter wereld over treffen. De bloem kan een middellijn van 1,20 m bereiken en de bloemknop pen zijn zo groot als behoorlijke rode kolen en hebben een gewicht van 7 kg! Dit wil echter niet zeggen, dat u de Rafflesia kimt uitkiezen voor een bouquet waarmee u nu eens bijzon der veel eer wilt inleggen. In de eerste plaats heb ben de bloemen geen stelen, want het zijn parasieten die op wortels of sten gels van andere planten leven en di rect daaruit ontspringen. Deze bloe men bezitten geen stelen, maar ook geen bladeren, want alle voor het le ven noodzakelijke sappen onttrekken zij van de voedsterplant waarop zy le ven. Geïmponeerd door de afmetingen van de bloemzou iemand zvellicht ge noegen kunnen nemen met het ont breken van stelen en bladeren, en het plan opvatten zich een gewéldige drijf schaal aan te schaffen, waarin hy de geliefde zijns harten de grootste bloem ter wereld zou kunnen aanbie den. Edoch, ook in dat geval zal hij met de Rafflesia weinig eer kunyien inleggen, want de vleeskleurige bloem verspreidt een afschuwelijke rottings- lucht, die weliswaar aasvliegen nader bij lokt, maar het verblijf in de nabij heid van die bloemen bekoorlijk, noch aantrekkelijk maakt, althans niet voor mensen. Ook sommige Zuid-Afrikaanse Sta. pelia's hebben geweldig grote bloe men, zoals bijv. de Stapelia gigantea, die meer dan een halve meter middel lijn Jcan bereiken. Ook deze planten zyn bladerloos, maar hun bloemen worden gedragen door slanke stélen, die uit vormloze, wateropsparende stammen zijn gesproten. De langslip- pige purperbruïneof zwart glanzen de, soms eigenaardig als een tijger vel gevlekte bloemen ma,ken een sprookjesachtige indrukmaar ver spreiden eveneens, op één uitzonde- énig na, een ondragelijke rottings- lucht. Wilt u nu ook nog weten wat de kleinste bloem is? Daarover morgen. H. Pétillon. om verlaging tot Hij stelde zich voor, alsnog brei- en schrijfma chines vrij te stellen. Een kleinhandelaar, die per jaar niet meer omzet dan f 1200.voor zover hij optreedt als fabrikant of verrichter van diensten, is vrijgesteld van omzetbelasting. Treedt hij als grossier op, dan is hij tot f 10.000. vrijgesteld. Mr. Van den Berge noem de deze regeling in feite in stryd met de wet en in zekere zin gevaarlijk. Wanneer een amendement van de heer Hofstra zou worden aangeno men, om het eerstgenoemde bedrag op f 2500.te stellen, dan zouden er 25.000 30.000 kleinhandelaren meer vrijgesteld worden. Door een amendement van de heer Van de We tering een variant op dat van de heer Hofstra zouden er 40.000 a 50.000 meer worden vrijgesteld. 3LAATREGELEN OP KORTE TERMI JN. Wat de integratieheffing (voor be drijven die zichzelf voorzien van grond- en hulpstoffen) betreft; acht te mr. Van den Berge het nodig, om bij K.B. maatregelen te kunnen tref fen met latere goedkeuring bij de wet en wel, omdat soms op korte termijn ingegrepen moet worden. Die moge lijkheid zou men voor b.v. één jaar kunnen vastleggen. Enkele leden hadden de vrees uit gesproken, dat de textielprijzen zou den stijgen en daarom aangedrongen op terugbrenging van het heffings percentage van 10 op 8. Dat de staats secretaris daarvoor niet voelt, bleek uit zijn mededeling, dat deze maatre gel f 26 millioen zou kosten. Met de kunstzijde-industrie zou hij overleg plegen over de mate van vrijstelling van grondstoffen, opdat deze industrie ongeveer gelijk zou komen met de overige textielindus trieën. In de raargarineindustrie zou de belasting kunnen leiden tot een prijsverhoging van een halve cent op het pakje van 46 cent. Het was de staatssecretaris niet bekend, of deze industrie werkelijk een verhoging zal toepassen of misschien nog verder zal gaan dan een halve cent. In elk geval zag hij geen aanleiding om de voorgestelde belastingmaatregelen