PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zonsverduistering zette millioenen mensen Jn de schaduw" Een „inspectietocht" door het herboren Groede BILT IN GUATEMALA HEERST NOG EEN VERWARDE SITUATIE PRESIDENT EISENHOWER LEGT VAGE VERKLARING AF Vandaag 197e Jaargang-No. 152 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.: fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1 Juli 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent pex mm. Minimum p advertentie f 3.—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie# (max 8 regel» van 1—5 regels f 1.— iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d Blad' 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg, FJnJandstr 2, telef. 16; Terneuzen, Brou werijstr 2; Zierikzee. N Bogerdstr t telel ROETGLAASJES-DAG Pech voor Nederlandse geleerden In grote delen van de wereld heeft de dag van gisteren in het teken van de zonsverduistering gestaan, en honderden millioenen mensen kwa men in de schaduw van deze merkwaardige „nacht op de middag". Een groot aantal geleerden bevond zioh in de schaduwbaan, die de maan over een groot gedeelte van de aarde trok, voor het doen van metingen. Zij hadden voor millioenen aan apparaten by zich. Zelfs waren er ex pedities, die over vliegtuigen beschikten, waarmee zij boven de wolken konden opstijgen, wanneer het wolkendek liet uitzicht op de verduisterde zon zou belemmeren. Andere geleerden deden het eenvoudiger. Zoals de bekende Nederlandse amateur-astronoom de heer Meesters uit Halfweg, die op de fiets naar Zuid-Zweden reed, om daar de totale verduistering waar te nemen tering totaal was, geheel donker. Het was een vreemd soort nacht in de middag. Het scheen, alsof er een zwaar noodweer op komst was. Men hoorde in de bomen niets meer, de vogels waren naar hun nest en er heerste een vreemde stilte in de na tuur. In Nederland Deze stilte was er niet in ons land. Overal stonden mensen met geroete glaasjes en zwarte filmnegatieven op straat en tuurden naar net merk waardige verschijnsel. In Rotterdam ontstond op deze merkwaardige mid dag spontaan een nieuw beroep, n.l. dat van „roetglaasjes-verhuurder". De man had nog geen vestigingsver gunning nodig, voor een stuivertje mochten de mensen een -ogenblikje kijken en al waren er niet velen, die er gebruik van maakten, de oude man, die vermoedelijk een gepension- neerde was, zal er allicht een pakje shag aan verdiend hebben. Behalve het feit, dat het donker der werd in ons land, viel nog op dat de temperatuur sterk daalde en dat het blauw van de lucht dieper werd. Om zeven minuten over elf Neder landse tijd raakte de schaduwkegel voor het eerst de aarde. Dit was in het kleine plaatsje O'Neill in de A- merikaanse staat Nebraska, waar de televisiecamera's gereed stonden om millioenen Amerikanen buiten de to- taliteitsgordel de gelegenheid te ge ven, de zonsverduistering in hun huiskamer te volgen. Daarna gleed de enorme schaduw over het Boven- meer, over delen van Canada, Groen land, IJsland, Noorwegen, Zweden, Rusland, het Middenoosten, Palestina, en India. In Zuid-Zweden waar de Nederland se astronomen hun tenten en instru menten hadden opgeslagen dreven gistermiddag grijze wolkenvelden langs de hemel; een jobstijding voor de geleerden, die hun maandenlange voorbereidingen waardeloos zagen worden. Om dertien minuten voor twee was het in Zweden, waar de zonsverduis- Kanllij, n Van R.K. zijde heeft men er aan merking op gemaakt dat: le. aan het bezoek van H.M. de Koningin en Prins Bernhard aan de R.K. Kerk in onze verslagen van< de herdenking op Vrijdag zoveel minder aandacht besteed was, dan aan het bezoek aan de Nieuwe Kerk, 2e. dat de critiek op het Mariakoor zo scherp was, 3e. dat de berichtgeving over R.K. evenementen in ons blad vaak te wen sen laat. Een der inzenders geen hunner wensten hun nog al scherpe stuk als „ingezonden" geplaatst te zien vroeg in ieder geval om „journalistie ke repliek". Welnu: die volgt hier dan. Teiwijl in de Ned. Herv. Kerk jl. Vrydag de pers werd toegelaten, was by de voorbereiding van de regelingen voor gewone- en