Debat in de Tweede Kamer over de omzetbelasting Churchill en Eisenhower pleiten voor ontwapening TOCH IS 'T ZO! PROF. DR. E. M. MEYERS IIS DE TWEEDE K AMER HERD ACHT D WOENSDAG 30 JUNI 1954. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NU EEN AANVAARDBAAR ONTWERP Vooroverleg bracht vele nuttige wijzigingen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich Dinsdag vastgebeten in de zeer omvangrij ke en ingewikkelde materie van de omzetbelasting. Haar besprekingen zul len moeten resulteren in een „wet op de omzetbelasting 1954", die het be sluit op de „omzetbelasting 1940", tot stand gekomen onder aandrang van de bezetter, zal moeten vervangen. Van 1 Januari 1943 kenden we in ons land het stelsel van de „eenmalige"-heffing, d.w.z., er werd slechts omzet belasting geheven bij de fabrikanten en wel van eindfabrieaten. Daarvoor kwam het „besluit" uit de bezettingstijd in de plaats. Het voerde het stel sel van de herhaalde heffing in alie bedrijfstakken in, terwijl voorts de heffing niet werd beperkt tot de levering van goederen, doch ook het ver richten van diensten aan de belasting werd onderworpen. Na de bevrij ding stuurde ons land aan op een nauwe economische samenwerking met België en Luxemburg. Dit bracht de noodzakelijkheid met zich mede, te onderzoeken, hoe in de drie landen heffingen van omzet belasting tot stand kunnen worden gebracht, die zolang met elkaar in overeenstemming zijn, dat zij nage noeg dezelfde economische uitwer king hebben op het goederenverkeer tussen de drie landen. Daaruit is voortgevloeid het wetsontwerp met welks openbare behandeling de Twee de Kamer thans begonnen is en waar in evenals in het „besluit op de om zetbelasting 1940" het stelsel van de herhaalde heffing tot grondslag is gekozen. Met dien verstande, dat de levering door de kleinhandel en par ticulieren van omzetbelasting zijn vrijgesteld. De heffingen van diensten zijn gehandhaafd. TECHNISCHE HERZIENING. Het wetsontwerp is wel gekwalifi ceerd als een technische herziening. Dit is in zoverre juist, dat verschil lende verlagingen zijn voorgesteld, waar echter verhogingen tegenover staan tot een ongeveer gelijk bedrag, zodat de totale opbrengst ongeveer twaalf honderd millioen gulden niet veranderd in vergelijking met de be staande heffingen. Er is tijdens de schriftelijke voorbereiding van het de bat heel wat aan het ontwerp gedok terd. Het werd herhaaldelijk ingrij pend gewijzigd met de bedoeling het te vereenvoudigen en nog voordat er Dinsdagmiddag een woord over gezegd was, lagen er al 25 amendementen ter tafel. Tijdens de besprekingen kwamen er nog drie bij. De consumenten zullen van deze ge hele herziening niet heel veel nierken. De administratieve verplichtingen vooral van de kleinhandelaren worden ingekrompen. Het aantal heffingsper centages wordt verkleind. De z.g. in tegratieheffing wordt vereenvoudigd. Enkele randgebieden worden afgesto ken (vrijstelling op sociaal en cultu reel terrein) en de wegen zijn aange geven om compensatie te krijgen voor de 44 millioen gulden, die de in te voe ren wijzigingen kosten. HET OORDEEL DER KAMER. Zoveel kwam de eerste middag wel vast te staan de Kamer zal voor De opvatting dat het sardientje een aparte soort vis is en als zodanig on derscheiden kan worden van de gro tere pilchards, is vrij algemeen. Pil chards behoren immers tot de haring- achtigen, maar een sardientje is een écht sardientjezo luidt het oordeel, waaraan dan nog wordt toegevoegd dat deze vis speciaal in de Middel landse Zee wordt aangetroffen. Nu is het zeker niet gemakkelijk om van de visjes, die we in misvorm de en geoliede toestand in blikjes ple gen aan te treffen, uit te maken tot