„Stadsprijs Middelburg Beeldende Kunst" voor Th. v. d. Horst Prij s kruideniers -levensmiddelenpakket 2.53 pet lager Zeeuwse Almanak OXO SOEPEN Mr. VAN DER BEKE CALLENFELS VIERDE ZILVEREN JUBILEUM ZEELAND EN HET VRAAGSTUK DER SCHELDE-RIJN-VERBINDING Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 JULI 1954 VELE INZENDINGEN VAN HOOG GEHALTE Voorts vier eervolle vermeldingen verleend M. J. Kooien won scholierenprijs Enkele maanden geleden loofde het gemeentebestuur van Middelburg ter gelegenheid van de afsluiting van Walcherens wederopbouw dit jaar prij zen uit voor beeldende kunst en voor litteratuur. Van de zijde van de beel dende kunstenaars in geheel het land bleek hiervoor grote belangstelling te bestaan. De deelname was dan ook boven verwachting groot. Ook het ge halte bleek hoog, zodat van een succes kan worden gesproken. De jury be staande uit prof. Jan Wiegers, hoogleraar vrije schilderskunst aan de Rijks academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam en dr. A. F. E. van Schen- del, directeur van de afdeling schilderkunst van het Rijksmuseum in de hoofdstad, kreeg 110 inzendingen te beoordelen. Onlangs kwam zy met haar arbeid gereed, waarna een rapport werd Ingediend. Hieruit blijkt, dat de jury adviseert de Arnhemse schilder Th. van der Horst voor zyn werk, dat onder het motto „Samothrace" werd ingezonden, de stadsprijs ten bedrage van f 750.toe te kennen. Voor de Prys, die aan scholieren werd uitge loofd, was de belangstelling minder groot dan verwacht kon worden. Er kwamen namelijk slechts 5 inzendingen binnen. Voorgesteld wordt deze prijs toe te kennen aan een 21-jarige leerling van de Rijkskweekschool te Middelburg, Michael J. Kooien. B. en'W. van de Zeeuwse hoofdstad hebben dit advies opgevolgd en de prijswinnaars inmiddels op de hoogte gesteld. Wat betreft het schilderij, waarmee Michael J. Koole, de scholierenprijs won, merkt het rapport nog op: „Met vaardigheid is hier getracht een com positie op te bouwen, waarin de ge dachten aan Walcheren's herrijzenis tot uiting komt". Twee exposities Zoals wij gisteren reeds konden meldden, zal een groot aantal van de inzendingen voor de Stadsprijs voor Beeldende Kunst in het „Kunstmu seum te Middelburg worden geëxpo seerd, tegelijk met de werken van de Provinciale Zeeuwse Expositie van Bij de 110 ingezonden werken was de schilderkunst het talrijkst verte genwoordigd; voorts treft men aqua rellen. tekeningen en grafische wer ken aan. Naar bekend is, dienden de inzendingen geïnspireerd te zijn door de rampen, die Zeeland troffen, de wijze waarop deze zijn doorstaan en overwonnen, doch zij konden ook Middelburg, resp. Walcheren in het algemeen tot onderwerp hebben. De jury merkt in haar rapport op, dat vele inzenders trachtten vorm te geven aan de hevige indrukken, ver oorzaakt door de overstromingsramp doch dat de weergave of de evocatie van de dramatische gebeurtenissen aanzienlijke moeilijkheden oplever den. Zij zegt verder: „Niettemin kon met voldoening worden vastgesteld, dat het door de stad Middelburg gestelde gegeven geen al te grote belemmering is geweest voor het inzenden van werk van goed gehalte, in het bij zonder van de zydc van de schilders en de grafici". Visionnaire kracht Sprekende over het schilderij van Th. van der Horst, dat onder het motto „Samthrace" werd ingezonden en de stadsprijs verwierf, zegt het rapport: „Met visionnaire kracht is in dit werk uitgebeeld het nachtelijk vluchten van mens en dier over het dreigende water. Door de boeiende compositie en de geladen kleur is de beklemming van het ogenblik uitste kend gesuggereerd". (Samothrace of Samothrake is een oude stad op het gelijknamige eiland in de Aegeïsche Zee, bekend o.a door de slag bij Salamis 480 jaar v. Chr. Het beeld van de Nike (Griekse go din van de overwinning) van Samo thrace, dat zich in het Parijse Louvre