ZONSVERDUISTERING IN ONS LAND NIET TOTAAL LEZERS SCH SCHELDEBEKERWEDSTRIJD OP 28 AUGUSTUS PROF. DR. E. M. MEIJERS PLOTSELING OVERLEDEN c v\\^X SCHOONSCHIP AANBIEDING MAGNEET DINSDAG 29 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN1 Er heerst een sterke spanning in het kleine wereldje der sterrenkundigen, een spanning die op 30 Juni ten top zal stijgen; dan zal n.l. de maan zich langzaam tussen de zon en de aarde schuiven. Het uiteinde van haar scha duw zal langs het aardoppervlak glijden en wij, mensen zullen aanschou wen, dat midden op de dag de zon verdwijnt. Waarom toch zijn de sterrenkundi gen er zo op gebrand tijdens zons verduisteringen waarnemingen te doen? Wel, omdat de zon voor onze wetenschapsmensen nog zovele van haar geheimen verborgen houdt. De buitenste schil van de zon welker invloed wij, aardelingen, ver moedelijk het sterkst ervaren is de z.g. fotosfeer, die een temperatuur heeft van ongeveer 6000 graden Cel sius. Wat er onder die schil geschiedt dus in het binnenste van de zon laat zich alleen theoretisch verklaren, want waarneembaar is dit niet. Die fotosfeer is omgeven door de zonne-atmosfeer, die volkomen anders van samenstelling is dan de onze. De onderste laag van die zonne-atmosfeer heet dank zij haar roodachtige tint de chromosfeer, de bovenste om straalt de zon als een zilveren kroon, vandaar dat zij corona wordt genoemd. In die corona, honderdduizenden kilo meters boven het zonne-oppervlak, komen herhaaldelijk enorme wervel stormen voor, de z-g. protuberansen. De gehele corona is niets anders dan een uiterst ijl, geweldig heet gas. Als nu de maan de verblindende zonneschijf geheel bedekt, zijn de sterrenkundigen in staafde fotosfeer, de chromosfeer en de corona te zien ente fotograferen. Daarom trek ken duizenden astronomen naar de vrij smalle strook der aarde, waar op Inbrekers forceerden brandkast in Rotterdam Buit van 24 mille Toen het kantoorpersoneel van de coöperatieve verbruiksvereniging „Vooruitgang" te Rotterdam Maan dagmorgen om half negen de kanto ren binnenstapte, ontdekte het dat de brandkast voor de helft was openge scheurd. Bij contröle bleek, dat een bedrag van 24.500 was verdwenen. Het hoofd der afdeling had Zater dag alles nog in orde bevonden. Zon dagnacht begon men in de achter de kantoren gelegen bakkerij te werken eh enook het personeel hier heeft geen onraad bespeurd. Men vermoedt der halve, dat de „kraak" tussen deze twee tijdstippen is „gezet". 30 Juni de zonsverduistering totaal zal zijn. In ons land zal de verduistering ge deeltelijk zijn: om tien minuten over half twee die middag zal de zon hier voor ongeveer 80 pet zijn „verduis terd". Met het oog op de zonsverduiste ring wordt van medische zijde met klem aangeraden, niet met het blote oog naar de zon te kijken, maar dat te doen door een zeer zwart beroet glaasje. Daar het oog door zijn bouw als een brandglas werkt, bestaat kans op verbranding van de gele vlek van het oog, een verbranding, welke on herstelbaar is- Men zij dus gewaar schuwd en gebruike bij observatie van de zon een zwart beroet glaasje Een zonnebril, ook al is die zeer don ker, is beslist af te raden, daar deze nog te veel licht en warmtestralen doorlaat. Weer Israëlisch-Jordaans patrouille-incident Maandagmorgen zijn twee leden van het Jordaanse-Arabische legioen gedood en een boer gewond, toen een patrouille van het Arabische le gioen nabij het dorp Azzoen in Noord-Joraanië, in botsing kwam met een Israëlische patrouille. De Jordaanse