Nieuw Griffiegebouw in Abdij te Middelburg kost 1.200.000 ST.JOSEPHZIEKENHUIS KRIJGT NIEUW ZUSTERHUIS Zeeuwse Almanak De kluts kwijt CHR. MEUBILERINGSPATROONS WAREN IN MIDDELBURG BIJEEN FEEST VOOR HONDERDJARIGE IN OOSTBURG Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 30 JUNI 1954. PLAN WORDT THANS UITGEWERKT Overdracht van gebouw Arrondisse mentsrechtbank aan het Rijk In Maart j.l. kon bericht worden, dat de minister van Binnenlandse Za ken het provinciaal bestuur van Zeeland medegedeeld had, dat het Kijk een nieuw gebouw voor de provinciale griffie /al stichten. Dit nieuwe ge bouw komt aan de Oostzijde van de Abdij te Middelburg op het thans onbe bouwde terrein langs de St. Pieterstraat, waar zich voor de brand van 1940 net hotel „De Abdij" bevond. Gedeputeerde Staten van Zeeland hadden hier toe een verzoek ingediend in Augustus 1953. Uit dit laatste schrijven blükt. dat de kosten van deze bouw globaal f 1.200.000 zullen bedragen. De archi- prof-J- F- Berghoef en ir. H. de Lussanot de la Sablonière werken lïütl ?e*. college hoopt binnen afzienbare tijd hierover con crete mededelingen te doen. De minister zegt voorts in zijn schryven, dat ï»nafelegener tyd bereid is medewerking te verlenen aan de nieuwbouw m doch dat deze bouw «'ans niet het meest ur- rwr>^c -SeaC^ hekend wil het provinciaal bestuur de definitieve Commissariswoning doen bouwen aan de Noordzyde van de Abdy, op de vroegere en historisch verantwoorde plaats. De provincie zal in de kosten van het nieuwe griffiegebouw, dat de Abdyring eindelijk sluitend zal ma ken, een gedeelte bijdragen. G.S. de len in een schrijven aan de leden van de Provinciale Staten mede. dat de grootte van dit bedrag door onder handeling zal moeten worden bepaald. Met deze onderhandeling zal eerst een aanvang kunnen worden gemaakt, nadat het cijfer van de bouwkosten bekend is. Het vorenstaande hangt nauw sa men met de wens van het Rijk om het gebouw Hofplein nr. 8—10 te Middelburg de tegenwoordige Ar rondissementsrechtbank, ook Paleis van Justitie genoemd in eigendom te verkrijgen. In 1877 is dit gebouw, waar tot die tijd het provinciaal ge rechtshof was, door de provincie in bruikleen afgestaan aan het Rijk, ter huisvesting van de Arrondissements rechtbank en het Kantongerecht. De ze overeenkomst vond een grondslag in de vestiging van de Rijkskweek school in de Zeeuwse hoofdstad. Zij zou beëindigd worden, zodra deze kweekschool wordt opgeheven of het gebouw niet voor het oorspronkelij ke doel wordt gebruikt. Het Kanton gerecht vond inmiddels op de Balans een onderdak. KOSTELOZE OVERDRACHT Gedeputeerde Staten stellen thans voor het gebouw aan het Hofplein aan het Rijk over te dragen- Aanlei ding hiertoe vormt het feit, dat de Arrondissementsrechbank inwendig ingrijpend verbouwd moet worden. Deze veranderingen moeten door het Rijk worden uitgevoerd; aanspraak op vergoeding van kosten kan daarbij niet worden gemaakt. In verband daarmede wil het Rijk gaarne het gebouw in eigendom verkrijgen. G.S. willen het pand kosteloos over dragen. De overdracht kan alles wat aan meubilair en stoffering eigendom van de provincie is omvatten, behalve een aantal stoelen, voorzien van het Zeeuwse wapen. Dergelijke stoelen gingen namelijk bij de brand van de Abdij verloren. zy zullen binnen enige tyd nodig zijn om de representatieve vertrekken in het nieuwe provincie- Kuis te meubileren met historisch ver antwoorde zetels. De wandtapyten Lijdt niet langer door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neem regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal Mocht te