bevindt, herinnert hieraan). (Op pagina 7 brengen wij een inter view met de winnaar, Theo van" der Horst). De jury heeft voorts voorgesteld van de volgende inzendingen de op merkelijke artistieke verdiensten met een eervolle vermelding te onderschei den: serie aquatinten onder het motto „Fataliteit" van de Amsterdamse schil deres Jeanne Bieruma Oosting; de te kening „L I" van de schilder Jim Frater uit Baarn (werkt vaak op Walcheren); een serie etsen onder het motto „De dijken dicht" van de Vlis- singer Cor de Wolff en de inzending onder het motto „Atlantis", een gips model voor een monument, van Jan Wolkers uit Amsterdam. Advertentie. Voorgezonde regelmaat MIJNHAROT'S LAXEERTABLETTEN Werken vlug, zacht en pijnloos Beeldende Kunst. Een groot deel van de inzenders verklaarde zich hiertoe bereid Beide tentoonstellingen zullen Zaterdag a.s. om 14 uur door de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, worden geopend. Vermoedelijk zal tijdens deze ope ningsplechtigheid de prijsuitreiking geschieden. Over de tegelijkertijd uitgeloofde Stadsprijs van Middelburg voor litte ratuur is te vermelden, dat de jury, gevormd door mr. J. C. van Schagen, Domburg; prol dr. Garmt Stuiveling, Amsterdam en mej- dr. H. C. M. Ghijsen, Domburg, thans met de be oordeling bezig is. Het aantal inzen dingen voor deze prijs, is zulks in tegenstelling tot de vrij hooggespan nen verwachtingen enigszins tegen gevallen. De herdenking van Betje Wolff en Aagje Deken Biografie van mej. dr. Ghijsen In verband met de Nationale Wolff en Deken-herdenking is van de hand van mejuffrouw dr. H. C. M. Ghijsen, secretaresse van de Zeeuwse Vereni ging voor dialect-onderzoek, een ka rakter en levensbeeld van Betje Wolff en Aagje Deken verschenen, onder de titel „Dapper Vrouwenle ven" Deze ruim vierhonderd blad zijden tellende biografie werd uitge geven met steun van het Prins Bern- hardfonds en het provinciaal Utrechts Genootschap van Kunsten en Weten schappen Naar aanleiding van publicaties van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, waarin volgens persberichten werd vastgesteld, dat de prijzen van levensmiddelen inclusief aardappelen, groenten en fruit op 15 Mei jl. gemid deld 7.4 hoger lagen dan op 15 Dec. 1953, heeft de wiskundige afdeling van Albert Heijn een nauwkeurig on derzoek ingesteld. Uit dit onderzoek bleek, dat de ver koopprijs van het gehele levensmid delenpakket van het Albert Heijn-be- dryf, inclusief vleeswaren, op dit mo ment 2.53 lager ligt dan op 15 Dec. 1953, zulks ondanks de verho ging van lonen cn huren en de sterk gestegen prijzen van koffie, thee en cacao. Belangrijke prijsverlagingen, die aan het-begin van dit jaar door het A.H.- bedrijf werden ingevoerd, zijn oorzaak van dit symptoom. Deze prijsverlagingen, gekoppeld aan een streng doorgevoerde handhaving van de kwaliteit, voerden tot de ge wenste verhoging van omzet en pro ductie, die de sleutel vormt tot de prijzenpolitiek van Albert Heijn. Al- bert Heyn's prijzen geven reden tot optimisme. Mmiatuur-Walcheren krijgt een caisson Geschenk van droogmakers „Miniatuur Walcheren" heeft er Donderdag weer een aanwinst bij ge kregen, namelijk een caisson, die een plaats zal vinden bij Fort Romme- kens voor het voormalig dijkgat, waar thans in het groot nog een echte caisson ligt. Dit geschenk voor de mi niatuur is er nog niet; het werd ech ter symbolisch aangeboden door de groep* „droogmakers van Walcheren", die zoals reeds gemeld Woens dag en Donderdag in Zeeland een reü nie hielden. De caisson 1 op 20 zal spoedig volgen. Deze plechtige aanbieding geschied- he iap van „Nieuw Walcheren]' werd ont- plec_- de op het Molenwater, waar het ge zelschap door enkele bestuursleden vangen. De heer D. F. P. Hoegen, voorzitter van de regelingscommis- VAN TOT De Axelse douanemannen mogen mis schien goede grensbewakers zijn, voor de edele