Niet populaire omzetbelasting brengt meer dan de raming op! Verenigde Staten van Europa zijn een droom BOEKEN C.N.V. ACHT STIJGING VAN PRIJSPEIL ONGEMOTIVEERD OPMARS VAN DE RODEN IN NOORD INDO-CHINA DONDERDAG 1 JULI 1954. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 TWEEDE KAMERLEDEN CRITISCH GESTEMD Tal van verlichtingen en verbeteringen zijn nodig (Van onze parlementaire redacteur) De in 1934 ingevoerde omzetbelasting is niet populair, maar zy is op het ogenblik nodig. Dat ontkenden de meeste sprekers, die Woensdagmid dag in de Tweede Kamer over de herziening van deze belasting het woord voerden, niet, maar overigens hadden zij er geen of weinig waardering voor. Het is een zwaar drukkende belasting, verzuchtte de heer Weiter van de KNP. Zy werkt concentrisch beperkend en daarvoor is zy eigen lijk rechtstreeks tegen het bedrijfsleven gericht. Zij spaart niemand en heeft een dirigistische tendenz. Was dit oordeel al niet mals, de communistische heer Gortzak schilder de haar nog zwarter af en berekende dat een normaal gezin van vier per sonen in de week in wezen op verkapte wijze 9.55 aan omzetbelasting betaalt. Wy zitten nu eenmaal met deze belasting, voor afschaffing is de tyd nog niet aangebroken en het was dus logisch, dat deze technische herziening die vereenvoudiging van de heffing beoogt, in te voeren door de afgevaardigden werd aangegrepen om een aantal verbeteringen en ver lichtingen te bepleiten. De heer Van Leeuwen van de V.V.D. die in het weelde- en het z.g. tussen- tarief een bemoeizuchtige inbreuk op de bestedingsvrijheid zag. lanceerde het op het eerste gezicht niet zo gekke idee. om de weeldebelasting zij is schadelijk voor een aantal bedrijven en voor de export economisch en so ciaal onaanvaardbaar af te schaf fen. En aangezien het geenszins in zijn bedoeling lag, de totale opbrengst van de omzetbelasting te verminderen, gaf hij tevens de middelen tot com pensatie aan. Door enige aparte hef fingen op enkele artikelen, zoals au to's, radio's, televisietoestellen en bromfietsen zo adviseerde hij de mi nister. Op artikelen dus, waar speci fieke diensten van de overheid tegen overstaan. Hij sprak van „doelbelas- ting". De heer Van Dis (SGP) gaf in overweging terug te keren tot de een malige heffing (bij fabrikanten van eindproducten) en toonde zich onte vreden over de zijns inziens weinig om het lijf hebbende vrijstelling van de kleinhandel en vereenvoudiging van de administratie van de kleinhan del. De heer Weiter (KNP) vroeg wat de regering zal doen, als de opbrengst van de omzetbelasting de raming aan merkelijk, bijv. met f 50 a f 60 millioen overtreft? Slikt zij dan een traan weg en steekt zij de zestig millioen in haar zak? De oplossing De heer Welter had een andere op lossing. De regering zal dan de hef- KAAS 835 Voornamelijk door mensen die niet van groene Zwitserse kaas houden, kan men de mening horen verkondi gen dat bij de bereiding van die kaas schapenmest werd gebruikt. Het klinkt onsmakelijk, maar desondanks staan zij in die mening niet alleen, ■want ook een bekend handboek óp het gebied van etenswaren weet het zelfde te vertellen. Nu willen we in het midden laten, hoe de bereidingswijze van groene kaas in vroeger eeuwen is geweest. In een werk uit de 11de eeuw wordt weliswaar opgemerkt dat de schapen kaas even hoog in aanzien stond als andere kaas, hoewel men ter verkrij ging van de groene kleur „deszelfs onreinheid en drek bezigt", maar we zijn toch zo vrij deze opmerking niet te generaliseren. Het zal in vroegere tijden wél voorgekomen zijn dat