eniger tijd de Rijkskweek school in Middelburg opgeheven wor den, dan zal het Rijk aan de provin cie een bedrag moeten uitkeren, dat gelijk is aan de getaxeerde waarde van dit gebouw op het moment van de eigendomsovergang. Voorts stellen G.S. voor het pand Hofplein 12 aan het Rijk over te dra gen; het zal bestemd worden tot wo ning voor de rechtbankcöncierge. De woning die als ambtswoning werd gebruikt door de vorige bode-kamer bewaarder van de griffie, heeft thans voor de provincie geen nut meer Het Rijk zal het pand voor f 6500 in eigendom kunnen verkrijgen. Verlies Prov. Gasbedrijf over 1953 72.695,77 Ged. Staten van Zeeland hebben aan de Provinciale Staten de jaar stukken 1953 van het Provinciaal Gasbedrijf doen toekomen. Hieruit blijkt, dat de rekening van baten en lasten over 1953 sluit met een nade lig saldo van 72.695.77 en de reke ning van kapitaalsinkomsten en -uit gaven met een nadelig saldo van 187.287.62. Men is er echter in ge slaagd om binnen het raam van het destijds geraamde begrotingstekort een bedrag van 15.000.extra af te schrijven. De bescherming van de waakhond Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben opnieuw bij Prov. Staten een verordening betreffende bescher ming van de waakhond ingediend. De nieuwe ontwerp-verordening be vat een algemeen verbod, om buiten de woning een hond aan een ketting of op andere Wijze vast te leggen. Alleen wanneer aan zeer bepaalde voorwaarden betreffende huisvesting van de kettinghond wordt voldaan, kan door het gemeentebestuur voor individuele gevallen ontheffing van het verbod worden verleend. In de toelichting op de ontwerp verordening wordt gewag gemaakt van het feit, dat het voortdurend vastleggen van honden dikwijls een gevolg schijnt te zijn van het onder het publiek heersende misverstand, dat om by de hondenbelasting onder het lagere tarief voor bedrijfshonden (bv. trek- of waakhonden) te vallen, het noodzakelijk is, dat de hond ter plaatse voortdurend vastligt. Nieuwe normen vergoeding reiskosten bij provincie Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn van mening dat de vergoedingen voor reis- en verblijfkosten van de leden van het provinciaal bestuur en de ambtenaren van de provincie reeds lang niet meer overeenstemmen met de gestegen kosten dienaangaan de. Zij stellen voor de vergoeding voor leden van het provinciaal be stuur bij een verblijf van meer dan 18 uur en 18 uur of minder, doch meer dan 12 uur resp. te verhogen van 12 tot 18 en van 10 tot 12. De bedragen, die uitgekeerd wor den voor een verblijf buiten de woon plaats van 12 uur of minder en 6 uur of minder wensen zij resp. op 8 en 6 te handhaven. Het college wil de vergoeding voor gebruik van eigen auto door Statenleden, krachtens het Reisbesluit 1952 bepalen op 0.20 per km voor de eerste 5000 km per jaar. Voorts" wordt voorgesteld tot vast stelling van een Provinciaal Reisbe sluit Zeeland te komen, dat de ver goedingen voor reis- en verblijfkos ten aan de ambtenaren van de pro vincie regelt. Dit besluit deelt het personeel in drie categorieën in en bevat daarnaast een aparte categorie voor enkel topfunctionarissen. De in houd is grotendeels in overeenstem ming met het Reisbesluit 1952 dat van Rijkswege werd uitgevaardigd. VERBETERING VOOR VLISSINGEN Modern gebouw krijgt gevel van ruim vijftig meter in de Dishoeckstraat Het bestuur van het St. Joseph-ziekenhuis te Vlissingen heeft dezer da gen de bouw van een zusterhuis aanbesteed en deze bouw gegund aan de fa. De Muynck en Petri voor de som van f 271.300.Het zusterhuis zal verrijzen bij liet reeds bestaande