voetbalsport werden zij niet in de wieg gelegd. Dit bleek tijdens een wedstrijd, die zij een dezer dagen speelden tegen de plaatselijke bak kers en waar, ondanks het feit, dat deze dë deegrollen hadden thuisgela- PECHVOGEL De man, die icy omstreeks het mid dernachtelijk uur in een vrij moedelo ze gemoedstoestand in Middelburg ter hoogte van het Molenwater aan troffen, had goede redenen voor zyn* moedeloosheid. Zyn trieste verlutal behelsde zyn wedervaren van de laatste, afgelopen twee uren. Per fiets onderweg van Vlissingen naar Middelburghad de lamp halverwege de strijd gestaakt, waardoor de onfortuinlijke fietser ge noodzaakt werd de tocht verder te voet af te leggen. Een stevige wan deling Tijdens de ivandeling vestigde de man al zijn hoop op de thuiskomst, op een kop koffie, op de rust, die hem zou wachten Er was geen thuiskomst. Want voor de huisdeur gekomen, miste de pechvogel de huissleutel en er was niemand om hem binnen te laten „En nou ontbreekt het er alleen nog maar aan, dat de hotels vol zyn", zo besloot hij zijn verhaal ten, maar tien douaniers aanwezig waren. Of de keeper ontbrak, wy we ten het niet, maar een feit was, dat de bakkers in de eerste minuten een 30 voorsprong behaalden. Ook na de rust bleken zij lang niet van koeke- deeg gemaakt te zijn, want zij wisten hun 30 voorsprong tot 7-4 te ver groten. WRAKKENVISSERS Een Rotterdams bergingsbedrijf heeft het Finse schil „Ariane", dat des tijds na een brand bij Terneuzen in de Schelde zonk, klein gekregen. Het schip "is met de zeebodem gelijk ge maakt. De firma zal nu in samen werking met Rijkswaterstaat, een onderzoek gaan instellen naar de ge zonken schepen in de Wielingen. geleden aanbood, om de burgse torenklok gelijk te zetten, zou misschien een dagbetrekking kunnen krijgen als dorpstoren- klokgelykzetter in Oosterland. Hier staat namelijk al geruime tyd de klok van de toren stil, zeer ten ongerieve van de Oosterlandse burgeren. KEVERS. In Plan-West te Axel vonden enkele spelende kinderen coloradokevers op straat. Het ongure gedierte werd op voorstel van een voorbijganger omge bracht, zodat het geen verdere scha de meer aan de gewassen kon toe brengen. sie, sprak er daarbij zyn vreugde over uit, dat de droogmakers, van wie ve len door hun echtgenoten werden ver gezeld; hun werkterrein van vroeger thans in het klein kwamen bezien. Hij legde er voorts de nadruk op, dat het feit, dat het eiland zijn herstel heeft kunnen herdenken in de eerste plaats aan het werk van de droogmakers te danken is. De leider van de réunisten, prof. ir. P. Ph. Jansen, zei, dat men diep on der de indruk was gekomen van de prestaties, die zovele Walchenaren hebben verricht en waarvan het resul taat op dit terrein te zien is. Hij merk te op, dat er van de vroegere dijk doorbraken niet veel meer te be speuren is en betreurde, dat de cais son by Rammekens op de maquette ontbreekt. Spr. vond dit zeer onjuist, want hij beschouwde deze caisson als het symbool van de „dijkreparatie". Om die reden vatte men het plan op voor deze kleine aanvulling zorg te dragen; het vormt tevens het laatste officiële optreden van de groep droogmakers. De voorzitter van „Nieuw Walche ren", de heer J. L. Verhagen, sprak hierna een woord van dank. OOST-WESTVERBINDING In ons verslag over de opening van de weg Waterlandkerkje-Oostburg de laatste schakel in de Oost-West verbinding werd verzuimd volle digheidshalve te vermelden, dat het hier ging om de weg IJzendijke-Wa- terlankerkje-Oostburg, welk ver- zuim wij hiermede gaarne herstellen. Toelatingsexamen Chr. Lyceum te Goes Aan het toelatingsexamen voor de le klassen van het Christelijk Ly ceum voor Zeeland te Goes, hebben 54 candidaten deelgenomen. Van hen zijn er 46 geslaagd, t.w.: Jaap Boor, Axel; Elly Gyzel en Henk Slabbekoorn, Biezelinge; Daan Bakker, Rinus Bliek, Suus dc Bruy- ne, Frieda Denkelaar, Anke Duve- kot, JanKees Duvekot, Ineke Erme- rins, Kitty de Graaff, Tineke Hage, Leo Hartman, Rmus Hillebrand, Ed dy Huigens, Theo Karelse. Free Met selaar, Deni Nelemans, JanKees v. d. Peyl, Libbe Rozendal, Anneke Schout Veldhuys, Rinus Sentse, Ma- j rian Sinke, Emmie Stam, Metsy Tamminga, Johan Verplanke. Ronny v. d. Vliet, Ineke van Zweeden en Rinus van Zweeden, allen Goes; Hein Kluiver, 's-Gravenpolder; Patty Boogert. 