overheid diende on middellijk een klacht in bij de ge mengde bestandscommissie. Zondagavond had een dergelijk incident plaats nabij het dorp Kal- kilia, eveneens m het district Toel- karem. WIELRENNEN P. Maas snelste amateur te St. Jansteen Piet Maas uit Pindorp heeft in de te St. Jansteen gehouden wielerwed strijd voor amateurs over een afstand van 100 km een nieuwe zege geboekt door in de sprint zijn naaste rivaal Roks met ruim verschil te kloppen. Er werden in deze wedstrijd vele uit looppogingen ondernomen, maar meestal zonder succes. In de 20e ron de voor het einde was er enige teke ning gekomen in de strijd. Piet Maas had toen een voorsprong van onge veer 40 sec. op Roks. De Vree, Mar tens en J. Maas. Het peloton volgde op 1 min. 50 sec. Hieruit wist De Wael nog te ontsnappen en zich bij De Vree en J. Maas te vervoegen, die inmiddels Roks en Martens een voor sprong hadden zien nemen. De uitslag luidde: 1 P. Maas (Pin- dorp) 100 km in 2 uur 39 min.; 2 A. Roks (Sprundel); 3 Martens (Steke- ne) op 50 sec.; 4 de Waal (Klooster- zande; 5 de Vree (Breda)6 J. Maas (Heerle); 7 Roovers (Etten); 8 van Overveld (Hoogerheide) 9 Boeren (Sprundel); 10 Oosthoek ('s Heeren- hoek) op 1 ronde. Voor dertiende maal steken prominente zwemmers de Westerschelde over Zaterdag 28 Augustus zal Vlissingen wederom in het middelpunt der be langstelling staan, want dan wordt de jaarlijkse Scheldebekerwedstrijd ge houden. Voor de dertiende maal zullen prominente zwemmers uit binnen- en buitenland aan de start verschynen om de ruim vier en een halve kilometer brede Scheldemond over te steken van Nieuwe Sluis in Zeeuwsch-VIaande- ren naar het badstrand te Vlissingen. Om ongeveer kwart voor twee zal het startsein worden gegeven en wan neer het weer en ty gunstig zijn, kan de eerste zwemmer of zwemster te gen drie uur door de finish gaan. De finish zal een denkbeeldige lijn zijn tussen de duiktoren aan 't badstrand en een ton, welke ten Westen hiervan wordt gelegd. Twintig zwemmers en zwemsters van formaat zullen deze sportieve strijd leveren. Verschillende vroegere deenemers echter, onder wie de win naar van vorig jaar H. Willemse, zul len niet mededingen, daar tezelfder- tyd in Turijn Europese kampioen schappen worden verzwommen. Luctor won in Terneuzen. Voor het eerste Zeeuwse waterpo- lotournooi in dit seizoen, Zaterdag in Terneuzen gehouden, was maar wei nig belangstelling. Ook voor de spe lers was het gure weer niet bepaald een genoegen. Bij de dames werd slechts één wedstrijd gespeeld. SVZ uit Souburg won met 1 van Luc tor uit Middelburg. Bij de heren werd Luctor winnaar door een 81 zege op Schelde en een 41 overwinning op SZV. De an dere uitslagen waren: Luctor H Bruinvis n 2—0; SZV-Bruinvis H 6 1. Katten en kleuterscholen Verzoeke beleefd opname van het volgende: Enkele jaren geleden kregen we in Vlissingen enkele kleuterscholen, die qua outillage buitengewoon geslaagd genoemd mogen worden. Met veel genoegen kijken de ouders en ook de omwonenden naar de kinde ren, vooral wanneer ze zich zo heer lijk vermaken in de mooie zandbak ken. Als omwoner van de zich tegenover ons huis gelegen kleuterschool aan de Jozef Israëllaan heb ik gemerkt, dat ook enkele katten, die zandbakken wel leuk vinden en er daarom dage lijks een of meer bezoeken afleggen, meestal na de vastgestelde school uren, wat ik als vader van een der leerlingen maar matig kan waarderen. Zou er misschien iets op gevonden kunnen worden, zodat de katten een ander oord moeten zoeken, b.v. door het doen aanbrengen van grote gaas- ramen? 