ziekenhuis-complex in de Dishoeckstraat. Dit betekent, dat een van de lelykste open plekken in de Vlissingse bebou- wing nog altijd een herinnering aan de oorlog zal verdwijnen om plaats te maken voor een hoogst modern gebouw. De lengte van de gevel bedraagt ruim 52 meter. haat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. By apotheek en drogist 0,95, 2,40 en 8.88. Dit zusterhuis zal voorlopig plaats bieden aan vijftig lekenverpleegsters, doch zonodig kunnen er zestig in wor den gehuisvest- Voordat tot de bouw werd besloten heeft het bestuur zich uitvoerig laten voorlichten over de moeilijk- en mogelijkheden van een dergelijk gebouw, waarbij verscheide ne zusterhuizen elders werden be zocht- Het resultaat hiervan is, dat VAN TOT In Zeeuwsch-Vlaanderen opereer den tot voor kort enkele slimmerik- ken, die sigarenwinkeliers in Terneu- zen. Sluis en Hulst duchtig in de ma ling hebben genomen. Een juffrouw uit Goes plaatste grote bestellingen aanstekers en sigarettenpijpjes bij winkeliers, die deze artikelen niet in „EILANDJE ROND Op Noord-Bevéland woonachtige beoefenaars van de wandelsport moe ten om mee te tellen in het gilde van de sportlieden minstens de on geveer 50 km. lange tocht rond Noord-Bevéland volbracht hebbenzo verzekerde men ons „van Noord Be- vélandse zijde". Zij die deze tocht in ongeveer tien uur afleggen, kunnen verzekerd zijn van het respect van andere ■wandelaars. Bezien in het licht van deze weten schap is de vermelding van een prestatiegeleverd door een 6j-jari- ge alleszins de moeite waard. Een in Nederland met vacantia ver toevende Amerikaan van deze leeftijd, de heer G. van Gemerl, heeft namelijk tezamen met een inwoner van Kort- gene kans gezien de eiland-wandeling in het tijdsbestek van acht uur en een kwartier te volbrengen! Een rustpoos van vijf minuten achtten deze tippe laars voldoende.' De Amerikaan, zo bleekwas be paald niet aan autorijden verslaafd; het is zijn gewoonte om dagelijks een dertig kilometertjes te wandelen en het ligt in zijn voornemen de Vier daagse in Nijmegen mee te lopen De heer Kramer uit Kort gene, zijn metgezel, beperkt de wandelsport tot een „poldertje rondop Zondagen. Maar ditmaal iverd het een „eilandje rond" voorraad hadden. Na de juffrouw kwam een met haar samenwerkende reiziger „toevallig" bij de winkelier langs en kon zo een flinke bestelling noteren. Het behoeft geen betoog, dat de juffrouw niet meer verscheen, zo dat de winkelier met een grote voor raad 'bleef zitten. De politie zoekt thans uit, of het tweetal strafbaar is. TE WATER. De achtjarige C. van D., die Dins dagmiddag door de De Jongestraat in Terneuzen reed, schrok zo van een naderende auto, dat hij pardoes het water van de Herengracht inreed- Ze kere C van B., die het zag gebeuren, begaf zich eveneens te water, doch de heer D. v. d. S. wist de jongen vanaf de wal te bereiken en op bet droge te trekken. De drenkeling werd door de politie naar zijn woning over gebracht. Ook de fiets kon worden ge borgen. BIJ DE TIJD. De heer A. de Braber uit Sint- Philipsland kwam tijdens zyn werk tot de ontdekking, dat hij zijn horloge verloren had- Nadat door de dorpsomroeper van het verlies was kond gedaan, kwam de eerlijke vindster, mevr. Quinst- Kunst, met het verlorene opda gen, zodat de eigenaar weer spoe dig „bij de tyd" was. DANSWOEDE. Onder de ouden van dagen, die dezer dagen uit toeren geweest zijn, schijnt wel een ware danswoede uitgebroken te zijn Vermeldden wij gisteren nog een rondedans bij het gemeentehuis te 's Heerenhoek, thans bereikt ons het bericht van een dergelijk gebeuren in Nieuw- en