Aantal Zeeuwse boeren verkende „wondermooi" Kopenhagen D Frankrijk verwacht veel van zijn nieuwe minister-president TECKELHOUDSTER KREEG 400 ONDERSCHEIDINGEN Op weg naar Noorwegen BERGEN VAN 200 SCHEPEN DONDERDAG 1 JULI 1954. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 EEN ROEPENDE IN DE WOESTIJN Mendès-France moet aan de communisten de voet dwars zetten (Van onze Parijse correspondent) De benoeming van monsieur Pierre Mendès-France tot minister-presi dent van de Franse Republiek heeft in heel de wereld een duidelyke beroe ring teweeggebracht. Deze gaat van een nauwelijks verborgen wantrouwen in Duitsland via een zekere onrust in Amerika Mt een aanmoedigend enthousiasme in Engeland. Nu de nieuwe premier zyn zware taak met grote ernst is begonnen willen wy eens rustig nagaan wie Mendès-France is, wat hy wil en vooral in hoeverre hy beantwoordt aan de wensen van de meerderheid van zyn volk. Mendès heeft reeds sinds 1945 gezegd dat hy de platgetrapte politieke paden niet wenst te bewandelen. Hy heeft op ieder gebied zyn eigen ideeën en hy wil deze ideeën volgens nieuwe metho des uitwerken. in 1945 Is hy als minister van fi nanciën afgetreden toen bleek dat men hem niet in staat wilde stellen een strenge financiële politiek te volgen. En sindsdien heeft hij geen kans voorbij laten gaan om te zeg gen dat Frankrijk boven zijn stand leefde, dat het Indochinese avontuur op een échec zou uitlopen en dat, wanneer men in Noord-Afrika niet anders zou optreden er ook in deze vitale gebieden van de Franse Unie de grootste moeilijkheden zouden ont staan. Alles wat hy voorspelde is uitgeko men. Vandaar dat hrj ook reeds Voor zijn verkiezing een zeer groot per soonlijk prestige bezat. Hij heeft de laatste jaren hard ge werkt om zyn plannen op politiek en economisch gebied haarfijn uit te werken. Die plannen zijn overigens hele maal niet geheimten eerste en voor alles vrede in Indo-China. Niet een vrede onder alle voorwaarden, maar wel een vrede, die rekening houdt met de bestaande situatie. En die door JAN BRÜS8B militaire situatie is, wat Frankrijk betreft alles behalve gunstig. Men is sinds meer dan een jaar aan de Ver liezende kant en alleen met hulp van een eventuele massale Amerikaanse steun zou men in het gunstigste ge val er in slagen het evenwicht wat te herstellen. Maar Mendès-France wil niet te veel met andermans veren prijken. Hij vindt dat Frankrijk geregeerd moet worden in overeenstemming met zijn eigen krachten. Deze realistische zienswijze heeft In Frankrijk veel weerklank ge vonden. In Amerika maakt men zich er echter ongerust over. Men heeft zelfs laten doorschemeren, dat de vrede, die Mendès-France even tueel met Ho Chin Minh wil sluiten niet door Washington erkend zal worden. Bij de formatie van zijn kabinet heeft Mendès-France zich vooral wil len omringen door jonge politici, die tot dat moment geen verantwoorde lijkheid hadden bij Frankrijks be stuur. Dit komt er op neer, dat hij een bepaald aantal ministers, die ge wend waren bij iedere nieuwe rege ring toch weer een portefeuille te krijgen tot oud-ministers heeft ge maakt. En zoiets doet men in de Franse Republiek niet ongestraft. Deze heren hebben, vooral in de om geving van de Amerikaanse Ambas sade te Parys laten doorschemeren, dat de nieuwe premier zeer zeker een intelligente kerel is, maar dat zijn houding tegenover de communisten veel te slap zal zijn. Dat hij van plan is Frankryk los te maken van de Amerikaanse protectie en dat hij hiermede automatisch in de Russi sche kaart zal spelen. Bestrijden met eigen wapenen Nu is het veel objectiever