welke vissoort zij behoren. Maar één ding kunt u als zeker aannemen: het enige wat alle sardientjes gemeen hebben, is hun jeugd. Deze uitspraak klinkt wel aardig, maar we beseffen volkomen dat enige verduidelijking wel gewenst is. Welnu, in de Weste lijke delen van de Middellandse Zee, aan de kusten van Bretagne, Califor- nië en Japan komt een haringachti ge vis voor die püchardus .heet. In jonge toestand gevangen, wordt dit visje in olie ingeblikt en aan ons ver kocht als sardine. Maar in warm en voedselrijk water wordt de vis snel groot en vet en mist dan de fijne smaak, zodat het conserveren op een andere wijze geschiedt, bijv. door de vis in to matensaus in leggen, waarna zij aan ons wordt verkocht als pil chards en eventueel als haring-in-to- matensaus. In zijn prille jeugd is de pilchard dus een sardientje. Maar ook jeugdi ge bliek, jonge sprot en haring-op- kleuterleeftijd kunnen sardientjes zijn. De Noren, die bijv. een groot aandeel-hebben in de wereldproductie van sardines, leveren de z.g.n. bris ling, maar dat zijn geen kleine pil chards, maar jonge haringen of sprot. Met andere woorden: zolang de opgesomde vissen maar jong ge noeg zijn, kunnen ze voor sardien tjes doorgaan, maar op latere leef tijd ontmoeten we hen onder liu n nor male namen als haringen, pilchards, bliek of sprot. En nu we dan toch weer bij de etenswaren zyn beland, moeten we eindelijk eens antwoord geven op de vraag van een lezer, die wil weten wat nu eigenlijk het bijzondere is van de Zwitserse groene kaas. Vergissen we ons niet, dan wil de schrijver we ten of het juist is dat in deze kaas een beetje schapenmest is verwerkt, gelijk sommige naslagwerken ver meiden. Daarover morgen. B. Pétïllon. VIS de volledige behandeling van het wetsontwerp ettelijke dagen nodig hebben dat de nieuwe regeling de instemming van de afgevaardigden heeft, maar critiekloos aanvaardt men het zeker niet. De heer Lukas van de K.V.P. begreep, dat de gro tere defensie-inspanning een hogere belastingopbrengst noodzakelijk heeft gemaakt. Van een blijvende verhoging wilde hij echter niet weten. Als de be- troting voor 1955 er gunstig uitziet, an zou hg bij de behandeling daar van een hartig woordje over belas tingverlaging spreken. De heer V. d." Wetering (C.H.) was er niet zo erg over te spreken. De omzetbelasting dreigt te ontaarden in een consumenten- en bedrijfs-belas- ting, zei hij. Zij is niet in overeen stemming met de draagkracht en met de sociale rechtvaardigheid en zij biedt op het terrein van cie zekerneu. zeer kwade kansen aan de belastingbeta ler, omdat er zoveel ingewikkelde be palingen in voor komen, waarin de minister eventueel een beslissing neemt. HET CONSUMENTENBELANG Er waren nog meer bedenkingen. B. v. van de heer V. d. Heuvel (A.R.), die constateerde, dat de opbrengst van de omzetbelasting van 90 millioen gulden bij de invoering in 1932, thans tot 1200 millioen gulden 's jaars is ge stegen en daaruit concludeerde, aat aan de verbruikers op de meest be dreigde punten enig soulaas geboden moet worden. De socialistische financiële- en be- Te Oostburg vierde mevr. D' Bont Jakques onder grote belangstelling haar honderdste verjaardag. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de burgemeester van Oostburg, mr. K. Boekzemakwamen haar felicite ren en brachten een hoera uit voor de honderdjarige (Foto P.Z.C.) Laatstgenoemde afgevaardigde kwam voorts op voor de handels-agenten. Hij vroeg verlaging van de heffing op textiel en kleding van 10 9ó tot 8 en speciaal verlangde hij verla ging van de omzetbelasting op be drijfskleding. De heer Lukas tenslotte pleitte voor de middenstand. Hij drong er op aan het middenstandsbe- drijf niet met fiscale maatregelen te doorkruisen. INSTELLING RAAD VCOR DE KUNST. De Tweede Kamer heeft in haar vergadering van Dinsdagavond haar medewerking verleend aan de instel ling van een definitieve Raad voor de Kunst, die de bij Koninklijk Be sluit. van 28 Mei 1947 in het leven geroepen Voorlopige Raad voor de kunst zal vervangen. lastingexpert, de heer Hofstra, •al de int herige bei oefende o.a. critielt opliet onderbren- vooral de integratieheffing aan een uitvoerige beschouwing onderwierp, gen van enkele bedrijven onder de in tegratieheffing, terwijl hij en met hem de heer Lukas (K.V.P.) aan de andere kant betreurde, dat in het strokartonbedrijf de integratieheffing niet wordt toegepast. Hij vroeg welke' invloed de heffing in de margarine industrie op de kleinhandelsprijs zal hebben en gaf in overweging van de ze heffing af te zien, als deze prijs be duidend omhoog zou gaan. Zelfs al zou de omzetbelasting dan 4% milli oen minder opbrengen. De groothandel had de speciale be langstelling van de heer Lukas, die zo snel mogelijk van de heffing van afwilde en de heer V. d. Wete ring, die bezwaar maakte tegen de verhoging van een half tot een heel procent voor de groothandel, die aan anderen levert dan de kleinhandel. Lijk opgegraven op vermoeden van moord In opdracht van het parket van justitie te Groningen is op het kerk hof te Warffum het lyk opgegraven van de heer Van der V., die op 2 Mei 1946 is overleden. Het vermoeden is namelijk gerezen aat hy onder byzoiV- dere omstandigheden is gestorven. In verband hiermee is de vroegere echtgenote van de overledene, de 53 jarige J. v. B. door de politie aange houden. Deze vrouw was eerst bij de heer v. d. V. als huishoudster werk zaam. Na het overlijden van de heer Van der V., huwde zij voor de derde maal, doch leeft ook thans weer van haar man gescheiden Hangende het onderzoek blijft zij ter beschikking van de-justitie. Zijn naam zal verbonden blijven aan het nieuwe Burgerlijk Wetboek Op sobere, maar zeer treffende wijze is Dinsdagmiddag in de Twee de Kamer hulde gebracht aan de na gedachtenis van prof. dr. E. AI. Mey ers, die bijna zeven jaar heeft ge werkt aan de voorbereiding van het ontwerp voor een nieuw Burgerlijk Wetboek. De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. Kortenhorst. zeide in zijn herdenkingsrede o.a.: Dienaar te zijn van de majesteit van het reoht is de hoogste titel aan het mensenkind geschonken en gelukkig het volk, dat het voorrecht het zijne mag noemen in zijn midden een man te hebben geteld, die de hoogste toppen van de rechtsweten schap heeft bereikt en die het ver vullen van deze taak tot zijn laatste ademsnik als een roeping heeft ge voeld en die met algehele toewijding heeft volbracht. Meijers behoort tot die kleine scha re van uitzonderlijken, wie het gege ven is geweest zijn land te dienen op het hoogste p'lan. Hem bij zijn heengaan te herdenken, stemt tot bescheidenheid en schroom, omdat alleen een gelijke glans zou kunnen schenken aan zijn woord en de juiste maat zou kunnen geven aan hem, die hij passende eer zou willen be wijzen. Maar het is geen aanmati ging te getuigen van droefheid en van dankbaarheid; droefheid omdat de kroon op het levenswerk van de overledene niet werd voltooid; dank baarheid om hetgeen Meijers ook ons Veldslag bij stemlokaal in Pakistan Zeven personen werden gedood en ruim twintig gewond, toen m de Pa kistaanse plaats Kirpa een duizend tal aanhangers van verschillende candidaten elkaar by eèn stemlokaal met handgranaten, geweren en zwaarden te lijf gingen. OPHEFFING DER SLAVERNIJ Naar een beter gebruik der atoomkracht President Eisenhower en premier Churchill hebben Dinsdag aan het slot