LEZERS SCHRIJVEN NIEUWS UIT DE KERKEN HONDERD RENNERS RINDEN OP 10 JULI DE STRIJD AAN WALCHEREN Ha-Em 1954: DYNAMISCHE EXPOSITIE IN MIDDELBURG D.DD. DONDERDAG 1 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE „KAPERPRIJS" VAN HEINKENSZAND Belg Gilbert Saelens is een der grote favorieten. De Heinkenszandse „Kaperprijs", welke op 10 Juli a.s. wordt verreden, be looft een groots evenement te worden. Meer dan 230 van de beste ama teurs op wielergebied, zowel uit binnen- als buitenland, schreven in. De commissie, welke belast was met het samenstellen van het „veld", had een /.ware taak om uit deze grote toevloed een honderdtal renners te selecteren. Was het eerst de bedoeling, dat 75 renners de koers zouden ryden, thans is dit aantal verhoogd tot 97 en in 't alleruiterste geval zal men tot 100 gaan. Meer renners in het parcours is ongewenst. Vele bekende wielrenners moesten worden teleurgesteld, omdat zij niet in de koers een der grootste van geheel Nederland konden worden geplaatst. De ploeg, welke volgende week Zaterdag aan de start zal ver schijnen, is dus wel „het neusje van de zalm". Van de Zeeuwse renners noemen wij Van der Lycke uit Groe- de. Westdorp en Oosthoek uit 's Hee- renhoek, Van Wijchen uit Goes en Verhelst uit Axel; uit België Joossen, Martens en de gebroeders Saelens; dit overig Nederland Sonnemans, Verbeek, v. d. Linde, Keepers, Ste vens en Cuijten (allen amateurs van internationaal niveau), uit Zweden komt Lagerlöf en uit Yoego-Slavië o.a. Panic en Mumdzija. De koers wordt gereden in 50 ron den over een parcours van 1900 m, d. w.z. bijna 100 km in totaal. Tevoren is er ter kennismaking een zogenaam de „loze ronde". Het parcours is niet zwaar en de vele in uitzicht gestelde premies beloven een felle stryd. PROGNOSE Men waagt zich reeds aan een zii het vrij voorzichtige prognose, liet is de Belg Gilbert Saelens, wie men de beste kans geeft. Voorts wor den de namen genoemd van Jan Franken uit Tilburg, W. van Staten uit Rotterdam en J. Hendriks uit Eindhoven. Wie ook de winnaar zal zijn, de toeschouwers zullen ongetwij feld van een enerverende strya kun nen genieten. De renners worden om 1 uur offici- ceel in het gemeentehuis ontvangen; om 2.45 is er een défilé van handel en industrie, dat direct wordt gevolgd door de voorronde en om 3 uur zal het startschot klinken. De prijsuitreiking Waar zijn onze schepen Aalsdijk 24 v. Brownsville n. Galveston. Abbekerk 27 400 mijl ZW v. Marseille. Alchiba 27 te Rio Grande do Sul. Algenib 24 te Rio de Janeiro. Alnatl 28 400 m. NO v. Paul's Rock. Annenkerk 29 20 m. ZW Albany. Arendsdijk 28 700 m. W. v. Ouessant. Arned(jk 28 v. Tampa te New Oorleans. Axeldyk 27 v. Buenos Aires te N.Y. Bacchus 26 te Port au Prince. Baud 25 v. Semarang n. Belawan. Bïitar 28 te Lourenzo Marquez. Blijdendijk 28 te Antwerpen. Brissum p. 2$ Cephalonia. Etrema 26 V. Piraeus te Port de Bouc. Gouwe 26 200 m. ZW v. Kp. St. Vincent Grootekerk 28 te Penang. Hersilla 26 v. Houston n. Mobile. Indrapoera 27 te Marseille. Jagersfontein 28 110 m. NNW Dakar. Laertes Pp. 28 Pantellaria. Larenberg 27 te Damman. Lawak 27 te Los Angeles. Lekhaven 28 v. Hamburg n. R'dam. Leopoldskerk 28 te Bandarabbas. Leuvekerk 29 v. Genua n. Calcutta. Loosdrecht 29 te Colombo. Lutterkerk 24 te Basra. Mapia 25 v. Soerabaja n. Balikpapan. Merwede 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Molenkerk 29 300 m. Z v Saigon. Muiderkerk 28 te Zanzibar. Nestor 28 100 m NO Barbados. Oranjestad 29 v. Curacao n. Aruba. Overijssel 28 v. Alexandrië. Ouwerkerk 29 780 m W Cocos Eil. pen v. Montreal. Prins Willem V 29 v. Bremen te Hamburg Soestdijk 29 v. Assab. Stad Maastricht 