om te zeggen, dat Mendès-France de com munisten wil bestrijden met him ei gen methodes. Men dient niet te ver geten dat bijna een derde van de Franse kiezers nog altijd communis tisch stemt. Maar van de tien com munistisch stemmenden is er slechts één echte partij-communist. De ande ren stemmen voor Thorez. omdat ze het niet eens zijn met de gang van zaken in Frankrijk en ornaat ze ge- Dit is een foto van een Masachi- krijger uit Afrika. Hij woonde de Barazaof de stam- vergadering by, die werd geleid door het stamhoofd Adam Sapi van de He- hestam. De vergadering werd gehou den omdat men de schedel terug kreeg van wijlen het stamhoofd Mkwawa grootvader van Sapi die als een van de grootste helden in de geschiedenis der Hebe's te boek staat. De schedel, waarop de Masai grote prijs stelden lag jarenlang in een Duits museum, waar hy werd ont dekt. Sir Edward Twining de gouver neur overhandigde het kostbaar aan denken aan het stamhoofd. voelig zijn voor bepaalde kanten van de rode propaganda. Iedere Fransman wil een einde ma ken aan de oorlog in Indo-China. De communisten weten dat en hebben van de bestryding van deze on-popu- laire oorlog een van hun belangrijk ste propagandamiddelen gemaakt. Hetzelfde kan gezegd worden van de weerzin die iedere Fransman voelt ten opzichte van een Duitse bewape ning. En ook op sociaal en econo misch gebied verkondigen de Franse communisten heel wat zaken waar door de Fransman, die in wezen hele maal geen „kameraad" is, zeer gevoe- lig is. Mendès-France wil de partij van Maurice Thorez bestrijden door een einde te maken aan de gevechten in Vietnam, door een oplossing te vin den voor het Europese leger en ook voor noodzakelijke sociale en econo mische verbeteringen. Lukt hem dat, dan zal hij hiermee de communisten een belangryk gedeelte van hun pro- paganda-materiaal hebben afgeno men. (Nadruk verboden) OP BEZOEK IN DASHONDEN KOLONIE De dashond kan op een lange geschiedenis bogen (Van een onzer verslaggevers). „Kif-kaf, kef-kef, kif-kef, kaf", klonk het uit 112 (das)hondenkelen. In alle toonaarden die men zich kan voo rstellen, hoog en laag, schor en schril, helder en hees, aanhoudend, zonder tussenpozen. Geen enkele dashond, oftewel teckel, maakt hetzelfde geluid. En als U weet dat er negen verschillende soorten zyn, en daarvan elke hond een ander geluid voortbrengt, kunt u zich voorstellen met wat voor soort hon- denmuziek wij in de grootste Teckelkennel van Europa ontvangen werden. „Muziek", zegt de eigenaresse van 35 jaar met teckels gewerkt en ge- „Enny's Hoeve" te Voorthuizen, me- expenmenteerd te hebben", vrouw G. Pouw. „Ja. voor mij klinkt Zeg niet, dat een teckel een schoot- het nog steeds als muziek, zelfs na I hondje is. of dat hij misschien op een Vierhonderd onderscheidingen gewonnen met teckels! Waakzame hond in Buckinghampalace Een der lievelingshonden van ko ningin Elizabeth van Engeland heeft een van de schildwachten voor het Buckinghampaleis in Londen gebeten. Het beest had enige tijd met belang stelling toegekeken, hoe de schild wacht heen en weer stapte. Toen de soldaat in de houding moest sprin gen, sprong de hond ook en beet de man in zijn linkerbeen. De schild wacht kan nu geen dienst doen tij dens het bezoek van het Zweedse ko ningspaar aan de Britse vorstin. Overigens is dit niet de enige hond van de koningin, die byt. Onlijns beet een andere koninklijke hond een klok kenmaker, toen deze een klok opwond in het koninklijk paleis in Windsor. De generaal van de R.K. Orde der Dominicanen. Emmanuel Suarez, en diens secretaris-generaal, Aure Liano Martinez, zijn