een dergelijk middel werd toegepast en in bepaalde streken misschien zelfs al gemeen gangbaar was, maar of we dit nu als een algemeen geldende re gel mogen beschouwen, wagen we toch te betwijfelen. Hoe dit ook zij, voor de tegenwoor dige tyd geldt een dergelijke berei dingswijze voor groene kaas zeer ze ker niet, ondanks de mededeling die het bovenbedoelde moderne hand boek ons doet. Het bijzondere van de harde groene Zwitserse kaas ligt in de eerste plaats niet in de kleur, maar in het feit dat bij de be reidingswijze geen dierlijk stremsel, maar een zuur wordt gebezigd. (De vegetariërs on der ons mogen hiervan wél met bij zondere aandacht kennis nemen, want vélen van hen zien steeds over het hoofd dat de meeste van hun ge liefde kaasgerechten tot stand kon den komen dank zij de kalvermagen, waaruit het stremsel voor de kaas werd bereid Wat nu de kleur van de groene Zwitserse kaas betreft, deze is se cundair. Als aromaticum worden by de bereiding van de kaas n.l. gedroog de bladeren van een bepaalde klaver soort gebezigd, waardoor de tijpische smaak en bovendien de groene kleur ontstaat. De kleur is dus een bijver schijnsel, want om de smaak gaat het in de eerste plaats. Nu kunnen we langs een omweg wel gaan bewijzen dat in de kaas tóch excrementen van schapen voor komen, omdat de klaver misschien met schapenmest bemest is geworden, maar als we zo gaan redeneren kun nen de onmogelijkste dingen worden recht gepraat. Bij het eten van groe ne kaasjes behoeft u dus geen angst te hekben voor onsmakelijke bijmeng sels, want het chlorophyl van de kla ver is de oorzaak van de kleur, en niets anders. Nu we toch over kleuren gesproken hebben, kunnen we ook wel eens de grootste bloem ter wereld ten tonele voeren. Die bloem is zó groot, dat u haar niet eens door de deur van de kamer kunt krijgen. Daarover morgen. H. Pétillon. fing moeten wijzigen en soepel dienen toe te passen, om verdere overschrij ding te voorkomen. De opbrengst mag niet hoger zijn dan de geraamde f 1200 millioen. Gaat ze er dan tóch overheen, dan zal het jaar daarop een lagere belasting geheven behoren te worden. Spr. wilde zijn stem gevén aan alle amendementen, die de strek king hebben, de opbrengst van de omzetbelasting te verlagen en binnen engere proporties terug te brengen. Enige afgevaardigden pleitten nog eens met klem om de handelsagenten vrij te stellen van omzetbelasting. Trouwens, ook de verzoeken om be paalde artikelen van belasting vrij te stellen, waren niet van de lucht. De heer Gortzak (CPN) noemde goedkopere fototoestellen en achter uitkijkspiegels voor auto's Hoe be langrijk deze laatste dingen zijn, en hoe noodzakelijk, zo voegde hij er aan toe, is enige tijd geleden geble ken bij het auto-ongeluk van Prins Bernhard. Integratie heffing De heer Jansen (KVP), die speciaal de integratieheffing besprak, en zich op menig punt aansloot bij de heer Hofstra van de PvdA, die Dinsdag reeds het woord gevoerd had. wilde de integratieheffing doen vervallen voor gietstukken, bestemd voor de vervaardiging van haarden, kachels en gascomforen, en hij vroeg in overweging te nemen, de jutezakken- industrie met niet meer dan 3 te belasten- Wat de integratieheffing betreft, opperde ook de heer Van Dis, die o.a. stijging van de prijs van schoeisel vreesde, enkele bezwaren. Er zijn bij de Kamer en de Commissie van Voorbereiding ongeveer 200 verzoek schriften om vrijstelling binnengeko men. De heer Gortzak deelde dit mee. Geen wonder dus. dat de vrijstellingen veel van de aandacht der afgevaardig den opeisten. De socialistische