terug te nemen. Hy erkende voorts, dat de moge- lykheid aanwezig is, van een geringe prijsstijging van schoeisel, doch dat zal niet eens voor alle fabrieken het ;eval behoeven te zijn. Onwijs noem- ij het, om nu reeds te beslissen over het doen vervallen van het weel- detarief en het tussentarief op 1 Ja nuari 1957 waarom de heer Van Leeuwen gevraagd had. Voor het denkbeeld van de heer Hofstra om in koopcombinaties niet als grossiers te beschouwen, voelde hy evenmin iets. Als het aan de staatssecretaris ligt, zullen ook de handelsagenten niet aan de gewone heffing onttrokken wor den. Hedenmiddag zullen de afgevaar digden door middel van hun amende menten pogen, him verlangens verwe zenlijkt te krijgen. In hel ziekenhuis Bergweg te Rotter dam is de 81-jarige B. W. overleden. De man was Zaterdagnacht bij zijn thuis komst van de trap van zijn woning ge vallen, waarbij hij een schedelbasisbreuk had opgelopen. JAARVERSLAG A.N.W.B. Speciale aandacht voor verkeersontwikkelin g Het jaarverslag van de A.N-W.B., dat op de algemene ledenvergadering van Zaterdag a-s. zal worden overlegd, vraagt speciale aandacht voor de ver- keersontwikkeling. Het A.N.W.B. Richtprijs koolzaad voor oogst-1955 De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft voor koolzaad van oogst 1955 de richtprijs vastgesteld op 60 per 100 kg. Deze prijs geldt voor koolzaad van gezonde doorsneekwaliteit met een vochtgehalte van 13 en een zuiverheid van 97 bij levering door de teler franco pakhuis handelaar. De koolzaadprijs voor de oogst 1955 is derhalve f 5 per 100 kg ho ger dan die welke geldt voor het koolzaad van de thans te velde staande oogst. Deze verhoging houdt verband met de kostprijsstrjging. zoals die blijkt uit een door het Landbouw Econo misch Instituut samengesteld rap port. Dc gemiddelde Nederlander schrijft 138 brieven per jaar, zo blijkt uit de laatste uitgave van het statistisch jaarboek van de Verenigde Naties- De Nederlanders worden in hun schrijflust door zes andere naties over troffen. Aan de top staan de Belgen met 210 brieven per jaar, gevolgd door de Zwitsers, die elk gemiddeld 200 brieven per jaar versturen. Op verre afstand volgen dan de Engelsen en Nieuw-Zeelanders, die er 165 per jaar schrijven on de Australiërs, die elk jaar 154 brieven aan de post toever trouwen. Daarna komen dan de Ne derlanders met 138, de Zweden met 122 en de Oostenrijkers met 119 brie ven per jaar. Onder aan de ranglijst staat Ango la (Portugees West-Afrika), waar elke inwoner slechts tot een gemid delde van één brief per jaar komt. Ook in de Belgische Congo is de schrijf lust niet erg groot: slechts twee brie ven per inwoner per jaar tegenover vier in Frans Marokko en 7 in Tur kije en Egypte. Van de andere kant blijkt uit het statistisch jaarboek, dat de toename in het briefverkeer procentueel het hcogste is in de minder ontwikkelde gebieden, zoals Nigeria, Malakka, de Goudkust en Ncord-Rhodesia. De Zwitsers zijn in hun briefver keer van alle volkeren het meest in ternationaal georiënteerd, gemiddeld schrijft elke Zwitser per jaar 20 brie ven naar het buitenland. Daarna ko men de Ieren met 18, de Nieuw-Zee landers met 10, de Belgen met 9, de Engelsen met 8 en de Nederlanders met 7 brieven per jaar naar het bui tenland somt een aantal belangrijke verkeers wegen op, dat spoedig verbreed dient te worden. De voorzieningen aan pri maire wegen zullen tot 1970 ongeveer een milliard gulden vergen. In verband hiermede wordt in het verslag aangedrongen op wederinstel ling van het wegenfonds. De A.N.WB. constateert voorts, dat het tempo der werken voor verkeersvoorzieningen steeds bij de directe behoeften achter blijft. In sommige gevallen leidt dit tot onverantwoord hoge verliezen aan levens, tijd en kosten- De kosten van het