6 Indien dit mogelijk is en boven dien het zand in die bakken eens ver verst zou kunnen worden, zouden we niet meer zo bedenkelijk kijken als onze zoon komt vertellen dat hij zo fijn gespeeld had in de zandbak. H. KOOPS, Vlissingen. De wet en de ambtenaar Zeeland en zijn centrum-gemeente Goes hebben tijdens de Z.L.M.-dagen een manifestatie op landbouwgebied verzorgd, die zowel wat de organi satie als wat het "ebodene betreft het gehele land tot voorbeeld kan strekken. Uit alle delen des lands kwamen de deelnemenden en bezoekers. Juist door 't medeleven van grote groepen der bevolking met deze grootse op zet valt de kilheid van bepaalde ambtenaren dubbel op. Een ambte naar der belastingen heeft n.l. de be hoefte gevoeld deze zo grootse mani festatie te gebruiken om zijn wets- kennis ten toon te spreiden, tenmin ste, voorzover het de lettertjes in het wetboek betreft. Deze ambte naar voelde n.l. de behoefte om „daadkrachtig" op te treden tegen het vervoer van landbouwwerktuigen achter tractoren en vrachtwagens naar en van het tentoonstellingster rein. Het is een aloude gewoonte dat het grootste gedeelte van de werktuigen wordt gesleept, daar zij te zwaar en te onhandig zijn om te laden op vrachtwagens voor een dergelijke korte afstand. Nu staat er in de wet dat hier voor bepaalde wegenkaarten nodig zijn, naar hét schijnt voor ieder ge trokken werktuig één kaart. Ieder weldenkend mens met ge meenschapszin kan begrijpen, indien hij dit wil, dat een dergelijke bepa ling er moet zijn ter bescherming der wegen doch tevens dat deze, vooral in het geval als het onder havige, niet onverwachts gehan teerd dient te worden. Over de extra kosten voor het bedrijfsleven die deze actie weer met zich heeft gebracht wil ik verder niet spreken, want daar heeft be treffende „organisator" waarschijn lijk geen begrip van, doch wel wil ik naar voren brengen dat de wetten gemaakt worden voor de gemeen schap die het Koninkrijk der Neder landen vormt en dat door deze ge meenschap ambtenaren worden aan gesteld in de hoop en 'verwachting dat zij deze wetten ten behoeve van het algemeen welzijn zullen toepas sen en niet er tegen. F. M. Franken. Goes. Jammer II De Regelingscommissie van de Stichting „Nieuw Walcheren" heeft vanzelfsprekend het eerst onder het oog gezien of H. M. de Koningin de parade op 25 Juni zou kunnen afnemen vanaf het bordes van het Stadhuis, zich zeer wel bewust van het feit, dat dit hiervoor de beste tlaats zou zyn. Het is echter zo, at paraderende troepen een zeer ruime rechtlijnige aanloop nodig hebben alvorens te kunnen defileren en dat hierna ook een, wel iets kor tere, maar eveneens rechtlijnige uit loop ter beschikking moet staan, bovendien een grote ruimte tegen over het podium voor de Militaire Kapel, die de defileermarsen ten ge hore brengt en voldoende ruimte voor deze zelfde Kapel om te kun nen manoeuvreren. Na nauwkeurige bestudering ble ken hiervoor in Middelburg slechts twee plaatsen beschikbaar. De een was op het Molenwater, met het zeer grote nadeel dat daar slechts zeer weinig publiek het défilé zou kunnen gadeslaan en de tweede plaats was de uiteindelijk gekozene. Met deze oplossing werd aan de mi litair-technische eisen voldaan kon het publiek in zeer ruime mate de plechtigheid bijwonen en had een en ander plaats m het hart van Mid delburg. Het podium, dat was gemaakt vol gens de by Koninklijke Landmacht bestaande voorscchriften, was voor