Ukctiïw kaocn Nationale postzegelexpositie te Vlissingen WEG WATERLANDKERKJE-OOST BURG FEESTELIJK GEOPEND Chefarine „4" doel wonderen! WOENSDAG 30 JUNI 1954. PROVINCIALE ZEEUWSE CO U RAN1 6 FEUILLETON MAR MARYBURCHELL „Fiora". sprak hij, „ik heb je van daag gekust zonder je toestemming. Het spijt me, als ik je verdriet ge daan neb, maar nu vraag ik: mag ik je op dit ogenblik met je toestem ming kussen?" „Maarwaarom?" vroeg ze ver. rast en toch ook wat ontroerd. „Ochalleen omdat je zo lief bent en zo goed voor je familie hebt gezorgd". Nog altijd haar ontroering niet te boven gaf ze schroomvallig lachend haar toestemming, waarop hy haar gezicht tussen beide handen nam en naar zachtjes heel anders dan te vo ren, op de mond kuste. Het was of haar een brok in®de keel schoot en onwillekeurig, als iets dat van zelf sprak, gaf ze hem zijn kus terug. Verrast hield hij even de adem in en riep toen met iets uitdagends, maar toen teders in de stem: „Nu kan ik Nan vrijwel alles vergeven". „O. Lucas, waarom dat?" Piora wist zelf niet, of zijn uitroep haar kwetste dan wel genoegen deed! „Omdat zij het middel was, dat je naar ons toe moest brengen, natuur lijk", antwoordde hij, weer als van ouds, ietwat plagerig. ,,En ik weet zeker, dat Adèle het met me eens zal zijn". Toen bracht hij de auto weer op gang en reden ze huiswaarts. Schijnbaar kalm zat Fiora naast hem, maar innerlijk was ze ten prooi aan heftige gemoedsbeweging. Adèle had wel terecht gezegd, dat je van Lucas' doen en laten niet meer dan een derde ernstig moest opnemen, doch vanavond was het anders ge weest. Dat hy ontroerd was toen ze ver telde, waarom ze op Bierley was ge bleven verwonderde Fiora niet, maar wèl zat ze min of meer in zak en as wegens haar eigen ontroering na de van hem ontvangen kus. Een kus, waartoe ze hem verlof had gegeven, van welk verlof hij zo bescheiden en ingetogen had geprofiteerd. Boos kon ze niet op hem zijn, maar het benauw de haar mm of meer, dat ze haar ge voelens niet te vrije loop kon laten. Naast hem in de auto gezeten, voelde ze opnieuw de lichte druk van zijn vingers op haar wing en onder ging ze andermaal de wonderlijk- zoete gewaarwording, die zijn kus haar had geschonken. Toen ze thuis kwamen, vonden ze het andere tweetal naast elkaar op de divan in de salon. Tom had zijn arm om Adèle heen geslagen en zei vro lijk: „Jullie kimt de eersten zijn om ons geluk te wensen, maar je hebt die huishoudster van je net eventjes ge klopt. Als dat vrouwmens opnieuw zonder geldig excuus haar neus om de deur steekt, sla ik haar tot moes". Lucas kuste zijn zuster hartelijk en schudde Tom de hand, terwijl Fiora op haar beurt Adèle omhelsde en van haar de heilwens ontving, dat zij even gelukkig zou zijn met Ashley. Toen kwam de huishoudster inderdaad wéér binnen, maar nu had ze wat zelf Tom „een geldig excuus" moest noe men: Lucas werd uit Londen aan de telefoon geroepen. Hij ging de kamer uit, weldra gevolgd door Fiora, die zich in gezelschap van de twee jong- verloofden absoluut overbodig voelde. In de hall gekomen, hoorde ze, dat Lucas nog steeds telefoneerde. Hij sprak op vrolijke, schertsende toon en onwillekeurig ving Fiora, ofschoon ze niet voor luistervink wilde spelen, toch enkele woorden op. „Maar lieve Barbara", zei hij, „be grijp je dan niet. dat je met een hard werkende landbouwer spreekt? Hoe kun je veronderstellen, dat ik me hier zou kunnen losscheuren, om „pret in de stad" te maken, zoals jij het uit drukt „Dat zou ik ook denken", mompelde