ongelijkvloers maken van overwegen in verschillen de gemeenten die van deze overwe gen voortdurend last ondervinden, schat de A.N.W.B. tot 1970 on 160 tot 200 millioen gulden. Ook werd geijverd voor het behoud van natuurschoon en kastelenbezit, zoals het inrichten van een nationaal park m het Zuid-Limburgse Maasdal. Het ledental van de A.N.W.B. is in 1953 tot boven de 270.000 gestegen. Ernstige gevolgen van overstroming Rio Grande 55 doden, 15.000 daklozen De overstroming op de rivier de Rio Grande in Texas, die enkele da gen geleden buiten zijn oevers is ge treden, heeft naar schatting tenmin ste 55 doden gekost en 15.0000 men sen dakloos gemaakt. Te Piedras Negras. in Mexico, wer den 38 doden geteld. Men vreesde, dat wellicht honderden personen zijn omgekomen doordat het water de uit stroo en leem opgetrokken hutten heeft weggeslagen. Te Ozona op een afstand van bijna 160 km ten Noorden van de rivier, werden tenminste zestien vrouwen fedood door één vloed van de golven, ie de Rio Grande deed wassen. De jubilerende voorzitter van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuw se Stromen, mr. H. van der Beke C allen fels (rechts), tijdens de recep tie op de voorplecht van de „Havik". (Foto P.Z.C.) (Voor verslag zie pag. 2) Leiden herdacht prof. Meyers Prof. Cleveringa hield herdenkingsrede In de Pieterskerk te Leiden is gis termiddag in tegenwoordigheid vaii een groot aantal leden der academi sche senaat en van talloze vrienden en oud-leerlingen prof. dr. E. M. Meyers herdacht, die Vrijdag jl. plot seling overleed. In deze bijeenkomst vverd het woord gevoerd door prof. mr. R. P. Cleveringa, die betoogde dat de rechtskundige wereld een van haar heel grote deelgenoten heeft verloren. By de voortzetting van het werk aan het nieuwe Burgerlyk wet boek, zo zeide spreker, zal menig maal nog smartelijk worden ervaren dat niet meer gereikt kan worden naar zyn hoge peil, maar wel verre van een lijdelyk aflaten moge het de doorzetting naar krachten zijn. waar mee hem de dank en de eer wordt bewezen, die wij hem steeds verschul digd zullen blijven. Veelzijdig is hij geweest als rechts- feleerde. veelzijdig ook overigens, yn belangstelling hield bij het recht niet op. Hy luisterde en keek gaarne naar wat anderen elders schiepen en boden en kon soms ver meepraten over wat men op grote afstand van hem had kunnen denken te liggen. Een groot geleerde is Meijers ge weest, maar ook, en misschien nog meer dan dit, een groot mens. Meijers argumenten in de rechts- strijd zijn steeds van de beste ge weest, maar dat zij zo sterk door drongen als zij deden, is stellig mede daaraan te danken geweest, dat men ze voelde komen uit een bron. die rein en klaar was en waarin geen bederf vermocht te bezinken. VERGETEN BENZINE IN TE NEMEN Gezagvoerder en eerste piloot op staande voet ontslagen De gezagvoerder en de eerste piloot van het in de nacht van Zaterdag 19 op Zondag 20 Juni bij Folkestone verongelukte „Convair"-verkeersvliegtuig zijn op staand e voet door hun maatschappij ontslagen. By een nader on derzoek is gebleken, dat het verongelukken van het toestel, waarbij drie mensenlevens te betreuren vielen, is veroorzaakt door grove nalatigheid van het personeel. Er is n.l. uit het ingestelde onder zoek gebleken, dat het verongelukken van het toestel geheel en al was te wijten aan het feit. dat de „Convair" nadat zij van Londen naar Genève was gevlogen, in Genève geen brand stof meer heeft ingenomen, en zo was het niet meer dan natuurlijk dat het toestel op de terugreis met ben zinegebrek te kampen kreeg. Op bet vliegveld van Genève had de eerste vlieger opdracht gegeven, dat er 3200 liter benzine moest wor den ingeladen. Toen de tankwagen met brandstof bij het vliegtuig kwam. was er evenwel niemand van de be manning