bij een auto-ongeluk te Perpignan om het leven gekomen. worst met pootjes lijkt. Als men ze ziet, verandert men direct van ge dachten. Geen hond zo beweeglyk als de dashond. Hij is een echte vech tersbaas, aggressief, die uitstekend werk doet hij de jacht op vossen, das sen en konijnen. De kop is als die van 'n aristocraat: fijn en spitstoelopend, de ogen intelli gent en vol hondentrouw. EENS VOOR DE GODEN.... De dashond kan op een geschiede nis bogen, die reeds eeuwen vóór Chr. een aanvang nam. Toen waren reeds in Peru en Mexico kortbenlge honden bekend die, als een gemest kalf, aan de goden werden geofferd, gekruid en wel. Dit klinkt wel erg wreed, maar daar werden ze toen neus voor ge bruikt Ook in Egypte was de kortbenige hond een bekende verschijning. Onge veer 30 eeuwen vóór Christus hadden de Egyptenaren namelijk een honden soort, dat een kruising was van een jacht jakhals en een windhond: de Brak. Deze Brak is veelvuldig op pyrami- den en obelisken afgebeeld. Zo nu en dan vindt men ook de afbeelding van de kortbenige mutatie van de Brak in oude gedenkboeken gebeiteld. Op hun veldtochten door Europa verspreiden de Romeinen deze honden later over Engeland, Frankryk en Duitsland. In Engeland en Frankrijk is hieruit de Basset ontstaan, terwijl men in Duitsland de kortbenige muta tie verder ging fokken. Dat al spoe dig het nut van deze honden werd in gezien voor de jacht, blijkt wel uit oud Beierse jachtwetten uit 1400, waar reeds van „dachshünden" (das sen of teckels) gesproken wordt. In de loop der jaren heeft men in Duitsland veelvuldig gebruik ge maakt van dit venynige hondje. Lang zamerhand heeft men ze tot verschil lende variaties uitgekweekt.. Als bij mevrouw Pouw de deur open gaat rolt en buitelt een zevental dar tele hondenlijfjes over de drempel. In de gang zitten vele Bpitsneuzige teckels op kluitjes bij elkaar exv be snuffelen de bezoeker nieuwsgierig. Binnen in de gang rechts hangt een bord aan de muur, waaraan keurig in het gelid een 400-tal onderscheidingen zijn gespijkerd. Onderscheidingen uit Nederland, Duitsland, België, Frank rykbijna alle landen zyn verte genwoordigd. Daarvoor staat een aantal wissel bekers op een houten tafeltje. Al de ze tropheeën heeft mevrouw Pouw op verschillende tentoonstellingen in de wacht gesleept. Mevrouw Pouw is lid van het be stuur van een Amerikaanse vereni ging voor hondengenetica en schrijft bovendien regelmatig in „The Ameri can Dachshund", een Amerikaans maandblad, dat geheel aan de teckels fewyd is. Dit blad heeft mevrouw ouw onlangs nog gevraagd, gege vens over de beste fokteckels in Eu ropa te verzamelen. De hond Dry is een van de weini- fe honden, die de oorlogsjaren heeft oorstaan. Met de nakomelingen van Dry en het nageslacht van Bleu Lady gaat de energieke kennelhoudster in de toekomst nieuwe experimenten uit voeren. Haar grote doel is een egaal wit hondensoort te fokken. MET DE Z.L.M. NAAR DE FJORDEN I) (Van een onzer verslaggevers) KATTEGAT a/b. Ms. „Kroonprinz Olav" Woensdag. Sinds van daag heeft het populaire liedje, waarin de lof op Kopenhagen bezongen wordt, voor negen en twintig Z.L.M.