foto-pers door de secretaris van H.M. de Konin gin te kennen gegeven, dat in de R.K. kerk noch fotografen, noch journa listen mochten worden toegelaten, teneinde het koninklijk paar gelegen heid te geven om zich even te ont spannen. Waar geen journalisten worden toe gelaten, mag men ook geen verslag verwachten. Ware er meer tyd ge weest, natuurlijk zouden dan onze verslaggevers hebben geïnformeerd. Nu kón dat niet en toen des nachts de manco's konden worden vastge steld, was niemand meer bereikbaar. Maardit gold niet alleen de R.K. berichtgeving. Toen wij des nachts bij het „maken" van de krant poogden om een niet onbelangrijke inlichting te krijgen over het gebeur de in de Koorkerk en eindelijk een der heren van het Kerkbestuur aan de lijn kregen, wierp deze boos de telefoon op de haak. De lust verging ons toen om anderen te bellen... Over de recensie over het concert van het Mariakoor is discussie moei lijk. Onze recensent, die een uitste kende reputatie geniet, schrijft onbe vooroordeeld en zonder aanzien des persoons. Wellicht had hier de over weging gewicht in de schaal moeten leggen maar dat vermag schrijver dezes niet te beoordelen dat de stemmen beinvloed konden zyn door de talrijke concerten en het slechte weer van Vrijdag. Maar niemand behoeft het met de recencent eens te zijn. Evenmin als met een recensent van boeken, films of toneelvoorstel lingen. Tenslotte de berichtgeving over R.K. gebeurtenissen in ons blad. Journalisten hebben over het al gemeen een goede neus voor nieuws, maar zy ruiken niet alles. Worden wij niet op de hoogte gebracht van te houden of gehouden vergaderingen, dan ontgaat het nieuws ons soms... Hoe zeer wij er ook naar streven doen°zfe bericlat£evin£ volledig te Niettemin: het verheugt ons, dat onze R.K. lezers lacunes in de berichtgeving over hetgeen er omgaat in hun gemeenschap consta teren, want wy betreuren die. Im- wij hebben als onafhan kelijk blad een naam hoog te houden. Gemakkelijk kunnen wij met velé voorbeelden aantonen, dat als men ons van komende gebeurtenissen ver wittigd had, of als wij zelf R.K. nieuws op het spoor gekomen waren, i het evenveel relief verkreeg als an- der nieuws. Nogmaals echter: ook journalisten weten niet alles, al denkt men dat wel eens. Helpt men ons niet door on' agenda's van vergaderingen en uitn digingen voor evenementen te zendc dan zullen wij het nieuws herhaalc lyk missen. En niet alleen het R.K. nieuws. Geen reacties Een werkelijke merkbare reactie van de Nederlandse dierenwereld was by deze zonsverduistering niet te be speuren. Bij het dierenpark te Val kenburg heeft men scherp de reacties van de wilde dieren geobserveerd. Slechts de ara's een Zuidamerikaan se papegaaiensoort die te luidruch tiger js naarmate de zon schijnt waren merkbaar stiller, toeri het zonlicht vergrauwde, en ook de een-, den waren iets kalmer, maar bijvoor beeld de leeuwen en tijgers trokken zich van de zoneclips niets aan. Opmerkelijk was, dat ook de jeugd zich zeer voor het verschijnsel inte resseerde. Er zijn blijkbaar vele leer krachten, ook op de lagere scholen, geweest die de kinderen hebben inge licht over de op handen zijnde zons verduistering. Daarom zag men over al kinderen met beroete glaasjes, die de eclips volgden met evenveel be langstelling als de ouderen. In Zeeland was het verschijnsel on danks de tamelijk dichte bewolking vrij goed waar te nemen. Nederlanders in Zweden Prof- M. G. J- Minnaert van de uni versiteit van Utrecht, leider van de Nederlandse expeditie, die de totale zonsverduistering heeft bestudeerd op het Zweedse eiland Gotland, heeft meegedeeld, dat de instrumenten van de twee Nederlandse expedities per fect hebben gewerkt. Op het moment van de totale verduistering was de lucht helder. Prof. Minnaert was vol lof over de medewerking van de Zweedse auto riteiten en het publiek. Prof. A. C. W. van Heel van de technische Hogeschool te Delft, die de z.g. vliegende schaduwen heeft ge fotografeerd, welke voor en na de totale zonsverduistering optreden, heeft eveneens uitstekende resultaten bereikt Het is waarschijnlijk de