heer Peschar had er zijn gehele rede aan gewijd. Hij achtte het gewenst de vrij stellingen nog eens te bezien met het oog op de gewijzigde economische en conjuncturele omstandigheden. Als treffend voorbeeld noemde hij koffie- extract. Nu de koffieprijs sterk geste gen "is. zijn koffie en koffie-extract nagenoeg even duur, en bestaat er dus geen reden meer op koffie-extract wel omzetbelasting te heffen en op koffie niet. Deze afgevaardigde ver zocht voorts om verlichting van de druk van de omzetbelasting op diens ten op sociaal terrein, met name op het gebied der gezondheidszorg, en hij vond dat op cultureel terrein te weinig vrijstellingen worden ver leend. De Kamer zet het debat over de omzetbelasting Donderdag voort. Twee jaar gevangenisstraf voor lid van Meijese terreurbende Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft ae 39-jarige kippenhouder en fruithandelaar S. A. S. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. S. was lid van de bende, die in de Meije by Bodegraven jarenlang diefstallen en andere mis drijven pleegde. VERGADERING TE UTRECHT Naar andere methode van loonvorming Voor wat de neerwaartse ontwikke ling betreft, vertoont de prijsbewe ging in het binnenland een grote star heid. In weerwil van lage importprij- zen en groter arbeidsproductiviteit hebben wij aanvankelijk een stabiel en de laatste tijd stijgend binnenlands prijspeil gezien. Aldus verklaarde de voorzitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond, de heer M. Rup- pert, op de algemene -vergadering van het C.N.V., die gisteren te U- trecht werd gehouden. Het bestuur van het C.N.V. heeft, zo verklaarde de heer Ruppert, stap pen genomen om een einde te maken aan deze toestand. De stijging van het prijsindexcijfer voor het gezins- verbruik kon, aldus de heer Ruppert, niet zonder consequenties blijven. Op 15 Mei j.l. was dit cijfer gestegen tot 126 en er is slechts sprake van op heffing der „consumptie-beperkmg op basis van de 5 pet. loonsverho ging van 1 Januari j.l., indien dit in dexcijfer blijft beneden 123. Wat betreft de loonvorming, zeide de heer Ruppert, dat naar zijn gevoe len een rechtvaordige verdeling van de welvaart een andere methode eist dan de nog steeds centraal dooi de overheid beheerste loonpolitiek, daterende uit een tijd van armoede. Wanneer de loonpolitiek door het ge organiseerde bedrijfsleven zou worden Vrouw bekent haar man vergiftigd te hebben De 51-jarige mevrouw J. van B., die begin deze week in Groningen is ge arresteerd, heeft thans bekend haar vroegere echtgenoot, P. van der V., landarbeider te Warffum, te hebben vergiftigd. fecoördineerd, zouden ongemotiveer- e verschillen worden voorkomen en* tegelijk een sociaal en economisch ge zinde samenhang tussen loonpeil en economische éituatie in bedrijfstak en onderneming worden verkregen. Voorts drong spr. aan op een ver dergaande unificatie vooral wat be treft de ongevallenverzekering, de ziekteverzekering en de ïnvaliditeits- weduwen- en pensioenverzekering, terwijl voorts veel meer aandacht be steed zal dienen te worden aan de me dische en sociale revalidatie. In de vergadering werd verder nog het woord gevoerd door ds. M. Boon uit Den Haag namens het modera- men van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, freule Wjttewaal v. Stoetwegen namens de C.H.U. en de Anti-Revolutionnalre fractie-voor zitter, dr. J. Schouten. Eenheden van de Nederlandse vloot hebben een officieel bezoek gebracht aan Oslo. Na de vlootschouw in Rot terdam stoomden de schepen op naar de haven van de Noorse hoofdstad