27 20 m. W Stadlandet. Stad Schiedam 28, 75 m. ZW Oporto. Tjibodas 28 v. Yokohama n.Nagoya. Tjisadane 24 v. Hongkong n. Singapore. Tjimenteng 14 v. Semarang te Singapore. Tjipanas 25 v. Beira te Lourenzo Marques. Utrecht 28 65 m. NW Malta. Willem Ruys 29 120 m. NO Munton. Willemstad 29 te Antwerpen verw. Officiële publicaties VLISSINGEN Voorrangskruispuntea B. en W. van Vlissingen. gelet op arti kel 5, 6e lid sub c van het wegenver keersreglement, brengen ter openbare kennis: dat zij, in het belang van de vrij heid van het verkeer en ,van de veilig heid op de weg, op grond van artikel 4, le lid sub b en artikel 5, le lid sub c van genoemd reglement, hebben besloten de kruispunten van de Brouwenaarstraat met de Singel en van de Bonedijkestraat met de Sottegemstraat en met de Hogeweg aan te wijzen als voorrangskruispunten, waarbij het verkeer, dat zich voortge- weegt langs de Brouwenaarstraat of de Bonedijkestraat voorrang heeft ten op zichte van het verkeer, dat zich voortbe weegt langs de Singel, de Sottegemstraat' en de Hogeweg; dat dit besluit voor een ieder ter inzage ligt ter gemeentesecreta rie, 2e afdeling kamer I; dat ingevolge het bepaalde in artikel 5. 7e lid van het wegenverkeersreglement bovengenoemd besluit in afschrift is toegezonden aan de hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat in Zeeland, aan gedeputeer de staten van Zeeland, aan de A.N.W.B., aan de KNA.C. en aan de KN.M.V. Vlissingen. 24 Juni 1954. GEMEENTE MIDDELBURG. De prijzencommissie tc Middelburg maakt bekend, dat op Vrijdag 2 Juli 1954 geen zitting wordt gehouden. VLISSINGEN. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN GEDEELTE VAN L^E PRESIDENT ROOSEVELTLAAN. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat de President Roose- veltlaan tussen de Bonedijkestraat en de Koudekerkseweg in beide richtingen ge sloten zal zijn voor alle verkeer, uitge zonderd voetgangers en wielrijders van 2 Juli 1964 tot en met 9 Juli 1954 of zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal blijken. Vlissingen, 1 Juli 1954. geschiedt des avonds om 7 uur in het gemeentehuis. Vrijdagavond zullen reeds ongeveer 24 renners in Heinkenszand arrive ren, die dan bij de bevolking onderdak zullen genieten. De koers heeft een drieledig doel. Op de voorgrond staat natuurlijk de sportieve ontmoeting, maar daarnaast beoogt het comité ae nadruk te leg gen op Heinkenszand als centrumge meente van Zuid-Beveland. Ten derde zal getracht worden van de baten der wedstrijd de muziekvereniging „Eu terpe", die het evenement muzikaal zal opluisteren, in uniform te steken. Planten waren verdwenen... Een zuil op de Middelburgse Markt, die Vrijdag j.l. bij de Zeeuwse Ma nifestatie dienst had gedaan, werd gisteren door gemeentelijke werk krachten afgebroken. Toen dit werk was verricht werden de bijbehorende planten waar onder enkele varens, op het terrein achter gelaten, daar deze zoals afgesproken was zou den worden weggehaald. Dit afhalen bleek echter even later volstrekt niet meer nodig, omdat de planten reeds verdwenen warenOmstanders vertelden een dame met een varen op de fiets gezien te hebben en ook enkele kinderen, zouden zich het lot van de alleengelaten flora hebben aangetrokken. Tot degenen, die zich over deze ge meentelijke eigendommen hebben „ontfermd" wordt thans het vrien delijk verzoek gericht een en ander te willen bezorgen op de gemeente lijke kwekerij „Overwater" aan de Langevielesingel. Eindexamen R.H.B.S. Voor het eindexamen Rijks H.B.S. te Vlissingen (afdeling A) slaagden Hanny Haas, Leni Kögeler, Thea Kuiler, Lenny v. Leeuwen, Bop de Nooijer, Frieda Plasschaert, Henk