St. Joosland. Een en ander geschiedde ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard, en na een rondrit over Walcheren. de architect, de heer P. W. Lerou uit Venray, in nauw overleg met het be stuur, er in geslaagd is een ontwerp tot stand te brengen, dat voorziet in een moderne inrichting, waarbij ge bruik is gemaakt van de nieuwste in zichten. Zo wordt er bijvoorbeeld een aparte afdeling gebouwd voor de nafthtzusters, waarin deze slapen kun nen zonder gehinderd te worden door het ziekenhuiswerk overdag. De zus ters maken van deze afdeling uiter aard gebruik naast hun eigen kamers. Het gebouw zal een begane grond en twee verdiepingen bevatten, waar van de bovenste wordt ingericht als bergplaats voor koffers enz. Op de eerste verdieping en de begane grond komen de kamers voor de zusters, (oppervlakte 2.25 x 4.04 meter), die centraal worden verwarmd en worden voorzien van warm en koud water. De centrale verwarming wordt iets bijzonders, doordat zij geregeld wordt via een aantal thermostaten buiten het gebouw, aan elke gevel één. Wan neer nu de wind bijvoorbeeld draait, wordt dat gedeelte van het huis, waar op de wind is gericht, automatisch sterker verwarmd. Daardoor is de temperatuur in die gedeelten van het gebouw, waarop de wind staat, steeds voldoende. TONEELZAAL. Achter de hoofddeur is een fraaie bakstenen hall geprojecteerd, die toe gang geeft o.a. tot een uitbouw aan de achterzijde van het zusterhuis. In deze uitbouw zijn drie vertrekken ondergebracht, nameiyk een bestuurs kamer, die tevens als leslokaal dienst kan doen, een zitkamer en een eet zaal. Deze drie vertrekken kunnen door het wegnemen van schotten wor den verenigd tot een grote toneelzaal met 221 zitplaatsen. Het toneel be vindt zich dan in de bestuurskamer, doch kan in de vloer verdwijnen. Er wordt aan de andere zyde van de zaal een filmcabine gebouwd, terwyl hier ook een kleine studio wordt ingericht met microfoons, draaitafels enz. van waaruit uitzendingen via de geluids installatie van het ziekenhuis voor de patiënten kunnen worden verzorgd. Deze studio grenst aan de rectorswo ning, welke tussen ziekenhuis en zus terhuis wordt opgetrokken. Het dak van deze uitbouw kan eventueel benut worden voor een „zitje" op warme dagen. Het geheel zal worden opgetrokken uit beton en steen, terwijl voor de bouw ongeveer een jaar nodig zal zyn. Men hoopt volgend jaar om deze tijd deze fraaie nieuwe aanwinst van het St. Joseph-ziekenhuis in gebruik te kunnen nemen. Bent U in het oerwoud van merken de kluts kwijt? Neem dan Roxy, de karaktervolle sigaret die rotsvast van kwaliteit is. Mild en fleurig, boeiend en geurig. U blijft er bij en U raakt de kluts niet weer kwijt! 'n !{OXVP../a c/Uiac// Grote belangstelling voor Zomerdag Georganiseerd door CJ.M.V. en C.J.V.F. Uit Schouwen-Duiveland en uit Walcheren, uit Zeeuwsch Vlaanderen en uit Zuid- en Noord Beveland zul len Zaterdag 3 Juli jongeren deelne men aan de Zomerdag, welke wordt georganiseerd door de provinciale commissie Zeeland van het C.J.M.V. en het C.J.V.F. meisjesverbond. De belangstelling voor deze dag js bijzonder gioot. Reeds nu zijn er meer dan 250 jongelui, die zich hebben op gegeven voor de sterrit, waarvoor zij kunnen starten in Biezelinge, Wil- helminadorp, Hoedekenskerke of Nieuwdorp. Van deze plaatsen uit moeten zij aan de hand van een rou te-beschrijving de weg naar het ter rein zoekan. waar de Zomerdag wordt gehouden. Hiervan is enkel Dekend dat het „ergens op Zuid-Beveland" is. Slechts door mee te doen aan deze stemt kan men de Zomerdag mee maken. - Op het terrein wacht