van hun besprekingen een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, waar in zij onder meer betogen dat zij gezamenlijk zullen blijven streven naar het vestigen van 'n duurzame vrede en het tot stand brengen van ontwapening. Hieronder volgt de volledige tekst van het te Washington uitgegeven com muniqué: Na beëindiging van onze besprekin gen over zaken van wederzijds- en wereldbelang, verklaren wij op nieuw dat: 1. Wij in hechte kameraadschap ver enigd zullen blijven streven een we reldvrede te verzekeren, die gegrond vest is op de beginselen van het At lantisch handvest, welke wij nogmaals onderschrijven. 2. Dat wij, gezamenlijk, en ieder van onze landen afzonderlijk, de vriend schapshand bieden aan alle landen. werken aan het tot stand komen van een wereldvrede. Wat betreft vroeger onafhanke lijke staten, die thans in een toe stand van slavernij worden ge houden, verklaren wij, dat noch de Verenigde Staten, noch Groot- Britïannië enige regeling of een verdrag zullen onderschrijven, waarin deze toestand zou worden bestendigd of verlengd. Wat betreft landen, die thans tegen nun wil verdeeld zijn, zullen wij er die plechtig beloven en dit door i naar blijven streven hun hereniging daden aantonen mede te willen mogelijk te maken door het houden van vrije algemene verkiezingen, zulks onder toezicht der Verenigde Naties, opdat een eerlijk verloop ge waarborgd wordt- 4. Dat wij menen dat de wereld vrede zou worden bevorderd door een, onder afdoende waarborgen, al gemene drastische vermindering van de bewapening, welke alle soorten van wapens moet betreffen. Wij zullen er hardnekkig naar blij ven streven voorwaarden te schep pen, waaronder atoomkracht waar over de mens thans kan beschik ken, zal worden gebruikt om het mensdom te verrijken en niet om het te vernietigen. 5. Dat wij de Verenigde Naties en andere internationale organisaties, die in de geest van het Handvest tot stand zijn gebracht, om gemeenschappelijke bescherming en veiligheid te verschaf fen, zullen blijven steunen. 6. Tenslotte verklaren wij, dat wij, tezamen met onze vrienden, de gees telijke economische en militaire kracht welke nodig zijn om de hier voor genoemde doeleinden op doelma tige wijze na te streven, zullen hand haven en ontwikkelen. Dinsdagmiddag zijn de beide staats lieden naar Ottawa vertrokken. He denmiddag zullen Churchill en Eden terugvliegen naar New York waar zy zich Donderdag voor de terug reis naar Londen aan boord van de „Queen Elizabeth" zullen inschepen. Naumann in staat van beschuldiging gesteld Oe openbare aanklager bij het Westduitse hooggerechtshof heeft de voormalige staatssecretaris van het ministerie van propaganda onder Göbbels, dr. Werner Naumann, en een van diens voormalige medewer kers, dr. Friedrich Karl" Bornemann, in staat van beschuldiging gesteld, op grond van een artikel van de grondwet dat handelt over „vereni gingen die de grondwet ondermij nen." 1 Een onder-onsje op het grasveld van het Witte Huis te Washington. V.l.n. r. Joh. Foster Dulles, Sir Winston Churchill, Eisenhower en Anthony Eden. heeft willen geven voor het goed vervullen van onze taak. Minister Donker hield vervolgens een rede, die de leden, evenals die van dr. Kortenhorst, staande hebben aangehoord. In het Nederlandse rechtsleven was prof. dr. Meyers geworden tot een centrale figuur, aldus minister Donker. De stille en bescheiden persoon, die hij was, zocht de roem niet. maar de roem zocht hem. Op de vorming van enige genera ties van Nederlandse juristen heeft hij grote invloed uitgeoefend. Zijn naam zal verbonden blijven aan het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Van het werk van net nieuwe Wetboek