Roelse, Henriette Tjebbes, Barra Verhage, Leo de Vlieger, Henk Wa genaar. Afgewezen 1 candidaat. Middelburg Voor Sprookjesoptocht vlaggen uit Het Centraal Bestuur van de Ko ninklijke Vereniging „Uit het Volk Voor het Volk" verzoekt de inwoners van Middelburg, wonende langs de route, die de ,,Sprookjesoptochtr' Za terdag zal volgen, die middag de vlag te willen uitsteken om aan dit feest luister bij te zetten. Voorts is er een kleine wyziging ih de route aangebracht. In plaats van de gehele Herengracht te volgen zal die stoet na een gedeelte van deze gracht te hebben afgelegd, de Volde- rylaagte inbuigen. Men trekt dan door Klein Vlaanderen, over het Noord- poortplein om via de Noordpoort straat het Molenwater te bereiken, vanwaar de oorspronkelijke route weer wordt aangehouden. Een en an der is bedoeld om ook de patiënten van het Gasthuis aan het Noordplein en met name de verpleegde kinderen gelegenheid te geven deze fleurige op tocht te aanschouwen. Oogst van de straat Op het Middelburgse politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgen de, gedurende de periode van 22 tot en met 29 Juni gevonden voorwerpen: een aantal huis- en andere sleutels, porte- monnaie's m. en z. inh., zakdoeken, ko- lenzakken, broches, ceintuurs, shawls, fluw. jasjes, 4-delige duimstokken, arm banden. zonnebrillen, vulpotl., zilv. oorbel kinderbadpak, w. alpinomuts, br. heren overjas, benz. dop v, auto. sluiting v. cor set, plastic riem, br. g. "das, rode zwera- br., bi." gevl. vulpen, pr. br. kinderschoe nen, 1 bl. kinderjasje. ijz. kruiw., Delfts bl. vaasje, schoolétui. 1 regenj., br. acte- tas m. inh.. Engelse medaille. Engelse ma rinepet, div. boekje m. zegels, étui m. vulp. en vulp., zw. vulp., bl. angora kap je, gele autoped op luchtb., padv. fluit, gr. étui m. haarkam, gr. kindertasje. Carillon-concert Zaterdag 3 Juli a.s. zal de stads- beiaardier van Middelburg, de heer Th. C. Ferwerda, van 18.3019.30 'n concert geven op de stadhuistoren van Veere. Het programma luidt: 1. Improvisatie; 2. Fuga en Chor, Han del; 3. Menuetten, Mozart en Beetho ven; 4. Ned. Volksliedjes; 5. Pel grimskoor uit Tannhauser, Wagner; 6. Sonatine, Beethoven; 7. Sehw&bi- sche en Irische volksliedjes; 8. Slaap liedje, Mozart, Gebed, Mayer; 9. Ale- gretto, Lichner. Botsing Op de z.g. ventweg langs de Nieu we Vlissingseweg te Middelburg reed Woensdagmiddag de van de vei ling terugkerende J. v. d. V. uit Bres- kens met zijn paard en wagen. V-, die uiterst links reed dus ver keerd zag niet, dat van de andere kant het 11-jarige Souburgse meisje M. B. kwam, die haar best deed om zoveel mogelijk rechts te blijven. Dit laatste verhinderde evenwel niet, dat de kar het meisje stevig raakte. Zij viel van haar flets en liep een bloe dende hoofdwonde op. Op advies van dokter J. Z. S. Pel is het slachtoffer tje naar het Gasthuis vervoerd. Haar fiets werd zwaar beschadigd. Oost- en West-Souburg Sportdemonstraties Vorige week werd door de gymnas tiekvereniging „Astrow" en de „Zuid westers" een uitvoering gegeven op de sportvelden te Oost- en West-Sou burg. Deze uitvoering, die tijdens de sportweek wegens het slechte weer geen doorgang kon vinden, slaagde buitengewoon. Vanaf het Oranjeplein marcheerde een grote groep turners en turnsters naar het sporttterrein, voor afgegaan door de signaal-afdeling van „Astrow". Hier werden op het sport veld talrijke oefeningen gedemon streerd, zowel door de jongeren als ouderen. Muzikale rondwandeling De muziekvereniging „Vlijt en Volharding" maakte Dinsdagavond een muzikale rondwandeling door West-Souburg ter gelegenheid van de jaardag van prins Bernhard. Domburg Uitslag gaaischieten Te