Fiora, die haastig de trappen opsnel de, om toch vooral niets meer van dat onzinnige gesprek met Barbara te horen. Ze ging op de zijkant van haar bed zitten en trachtte zichzelf aan het verstand te brengen, hoe lief ze Adèle's wens betreffende haar. Fio- ra's geluk met Ashley had gevonden. Die beste Ashley!, dacht ze en riep toen onwillekeurig het autoritje met Lucas in haar herinnering terug. Barbara zou van wat er die avond en bij die rit was gebeurd hoegenaamd niets kunnen begrijpen. Ze had er geen idee van, dat de vrolijke, spot tende Lucas ook ernstig en ontroerd kon zijn. evenmin als ze begreep, dat hij zo maar niet alles op Brierley in de steek kon laten voor een plezier reisje naar Londen. Gelukkig maar, dat Lucas dadelijk geweigerd had. Als hij nu ook maar was blijven weigeren! Maar dat zou hij zeker wel, niet slechts vanwege zijn werk, maar om dat ze het nu allemaal zo prettig had den hier op Brierley. Was ze nu maar niet zo haastig naar boven gerend! Welnu, waarom zou ze niet nog even naar beneden gaan, om Lucas goe- dennacht te wensenen meteen te horen, of alles in orde wasDe daad bij het woord voegend, opende Fiora haar deur en liep kalm de trap af. De salondeur stond op een kier, maar evenzo de deur van Lucas' stu deerkamer, waar licht brandde. Fio ra haalde wat vlugger adem, maar dat zou wel komen van het harde lo pen daareven komen...'.. Bij de stu deerkamer gearriveerd, keek ze even, als terloops, om de hoek en zei: „Wel te rusten, Lucas. Ben je nu nog aan het werk?" Glimlachend van een kasboek voor zich opkijkend, antwoordde hij vrien delijk: „O, wel te rusten, Fiora. Ja. ik moet nog allerlei dingen afdoen, want morgen ea ik naar Londen". „NaarLonden?" vroeg ze en zag meteen aan zjjn ietwat spottende blik. dat haar stem wel heel vreemd moest hebben geklonken. „Ik dacht, dat je nu moeilijk weg kon". „Dat kan ik ook", gaf hij wat ver strooid toe, „maar soms moet je de moeilijkheden wel eens even laten rusten". „Alleen als er een goede reden voor is", wierp ze tegen. „Heel juist", zei hij koel en beslist, „Ik heb een goede reden". Fiora wist zelf niet, waarom ze zo boos en onbeheerst, met bitse stem opmerkte: „Ik voor mjj zou Barbara Maine niet bepaald een goede reden noemen". Achteraf voelde ze gewel dig spjjt, zo dom te zijn uitgevallen, maar ze kon de woorden onmogelijk inslikken. In Lucas' ogen kwam een blik van verbazing, die weldra plaats maakte voor de haar slechts al te goed beken de spot. „Misschien jij niet", antwoordde hij een beetje temerig, „maar Barbara is voor mij wel een goede reden. Wel te rusten, goede kind". HOOFDSTUK VTTT. Fiora zei niets meer, maar draaide zich, zonder zelfs haar „wel te rusten" te herhalen om en klom langzaam de trap op naar haar kamer. Lucas van zijn kant, liet haar gaan, zonder zelfs de moeite te nemen, zich nader te ver klaren. Och. het deed er natuurlijk niet toe, zei Fiora bij zichzelf, maar ja, ze was teleurgesteld in hem. Ze had gemeend, dat hij te veel gezond verstand bezat om zich door een meis je als Barbara Maine 't hoofd op hol te laten brengen. JJnfin, zij Fiora, had alweer een goede les gekregen. Al zijn vertoon van gevoel, van ontroe ring. vroeger op de avond, was maar oppervlakkig gedoe, evenals de zeke re bekoring, die hij in stem, gebaar en blik kon leggen. Neen. betrouwbaar waren slechts kalme, onverstoorbare en standvastige mensen zoals b.v. Ashley. Aan hem dacht ze nu vol be rouw, want ze had zich slecht tegen over hem gedragen, door goed