te vinden. Tenslotte is de tankwagen weer weggereden, zonder In Lausanne, waar Woensdag de halve finale wedstrijd werd gespeeld tussen Hongarije en Uruguay, voor het wereldkampioenschap voetballen, heeft Hongarije zich na verlen ging, otndat de eindstand aanvanke lijk 22 was in de finale ge plaatst door de Uruguezen met ff2 te kloppen, Hongarije komt in de fi nale uit tegen Duitsland, dat in Bazel Oostenrijk een 6I nederlaag toe bracht. Een spelmoment uit de wed strijd. (Tele foto) dat de vliegtuigtanks werden vuld.. De voorgeschreven controle van brandstoflijst en bezinestandme- ter werd daarna bljjbaar ook niet meer uitgevoerd. Pas toen de moto ren onregelmatig begonnen te lopen, merkten de piloten, dat er iets niet in orde was. Voordien hebben zij dus geen aandacht geschonken aan de aanwijsmeters. Toen het vliegtuig in het water was terecht gekomen en de drie passa giers, die niet konden zwemmen zich aan de hoog boven het water uitste kende staart hadden vastgeklemd, hebben de drie mannelijke leden van de bemanning zich niet om de dren kelingen bekommerd. Alleen de ste wardess heeft zich niet onmiddellijk zwemmende in veiligheid gesteld, maar zo lang mogelijk haar plicht ge daan. Brielse vrouw vergiftigde haar man Acht jaar geëist Een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en daarna ter beschik king stelling van de regering om in een inrichting te worden verpleegd. Zo luidde de eis van de Officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank jhr. mr. F. A. Groeninx van Zoelen tegen de 40-jarige mevrouw 31. J J. uit Brielle. Zij werd er van verdacht haar echtgenoot T. R. van het leven te hebben beroofd. Zij had zichzelf, na drie en een half j'aar bij de politie aangegeven. In 1950 was het echtpaar getrouwd doch het huwelijk was niet best. Toeri de man met haar by zijn ouders wil de gaan inwonen, en zy daar bezwaar tegen had, omdat deze niet Roomsch- Katholïek waren, wilde zè .an hem af- Ze kocht rattenvergif, smeerde het op zijn brood, de smaak verdoe zelend met een dikke laa' suiker. Het Wereldgebeuren Uitgeleverd Men heeft het president Eisenho wer op zijn laatste persconfe rentie wel moeilijk gemaakt. De krantenmensen wilden alsmaar weten of het afstaan van zo ongeveer drie kwart deel van de Vietnam-staat (In do-China) aan de communisten de in stemming zou hebben van de presi dent. Berichten uit Frankrijk wezen er op. dat de nieuwe Franse premier het afstaan van dat gebied geen al te zware prijs zou achten voor het ver krijgen van een wapenstilstand in In do-China. Kennelijk waren de Ameri kaanse krantenmensen bezwaard door het feit, dat vele millioenen Viet- namezen tegen hun wil aan de roden uitgeleverd zouden worden. Welnu, gisteren is die uitlevering ten dele een feit geworden door de Franse terugtocht uit het gebied tus sen Hanoi en de Chinese grens. Onge veer twee millioen Vietnamezen zien zich nu voor het feit gesteld, dat zy de rode storm moeten doorstaan. Dit houdt vriiwel zeker in, dat vele be stuursambtenaren uit hun functies worden geworpen, dat allerlei colle ges een rode meerderheid krijgen, dat aan duizenden middenstanders zware boeten worden opgelegd, omdat ze met de Fransen zakelijke relaties on derhielden en dat tenslotte vooral de talrijke Christenen in dit gebied aan ernstige vervolging zullen blootstaan. Dat zijn droeve dingen, waarover niemand luchthartig mag oordelen. regering van Vietnam heeft nog op het laatste ogenblik j D' de Franse opperbevelhebber ge neraal Ely van ae ontruiming af te houden, maar het besluit van de ge neraal bleek onwrikbaar. Generaal Ely moet rekening houden et de mogelijkheid, dat de wapenstil standsonderhandelingen mislukken en dat hij de strijd moet voortzetten. Een eerste eis voor het voortzetten van de stryd