Domburg werd voor de eerste maal sedert 1940 weer op de gaai ge schoten. Er namen 25 schutters deel. De prijzen waren voor: A. Roelse; A. Roelse; H. Vreeke; C. Huybrechtse; J. A. Maas Cz; J, Corré. Verkoping Mr. P. W. Meylink, notaris te Mid delburg heeft- Dinsdagmiddag in het café „Wilhelmina" te Domburg, pu- .bliek verkocht: het huis met schuur en tuin te Domburg, Weststraat D 52, groot 2.47 are, voor f 6210.aan J. Provoost Mz. te Domburg. RAAD ARNEMUIDEN Bouw 400 woningen in het uitbreidingsplan mogelijk Onder voorzitterschap van burge meester W. H. v. d. Heide vergaderde de raad der gemeente Arnemuiden. Medegedeeld werd, dat een verzoek van de Christelijke bewaarschool te Arnemuiden was ingekomen om de kosten voor aanschaffing van nieuw meubilair, nl. tafeltjes en stoeltjes, hetgeen dringend noodzakelyk is, voor rekening der gemeente te ne men.. Besloten werd dit verzoek voor nader advies terug te venvijzen naar B. en W. Algemeen wa3 de raad van oordeel, dat het aanwezige meubilair niet meer voldoet aan de eisen des tijds. Voorts deelde de voorzitter me de, dat een schema is ingekomen voor de bouw van een zuiverings-installa- tie. Dit moet evenwel nog nader wor den uitgewerkt, hetgeen nog wel eni ge tijd zal duren. Besloten werd om met ingang van 1 Januari 1954 een subsidie te verstrekken van 0.20 per consult op het consultatie-bureau. Aan de Commissie voor de Hygiëne van hét kind :'n Zeeland, werd even eens een subs'iie verstrekt. Aan mevrouw C. J. den Hamer- Bos werd op haar verzoek met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.L school in verband met haar benoe ming in gelijke functie te Vlissingen. Vastgesteld werd het uitbreidings plan der gemeente. Dit plan zal het mogelijk maken, dat Arnemuiden zich uitbreidt in Oostelijke richting. Het biedt mogelijkheid voor de bouw van ruim 400 woningen. Voorts werd de begroting 1954 ge wijzigd, hetgeen o.m. inhoudt, dat de normen voor de armlastigen met in gang van 1 Mei 1954 verhoogd zullen worden. Nadat de raad in besloten vergadering een toegevoegd agenda punt had afgehandeld, kwam de rond vraag aan de orde, waarby de heer C. van Hemert informeerde naar de aan koop van een nieuwe brandweerauto. De voorzitter antwoordde, dat hij contact zou opnemen met de leveran cier en op spoed van de levering zal aandringen, temeer omdat het leve ringstermijn reeds verstreken was. Ook vroeg dhr. Van Hemert of er in Kleverskerke een brandweer is. het geen de voorzitter bevstigend beant woordde. De heer J. Allaart vroeg in verband hiermede of de mogelykheid bestond, dat de raad een oefening van de brandweer kon bijwonen, wanneer de nieuwe brandweerauto zal zijn ge arriveerd. Dit 2;egde de voorzitter toe. Kleverskerke Ringrijderij Zaterdag 3 Juli a.s. zal in de Dorps straat te Kleverskerke een ringrijde- ry gehouden worden, waaraan 17 personen zullen deelnemen. Provinciale subsidies voor restauratie van monumenten Gedeputeerde Staten stellen voor een provinciale subsidie te verlenen in de kosten van restauratie van een groot aantal Zeeuwse monumenten van geschiedenis en kunst. Het voor stel vermeldt de toren van de Ned. Hervormde kerken in Baarland ff 5560). Kapelle (f 1750, Oostkapel- le (f8100), Ovezande (f 1565), de Ned. Hervormde kerk in Biggekerke (f4114). de pomp op de Markt in Tho- len (f 248). het Ambachtsherenhuis in Oud-Vossemeer (f 3730) en vier licht kronen in de Evangelisch Lutherse Kerk te Vlissingen (f 225). Aanvul lende subsidies zijn nodig in de meer dere kosten van de restauraties van de GasthuLskerk ff 1100) en de Engel se kerk te Middelburg (f 300) en in de verdere kosten van restauratie van de Kleine- of