heeft hij het bouwplan ge geven. Van vijf verdiepingen heeft hij de bouw tot in bijzonderheden be schreven. Voor het verdere gedeelte van het bouwwerk ligt, mede door hem gevormd, de stof voor een groot gedeelte klaar. Het Wereldgebeuren Duitse duikbootbemanning woonde 10 jaar nn eiland Na tien jaren van „vrijwillige ge vangenschap" zijn de oud-commandant van een Duitse onderzeeboot. Ernst Benders en twee van zijn bemannings leden op een Australisch schip in Hamburg aangekomen. Het Duitse opperbevel gaf in 1944 de gehele bemanning als vermist op. De commandant, die overtuigd was van de nederlaag van de Hitleriaanse regering in de nabije toekomst, had echter met toestemming van de be manning koers gezet naar het eiland Koesaie van de Carolinen in de Stille Oceaan, waar hij in October 1944 het anker uitwierp. De onderzeeboot werd later op het strand gezet. Vier bemanningsleden trouwden met inheemse vrouwen, de Duitse zee lieden leefden van jacht en visserij. Zij werden, dank zij hun goede ver standhouding met de inheemse be volking, niet ontdekt. Commandant Benders zal nu onder zoeken of er werkgelegenheid in Duitsland bestaat voor hemzelf en de bemanningsleden van de duikboot- Henry Ford de tweede in ons land. Met zyn echtgenote en zijn twee dochtertjes Charlotte (9) en Ann (11) is Dinsdagmiddag in een van de K.L. M. gecharterde Dakota de thans 37- jarige Henry Ford de tweede, klein zoon van de stichter der Fordfabrie ken op Schiphol aangekomen. Hij werd begroet door de directeur van de Nederlandsche Ford Automo biel Fabriek, de heer C. Stenger, als mede door de vice-president van de Amerikaanse Fordfabrieken, de heer Arthur Wieland. Naar bekend, reist de Amerikaanse autokoning door diverse landen van Europa om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de algemene za ken in de Europese Fordfabrieken. Henry Ford zal vanochtend op de Fordfabrieken bij de Hembrug met de Nederlandse directie besprekingen voeren over de bestaande uitbrei dingsplannen van deze fabriek. \anavond zal de heer Ford op een cocktailparty in het Amstel hotel kennis maken met vele vooraanstaan de Nederlanders, o.w. de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijl stra. Fikse straffen voor mishan deling van overweg-wachter De rechtbank te Utrecht heeft von nis gewezen tegen drie Amersfoortse ingezetenen, die zich op 31 December 19o3 schuldig hadden gemaakt aan mishandeling van de overwegwachter Bij het neerlaten van de spoorbo men, wrong de los-arbeidei J. de V., die de overweg niet meer kon passe ren, zich door de spijlen heen. Hij ge raakte in gevecht met de overweg wachter. waarbij zich later zijn twee kameraden voegden. Deze brachten de man een aantal slagen en trappen toe, die een hersenschudding ten ge volge hadden. - De 20-jarige J. de V. kreeg negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering "De 19-ja- rige stucadoor B. W. R. en de 29-jari- ge constructiebankwerker T. van S. kregen elk zes maanden met aftrek. In de regen De president van de Franse repu bliek Coty. woonde de onthul ling "bij van een gedenkteken voor generaal Mangin, de overwin naar in de stag aan de Marne...... stortregende, maar president Cot.. die gekleed was in rok met hoge noed. weigerde een parapluie...... «U liet de dikke regendroppels rustig op zich neervanen daarmee aangevend hoe ook de mannen, die destijds aan de Marne streden, geen beschutting zochten. Naast Coiy bevond zich de afgetre den minister van oorlog Pleven, die kort geleden bij de Are Je Trioniphe in Parijs werd aangevallen door een woedende menigte en die daarbij bij tende scheldwoorden te horen kreeg. Ook Pieven werd doornat Dit beeld, dat herinneringen