waar zij kort na de aankomst het. anker lieten vallen. Foto: het Neder landse eskader in de haven van Oslo. Op de. voorgrond de kruisers „Evert- sen" en ,Kortcnaer" en de fregatten Van Amstél" en .De Zeeuw". Op de achtergrond achter het dok het vliegdekschip (Karei Doorman". HANOI WORDT BEDREIGD Bevolking van Hanoi passief Woensdag is een herige strijd uitgebroken aan de rand van de bedreig de delta van de Rode Rivier. Volgens berichten neemt de bedreiging van Hanoi elk uur toe. Twee Vietminh divisies opereerden bij de Westelijke toegangen tot de delta, waar de Fransen de hele luchtmacht van Noordelijk Indo-China in zetten. Er wordt hevig gevochten in de Zuidelijke punt van de delta. De nieuwe premier van Vietnam kwam Woensdag te Hanoi aan, waar hij werd toegejuicht door 4000 per sonen. Waarnemers zeiden echter, dat het grootste deel van de bevol king wegbleef, daar men niet bereid was zijn „neutraliteit" tussen de Frans-Vietnamese en Vietminh-stryd- krachten in gevaar te brengen. Huizen worden tegen spotprijzen te koop aangeboden, er komen ech ter geen kopers opdagen. Duitse argwaan jegens eendeneieren De Westduitse regering wil voor schrijven, dat voortaan op alle een deneieren, die in de handel komen, ge drukt zal worden: „Eendenei, tien minuten koken-'. Bovendien zullen de winkeliers iedere koopster van een deneieren op het hart moeten druk ken, dat deze niet in pudding of taart mogen worden verwerkt. Deze mi nisteriële kook-voorschriften zijn vol gens de motivering van een desbetref- rend wetsontwerp nodig geworden, omdat zacht gekookte eendeieren ge makkelijk maag- en darmstoornissen veroorzaken. Doodstraffen geëist tegen beulen van Struthof Ongeveer 10.000 moorden Tegen zes voormalige Nazi-leiders van het Duitse concentratiekamp Struthof in Oost-Frankrijk is Woens dag te Metz de doodstraf geëist In de afgelopen twee weken hebben deze oud-SS-ers tezamen met tien an deren, zich voor een militair gerechts- h'of moeten verantwoorden voor de massamoorden en- wreedheden, waar- "aan zij zich in de laatste jaren van de tweede wereldoorlog hebben schuldig gemaakt. Volgens verklaringen van getuigen uit verscheidene landen zijn in Struthof ongeveer 10.000 personen om het leven gebracht. De zes mannen, tegen wie de dood straf is geëist, zijn de oud-kampcom mandant Fritz Hartjenstein. de bewa kers Wolfgang Seuss. Herbert Oehler en Albert Fuchs, het hoofd van de hondenbrigade Frantz Ehrmanntraut en de arbeidsleider in het kamp. Robert Nitsch. Ehrmanntraut, wiens naam het meest genoemd is in het proces, wordt er van beschuldigd zijn bloedhonden te gen de gevangenen te hebben opge hitst. Hem worden 361 moorden ten laste gelegd. PREMIER WINSTON CHURCHILL: Regionale organisaties mogelijk? Premier Winston Churchill heeft te Ottawa op een persconferentie ver klaard, dat de vooruitzichten op vrede in de wereld naar zijn mening beter zijn geworden als gevolg van zijn besprekingen met president Eisenhower te Washington. Hij zeide, dat de fundamentele banden tussen Engeland en de Ver. Staten dikwijls over het hoofd worden gezien tengevolge van de meningsverschil len. Meningsverschillen zijn nieuw, aldus Churchill. Niets zou een agressieve mogendheid meer afschrikken dan de solidari teit van het gehele Britse gemenebest en de Ver. Staten. Over de Verenigde Staten van Eu ropa, waarnaar hij lang streefd, zeide Churchill, heeft dat een „droom" zijn, die men niet moet opgeven. De Verenigde Staten van Europa, waaronder de Europese staten in sla vernij, zouden de Verenigde Naties kunnen helpen, aldus