de bezoekers een aantrekkelijk en luchtig program ma van volksdans, spel en gezame- lijke picknick. Zy zullen worden toe' gesproken door ds H. M. Strating uit Goes, die als onderwerp heeft „Spelen wy mee of niet?". „Ipenoord" kost f 30.000 meer. Het bestuur van de Stichting Ver- Sleeg- en Rusthuizen op Walcheren eeft aan het provinciaal bestuur medegedeeld, dat, nu de verbou wingswerkzaamheden op „Ipenoord" als tehuis voor zwakzinnige kinde ren in een meer gevorderd stadium komen, gebleken is dat er ongeveer 30.000 tekort komt. Het bestuur verzoekt thans het provinciaal be stuur ook voor deze 30.000 rente betaling en aflossing te garanderen. Ged. Staten stellen thans de Pro vinciale Staten voor hiertoe te be sluiten. G. S. schrijven daarbij, dat het hun niet aangenaam aandoet, dat de provincie door deze finan ciële tegenvaller min of meer ge dwongen wordt een groter financi eel risico op zich te nemen dan aan vankelijk nodig werd geacht. Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagden voor het candidaatsexamen geneeskunde C. Z. Salomé, Kortgene en C. C. Verhage te Middelburg. JAARLIJKS ZOMERCONGRES Ontvangst door gemeentebestuur De Chr. Bond van patroons in het meubileringsbedrijf in Nederland houdt thans zyn jaarlijkse Zomercongres in Middelburg. Gistermorgen werd het in het Schuttershof geopend door de bondsvoorzitter, de lieer E. van Tellin gen, die een rede hield onder de titel „Ergernis nemen en ergernis geven". De heer Van Tellingen verwelkomde de deelnemers, die uit alle delen des lands kwamen en merkte op, dat dit congres in Zeeland zich in de grootste opkomst van alle tot dusver gehouden zomercongressen mag verheugen. Vervolgens behandelde de voorzitter enkele problemen, die thans in de wereld van de meubelhandel leven. Uitvoerig sprak de heer Van Tellingen over het afbetalingssysteem. Hy waarschuwde iiierbij legen het postorder stelsel, dat hij een zedelijk gevaar noemde. Sprekende over de Nationale Vak school, merkte spr- op, dat het hem wenselijk voorkwam, dat aan deze inrichting tevens onderwijs in Chr. geest wordt gegeven. Om dit te be reiken achtte hij het instellen van een bijzondere leerstoel aan de Nationale Vakschool absoluut noodzakelijk. Nadat men zich aan een koffietafel had verenigd, werd een rondrit over Walcheren gemaakt, tijdens welke Delta-plan in de aether De AVRO zal op 26 Augustus, 2 en 9 September des avonds van kwart voor acht tot acht uur drie series vraaggesprekken over het Del ta-plan uitzenden. Oorspronkelijk zouden deze uitzendingen op 1, 8 en 15 Juli worden gedaan, maar in overleg met de Rijkswaterstaat is besloten ze enkele weken uit te stel len. Schouwse familieportretten voor Zierikzees museum De conservator van het Zierikzees Museum, de heer P van Beveren, heeft voor dit museum van de familie De Looze vier waardevolle portretten, pastels van een onbekend kunstenaar uit het midden van de vorige eeuw ten geschenke gekregen. Het zijn twee mans- en twee vrouwenportretten van leden van de bekende familie Lobse Hocke, die altijd in het midden van Schouwen heeft gewoond en daar in vroeger jaren ook een rol van grote betekenis heeft gespeeld. Vooral de vrouwenportretten zijn belangrijk om de nauwkeurige en kunstzinnige uit beelding van de oude Schouwse dracht VOOR HET EERST PERMANENT Aardenburgse es op bezoek oudj Dinsdag was het de grote dag voor de weduwe d'HontJakques te Oost burg, de dag waarop zij haar hon derdste verjaardag vierde. Aan de vooravond had zy voor het eerst in haar Leven haar haar laten perma nenten Al vroeg was er een bloemstuk ge komen van de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, vooits waren er bloemen van het gemeentebestuur van Oostburg en een grote taart van het gemeentebestuur van Aardenburg. Om 11 uur kwamen B. en W. en de gemeente-secretaris van Oostburg de honderd-jarige feliciteren. 