-ers met hun vrouwen, meer inhoud gekregen. Vanmorgen hebben zij zelf de schoonheid van deze stad bewon derd en gisteravond de sensatie beleefd van een bezoek aan het wereldbe kende, sprookjesachtige „Tivoli", het amusementspark, dat iedere bezoeker van Kopenhagen moet hebben gezien. En thans zitten zy op het Deense mailschip met honderden andere toeristen van verschillende nationaliteiten, op weg naar het land der fjorden, waar een vertegenwoordiger van de Noorse landbouworganisatie ons morgenochtend zal opwachten, om in en kele dagen iets van de Noorse landbouw en het natuurschoon te tonen. Het gezelschap is zeer gemengd. De deelnemers zijn uit alle delen van de provincie afkomstig. Dijkgraaf J. Klompe en de heer en mevrouw Deïst uit Schouwen, die terecht na de vele zorgen, eens iets anders wil len zien dan het troosteloze beeld, dat hun eiland biedt. Verder de opgewekte Zeeuwsch- Vlamingen, de Bevelanders, Walche- naren en enkele uit Tholen. Allen Z. L.M.-ers en dus één familie, die onder leiding van de alg.-secretaris, mr. J. F. G. Schlingemann, hun kennis gaan verrijken, door eens buiten eigen landsgrenzen te kyken. Misschien niet direct om er in de Noordse lan den nog veel te kunnen leren op land bouwgebied, doch het is goed ook kennis te nemen van het leven en werken van collega's, die met name in Noorwegen onder wel zeer andere en moeilijker omstandigheden moeten ai'beiden. De reis is tot dusver uitstekend verlopen. Een prima geest, een vlotte reis en buitengewoon interessant. Een van de nieuwste A.M.Z.-„un- derfloor" reiswagens, de Tourmalet, onder de bekwame hoede van chauf feur C. de Muynck, heeft ongeveer 600 km. naar Hamburg, in snel tem po „genomen". Zelfs vlugger dan het reischema had aangegeven. Reeds om half twee Maandagmiddag deden we ons in het Duitse Lingen te goed aan een stevige maaltijd, om daarna met een korte wandeling door dit sombere stadje geconfronteerd te worden met de gevolgen van de oorlog, het grote vluchtelingenprobleem, dat ook tot onmenselijke toestanden op huisves- tingsgebied heeft geleid, de vele in validen en tal van andere vraagstuk ken waarmee de bezoeker reeds op straat kennis maakt. En toch toch anderzijds leert deze toch door het zwaargenavende Duitsland ook, dat er in de ruim acht jaren na de oorlog ontzettend hard is aangepakt. Pover Landbouwkundig is deze eerste dag niet bijzonder interessant geweest. Schrale grond met voor Zeeuwse be grippen magere gewassen. Even po ver deed ook het grote Hamburg aan. Grote lege plekken en honderdtallen skeletten van uitgebrande huizen her inneren hier aan de zware bombarde menten, al moet ook hier gezegd wor den, dat de rokende fabrieksschoor stenen en de vele nieuwe huizenblok ken getuigen, dat deze wereldstad be zig is zich snel te herstellen. In de uitgaansbuurt rijen de kolossale licht reclames zich aaneen, duizenden zoe ken daar hun vertier. Wanneer men bij het naar huis gaan in de U-bahn de veelal starre en doffe gezichten van deze mensen gadeslaat. Kan men niet aan de indruk ontkomen, dat de lichtreclames en schreeuwende gevels van de amusementspaleizen met de quasi-vrolykheid van bezoekers, slechts camouflage zyn om de ware, onzekere situatie te verbergen. Hoe geheelanders is dit alles in het Deense land met Kopenhagen als centrum. Door het golvende land schap heeft de bus ons Dinsdagmor gen naar de Duitse grenshaven Gros- senbrode gebracht, waar de moderne Deense ferryboot „Dronning Ingrid" het gezelschap in drie uur overzette yan reserve-officieren Enige dagen geleden is de school voor reserve officieren lichte lucht doelartillerie van Gorcum naar Bus- sum overgeplaatst. Deze overplaat sing is nogal rumoerig geweest. Had den de toekomstige officieren de avond voor hun vertrek hun afscheid gevierd met behulo van traangas en spuitende brandslangen, trjdens de treinreis naar Bussum werd op de tus senstations met rotjes, donderbussen, „gillende keukenmeiden" en wat nog meer aan knalryks is uitgevonden, naar de mensen gegooid. Dit ging ge- paard met luid gejoel. De leiding van