's-Heer Abtskerke; Lenie Zandee,'s-Heer Arendskerke; Chris de Jager, Chris Jebbink, Agnes van der Leek en Giel Ribbens, Kapelle; Chris Roose, Kloetinge; Evert Bak ker, Krabbendijke; Jaap Koolstra, Kruiningen; Ina Brakman, Nw. en St. Joosland; Henk Harthoorn, Oost- dijk; Jopie v. d. Velde, Ovezande; Wim Koeman André Staal, Els Vee- nemans en Kees Vette, Yerseke. Examens Chr. Kweekschool te Middelburg Aan de Chr. kweekschool voor Zee land te Middelburg slaagden voor het onderwijzersexamen de heren H, L. Brasser en A. Francke, beiden te Se- rooskerke; C. M. Dekkei en A. R. van de Driest, beiden Vlissingen; H- D. Hendrikse, Stavenisse en M. Janse, Vrouwenpolder. De heer H. D. Louwes, voorzitter van het „Centraal Bureau der Coöp. Aan- en Verkoopverenigingen in Neder land" en van de Nationale CoÖp. Raad, tijdens zijn toespraak ter gele genheid van de officiële inbedryfs- stelling van de graansilo te Breskens. (Voor verslag zie pag. 5) Foto P4.C.) Kxmcjfe tUMÊÊÊ/tt, 1 GS ïlÉÊMm Tlfete&btefatiaakal.! OXO „CHICKEN" - OXO VERMICEIUSOEP - OX0 TOMATENSOEP f OXO CHAMPIGNONSOEP - OXO JULIENNES0EP 1 RECEPTIE OP DE OOSTERSCHELDE Vijf en twintig jaar voorzitter van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen. De voorzitter van het Bestuur der Visseryen op de Zeeuwse Stromen, mr. H. van der Beke Callenfels uit Middelburg, vierde gisteren zijn zilveren ju bileum als zodanig en werd ter gelegenheid van dit heuglijke feit door vele vooraanstaande Zeeuwen gecomplimenteerd. Mr. van der Beke Callenfels, die in de afgelopen vyf en twintig jaren, een geziene figuur in de Zeeuwse visserijwereld is geworden, recipieerde op een uiterst toepasselijke plaats: boven de oesterpercelen naby Yerseke, als het ware temidden van zijn „ambtsgebied". Het Visserybestuur regelt namelijk namens de Staat o;a. de verpachting van de visserijpercelen in de Oosterschclde. De jubilaris ontving zijn gasten op de visserij-patrouilleboot „Havik" terwjjl enkele schepen de pendeldienst met de haven van Yerseke onderhiel den en daarby vele belangstellenden aanvoerden. Onder de velen, die de jubilerende voorzitter, die tevens secretaris-pen ningmeester van het bestuur is, kwa men gelukwensen, bevonden zich mr. C. R. F. van Roggen, president van de arrondissements-rechtbank te Mid delburg, mr. J. Moolenburgh, kanton rechter, de heer R. Cambier. secreta ris der „Zevibel", de heer H. Bakker hoofd der afdeling Domeinen van het Bezoek Noorse gezant aan Stavenisse De Noorse gezant in Nederland bracht een bezoek aan Stavenisse. Vergezeld van zfln echtgenote en de burgemeester van het doip, de heer L. A. Verburg, werden de Noorse ge schenkwoningen bezichtigd, waarbij men een bezoek bracht aan de heer J. Priem. (Slot van pag. 1) zeewieren, alginaten) te Schore en voorts een tweetal handelsverenigin gen, de Zeeuwse Kunstmesthandel te Hansweert en een coöperatieve aan- en verkoopvereniging te Wemeldin- ge, alsmede een aannemer van wa terbouwkundige werken te Hans- weert. Wel echter heeft de drukke scheep vaart door het Kanaal invloed uit geoefend op de ontwikkeling van de middenstand rond dit Kanaal. Zowel in Hansweert als Wemeldinge wordt van de wacht- en ligtijden der sche pen bij de sluizen door de midden standers geprofiteerd voor de voor ziening in de dagelijkse behoeften van de opvarenden. NA DE NIEUWE WATERWEG. De Commissie gaat hierna in op de consequenties, welke een nieuwe Schelde-Rijnverbinding zal