te vin den. dat Lucas haar kuste, ja baar, naar ze aannam, zo'n beetje het hof maakte. Eerst had ze er geen hofma kerij in gezien, maar het telefoontje met Barbara Maine had wel bewezen, hoe weinig er op hem viel te rekenen. Hij had dat kind zowaar een goede reden genoemd, om zijn werk een tijd lang te onderbreken. (Wordt vervolgdj. IN SEPTEMBER A.S. SCHAKEL IN OOST-WEST-VERBINDING Commissaris der Koningin: „Vreugde en dankbaarheid". Op feestelijke wijze is Dinsdagavond te Waterlandkerkjc het thans ge reedgekomen weggedeelte naar Oostburg schakel in de verbinding Oost- West-Zeemvseh-Vlaanderen officieel geopend, in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en vele genodigden. Te 19.20 uur arriveerden kort na elkaar de estafettes uit Oostburg en IJzendijke, gevormd door tweemaal acht leerlingen van middelbare scholen, die de schaarhelften aanvoerden, welke na tot één instrument te zyn sa mengevoegd door de 15-jarige Denies Verstraete uit Waterlandkerkjege hanteerd werden door jhr. De Casembroot om het over de weg gespannen lint door te knippen. Met deze symbolische handeling was de lang verbeide verbinding een feit! „Lang verbeid"; daarvan getuigde ook de burgemeester van Waterland kerkje, ae heer M. Verbrugge, in zijn welkomstwoord, waarin njj na melijk zijn vreugde uitsprak over de aanwezigheid van zo velen op deze dag, waar aldus spreker jaren naar is uitgezien. De heer Veiv brugge herinnerde aan de financiële moeilijkheden waal-mede men te kam- Een had gehad en zeide o.m., dat oewel de provincie 65 in de kos ten bijdroeg, de resterende 35 voor de kleine gemeente toch nog een te zware last waren gebleken. Met dankbaarheid gewaagde hij echter van de medewerking, welke men had mogen ondervinden van de gemeenten IJzendijke. Aardenburg, Oostburg en Schoondijke, van het waterschap „l£et Vrije van Sluis" en voorts van véle andere instanties. Tenslotte vestigde burgemeester Verbrugge nog de aandacht op de noodzaak van een rijwielpad, waar op tevens werd gewezen in een brief aan het provinciaal bestuur, die spr. namens de samenwerkende gemeen ten Oostburg, IJzendijke en Water landkerkje aan de Commissaris der Koningin overhandigde. Vervolgens reikte burgemeester Verbrugge de schaar over,welke hem door de jongedame uit zyn gemeente was aangeboden, aan jhr. De Casembroot, die in een toespraak o.m. zeide, dat er in de archieven van de provincie slechts één dikker dossier te vin den was dan het dossier over de EmJBmiH 11, II i',117 J mBBL TEGEN P UNEN en GRIEP. 20T ABLETTEN A 85 et weg WaterlandkerkjeOostburg en wel dat over de weg van Oud- Vosseraeer naar Sint Annaland... De Commissaris der Koningin ge waagde evenwel ook van zyn vreug de en dankbaarheid over het gereed komen van het weggedeelte en zeg de toe, dat de aanleg van een rij wielpad welwillend in overweging zal worden genomen maar dat ook belangrijker projecten, welke nog op stapel staan, bezien moeten worden. Hierna begaf jhr. De Casembroot zich naar het onder een fraaie ere- boog gespannen lint en nadat dit was doorgeknipt bracht het muziek gezelschap uit IJzendijke het Wilhel mus ten gehore. De nieuwe, directe verbinding Oost-West was hiermede officieel geopend. Nadat burgemeester Verbrugge een dankwoord tot de Commissaris had gericht, betuigde de burgemees ter van Oostburg, mr. K. Hoekzema, in een korte toespraak- nog zijn vreugde over het gereedkomen van deze weg, voerend naar zijn gemeen te. Terwijl autoriteiten en genodigden zich verenigden in het