het transport gelastte de stopzetting van dit festijn. Maar dat mocht niet baten, want °P een volgend station herhaalden zich dezelfde taferelen. In Bussum aangekomen moesten de manschappen op de binnenplaats van de Kolonel Palmkazerne aantreden. Daar gelastte de commandant de on ruststokers uit te treden. Vry spoedig meldde zich de eerste, maar de vol genden lieten op zich wachten. Onaf- febroken moesten de mannen in de ouding staan. Na het avondeten werd opnieuw aantreden geblazen, ook toen meldde zich niemand. Na een paar uur zo in de houding te hebben ge staan kwam eindelijk nummer twee te voorschijn waarna de troep kon in rukken. Daarna was een eind geko men aan een van de onrustigste over plaatsingen die Bussum gekend heeft. In Zweden waren gisteren vele groe pen stronomen uit tal van landen aan wezig om de zoTisverduistering met hun apparaten wetenschappelijk te volgen. De Amerikanen waren met prachtige instrumenten naar Os- karshamn in Zuid-Oost Zweden geko men. Zij hadden 25 ton alleen aan uit rusting by zich. Hier ziet U een in strument voor het bestuderen van de eclipse met behulp van radiogolven. Hoge onderscheidingen aan militairen uitgereikt Dinsdag zijn in twee plaatsen aan een aantal militairen, die tijdens de oorlog bijzondere daden hebben ver richt hoge onderscheidingen uitge reikt. In Haarlem gebeurde dit door luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, die voor het front van de troep negen militairen onderscheidde met het bronzen kruis en de bronzen leeuw. Luitenant-generaal A. Opsomer was in Apeldoorn aanwezig, waar twee luitenant-kolonels en een reserve-ka pitein werden gedecoreerd. Op 83-jarige leeftijd is overleden prof. dr. P. S. van Ronkel, oud-hoogle raar in de Maleise taal- en lettefkunde aan de rijksuniversiteit te Lelden. MOEILIJK MAAR WINSTGEVEND. Restanten uit de afgelopen oorlog (Van een bijzondere medewerker) SYDNEY, Juli 1954 In opdracht van een Australisch syndicaat zijn eind Juni twee duikers in Nieuw-Guinea begonnen te zoeken naar ongeveer 200 schepen, voor het merendeel Japanse, die tussen Nieuw-Brittannië, Nieuw- Ierland en 't eiland Bougainville tij dens de tweede wereldoorlog tot zin ken gebracht werden. Een van de bei de duikers, John Johnstone, heeft reeds in 1941 in de buurt van Auckland op Nieuw-Zeeland 500 staven goud ge borgen, die een waarde hadden van ongeveer 30 millioen gulden en die toentertijd uit de ongeveer 100 meter diep liggende Zuidzee-stoomboot „Nia gara" gehaald moesten worden. Het syndicaat, dat de voorbereiden de werkzaamheden onder zo groot mo gelijke geheimhouding heeft verricht. naar Gedser. Hier een ander land schap, zacht golvend, verzorgde boer derijen en mooie gewassen. Kopenhagen Tegen achten 's avonds werd Dins dag via Europa's langste brug van 3.7 km, het eerste reisdoel: Kopenha- fen bereikt. Een prachtige stad, wel- e veel overeenkomst vertoont met Amsterdam, doch haar aparte beko ring heeft. Een stad die. zoals de rondrit vanmorgen leerde, o.a. het huisvestingsprobleem voor ouden van dagen op voorbeeldige wijze oplost. Grote smaakvolle flats in verschillen de delen van de stad, waar een be jaard echtpaar voor ruim 19 per maand de beschikking over 2 kamers en een keuken heeft. (De rest wordt door de staat bijbetaald) Een stad, waar de jeugd in de kinderspeeltuin geheel vry haar liefhebberijen kan uitleven. Waar de jongens en meisjes zelf hun eigen „huisje" bouwen, hun feestjes organiseren. En een stad, waar de bevolking op onbezorgde wijze door het leven gaat. Een dag hebben de Z.L.M.