Gasthuiskerk in Zierikzee (f8263). Tevens wordt voorgesteld verzoe ken om subsidie in de meerdere kos ten van restauratie van het Raadhuis te Hulst, de molen op het Vlissings Bolwerk te Middehjurg, het pand „In de Witte Swaen", de Noordhaven poort en de bekapping van het Raad huis te Zterikzee, de beslissing aan te houden. Zoals bekend, draagt de provincie, wanneer de algehele herstellingskos ten meer dan f 30.000 belopen, 10 pet. van f 30.000 by en 5 pet. van het meer dere. De subsidie is 10 pet. van de al gehele kosten, wanneer deze f 30.000 of minder zyn. Nog geen oesterbroedval Het ongunstige gure weer heeft de watertemperatuur tot beneden 17 graden doen dalen, hetgeen ongunstig is voor de ontwikkeling van de thans in de Oosterschalde aanwezige oester larven. Niettemin beloopt het aantal volgens de laatste gegevens ca. 500 stuks per 100 liter water. Zy ontwik kelen zich echter uiterst traag, ter wijl rijpe larven nog niet werden waargenomen. De verwachting is, dat er de eerste dagen weinig kans is voor aanslag. Niettemin zyn de oesterkwekers te Yerseke en elders thans druk bezig hun mosselschel pen op de percelen te zaaien. De er varing heeft n.- geleerd, dat *nen on danks ongunstige omstandigheden toch dient te zorgen, dat de collecteurs op tijd te water worden gebracht om althans nog enige kans van aanslag te hebben. Tn.tele dagen mooi warm weer kunnen voor de oestercultuur thans wonderen doen. Bedrijfstentoonstelling mei grote deelname Middelburgs nieuwste attractie voor de komende weken, namelijk de Dy namische Handels- en Inuustrleten- toonstelling van de Stichting „Herre zen Middelburg", die van 10 tot en met 22 Juli op de Markt zal worden gehouden, is onlangs' gedoopt. Haar naam is geworden „Ha-Em 1954"; H wil zeggen Herrezen en de M staat uiteraard voor Middelburg. De naam kwam tot stand, nadat door middel van het uitschrijven van een prijsvraag om suggesties was verzocht. De prijsvraag telde, gezien de korte termijn van inzending, een onverwacht aantal deelnemers, meer dan 100. De gelukkige, wiens sugges- Oud-burgemeester M. Fernhout Werd 70 jaar Woensdag 30 Juni viert de heer M. Fernhout te Laren (NJL), oud-burge meester van o.a. Middelburg, zyn <0e verjaardag. De heer Fernhout werd 30 Juni 1884 geboren te Buitenpost, waar zijn vader, ds. K. Fernhout, pre dikant was. Hij was eerst werkzaam ter secretarie te Westbroek en was la ter te Zeist. In Mei 1910 werd hij bur gemeester in Tienhoven (U)., in Juni 1914 van Mijdrecht en Wilnis; in Mei 1919 van Kampen. In 1933 van Middelburg en in Februari 1939 van Bussum. In 1949 ging hij met pensi oen. Hij vestigde zich te Laren (NJi.j. De heer Fernhout was ook voorzit ter van enkele waterschappen en iViaakte deel uit van het bestuur van de vereniging tot christelyke verzor ging van geestes- en zenuwziekten. In Zeeland was hij voorzitter van de afdeling der „Vereniging van Ne derlandse Gemeenten", idem van de Prov. Zeeuwse Brandweerbond en be stuurslid van de Prov. Schoonheids commissie. Ook zat hij in het bestuur van het Zeeuws genootschap der we tenschappen. In de verenig'ing van Calvinistische burgemeesters „Groen van Prinster" nam de heer Fernhout eveneens een vooraanstaande plaats in. In 1934 werden zjjn verdiensten erkend door zijn benoeming tot offi cier in de orde van Oranje Nassau. Twaalf candidaten niet toegelaten Het Curatorium der Theologi sche school van de Geref. gemeente te Rotterdam, heeft van de dertien can didaten die zich met een attest van hun kerkeraad hadden aangemeld er niet minder dan twaalf afgewezen. Het curatorium heeft voorts de heer H Rijksen, te Middelburg be roepbaar verklaard. Marktberichten VISMIJN VEERE. 