eerste keer, dat het verschijnsel met succes is gefilmd. Burgemeester J. A. Ever aars van Groede bracht tijdens zijn hi hotel ,,Eet Vlaamsche Duin" gehou den toespraak tot de genodigden, aanwezig bij de „oplevering" van de in zijn gemeente uitgevoerde werken, in het bijzonder dank ami prof. dr. F. L. Polak, voorzitter van het Co- ordinerend college van Openbare werken te Den Haag. (Foto P.Z.C.) Electrische centrale met atoomkracht in Rusland Radio-Moskou heeft medegedeeld dat een op atoomenergie werkend electrisch krachtstation 27 dezer in de Sowj et-Unie in werking is gesteld. Het station, dat- een vermogen heeft van vijf duizend kilowatt, zal stroom leveren aan industrie- en landbouw bedrijven. Er is niet medegedeeld, waar het nieuwe krachtstation is ge legen. Radio-Moskou noemde als bron voor dit bericht een mededeling van de Sowjetrussische raad van ministers. In de mededeling wordt nog ge zegd, dat Sowjet-geleerden en -tech- eniging ter behartiging van de be- .,;ci thans bezig zijn met het bouwen la.np-en van ïreeslelnlc cestoordeii in i.rnnuti4n^ir.n. .in n.i.ivn Oud-verpleegster was verslaafd aan opium De rechtbank te Amsterdam -leeft Woensdag de aan verdovende midde len verslaafd geraakte oud-verpleeg ster. de 51-jarige mej. A. G. F. uit de hoofdstad, nagenoeg conform de eis terzake van diefstal en valsheid in geschrifte meermalen gepleegd, veroordeeld tot drie maanden voor waardelijk met 'n proeftijd van drie jaar, een boete van 50 gulden subsi diair tien dagen, voorts ondertoe zichtstelling van de „Centrale ver- langeiT van geestelijk gestoorden .in de maatschappij", met de bijzondere bepaling, dat de veroordeelde zich zal laten opnemen in het provinciaal zie kenhuis te Santpoort. COMMUNISTEN BUITEN DE WET Drukte in ambassade's Het nieuwe driemanschap in Gua temala heeft de communistische par tij buiten de wet verklaard, het na tionale congres ontbonden en de cen suur opgeheven. Er is een algemene amnestie afgekondigd voor politieke gevangenen. Vele communisten heb ben een toevlucht gevonden in de ambassades van andere Centraal Amerikaanse landen, voordat zy kon den worden gearresteerd. Ook kolonel Diaz, de leider van het vorige driemanschap, heeft asyl gekregen. Oud-president Arbenz, die Maandag de macht aan kolonel Diaz afstond, bevindt zich in de Mexi caanse ambassade, die een groot aantal vluchtelingen herbergt. De ambassade werd Dinsdag onder zwa re militaire bewaking gesteld toen een dreigende menigte zich er voor verzamelde. In de ambassade van San Salvador zyn thans een kleine twee honderd vluchtelingen, merendeels communisten of aanhangers van ex- president. Arbenz. In het land is de staat van beleg nog steeds van kracht. Het hoofd van het nieuwe drie- Een groot aantal genodigden kwam daartoe Woensdagmorgen bijeen in het raadhuis van Groede, waar de burgemeester van deze gemeente, de heer J. A. Everaars, een welkomst woord sprak. Vervolgens begaf het gezelschap zich te voet naar de zuiveringsinstal latie, welke op verzoek van ir. A- Leklcerkerker van het Ingenieurs- en Architectenbureau v.h. J. van Hasselt De Koning uit Nijmegen, in bedrijf werd gesteld door prof. Polak; een kort, eenvoudig ceremonieel, dat slechts symbolische betekenis had. De heer Lekkerkerker gaf een toelichting De Franse nationale ploeg, welke op de technische aspecten van de in- 'leeln-' - 'en aan d "onr d- Fran- stallatie, waarna men een „inspectie- 1951/ staal hier rij het icom- tocht" maakte door het herboren pleet gereed om het restaurant I Groede. De keurige nieuwe bestra- I op de Eifeltoren een lunch „op hoog ting van de veelal ook verbrede we- niveau" te gebruiken. gen, de moderne straatverlichting en manschap is kolonel Monzon. Hy is tevens minister van binnenlandse zaken. De andere leden zijn luite nant-kolonel José Luiz Cruz (minis ter van defensie) en luitenant-kolonel Mauricio Dubois (minister voor bui tenlandse betrekkingen) Het nieuwe staatshoofd in Guate mala, kolonel Alfredo Monzon, zou Woensdag een onderhoud hebben met de leider van de opstandelingen, kolonel Castillo Armas in San Sal vador. De