de premier. In plaats, dat alle staten afzonder lijk bijeen komen, zouden zij volgens regionale organisaties kunnen verga deren Europa, het Britse gemene best, het Westelijk halfrond, Afrika, Azië, de Sowjet-Unie en de Slavische volkeren. De verschillende groepen zouden de eigen zaken tot een oplossing kunnen brengen en de leiders van de groepen zouden in staat zijn op een hoger ni veau bijeen te komen, dan thans het geval is en „de wereld het leider schap kunnen geven, dat deze nodig heeft" Woensdag werd het contract onder tekend voor de bouw van het nieuwe hospitaal-lcerkschip, waarvoor de géiden grotendeels zijn opgebracht door het Nederlandse volk. De on dertekening van het contract. V.l.n.r. de heer Boissevain, bestuurslid van de Ned. Ver. Hospitaal-kerkschip ,(De Hoop": de heer Van Hall, voorzitter van de vereniging', staande de heer Suermondt, administrateur van de vereniging, zittend de heer J. Vis, di recteur van de werf. HET SPECTRUM UTRECHT (II). In een vorige bespreking noemden wij enkele goede Nederlandse verta lingen die in de Prisma-reeks van „Het Spectrum" zijn verschenen van befaamde buitenlandse werken Maar ook van eigen bodem geeft deze serie vele goede zaken. Om met de poëzie te beginnen: de dichter G Buddingh stelde een bundel baliaden en refrei nen samen waarin oude vaak drama tische oalladen zijn opgenomen naast liederen van moderne dichters en oude straat- en zeemansversen. Men vindt Heei Halewijn en de Twee Co- ninsckinderen broederlijk naast de trotse ballade, die Anton van Duin kerken destijds aan Mussert schreef, naast werk ook van Aafjes, Halbo Kool en vele anderen. En het leidmo tief van deze bundel? Wij zwerven rond door woest terrein en voelen ons getrapt en klein, maar kunnen wij 't niet langer harden dan zingen wij ons warm refrein tot troost voor wie verbitterd zijn, al zijn we zelf de meest gesarden. (Anne Wadman). Michel van der Plas verzorgde „On gerijmde rijmen" een vrolijke bun del waarmede hy aantoonde, dat de vaderlandse humoristische dichtkunst rijk is geweest en nog steeds is. Een kostelijke bloemlezing uit het werk van de meest uiteenlopende auteurs, Men zou uit dit onvolprezen boekske veel willen citeren, van de School meester tot Lucebert, maar plaatsge brek laat het helaas niet toe Jacob van Lennep's .Ferdinand Huyck" zag in een toepasselijke omslag eveneens het licht in deze uitstekende serie Reeds eerder ver schenen „Heren van Zeventien" een geestig niemendalletje van Booth Tar- kington en Thomas Merton's uiterst persoonlijke en niet voor iedereen aanvaardbare belijdenissen, „Lou teringsberg". Tenslotte zij vermeld „De bruiden van Soe Yeoe Pe", een klassieke Chinese roman uit de 15e eeuw. Het Wereldgebeuren Een dag Eïn dag is kolonel Carlos Enrique Diaz president van Guatemala geweest. Toen zocht hy de vei ligheid op van de Mexicaanse am bassade, waar z(jn oude vriend Ja- cobo Arbenz al een dag eerder was gearriveerd. Samen kunnen ze nu praten over het nut van een goed geschoold officierscorps voor het Gu- atemalaanse leger. Ze waren beiden zulke heftige voorstanders daarvan en president Arbenz had het leger al vrij aardig gezuiverd van „reser- ve"-of£ieieren, die hun rang meer aan politieke activiteit dan aan mi litaire bekwaamheid hadden te dan ken. Dat leger was eigenlijk de trots van Arbenz en van Diaz, maar Diaz was meer militair. Hy onthield zich van politiek en hij probeerde van het leger een machtsinstrument te maken, dat onvoorwaardelijk trouw zou zijn aan de' gekozen president. Zover heeft Diaz het niet kunnen brengen. Toen