30 Juni Export garnalen, aanvoer 1744 kg, 80110. Schar, aanvoer 493 kg, 28— 58. Bot, aanvoer 179 kg. 16—20. Schol, aanvoer 46 kg, 4047. Middel tong, aan voer 307 kg, 61176. Rog, aanvoer 22 kg, 21—26. Poon, aanvoer 9 kg, 16—17. VEILING MIDDELBURG. 30 Juni. Aardappelen, bonken 1516.50, grote 14—15, drieling 12—14, kriel 814*. Perziken per stuk 527. Aardbeien per kg 88152. Rode bessen per kg 4376. Kersen 6274. Frambozen per doos 36. Aardbeien per doos 31—32. Kastomaten A 77—101, B 76—79, C 78. Bloemkool A 27—50. B 18—34, C 12—25. Rabarber 412. Boskroten 711. Bospeen 1839. Dubbele Princessenbonen 164— 209. Spitskool 14—19. Sla 2.50—4. Poste lein 1840. Peulen 84—109. Augurken A 87. Capucijners 55. Glaskomkommers A 23—29, B 18—24, C 16—23, D 15, per kg 18—31. Peen per kg 3043. Snijbonen 82 —118. Savoye kool 6—19. Andijvie 6—17. Spinazie 12—33. Doperwten 32—53. Bos- selderie 24. Tuinbonen 2025. Heden werden de eerste frambozen aangevoerd door de heer M. Ton te Middelburg. Bravo voor Walcheren Onderstaande dankbare gedachten aan wat wy vorige week in Middel burg mochten beleven, meenden wy uw blad niet te mogen onthouden. Wy mochten er getuige van zyn hoe juist Walcheren zijn herstel vierde na alle geleden oorlogsellende. Toen wij daartoe reeds in Februari j.l. de nodige maatregelen troffen voor onderdak, hadden wy geen flauw vermoeden welk een groots gebeuren dit zou worden. Nu dit alles alweer geschiedenis is en de couranten er uitvoerig verslag van gaven, vooral voor hen die niet tegenwoordig waren, wil ik, als toe schouwer van buiten de provincie, nog eens releveren, hoezeer wij ontroerd zijn geworden door die mach tige manifestatie op Vrijdag van het zo dappere, zo hardnekkig vechtende Zeeuwse volk. Toen zij voorby was, realiseerden wy, welk een knappe organisatie, welk een voorbeeldige regeling! Hoe liep alles op rolletjes, zonder enig merkbaar commando vanzelf en zon der enig hinderlijk politiegedril. Alleen het Haantje op de Lange Jan verdroot het, dat, toen de wind uit de Zuid-West-regenhoek wilde ruimen naar het Westen om de regen op te doen houden, de vlaggestok hem in de weg stond om mede te draaien, en hij met zijn fraaie gouden staart er te gen aangedrukt moest blijven staan en zo bleef het dus regenen. Toen wij de volgende dag het eiland rond reden, konden wij ons overtuigen hoezeer de manifestatie van Vrijdag gebaseerd was op deugdelijke feiten. De dorpjes blonken weer in de zon, de gewassen stonden er welig bij en de „oest" beloofde extra zwaar te wor den, Walcheren is weer een sappige groene tuin. En dat na nog geen tien jaren van hard en goed werk en veel tegenslag. Ir. J. E. Bégram van Eeten, Oosterbeek. (Bovenstaand stuk werd door de redactie verkort, Red.) Verkeerd tempo Tijdens het bezoek van H. M. de Koningin aan Middelburg ben ik ge troffen door het feit, dat een voorbij trekkend muziekcorps het mooie lied „Old folks at home" in marstempo uitvoerde, hetgeen het karakter van het stukje sterk afbreuk doet. Im mers, het vertolkt de weemoed van een negerslaaf om zyn verlaten fami lie, en het behoort in een langzaam, tempo gespeeld of gezongen te wor den, en dan nog liever door een stil staand corps. Ik hoop, dat het meerderen is opge vallen, immers het komt tegenwoor dig vaker voor, dat men een mooi stuk geweld aandoet. Men denke slechts aan de vaak eveneens foutieve wijze van uitvoering van „Grootva ders klok". Mochten de aether en de dancings eens van deze „wanstaltig heden" vvorder. gezuiverd! Met dank voor de ruimte. J. J. v. WINGEN. Heinkenszand. Afgevaardigden Synode Geref. Kerken Als afgevaardigden naar de synode der