is, dat het te verdedigen ge bied wordt ingekrompen. Eigenlijk geloven velen in Saigon, (de oude Inaochinese hoofdstad) niet aan de mogelijkheid van een wapen stilstand. Maar in Parijs denkt men daar an ders over en verwacht men, dat gene raal Ely's taak van korte duur zal zijn. Van alle Franse generaals is Ely de man, die het beste met de Ame rikanen kan opschieten. Hoewel hij een beroepsmilitair is, die in twee wereldoorlogen buitengewoon dapper heeft gevochten, maakt hy geenszins een militaire indruk. Integendeel deze man uit Saloniki waar hij werd geboren ziet er zo rustig en bedachtzaam en zo wei nig soldatesk uit, dat men hem eer der voor een vriendelijke leraar zou aanzien. Achter dit welwillende uiterlijk evenwel bevindt zich een zeer harde kern. De Franse regering heeft hem vier jaar lang in het Amerikaanse Pen tagon laten vertoeven voor het con tact met het Amerikaanse leger. Tot zijn teleurstelling moest hij daar on dervinden, dat de Amerikaanse gene raals wel respect hadden voor hem, maar niet in dezelfde mate voor het Franse leger en het Franse volk. Men was in het Pentagon bezield met een zeker wantrouwen; men vond, dat het Franse volk zyn defensieopbouw niet hard genoeg aanpakte. Geleidelijk wist Ely het vertrouwen van de Amerikaanse generaals te winnen, die hem leerden kennen als een zeer energiek en bijzonder be heerst man. Men zegt, dat hy bij de meest opwindende debatten nimmer zyn stem tot een grotere graad van „luiheid" opvoert, iets dat toch wel heel gewoon is in militaire milieu's. Dat vertrouwen zal hem goed van pas komen als hy voor een moei- lijke taak wordt gesteld: die hem uiteindelijk wacht: geleidelijk afbre- r? v5n.de Franse militaire macht in Indo-China en het overgeven van de meeste militaire taken aan de in heemse troepen, die onder Ameri kaanse leiding worden opgeleid. Aan dat afbreken valt niet te ko men, want de huidige Franse rege ring wil met instemming van het Franse volk zo snel mogelijk het Indochinese avontuur liquideren. Waarbij dan aan de Amerikanen de taak wordt toegedacht om in het niet- communistische deel van Indo-China het grootste deel van de militaire ver antwoordelijkheid te dragen! Mevrouw E. Roosevelt, die een be zoek van een maand aan de Sowjet- Unie zou brengen, heeft medegedeeld dat haar reis niet doorgaai De Sowjet- Russische autoriteiten hadden haarzelf wel vergunning verleend de Sowjet- Unie binnen te komen, doch zij wilden geen visum verlenen voor een ervaren verslaggever of 'n Russisch sprekende se- crelaris, die mevrouw Roosevelt als tochtgenoot had willen hebben. HARRIET LAüREY. Ik draag de blinkendste van al je [woorden als rinkelende bellen in mijn oren. t-, - [kan, En m myn hart, dat niets dan zingen komen er rond-geryrnde liedjes van. Bij A. J. G. Strengholt te Amster dam verscheen een nieuw bundeltje verzen van Harriet Laurey, wier „Lo- reley" we destijds zeer konden waar deren. „Oorbellen" heet het, en het zyn louter kwatryntjes, vier-regelige liefdesgedichtjes, vol verrukking en blyheid om net liefhebben, typisch vrouwelijk en licht: Al wat ik was. voordat ik werd van [jou, is van my losgeraakt: een andere [vrouw. Soms kom ik haar opeens en [duidelyk tegen, maar loop voorby, met myn geluk [verlegen. Lang niet alle „oorbellen" zijn zulke juweeltjes, er zijn een massa vrij on beduidende dingetjes onder. Bazaar- goed met valse steentjes en klater goud, zou men zo zeggen, om in 't» materiaal te blijven. vVe diepen er nog op met echte parels: Liefhebben is van ruimte zijn en zee, bewogen worden met het water mee: telkens opnieuw de golven één slag [voor en telkens opnieuw in de golven [verloren. Een alleraardigst boekje, speciaal voor verliefde meisjes en vrouwen. H. W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3