op roept aan het glorieuze Frankrijk van 1914—1918, geeft tegelijk op tragi sche wijze aan hoe datzelfde irank- rijk thans wel heel lelijk in de regen staat. Het is al zover gekomen, dat Churchill en Eisenhower in Washington beiaadslaagden over twee Franse levenskwesties, zon der dat daarbij een Franse gedele geerde aanwezig was. Het dagblad „Le Monde" zag er een teken van de afnemende, Franse invloed in en dat is het ongetwijfeld. Er is in Washington gesproken over Indo-China en er is gesproken over het Europese Verdedigingsverdrag... waarbij men nadrukkelijk de Franse wensen voorbijzag! Wat Indo-China betreft wilde men weinig doen om Frankrijk te helpen en wat de E.V.G. aangaat draaide het uit op een stevig standje aan de nieuwe Franse rege ring. Een zware teleurstelling dus voor premier Mendès Farnce. rie weken heeft Mendès France nu nog om vrede in Indo-China te bewerken. Die limiet heeft hij zich zelf gesteld en tegelijk heeft hij aan de Franse Nationale Vergade ring beloofd, dat hij zal aftreden, wanneer hij die vrede niet bereikt. Zyn kansen staan niet gunstig. In Indo-China is weliswaar nabij Hanoi een tent opgezet voor de wapenstil- standsonderhandelingcn, maar de Vietmmh-rebellen hebben voorlopig verstek laten gaan. Ze zijn blijkbaar nog niet in de juiste stemming voor besprekingen en ze vinden het onaan genaam, aat naast de Franse onder- Handelaars ook officieren zullen zit ten van het Vietnamese leger, dat aan Franse zijde strijdt. Deze moeilijkheid zal eerst uit de weggeruimd moeten worden. Daarna zullen er zie de svapenstilstands- onderhandelingen in Korea nog tientallen moeiijkheden komen en de termijn van Mendès France zal ver overschreden worden. Zal hy dan aftreden? Velen gelo ven van niet. Als maar eenmaal de wapenstilstandsbesprekingen op gang zijn zal hy wel voor de Franse Natio nale Vergadering verschijnen om ver lenging van de termijn te vragen. Niemand kan voorspellen hoe hg dan uit de stemmenloterrj zal. komen, zoals ook niemand kon voorzeggen hoe Mendès Franse enke le weken terug zyn meerderheid kreeg voor het vormen van een kabinet. Maar zeker is het wel, dat één Franse partij en wel de M.R.P. (Katholiekonder leiding van George Bidault alles zal doen om het kabinet Mendès France ten val te brengen. Jarenlang heeft de M.R.P. de Fran se buitenlandse politiek bepaald. Dwars door achttien Franse kabinet ten heen hebben Robert Schuman en George Bidault de post van buiten landse zaken, minister en secretaris generaal bij dat ministerie, voor de M.R.P. vastgehouden. Ze werden beiden door Mendès France uit hun baantje gezetBi dault als minister en Robert Schuman ditmaal als secretaris-generaal. Dat wijstop een loslaten van de jaren-oude richtlijnen, welke de Franse buitenlandse politiek hebben bepaald. De M.R.P., die levendicr streed voor de Europese Defepsiege^ meenschap en voor een vfrenigd Europa zal zich bij die verandering stellig met neerleggen. Zo snel moge lijk zal zij het sein geven voor de aan val op het kabinet Mentlès France. Robert Schumangeen invloed meer op de Franse '•mtenlandse politiek. Tweede Kamer keurt Sodaproject goed P.v.d.A., C.P.N., EN K.N.P. stemden tegen Met 54 tegen 34 stemmen heeft de Tweede Kamer in haar Dinsdag middag gehouden vergadering het soda-project aanvaard. Of om het nauwkeuriger te zeggen; zij hechtte haar goedkeuring aan het wetsont werp om de regering te machtigen een garantie tot een bedrag van 21 millioen gulden te geven voor de be taling van rente en aflossing van een lening ten behoeve van een in Delfzijl op te richten sodafabriek. De P. v. d. A.. de C.P.N. en de K.N.P. stemden tegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5