Geref. kerken werden in Zeeland aangewezen: als primi. dr C. Stam. te Goes en ds A. G. van der Stoel te Bergen op Zoom, alsmede de ouderlin gen W van den Berg te Bruinisse, mr J. J Versluys te Oud-Vossemeer. Als secundi: ds H. Pestman, te Ter- neuzen en ds S. van Wouwe, te Se- rooskerke (W> alsmede de ouderlin gen A. C. Catsman te Aardenburg en B. H. Llgteringen te Vlissingen. Toelating van de vrouw tot Kerkelijke ambten Ned. Herv. Synode bleek vóór toelating In haar zitting van Woensdag sprak de Generale Synode der Nedi Herv. Kerk uitvoerig over de rap porten, door de *(54) classicale ver gaderingen uitgebracht over de toe lating van de vrouw tot het ambt. Na een langdurige discussie, waar aan door vele leden werd deelgeno men, werd tot stemming overgegaan. Vóór toelating van de vrouw tot alle ambten stemden 32 leden, ter wijl van de 18 leden, die tegen stem den zich 1 lid uitsprak voor toela ting van de vrouw tot het ambt van ouderling en diaken en 5, die alleen de vrouw wilden toelaten tot het ambt van diaken. Het voorstel, de vrouw tot alle ambten toe te laten, zal nu, in een kerkordelijke vorm gebracht, ter consideratie aan de classicale ver gaderingen worden toegezonden. Examens Geslaagd voor scheepswerktuigkundige (diploma A) de heer P. M. de Waal, leer ling van de „De Ruijterschool". Geslaagd voor Radiotelegrafist 2e klasse, de heer A. A. M. Roeffen, leerling van de „De Ruyterschool." Vlaggen aan Griffie gebouwen Gaarne zou ik Uw aandacht eens willen vestigen op het volgende. Er werd een verzoek tot de bevolking ge richt, om tijdens de herdenkingsdagen zoveel mogelijk de vlag uit te steken. Er werd echter uitdrukkelijk op ge wezen, dat er streng toezicht zou wor den gehouden, op het binnen halen van de vlaggen na zonsondergang. Was het nu enkel maar voor de be volking bedoeld, of ook voor de Over heidskan toren? Want kwam men 's avonds om 11 uur over de Dam, dan hing de Vader landse driekleur aan de gebouwen van de Provinciale Griffie, nog te wap peren. Is het geen schande! En dat voor het kantoor, waar het Prov. Bestuur is gevestigd? Hopende, dat ik niet de enige ben geweest, die zich hieraan heeft ge. ergerd en dat ook voortaan de vlag gen van de Griffiegebouwen naar bin nen worden gehaald, als de zon onder is gegaan. Mej. J. SOREL, Middelburg. tie door het stichtingsbestuur als de beste werd gequaüficeerd, was een Middelburger, de heer F. van Hercu les. Zyn inzending, die uit de stapel van alle delen des lands afkomstige brieven werd uitverkoren, stelde voor: „Em-Ha" (Middelburg Herre zen Het bestuur keerde dit om, voeg de er 1954 aan toe en zond de heer Van Hercules de uitgeloofde f 25. Voorts vernemen wy, dat de stand ruimte van de expositie bijna geheel is verpacht. Drie tenten worden met de stands gevuld. Een groot aantal bedrijven uit geheel het land, waar onder enkele uit Zeeland, nemen deel. De expositie zal een grote verschei denheid van artikelen op velerlei ge bied te zien geven. Wat de geprojecteerde modeshows betreft, kan gemeld worden, dat men hiervoor mannequins uit Middelburg en Vlissingen heeft aangeworven, als mede een explicatrice. Dit zal één van de bijzondere atracties worden. „Herrezen Middelburg", dat een zeer groot bezoek verwacht, heeft nog vele andere plannen in petto, die er toe bij zullen dragen, dat 't geheel ver levendigd wordt. Deze attracties zyn echter als verrassingen bedoeld. HOOG EN LAAG WATER 2 Juli. U.+N.A.P. U. +N.AJ?. U.— N.A.P. U.