hebben voor de bestaande verbinding, omdat deze nieuwe verbinding met name het Oostelijke Scheldegebled zal ra ken. De Commissie meent, dat ook zon der deze ontworpen tracé's op him merites voor Zeeland te beoordelen, kan worden vastgesteld, dat voor een belangryk deel van het verkeer de route via het Kanaal van Zuid-Beve land de aangewezen vaarweg zal bly- ven. In dit verband dient te worden opgemerkt, dat bovendien het aan tal grote, snelvarende motorschepen een relatieve toeneming vertoont ten opzichte van de sleepschepen. Deze schepen ondervinden belangryk min der invloed van de tystromen en de z.g. „tyvaart" is voor deze cate gorie schepen dan ook van veel ge ringer belang. Voor deze schepen heeft voorts het varen in open water voordelen boven de kanaalvaart, waar snelheids-beperkingen ter bescher ming van oevervoorzieningen en we gens de bestuurbaarheid noodzake- lyk zyn. Aangenomen kan derhalve wor den, dat, tenminste het scheep vaartverkeer, dat gebruik maakt van de Westerschelde ten Wes ten van Hansweert en dat in hoofdzaak is bestemd voor of afkomstig van het kanaal Ter- neuzenGent, te allen tijden van- de route via 't Kanaal van Zuid- Beveland gebruik zal biyven ma ken. Dit betreft dus, zoals in 't vo renstaande is gebleken 40 h 50 van het aantal schepen en 30 40 van het totale draagver- ELKE DAG KOMEN ER. NIEUWE POMPEN BIJ.,.. Staag wordt er gewerkt om steeds meer blauw/witte Esso pompen te plaatsen. Tank nu de superbenzlne ESSO EXTRA met extra hoog octaangetal Ministerie van Financiën, de heer Westerduin, hoofd der afdeling Comp tabiliteit van hetzelfde ministerie, wethouder P. de Koeyer namens de burgemeester van Yerseke, de ge meentesecretaris, de heer J. M. Sinke, het bestuur der Visseryen op de Zeeuwse Stromen, het bestuur der V. E.B.O., de Vissersvereniging en de Panneleggersverenigingn uit Yerseke. Tydens deze geanimeerde receptie werden de heer Callenfels vele bloem stukken en een aantal geschenken aangeboden; o.a. drie boeken van de V.E.B.O., een Delfts blauw bord met een gecalligrafeerde oorkonde van de vereniging van oesterexporteurs „Vervoer en een schilderij van de Pannenleggersvereniging. Voorts was er een stroom van gelukwenstele- grammen. In de morgenuren was een receptie gehouden voor-de personeelsleden. Advertentie. De sigaret met het grootste aantal vaste rokers I mogen en van de hoeveelheid vervoerde goederen. Het Kanaal van Zuid-Beveland zal dus, ook by het tot stand komen van een nieuwe Schelde-Rijnver binding waar&chijnlyk nog een be langrijke functie in het scheep vaartverkeer kunnen behouden. In dit verband wyst de Commissie met nadruk op de stringente nood zakelijkheid het Kanaal voortdurend te doen beantwoorden aan alle ei sen, die er aan gesteld kunnen wor den. Door het van belang blyven van deze vaarweg zal allereerst de basis van de bestaansmogelijkheid der bo vengeschetste middenstandsbedry- ven niet geheel worden weggenomen, terwijl voorts de resterende en nog belangrijke verkeersstroom stimulerend zal kunnen blyven wer ken op de vestiging van industriële bedrijven langs het Kanaal. Een mo gelijkheid, die misschien in de toe komst nog een reëlere inhoud kan krijgen, als Zeeland na een eventu ele afsluiting van de zee-armen naast foede waterwegen over goede Noord- uid lopende landverbindingen de be schikking zal krygen. Het ontbreken van deze laatste verbindingen is na melijk steedg één van de belangrykste belemmeringen geweest voor een harmonische ontwikkeling van dit gewest. f MIDDELBURG Vandaag Van Ben them en Jutting: Ex positie litho's Henri de Toulouse Lau- trec, 9—18 en 19—12 uur; Electro: „Houdini", (14 J.), 19 en 21.15 uur. VLISSINGEN Vandaag Alhambra: „Europa 1951" (18 jr.), 7 en 9 uur; Luxor: „Het grote geheim" (14 jr.), 8 uur. GOES Vandaag Grand: .Europa 1951" (18 Jr.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2