zien van een khaki-kleurig baldakijn en niet van een „tentzeiltie." D. F. P. Hoegen, Voorzitter Regelingscommissie. Teleurgestelde prijswinner- tjes bij zeepkistenrace Naar aanleiding van de op Zater dag 26 Juni te Vlissingen gehouden Zeepkisten-race moge ik het volgen de onder de aandacht var het Be stuur van de Bond van Buurtvereni gingen brengen. De Zeepkisten-race is volgens mij wat de wedstrijd aangaat eerlijk ver lopen, maar wat de uitreiking der prijzen aangaat neen en nogmaals neen,, bv. van Groep I Zeepkisten. De le t.m. 6e prijswinnaar mochten eerst de prijzen uitzoeken, daarna volgden de andere groepen. Zodat bv. de winnaar van platte wagens genoe gen moest nemen met bv. een 7e prijs, inplaats van een le prys, daar na volgden weer de 2e en 3e prys- winnaar van de platte wagens en toen kwam weer de le prijswinnaar van de zg. luxe wagens; die kreeg inplaats van een le prys zowat de 10e prijs. Op deze wijze is aan de snelste wa gen een prijs toegekend, welke in waarde vele malen geringer was dan die van byv. een 6e prys van groep U had de gezichten van de kinde ren eens moeten zien, die volgens hun mening le en 2e winnaar waren geworden en met hun prijzen thuis kwamen, minder dan de 6e prijs van Groep L Volgens het verstrekte re glement zouden 2 klassen mededin gen en het viel my op dat er nu meer klassen waren, waarom deze afwij king? Is soms een platte wagen geen oervorm van een zeepkist? Moge een en ander aanleiding zijn, dat in den vervolge met deze opmer king rekening wordt gehouden. Vlissingen. Een toeschouwer. Dankbaar en blij geven wij kennis van de geboorte van ons Dochtertje en Zusje WILLE MINA CORNELIA (CONNY) J. M. OSSEWAARDE. E. C. OSSEW AARDE- VERBOOM. PETER. HANS. Wolfaartsdyk, 28 Juni 1954. Dorpsstraat A 15. VOETBAL „Hulst" won eigen junioren tournooi Georganiseerd door de v.v. „Hulst" werd in de stad van „Den Vos Rei- naerde" een juniorentournooi gehou den, waarvoor grote belangstelling bestond. De uitslagen waren: Afdeling A: Axel B I-Koewacht 1-2; Steen-Hulst B I 0-5; Hulst B I -Koewacht 2-0; Axel B I-Hulst B I 1-4; Axel B I-Steen 2-1; Steen-Koe wacht 0-4. Winnaar werd Hulst B I met 6 punten (beker); tweede werd Koewacht 4 punten (lauwertak); derde werd Axel 3 punten (medaille). Afdeling B: Axel B II-Nieuw Na men 0-1; Hulst B II-Nieuw Namen 4-1; Axel B II-Hulst B H 0-4. De eindstand was: 1 Hulst B H 4 punten (statuette); 2 Nieuw Namen 2 pun ten (medaille). Bij de aanvang der eerste wedstrijd sprak de voorzitter van de v.v. „Hulst", de heer C. Boone. een wel komstwoord. De prijsuitreiking ge schiedde door broeder Justinius. Amsterdamse Beurs 25 Juni 28 Juni Nederland 1951 (3%) Nederland 1948 (3%) Nederland 1947 (3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 pet. Investeringsceriiiicaten Nederland 1962-64 3 Nederland N.W.S. 2% Ned. Indië 1937 A 3 Grootboek 1945 3 Nat. Handelsbank Ned. HandelmiJ. A.K.U. Bergh's en Jurgens Calvé-Delft Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton-Feijenoord Bil'liton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. Mij Nederland H.V.A. Deli Mij. Bank van Ned. Gem. 4% Bank van Ned. Gem. 0-5-10 Kon. Mij De Schelde NB. Baltimore-Ohio New York Central Pennsylvania Bethlehem Steel Anaconda General Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel North American Cy. Midcontinental Shell Union Tide Water AKU 4% 102% 99% 99% 99% 98% 98% 95% 95% 100% 100 100% 100% 78% 78% 99% 99% 98% 98% 159% 158% 181 180% 228% 228% 299 299% 88 exd. 