-ers in dit milieu geleefd. Tot aller genoegen. Zij hebben er ook het Deense „snörx-e- brod" genuttigd (en gewaardeerd!), genoten van de gastvrijheid en voor komendheid van de bevolking, gewin keld en bij dit laatste ervaren, dal er maar één goedkoop land is: Holland. En tenslotte heeft het gezelschap eigenlyk met een tikkeltje weemoed in het hart deze mooie stad vaarwel gezegd. Maar: het onbekende Noor wegen wacht! Overtocht De overtocht is van Kopenhagen naar Oslo niet voor allen een onver deeld genoegen geweest. Een tamelij ke bries deed het schip nogal schom melen. zodat in de loop van de avond een groot deel van het Zeeuwse ge zelschap met zeeziekte vroegtijdig de slaaphut moest opzoeken. Donderdagochtend waren allen weer fit. Het zonnetje, dat de eerste dagen veel verstek liet gaan. straalde over de prachtige Oslofjord. is er inmiddels in geslaagd een ver gunning te verkrijgen om alle in het genoemde gebied liggende scheeps wrakken over te nemen en te exploi teren. De meeste van de tot dusver ontdekte scheepswrakken liggen in de haven van Rabaul op Nieuw-Brittan nië, waar de Japanse vloot in Januari 1943 onverwachts door geallieerde vliegtuigen werd aangevallen- Er wer den toen kruisers, torpedoboten, trans portschepen, handelsschepen en tan kers tot zinken gebracht. Bij duikproeven hebben de duikers in de haven reeds veertig schepen ont dekt- Verder werden er nog negen bij het eiland Bougainville gevonden. Op de eerste dag, nadat het syndicaat het begin van de werkzaamheden officieel bekendgemaakt had, vond John John stone een 12.000 metend vliegdekschip, op welks dek hij twintig vliegtuigen telde. Het schip ligt nauwelijks 30 me ter onder de oppervlakte. De waarde alleen van dit schip wordt op bijna één millioen gulden geschat. Het syn dicaat wil een deel van de schepen in zijn geheel naar boven brengen. Een ander deel zal opgeblazen worden, waarbij de stukken als oud ijzer zul len worden verkocht. Zo "worden de getuigen van de groot ste catastrophe, die de Japanse vloot getroffen heeft, uit hun zeegraf aan de oppervlakte gebracht en mét hen de lijken van duizenden Japanse zee lieden en soldaten, die zich tijdens de strijd in de ruimen der schepen be vonden Fossielenhoudende laag m Franse alpen Resten van 28 diersoorten De directeur van het natuurhisto risch museum te Lyon. prof. Viret, heeft medegedeeld, dat de op het pla teau van Saint-Vallien Sur Rhone (Drome) sedert 1948 ondernomen onderzoekingen, tot resultaat hebben gehad, dat een belangrijke dierenwe reld bekend is geworden. Deze heeft bestaan in dc vlakten van de eerste uitlojxers der Alpen-gletschers, onge veer een millioen jaar geleden. „Een bepaalde soort wordt door verschillende typen vertegenwoor digd, zo vertelde prof. Viret. En wel zodanig dat men een idee van zijn va riatie krygt. Deze fauna, waaronder geen enkele hedendaagse diersoort wordt gevonden, bevat enkele „voor ouders van bekende dieren en ook thans geheel uitgestorven vormen: Mastodonten, en tijgers met slagtan- ten als dolken". „De laag, die gedurende een zeer korte tijd gevormd werd, draagt een tropisch karakter, zo heeft men ook resten gevonden van olifanten, van gazellen, hyena's, rhinocerossen, lui- paaitlen enz." „Ik denk", zo zei prof. Viret, „dat er een algemene paniek is geweest. In him vaart zijn de beesten geval len en braken hun poten, waardoor de opeenhoping van de skeletten ver klaard wox-dt. De gewonde dieren en cadavers hebben de aandacht van de vlees-etende dieren getrokken, want van de acht-en-twintig gevonden soorten zijn er veertien vleesetende".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5