Dorpshuls, waar ook de ontvangst was geweest, begon in de muziektent een concert, waar muziekgezelschappen uit Oost burg, IJzendyke en Schoondijke aan medewerkten. De feestelijke gebeur tenissen werden besloten met een feslaagd vuurwerk, waarvoor grote elangstelling bestond; een belang stelling. die ook tot uiting kwam bij de officiële opening van de weg en waaruit wel is gebleken, dat hier inderdaad in een lang gevoelde be hoefte is voorzien! WIE ER WAREN. Onder de genodigden bevonden zich, naast de reeds genoemde auto riteiten, o.a. de leden van Gedep. Staten drs. A. L. S. Lockefeer en C. Hamelink, de burgemeesters van IJzendijke en Schoondijke. de heren jhr. L. E. D. S. von Bönninghausen en F. A. van Rosevelt, wethouders, De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, opende gisteren de weg Waterlandkerkje Oostburg. Foto P.Z.C Vergoedingsnormen vernielde gewassen (Slot van pag. 1) wordt ons van de zyde der commissie medegedeeld. VOORLICHTING. Als verdere bijzonderheid over de herverkaveling kan nog worden ge meld, dat de Commissie in haar laat ste vergadering een bedrag van f 15.000.voteerde ten behoeve van de voorlichting, in de eerste plaats der betrokken grondgebruikers. Het ligt in de bedoeling aeze voorlichting voornamelijk te leiden langs de Land en Tuinbouw-organisaties, doch op zo danige wijze, dat de niet georgani- seeraen daarbij niet worden vergeten. Intussen neemt de uitvoering van werken hand over hand toe. In haar laatste vergadering verleen de de Herverkavelingscommissie goedkeuring voor de uitvoering van een dertien-tal projecten tot een totaalbedrag van ongeveer f 6.964.000.Deze liggen uiter aard voornamelijk in 't grootste en zwaarst getroffen gebied Schouwen en Duiveland. Op vrij grote schaal is gevolg ge geven aan de oproep, gericht tot de grondgebruikers in de herverkave- lingsgebieden, om zich elders te ves tigen. Voor een bedriif in de Noord oostpolder kwamen binnen 110 aan vragen (Schouwen 70, Tholen 24, Zak van Zuid Beveland 7, Waarde 9). Voor vestiging in de Braakman be stond belangstelling bii 10 boeren (5 uit Schouwen, 4 uit Tholen en 1 uit de Zak van Zuid-Beveland). Voor de Quarlespolder werden 3 aanvragen onUangen uit de Zak van Zuid-Beve land en twee personen meldden zich aan voor emigratie, waarvan één uit Schouwen en één uit de Zak van Zuid-Beveland. De omstandigheid, dat HM. de Ko ningin zich bij Haar bezoek aan de rampgebieden uitvoerig heeft doen voorlichten over de stand van zaken by herstel en herverkaveling stemt voor allen, die in deze werkzaamhe den aandeel hebben of wier belangen daarbij zijn betrokken, tot grote vol doening. raadsleden, secretarissen en ontvan gers van Oostburg. Waterlandkerkje en IJzendyke. de dijkgraaf van het waterschap „Het Vrije van Sluis" de heer C M. van den Broecke, de di recteur der Z.V.TM., ir. J. F. Denie en van de Rijkspolitie majoor D. F. W. de Haas uit Terneuzen. kapitein L. P. Stoorvogel uit Hulst en adju dant Harriot uit Oostburg. Ook Philatelistendag wordt hier gehouden De jaarlijkse vergadering van de Nederlandse Bond van Verenigingen van Postzegelverzamelaars zal op 3, 4 en 5 September a.s. in Vlissingen worden gehonden. Ter gelegenheid van dit congres wordt door de afdeling Vlissin gen van „Philatelica" een nationale postzegeltentoonstelling gehouden, eveneens op 3, 4 en 5 September. Voorts wordt in Vlissingen op 4 Septem ber de 42e Nederlandse Philatelistendag gehouden. Al deze evenementen zullen in de eerste dagen van September