's Middags was er een drukbezochte receptie Op een vraag, hoe zij zich voelde, antwoordde de honderdjarige, dat zij erge honger had door al die drukte. Een boterham, een stuk tul band en taart smaakten haar dan ook voortreffelyk. Toen om half zeven de Commissa ris der Koningin haar kwam felicite ren, bedankte zij hem hartelijk voor de bloemen. De Oostburgse Harmonie onder leiding van de heer v. d. Bus- sche, bracht haar vervolgens een se renade. Maar nog was de dag niet ten einde. Driehonderd ouden van da gen uit Aardenburg, allen boven de 70 jaar, onder wie de 96-jarige heer A. Rodts, die nog zeer kwiek is en zelfs nog fietst, kwamen op de thuis reis van hun rijtoer haar feliciteren. Tientallen kende zij, want zij woonde 84 jaar in Aardenburg. Burgemeester J. M. A C. van Dongen, die met wet houder Catsman en de gemeente-se cretaris van Aardenburg aanwezig was, sprak haar namens het gemeen tebestuur toe en overhandigde haar een fraaie oorkonde met het besluit van de gemeenteraad, waarin zij ere burgeres van de gemeente werd. De medaille zal zij nog later ontvangen. Met een hartelijk hoera-geroep en gejuich vertrokken de Aardenburgse oudjes. De honderdjarige was deze dag be ter en helderder dan ooit en zij dacht er zelfs aan om Prins Bernhard met diens verjaardag telegrafisch te feli citeren en hem een even hoge leeftyd toe te wensen. o.a. het kasteel Westhove en de Dom- burgse Manteling werden bezichtigd. In de Burgerzaal van het Middel burgse stadhuis werden de deelnemei'S aan het congres 's middags door B. en W. ontvangen. Burgemeester mr. dr. N. Bolkestein sprak er zijn vreugde over uit, dat de Bond dit jaar Mid delburg had uitgekomen voor het hou den van dit zomercongres. In het kort behandelde spr. de bouwgeschiedenis van het laat-gothische stadhuis, daar bij uiteraard bijzondere aandacht be stedende aan de meubilering en ver dere aankleding van het interieur van de schepping der Keldermans familie. Deze toespraak werd door de bonds voorzitter beantwoord» die onder meer betoogde, dat de meubilerings patroons niet alleen het oog houden op hun commerciële belangen, maar dat zij ook een belangrijke culturele taak kunnen vervullen. 's Avonds werd wederom in het Schuttershof vergaderd. Tijdens deze bijeenkomst hield dr. J. P. I. van der Wilde uit Rotterdam een belangwek kende lezing over „Mens en meubel, de ethiek van de ondernemer", die •met grote aandacht werd gevolgd. Het slotwoord van deze avond werd gesproken door ds. P. van Til, Gereformeerd predikant te Middel burg. Vandaag wordt een excursie ge maakt naar Brugge, Knokke en Le Zoute; in de laatste plaats wordt het congres hedenmiddag gesloten. Advertentie. Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Roei ze uit mot wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oor zaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij' Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. MIDDELBURG Vandaag Van Benthem en Jutting: Ex positie litho's Henri de Toulouse Lau- trec, 9—18 en 19—21 uur; Electro: „Abbott en Costello ontmoe ten dr Jekyll en mr Hyde". 19 en 21.15 uur. VLISSINGEN Vandaag Alhambra: „De zoon van d'Artagnan" (14 jr.) 7 en 9 uur. Luxor: „Het meisje van kamer 17" (19 jr„) 8 uur. GOES Vandaag Grand: „Ik beken" 18 jr.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2