188 186,4 350% 350% 207 b. 211 252 252% 194 1943% 336% 340 523% 524% 85% 85 148% 149 138% 138 126 126 139% 140% 140% 140% 119% 120 115% 116% 108 Tv 109 126% 126% 144 23% 23% 43% 43% 82% 82% 58% 58% 48% 48% 23% 23% 87% 85% 96 94% 21% 203/4 148 148% JURIST VAN GROOT FORMAAT Autoriteit op gebied van burgerlijk recht Een van Nederland» grootste rechtsgeleerden, prof. dr. E. M. Meyers, is in zyn woning te Leiden Vrijdagavond jl. plotseling overle den. Hij had die dag in Arnhem het Congres van de Nederlandse Juris tenvereniging bygewoond. Thuis geko men voelde hij zich niet wel en enige ogenblikken later overleed hij. Prof. Meyers bereikte de leeftyd van 74 jaar. Hy was een jurist van buiten gewone scherpzinnigheid, die boven dien een zeer vruchtbare pen had waardoor zijn roem tot ver over de landsgrenzen reikte. De thans ontslapene werkte tot in zijn laatste dagen nog hard. De dood overviel hem, toen hij zyn grootste werk van de laatste jaren, het ont werpen van een nieuw Nederlands Burgerlijk Wetboek waartoe de rege ring hem in 1947 opdracht gaf bijna beëindigd had. Het uiteindelijke resultaat daar van heeft hij niet mogen beleven. Gedurende de bezettingstijd en met name tijdens zijn internering heeft prof. Meyers zijn gedachten laten Ongewenste praktijken bij tandheelkundige instituten (Slot van pag. 3) doch nu doet zich het verschynsel voor, dat Nederlandse tandheelkun dige inrichtingen hun activiteiten heDben overgeoracht naar België. Reeds langer dan een jaar worden door deze instituten patiënten ge ronseld op Belgisch grondgebied. Het ronselen der patiënten ge schiedt door colportrices, die gekleed zyn in gryze uniform (pseudo-ver- pieegsters), inspecteurs en chauf feurs. De colportrices presenteren zich als „afgevaardigden van de volksgezondheid". Zy gaan van huis tot huis en bepraten de mensen. Zy doen geen mondonderzoek, doch no teren de naam en het adres der eventuele patiënten, die dan later bezocht worden door een „inspec teer." Deze inspecteur bezoekt de aan gemelde patiënten per auto. Hy onderzoekt de mond en doet prijsop gave van de te vervaardigen prothe se. Daaibij kan de patiënt kiezen uit een aantal „toongebitten". Ver volgens wordt de datum vastgesteld van „afhalen ten huize", hetwelk ge schiedt per auto of autobus. De patiënten worden dan voor behande ling vervoerd naar Breda, Bergen op Zoom, Rotterdam of Amsterdam. In Belgische dag- en weekbladen wordt een regelmatige en uitvoeri ge reclamecampagne gevoerd. De internationale medische reputa tie van Nederland wordt door deze praktyken ten zeerste gaan over de noodzakelijke vernieu wing van ons Burgerlijk Wetboek en hij gaf daaraan toen zelfs reeds ten dele concrete vorm. Het Burgerlijk Wetboek is meer dan een eeuw oud, het dateert van 1838. In 1947 gaf de regering aan een opdracht aan één man de voorkeur boven de opdracht aan een commis sie. omdat ons land in dat tijdsbestek zo gelukkig was in de persoon van prof. Meijers een rechtsgeleerde van buitengewoon formaat te bezitten. Prof. Mijers bezat een onbestreden autoriten op het gebied van het bur gerlijk recht. Prof. Meyers was geboortig uit Den Helder. In 1903 promoveerde hij te Amsterdam cum laude op een proef schrift over „dogmatische rechtswe tenschap". In Amsterdam vestigde hy zich als advocaat en procurer- en een tijd lang was hy er lid van de ge meenteraad. In 1910 werd mr, Meijers benoemd tot hoogleraar te Leiden in het bur gerlijk recht en internationaal pri vaatrecht. Gedurende znn