een grote schare van postzegelver zamelaars uit Nederland en uit het buitenland naar de Seheldestad doen stromen. Reeds nu blykt, dat er voor een en ander grote belangstelling is. Een nationale tentoonstelling bijvoorbeeld in een uniek gebeuren, dat tot dusver vrywel uitsluitend in de grote centra tot stand kwam. Dat deze jaarlijkse vergadering dit jaar in Zeeland wordt gehouden is met name te danken aan het werk van de voorzitter van de Vlissingse afde ling van „Philatelica", de heer A. Ro. rije. Als hoofdbestuurslid van deze vereniging heeft hij er onvermoeid voor geijverd om het jaarlijkse con gres in Vlissingen te krygen. Bij het hoofdbestuur heeft daarby mede als overweging gegolden, dat vele Zeeu- se verzamelaars ernstig zijn gedu peerd door de ramp. Dank zij de me dewerking van vele verzamelaars zijn zij enigszins geholpen, doch men wil nu door het houden van de bondsda gen in Zeeland nogmaals onderstre pen, dat deze gedupeerde leden niet worden vergeten. De vergaderingen worden gehouden in Cosy Corner, de maaltijden zullen in het Strandhotel worden gebruikt, terwijl de tentoonstelling in het Con certgebouw komt. Dit gebouw is vrij wel geheel voor dit doel gehuurd, om dat de expositie zeer omvangryk wordt. Er wordt tentoongesteld in ne gen klassen, waarvan de meesten weer onderverdeeld zijn in diverse secties. De leiding berust bij een co mité, waarin zitting hebben de heren J. Poulie, J. Henneman, W. de Konin gin, J. Burgers, H. P. van Lente, A. Rorije en H. L. Stoffels. De inzendin gen worden beoordeeld door een jury bestaande uit de heren A. M. Benders, arts, te Maurik, J. Eijgenraam, Schie dam D. O. Kirchner, Den Haag, en mr. W. S. Wolff .de Beer te Bussum. De zegels worden geëxposeerd in in zogenaamde kaders, die een op pervlakte hebben van ongeveer 1.20 Dij 1.20 meter en die verticaal wor den geplaatst. In totaal komen er 300 van deze kaders. Er wordt een speciale catalogus gedrukt. Voorts wordt er in het Concertge bouw een hulppostkantoor ingericht waar met twee speciaal voor dit doel ontworpen stempels zal worden ge werkt, één vóór de tentoonstelling en één voor de philatelistendag. Hieraan wordt uiteraard medewerking ver leend door het Staatsbedrijf der P.T.T. De laatste dag zal aan de congres sisten een boottocht en een rondrit over Walcheren met een koffiemaal tijd te Domburg worden aangeboden. De tentoonstelling zal worden ge opend door de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C de Casembroot, die zelf verzamelaar zich tevens bereid verklaarde zit ting te nemen in het ere-comité. In dit comité hebben o.m. zitting de burge meester van Vlissingen, de directeur van het Postmuseum, de voorzitter van de Stichting Postmuseum, terwijl ook aan de directeur-generaal van de P.T.T. verzocht is zitting te willen nemen. Défilé voor jarige Prins Bernhard Leiders van sociale zorg te 8ANDEN Taak der geneeskundigen en sociale dienst besproken. De Vereniging van Leiders van Openbare Diensten en Instellingen voor de Sociale Zorg hield in het Schuttershof te Middelburg een druk bezochte algemene vergadering. In deze vergadering werden de prac- adviezen behandeld, die door mr. A. H. van den Brink, directeur van de dienst voor sociale zaken te Utrecht en de heer S. Spijer, directeur van de Rotterdamse G.G.D., waren uit gebracht over de omschrijving van de taak van de sociale en de ge zondheidsdiensten. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de vereniging, de heer J. C. van Dam, die er in zijn welkomstwoord op wees, dat de conferentie over deze onderwerpen belegd was naar aanleiding van „grensgeschillen'", die in het verle den waren opgetreden en weliswaar bygeiegd. maar die toch in de toe komst tot moeilijkheden aanleiding zouden kunnen geven. Daarom is aan de beide prae-adviseurs opdracht gegeven, de werkterreinen van de gemeentelijke sociale diensten en ge neeskundige diensten nauwkeurig af te bakenen. Ook voor de kleinere gemeenten, aldus de heer Van Dam, is een nauwkeurige taakverdeling gewenst. Daarby moet men echter niet uit het oog verliezen, zo be sloot de voorzitter zijn inleiding, dat het niet gaat om het belang van de apparatuur, maar om degenen, die geholpen worden. In de vergadering behandelden vervolgens de beide prae-adviseurs naar aanleiding van critiek en vra- fen van een aantal sprekers de door un gegeven adviezen, die neerkwa men op een gescheiden werken der beide diensten, die elkander alleen in adviserend opzicht elkanders ter rein mogen bestrijken. OFFICIËLE ONTVANGST. Later op de middag ontving het gemeentebestuur de congresserenden in de Burgerzaal van het Middel burgse stadhuis. Burgemeester mr. dr. N. Bolkestein hield bij deze ge legenheid een rede, waarin hij de leden van de vereniging een harte lijk welkom in de Zeeuwse hoofdstad toeriep. Zich begevend op het ge bied van zijn gasten, schetste de burgemeester in het kort het sociale werk van overheidsstandpunt bezien, daarbij opmerkend, dat tussen ge meentebestuur en dienst voor maat schappelijke zorg in Middelburg im mer een goede verstandhouding heerst. Mr. Bolkestein wees er onder meer op, dat de huidige sociale re gelingen ongetwijfeld aanvulling be hoeven; zij zijn echter al zeer sterk uitgebreid en de problemen, die op dit terrein leven zijn vele. Spr. vestigde er de aandacht op, dat in de huidige, betrekkelijk wél- varende periode, toch nog zeer velen onder de diensten voor sociale zorg ressorteren. Naast het vervolmaken van de regelingen op dit gebied, dient men dan ook in de toekomst nauwlettend op dit verschijnsel te letten, 'aldus spr. De toespraak van de burgemeester werd beantwoord door de voorzitter van de vereniging, de heer J. C. van Dam, die op enkele door mr. Bolke stein gemaakte opmerkingen nog na der inging. Men bleef daarna nog enige tijd in de Burgerzaal bijeen. Vandaag vermeldt de congresagen da in de morgenuren een huishou delijke vergadering; voorts een be zoek aan „Miniatuur-Walcheren" en een trip rond het eiland, waarmee het geheel wordt besloten. De cadetten drumband ,fPrins Bern- hard" van de K.M.A. te Breda, defi leerde Donderdagochtend ter gelegen heid van 's Prinsen verjaardag langs ons koninklyk paar voor paleis Soest- dijk. De drumband marcheerde spelende de paleistuin binnen tot vóór het bor des en stelde zich daar voor de prins op. Op dat moment betrad ook H. M. de Koningin het bordes. De prins verklaarde zich na afloop zeer tevreden over het optreden van de band. Bii het tuinfeest, dat omstreeks 6 uur m het paleispark werd gehouden, waren tussen de drie- en vierhonderd gasten tegenwoordig. KERKNIEUWS. Vergadering Generale Synode Hervormde Kerk Maandag is op Woudschoten de generale synode der Nederlands Hervormde Kerk begonnen. In bespreking kwam het concept kanselboodschap, die op Zondag 19 September de reeds aangekondigde actie „de grote trek" zal inleiden. Deze actie beoogt het wekken van nieuwe belangstelling voor en onder zoek van de Bijbel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7