Amerikaanse ambassadeur in Guatemala, John Peurifoy. zal waar schijnlijk eveneens naar San Salva dor gaan, doch niet by de onderhan delingen aanwezig zijn. Monzon wil aan kolonel Armas een ministersfunctie aanbieden. krachtstations voor de industrie met een vermogen van 50.000100.000 kilowatt, die hun energie aan kern splijtingsreacties zullen ontlenen- Nieuwe hal op Schiphol Overgedragen aan Amerikaanse firma Het centrum voor de uitvoering van een millioenen-opdracht der Ameri kaanse regering ligt thans op Schip hol. Woensdag heeft burgemeester Arn. J. d'Ailly namens het gemeen tebestuur van de hoofdstad een in re cordtijd gereed gekomen nieuw ge bouw op Schiphol overgedragen aan de directeur van de Curtiss-Wright Europa N.V., die door de gelijknami ge Amerikaanse fabriek speciaal voor de uitvoering van de opdracht in het leven is geroepen. De lichte, ruime hal, die op kosten van de gemeente Amsterdam is ge bouwd voor een bedrag van 5% ton, zal dienen als administratie-centrum, doch tevens als tekenkamer en biedt tevens ruimte voor een laboratorium en voor technische afdelingen. Van hieruit zullen opdrachten worden uit gedeeld aan talloze Europese fabrie ken, waaronder ook een Nederlandse, voor de vervaardiging van onderdelen voor Curtiss-Wright straalmotoren voor vliegtuigen. GEEN GESPREK MET RUSLAND MOGELIJK Het uitleveren van Vietnam aan de communisten „De hoop van de wereld is gevestigd op een vreedzaam naast elkander le ven van Oost en West. Doch de Verenigde Staten hebben bij de Sowjet-Unie een agressieve houding geconstateerd, die het niet gemakkelijk maakt een dergelijke toestand te bereiken", aldus verklaarde president Eisenhower Woensdag te Washington op zijn wekelijkse persconferentie. De president zeide dit in antwoord op een vraag over de mogelijkheid van een vreed zaam naast elkander leven van de Sowjet-Unie en Communistisch China ter ener- en niet-communistische staten ter andere zijde. j-L door het Huis van Afgevaardigden aanvaarde resolutie, waarin wordt be paald dat staten, die deel nemen aan een niet-aanvalsverdrag met de com munistische staten (naar analogie van de vooroorlogse overeenkomst van Locarno) niet in aanmerking komen voor Amerikaanse hulpverleningsgel- den. ,Ik meen niet, dat dit een be lemmering voor de regering zal zijn om te pogen haar doeleinden te ver wezenlijken", antwoordde Eisenho wer- In antwoord op een andere vraag zeide Eisenhower dat premier Chur chill hem geen bepaald voorstel had gedaan omtrent een ontmoeting met de Sowjet-Russische regeringsleider Malenkov. „Het is bekend, dat wij bereid zijn alles ter wereld te doen en met ieder een te beraadslagen, indien wij. op welke wijze ook. de overtuiging zou den krijgen dat de wederpartij even eens oprecht naar een vergelijk zou streven", verklaarde hij, hieraan toe voegend: „Indien de andere zijde enig bewy's zou leveren van haar voorne men om door haar gesloten verdra gen na te komen, zouden Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten alles in het werk willen stellen om de zaak van de vrede te bevorderen". Eisenhower zeide voorts, dat de Verenigde Staten nimmer een ver drag zouden onderschrijven, waardoor enig land in een toestand van slaver nij zou worden gebracht. Doch hij weigerde te zeggen wat het Amerikaanse standpunt zou zijn met betrekking tot een eventuele verdeling van Indo-China, waarbij een gedeelte van dit gebied onder communistisch bewind zou komen. Eisenhower werd om commentaar verzocht op het Britse voorstel voor een niet-aanvalsverdrag voor Zuid- Oost-Azië. Hem werd tevens gevraagd of de Verenigde Staten bereid zouden zijn ten strijde te trekken om een vrij volk of volkeren, die onder commu nistisch bestuur dreigden te zullen komen, hiervoor te Vrijwaren. „Ik begrijp deze vraag niet volko men". antwoordde de president, „doch ik kan u wel zeggen dat de Verenig de Staten aan geen enkel verdrag zul len deelnemen, waardoor enige staat aan een andere zou worden onderwor pen". Hierop werd hem gevraagd: „Bete kent uw verklaring dat de Verenigde Staten op geen enkele wijze betrokken willen