Arbenz hem de macht toewierp, stonden er ogenblikkelijk drie kolonels op, die meer dan Diaz het vertrouwen genoten van het le ger en Diaz moest vluchten. Zij vormden naar Centraalame- rikaanse trant een militaire junta, die nu voorlopig het land bestuurt. Ze willen voor kolonel Armas, die met zijn opstandelingen eigen- lyk het sein voor het uitbreken van de burgeroorlog gaf, geen hogere post reserveren dan die van minister. Wanneer kolonel Annas daarmee genoegen neemt, zal hij zijn intocht in Guatemala-stad mogen houden. Overigens kan niemand voorspellen hoe deze revolutie zich verder zal ontwikkelen. Het is heel goed mo gelijk, dat morgen of overmorgen weer een andere kolonel naar de macht grijpt. Is die wisseling van kolonels be lleen, "deze wisseling van kolonels is niet zo erg belangrijk. Veel be langrijker is wat zich in het volk van Guatemala afspeelt. Dat volk heeft jarenlang ge zucht onder dictators, die een volstrekt a-sociaal beheer voer den." De ergste was de generaal Jor ge Ubico, onder wiens bewind de plantage-arbeiders van de „Ameri can Fruit Company" het niet verder konden brengen dan een loon van drie dollar cents per dag. Eerst in 1944 is deze gehate man afgezet. Wanneer men weet. dat op het ogenblik de helft van de ruim drie millioen zielen tellende bevolking nog geen lezen en schrijven kent en dat byna drie kwart van die bevolking er de voorkeur aan geeft blootvoets te gaan om de kosten van schoei sel uit te sparen, dan is daarmee de situatie in Guatemala duidelijk ge tekend. Na 1944 zijn zo nu en aan mannen aan het bewind geweest, die gepoogd hebben de welvaart van de kleine man te verhogen en zijn ontwikkelingspeil te verbeteren. Dat proces zal er een van lange duur zijn en er moet op gerekend worden, dat degenen, die belang hadden bij de oude toestand zich met hand en tand verzetten tegen elke vernieuwing. Tot die belanghebbenden behoort ook de American Fruit Company, het grootste bedrijf in Guatemala. Velen verdenken de Amerikanen er van in de jongste revolutie de hand te hebben gehad. Dat is best mogelijk en het behoeft niet eens in het nadeel van Guatemala te zijn. Wat echter na die „stille" Ameri kaanse interventie wel bevreemd is, dat men toch weer met „dictators" in zee wil gaan en het niet aandurft een parlementair régime te stichten. Teveel hebben de Amerikanen by hun politieke beïnvloeding van Mid den- en Zuid-Amerikaanse staten hun gunsten aan dictators verleend en het resultaat is geweest, dat de meest impopulaire lieden in vele van deze staten de Yankees zijn! ARBENZlevendige debatten in Mexicaanse ambassade De arrestatie van de Valkenswaardse notaris Clientèle niet benadeeld. Over de arrestatie van notaris J. J. S. uit Valkenswaard heeft het ANP Woensdag nog van bevoegde zijde in 's-Hertogenbosch vernomen, dat tot arrestatie hebben geleid een groot aantal deviezenovertredingen. fiscale overtredingen en enige andere onre gelmatigheden, die zijn gebleken tij dens een onderzoek, dat reeds enige tijd door de fiscale opsporingsdienst werd ingesteld. De aangehouden notaris is, zoais be kend, in Valkenswaard opgesloten. Hij zal Vrijdag voor de officier van justi tie worden voorgeleid Dan za! tevens de beslissing worden genomen, of de gearresteerde in hechtenis blijft. Het onderzoek zal minstens nog veer tien dagen duren. Het notariskantoor in Vaikenswaard blijft normaal ge opend. Het laat zich aanzien, zo werd meegedeeld, dat noch de cliëntèle, noch de bevolking door deze gang van zaken is benadeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3