hoogleraar schap ontwikkelde prof. Meijers zich tevens als 'n rechthistoricus van in ternationale faam. Verscheidene uni versiteiten iii 't buitenland, o.a. de Sorbonne. benoemden hem dan ook tot ere-doctor. In 1940 werd prof. Meyers door de vijand, die ons land bezette, ont slagen en uit znn huis gezet. In 1942 namen de Duitsers hem gevan gen en brachten zij hem van het ene gevangenkamp naar het andere. Zijn geest bleef echter ongebroken. In gevangenschap bleef hy schrij ven. terwijl hem geen enkel juri disch werk ter raadpleging ter be schikking stond. Een en ander geeft blijk van een parate juridische kennis, waarover men algemeen gro te verbazing uitte. Prof. Meyers was lid van de Ko ninklijke Academie van Wetenschap pen en bezat hoge Nederlandse on derscheidingen, n.l. de Comman deurskruisen in de orden van de Ne derlandse Leeuw en Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot van prof. Meijers is Maandag te Westerveld gecremeerd. Bij de plechtigheid wa ren dit op verzoek van de thans ontslapene alleen de naaste fami lieleden tegenwoordig. KERKNIEUWS NED. HEItV. KERK Beroepen te Heemstede: ds L. D. van Dljl, Ned. Herv. predikant te Koudekerke. Diaconale conferentie Morgen (Woensdag) wordt te Goes de Geref. Zeeuwse Provinciale Diaco nale conferentie gehouden, waarin door dr C. Stam, Geref. pred. te Goes, toelichting zal worden gegeven op een bespreking over „Onderlinge steunverlening der kerken ten opzich te van haar diaconale armenzorg". Prof. dr. S. U. Zuidema zal refereren over: „Diaconie en subsidie". Heden overleed zacht en kalm, in Vrederust, onze lieve Man en Va der, Behuwd- en Groot vader JAN DE VROE, in de ouderdom van 74 jaar en byna 8 maan den. Borssele: J. DE VROE— VERHEIJKE. JAC. DE VROE. D. DE VROE— DINGEMANSE. Wed. T. KOOY DE VROE. 's-Gravenpolder: J. DE VROE. J. DE VROE— SCHIPPERS. En Kleinkinderen Borssele, 27 Juni 1954. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot-, Over- en Bet overgrootmoeder ADRIANA POLDERMAN Wed. van W. BASSIE, in de ouderdom van 94 jaar en 11 maanden. Uit aller naam: P. BASSIE. Middelburg, 27 Juni 1954. Noordsingel 114. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 30 Juni 1954 te 12 uur. Vertrek Noordsingel 114. BUS TOOGDAG „Kerk en Israël", Zoutelande. 80 JUNI 10 UUR. Vertrek station Middelburg. Gevraagd liefst van particu lier een klein zuinig wagentje Nieuw of als nieuw. Zy die genegen zyn enkele meuwe bromfietsen in te ruilen heb ben voorkeur. Br. no. A 4168, Bur. Zeeuwsch Dag blad te Goes. Verkrijgbaar bij: GEBR. WEIJENS, Bellamypark 20, Vlissingen. Speciale in de IN ONZE TEXT1EL-AFDEL1NG Klokstraat 9, vindt U prima katoenen THEEDOEKEN in groen of rood, ruit-des3in, nu voor ƒ0.98 IN ONZE CONFECTIE-AFDELING Zuiver wollen DAMESVESTEN in zeer leuk bolero model, in rood, wit, zwart, blauw en geel, 22.50. „RONDA"-CORSETTEN zijn gemaakt van onver- slytbare coutil, afge werkt met pluche band en zware haak en oog sluiting. En toch zijn ze veel minder in prijs dan an dere merkcorsetten. Reeds voor 14.95 heeft U een origineel St. Jacobsstraat 8, VLISSINGEN. OM TE STELEN Een lux llchtlopende Sportfiets 134.75 in de Rijwiel Centrale Koudekerkseweg 59, telefoon 2544, Vlissingen. KLOKSTRMT MflEÖ&fiRN VOOR HB?fflwEN.I0NGENSflMCTBwEfflGirgQ18TSTWW>TE\ Gevraagd voor direct een VERKOOPSTER Niet beneden 18 jaar. Aan melden na 6 uur 's avonds. Modemagazijn DAALHUIZEN, Nieuwendijk 39, Vlissingen, Telefoon 2579.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5