—N A.P. Vlissingen 3.02 2.17 15.18 2.10 9.22 2.05 21.53 2.30 Terneuzen 3.33 2.36 15.50 2.27 9.48 2.25 22.19 2.50 Hansweert 4.19 2.38 16.32 2.31 10.29 2.40 23.00 2.65 Zierikzee 4.42 *.56 16.59 1.43 9.57 1.53 22.33 1.80 Wemeldinge 4.54 1.83 17.13 1.70 10.21 1.79 22.46 2.07 Advert*tie. Krabben en peuteren Hllirl- maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare UltSlaa D.D.D.-dringt diep In de uiwuu^ poriën door. zuivert, ont smet en geneest de huid. 6ENEESM100H !EGEH*1 HUIDAANDOENINGEN J VLOEISTOF - BALSEM ZEEP De hagelschade op Zuid-Beveland (Van onze parlementaire redacteur). Op Zaterdag 19 Juni heerste zoals men zien zal herinneren bo ven Zuid-Beveland noodweer. Als ge volg daarvan werd aan de land- en tuinbouwgewassen op dit Zeeuwse ei land grote schade toegebracht. In de Woensdagmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer kreeg het communistische lid de heer Haken ge legenheid daarover vragen aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt te stellen. Hij wilde weten, ten eerste of deze schade op een bedrag van ruim drie millioen gulden kan worden geschat, en ten tweede of de minister bereid is, de gedupeerden van overheidswe- f:e tegemoet te komen in de vorm van inanciële hulp. Hij was namelijk van mening, dat de schade te groot is om door de getroffen boeren en tuinders persoonlijk te worden gedragen. De eerste vraag beantwoordde de heer Mansholt bevestigend. Hij deelde voorts mee, dat aan de akkerbouw 'n schade is toegebracht van ongeveer anderhalf millioen en aan de tuin bouw en de boomgaarden eveneens van anderhalf millioen. Een oppervlakte van 350 ha land en tuinbouwgrond werd geheel ver woest, 150 ha werd voor 50 tot 80 verwoest en 100 ha werd voor 25 tot 40 verwoest. In antwoord op de tweede vraag zei de bewindsman, dat overwogen is wat van overheidswege kan worden gedaan ten bate van de gedupeerden. Hagelschade is een normaal bedrijfs risico. Men kan zich ertegen verze keren en in een goede bedryfshuis- houding behoort aan ook zo'n verze kering thuis. Het ligt niet op de weg van de over heid aldus de minister om de ge troffenen financieel te steunen in de ze zin, dat zy een schadeloosstelling van de overheid zouden krijgen. Dat zou nameyk onbillijk zijn tegenover hen, die zich niet verzekerden en het zou tot het afzien van deze verzeke ring bij een aantal land- en tuinbou wers kunnen leiden. Wel wordt overwogen door middel van een waarborgsom de getroffenen voor een crediet in aanmerking te doen komen. Uit dat crediet kunnen zij het herstel bekostigen. (Nadruk verboden). Droogmakers Walcheren houden reünie Gisteren en vandaag wordt in Zee land weer de jaarlijkse reünie van de „droogmakers van Walcheren" gehou den. Het gezelschap, waarbij uiteraard vele Waterstaatsmensen, maakte Woensdag een watertocht over de Oosterschelde en door de Zandkreek Veere. Tijdens deze tocht gaf prof. Ph. Jansen een uiteenzetting wri !»DTltaf?lan* Na een diner hotel „St. Joris te Middelburg, be zichtigde men onder leiding van de architect, ir. H. de Lussanet de la Sa- blomere, de Abdijgebouwen. Vandaag wordt o.a. „Miniatuur Walcheren waar de droogmakers .hun" eiland op verkleinde schaal in ogenschouw zul len nemen. Voorts wordt een tocht over Walcheren gemaakt. In de loop van de dag vertrekken de reünisten weer uit Zeeland. Nagekomen advertentie. t Heden overleed na een geduldig gedragen Iyden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacre- menten der stervenden onze geliefde Man, Va der, Zoon, Schoonzoon, Broer, Zwager en Oom, WILLEM FRANCÏSCUS KIEBOOM in de leefttjd van 37 jaar. Uit aller naam, Wed. C. U. KIEBOOM DE LA COUSINE Vlissingen, 30 Juni 1954. Aagje Dekenstraat 51. De gezongen uitvaart dienst zal plaats hebben op Zaterdag 3 Juli te 9 uur in de OX.V.-Kerk waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11