worden bij een eventuele wa penstilstand in Indo-China, die zou voorzien in een verdeling van Viet nam?" De president beantwoordde deze vraag ontkennend, doch hij voegde er aan toe hierover, zolang de toestand, die zich dan zou voordoen, niet ter dege bestudeerd was, geen definitieve uitspraak te kunnen doen- De president werd voorts om com mentaar gevraagd over de Dinsdag COMMISSIE VOOR DE WERKGELEGENHEID Werkzaamheden zijn nu voltooid De West Zeeuwsch-Vlaamse gemeente Groede, waar begin 1953 met be middeling van het Coördinerend college voor Openbare Werken in Den Haag en van de Prov. Commissie voor de Werkgelegenheid, begonnen werd met werkzaamheden ter verbetering van bestrating, verlichting en riolering, is thans „herboren!" Dit object in Zeeland, dat tot stand kwam me gelden uit hoofdstuk XIV van de Rijksbegroting (gelden ter bestrijding van de werkloosheid) is Woensdag ten overstaan van prof. dr. F. L. Polak, voorzitter van het C.O.W., min of meer officieel „opgeleverd". de met zorg aangelegde brandvijver (met fonteinvoor het gemeente huis, hadden ieders bewondering. Bovendien kon geconstateerd wor den, dat men er inderdaad in geslaagd is de voor Groede karakteristieke sfeer op en rond het Prinses Maryke- plein te handhaven. Goed voorbeeld Nu de vele en veelsoortige werk zaamheden aan het „object Groede" beëindigd zijn, geven de resultaten alle reden tot tevredenheid en hier van getuigde ook burgemeester Everaars in een toespraak, gehouden tijdens een gemeenschappelijke maal tijd in het nabij het Groedse herten park zo fraai gelegen restaurant „Het Vlaamsche Duin". Zijn woorden van dankbaarheid tot allen, die op eni gerlei wijze aan het voltooien van plannen en werkzaamheden hadden medegewerkt, liet spr. in enkele ge vallen vergezeld gaan van een stof felijk blijk van waardering en zo mocht prof. Polak een album met foto's in ontvangst nemen, dat geti teld zou kunnen zijn „Van oud naar nieuw Groede". Prof. Polak getuigde in een geestig dankwoord van zijn bewondering voor de daadkracht van de bescheiden ge meente, waarna de officiële bijeen komst beëindigd werd. Groede kan ongetwijfeld dienen als een goed voorbeeld voor hetgeen met bemiddeling van C.O W en P.C.W (Coördinerend college voor Openbare Werken en Prov. Commissie voor de Werkgelegenheid) tot stand kan wor den gebracht WIE ER WAREN Naast de reeds genoemde genodig den waren te Groede o.a. bijeen de heren C. Hamelink, lid van Gedep. Staten en A. W. Stüfkens, resp. vice- voorzitter en secretaris van de P C. W„ leden van het C.O.W. uit Den Haag, ir. H. D. J. Swaters, hoofd-inge- nieur-directeur van de Prov. Water staat, met ir. J. A. Hofwegen en de heer Q A. van de Linde, ir. N. Vis en de heren J. Sanderse en J. Bruin- ooge van de P.Z.E.M., ir- H. N- Cool- man, hoofinspecteur Zeeland D.U.W.. de heer M. Doorns, techn. opzichter van het lng. bureau v.h. J. van Has selt en De Koning uit Nijmegen, de uitvoerder, de heer Th. Cambier uit Breskens en wethouders en raadsleden van de gemeente Groede. vangen de garderegi menten grenadiers en jagers de viering aan van hun 125- jarig bestaan: werd 150 jaar geleden de Franse romanschrijfster Geor ge Sand te Parijs geboren. Evipan-zaak in hoger beroep berecht. Vonnis gehandhaafd Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Woensdag arrest gewezen in de zaak tegen het echtpaar J van W.—M. uit Rotterdam, dat. in beroep, door de rechtbank was veroordeeld tot zes boetes van f 300 subsidiair 30 dagen hechtenis voor de man en zeven boe tes van f 250, subs 25 dagen voor de vrouw, wegens het ongeoorloofd uit oefenen van de geneeskunst. Dit echtpaar had de leiding gehad van een tandheelkundig instituut (Evipan-, waar patiënten onder nar- cose werden behandeld. Van W. had revisie van dit vonnis gevraagd. Het hof concludeerde tot handhaving DE VERWACHT IETS HOGERE TEMPERATUREN. Aanvankelijk droog en vrij zonnig weer. Later toenemende bewolking. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 2 Juli. Zon op 4.24 Maan op 6.39 onder 21.03 onder 22.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1